לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 31-05-2009, 19:35
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
שאלה לגבי מערך/סד"כ חה"ן ואמצעי הנדסת סער ביום כיפור

במסגרת מחקר שאני עורך על מלחמת יו"כ נתעוררה שאלה על מערך החה"ן במלחמת יו"כ. איני מתכוון למערך הצליחה או מעך הצמ"ה, אלא למערך הסער. איני זוכר כי נמצא לי, בכל מקום שהוא, כי החה"ן עסק, משדך המלחמה, כחלק מהביצועים הגדולים, בפריצת/פילוס שד"מים. במיוחד לא בפד"ם, אשר מעניין אותי לצורך המחקר. למיטב ידיעתי, היו גדודי הנדסה פיקודיים ואף גדודי הנדסה אוגדתיים (למיטב הזכרון).

היש בפורום הנכבד הזה חברים בעלי מידע על אמצעי הסער שהיו בשימוש באותם שנים, כגון נכרי, מורג, צפ"ש, או משהו אחר. היכן פעלו היחידות שהפעילו אמצעים אלה, ובאילו ביצועים נטלו חלק. במיוחד חשוב לי מידע בנוגע לאוגדה 143, אוגדה 162 ויחידות פיקודיות במסגרת פד"ם.
ושוב אני חוזר: אין לי עניין כרגע באגד הצליחה.
לי אישית ידוע כי בתחילת שנות ה-70 היה מוכר גדוד חה"ן 605 כ"גדוד הנדסה משוריין". חייליו הלכו עם כומתות שחורות והאגדה אמרה שהם מפעילים טנקים הנדסיים. האם מישהוא יכול לפרט מה היה הציוד שלהם, והיכן הופעלו במלחמה.

יש כאן הרבה קושיות. נראה מה ניתן יהיה לתרום כתשובות?

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-06-2009, 05:29
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "תזכורת"

ככלל - הנטיה היתה להקצות גדוד הנדסה תחת כל אוגדה (3 פלוגות ממונעות זחל"מ, פל' צמ").

מעבר לזה - אני יודע די מעט.

לאוגדה 162 היה גדוד הנדסה - גדוד 271 תחת פיקודו של רס"ן עודד ליבנה (לפי תכנית סלע זה היה צריך להיות גדוד 601 והגדוד הזה שוייך ל 252. לא ברור מה היה הגדוד של 252).
לאוגדה 143 היה את גדוד 229 תחת פיקודו של סא"ל נסים בן-ששון.
מה שכן, היה כאן אשכול שעסק במבנה צה"ל במלחמת יוה"כ והוא מונה שם את היחידות:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...2%EC#post714947

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 03-06-2009 בשעה 05:36.
ישן 03-06-2009, 10:43
  Pshahar Pshahar אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.12.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "שאלה לגבי מערך/סד"כ חה"ן ואמצעי הנדסת סער ביום כיפור"

בחזית הצפון שמש הגדוד הסדיר הצפוני + חניכי בית הספר להנדסה צבאית במשימות פילוס ופריצות תוואי, כמו כן יחידות החה"ן האוגדתיות ובראשן זו של אוגדה 36 בעת הפריצה למובלעת.
מבצע מיקוש גדול היה של יחידת חה"ן מילואים כלשהי (אין לי בשלב זה את מספר היחידה)שסגרה את גיזרת רפיד בחגורות מוקשים כדי לעכב/למנוע התקפת נגד סורית.

בחזית הדרום עיקר מאמצי ההנדסה הגדולים (אם נזנח את הצליחה)היו לאחר המלחמה, גם בעבר המזרחי של התעלה - באיזור החווה הסינית נעשה מאמץ כביר לחסימת דוויזיה 2. כמו כן, עבודות עפר נרחבות בעבר המערבי, אבל לא בצמ"ה אתה מתעניין.
מבצע המיקוש הגדול בעבר המערבי של התעלה בסביבות המפרץ-סואץ- עדבייה היה בפיקודו של רס"ן שמואל יפעת, באם זה יביא לך לתועלת.. אינני יודע את מספר היחידה.
טג"שים ישראליים שמשו בעיקר כגישור על תעלות המים המתוקים.
המאמץ ההנדסי של פד"ם, בעיקר לאחר המלחמה עלה על המאמץ שהיה כרוך בהקמת בר לב..
לאחר הפסקת האש - פורקו המערכים בעבר המערבי והועברו מזרחה, כולל שדות המוקשים.
ישן 03-06-2009, 17:03
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "בחזית הצפון שמש הגדוד הסדיר..."

תודה, אולם אין בכך כדי לקדם אותי.
על המאמץ ההנדסי בגדמ"ע לאחר המלחמה ידוע לי מידיעה אישית לוחצת. ראיתי את כמויות המוקשים העצומות שהונחו שם. ארגזי העץ של המוקשים שהונחו מול פאיד, שימשו חומר גלם מצויין לבניית מעברות מגורים לכל צה"ל בגזרה. פעילות כלי הצמ"ה , בעיקר חפירת תעלות הנ"ט, גרמה לחימום יום-יומי של הגזרה ולחילופי אש עזים.
גם את הטג"שים ראיתי. על אחד מהם צלחתי את התעלה. (הוא הונח על גשר הדוברות הפגוע).

לאיזה גדוד היו שייכים הטג"שים? היו גם שרמנים דחפור. למי אלה היו שייכים?

עד היום לא מצאתי דבר על שימוש בפלסים לפריצת שד"מים בדרום. גם לא ברור לי האם לצה"ל היו אמצעי פריצה, כגון צפ"ש, מורג, נכרי, מחרשת מוקשים. ואם היו מי הפעילם ומתי.
תחושת הבטן שלי אומרת שכוחות השדה לא קיבלו כל סיוע הנדסי וכוחות ההנדסה ישבו בחוסר מעש, במדרון אחורי, יחד עם גדודי החרמ"ש.

ישן 08-07-2009, 21:58
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי שמעון58 שמתחילה ב "גדוד 271"

תודה על האינפורמציה.

כאשר אני שירתתי בסיני, החל משלהי 1971, היה בסיני אחד מגדודי ה-600, כמדומני 601.

אני מבין שגדוד ההנדסה המשורין היה גדוד 606 שישב במחנה נתן (אני משום מה בלבלבלתי במקום אחר עם 605). אגב, לי הציעו לשרת כקשר"ג בגדוד אך דחיתי בנימוס את ההצעה.

לצורך מחקר שאני עורך, חשוב לי לדעת מה עשו בימים שמה-14/10/73 ואילך עם אמצעי הסער ופריצת שד"מים.

בין היתר, העלה מחקרי כי במספר מקרים נבלמה התקדמות כוחות עקב עליה על שד"ם (בעיקר כנראה שד"ם חפוז).

האם באפשרותך לבאר מה עשו עם ערכות הנוכרי ביום כיפור, כמה היו, ובאיזה גיזרה?

האם ידוע לך אם היו גם פלסים רגילים באיזור החצר, פרט לאנשי גישור וצמ"ה? האם הוטלו עליהם משימות פילוס?

תודה

ישן 08-07-2009, 23:27
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
מראה מקום שולי..
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "תודה על האינפורמציה. כאשר..."

אינני יודע לענות לשאלותיך למרות שעוררת בי סקרנות בנושא.

מה שאוכל לומר לך שלפני המלחמה ההיא, במהלך מלחמת ההתשה, ישבו כוחות הנדסה (גדוד או פחות) בבסיסם במעבר הג'ידי. עיקר עיסוקם היה בסיוע לבניית הביצורים ומיקוש השטחים שסביבם במעוזים ולאחר מכן בתעוזים שמאחור לאורך דרך החת"ם. אלה גם אלה היו ת"פ אוגדה 252 (אוגדת סיני) שמפקדתה ישבה ברפידים.

כוחות הנדסה נוספים ישבו ברפידים וכמדומני בביר-תמדה גם כן.

אלה אינן תשובות לשאלותיך אולם אולי הן יהוו עזר למציאת מידע נוסף. ומתוך עניין - אציץ כאן מדי פעם לראות שמא התעורר משנתו איזה "מהנדס" (במילעיל ) של אז והאיר את עינינו כולונו.
ישן 02-12-2010, 09:55
  אהרון יוסי אהרון יוסי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.11.10
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "לא. עדיין לא מאוחר. האם אתה..."

לגבי גדוד סער 606 .

בשנת 1972 החל גדוד 606 הסדיר בלבד, את האימונים בגשר הגלילים בצליחת תעלת סואץ באזור סיני באגם קטן המדמה את התעלה בקרבת ניצנה.
מלבד 2 תנקי תד"ח שהשתתפו ביום הצליחה , בדחיפת הגשר למי התעלה יתר הגדוד תנקי תד"ח לא היה פעיל מבצעי, היתי מגדיר את זה כעבודות רס"ר , פינוי צירים ורכבים פגועים שחסמו את הצירים בחזית הדרום .
לגבי הנוכרי לא היה שימוש ולא השתתף בפריצת שדה המוקשים , נתקענו בציר העכביש.
לגבי חזית הצפונית אברר לך פרטים . אני מקווה שעזרתי לך .

אחרי מספר שנים גוד 606 פורק ופוזר . חלק גדול מצוותי תנקי התד"ח והגישור עדיין בקשר ויש מפגשים פעם בשנה מאז מלחמת יום הכיפורים .

העלתה לי זיכרונות מהמלחמה...
ישן 02-12-2010, 13:32
  אהרון יוסי אהרון יוסי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.11.10
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "תודה. עצוב מאוד. גדוד הסער,..."

תנקי הדחפור שרמנים ותנקי הגישור והנוכרי הישתייכו לגדוד 606 שבסיס האם ישב במחנה נתן.

לגבי נתקענו בציר עכביש .

מאחר שהנוכרי היה במחסנים של הבסיס במחנה נתן ולא היה מפוזר ביחידות השריון כמכובל , אני העמסתי את הנוכרי על גבי המשאיות ויצאתי לחזית הדרום כדי להיות מוכן להתקין את הנוכרי על תנקי הפטון , המשאיות נתקעו על ציר העכביש , יחד עם זה לא היה כל דרישה מיחידות השריון ולא מכל גורם בצה"ל .

לידיעה.

אני היכשרתי באימונים לפני המלחמה כמעט את כל גדודי השריון מדרום צפון ומזרח הישתתפתי בעשרות תרגילים בפריצת שדות מוקשים , לצערי זה לא פעל בשעת אמת .
ישן 21-09-2013, 22:00
  DriveGuy DriveGuy אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.11.03
כן הייתי בגדוד 606
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "האם שירתת בגדוד 606? האם..."

הייתי מטק שלטגש
ירדנו לסיני ממחנה נתן ביום השני נדמה לי לאזור בלוזה
היה ניסיון פריצה למוצב בודפשט שהיה על הים כמדומני דרך כבישי הפלסטיק
אבל ללא הצלחה כי הכילים הופצצו מהאויר.
משם הורדנו לאזור הפריצה עם הדוברות וגשר הגלילים
התמקמנו בחצר המוות למקרה שנידרש לגשר - ואכן אחד הכלים שלנו גישר על גשר הדוברות שנפגע.
משם הוכנסנו לאזור החקלאי בצד השני ,הוצמדנו לאריק שרון.
וביום הפסקת האש היינו עם הכח שהתכונן להכנס לאיסמעליה ליד תעלת המים המתוקים למקרה שנידרש לגשר על הגשרים באזור.
כמה טנקים שהיו בראש הכח נפגעו ונדלקו ואז נכנסה הפסקת האש
לא זכור לי בדיוק כמה טגשים היינו נדמה לי שלשה
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:54

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר