לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה __ ברוכים הבאים לפורום מתגייסים וסדירים__ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > מתגייסים וסדירים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-06-2009, 01:22
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי נחלאווי08 שמתחילה ב "הפיכת קערה חביבי"

ממתי מג"ד מוריד פקודות ישר לכל הגדוד?
היחידים שאין להם מכשירי קשר הם המ"כים והחיילים - ובהחלט אפשר לצעוק ברמה הזו.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 06-06-2009, 15:38
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי 931 שחם שמתחילה ב "ואתם חושבים שבמלחמה הכל מתנהל..."

יש תכנון, יש סדר ויש מציאות מלחמה, וצריך לדעת לעשות את הכל. גדוד שנגמרים לו חומרי חבישה אחרי 3 פצועים הוא גדוד לא מוכן ללחימה מראש. וצורת הלחימה של הגדוד באותו קרב היתה רחוקה מהדרך שהיתה צריכה להיות, גם במלחמה.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 06-06-2009, 18:37
  931 שחם 931 שחם אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.04.09
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "יש תכנון, יש סדר ויש מציאות..."

תשמע אני לא יודע אם היית שם או לא ,אבל נתחיל מזה שהגדוד הזה לא קיבל חיפוי שהוא היה אמור לקבל מחטיבת גולני , אני חס וחלילה לא מתרץ או מאשים אף אחד אני בעצמי לא יודע למה החיפוי לא היה כמו שהוא היה אמור להיות וכל החטיבות והחילים שהיו שם גיבורים בעיני ,אבל כתוצאה מכך שלא היה חיפוי נוצר מצב לא טוב.
אני רק יכול להגיד שמספר הפציעות לא היה 3 כמתואר בסרט הזה ששודר בטלוויזיה.

מה שכן שהקרב הזה באמת לא התנהול כמתוכנן ,אבל שוב הסיבה לכך היא לא הכנה לקויה לדעתי.

אני גם חושב שאפשר להגיד כל הכבוד לגדוד הזה שעשה הרבה דברים טובים במלחמה, הרבה מאוד.

ישן 06-06-2009, 18:49
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 מנהל golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי 931 שחם שמתחילה ב "תשמע אני לא יודע אם היית שם..."

לא מדובר פה על מהלכים טקטיים, אלא על ערכים ועקרונות מלחמה.

1) מקצועיות- טעות בניווט הובילה את הגדוד לצד האחר של חולה מזה שתוכן להיות מותקף. (ונעזוב את העובדה שחולה מרוחקת בערך 2 ק"מ מהגדר...)

2) דבקות במשימה לאור המטרה- למרות שהגדוד הגיע לחלק הלא נכון של הכפר (וזיהה את הטעות בתצפית מפקדים) הוחלט לתקוף את הנקודה אליה הגיעו.

3) מקצועיות- אחרי 3 פצועים לגדוד נגמרו אמצעי החבישה?!

4) דבקות במשימה לאור המטרה- עקב הפצועים והעובדה שנגמרה האספקה (אחרי כמה שעות בודדות של לחימה...) הוחלט לסגת ולנסות שוב למחרת.

זה רק מה שצץ לי לראש, לא ראיתי את הסרט כמה חודשים...

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

ישן 06-06-2009, 19:20

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "לא מדובר פה על מהלכים טקטיים,..."

בקשר ל-3 אני מציע שתקרא את ההודעה שלי לפני שאתה מגיב.
בקשר ל2- ו-4 ההחלטה אם לתקוף או לסגת בהתאם לתנאים היא החלטה של המפקדים ,אם לדעתך זו החלטה לא נכונה אתה בהחלט יכול לחלוק עליה את דעתך ,אבל להגיד שזה נוגד ערכים ועקרונות? ערכים של מי? מי יודע מה היה קורה אם היו ממשיכים לתקוף או ממשיכים קדימה לאחר ההיתקלות? אם המפקדים החליטו שלדעתם צריך לנסוג אחרי ההיתקלות, כנראה שככה צריך, הם אלה שהיו שם בשטח והאחריות שמוטלת על הכפתיים שלהם היא ענקית, בוא ניתן להם להינות מהספק אם היה צריך ליסוג או לא.
ובקשר ל-1 אני לא יודע מאיפה הבאת את זה שהייתה טעות ניווט זו פעם ראשונה שאני שומע על כך (הצד האחר של חולא? לחולא יש 4 צדדים,צד צפון בשליטת חיזבאללה,מערב היה אמור להיות החיפוי של גולני והכניסה בוצעה מצידה הדרומי כמו שהיה אמור להיות,אין לי מושג לאיזו טעות ניווט אתה מתכוון, אשמח להסבר.) בכל מקרה אני לא מתחיל כאן ויכוח גולניי נגד נח"ל כמו שאמרתי כולנו היינו שם וכולנו אכלנו חרא ,אבל זה עדיין לא מסביר את הסיבה שלא הגיע חיפוי שהיה אמור להגיע.

נערך לאחרונה ע"י 931 שחם בתאריך 06-06-2009 בשעה 19:23.
ישן 06-06-2009, 21:25

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי AcidicJimmy. שמתחילה ב "מה הקשר חיפוי ולמה להכניס לזה..."

אני חוזר ואומר שכל מה שאמרתי הוא לא בגלל יריבות בין חטיבות, אין לי שום דבר נגד חטיבת גולני,נהפוך הוא ,גולני היא חטיבה מצויינת שעשתה הרבה דברים טובים למען המדינה הזאת, כולנו נלחמים למען אותה מטרה ובשביל אותה הארץ.
החיפוי קשור באופן ישיר במספר הפצועים אם החיפוי היה כמו שהוא היה אמור ליהות מספר הפצועים היה נמוך יותר וציוד החבישה לא היה נגמר, שוב פעם זה שראית בכתבה שמספר הפצועים הוא 3 זה לא נכון,יותר מזה אני מעדיף שלא לפרט.
ושוב פעם אני אומר זה לא עיניין של אשמה .אז החיפוי לא הגיע אני בטוח שהייתה לזה סיבה מוצדקת.
מה שאני רוצה להגיד זה שאם מפקד החליט שלא בטוח להמשיך להתקדם הוא זה שידע הכי טוב מה כדאי ומה לא, ולא אף אחד שניתח את ההחלטה שלו, כי להיות שם ברגע האמת זה לא קרוב אפילו לשום ניתוח של אף בנאדם, וההחלטות שהמפקדים האלה קיבלו, לטוב ולרע, זה החלטה שנראתה להם כנכונה בהתאם למצב, מה היה קורה עם החלטות אחרות? אף אחד לא יודע.
ההססנות הזאת לאור נפגעים היא מובנת מאוד ואין לזה שום חוק מה מספר הפצועים שמאפשר להמשיך לחימה, זה בהתאם למפקד שיחליט. במקרה הספציפי הזה אבי דהן המג"ד,חשב שעדיף לסגת ולחזור למחרת לדעתי האישית הוא קיבל את ההחלטה הנכונה, זכותו של כל אדם לחלוק עליו ,אבל אני לא מסכים עם זה שזה כישלון כי באותו הזמן זו נראתה ההחלטה הנכונה בשבילו ואם זה נכון או לא אי אפשר לדעת כי אי אפשר לדעת מה היה קורה אם הוא היה מקבל החלטה אחרת.
כל מי שאחרי המלחמה הזאת עבר קורס קצינים יודע טוב מאוד מי זה אבי דהן ואיזה לוחם, מפקד ובנאדם מדהים הוא.

היו כשלונות גדולים במלחמה הזאת, 98 אחוזים מהן לא בביצוע החיילים או החלטות המפקדים.
מה שכן זה שההכנה למלחמה הזאת של כל צה"ל הייתה לא משהו בעיקר ההכנה הפיסית של החיילים, כיום ניתן לראות שהלקחים בהחלט הופקו וממשיכים הלאה עד למחלמה הבאה (שעושה רושם שהיא לא רחוקה במיוחד).

נערך לאחרונה ע"י 931 שחם בתאריך 06-06-2009 בשעה 21:28.
ישן 19-05-2011, 07:08
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי meryon שמתחילה ב "גדוד 931 במלחמת לבנון השניה (איתי אנגל)"

פיקוד מלפנים ופיקוד מוכוון משימה במלחמת לבנון\ מאת מפקד גדוד 931 בחטיבת הנח“ל סא“ל אבי דהן

http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/7/112167.pdf
"ישנה סתירה מובנית בין שתי המשימות של מפקד כוח צבאי: פיקוד ושליטה. מי שמפקד לא תמיד יכול לשלוט, ומי ששולט, לא תמיד יכול לפקד. מפקד גדוד שלחם במלחמת לבנון השנייה מסכם את תובנותיו ואת מסקנותיו מהמלחמה
'קציני צה"ל אינם שולחים את אנשיהם לקרב. הם מובילים אותם באומץ אחריהם'- רב-אלוף משה דיין, ראש המטה הכללי במהלך יולי ואוגוסט 2006 נלחם צה"ל נגד ארגון החיזבאללה במלחמת לבנון השנייה. גדוד שחם, שפעל במסגרת חטיבת הנח"ל, לחם בכמה מוקדים בגזרה המזרחית: בא- טייבה, בחולה, בקנטרה וכן בסלוקי ובע'נדורייה. במהלך הקרבות נפגעו מפקדים רבים: מפקד הפלוגה המבצעית, שישה מפקדי מחלקות, שבעה מפקדי כיתות ושני סמלי מחלקות. מרבית המפקדים נפגעו בעת שהובילו את הכוחות שעליהם פיקדו. עקב ריבוי הנפגעים נשאלת השאלה היכן צריכים להתמקם מפקד המחלקה, מפקד הפלוגה (נפגע לאחר שפרץ ראשון לבית שבו היו מחבלים בכפר חולה) ומפקד הגדוד. שאלת מיקומו של המפקד בשדה הקרב היא עתיקת יומין, וכבר הרומאים עסקו בה. לשאלה הזאת ישנה רק תשובה אחת נכונה, אך מעורפלת משהו: מפקד יחידה קטנה או גדולה צריך למקם את עצמו כך שהוא יוכל להבטיח את השלמתה המוצלחת של משימה נתונה במהירות ובאפקטיביות מקסימלית גם במצבים קיצוניים (של ריבוי נפגעים). הווה אומר, על מפקד היחידה למקם את עצמו בכל מקום במערך יחידתו, שלדעתו הוא המקום הטוב ביותר לשלוט במשימה בהתייחס למצב האויב, לשטח, למזג האוויר או לשעה ביום (שעת היום יכולה למעשה לשנות את המקום שבו מפקד היחידה הוא הכי אפקטיבי. לדוגמה, בלילה מפקד יכול להחליט להיות קרוב יותר לקדמת הטור, וביום- להפך). התשובה השחוקה לשאלה היכן על המפקד למקם את עצמו היא אפוא שעליו להתמקם 'במקום שבו השפעתו היא הגדולה ביותר.' התשובה הזאת משאירה מקום לתהיות ולדיון, שכן זו אינה תשובה מתמטית או מדעית ומותירה מקום רב לשיקולו של המפקד.
על המפקד למקם את עצמו במקום שבו השפעתו היא הגדולה ביותר
להמחשה אתאר שני קרבות שניהלנו בלבנון, שבהם שיקול דעתי בנוגע למיקומי היה שונה בכל פעם. בקרב בחולה נתקלה חוליית המ"פ במחבלים בתוך בית. זו הייתה ההיתקלות הראשונה של הגדוד, ולכן תגובת הכוח מחוץ לבית הייתה הססנית מאוד, ונוצרה סכנה גדולה לחיי הפצועים הלכודים בתוך הבית. ברגע שהבחנתי כי הקרב 'תקוע', הבנתי כי זהו השלב שבו עלי להתערב מתוקף היותי מג"ד ולכן פיקדתי- יחד עם מפקד פלוגת החוד- מפתח הדלת הן על הלחימה והן על חילוץ הפצועים. לעומת זאת בקרב העיקש בע'נדורייה, שבו לחם הגדוד מול עשרות מחבלים מבוצרים ונתקל באש מנגד משלושה כיוונים שונים - דרום, דרום-מזרח ודרום-מערב- החלטתי להתמקם כשלושים ארבעים מטר מאחורי כוחות החוד של שתי הפלוגות (תקפנו במקביל משני צידי הרחוב) כדי שאוכל לשלוט בהכנסת כוחות ללחימה, לנהל את אש החיפויים בין הגזרות, לתאם סיוע אש, לטווח ארטילריה, להתעדכן בתמונת הקרב מדיווחי החפ"ק ומאמצעי החוזי וכמובן כדי שאוכל לשמור על רצף הלחימה הגדודי. ההבדל בהתמקמותי השונה בכל אחד מהקרבות האלה נעוץ בדילמה הנצחית שמלווה כל מפקד בשל כפל המשימות שלו: פיקוד ושליטה. בקרב בחולה הערכתי כי עלי להגיע לפתח הבית ולהילחם בראש החוליה הפורצת, שכן הפיקוד מלפנים והובלת הכוח פנימה יעזרו להגיע לניצחון. כלומר, זיהיתי שרק הובלת הכוח בחזית הקדמית ביותר 'תניע' את הקרב מחדש ותאפשר לחסל את המחבלים ולחלץ את הפצועים מתוך הבית הבוער. לעומת זאת בקרב בע'נדורייה הגעתי למסקנה בעקבות הערכת המצב שביצעתי עם תחילת הקרב כי עלי לשלוט טוב יותר בנעשה ולפקד בחזית, אך מעט מאחור. אף שהרצון להפגין אומץ לב הוא מכריע במנהיגותנו בקרב, ועל בסיסו תמיד חונכנו, יש להעמיד מולו את הצורך להפעיל שיקול דעת שבמסגרתו אנחנו, המפקדים, עושים שימוש בידע ובניסיון שרכשנו יותר מאשר בהעזה כדי לסיים את המשימה בהצלחה. מפקד גדוד צריך לשים את עצמו במקום שבו הוא יכול לשלוט היטב בכוחות, להבין בצורה הטובה ביותר את המתרחש, להפעיל את כוחותיו ולהכניס כוחות חטיבתיים ללחימה. עם זאת מיקומו חייב להיות קדמי במידה מספקת כדי שיוכל לנוע בזריזות ולהתמקם בחזית הכוחות כך שיוכל להובילם 'מפתח הדלת'- אם הדבר יידרש. לוטננט- קולונל אלכסנדר ג' הטרינגטון פיקד על גדוד בעת הלחימה במוגדישו. בספר זיכרונותיו הוא כתב: 'נשקו של מפקד הגדוד אינו הרובה אלא גדודו. הדרך הטובה ביותר לפקד על הגדוד היא מהמקום שבו עומדת לרשותו הגישה הטובה ביותר למפקדי היחידות הכפופות לו, לכוחות סיוע האש, לכוחות המקבילים בלחימה וכמובן לרשת הקשר. מנהיג לוחם אינו מוביל את ההסתערות; הוא נותן הנחיות ברורות, מחפש את נקודת החיכוך כדי לפתור את הבעיה ודואג לכך שיחידתו תקבל גיבוי אפקטיבי ומתואם היטב מיחידות האש החיצוניות.' מאחר שהגדודים הלוחמים של צה"ל סובלים כיום ממחסור בהכשרות ומאימונים מצומצמים, המג"ד הוא הגורם היחיד שמסוגל לארגן את ההתקפה, להכניס כוחות ללחימה ולהפעיל היטב את מאמץ האש ואת כוחות העתודה. פגיעה במג"ד כתוצאה ממיקום שגוי שלו- קדמי מדי- עלולה להשפיע באופן מכריע על הקרב הגדודי ואף על הקרב החטיבתי, שכן לא כל סמג"ד יוכל תמיד להחליפו באותה רמה מקצועית ומבצעית.
גורם נוסף שגרם לי לנוע לעיתים לחזית הקדמית ביותר של הכוחות היה חוסר הוודאות. היה זה קלאוזביץ שטבע בראשית המאה התשע עשרה את האמרה הידועה ש'שדה הקרב הוא ממלכת אי- הוודאות והאקראיות,' ובכך הוא הצביע על המאפיין הבולט ביותר של המלחמה. בשדה הקרב בע'נדורייה לא ידעתי מה קורה בחזית הפלוגה הראשונה שנתקלה באש מחבלים. רסיסי המידע שהועברו אליי לא הגבירו את ביטחוני במתרחש וחששתי שמא אקבל החלטות שגויות. כדי לצמצם את חוסר הוודאות נעתי לפנים יחד עם כל החפ"ק. עם קבלתה של תמונת מצב בהירה יותר יכולתי לתת פקודות מדויקות ולאחר מכן לחזור ולפקד מנקודה קצת יותר אחורית. מהניסיון שרכשתי אני יודע שיש תמיד להביא בחשבון את אמרתו של קלאוזביץ', אך אין לראות בה אקסיומה: תפקידו של מפקד בשדה הקרב הוא לצמצם עד למינימום את חוסר הוודאות. אין זה חוק טבע ששדה הקרב יהיה כאוטי ומעורפל. בידינו למנוע זאת. תחושתי היא שבמהלך המלחמה לא נעשה די בתכנון- בכל הרמות- כדי לצמצם את הכאוס. זאת ועוד, במהלך המלחמה למדתי כי התמקמות קדמית מדי שלי בחזית או עם הכוח המוביל בגדוד הכבידה על הרמות שמתחתיי- מפקדי הפלוגות ומפקדי המחלקות- ולעיתים אף ביטלה אותם כליל. באחד מכנסי הלקחים שערכנו בין הקרבות העיר לי אחד ממפקדי המחלקות כי מיקומי סמוך אליו לא שיכנע אותו שאני גיבור אלא הלחיץ אותו, גרם לו לעשות טעויות ובכך כמעט גרם לאובדן אמון הלוחמים בו. דבריו של המ"מ בהחלט האירו את עיניי.
פיקוד מלפנים ופיקוד מוכוון משימה
חוסר הוודאות בשדות הקרב בלבנון המחיש לי יותר מכול את מה שלמדתי בקורסים, בהשתלמויות ובמכללה לפיקוד ולמטה: במלחמה אי- אפשר להשיג ביטחון מלא ודיוק מדעי. כאשר ניסיתי להשיגם (שהרי זהו הטבע האנושי) התעכבתי יתר על המידה, וקצב הלחימה הקדים אותי. במילים אחרות: ויתרתי על המהירות ועל הזריזות החשובים כל כך- במיוחד בלחימה מול צבא הפועל בשיטות של גרילה דוגמת החיזבאללה- כדי להשיג תמונת מצב ברורה ומדויקת יותר. בחלוף הזמן צברו המפקדים יותר ויותר ניסיון וביטחון, ואלה הביאו עימם שיפור במקצועיות ובהתנהלות המבצעית. בעקבות השיפור הזה יכולתי לבזר יותר סמכויות למ"פים, להפעילם בצורה יעילה יותר ולפקד על הגדוד בצורה מקצועית יותר. בניתוח שאחרי המלחמה, שאותו ערכתי עם אל"ם (מיל') משה שמיר מהמכון לחקר הסביבה הטקטית, דנו בסוגיית הפיקוד מוכוון המשימה. התפיסה הזאת (שמוכרת היטב בשמה הגרמני- Auftragstaktik) משמעותה ניהוג הכוח בהתאם למשימה. את התפיסה הזאת ניסיתי ליישם בע'נדורייה- שם נלחמו במקביל שתי פלוגות משני צידי הציר הראשי, כך שהפיקוד והשליטה היו מורכבים למדי. קצב ההתקדמות המהיר של הכוחות, השינוי התדיר של פני שדה הקרב, ההיתקלויות התכופות והנפגעים הרבים (שני הרוגים ושלושים ושניים פצועים) בקרב כוחותינו היו משתנים חשובים שהשפיעו עלי בקבלת ההחלטות. אולם מעל לכל אלה ניסיתי ליישם בקרב הזה את פילוסופיית הפיקוד מוכוון המשימה. את הכפר המבוצר תקפנו משני צידי הרחוב הראשי שלו.
בקבוצת פקודות שנייה שנערכה לילה לפני התקיפה בעיירה קנטרה הדגשתי בפני מפקדי הפלוגות את קווי ההתקדמות של כל כוח. הצבתי מינימום התניות לתנועתם בכפר ואיפשרתי שיח מפקדים בקשר הגדודי לתיאום החיפויים ולמיקום הכוחות במהלך הקרב. הקרב נפתח בהתנגדות עזה של המחבלים, ובתוך כעשרים דקות ספג הגדוד הרוג ו ושניים עשר פצועים. מפקדי הפלוגות המשיכו להתקדם ולחתור למגע לאחר שהבינו את הרעיון המבצעי הגדודי ואת המשימה. זאת ועוד, המפקדים שינו תוכניות תוך כדי הקרב כדי לעמוד במשימה וזאת בתיאום מלא בין הכוחות ובינם לבין גורמי סיוע האש מהיבשה ומהאוויר. התחקיר שנעשה מאוחר יותר העלה כי חופש הפעולה שניתן למפקדי הפלוגות בקרב הקשה יצר להם את התנאים המבצעיים להמשך התקיפה. אילולא כך תוכנן, ואילולא הייתה זו שיטת הפיקוד והשליטה בקרב, היו המפקדים נאלצים לעצור בכל שלב בקרב ולקבל ממני אישור למהלכיהם הבאים- מה שהיה נותן למחבלים זמן יקר כדי להתארגן, לתקוף מחדש ואף להכריע את הקרב לטובתם. המפקדים שמעו ממני את מה שנדרש מהם לבצע (המשימה), והם תיכננו ויצרו את האיך (השיטה). במילים אחרות: הפיקוד מוכוון המשימה והעובדה שהמ"פים הבינו את שדה הקרב וחתרו למגע יצרו רציפות בלחימה שהביאה לחיסולם של שמונה מחבלים, לכיבוש השטח השולט בכפר ולעמידה במשימה. במרכזה של פילוסופיית הפיקוד הזאת עומד ביזור הסמכויות לרמות הפיקוד הנמוכות יותר- מפקד הפלוגה, מפקד המחלקה ואף מפקדי הכיתות (שהצטיינו במלחמת לבנון השנייה). מפקדי הפלוגות קיבלו משימה וחופש פעולה נרחב בקבלת ההחלטות לשם מימושה, אך הקפידו לעדכן אותי ברציפות בהיותי מפקד המרחב. בספרו 'אנשים מול אש' כותב בריגדיר- ג'נרל סל"א מרשל כי 'פיקוד מוכוון משימה מושתת על האמונה בכושרו היצירתי של היחיד לפעול ולפתור את בעייתו, לאחר שהמפקד הגדיר באורח ברור בפקודתו את המשימה, את הכיוון ואת המסגרת הכפופים לו' (מרשל, 'אנשים מול אש', 1956). אחת התובנות המרכזיות שלי מהמלחמה בלבנון היא לעולם לא אוכל להבין בצורה מושלמת את הקורה בשדה הקרב ולשלוט בו בצורה מלאה- במיוחד כשמדובר בלחימה בשטח עירוני או בשטח סבוך נגד צבא שנלחם בשיטות גרילה. לכן עלי לסמוך על פקודיי שיבצעו את פקודותיי כפי שאני הייתי מבצען. זאת ועוד, למדתי כי מידת הביטחון שלי במפקדים הכפופים לי- מ"פים ומ"מים- היא נקודת עוצמה. ככל שהענקתי להם יותר עצמאות לחשיבה ולביצוע, כך גדלו יוזמתם, עצמאותם וחתירתם למגע. כך הרווחתי גם את פיתוחם של מפקדיי ואת פריחתם בשדה הקרב וגם התפנה לי זמן שאותו יכולתי להקדיש לנושאים המרכזיים שלהם נדרשתי מתוקף תפקידי: ניהול הקרב הגדודי ואף החטיבתי (הכנסת גדוד 932 ללחימה), הפעלת כוחות מעטפת, הפעלת העתודה הגדודית ותיאום בין הכוחות הלוחמים. מן הראוי לציין כי רק לקראת סוף המלחמה יכולתי להרשות לעצמי להשתמש בדרך הזאת, שכן פיקוד מוכוון משימה דורש הכשרה וכן אימונים ומבצעים משותפים ברמת הפלוגה והגדוד.
במהלך התעסוקה המבצעית ביהודה ושומרון אומנם ביצענו מבצעים גדודיים ואף הקפדנו על אימונים מחלקתיים, אך הגדוד לא הופעל כמערכת לוחמת כשם שהופעל בלבנון. מכאן עולה המסקנה האופרטיבית: כדי להתכונן על כל הגדוד להתאמן ביחד. רק בדרך הזאת ניתן לחזק את מקצועיות המפקדים בכל הרמות, להגביר את ביטחונם העצמי ביכולותיהם ובאמצעי הלחימה שברשותם וכמובן לחזק את האמון שלי במפקדי הפלוגות ובמפקדי המחלקות. פון מנשטיין, מהמוכשרים שבמפקדי הוורמכט במלחמת העולם השנייה, כתב על כך בספרו 'ניצחונות אבודים': 'אחת מנקודות העוצמה של הפיקוד הגרמני, שייחדה אותו תמיד, הייתה מידת הביטחון שלו במפקדים בכל רמה והעידוד שהעניק להם לקבל אחריות, ליטול יוזמה ולפעול באורח עצמאי. המפקד הבכיר מציין בפקודתו את המשימות ואת הכוונה ומשאיר לפקודו לקבוע כיצד לבצעה, תוך שהוא מקצה לו את מרב המשאבים: אימון והכשרה, אמצעי לחימה וידע תורתי כדי שיעמוד במשימתו.' (תצפית- תוה"ד, 1998). זה המקום להוסיף: אני מקווה כי התובנה שהגדודים הסדירים זקוקים לאימונים כדי להצליח טוב יותר במלחמה הבאה חילחלה לרמות הפיקוד הגבוהות ותיושם בהקדם.
אלה הם אפוא יתרונותיו של הפיקוד מוכוון המשימה:
· הגברת המוטיווציה, היוזמה והחשיבה היצירתית בכל רמות הפיקוד.
· פיתוח עצמאותם המקצועית של מפקדי הפלוגות. כל מג"ד מחויב לפתח ולטפח את היוזמה של פקודיו ולבטוח בכוחם להשיג את היעדים שיוגדרו בפניהם.
· קיצור זמן הלחימה הודות ליכולתם של מפקדי הפלוגות, הנמצאים בקו הקדמי ביותר, להחליט במהירות ולנצל מייד הזדמנויות בשדה הקרב.
· פיתוח אמון הדדי ביני לבין מפקדי הפלוגות והמחלקות.
אבל לפיקוד מוכוון המשימה יש גם חסרונות:
· לעיתים קבלת ההחלטות של הפקודים לא תואמת את ציפיותיו המבצעיות, המקצועיות ואף המוסריות של המפקד הממונה עליהם. כך, למשל, במקביל לחלוקת ארבעה ציונים לשבח על גבורה בלחימה נאלצנו לסיים את תפקידו של מפקד מחלקה שהחליט לסגת במקום להסתער ולא עמד בציפיותיי ממנו ובנורמות הנדרשות ממפקד בשדה הקרב.
· חוסר מקצועיות של מפקדים הנובע מהכשרה לקויה, ממחסור באימונים ובידע מקצועי יביא לקבלת החלטות לקויות, ואלה ישפיעו השפעה מכרעת על שדה הקרב. כאמור, הפתרון לשני החסרונות האלה הוא לאמן את הכוחות, להכשירם, לפתח את הידע המקצועי וההיסטורי שלהם ולהרבות בתרגילים טקטיים ללא גייסות שתורמים רבות למקצועיותם של המפקדים ומבהירים להם מהי רוח המפקד הממונה עליהם.
עשר התובנות שאקח עימי מהמלחמה
'אם זימן המקרה לו לאדם לחזות במופלא, כגון: התפרצות הר געש המחריבה יישובים פורחים, התקוממות עם מדוכא לשליט או פלישתו של עם זר ופרא לאדמת המולדת- זה אשר ראה כל אלה חייב להעלות על הכתב, עדות לדור אחרון.' (אלכסנדר בק, 'אנשי פנפילוב', תשי"ד)
להלן כמה רשמים עזים שאני לוקח עימי מהמלחמה בלבנון. התובנות האלה הפכו אותי ואת פקודיי למפקדים מנוסים יותר, 'מחוספסים' יותר, מקצועיים יותר ויחד עם זאת זהירים וצנועים יותר בהערכת יכולותיו של האויב.
1. כוח תחת אש
המבחן האמיתי של הלוחמים, של המפקד ושל היחידה- קשוחים, מיומנים ומקצועיים ככל שיהיו- הוא תפקודם תחת אש. המבחן האמיתי שלנו, המפקדים, היה להעביר את הלוחמים מבחינה תודעתית, מנטלית ופיזית ממצב של לחימה (באיו"ש באזח"ע ועל הקו הכחול) למצב של מלחמה. לרוב הלוחמים הייתה זאת התנסות ראשונה ומעצבת- לטוב או לרע- בלחימה תחת אש. התברר לי כי אין זה משנה מהיכן הגיע הלוחם, היכן התחנך, מהו כושרו הגופני ומהו עובי שריריו- לאחר שנורה הכדור הראשון, משתנות המחשבות בבת אחת: המחשבות שלך על עצמך ושלך, המפקד, על פקודיך. ההבדל המרכזי בין המלחמה בלבנון ללחימה באיו"ש היה מסת האש, כיווניה וסוגיה. לראשונה הבנתי את כל אשר קראתי ולמדתי: החושים מושכים אותך כמגנט אל הקרקע ואל מאחורי המחסה. אולם תחושת האחריות, כאשר כל העיניים והאוזניים מופנות אליך, גורמת לך לקום כמכונה חסרת חושים ולהתקדם, לתת פקודות בקשר ולהפעיל את אנשיך. למדתי כי לתגובות המפקדים ישנה השפעה מכרעת בקרב: במחלקות שבהן המ"מ הסתער ורץ קדימה הפגינו הלוחמים גבורה עילאית בשלבים הקשים ביותר, ולהפך- מפקדי מחלקות חלשים החלישו מאוד את כלל המחלקה. למדתי כי כל סיפורי המיתוס וסרטי הקיטש ההוליוודיים אכן נכונים בשדה הקרב: לוחמים נלחמים לא למען אידיאל כלשהו אלא רק למען חבריהם שלצידם.
2. לחימה בלילה
את רוב הקרבות ניהלנו בלילה. החיזבאללה, כך נדמה, קפא במלחמה הזאת בלילה ולא הפעיל מרגמות, טילי נ"ט וצלפים. הקרבות ביום גבו בגזרות האחרות קורבנות רבים, בעיקר באמצעות ירי נ"ט, מרגמות וירי צלפים.
3. פערי מודיעין בלחימה
כמעט שלא ידענו מודיעין קרבי מהו. לכן כל התקפה שלנו- ביום או בלילה- בוצעה במתכונת של התקפת היתקלות, כלומר גילוי וזיהוי מערך האויב, עמדותיו ואמצעי הלחימה שברשותו תוך כדי הסתערות. נוסף על כך תצלומי האוויר לא היו עדכניים, ואף היה שוני בין העזרים של כוחות הקרקע לאלה של כוחות הסיוע האוויריים. בלית ברירה ייצרנו מודיעין במו ידינו. למדתי מכך שעלינו לשפר מאוד את האיסוף הקרבי. לא השתמשנו בו מספיק לטעמי ברמת הגדוד. לשם כך בנינו, הכשרנו ואימנו את מחלקת הסיור, ובפועל לא מיצינו את יכולותיה הייעודיות. אילו הפעלנו אותה לייעודה הספציפי, למשל בקרב בע'נדורייה, היא הייתה יכולה לסייע לנו רבות באיתור אויב ובהשמדתו, בהכוונת כוחות ובתיאום בין מפקדים.
4. אחוות הלוחמים
רעות ומנהיגות המפקדים היא שניצחה את הקרבות הקשים במלחמה בלבנון. היא זו שהצילה חיים בחילוצים הירואיים של פצועים תחת אש כבדה והיא שהביאה לאבדות רבות בקרב המחבלים.
5. חשיבותו של החוסן הפיזי
המלחמה המחישה לי שוב את הצורך באימונים פיזיים לשיפור הכושר הגופני והכושר הקרבי של לוחמי הגדוד. התנועות הארוכות, הטופוגרפיה הקשה (חציית הסלוקי) וכמובן המשקלים הכבדים שנשאו החיילים המחישו שוב את חשיבות הכושר הגופני והכושר הקרבי של לוחם החי"ר.
6. כוח הרצון
הנחישות וכוח הרצון של המפקדים הקרינו ישירות על הלוחמים. במלחמה, כך למדתי, לא חשוב רק החוסן הפיזי אלא גם- ולעיתים אף בעיקר- החוסן המנטלי, הנחישות והדחיפה קדימה למרות הקשיים הרבים. במלחמה הצליחו בעיקר המחלקות והפלוגות שהתכונות האלה היו טבועות בדמן.
7. אימון הכוחות
בלי אימונים אי- אפשר לפתח כוח רצון וחוסן פיזי במלחמה. הכוחות צריכים להתאמן על- פי תוכנית ארוכת טווח כדי שיהיו מוכנים במקרה שתפרוץ מלחמת פתע.
8. ידע מקצועי
באמצעות הפעלה מקצועית של הכוחות רכשו המפקדים את מה שבעיניי הוא החשוב ביותר בשדה הקרב: אמון הלוחמים.
9. עבודת צוות ולכידות
המחלקה היא צוות, והפלוגה היא צוות. במהלך המלחמה אכלנו יחד, ישנו יחד, נענו יחד וכמובן נלחמנו יחד כצוות. פילדמרשל מונטגומרי אמר לאחר מלחמת העולם השנייה: 'הרעות גורמת ללוחם להרגיש חמימות ואומץ כשכל האינסטינקטים מורים לו לקפוא ולפחד... ניתן להגיע להישגים גדולים במלחמה ובשלום כאחד רק אם הקצינים והחיילים יהיו חבורת רעים שאי- אפשר לפוררה.' (ויליאם כהן, 'תבונתם של מצביאים', 2002) כל מילה מעבר לציטוט הזה היא מיותרת.
10 . מנהיגות
אני מזכיר את המנהיגות בסוף הרשימה, כדי שתיזכר ראשונה. יכולתו של מפקד להנהיג נקבעת על פי מידת האמון שרוחשים לו חייליו. תכלית המנהיגות בסופו של בר, כפי שלמדתי במלחמה, היא להקים את הלוחמים שמאחורי המחסה, כשאש תופת מסביב, ולגרום לכך שיילכו אחריך בעת שתצעק: 'קדימה, אחריי להסתער!' המנהיגות אינה נבנית במהלך המלחמה בלבד ובוודאי שלא כשהכוח נמצא בפעם הראשונה תחת אש. המנהיגות נבנית לאורך זמן: בפעילות הבט"ש הארוכה והשוחקת, באימונים ובשגרה. אורי בן- ארי כתב בספרו 'אחרי' כי מנהיגות אינה חייבת בהכרח להיבחן רק תחת אש. לפני המלחמה ובין הקרבות היא חייבת להתבטא ברכישת לב הלוחמים- באימונים, בשגרה, בחיי היום- יום וביחסים בין המפקד ליחידתו. (בן- ארי, 'אחרי', 1994) .בשדה הקרב למדתי שיכולת המנהיגות, הכריזמה וההתלהבות של המפקד יחד עם כושרו המקצועי הם הדרך הבטוחה ביותר להצלחה. אסכם באמרתו של פיליפס ממקדוניה המדגישה את חשיבותו של המפקד: 'יש לחשוש מעדר של צבאים שבראשו עומד אריה יותר מאשר מלהקה של אריות שבראשה עומד צבי.'
(ויליאם כהן, 'תבונתם של מצביאים', 2002)" (מאמר שכתב סא"ל דהן בביטאון "מערכות", גיליון דצמבר 2006)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 19-05-2011, 10:47
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי marloweperelab89035 שמתחילה ב "[B][U][CENTER]פיקוד מלפנים..."

יש לא מעט דברים להעיר על המאמר הזה, אבל כדאי לשים לב:
ציטוט:
. פערי מודיעין בלחימה
כמעט שלא ידענו מודיעין קרבי מהו. לכן כל התקפה שלנו- ביום או בלילה- בוצעה במתכונת של התקפת היתקלות, כלומר גילוי וזיהוי מערך האויב, עמדותיו ואמצעי הלחימה שברשותו תוך כדי הסתערות. נוסף על כך תצלומי האוויר לא היו עדכניים, ואף היה שוני בין העזרים של כוחות הקרקע לאלה של כוחות הסיוע האוויריים. בלית ברירה ייצרנו מודיעין במו ידינו. למדתי מכך שעלינו לשפר מאוד את האיסוף הקרבי. לא השתמשנו בו מספיק לטעמי ברמת הגדוד. לשם כך בנינו, הכשרנו ואימנו את מחלקת הסיור, ובפועל לא מיצינו את יכולותיה הייעודיות. אילו הפעלנו אותה לייעודה הספציפי, למשל בקרב בע'נדורייה, היא הייתה יכולה לסייע לנו רבות באיתור אויב ובהשמדתו, בהכוונת כוחות ובתיאום בין מפקדים.

זהו מפקד חסר מקצעויות בתחום בסיסי וקריטי!

ישן 19-05-2011, 12:29
  mc2 mc2 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.12.10
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "יש לא מעט דברים להעיר על..."

שמעתי את סא"ל דהן מדבר על הקרב ברנדורייה ונשמע שהוא אחד שיודע להודות על טעויות שביצע ולתקן ולא מנסה להחליק תקלות וכשלים. אני מאוד מעריך אותו על זה, לשפוט מג"ד על הפעלת גדוד זה קצת גדול עלי (שתי רמות מעלי אם לדייק)

מה האלטרנטיבה? מה אתה היית עושה אחרת? מבקש לדחות את הפעולה כדי לאסוף מודיעין קרבי ברמת הגדוד לפני הכניסה?
על חלק מחולה אולי ניתן לצפות מישראל ואז המג"ד יכול לדאוג לאיסוף ברמתו אבל הכניסה לע'נדוריה הייתה פשיטה על כפר שלמיטב ידיעתי לא נשלט מבחוץ ע"י כוחותינו ולא נצפה בצורה טובה לפני הכניסה. יתכן וזה מקור הבעיה אבל זה לא ברמת המג"ד.

אני לא מכיר את הפרטים בצורה מספקת אבל סקרן לשמוע איך היית מפעיל את הגדוד אחרת.
ישן 19-05-2011, 13:03
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי mc2 שמתחילה ב "שמעתי את סא"ל דהן מדבר על..."

מבצע קרב התקדמות - משמר קדמי, מסך סיור ומסך מאבטח. נותן למשמר הקדמי ליזום מגע עם המחבלים ובכך שומר על רוב הכוח בהמתנה לגיבוש תמונת מצב אויב.

אין דבר כזה תו"לית התקפת התקלות - יש קרב התקדמות, עם כל הטכניקות הלחימה הנלוות - זה א-ב של טקטיקה מרמת המ"מ.
הנחת המוצא של המג"ד צריכה להיות שהוא אחראי בלעדי על המודיעין לגדוד, וכל דבר אחר זה בונוס.

אני לא מאשים את המג"ד, הוא לא זכה עוד מיום גיוסו להכשרה נאותה. השאלה היא מה הוא עושה עם חוסר הידע שלו. האם הוא לומד מודיעין טקטי? האם הוא לומד טקטיקה?

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 19-05-2011 בשעה 13:11.
ישן 20-05-2011, 06:58
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי mc2 שמתחילה ב "שמעתי את סא"ל דהן מדבר על..."

אגב, במערכות 291 בעמוד 56, מדובר בדיוק על זה - אם אנחנו מדברים על להמציא מחדש את הגלגל....
http://maarachot.idf.il/71827-he/Maarachot.aspx

ישן 20-05-2011, 07:00
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "זה רק אני, או שהסרט מראה גדוד..."

זה מראה גדוד חסר כשירות לחימה בגלל הזנחה של חצי עשור. אם רק המג"ד והמ"פ יודעים מה לעשות, אז זה לא גדוד.

ישן 16-07-2011, 17:53
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
שים לב לעקיצה (הנוקבת) שרן כהנא, דאז מג"ד 932, משחרר כלפי עמיתו אבי דהן, דאז מג"ד 931
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי Benjamin Willard שמתחילה ב "זה רק אני, או שהסרט מראה גדוד..."

http://www.idf.il/1481-12431-he/Dover.aspx

בחזרה למלחמת לבנון השנייה, ההגעה של המפקדים לשטח לא הייתה חוויה פשוטה. כשחסרונם של זמן לאימונים או בניית כשירות מעמיקה מורגש היטב, הם נאלצו להתמודד עם נתוני הפתיחה הלא מעודדים האלה - ועם הרבה בלבול ששרר מסביב. "צרם לי לראות גדודים שהולכים וחוזרים, נכנסים ללבנון ויוצאים, או לראות גדוד שבעקבות התקלות השתנתה לו המשימה", אומר רן כהנא. "אצלנו היה גדוד שנעצר בגלל חוליה של שלושה מחבלים, וזה מה שקורה כשהמשימה שלך לא מספיק ברורה ואתה לא יודע באיזה אקלים אתה עובד. אסור שיהיו דברים כאלה כי המשימה יותר חזקה מכל היתקלות מקומית, וזה כמעט זניח כשמסתכלים על המערכה כולה. בזמן מלחמה יש לחצים מבחוץ, ואתה כמפקד צריך להיות פילטר, לייצר סדר בתוך הכאוס עבור מי שמתחתיך. זה לא היה קל באותו זמן".
ישן 25-05-2011, 12:38
  Balal Balal אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי meryon שמתחילה ב "גדוד 931 במלחמת לבנון השניה (איתי אנגל)"

אני הכי אוהב את אלה שמעבירים ביקורת...
1. הסרט הזה לא משקף שום דבר, לא גדוד טוב ולא גדוד לא טוב... מן הסתם איתי אנגל נצמד למג"ד וכל חכמולוג פה יודע שהמג"ד לא נמצא עם כל הגדוד, אז לכו תדעו מה עשו הפלוגות האחרות באותם רגעים.
2. לגדוד היו הרבה יותר מ3 פצועים...אז תפסיקו להשתמש במספרים מפגרים שאתם ממציאים.
3.למה נראה לכם שהמג"ד באמת יתן את הסיבות האמיתיות לחזרה לארץ? ריבוי פצועים נשמע כמו אחלה תירוץ לתקשורת, אבל בואו נגיד שזו לא באמת היתה הסיבה...
4. אני לא מבין איך אדם שמכבד את עצמו יכול לתת פה תגובות כאלה בזויות שהוא הסיק לפי סרט מסכן..."למה הם צמודים?" "יש אנשים שעומדים סתם" "הטור המדורג לא מדורג מספיק"... חבר'ה, אתם לא יכולים לדעת מתי ובאילו סיטואציות התמונות האלה צולמו... מג"ד מן הסתם לא נמצא תמיד מקדימה אז שאף אחד לא יחפש עכשיו כשלים של הגדוד לפי הסרט המסכן הזה.
5. זה אחלה סרט להרעיל מלש"בים על חטיבה צנועה שעושה ושותקת ולא מלאת אגו ויחסי ציבור כמו חטיבות מקבילות.

יום טוב.
ישן 18-07-2011, 16:23
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי GROR שמתחילה ב "בתור אף אחד. אני לא מתיימר..."

ואתה כמובן יודע מה עשו האנשים האחרים, או את הכלים שיש להם לנתח לחימה?

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:50

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר