לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 12-06-2009, 21:05
צלמית המשתמש של ארנון אלעל
  ארנון אלעל ארנון אלעל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.02.09
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ron_ron שמתחילה ב "חומר שקוף?"

חומר שקוף (אם שקוף מלא ואם רק חלקית) הוא חומר שמאפשר לגלי אור (אם אני אומר את זה נכון) מסויימים לעבור דרכו. אפשר להגיד ששקיפות היא פריצה של איזה מחסום שחוסם לגלי אור לעבור. זכוכית היא כמעט וללא חסימה, ואור יכול לעבור בה, צלופן אדום חוסם אור, אך אור אדום יכול לעבור בו, וברזל למשל חוסם את כל האור (כולל קרינה בלתי נראית). עוד דוגמא מוחשית לשקיפות ואטימות היא שלכל מולקולה יש מנעולים שונים. כל סוג אור פותח מנעול אחר. למולקולות שקופות יש את כל המנעולים של כל האורות, וכל סוגי האורות יכולים לעבור, למולקולות שקופות למחצה אין את כל המנעולים, ורק כמה סוגי אורות יכולים לעבור, ולמולקולות אטומות אין בכלל מנעולים, וכך אף סוג אור לא יכול לעבור.
מבין?

הקרירות שאתה מרגיש היא הבעיה הפחותה שלך...
אם תחזור על הניסוי הזה עוד פעם פעמיים, התחת שלך יפתח תלות בשמפו נגד קשקשים, ובכל פעם שתנסה לוותר על החפיפה ולשטוף אותו עם סבון רגיל, יופיעו לך תוך מספר ימים קשקשי תחת, שהדרך היחידה להיפטר מהם היא לחזור לחפוף את שערות ישבנך עם השמפו המדובר.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 13-06-2009, 00:59
  Inc.redible Inc.redible אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.05.08
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי ארנון אלעל שמתחילה ב "חומר שקוף (אם שקוף מלא ואם רק..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ארנון אלעל
חומר שקוף (אם שקוף מלא ואם רק חלקית) הוא חומר שמאפשר לגלי אור (אם אני אומר את זה נכון) מסויימים לעבור דרכו. אפשר להגיד ששקיפות היא פריצה של איזה מחסום שחוסם לגלי אור לעבור. זכוכית היא כמעט וללא חסימה, ואור יכול לעבור בה, צלופן אדום חוסם אור, אך אור אדום יכול לעבור בו, וברזל למשל חוסם את כל האור (כולל קרינה בלתי נראית). עוד דוגמא מוחשית לשקיפות ואטימות היא שלכל מולקולה יש מנעולים שונים. כל סוג אור פותח מנעול אחר. למולקולות שקופות יש את כל המנעולים של כל האורות, וכל סוגי האורות יכולים לעבור, למולקולות שקופות למחצה אין את כל המנעולים, ורק כמה סוגי אורות יכולים לעבור, ולמולקולות אטומות אין בכלל מנעולים, וכך אף סוג אור לא יכול לעבור.
מבין?

I feel violated.

ישן 13-06-2009, 14:22
צלמית המשתמש של ארנון אלעל
  ארנון אלעל ארנון אלעל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.02.09
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי Gumble שמתחילה ב "ידידי הסקרן למנעולים שאתה..."

זה בדיוק למה שהתכוותי, פשוט לא ידעתי שקוראים לזה ספקטרום. בשביל זה להגיד, I feel violated, או לרדת עליי ולתת תחושה שאני כפרי בור אתם גאוני הדור? כדאי לכל אלה שעושים את זה להפסיק עם זה, זה סתם יוצר לכם שם רע, וזה גם מאוד פוגע...

הקרירות שאתה מרגיש היא הבעיה הפחותה שלך...
אם תחזור על הניסוי הזה עוד פעם פעמיים, התחת שלך יפתח תלות בשמפו נגד קשקשים, ובכל פעם שתנסה לוותר על החפיפה ולשטוף אותו עם סבון רגיל, יופיעו לך תוך מספר ימים קשקשי תחת, שהדרך היחידה להיפטר מהם היא לחזור לחפוף את שערות ישבנך עם השמפו המדובר.

ישן 13-06-2009, 22:49
  דדון מוש דדון מוש אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.11.04

אני יודע להסביר על האור והטבע שלו האינטראקציות הספצפיות שמתרחשות בפגיעה של אור בחומר הן מעל לרמת ידיעתי.

בקווים כלליים אור זה גל (שדה מגנטי שמשתנה ויוצר שדה חשמלי שמשתנה ויוצר שדה מגנטי ש.... וכו' וכו'). כגל הוא מתקדם במהירות (מהירות האור כמובן) ויש לו תדר ואורך גל שקשורים זה לזה (ומעידים על האנרגיה שלו).

אורכי גל שונים הם צבעים שונים בספקטרום (ואם הם ממש שונים הם יכולים להיות גם קרני רנטגן או גלי רדיו למשל, למרות שבדר"כ לא מתיחסים אליהם כאל אור הם לא שונים במהות אלה רק בתדירות ואורך הגל).

חומרים יכולים להיות שקופים בחלקים של הספקטרום ובחלקים אחרים הם יכולים להיות אטומים. האטמוספירה למשל שקופה לאור נראה אבל אטומה יחסית לאולטרא-סגול למשל. חומרים שניראים לך אטומים יכולים להיות חדירים לאינפרא-אדום ולכן יראו דרכם עם מצלמות ראיית לילה.

עד כאן זו בעצם הקדמה. למה ומה טיב האינטראקציות אני לא כל כך יודע (ובטח שלא יודע ברמה מספקת כדי להסביר).
  • חלק מהעניין הוא "שבירה" של המחזור של יצירת שדות מגנטיים וחשמליים.
  • קליטה של האנרגיה שבאור ושחרורה כאלקטרון (האפקט הפוטואלקטרי).
  • עניין אחר הוא קליטת האור ופליטה של אור באורך גל אחר (רזוננס במולקולות מסויימות), כלומר אור בכל הצבעים יכול להקלט אבל רק בצבע אחר יכול להפלט.
  • יש עוד דרכים וסיבות לשקיפות שאני אפילו לא שמעתי עליהן. אופטיקה לא ליניארית עוסקת גם בנושאים האלו.
אולי מישהו אחר יוכל להרחיב.

ישן 14-06-2009, 23:01
  itamarluzon itamarluzon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.11.06
אני לא באמת יודע יותר מדיי אבל

קצת בסיס של מונחים בצורה הכי פשוטה שיש

התדירות (שמסומנת לרוב ב-v) / אורך גל (שמסומן לרוב בLamda) - (אלה מושגים אקוולנוים) במקרה של גלים אלקטרומגנטים. בנוסף v=c/Lamda כאשר c הינה מהירות האור.

גלים אלקטרומגנטים - ובקיצור גל א"מ ,אני בכוונה קורא לאור ככה, כי האור שאתה מכיר ורואה הוא רק קטע קטן (בערך 400nm-700nm) מתוך תחום ענק הרבה יותר שמחולק להרבה תחומים שונים, אתה מכיר כמה מהם - אלה המזיקים מהשמש uv , גלי רדיו ועוד... גלים אלו נפרדים אחד מהשני על ידי תדירות שונה.

חומרים שקופים שאתה מתכוון אליהם הם חומרים ששקופים לאור נראה, ישנם הרבה סוגי גלים א"מ שחודרים דרך ברזל ואפילו עופרת, אנו לא יכולים לראות את הגלים הא"מ בעלי התדירויות האלו, אך עדין חומרים אלה שקופים בשביל התדירויות האלה. מה שאני מנסה לומר פה ששקיפות של חומר תלויה בשלוש גורמים לפחות 1: עובי החומר 2: תדירות הגל העובר בו 3 :מאפייני החומר.

דוגמא מסויימת קרני רנטגן עוברים בצורה מסויימת את גוף, אך לא במאה אחוזים, בעצמות שהן יותר צפופות חלק גדול יותר נבלע בגוף ובשאר האזורים נבלע פחות.

לא ממש עניתי , אך אני מקוה שעזרתי.
ישן 29-06-2009, 13:02
צלמית המשתמש של grimnir_a
  grimnir_a grimnir_a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.10.08

טוב, אז מחקר קטן שערכתי ברחבי אינטרנט הניב את התוצאות הבאות:

1) רוב ההסברים שיש ברשת הם בסיגנון של: "חומרים שקופים הם שקופים כי גלים אלקטרומגנטיים יכולים לעבור דרכם". וואלה. חבל שלא מציינים שהמים הם רטובים

2) ובכל זאת. כדי שחומר יהיה שקוף הוא צריך לענות על שתי דרישות:
א. להיות אחיד ברמה מיקרוסקופית (בסקלות של חצי אורך גל של האור)
ב. שלא יהיו בו אלקטרונים חופשיים

מסיבה ראשונה לא שקופים תרחיפים למיניהם וחומרים כמו חול, שיברי זכוכית קטנים ועץ: יש להם יותר מדי "פינות" שהאור נשבר עליהן.
הסיבה השניה קשורה לעובדה שהאור הוא גל אלקטרומגנטי, ז.א. שדה חשמלי ושדה מגנטי שמשתנים לפי משואת גלים ויחד מטיילים במרחב: כדי שגל זה יתקיים, הם חייבים להיות ביחד, אבל ברגע שיש אלקטרונים חופשיים בחומר, אז השדה החשמלי פשוט מתבזבז על זה שהוא מניע אותם ימינה ושמאלה. לכן מתכות ומוליכים למחצה למיניהם לא שקופים.
אבל עבור חומרים מוליכים שבהם ההולכה היא יונית, כמו תמיסות מימיות של מלחים, הטיעון הזה לא תופס: אומנם בהם ישנם מטענים חופשיים, היונים כבדים מאוד (פי עשרות אלפים מאלקטרונים) והם פשוט לא מספיקים תחת השפעת השדה החשמלי שמשתנה מהר מאוד.

כמובן שבשיכבה דקה מספיק או תחת אור חזק מספיק, כל חומר יהיה שקוף

ישן 08-07-2010, 21:11
  דדוותתןן דדוותתןן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.01.06
אני יכול לנסות

אני לא יודע את התשובה, אבל אני יכול להגיד את מה שנראה לי הגיוני.
נתחיל בזה שאיך חומר מחזיר אור, (את זה אני כן יודע) הקרן אור פוגעת באטום של חומר, ומעלה את האטום ברמת האנרגיה שלו, וכיוון שאטומים שואפים להיות באנרגיה נמוכה וקבועה, אז הם משחררים את האנרגיה שהאור הביא להם בחזרה, וככה האור חוזר. הוא חוזר בדרך שבה הוא חוזר (באותה זווית ובאותו מישור) כיוון שזאת הדרך עם הכי פחות אנרגיה, אבל לא משנה.
עכשיו לחומרים שקופים,
ניחוש שלי, בחומרים שקופים הקרן תפגע באטום ומסיבה שלא ידועה לי הוא יעביר את הקרן העלה לאטום הבא, וככה עד שהאור יצא מהצד השני, וככה גם נוצרת שבירה של אור.
שוב, אני לא יודע את זה, זה ניחוש.
ניחוש אחר יכול להיות שחומרים שקופים הם חומרים שהקשר בין האטומים לא חזק מספיק ויש מרחק יחסית גדול בין האטומים, ואז האור עובר דרך.
ולשאלה של Cornelia:
לא נראה לי שתמצא חומר שקוף שימשיך להיות שקוף בכדור בקוטר 1.5 מטר, חוץ מגז..

רק עכשיו שמתי לב שזה נושא מאוד ישן, מצטער

נערך לאחרונה ע"י דדוותתןן בתאריך 08-07-2010 בשעה 21:16.
ישן 09-07-2010, 00:22
  Dark Knight Dark Knight אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.07.05
שלח הודעה דרך ICQ אל Dark Knight

טוב, אני אנסה לענות לפי רמת הידע שלי ובפשטות מירבית...

במובן הבסיסי ביותר, הכי קל להבין את הנושא כאשר מסתכלים במודל האטום של בוהר:
יש לך גרעין של חלקיקים חיוביים (פרוטונים) וחלקיקים ניטראליים (ניוטרונים), והגרעין הזה תופס אחוז מזערי משטח האטום.
מסביב לגרעין 'מסתובבים' אלקטרונים, כאשר הם לא נמצאים שם בצורה כאוטית (מהמילה כאוס) אלא מסודרים בקליפות מסודרות. אפשר לחשוב על הקליפות כרדיוס הסיבוב של האלקטרונים כאשר בכל קליפה כזו יש מספר קבוע של אלקטרונים שיכולים להמצא בה. הדבר החשוב באמת פה, הוא שבכל קליפה ישנה רמת אנרגיה ספציפית מאד שבה נמצאים האלקטרונים. רמת האנרגיה הזו נקבעת ע"י עוצמת המשיכה החשמלית בין האלקטרון לגרעין, עוצמת הדחיה החשמלית שלו מאלקטרונים שסובבים אותו וכמובן שפרמטרים אלו תלויים במרחק בין הגורמים השונים (אני מזניח פה משיכה גרביטציונית שכן הכח החשמלי חזק בסדרי גודל ממנו אז מיותר להוסיף פה עוד מידע).

החלק החשוב בכל האמור להעיל:
יש גרעין חיובי שסביבו מרחפים אלקטרונים. האלקטרונים מסודרים בקליפות שבכל קליפה יש אנרגיית קשר אחידה. ככל שהקליפה 'רחוקה' יותר מהגרין, כך רמת האנרגיה בה גבוהה יותר.

הלאה:
לקרן אור, או כל גל אלקטרומגנטי לצורך העניין, יש אנרגיה. האנרגיה נקבעת לפי תדירות הגל בנוסחא פשוטה של תדר כפול קבוע פלנק.
בנושא הזה ספציפית קל יותר לדבר דווקא על התכונות החלקיקיות של האור - משמע פוטונים.
ישנו פוטון בעל תדר מסויים, f ולכן בעל אנרגיה h*f (כאשר h זה קבוע פלנק) שנע בחלל ומתנגש באלקטרון שקשור לאטום.
מסיבה שלא ממש ידועה לי, בהתנגשות הזו יקרה אחד מ-2 דברים:
1. הפוטון יעביר את כל האנרגיה שלו לאלקטרון ויעלם.
2. הפוטון פשוט יעבור דרך האלקטרון ללא כל אינטראקציה.

מה קובע? זו בדיוק הנקודה החשובה!
אלקטרון יכול לקבל תוספת אנרגיה מפוטון ולעלות לרמת אנרגיה גבוהה יותר! (משמע להתרחק מהגרעין). אם האלקטרון יקבל מספיק אנרגיה הוא יכול פשוט לשבור את הקשר שלו עם הגרעין ולעזוב את האטום לגמרי.
אם הפוטון מחזיק בדיוק בכמות אנרגיה שתספיק לאלקטרון לעבור מהרמה\הקליפה בה הוא נמצא לרמה גבוהה יותר - הוא יעביר לאלקטרון את כל האנרגיה שלו ויעלם. האלקטרון יעלה לרמת אנרגיה גבוהה יותר (נקרא עירעור, זה מצב לא יציב) ומהר מאד יחזור למצבו הטבעי תוך פליטת הפוטון בחזרה.
אם הפוטון מחזיק מספיק אנרגיה כדי לשחרר את האלקטרון מהאטום, גם אז הוא יספח לאלקטרון ויעביר לו את כל האנרגיה שלו, אולם האלקטרון יעזוב הפעם את האטום סופית ולא יפלוט את הפוטון בחזרה.

הנקודה החשובה פה היא שישנם הפרשים מאד מסויימים בין רמות האנרגיה השונות באטום (לכל יסוד יש רמות שונות, אבל לכל אטום מאותו היסוד יהיו רמות זההות; עם הסתייגות לגבי איזוטופים).
לכן לכל יסוד יש מה שנקרא ספקטרום: ספקטרום זה האנרגיות הספציפיות ולכן גם התדרים הספציפיים של פוטונים שאלקטרונים ביסוד יכולים לספוח - משמע ההפרשים בין רמות אנרגיה שונות בקליפות האטום.
פוטון שמכיל אנרגיה לא מדוייקת - משמע תדר שונה, אפילו במעט - פשוט יעבור דרך האלקטרון ללא כל אינטראקציה (או לפחות לא כזו שאנחנו יודעים למדוד). פוטון בתדר מדוייק, שמכיל בדיוק את כמות האנרגיה שמפרידה בין 2 רמות אנרגיה באטום, יספח באלקטרון ויערער אותו לרמה גבוהה יותר.
פוטון שמכיל מספיק אנרגיה כדי לשחרר את האלקטרון לחלוטין יספח גם כן.

עכשיו נחבר אותך קצת לדברים שנאמרו פה קודם:
תחום התדרים האינפרא אדומים אנרגטי פחות מתחום התדרים של האור הנראה - לכן ישנם עצמים אטומים באור הנראה אך שקופים בתחום האינפרא-אדום - פשוט לאור הנראה יש מספיק אנרגיה כדי לשחרר את האלקטרונים באטומים ולכן הוא כולו נספח, אולם רק לתדרים מאד מסויימים בתחום האינפרא-אדום יש אנרגיה שמתאימה בדיוק כדי לערער אלקטרון ושאר התדרים עוברים דרך האטום ללא אינטראקציה.

תחום האולטרא-סגול אנרגטי יותר מתחום האור הנראה - לכן האטמוספירה שלנו ששקופה לאור נראה שרק תדרים מאד מסויימים בו יכולים לערער אלקטרון (אבל לא מספיק אנרגטיים לשחרר אחד) יבלעו בה, לעומת הקרניים האולטרא סגולות המכילות כולן מספיק אנרגיה ע"מ לשחרר את האלקטרון מהאטום לחלוטין ולכן נבלעות כולן.

ישן 09-07-2010, 10:10
  דדון מוש דדון מוש אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.11.04
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי Dark Knight שמתחילה ב "טוב, אני אנסה לענות לפי רמת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Dark Knight
טוב, אני אנסה לענות לפי רמת הידע שלי ובפשטות מירבית...

גרימניר_א כבר ענה בצורה טובה,למרות שהייתי שמח לפרוט נוסף ממישהו שלמד את התחום (או לפחות ברמה יותר גבוהה מפיסיקה 1+2+3 באוני')

במובן הבסיסי ביותר, הכי קל להבין את הנושא כאשר מסתכלים במודל האטום של בוהר:
יש לך גרעין של חלקיקים חיוביים (פרוטונים) וחלקיקים ניטראליים (ניוטרונים), והגרעין הזה תופס אחוז מזערי משטח האטום.
מסביב לגרעין 'מסתובבים' אלקטרונים, כאשר הם לא נמצאים שם בצורה כאוטית (מהמילה כאוס) אלא מסודרים בקליפות מסודרות. אפשר לחשוב על הקליפות כרדיוס הסיבוב של האלקטרונים כאשר בכל קליפה כזו יש מספר קבוע של אלקטרונים שיכולים להמצא בה. הדבר החשוב באמת פה, הוא שבכל קליפה ישנה רמת אנרגיה ספציפית מאד שבה נמצאים האלקטרונים. רמת האנרגיה הזו נקבעת ע"י עוצמת המשיכה החשמלית בין האלקטרון לגרעין, עוצמת הדחיה החשמלית שלו מאלקטרונים שסובבים אותו וכמובן שפרמטרים אלו תלויים במרחק בין הגורמים השונים (אני מזניח פה משיכה גרביטציונית שכן הכח החשמלי חזק בסדרי גודל ממנו אז מיותר להוסיף פה עוד מידע).

מודל בוהר מתייחס לאטום בודד וניתן להסיק ממנו לגבי גזים, כאשר מדברים על מוצקים יש השפעות נוספות, למשל אלקטרונים חופשיים (כמו שגרימניר_א הסביר).

החלק החשוב בכל האמור להעיל:
יש גרעין חיובי שסביבו מרחפים אלקטרונים. האלקטרונים מסודרים בקליפות שבכל קליפה יש אנרגיית קשר אחידה. ככל שהקליפה 'רחוקה' יותר מהגרין, כך רמת האנרגיה בה גבוהה יותר.

לא ממש, אנרגית הקשר של אלקטרון בקליפה רחוקה דווקא נמוכה יותר. אולי אתה מתכוון לכך שאם אלקטרון עלה לקליפה גבוהה יותר אז לאטום יש רמת אנרגיה גבוהה יותר?

הלאה:
לקרן אור, או כל גל אלקטרומגנטי לצורך העניין, יש אנרגיה. האנרגיה נקבעת לפי תדירות הגל בנוסחא פשוטה של תדר כפול קבוע פלנק.
בנושא הזה ספציפית קל יותר לדבר דווקא על התכונות החלקיקיות של האור - משמע פוטונים.
ישנו פוטון בעל תדר מסויים, f ולכן בעל אנרגיה h*f (כאשר h זה קבוע פלנק) שנע בחלל ומתנגש באלקטרון שקשור לאטום.
מסיבה שלא ממש ידועה לי, בהתנגשות הזו יקרה אחד מ-2 דברים:
1. הפוטון יעביר את כל האנרגיה שלו לאלקטרון ויעלם.
2. הפוטון פשוט יעבור דרך האלקטרון ללא כל אינטראקציה.

הסיבה לכך היא שהאלקטרון שקשור לאטום יכול להמצא *רק* ברמות אנרגיה בדידות (אין "באמצע").
גם לא ממש נכון להגיד שהפוטון יעבור דרך האלקטרון ללא אינטראקציה, הוא בהחלט יכול לעבור ללא אינטראקציה אבל לא *דרך* האלקטרון. בגלל עקרון אי-הוודאות לא ניתן להתייחס לאלקטרון האטום במונחים של מיקום מדוייק.

מה קובע? זו בדיוק הנקודה החשובה!
אלקטרון יכול לקבל תוספת אנרגיה מפוטון ולעלות לרמת אנרגיה גבוהה יותר! (משמע להתרחק מהגרעין). אם האלקטרון יקבל מספיק אנרגיה הוא יכול פשוט לשבור את הקשר שלו עם הגרעין ולעזוב את האטום לגמרי.
אם הפוטון מחזיק בדיוק בכמות אנרגיה שתספיק לאלקטרון לעבור מהרמה\הקליפה בה הוא נמצא לרמה גבוהה יותר - הוא יעביר לאלקטרון את כל האנרגיה שלו ויעלם. האלקטרון יעלה לרמת אנרגיה גבוהה יותר (נקרא עירעור, זה מצב לא יציב) ומהר מאד יחזור למצבו הטבעי תוך פליטת הפוטון בחזרה.
אם הפוטון מחזיק מספיק אנרגיה כדי לשחרר את האלקטרון מהאטום, גם אז הוא יספח לאלקטרון ויעביר לו את כל האנרגיה שלו, אולם האלקטרון יעזוב הפעם את האטום סופית ולא יפלוט את הפוטון בחזרה.

הנקודה החשובה פה היא שישנם הפרשים מאד מסויימים בין רמות האנרגיה השונות באטום (לכל יסוד יש רמות שונות, אבל לכל אטום מאותו היסוד יהיו רמות זההות; עם הסתייגות לגבי איזוטופים).
לכן לכל יסוד יש מה שנקרא ספקטרום: ספקטרום זה האנרגיות הספציפיות ולכן גם התדרים הספציפיים של פוטונים שאלקטרונים ביסוד יכולים לספוח - משמע ההפרשים בין רמות אנרגיה שונות בקליפות האטום.
פוטון שמכיל אנרגיה לא מדוייקת - משמע תדר שונה, אפילו במעט - פשוט יעבור דרך האלקטרון ללא כל אינטראקציה (או לפחות לא כזו שאנחנו יודעים למדוד). פוטון בתדר מדוייק, שמכיל בדיוק את כמות האנרגיה שמפרידה בין 2 רמות אנרגיה באטום, יספח באלקטרון ויערער אותו לרמה גבוהה יותר.
פוטון שמכיל מספיק אנרגיה כדי לשחרר את האלקטרון לחלוטין יספח גם כן.

עכשיו נחבר אותך קצת לדברים שנאמרו פה קודם:
תחום התדרים האינפרא אדומים אנרגטי פחות מתחום התדרים של האור הנראה - לכן ישנם עצמים אטומים באור הנראה אך שקופים בתחום האינפרא-אדום - פשוט לאור הנראה יש מספיק אנרגיה כדי לשחרר את האלקטרונים באטומים ולכן הוא כולו נספח, אולם רק לתדרים מאד מסויימים בתחום האינפרא-אדום יש אנרגיה שמתאימה בדיוק כדי לערער אלקטרון ושאר התדרים עוברים דרך האטום ללא אינטראקציה.

תחום האולטרא-סגול אנרגטי יותר מתחום האור הנראה - לכן האטמוספירה שלנו ששקופה לאור נראה שרק תדרים מאד מסויימים בו יכולים לערער אלקטרון (אבל לא מספיק אנרגטיים לשחרר אחד) יבלעו בה, לעומת הקרניים האולטרא סגולות המכילות כולן מספיק אנרגיה ע"מ לשחרר את האלקטרון מהאטום לחלוטין ולכן נבלעות כולן.

הסוף שלך לא באמת מסביר את הנושא, כי הוא יותר מורכב מהאינטראקציות שפירטת עליהן (בצורה ברורה ונכונה למדי, יש לומר). אפילו לאינטראקציות הללו יש עוד אפקטים מעניינים שיכולים להשפיע (למשל אפקט זימן).

ההסבר שלך מסביר למה נורת ניאון תזהור באור בצבע כזה או אחר ולמה האטמוספירה חותכת אורכי גל מסויימים. אתה לא מסביר למה חתיכת מתכת דקה לא תעביר אור נראה בכלל (הרי לא יכול להיות שניתן לעורר את האטומים לכל אורך גל שהוא...).
הסיבה לכך היא שבמתכות יש "ענן" של אלקטרונים חופשיים (שלא מופיעים כלל במודל בוהר) וגם להם יש אינטראקציות עם הפוטונים. במקרה של מוליך, הפוטון שהוא בעצם שדה חשמלי ושדה מגנטי שיוצרים ומבטלים זה את זה, "מבזבז" את האנרגיה שהוא נושא בשדות הללו על הנעת האלקטרונים במוליך.
אני חייב להודות שאין לי מושג מה קורה בחומרים שאינם מוליכים או האם טעינה אלקטרוסטטית יכולה להשפיע...

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:44

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר