לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 25-04-2009, 10:30
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
צבאי בסיסים צבאיים ש"החליפו ידיים"

בדרך כלל בסיס צבאי מוקם בנקודה חשובה מבחינה אסטרטגית או לוגיסטית, או פשוט כזו שהייתה זמינה בצורה נוחה, ולכן לא מפתיע שהיכן שהוקם בסיס אחד קום יקום בסיס אחר של צבא אחר במקרה של חילופי בעלות על השטח.

הדוגמא הכי בולטת - צריפין והקריה, שעברו מידי הצבא הבריטי, או כל מצודות הטאגארט למיניהן שהפכו לבסיסי צבא ומשטרה.

אבל מסקרנות אותי הדוגמאות הפחות מוכרות, של בסיסים נידחים יותר. מטעמי ביטחון שדה עדיף לא לציין את מיקומם והסטטוס שלהם כיום, אבל ניתן לנהל בזהירות הראויה דיון בנושא.

דוגמאות שאני מכיר:

חושניה: בסיס שזכור לי שכלל כמה מבנים צהבהבים עם חלונות עקורים ותשתית חשמל ומים רעועה. היה במקור של הצבא הסורי, והאגדה סיפרה שהוא היה מחסן זיוודי-רק"ם אחד גדול בתקופה שלפני 67'. המבנה המרכזי כלל רק ברז מים זורמים אחד ולא שירותים ומקלחות - הללו הוקמו במרחק מה, ואיכלסו צפרדעים קטנות וזוהרות שנהגו לקפוץ על המתרחצים.

חטמ"ר שומרון: לפי מה שסיפרו לי, במקור זה היה בסיס ירדני. בתחומי הבסיס היה מסגד מוזנח ששימש כמתקן הילולות ושיגולים לחיילי היחידה, וכן אולם תדריכים שעוטר בפסלי אריות קצת שבורים. האם הוא נבנה מאפס ע"י הירדנים או שהם ירשו אותו מהבריטים.

עוד?

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 25-04-2009, 11:22
  משתמש זכר oxcart oxcart אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.08
חטמ"ר שומרון
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "בסיסים צבאיים ש"החליפו ידיים""

שירתתי כסדיר במחנה שבו יושבת היום שומרון, לפני שהפעילות שבוצעה בו עברה לאן שעברה. באותה תקופה, ואין לי מושג אם זו אגדה אורבנית-צהלית או אמת הסטורית, מה שסופר לנו הוא שלפני ששת הימים הבסיס היה המקבילה הירדנית של בה"ד 1. חוץ מזה, המקום היה פעם יפהפה והיום הוא נראה זוועה, ומהביקור האחרון שלי בו כמילואימניק - לפני שנה וחצי בערך - נדמה לי שלאריה אחד כבר אין זכר, ומהשני נשארו שרידים. כנראה שנעקרו, נותצו או סתם התפוגגו עם השנים.

ועוד מחנה שעבר בירושה ויצא לי לראות: כשרק התחלתי להיות מילואימניק, משרד הקישור של היחידה שלי היה בקומפלקס שבאיזור ביל"ו. קצינת הקישור ישבה בצריף עץ בריטי מרהיב (אך מתפורר), ומולה היו כמה "בקתות ניסן" שמעל הפתח של אחת מהן עוד אפשר היה להבחין בכיתוב האנגלי הדהוי: OFFICER'S RECREATION ROOM.
ישן 25-04-2009, 16:58
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "זה הבסיס עם המגדל שצופה לבסיס..."

אני זוכר שיש בו (או יותר נכון לא רחוק ממנו) מגדל תצפית על הגבול הסורי, אבל מעבר לזה אני לא זוכר יותר מדי... הייתי דיי בערפול חושים בפעם היחידה ששמרתי שם, ואני זוכר בעיקר שהמגדל יחסית מבודד ולכן השלמתי בו כמה שעות שינה טובות...
הבסיס (מלון) עצמו דיי עתיק (בנוי מאבנים, ממה שזכור לי, ולא לבנים) וגם למיטב זכרוני מנוקב מכדורים בלא מעט מקומות ולכן אני דיי בטוח שהוא שימש גם בתור בסיס צבאי עוד מלפני כיבוש רמה"ג.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

נערך לאחרונה ע"י efekt בתאריך 25-04-2009 בשעה 17:01.
ישן 25-04-2009, 21:50
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
קטגוריה מיוחדת: בסיסים בריטיים שהפכו בתי חולים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "בסיסים צבאיים ש"החליפו ידיים""

אני מניח שיש לא מעט:

אסף הרופא (היה מתקן רפואי בריטי למיטב זכרוני)
תל השומר (אפילו נותר מגדל המים)
שמואל הרופא (היה בסיס צבאי בריטי, שישבה בו גם יחידת רפואה שבין השאר טיפלה בשחרור חיילים)
ביה"ח יולדות הקירייה (ז"ל)
כלא עכו ("גן הפסטיבלים") שהפך לביה"ח לחולי נפש

מכיוון שנדל"ן בריטי לרוב היה בסטטוס של "אדמות מדינה" כמובן שמתקנים כאלה, עם קום המדינה, היו הראשונים לאכלס מתקנים ממשלתיים - ומכאן נוכחות בתי חולים דווקא במבנים הבריטיים הלא ממש נוחים בסטנדרט רפואי של שנות ה-50 (כמה פה נולדו בצריף עץ בריטי??? לפחות רוב האישונים, רמלאים, לודאים ובני המושבים באזור - רובם עדיין נולדו בצריף העץ הבריטי באסף הרופא...).

ישן 26-04-2009, 13:10
  amitaikl amitaikl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.04

כפי שצוין מחנה אדוריים היה בסיס ירדני.
מחנה שדמה (האם עדיין קיים היום?)
במחנה אדם מבנה חדר האוכל מזכיר גם כן, אם כי לא הייתי שם יותר מכמה שעות בצו 8 האחרון אז אני לא סגור על זה.
מצודת יואב - משטרת טיגרט. היתה גם בסיס פלחה"ן גבעתי והיום מוזיאון גבעתי
מצודת שפר - בעליות לצפת. בעבר משטרת טיגרט, אח"כ בסיס מג"ב והיום נטושה.
מחנה כורדאני - היה של הצבא הבריטי ואח"כ ימ"ח
פיקוד צפון
חיל האויר - את חצור כבר הזכירו, אבל גם שדה תימן
וכמובן מצדה
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:22

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר