לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-05-2009, 17:37
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.07
איך עושה בנין טמפלרי
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי DIDIN שמתחילה ב "אין הרבה בתים כאלה בארץ !"

במסגרת סדרת "איך עושה" נכה היום את הבתים הטמפלרים.
אתחיל במשהו אישי - אינני אוהב את האדריכלות הטמפלרית, אינני אוהב את הטמפלרים, ואינני שותף להתלהבות מכל בית טמפלרי שניצל. אשר הצילו אותו (לא כתיתה וינאית).

ועוד הקדמה: לא כל כך ברור מאיפה הגיעה האדריכלות הטמפלרית. אני מכיר לא מעט אנשים שנסעו לורטמברג לחפש שם את הוריה, ולא מצאו להם זכר. יוסי בן ארצי (אם אינני טועה בשמו), חוקר אובססיסבי במיוחד של מורשתם, אפילו הבין מכך שאם ההורים אינם בגרמניה, הרי זה אומר שהאדריכלות הטמפלרית איננה גרמנית, אלא המצאה של המהגרים הללו בבואם לא"י. קצת קשה לי לקבל את התזה הזו, אבל מצד שני - אין לי שום תזה נגדית להציב.

ובכן - מה מאפיין את האדריכלות הטמפלרית?

המסגרות המובלטות סביב החלונות והחגורה המובלטת סביב הבנין, בין הקומות. אני מניח שתפקידם של אלה היא לאפשר בניה מאונכת ומדוייקת, שכן הבליטות הללו מאפשרות שימוש נוח ותדיר באנך.

חלונות אנכיים, בדרך כלל עם תריסי עץ חיצוניים. אבל זה מאפיין כמעט כל בניה שקדמה למאה העשרים. החלונות של הטמפלרים הם בדרך כלל זה מעל זה. הם מאד התאמצו לעשות סדר.

גגות הרעפים הדו שיפועיים. הועלתה כאן לאחרונה גרסה שטוענת שהם התחילו עם גגות שטוחים, אבל אחרי הסופות של 1874 - עברו לרעפים. אינני יודע.
לפעמים הגגות הם לא ממש דו-שיפועיים, ויש להם גם שיפועים נוספים, אך קטומים. נורא משונה ונלעג.

קומת המרתף. לערבים לא היה מרתף, כי החיות גרו איתם בבית. חמורים, ככל שאני יודע, מתקשים עם מדרגות. הטמפלרים, לעומת זאת, מלכתחילה לא העלו על דעתם לגור עם החיות - ולכן יכולים היו להרשות לעצמם קומת מרתף ממוזגת, שם ניתן לשמור גבינות ויין, או לשחק סנוקר. כדי להאיר קצת את המרתף, הוא טיפטיפה בולט מעל הקרקע, ויש שם חלונות קטנים, אך בכך הוא מאלץ את קומת הקרקע (שמעליו) להיות גבוהה למדי, וגרם מדרגות מוביל אליה.

גגון מעל הכניסה, ובלקון קטן לפניה. החיים החברתיים של הטמפלרים היו פחות הומים מאלה של תושבי ניו אינגלנד, שבילו את ימיהם על ה"סטופ", המדרגות הרחבות המובילות לכניסה לבית; או מאלה של המדינות הדרומיות יותר, עם כסא הנדנדה בבלקון, רובה הציד ובקבוק הבורבון. הטמפלרים היו צנועים ומתורבתים יותר, ולפיכך הסתפקו בבלקון קטן שמספיק לגבר לקוד קידה קטנה, ולגעת בכובעו. זה הכל.

הכיתובים בגרמנית. לא על כל בית טמפלרי, אבל זה בהחלט קיים ומוכר. כאשר רואים כתובת כזו - סיכוי סביר שזה טמפלרי. אפילו יותר מסביר.

ואני עושה רגע הפסקה כדי לכתוב מה איננו סממן טמפלרי מזהה:

הקשתות, למשל. ניתן למצוא בבניה הטמפלרית כמעט כל סוג של קשת: שטוחה, חצי עגולה, מחודדת, חלון ללא קשת, ואפילו עם קשתות מסולסלות.

או חומרי הבניה. בשרונה הם בנו מכורכר, הגליל מבזלת, בירושלים מאבן גיר, ובהמון המון מקומות מאבן מלאכותית, יצוקת בטון, תוצרת וילאנד. מגעילה למדי.

מספר הקומות איננו מאפיין את בנייתם. לפעמים חד קומתי, לפעמים דו, תלת ואפילו 4 קומות, מעל המרתף.

ואני שוב חוזר למה שכן מאפיין אותם, לדבר האחרון והבולט ביותר: כל הבתים של הטמפלרים דומים לפרה. Look a lot like a cow, למי שחושב שהוא לא הבין אותי. הם גסים, מגושמים, ומייצרים תחושה בולטת של אי-נחת. משהו ביחסים שבין קיר לפתח, במרחק בין חלון לחלון, בצורות המנסרתיות הבסיסיות מאד, ביחסי אורך וגובה של החזיתות - כל אלה מייצרים בתים מאד מכוערים. נטולי כל חביבות.

וסוף סוף אני חוזר לבית שדידין העלה כאן: הוא עונה כמעט על כל הדרישות של "בניה טמפלרית", למעט האחרונה. הוא חביב, עליז, מופרע ויהיר. מאיר אריאל כזה. פתאום יש לו מגדלון, או בליטה חצי-מתומנת שבולטת, או גג שנתקע בקיר, וכל מיני שגעונות עליזים.

אז אני שמח ללמוד שלקראת סוף שהותם כאן, הם סוף סוף למדו לחייך. ברוכים הם בצאתם.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 08-05-2009, 10:39
  irir irir אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
צריחים בבניה גרמנית בחיפה.
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "איך עושה בנין טמפלרי"

אבל קודם בקשר לפרופסור בן ארצי: לא ברור לי מה תרם הניסוח המזלזל לטעמי.

ולעניין: ידועים לי סה"כ 5 צריחים.
תמונה ראשונה. הבית הנידון מזווית אחרת. מיקום יותר מדויק: מאחורי הבית בפינת רד"ק 10 ,לוחמי הגטאות 8, במושבה הגרמנית.

תמונה שנייה. בית ברחוב אנילביץ 11 אין לי פרטים.

תמונה שלישית אף היא מהמושבה הגרמנית, הבית של פרידריך ביילהרץ. הבית נהרס, כיום שדרות המגינים 100. מתוך הספר

the story of the beilharz family

paul sauer. 1988

ושני מבנים בכרמלהיים שנהרסו.

בתמונה הרביעית, מימין הצריח בבית גוטליב שומכר. כיום קניון האודיטוריום בשדרות הנשיא. מתוך הספר תולדות חיפה בימי התורכים. אלכס כרמל. 1997.

בתמונה החמישית הצריחון בבית פריליך . כיום פינת הברושים 5 קלר 10

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ישן 04-05-2009, 08:51
צלמית המשתמש של DIDIN
  DIDIN DIDIN אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.11.07
מחרשה טמפלרית ?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי DIDIN שמתחילה ב "אין הרבה בתים כאלה בארץ !"

עם כל ההסתייגות שלך מהטמפלרים , שאת רובה אני יכול להבין ולקבל, בל נשכח שהיה להם (לטוב ולרע) חלק מההיסטוריה של הארץ הזאת , אמנם מועט בשנים, אבל מאוד דומיננטי מבחינת ה"ירושה" שהשאירו *
ובל נשכח את השינוי המבני /תעשייתי שעבר כאן בארץ בעקבות התנחלותם הזמנית . שינוי שבא לידי ביטוי הן במגורים (מגורים לחוד לבני אדם ומגורים לחוד לבהמות הבית- נושא שהוזכר למעלה).
פיתוח התעשייה, פיתוח המיכון החקלאי וגידולים חקלאים,
פיתוח התחבורה (דרכים ואמצעי תחבורה-דיליזאנסים)+תחבורה ימית . בזכותם גדלה תנועת הצליינות לארץ על כל מה שמשתמע מכך (אפילו בית הספר הראשון למורי דרך שנפתח בחיפה-בהוסטל הגרמני של רחוב יפו)) וכמובן האסתתיקה והתיכנון של המושבות שמהם ראו אחרים והעתיקו. אפשר להוסיף עוד כהנה וכהנה....
*חסד עשה אתנו שר ההיסטוריה שפינה אותם מכאן, אילולא כן ? (לא נשחק ב אילו...)

בתמונה מחרשה "טמפלרית" שצילמתי בחצר אחד הבתים, חדי העין (והנסיון) יבחינו בוודאי ביצול המיוחד המיועד לבהמות ולא לטרקטורים.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:45

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר