לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-05-2009, 00:56
  לבני מנהל לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
צילום משטרת אבו גוש - תיעוד עדכני של מבנה בתהליך הפשטה.....

בשלושת השבועות האחרונים ניתן לומר שהפכתי (שלא ברצוני) להיות כמעט תושב ירושלים.....
לא שזה כל כך רע (בכל זאת מצאנו שם עמדות נסתרות ומצחיקות, אספרסו של בוקר בשוק מחנה יהודה והמון אבל ה מ ו ן הליכה רגלית), אבל בכל זאת...

והנה היום, בדרכי חזרה לכוון המרכז, החלטתי שבאמת הגיע הזמן לפקוד אתר שמזה תקופה ארוכה אני רוצה לבקר כשהכוונה היא למבנה הנטוש של משטרת אבו גוש ההסטורית.

למי שלא מכיר (ואני לא ממש חושב שיש כאן אחד כזה)... מדובר במבנה משטרה בריטי הממוקם בסמוך לככר שבכניסה המערבית לכפר הווה אומר, מכוון נוה אילן/פונדק אלביס לאבו גוש.

יש כמה דברים שתמיד סקרנו אותי במבנה הזה (פרט לחיבתי הגדולה למבנים נטושים ככלל)...
הדבר הראשון (וכאן נראה לי שידידינו ה"אדריכל" ידע לספק לי את התשובה), משום מה המבנה לא ממש נראה כמשטרת "טיגארט" סטנדרטית !
יש בו אמנם לא מעט מוטיבים של מבנה שכזה אך מאידך על פניו נראה שיש בו גם כל מני תוספות שלא ממש אפייניות למבנה טיגארט רגיל.

דבר נוסף הוא הכיתוב "פלמ"ח " שמופיע על מספר פיאות של המגדל שנמצא בפינה הצפ' מז' של המבנה, על פניו ולאחר השוואה עם תצלומים מ 48 נראה כי מדובר בכתובת מקורית !
הייתכן שפרט לגרפיטי הידוע של ברוך ג'מילי ולגרפיטי הנוסף שמצאתי בתחנת השאיבה של שואבה קיימת כאן כתובת מקורית נוספת מאותם ימים?...
מוזר.

בכל אופן, הנה נקרתה לי ההזדמנות לה ציפיתי להכנס ולהנציח את המבנה הזה לפני שיגזר דינו, אציין כאן כי לפני כמעט שלוש שנים ביקרתי במקום ואז גם החלטתי שאני חייב להנציח אותו היות ועל פניו נראה היה שהתחיל תהליך הביזה של תכולתו מה שהיום התגלה כמדוייק ו....מאוחר מדי.....

לתמונות !

ראשית הנה השילוט וההסבר שמופיע עליו, השילוט ניצב בחזית המבנה:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

פרט לשני השלטים הללו ניצב בסמוך שלט נוסף ועליו תצלום המבנה כפי שצולם ב 1948, הוספתי תמונה נוספת שמצאתי באתר הפלמ"ח , לתמונות הללו יש חשיבות רבה לצרך השוואה עם התמונה שצילמתי היום כמעט מאותה זוית, שימו לב לכיתוב "פלמ"ח " שבחלק העליון של "המגדל" !

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

והנה המבנה כפי שנראה מהככר שמולו ומתחתיו תצלום נוסף לעבר שער הכניסה הראשי - שימו שוב לב לכתובת :

משמאל לשער הכניסה קיים שער נוסף שכנראה שימש לכניסת רכבים/סוסים, אם נכנסים דרכו לתוך המתחם (השער פתוח) ומביטים ימינה נראה המבנה הזה (שעוד נשוב אליו):

כשכתבתי בהתחלה שיש במבנה הזה מוטיבים שלא כל כך מסתדרים לי עם מבנה טיגארט רגיל, לכך התכוונתי!
תקנו אותי אם אני טועה אך במשטרות הטיגארט לא קיימת בנייה שכזאת, לא?...

אם נעמוד באותו מקום ונביט שמאלה נבחין במספר דלתות לאורך הקיר הפנימי מהן ניתן להכנס למה שעל פניו נראה כארוות לסוסים, הרצפה הנה גלית כנראה למניעת החלקה/ניקוז הפרשות ובקירות עדיין נעוצות טבעות מתכת מאסיביות שכנראה שימשו לקשירת הסוסים:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

והנה רחבת החצר הפנימית, ניתן להבחין עדיין בשרידי הסמל של היחידה הצהלי"ת ששכנה במקום עד לפני מספר שנים (מבנה המשטרה שימש כמחנה צבאי עד לפני כעשור ולאחר מכן נעזב ):

בפינה הדר' מזר' של המתחם ניצב מגדל שמירה שהוא למעשה מעין צריח/מבנה (לא ממש מצאתי את ההגדרה המתאימה) כך הוא נראה מבחוץ:

וכך מבפנים - שימו לב לחרכי התצפית והירי ההיקפיים:

מהיכרותי עם מבני הטיגארט ידוע לי שמבנה שכזה הנו בעל מרתף בו הותקן תנור הסקה, כך גם במקרה שלפנינו, בתמונה שצולמה מבחוץ ניתן להבחין בארובה ואילו בתוך החלל יש גרם מדרגות שמוביל למרתף (לא ירדתי למטה הן בגלל מה שכתוב על הקיר... אך בעיקר בגלל כמויות האשפה והזוהמה שנראו למטה...יש גבול למה שאני מוכן)...

משם שבתי על עקבותי לכוון הכניסה הראשית למבנה אך הפעם מבפנים, לאורך קומת הקרקע יש מזדרון ארוך המוביל לקצה המערבי של המבנה וממנו יציאות וכניסות למספר רב של חדרים שכנראה שימשו כמשרדים:

הרצפות במבנה אפייניות לתקופה והן בעלות גוון אפור (לא יודע אם כך היה במקור), עם זאת מה שיפה הוא שהאריחים שצמודים ל"פאנלים" הם שחורים, אני בטוח שלפני 60 שנה זה היה נראה לא רע....

והנה שער הכניסה מבפנים, מדובר בדלת סימטרית עשוייה עץ עבה למדי כשהבריח המקורי עדיין קבוע בה:

יצאתי שוב לרחבה וצילמתי אתהשער ממנו נכנסתי הפעם מבפנים, על המבנה המצולם (בקומה השנייה) נראה מעין סולם המקובע לקיר החיצוני...שנעלה לשם?...

בדרך הצצתי לאחד החדרים שעל פניו נראה כחדר שירותים, תראו איזו ניאגרה יפה (ומקורית) נותרה שם (אגב - מדובר בשירותי "בול פגיעה"):

עולים לקומה השנייה:

מאוד סקרן אותי מה יש שם בקומה השנייה ומה יש על המגדל הגבוה שעל מעקהו מבחוץ רשומה הכתובת "פלמ"ח ".....
אז ככה - לאחר הטיפוס במדרגות לעבר הקומה השנייה מגיעים לחדר גדול למדי שממנו ניתו או להכנס למזדרון כמו שבקומה התחתונה או לחליפין לצאת למרפסת שמשקיפה אל חזית המבנה, העדפתי את המרפסת...
הכניסה היא מהדלת הפתוחה שנראית בתמונה:

וכך היא נראית המרפסת מהיציאה אליה לכוון מערב (בפינה הימנית ברקע נראה נוה אילן) ובתמונה שמתחת לכוון השני ממנו למעשה הגעתי וצילמתי בהתחלה:

וכך נראית הרחבה הפנימית שלמטה:

בחדר ממנו יצאתי למרפסת קבוע סולם המוביל לגג המגדל, למעשה החדר הזה הוא אותו מגדל גבוה שעליו הכתובת המדוברת....
טיפסתי לכוון הפתח שבגג אך מפאת רחבו הצר (כ 50X50 ) לא נותר לי אלא לשרבב את המצלמה למעלה ולצלם.... מה שיש שם על הגג זה מיכל מתכת ששימש לאגירת מים, (מיכלים דומים היו מותקנים בתחנות הרכבת הבריטיות בארץ) מיכל יפה עם מסמור בהיקפו.....

לא היה נראה לי הגיוני שהפתח היחידי לצרך עלייה לגג המגדל הוא כל כך צר ואכן צדקתי !...
חיפוש קל העלה כי במבואה לאותו חדר יש פתח נוסף גדול יותר...טיפסתי וצילמתי את המיכל במלא הדרו אלא שאז לחרדתי גיליתי שממש בסמוך אלי יש קן של צרעות עצבניות במיוחד !!!!!....
היות ואני לא ממש מסתדר עם החיות האלה ויש לי נטייה מוזרה תמיד להיות זה שחוטף...הספקתי לצלם את הקן ולו לשם ההוכחה ולשבור שיא עולמי בירידה בסולם.....

הנה המיכל ולמטה בתמונה חלק מטייסת הצרעות...נסו למצא אותן אני הצלחתי לאתר לפחות שבע מהן.....
מנוולות שכמותן.....

וסתם מרזב יפה:

ועוד אחד:

בשלב הזה היות והזמן כבר דחק החלטתי לסיים את הביקור...
מה אומר...

לפני שנתיים כשביקרתי במקום הזה עדיין ניתן היה למצא את מתגי החשמל המקוריים והיפים, את ידיות הפליז של הדלתות והחלונות, בתי מנורה ישנים ושאר פריטים אותנטיים ויפים...
כלום לא נשאר!
כלום!

אם המבנה הזה לא ייאטם הרמטית אני חושש שהוא יופשט גם מאריחים ואבני הקירות...בחיי!
עצוב.

לפחות אני יודע שהנצחתי אותו (או ליתר דיוק מה שנותר ממנו).

חבל.

משם דרך שער הגיא הביתה לא לפני שעצרתי לרגע כדי לצלם את המשוריינים שנצבעו וקובעו באופן מעורר כבוד !
ובאמת הפעם מגיע תשבבוחות וכל הכבוד למי שאחראי על הפרוייקט הזה !

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

מה דעתכם?....
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:52

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר