לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 17-06-2009, 09:21
  ציבי ציבי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.03
בשנת 2006 קיבל מישהו דוקטורט באונ' בר-אילן
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי שמואל'ק שמתחילה ב ""קיבוצניק בן 97 חשף סליק" - החליט שהגיע הזמן..."

לאחר שעשה מחקר בנושא הסליקים.
כל הסליקים, שהתגלו לאחרונה היו שייכים לחברי השומר הצעיר. בם בזמן המלחמה ( 1948) לא כל הנשק נמסר לצה"ל. אגב, זה היה נשק פרטי - שנרכש ע"י הקיבוץ בדרכים "כשרות" ו"לא כשרות" תרגום - נקנה ממבריחים ופושעים - כשרות. נסחב ע"י חברי הנשק מצה"ל או שלל - לא כשרות.
למפ"ם הייתה תכנית מגירה, לסייע לצבא האדום שעשוי להגיע לא"י. לכן, הסליקים לא נמסרו לרשויות המדינה והצבא.
ובאשר לשמירת הסוד: החוקר ציטט את תשובתו של אחד הנשאלים:
חוקר: "מדוע לא גילית את סוד הסליק עד ימינו ומדוע לא מסרתם את הנשק לצה"ל ב 1948 כשהוא נזקק לו כאויר לנשימה?
תשובה: "גלילי השביע אותי שלא לגלות כלום ואף פעם לא חזר בו מההשבעה".
חוקר: אבל גלילי כבר מת לפני 20 שנים בערך.
תשובה: "זה לא משנה את המצב. אניו נשבעתי שלא אגלה ועד שגלילי יתיר את שבועתי לא אגלה".

נ.ב.

הייתי בטוח כי איזהשהו בית הוצאה יהיה מעוניין במחקר הזה, אבל עד היום לא ידוע לי על שום ספר בנושא.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 17-06-2009, 17:37
  שמואל'ק שמואל'ק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.07.08
ומה ב.ג. היה אומר (ועושה) על זה?
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי hagarblu שמתחילה ב "האמת, אילולא אימת החוק עלי,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי hagarblu
הקיבוצים, שכאמור לעיל, רכשו את מירב הנשק בכוחות עצמם, לא ראו צורך למסרו לרשויות, מה גם וחלק מן הנשק היה מושמד.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ציבי
אגב, זה היה נשק פרטי - שנרכש ע"י הקיבוץ בדרכים "כשרות" ו"לא כשרות" תרגום - נקנה ממבריחים ופושעים - כשרות. נסחב ע"י חברי הנשק מצה"ל או שלל - לא כשרות.
למפ"ם הייתה תכנית מגירה, לסייע לצבא האדום שעשוי להגיע לא"י. לכן, הסליקים לא נמסרו לרשויות המדינה והצבא.
כמדומני שכאן אין צורך לחזור ולפרט איך נרכש הנשק שהיה על אלטלנה. ובכל זאת, ב.ג. חשב ש...

נניח שבתקופת כהונתו כראש ממשלה היה מתגלה סליק נשק גדול באחד הקיבוצים, והחבר'ה - ה"נשבעים" - היו מסרבים למוסרו לצה"ל. מה היה קורה אז?

אגב, גם אם נניח שאף ב-1948 היה חלק מן הנשק במצב בלתי תקין (ומושמד), הרי מדובר בחלק זניח, הלא כן?
ישן 17-06-2009, 18:42

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי סלעי שמתחילה ב "כדאי לזכור שבאותה תקופה (ועד..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי סלעי
כדאי לזכור שבאותה תקופה (ועד לא מעט זמן לאחריה) בהרבה קיבוצים הייתה תחושה - מוצדקת לרוב - שהם קו החזית. לא חסרו סיפורים מיד ראשונה על המקומות שמצאו עצמם במצור או במתקפה ישירה כשלצה"ל המתהווה אין אפשרות לסייע מיידית או בכלל. עצם קיום המדינה היה בספק, אז לתת לה את כל משאבי ההגנה של הקיבוץ?
אילו נשאל את אנשי האצ"ל מאז, סביר להניח שגם הם יאמרו, שהייתה להם תחושה - ייתכן ויוסיפו שמוצדקת - כי לוחמי הארגון בירושלים היו בקו החזית.

אנשי האצ"ל כנראה לא הטילו ספק בקיומה של המדינה והכירו בצורך שלה לנשק, אך גם ידעו כי משאבי הנשק שהיו על אלטלנה נרכשו ע"י ארגונם כדת וכדין; אז שיוותרו על משאבי הנשק שלהם ויאבדו את הבירה ירושלים?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי סלעי
ההשוואה לאלטלנה, לטעמי, איננה במקום, בייחוד כשממילא היה לקיבוצים ייצוג חזק מאוד בשלטון.
זו בדיוק הטענה... לאצ"ל לא היה יצוג בשלטון, ולכן נהגו בו אחרת.

אך בא נעזוב את אלטלנה (פרשה הראויה לאשכול נפרד - ייתכן שכבר היה כאן. לא בדקתי).

השאלה היא: מה היה עושה ב.ג. אילו היה נודע לו שבקיבוצים מתעקשים להחזיק סליקים כבדים עם נשק, והם מסתירים זאת מידיעת צה"ל?

אגב, האם מופרך לחשוב שפה ושם, בתחילת שנות המדינה, אכן נתגלו סליקים שכאלו, אלא שהפרשה הושתקה?
ישן 17-06-2009, 19:39
  סלעי סלעי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.03.09
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי שמואל'ק שמתחילה ב "[QUOTE=סלעי]כדאי לזכור שבאותה..."

אני מבין לגמרי את קווי הדימיון, ולא חולק עליהם. אני חולק על המשמעות של נקודות הדימיון וטוען למספר נקודות שוני עקרוניות (למשל, בן גוריון הרי הסכים למיטב זכרוני לכך שחלק מהנשק יועבר ללוחמי האצ"ל בירושלים, לפני שהאירועים החלו להסלים). לגבי הייצוג בשלטון - האצ"ל לא היה כזה נעבך בעצמו, והארגון חתם בעצמו על הסכם להשתלב בצה"ל (כמו ארגונים אחרים). הסיבות לכך שנהגו בו אחרת באותו אירוע נתונות לפרשנות וחילוקי דעות, וכמו שאמרת - נעזוב את אלטלנה.
אני, אגב, לא הייתי מופתע כלל לגלות שב.ג. ידע היטב על הסליקים. להזכירך, חלק משמעותי מלוחמי צה"ל היו ממילא מאותם הקיבוצים וסביר בהחלט שידעו על קיום הסליקים. אפשר להמשיך בהשערות לא מבוססות ולטעון שאולי (אין לי שום ביסוס לכך) ב.ג. וצה"ל ראו בסליקים דבר לגיטימי לחלוטין, וחשבו שבהחלט נכון להשאיר אותם במקומם למקרה של מתקפה על אותם קיבוצים. אולי כן, אולי לא. שים לב שגלילי עצמו שמוזכר באחת התגובות לעיל ידע לפי המצוטט שם על הסליקים, וקשה לומר שהוא היה מנותק מהממסד או בלתי קשור לגמרי לב.ג. או לצה"ל.
ישן 18-06-2009, 17:46
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
אני יכול לייצג את אלה שלא הגיעו?
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי ציבי שמתחילה ב "איך רואים תמיד היסטוריה דרך עדשת הפוליטיקה"

האחד יאמר כי הנשק נועד למנוע מתקפה של גזענים אשר שמועות עליה גונבו לאוזניו

השני יאמר כי הנשק נועד לא חלילה למטרת שוד אלא למגננה מפני כנופיית XX הנוראית העלולה לסכן את ילדי השכונה בה מתגורר ראש כנופיית YY

ולעניות דעתי בהקשר של קיבוצי מפ"ם - לא היה מהסס מי שהניח מיקרופונים בחדרי ראשי מפ"ם לשים ידיו על הנשק שבקיבוציהם.

השאלה שמטרידה אותי הינה - האם הנשק הוצא ושימש בעת מלחמת העצמאות או שמא הוחבא גם אז.

לכשיפתחו ארכיוניו של איסר הראל - נדע יותר.

ישן 18-06-2009, 19:46

עדשת ההיסטוריה
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "אני יכול לייצג את אלה שלא הגיעו?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי .ישראלה היפהפיה
השאלה שמטרידה אותי הינה - האם הנשק הוצא ושימש בעת מלחמת העצמאות או שמא הוחבא גם אז.
תשובה לשאלה זו נמצאת למעלה, מתוך מחקרו של ד"ר רפאל קיטרון:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי ציבי
חוקר: "מדוע לא גילית את סוד הסליק עד ימינו ומדוע לא מסרתם את הנשק לצה"ל ב 1948 כשהוא נזקק לו כאויר לנשימה?
תשובה: "גלילי השביע אותי שלא לגלות כלום ואף פעם לא חזר בו מההשבעה".
איך שיהיה, כעת, כשנודע לי שפרשת אלטלנה אינה היסטוריה אלא פוליטיקה, אמשוך ידיי מלעסוק בשאלה לאן נעלמו כל המילים היפות על "חוק זה חוק", "מדינה אחת וצה"ל אחד", וכו' וכו', שכן התשובה כבר ניתנה: כל נסיון לדמות את מקרה הנשק החוקי שנקנה ע"י האצ"ל מתוך מטרה שישמש את צה"ל, לנשק קיבוצי השומר הצעיר (שבאחת התגובות למעלה נכתב שבחלקו נסחב מצה"ל!) אינו אלא תפירה גסה הנובעת ממניעים פוליטיים...
שוכנעתי.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:31

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר