לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 02-06-2009, 21:58
  gm4450 gm4450 אינו מחובר  
מיכאל מס. סא"ל (מיל.), אוצר מוזיאון יד לשריון בלטרון. מומחה לרק"ם ובעיקר טנקים

חבר מתאריך: 26.01.02
יום כשירות חש"ן 2009

2 ביוני 2009: יום כשירות חש"ן - השריון במיטבו

הישגים ראויים לציון הושגו במבחני יום כשירות חש"ן 2009 שהתקיימו ברמת הגולן ביום 2 ביוני 2009 בהשתתפות חטיבות סדירות וחטיבות מילואים. מאות חיילים וקצינים בסדיר ובמילואים, חניכי מכינות קדם-צבאיות, אורחים ממשרד הביטחון וותיקי חיל השריון - חברי עמותת יד לשריון - צפו באירוע שכלל ירי טנקים, תרגולות צוות ומעבר מכשולים. רק חסידות אחדות שנראו בסביבה המשיכו בשגרת ליקוט מזון ותרגילי מעוף קצרים בין הפגזים שעפו, כאילו להתריס אנחנו כאן.

מאת-אל"ם (מיל') שאול נגר

סגן הרמטכ"ל אלוף דן הראל, אלוף פיקוד הצפון אלוף גדי אייזנקוט, מפקד מז"י אלוף אבי מזרחי, קצין השריון הראשי תא"ל אגאי יחזקאל מפקדי חטיבות סדירות וחטיבות מילואים השתתפו אף הם ביום הכשירות השנתי, שנועד להוות מעין סיכום ההישגים של חיל השריון בתפוקה המבצעית שלו - ירי בתותחי הטנקים לרבות ירי תוך תנועה וירי לטווחים ארוכים, טיפול במגוון מטרות, התגברות על מכשולי קרקע שונים ותרגולות צוות כמו פריסת זחל וחיבורו מחדש . כמו"כ התחרו הצוותים בריצה וירי במסגרת בוחן פלוגה, מבחנים עיוניים וניווט לילה עם וללא עזרים. בתחרויות השונות השתתפו צוותים של חטיבות סדירות 7, 188, 401 ו-460 ומספר חטיבות מילואים שהוציאו את הטנקים שלהם ממחסני החירום רק יום קודם לכן וכל שנותר להם הוא לבצע תיאום כוונות ולצאת לפעילות.

ההכנות המדוקדקות והקפדניות ליום זה נעשו כרגיל על ידי מחלקת תורת חש"ן בראשות אל"ם אמיר אשל, שאנשיו היו גם בעמדות השיפוט של המקצועות השונים. בכל אחד מהמקצועות נקבע המנצח והבאים אחריו וכן נקבע מנצח בדירוג הכולל שהביא בחשבון את כלל ההישגים. כל פגיעה במטרה, ורבות היו כאלה, זכתה לתשואות מהקהל, והחיילים והחיילות של היחידות השונות שימשו גם המעודדים לצוותים של יחידתם שהתחרו. בדירוג הכולל של החטיבות הסדירות זכתה חטיבה 460 (שזכתה גם בשנה שעברה במקום הראשון), אחריה במקום השני חטיבה 401 ושלישית חטיבה 188. ההפרשים בציון לא היו בולטים ולמעשה כולם הפגינו רמת ביצוע ראויה לציון. כל הזוכים מהיחידות הסדירות ומחטיבות המילואים קיבלו בסיום גביעים נוצצים ומח"ט 460 שוב ירד השנה מבמת חלוקת הפרסים גם עם צ'ק בסך עשרת אלפים ₪.

כדי לאזן את התמונה ציין מפקד מז"י כי הלחימה ביבשה היא לא רק של טנקים לבדם אלא משולבת עם כוחות החי"ר, ההנדסה והתותחנים, אך תשומת ליבם של הטנקיסטים וחבריהם ליחידות הייתה בכל זאת ממוקדת רק בטנקים שזו החגיגה השנתית שלהם.

בין לבין היו שיחות בין הטנקיסטים של היום ומפקדיהם ובין מפקדי שריון רבי תהילה מן העבר שהחמיאו לשריון של היום תוך העלאת זיכרונות על הקרבות שבהם השתתפו ועל ה"גרוטאות" שהיו בידיהם אז, החל ממלחמת סיני, עבור דרך מלחמת ששת הימים ויום הכיפורים, בהשוואה למרכבה סימן 4 מלך השריון כיום.

ועכשיו "רשות הדיבור" לתמונות מיום הכשירות.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-06-2009, 05:29
  צופה ורואה צופה ורואה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.10.07
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "אני מבין שמהפטיש בחרת להתעלם?.."

ציטוט:
ירי בתותחי הטנקים לרבות ירי תוך תנועה וירי לטווחים ארוכים

אני זוכר ימי כשירות שכללו גם מסלולי צוות,ירי מעמדות היא תרגולת סטנדרטית קלאסית גם בעת מלחמה כנ"ל ירי תוך כדי תנועה.
כל התרגולות המבוצעות ביום זה הן תרגולות אשר הצוותים מתאמנים עליהן שוטף משום שהן תרגולות סטנדרטיות גם במלחמה.
בכל מקרה אין שום דבר סטרילי ביום הזה

(ויליאם רארף אינג')
גם כאשר יגור זאב עם כבש-אני לא מציע שנהיה הכבש.
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 03-06-2009, 12:39
  gm4450 gm4450 אינו מחובר  

אכן...
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי עדו רז שמתחילה ב "אירוח למופת"

לצו"ר (צופה ורואה)

יוזמה ברוכה ביותר של השריון לשתף צוותים וטנקים מ-3 חטיבות מילואים שונות.
הפגיעות שלהם היו מדהימות וסחפו מחיאות כפיים אדירות מהקהל.
הטנקים יצאו מימ"ח יומיים קודם לכן, והיו בכשירות מצוינת, עם דגש על הצוותים שתפקדו ללא בושה מול צוותי הסדיר עם הטנקים המתקדמים.
צוותי המילואים התחרו בבית תחרות נפרד, אך אם היו בבית אחד עם הסדירים, 460 לא היו זוכים בתחרות (לדעתי).
פשוט מחמם את הלב ואת האמונה בזקנים (אדם ומכונה כאחד).

לעידו היקר,
שמחתי לראות אותך.
מסכים איתך שהארגון והנראות לא היו מביישים את הכחולים.
ההבדל הינו ברוח. לא יעזור, אבל ריח של דס"ל במפגני קורס טיס, לא עושים לי את "זה".
אפילו החסידות שירדו לאזורי השריפה ללקט קצת מרשמלו מחומם של חרקים, לא "דפקו" חשבון לרעם המנועים, ורעו מספר מטרים מאחורי הטנקים בקו הזינוק לסללום.
היו גם כמה תחמונים, אבל על כך, תמונות יותר מאוחר,המנציחות את התחמון שלא בהתאם לכללי התחרות ולתדריכים המפורטים שנמסרו ע"י השופטים לצוותי הטנקים המתחרים.
אין לי חלק בקרדיט..

כל הכבוד לקשנ"ר תא"ל אגאי יחזקאל, המפיח רוח חדשה ורעננה בחייל.
כל הכבוד למחלקת תח"ש (תורת חיל שריון) בסדיר ומילואים.
כל הכבוד לחטיבה 188 על הארגון והארוח.
כל הכבוד לרוח התחרות ולרצינו הצוותים ומפקדיהם.

כבוד לחיל השריון!

מיכאל
ישן 03-06-2009, 18:35
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי gm4450 שמתחילה ב "יום כשירות חש"ן 2009"

"מפגשים" של מג"ח 7ג' ומרכבה סימן 4 מתרחשים תדיר בצאלים

מה שכן נדירה ביותר היא עצם העובדה שמג"ח מתאמן ברמה"ג - זה כבר לא היה לנו כמה שנים טובות
אם תרצה מיכאל, העלתי פה כמה תמונות מהאימון האחרון שהיה לגדוד שלי ביוני שנה שעברה, אמנם הוא לא היה במקום אקזוטי כמו רמה"ג (אלא יותר טרופי - צאלים) אבל אני שמח לדווח שלמעט מקצה אחד של מסלול צוות, כל הצוותים פגעו מטרות יפיפיות. אתה מוזמן בפעם הבאה שיהיה לנו אימון טנקים (יש שמועה שזה יקרה עוד השנה!).

כמו כן, טוב לשמוע שפלוגות המג"חים האחרות טובות כמעט כמו הפלוגה שלי

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 03-06-2009, 22:51
  tal2710 tal2710 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.06.09
התחמון
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי gm4450 שמתחילה ב "התחמון"

שלום לכולם, קוראים לי טל ואני התותחן של צוות פריסת הזחל של חטיבה 460 (הטנק שמשולט 2ב' שלדעתכם "תיחמן") במקרה בחיפוש אחרי תמונות מהיום כשירות ראיתי את את התגובה על ה"תיחמון" ולא יכולתי שלא להגיב..

בתוך הפנאל זיהוי רק"מ היה רק חבל הפריסה בהורדה ושאר הזיווד היה במקומות הייעודיים ואושר ותואם עם שופט של התחרות והיה חוקי לגמרי.

העלאת כל הציוד בתוך הפנאל היתה גם כן חוקית לגמרי כי אין שום הוראה שאומרת להחזיר את כל הזיווד למקום, אלא להמשיך תנועה כמה שיותר מהר. (מי מכם יעצור באמצע מלחמה לסדר את הציוד בתאים בסוף התרגולת ולא יזרוק אותו פשוט בסל צריח?!)

תודה רבה על התמונות (ואם יש עוד אני באמת אשמח לדעת במייל או בהודעה)
טל יניב

tal2710@gmail.com
ישן 04-06-2009, 20:40
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי noambh711 שמתחילה ב "שלילי חזק, אבל מה זה חזק"

ולא השחזתם פינים לתת להם ראש קוני כדי להתגבר על מדרגות או להסיר מכל פין שכבה דקיקה של מילימטר כך שהוא יהיה יותר דק ויעבור יותר בקלות בחוליות?
לא התאמנתם המון לקראת התירגולת כך שמימלא כל החוליות בזחל, כמעט, היו חדשות וישרות. בלי מדרגות ושאר מרעין בישין?

ישן 04-06-2009, 21:36
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי noambh711 שמתחילה ב "צוות 460"

הפינים חירום של הטנק אמורים להיות מרוחים בגריז ועטופים בנייר עיתון!
זה כבר לא תיכמון ולא המצאה. זה כתוב בדף טפ"ש ובפק"ל ארגון וזיווד לטנקי מרכבה.
אני יכול לומר לך ששנאתי לעשות את זה, למרוח פס של גריז שחור על הפין זחל להצמיד אלין את העיתון, לגלגל, למרוח פס נוסף כך שהעיתון יידבק ולגזור, ככה למעלה מעשרים פינים כולם בשק פק"ל, אבל כשצריך הם כולם טסים פנימה לומת הפינים ה"יבשים" עם הקורוזיה. אז האצבעות קצת שחורות. אבל נשארנו כמה שניות פחות מחוץ למיגון. שווה!

ישן 04-06-2009, 21:39
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אני מתנצל על הבורות, אבל מה..."

את כלי העבודה מותר להוריד ולהעלות מהטנק רק כשהם ארוזים בשקי פק"ל או אחד אחד. לא במכה אחת. ככה לפחות חשבנו עד היום.
דגש חשוב בבטיחות הוא שאסור לזרוק כלי עבודה.
הזמן שמבזבזים על ההורדה של הכלים הוא יקר מאד בעיקר למרכבות סימן 4 אצלם הכלים נמצאים בצריח ולא בתובה כמו בטנקים האחרים.
הצוות הזה מצא שימוש חדש לפאנל זיהוי רק"ם בתור מעלית להעלאה והורדה של כלי העבודה.

ישן 04-06-2009, 15:29
צלמית המשתמש של bigman73
  bigman73 bigman73 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.10.06
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "זה ממחיש את האמרה של חיל השריון"

בדיוק! האדם שבטנק ינצח.

הדיוק הוא לא רק בזמן הירי/הסדרה אלא גם (ואולי בעיקר) בזמן הכנה לירי - ביחוד צריך להקפיד הקפדה יתרה על תיאום כוונות, מטרת התיאום צריכה להיות במרחק מדויק ובאותו הגובה ללא זוויות הנמכה/הגבהה שגורמות למעשה לטעויות בתיאום, הקנה צריך להיות לא משומן מדי ועוד.

אם הטנק יורה ל-5000 מטר אבל המחשב מכוון לא נכון עקב תיאום כוונות לקוי לא תעזור עבודת תותחנות טובה - כלומר סדרה של 4 פגזים לא תספיק. קצר-הוסף למשל נותן תיקון קטן יחסית וארבעה קצר-הוספים לא עוזרים לתיקון טעות גסה הנובעת ממחשב שלא מאופס היטב.

מעניין לדעת גם איזה סוג פגז נורה. כידוע יש גם הבדל בין קנה מחורץ של מג"ח וקנה חלק של מרכבה 4.

אם רוצים לעשות השוואה אמיתית צריך לקחת את אותם הצוותים ולתת להם לירות בשני טנקים השונים. אז זה יהיה תפוח מול תפוח.

נערך לאחרונה ע"י bigman73 בתאריך 04-06-2009 בשעה 15:45.
ישן 04-06-2009, 11:00
  צופה ורואה צופה ורואה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.10.07
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "אני טיפה'לה לא מבין. נכון..."

מערכת הבק"ש הטובה ביותר לא מחליפה או מפצה על כינון לא נכון (או על תחזוקה לקויה של המערכת) .
בסופו של דבר התותח והמערכת יורים לכיוון שאליו התותחן מכוון אותם
.
כדוגמא מחי"ר אפשר לומר שאני יכול לתת לך רובה עם הכוונות המשוכללות והטובות ביותר שיש כיום, אם אתה לא יודע לכוון זה לא ישנה דבר.

באף תחום: טכנולוגיה לא מחליפה מקצועיות

(ויליאם רארף אינג')
גם כאשר יגור זאב עם כבש-אני לא מציע שנהיה הכבש.
(אלוף מיל' עוזי דיין)

נערך לאחרונה ע"י צופה ורואה בתאריך 04-06-2009 בשעה 11:02.
ישן 04-06-2009, 09:31
  noamlaw noamlaw אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.06
זה שייך???

הלם בחיל שריון: המגח ניצח את טנק המרכבה

בתחרות ירי למטרה שנערכה ביום הכשירות של חיל השריון פספסו הצוותים של המרכבה את המטרה. המילואימניקים בטנק הישן – פגעו בול

אמיר בוחבוט | 4/6/2009 9:53
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://www.nrg.co.il/images/nrg/include/img/article_toolbar_comment.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://www.nrg.co.il/images/nrg/include/img/article_toolbar_print.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images/nrg/include/img/article_toolbar_write.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images/nrg/include/img/article_toolbar_send.gif]

"האדם שבטנק ינצח", אמר האלוף במילואים ישראל טל, והמשפט הפך לסיסמה של חיל השריון. ביום שני השבוע קיבל המשפט משמעות חדשה, לאחר שטנק המגח המיושן ובו צוות מילואימניקים, ניצח את טנק המרכבה סימן 4 - פאר היצירה הישראלית - בירי למטרה בטווח של 5 ק"מ.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images//archive/300x225/108/081.jpg]
טנק מרכב סימן 4. צילום ארכיון: דובר צה''ל

קצין שריון ראשי (קשנ"ר), תא"ל אגאי יחזקאל, שוקד בשנה האחרונה על תוכנית מהפכנית להעלאת המוטיבציה בקרב בני הנוער והמתגייסים החדשים לשריון. לשם כך החליט, כי לראשונה ישתתפו ביום הכשירות של החיל גם חטיבות המילואים יחד עם החטיבות הסדירות.

בשטח האימונים ברמת הגולן עמדו זה מול זה טנקי המגח המיושנים של החיל לצד טנקי המרכבה סימן 4, המוגדרים כטנקים הטובים בעולם. באותו מעמד חשף יחזקאל את מחלקת הטנקים הראשונה שהצטיידה במערכת הגנה אקטיבית מפני טילים נגד טנקים, המכונה "מעיל רוח".

המגח נלחם בכל המלחמות מאז שנות ה-60
שני סוגי הטנקים התחרו ביניהם במקצועיות, בירי מהיר מעמדה, בניווט ובירי למטרה רחוקה. בשלב הירי למטרה בטווח של 5 ק"מ, פספסו כל הצוותים הסדירים במרכבה, בזה אחר זה. ואז, כשהגיע תורו של צוות טנק המגח, הוא עלה לעמדה - ופגע בול. הביצוע המושלם של המילואימניקים זכה לתשואות

מהקהל הרב במקום.

"מדובר בצוות מילואימניקים בני 30 פלוס שריגשו את כל הקהל הרב שהגיע לצפות בתחרויות", סיפר יחזקאל. "היום הזה בא לסמל מבחינתנו סגירת מעגל, בכל הקשור להטמעת הלקחים של מלחמת לבנון השנייה ומבצע 'עופרת יצוקה'".

קצין שריון ראשי התגאה בשיחה עם מעריב, כי נרשם נתון חריג של אפס נשירה ממחזור המתגייסים בחודש מארס. "שום מתגייס לא הוחזר לבקו"ם, יש לנו את שיעור הנשירה הכי נמוך בצה"ל", אמר.

טנק המגח יצא משירות סדיר והועבר לשירות מילואים לאחר כניסתו של טנק המרכבה סימן 4. מאז שנות השישים נלחם המגח בכל מלחמות ישראל, אך עבר שיפורים דרמטיים במיגון, באמצעי הפיקוד והשליטה ובאמצעי הלחימה.

http://www.nrg.co.il/images/nrg/include/img/list_icons/article_mms.gif]
עדכוני חדשות ב-mms

ישן 04-06-2009, 21:24
  gm4450 gm4450 אינו מחובר  

התנצלות
בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "בטח שזה שייך, לכן זה כבר נמצא..."

לצוות 2ב' של "רעם בתותחים"

לנועם וטל גלעד ו.. (?)

תודה על התגובות גם במיילים האישיים.
אני חייב להחליף את ה-תיחמון ל- תיחכום.
פשוט לא פייר בהשוואה לצוות של 7 שהוציא את כל הכלים מהתאים.

אכן רק החבל. אבל שאר הכלים היו קצת בתפזורת, אחרת לא היו עפים הפטיש חמש קילו והלום (ראו תמונה של הטנק שלכם שניה אחרי שהתיישרתם בחבטה נוראית, והלום , מסומן בחץ, עף גם הוא מהסל.

(חבל שלצוות של 401 נקרע החבל , וכל הכבוד על הפיתרון וההיחלצות מהלחץ הנוראי בו הם היו).

אז הנה הצוות המצויין של 2ב' והלום שעף בתחרות מסלול המכשולים.

(בדרך אליכם תמונות למיילים האישיים)
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ישן 06-06-2009, 12:01
  משתמש זכר דני קריאף דני קריאף אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.06
צבאי אני ממש לא הייתי בהלם...
בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב "זה שייך???"

כמי שלחם ב4 מלחמות בטנקי מג"ח[ פטונים] M48A2C עם תותח 90 מ"מ במלחמת ששת הימים עם טנקי M48 A3 במלחמת ההתשה ובמלחמת יום הכיפורים עם הטנקים החדישים ביותר שהיו בצה"ל M60A1לא הופתעתי מהתוצאות .
ישבתי ליד הקשנ"ר אגאי יחזקאל וליד סגן הרמטכ"ל אלוף דן הראל ואמרתי להם בעת שחלק מהנוכחים בטריבונה גיחכו , לאחר שהם ראו את המג"ח חכו חכו ותראו איך צוותי המג"ח עושים קרקס מדרנו למרכבות מה שהוכח כנכון.
חשוב להזכיר שהמלחמה האחרונה הקונבציאלית הייתה השבוע לפני 27 שנים .
וכל הלוחמים כולל צוותי המילואים ששיחקו אותה בגדול בתחרות " כשירות השריון" לא לחמו מעולם במלחמה , אבל במידה ויתנו אפשרות לצוותים שלחמו בששת הימים ההתשה בתעלה ובמלחמת יום הכיפורים ,שרובם כבר בני שישים לקבל הזדמנות ולהשתתף ביום הכשרות בשנה הבאה ,אז אני מבטיח נאמנה שברענון של יומיים הם יואכלו בלי מלח את כל נבחרות של החטיבות הסדירות .
כצופה מהצד עם ניסיון " לא קטן " אני סבור למשל שמסלול הצוות של 188 שקיבל ציון של 61% היה ביזיון אחד גדול , לא פגעו, נעו במהירות של 2 ק"מ לשעה ,בזמננו הוא לא היה מקבל ציון עובר.
שלא תסיקו מהדברים שאני מזלזל בסדירים - להיפך אבל יש להם עוד הרבה מה ללמוד ובהתחשב בכך שמפקדי החטיבות בחרו את הצוותים הכי טובים בחטיבה לצורך ההשתתפות אז הביצועים של הסדירים היו די בינונים וזאת בלשון המעטה.
ישן 06-06-2009, 23:27
  freedom_fighter freedom_fighter אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.06
יום קשקוש חש"ן

חוץ מההתלהבות, האגו והפסיאודו סנסציה, אין שום משמעות ליום הזה.
לא חכמה לקחת את כל הצוותים הכי טובים, שיתחרו ביניהם עם כל מיני תחמונים (ציוד פריסה בסל צריח? זחלים רפויים? אימונים של שבועות לקראת התחרות?).

רוצים לעשות כשירות חש"ן? בואו נתחיל משבעה צעדים פשוטים:
1. בהגדרה, כל צוות טנק יורה שתי סדרות לפחות בשנה.
2. בהגדרה, כל צוות טנק מבצע 2 מסלולי צוות בשנה (יום ולילה), הכוללים ירי פגזים במועמד ובתנועה.
4. בהגדרה, כל צוות טנק מבצע תרגולת פריסה מלאה אחת לשנה.
5. בהגדרה, כל צוות טנק מבצע את כל תרגולות הפצועים אחת לשנה.
6. שלוש פעמים בשנה, על כל מפקד ותותחן טנק להתאמן בסימולטור ירי אימון שמשכו שעתיים לפחות.
7. אחת לשנה על כל מחלקת ופלוגת טנקים לבצע אימון טאקטי יבש בסימולטור או במועמד, עם כל הפקודות וכל תרגולות הקרב המחלקתיות והפלוגתיות.

עד שלא נתיחס למקצועיות הטנקאית ברצינות, אין טעם לעשות תחרויות עם דגלים סס"לים כתבות בעיתונים ושאר קשקושים.

נערך לאחרונה ע"י freedom_fighter בתאריך 06-06-2009 בשעה 23:34.
ישן 06-06-2009, 23:47
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "יום קשקוש חש"ן"

רגע.
במרכבה 4 הציוד פריסה נמצא בתקן בסל צריח. כמעט אין להם תאי זיווד בתובה. אתה לא צריך להתעצבן מזה שהם הורידו משם את הציוד. להפך זה הופך את התירגולת ליותר קשה ומסובכת עבורם.

לגבי ההצעות שלך, אני רוצה להאמין שבסדיר כל צוות עובר את כל ההכשרות הללו, לפחות.

ישן 07-06-2009, 00:17
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "רגע. במרכבה 4 הציוד פריסה..."

אז במלחמה האמיתית הבאה כישאלו למה לא פרשו פאנל זיהוי רק"ם יגידו "אי אפשר, הפאנל שימש כשק זיווד פריקה מהירה בחירום ובתחרויות כשירות, אז לא יכולנו לפרוש אותו על הצריח, מה היה מחזיק את הציוד?"

סליחה שאני נודניק, אבל הרעיון באמת נהדר, באמת עשרות אלפי טנקיסטים (אומדן גס) קיללו את הצורך למהר בין תאי זיווד שונים כדי להגיע לפריטים.
אולי עכשיו, כשהפטנט נחשף (גם הסורים מעדכנים את תרגולות פריסת הזחל אצלם, ואצלם הזחל לא מאוד מאוד שונה מזחל מרכבה...) אפשר משהו שהוא לא פאנל זיהוי?

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 07-06-2009, 00:11
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "יום קשקוש חש"ן"

להגדיר מדדים קשיחים וברורים לכשירות מסגרות לוחמות יבשתיות?
אתה בוודאי מתבלבל.
ישנו צבא זר אך ידידותי שבו מי שלא מבצע אימון מסוים בתקופה מסוימת, אינו כשיר לבצע משימות שכרוכות בפרק האימון הזה. נדמה לי שקוראים לזה חיל האויר.

אצלנו על הקרקע, חבל להתעסק בקשקושים האלה. הכשרת היסוד של הלוחם בצבא היבשה שלנו היא כזו עמוקה, ארוכה ויסודית, שאין סיבה להתעכב על אימונים לאחר שהלוחם סיים מסלול והוסמך, הוא הרי יודע את הכל. לכן כלכלי וגם הגיוני מבצעית להפעיל את הלוחם הזה לכל המשימות שאליהן הוא לא הוכשר- למשל מעצרים, מחסומים ובידוק אנשים וכלי רכב.

עזבו אתכם מהמצחיקים האלה בחיל הבזבזני הזה, באויר. רק אוירונים יש להם בראש, אלה, כולה אויר חם. ברור לכל בר דעת שמי שהיה מפקד מסגרת בחיל האויר לא מבין דבר וחצי דבר בענייני ניהול או בניין הכוח, ובטח שאין שום רלוונטיות לידע ה"כחול" ביבשה. הוא בוודאי יחשוב בתמימותו שאם קצין מטה "ירוק" מדווח "יש תוכנית" אזי משמעות הדבר היא שהתוכנית קיימת לפרטיה.

פעם הייתי קמב"ץ. הייתי קמב"ץ גרוע כי יש רק מעט דברים שאני טוב בהם, וקמב"ץ הוא לא אחד מהם. מה שכן, ברגע שמוניתי מייד הנחית עלי קצין אג"ם חטיבה משימה חדשה ומלהיבה- לתכנן מהלך של הפיכת מסגרת הדרכה סדירה למסגרת ממוכנת לוחמת משולבת סדיר\מילואים על בסיס כלים המשמשים להדרכה (ולא כאלה המאוחסנים מוכנים בימ"ח). שאלתי אם ניתן להסתכל בתכנית הקיימת, שאולי אראה איך דבר שכזה נראה (ניוטון אמר"לעמוד על כתפי ענקים") ונעניתי שאין תכנית כזו.פשוט עד אותה שנה לא היתה ביקורת מטכ"לית על היחידה והזווית הזו שלה.
היום אני יודע לשפוט את המצב בו הייתי נתון אז.
כשהייתי בתוך הדברים, הייתי אחוז התלהבות של עשייה ולמידה, של פעם ראשונה, וקראתי ספרים על מלחמת יום הכיפורים ועל הברדק בימ"חים כדי לקבל מושג מהן הנקודות הכואבות ואיפה התעוררו בעיות בפעם היחידה שהקפיצו את הצבא לעבור משגרה לחירום בתרגיל הפתעה.

מה המסקנה מכל זה?
שמה שהתפוצץ לנו בפנים ב-2006 דומה למה שהתפוצץ להורים שלי בפנים ב-1973. ששחצנות ומשחקי כבוד הם כיסוי מצוין לחוסר מקצועיות. שהטלת הספק חייבת להיות ערך בארגון מבצעי (ויש לפחות ארגון אחד במדינה שזהו אח מערכיו באופן מכוון ורשמי).
שאולי צריך גם להקשיב (לפחות להקשיב) ל"משוגעים" כמו תא"ל מאיר זמיר ("טייגר") שהחטיבה שלו היתה בעלת ציוני התותחנות הנמוכים ביותר בצה"ל, אך גם היחידה שהתאמנה על מטרות צריח ולא על מטרות בגודל תובה שלמה.
ושלפני ששולחים את הקצינים הצעירים ללמוד באקדמיה לפיקוד וחידוד, צריך לתת להם להתאמן עם המסגרות שלהם. ככל שיהיו יותר מקצוענים בצבא שלנו, יקל עלינו למצוא ולקדם מהם מפקדים לצבא הזה.

עד אז, אני ספקן, סקרן וחשדן לגבי כל מה שקורה בצבא ההגנה, ומחפש אנשים כמו freedom_fighter להיות לידם במילואים, מה שבטוח.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 07-06-2009, 19:10
  משתמש זכר דני קריאף דני קריאף אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.06
צבאי לחברים היקרים בו נעמיד את הדברים על דיוקם..
בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "להגדיר מדדים קשיחים וברורים..."

1. אז נכון שיום הכשירות של השיריון לא משקף את רמת החטיבות הסדירות , 460 החטיבה שניצחה בשנתיים האחרונות ביום הכשירות היא לא בהכרח חטיבת השריון הטובה בצה"ל.
2. אין ספק שביום שכזה שלמפקדי החטיבות חשוב מאד להצליח ,בוחרים את הצוותים הטובים ביותר את הטנקים הכי כשירים , קצת מסבנים ...וכ"ו אבל זה לא משקף את המצב האמיתי.
3. דווקא המילואמניקים שנבחרו באקראי יצאו מהאחסנה היבשה וללא שום הכנות יצאו בגדול עם רמת טנקאות מעולה.
4. אבל יום כשירות השיריון לא בא להוכיח למי " יש יותר גדול" אלא להעלות את המורל בחייל , לתרום למצב שיותר מלשבי"ם יתגייסו לחייל , ועל כך כל הכבוד לקשנ"ר אגאי יחזקאל שחידש את המסורת .
5. מי שצריך לדעת יודע מה שווה השיריון - ראה מבצע עופרת יצוקה שמפקדי החי"ר שהיו ספקנים לגבי יכולות השריון הודו בפה מלא שבקרב הבא הם לא יעיזו לצאת לקרב ללא השיריון.
6. כל מי שמכיר את היסטוריית מלחמות ישראל , בעיקר בקדש , ששת הימים , ההתשה בתעלה ומלחמת יום הכיפורים יודע שמשקלה הסגולי של פלוגת טנקים טובה במלחמה= לכל הסיירות והכוחות המיוחדים שמשקלם במלחמה הכוללת שאף ל0.
ישן 07-06-2009, 19:29

אתה מחמיץ את הנקודה
בתגובה להודעה מספר 89 שנכתבה על ידי דני קריאף שמתחילה ב "לחברים היקרים בו נעמיד את הדברים על דיוקם.."

כמו שלא רמת הקליעה, הניווט והכושר הגופני של לוחמי סירת מטכ"ל היא זו שמכריעה את המלחמה, כך גם לא רמת הצוותים ביום כשירות חש"ן מיצגת את רמת החיל.
באימון האחרון קלטנו מפקדי טנקים וחיילים שלא ידעו איך מותחים זחל. בלבנון 2 נתקלנו בצוות שפרס והנהג שלו לא ידע איך נותנים יתרה כדי לסגור את הזחל שפצצנו לו.

טובים, מקצועיים וממושמעים ככל שנהיה כלוחמי טנקים, בלי אימונים מספיקים זה לא זה. אנחנו חלודים, אנחנו חסרים ידע מקצועי, אנחנו מתרחקים מהידע שהיה לנו בסדיר... אנחנו פשוט טנקיסטים פחות טובים.

הדוגמאות של 67,73 ו-82 הן דוגמאות של טנקיסטים מאומנים היטב שהוכיחו את עצמם בשדה הקרב.
עופרת יצוקה היא לא חכמה. אין תהילה רבה בלהכניס טנקים לתוך שכונות מגורים, מול אויב נחות מודיעינית וחימושית. אין שום אתגר מקצועי בליסוע עם טנק בתוך רחוב ולדפוק פגזים לכל חלון או חדר חשוד.
אני מקווה שאנחנו לא כותבים כאן עכשיו פסקאות שתופענה בוינוגרד 2.

נערך לאחרונה ע"י freedom_fighter בתאריך 07-06-2009 בשעה 19:31.
ישן 07-06-2009, 20:29
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 93 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "זה קטן עליך... :)"

זה היה קטע קצת הזוי.
בשעות היום שלפני התקשתי לישון. לא נרגעתי מארועי האתמול וניסיתי לגלות מה שמו של הבחור שנהרג לצידו של יותם ומי ומה הטנקיסטים שמסתובבים שם לצידינו, מה המשימה הלאה ומה הסיכויים...
לילה. מגיעים לטנק הנטוש. משחררים את המתח מקסימום, גומרים לפוצץ, מעלים בוגי ראשון על חוליה, מסמנים לו לתת יתרה ומתחילים להאבק עם הלומים ופינים ואני עומד שם על המאג ורואה אתכם משתגעים ואני מתחרפן איך הוא לא יודע לתפוס יתרה והכי אני זוכר שאני מת לישון ואני מת לעוף לארץ ומת להעיף את הטנק עם הגופות לארץ. והטמבל לא יודע לתת יתרה.
והקצין שלו מתחיל להתווכח שצריך לתת היגוי הפוך. ואתם מנסים שוב. ובניוטרל ככה ולצד שני ואז בפיווט וכלום.
ולמרות שהגופות רחוקות אני מדמיין את הריח שלהן.
ככה משהו כמו שעה, אולי יותר אולי פחות.
ואז כובשי מטפס ואומר שאמרת שאני ארד ואבוא לטנק שלהם. חשבתי שאתם רוצים שאני אדפוק פינים ואני ממש לא מוצלח בזה.
אני יורד עם הקסדת קלימרו המצחיקה הזאת שמצאתי בצהרים ומסתירה לי את העיניים. ונתקל שם בסכין של התובה ואתם אומרים לי לעלות לטנק ואני לא ממש מבין. אני הרוג מעייפות. ואבישי (אבישי היה שם?!) אומר לי "תפוס כבר יתרה". אני עולה, רואה את הסימון להניע. מתעלם, מרים את הכיסא למעלה כדי לראות ולהיות עם הראש בחוץ. מקרב אותו שאני אוכל ללחוץ על הבלם. היה שם איזה שו"ש מפגר בהילוכים שהם היו קשים אז התקרבתי עוד יותר.
לא יודע מי מסמן לי אבל הוא מסמן כמו לתפוס יתרה בזחל שמאל ואני צריך לתפוס בימין אז אני עושה הפוך ממנו. ברור לי שמשהו בטנק דפוק כי לא יכול להיות שהנהג הקודם כ"כ דפוק. אני מתכונן להמשיך היגויים. אתה מסמן לי שנגמר. "תפוס בלם. דומם"... "לך לישון".
אין לי מושג מה קרה אח"כ בטח סגרתם את הזחל. הערתם אותי. נסענו בשדרה השגנו את הטנקים של 294 עם הדחפורים.
חתכנו קצת דרך השד"ם.
התווכחנו עם הקצין המ.צ. שלא נתן לנו להיכנס. ובאיזור 3-4 לפנות בוקר חברנו לפלוגה בדוב"ב.
תגיד, בכל הזמן הזה היו לנו מוהנדסים שהתעפצו במסדרון?

ישן 07-06-2009, 22:30

דבר מוזר זיכרון :)
בתגובה להודעה מספר 94 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "זה היה קטע קצת הזוי. בשעות..."

1. זה באמת היה בזחל שמאל.
2. קראנו לך אחרי הפיצוץ... היית עם כובשי על הצריח (בקשתי שתחליף אותי כשאני יורד כי ראיתי שהם מתמזמזים).
3. מוהנדסים היו לנו שני לילות קודם. שלושה קודם היה איזה כתב צבאי של ערוץ 9 (ע"ע הירש תעשיות יחצ"נות בשרשור מקביל).
4. אבישי היה שם, חופשי. אני לא ידעתי אז איך לפוצץ זחל
5. הקצין שלהם הוא בחור טוב עתודאיסט שלמד אתי בתיכון... אבל כנראה חסרו לו קצת השערות שצריך על השיניים כדי להיות טנקיסט טוב.
6. הדבר הכי חשוב שהפקתי מהסיפור הזה הוא ההבנה עד כמה חוסר מקצועיות היא דבר מסוכן. בגלל זה אני כל כך מתבאס כשאני מגלה אצלי פערים מקצועיים. בגלל זה אני כל כך רגיש לבזבוז משאבים בצבא, ביחידות הלוחמות דווקא, שהיו יכולים ללכת לאימונים טובים יותר.
ישן 13-06-2009, 02:03
  dorratz dorratz אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.10.03
כתבה מאתר מז"י

כתב: עמית קורח, תאריך: 3.6.2009
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mazi.idf.il/Images/trans.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mazi.idf.il/sip_storage/FILES/0/5430.jpg]

לראשונה בתולדות חיל השריון נערך יום כשירויות חילי לחטיבות הסדירות ולחטיבות מילואים. המנצחים הגדולים: חטיבה 460 וצוות מג"ח של חטיבת מילואים

יום כשירות חיל השריון, כמו דברים רבים אחרים בחיל, הוא מסורת ותיקה ועתיקת יומין. ברוח המורשת התקיים אתמול ברמת הגולן יום כשירות חילי בו נכחו סגן הרמטכ"ל, אלוף דן הראל ומפקד זרוע היבשה, אלוף אבי מזרחי.

שחור-ירוק
שורות דגלים שחורים-ירוקים התנוססו מהכניסה ליער "שלום בגולן" ועד לשטחי הכינוס. הדגלים היו רק הסימן הראשון לכך שעומד לקרות פה אירוע גדול. הסימנים הבאים לא איחרו לבוא, חניית כלי הרכב היתה מלאה והטריבונות, שהוקמו לטובת האירוע, היו מאוישות עד אפס מקום. לרגע אפשר היה לחשוב שאנחנו באיצטדיון כדורגל. קולות הירי של הטנקים, פקודות המט"קים שנשמעו ברמקולים וקריאות העידוד של הקהל המשולהב לא השאירו מקום לטעויות, זוהי תחרות.

חטיבות מתחרות
ביום הכשירות מתחרות זו בזו החטיבות הסדירות - חטיבה 7, חטיבה 188, חטיבה 401 וחטיבה 460. לראשונה בתולדות האירוע נערכה גם תחרות נפרדת לחטיבות המילואים. נציגי החטיבות התחרו בשמונה מקצים בהם ניווט, בוחן פלוגה, פריסת זחל, ניהול אש מחלקה, מסלול צוות, מסלול מכשולים, ירי לטווח ארוך ותחרות שליטה במערכת מענ"ק למפקדים. התחרות בין החטיבות היתה צמודה ביותר ובכל מקצה הפגינה חטיבה אחרת מיומנות יתרה. קשה היה לדעת איזו מהחטיבות תנצח.

הצטרפו לשורותינו
התחרויות היו בעיצומן ובין מקצה למקצה הסתובב הקהל במתחם האירוע המקושט. המתחם כלל אוהלי מוטיבציה של החטיבות השונות אותם פקדו תלמידי בתי ספר ומכינות שהוזמנו להתרשם מחיל השריון. החיילים לעתיד זכו לדבר עם קצין השריון הראשי תא"ל אגאי יחזקאל ועם מפקד הזרוע אלוף מזרחי שענו על שאלותיהם ודרבנו אותם להצטרף לשורת הלוחמים.
"חיל השריון עושה כל שביכולתו בכדי לעודד את גיוס המלש"בים ואנו עדים לשיפור נאה בסטטיסטיקה", אמר אלוף מזרחי. תלמיד מכינת "חמדת" מירושלים אורי סלוטקי אמר, לאחר שצפה בתחרויות והתרשם מהאוהלים, כי "היום הזה בהחלט הותיר בי רושם חזק ושינה הרבה דברים שחשבתי על חיל השריון עד היום".

ותיקים לצד סדירים
בקהל ישבו חיילי החטיבות ומפקדיהם שצפו בנציגיהם מפגינים יכולות. בנוסף נכחו עשרות שריונרים ותיקים וגם פצועי החיל- חברי עמותת "יד לשריון" שהוזמנו לצפות במפגן. אחד השריונרים הוא אל"מ (מיל') מרדכי אביגד, ששירת כמג"ד בחטיבה 7, וכקצין אג"מ בחטיבה 188. נכדתו, אגב, היא צלמת "ביבשה", רב"ט אלה ברק. "למרות שהכלים של פעם הביאו ניצחונות רבים למדינת ישראל, יש לשריונרים של היום מזל שהם נלחמים עם הטנקים מהטובים בעולם וניתן לראות שנדרשת מהם מיומנות גבוהה ביותר. מלבד שמחתי על ההשתתפות באירוע, זכיתי לראות את נכדתי מסקרת את האירוע". אמר אל"מ (מיל') אביגד.

שריונר ותיק נוסף שנכח באירוע הוא רס"מ (מיל') חזי עבדוש, שנפל בשבי המצרי במלחמת יום הכיפורים. "היום אני רואה את חיל השריון כמו שראיתי אותו פעם. אני אוהב את מדינתי ומוכן להקריב את כל כולי למענה", סיפר. מנכ"ל עמותת יד לשריון, תא"ל (במיל') מנשה ענבר אמר: "כשרואים את ותיקי החיל יחד עם חיילי הסדיר והמילואים ניתן לחוש את המורשת החזקה של חיל השריון".

מהות חיילית
כאשר הסתיימו התחרויות השונות, התקבצו המשתתפים באזור הטריבונות ועד שהציונים שוקללו עלה לשאת דברים קצין השריון הראשי תא"ל יחזקאל. "ראינו היום מיצג מאוד לא סטרילי. החיילים התמודדו עם אתגרי לחימה אמיתיים לחלוטין תוך הפגנת נחישות ומקצועיות", לחיילי המילואים אמר: "הוכחתם שיש על מי לסמוך, ישר כוח".

בתום דבריו הזמין תא"ל יחזקאל את סגן הרמטכ"ל אלוף דן הראל לסכם את האירוע. "היום הזה שם אותנו על המפה. מה שראינו היום הוא תמצית חיל השריון, המקצועיות ורוח הצוות המביאים בסופו של דבר לפגיעה במטרה", אמר אלוף הראל והוסיף, "מרגש לראות באותו מקום את תלמידי התיכון שעתידים להתגייס יחד עם חיילי הסדיר, המילואים וותיקי החיל".

תרועת המנצחים
בתום שיקלול הציונים החל טקס הענקת הגביעים. על הזוכים הכריז ראש תורת חיל השריון אל"מ אמיר אשל ואת הגביעים ותעודות ההצטיינות העניקו תא"ל יחזקאל ואלוף מזרחי.
בתחרות ניהול אש מחלקה, תחרות המשלבת פגיעה במטרות, ירי טילי נ"ט וירי תתי מקלע זכתה חטיבה 7. בתחרות הניווט ומסלול הצוות זכתה חטיבה 401. במעבר המכשולים זכתה חטיבה 188 ובמקצי פריסת הזחל, בוחן הפלוגה וירי לטווח רחוק זכו חיילי חטיבת ההכשרות 460 שציונם המשוקלל הקנה להם את המקום הראשון בפעם השנייה ברציפות.
בתחרות חטיבות המילואים זכתה עוצבת "מרכבות הפלדה", אולם את ההצגה גנבו צוות המג"ח שפגעו בשתי מטרות רצופות בטווח 5,000 מטר.

האדם שבטנק בהחלט ניצח.

הדרך לניצחון. התחרות במקצה המכשולים

http://mazi.idf.il/images/1.HE/DocPictures/X.gif]
סגור חלון

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mazi.idf.il/sip_storage/FILES/3/5433.jpg]

שמחת המנצחים. הטקס (צילומים: אלה ברק)

http://mazi.idf.il/images/1.HE/DocPictures/X.gif]
סגור חלון

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://mazi.idf.il/sip_storage/FILES/1/5431.jpg]
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:39

הדף נוצר ב 0.17 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר