לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 02-07-2009, 10:04
  G_Zhukov G_Zhukov אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.03
הרב הצבאי הראשי: נשים לא צריכות להתגייס לצה"ל

הרב הצבאי הראשי: נשים לא צריכות להתגייס לצה"ל

תא"ל אביחי רונצקי התייחס במהלך כנס לגיוסן של חיילות דתיות לצבא ואמר כי "אני אישית חושב ששירות של בנות בצבא זה לא מלכתחילה". חיילת בכנס: מדובר בחוסר רגישות"

מאת אנשיל פפר

הרב הצבאי הראשי, תת אלוף אביחי רונצקי, אמר לפני כשבועיים כי לדעתו בנות אינן צריכות לשרת בצה"ל. תא"ל רונצקי דיבר בכנס שנערך לעשרות חיילות דתיות המשרתות בתפקידים שונים בצבא, בו דובר על הבעיות הייחודיות שלהן בשירות הצבאי. ל"הארץ" נודע מארבעה אנשים שנכחו בכנס ושמעו את דברי הרב, כי רונצקי אמר ש"אני אישית חושב ששירות של בנות בצבא זה לא מלכתחילה", או במילים אחרות, שירות בנות בצבא מנוגד להלכה. רונצקי אף ציין בדבריו כי מאז 1951 לא ניתן אף פסק הלכה המתיר את שירותן של נשים בצבא. מדובר צה"ל נמסר כי הרב הצבאי הראשי טוען כי לא אמר את הדברים המיוחסים לו.

הפה הגדול האחרון במטכ"ל
מהתבטאויות הרב הראשי לצה"ל

עם זאת, הדגיש הרבצ"ר את החשיבות בסיוע לאותן בנות שהחליטו, למרות פסקי ההלכה, להתגייס. למעשה, בדבריו ביטא רונצקי את דעתם של כמעט כל הרבנים האורתודוקסים שמתנגדים לשירות נשים בצבא וכן את דעתם של קודמיו בתפקיד הרב הצבאי הראשי, למרות שאלו נזהרו שלא להתבטא בנושא כל עוד לבשו מדים.

חלק מהנוכחים בכנס, בו השתתפו גם רבנים נוספים ואנשי חינוך מהציבור הדתי, התרעמו על הדברים. "אני לא מופתעת מהעובדה שזאת דעתו", אמרה אחת המשתתפות, "אבל זה שהוא בחר לומר אותה בפני עשרות חיילות דתיות שעשו מהלך שלא היה קל להן זאת חוסר רגישות". חיילות בכנס התלוננו בפני רונצקי על כך שהן לא זוכות לתמיכה במערכת החינוך הדתית להחלטתן לשרת בצה"ל. "רוצות שאדבר עם מנהלי האולפנות שלכן?", ענה להן.

הרבצ"ר אף דיבר עם החיילות על כך שחלקן "שומרות נגיעה" ונמנעות מכל מגע פיזי עם גברים במהלך השירות ואילו אחרות אינן מקפידות על כך. רונצקי ציין בחיוך שאת אשתו הוא פגש במהלך שירותו הצבאי, כשזו שירתה כפקידה פלוגתית שלו. "היה בזה משהו צורם", אמרה אחת המשתתפות, "כשהוא מדבר אתן על הבעיות שלהן בשירות בכל הנוגע למגע עם חיילים ואז מספר להן על זה שהתחתן עם הפקידה שלו".

הרב אהד טהר-לב, העומד בראש מכללת לינדנבאום, בה פועל מסלול המשלב לימודים תורניים ושירות צבאי לבנות דתיות השתתף גם הוא בכנס ושמע את ההתבטאות השנויה במחלוקת של הרבצ"ר. לדבריו, הוא אחד הרבנים המאמינים ש"יש תפקידים צבאיים שראוי שבת תשרת בהם מלכתחילה". עם זאת, הוא חושב ש"הרב רונצקי צריך להביע את דעתו. אבל צריך לשאול את ראשי הצבא אם אין בעיה עם עצם מינויו של מישהו שזאת דעתו".

עם זאת, הרב טהר-לב ומשתתפים נוספים בכנס, שביקרו את דבריו של רונצקי, משבחים אותו על כך שלמרות ההתנגדות העקרונית שלו לשירותן, הוא פועל ברצינות כדי לסייע לבנות דתיות בצבא ומנסה לפתור את הבעיות הייחודיות שלהן. "המסר הוא שעדיף שלא נתגייס", אמרה חיילת דתית אחת, "אבל מהרגע שאנחנו כבר במדים, יש הרבה מאוד סיוע". זאת, בניגוד למצב שהתקיים בעבר, בו רבנים צבאיים העדיפו שלא להושיט סיוע לחיילות דתיות בטענה שהן הפרו את פסיקת הרבנים כשהתגייסו.

רונצקי התבטא בעבר גם נגד המגמה לשלב חיילות בתפקידים קרביים. בראיונות לעיתונות אמר הרבצ"ר כי בנות צריכות להשתלב דווקא בתפקידי הדרכה מכיוון שיש להן "תכונות נפשיות ייחודיות, כמו עדינות, סבלנות ויכולת התמדה". לדבריו, חיילת לא ממצה את הפוטנציאל שלה בתפקידי לחימה והחיילות גורמות ל"בעיות הקיימות מעצם הימצאותן שם, של עירוב המינים בתנאים לא שגרתיים".

מדובר צה"ל נמסר כי מבדיקה שנערכה עם הרב הראשי עולה כי הרב טוען כי לא אמר את הדברים המיוחסים לו. לדברי הדובר בכנס "התבקש הרבצ"ר לסוגיית שירות הנשים הדתיות בצה"ל. הרבצ"ר שיתף את באות הכנס, כי במהלך ביקוריו ביחידות צה"ל הוא עד לקושי של בנות דתיות להשתלב בשל חוסר יכולת לאפשר להן שירות על פי ההלכה. לעומת זאת ישנם יחידות ומערכים בצבא בהם משולבות חיילות דתיות באופן מלא. הרבצ"ר קרא למפקדים לפתח מסלולים נוספים בהם תוכלנה אותן חיילות להשתלב ולהתקדם".

רונצקי: מחילוני בסיירת שקד לראש ישיבה בשומרון
הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף אביחי רונצקי, בן 58, התחיל את הקריירה הצבאית שלו בקומנדו הימי כחילוני גמור, בוגר הפנימייה הצבאית בבית הספר הריאלי בחיפה. הוא לא השלים את מסלול הקומנדו ועבר לסיירת שקד, שם טיפס לדרגת מפקד פלוגה ונלחם במלחמת יום כיפורים. בעקבות השבר הערכי שחש לאחר המלחמה, התחיל בתהליך של חזרה בתשובה יחד עם אשתו רונית, אותה הכיר כששירתה כפקידה פלוגתית בסיירת. הוא פרש מהצבא ולמד בישיבת עטרת כהנים בירושלים תוך כדי עבודתו כמדריך חבורות רחוב.

ב-1980 הוא עבר להתגורר בשטחים, הקים את הישיבה בהתנחלות אלון מורה ולאחר מכן היה בקבוצה שהקימה את ההתנחלות איתמר, בה ייסד גם ישיבה שבראשה עמד. הוא חיבר סדרה של ספרים "כחצים ביד גיבור" העוסקים בבעיות הלכתיות שעולות בשירות הצבאי. במקביל לתפקידיו הרבניים, המשיך רונצקי בשירות מילואים, ולפני שמונה לתפקידו הנוכחי שימש ראש מטה החטיבה המרחבית שומרון.

הוא נחשב מקורב במיוחד לרב שלמה אבינר, ראש ישיבת עטרת כהנים בירושלים, שדוגל בקו אידיאולוגי המקדש את המדינה ובמקביל מקפיד מאוד על כל גדרי ההלכה, במיוחד הלכות הצניעות וההפרדה בין המינים.

המינוי שלו לרבצ"ר בידי הרמטכ"ל הקודם, רא"ל דן חלוץ, בעקבות ההתנתקות, נתפש כניסיון לאחות את הקרע בין צה"ל לחלקים מהציונות הדתית והמתנחלים. בניגוד לקודמיו בתפקיד, מדגיש רונצקי את היותו קצין קרבי, מרבה להופיע במדי ב' ומעדיף לבלות עם יחידות השטח במקום בבסיסי הקריה.

אחד הרבנים שרונצקי נוהג להתייעץ אתם בקביעות הוא הרב דב ליאור, רבה של קרית ארבע ומהרבנים הבולטים שפסקו שיש לסרב פקודה ולא לפנות יישובים. עם זאת, רונצקי התבטא פעמים רבות נגד סירובי פקודה. בשנה שעברה, כשתלמידיו לשעבר מישיבת איתמר ששירתו בגדוד דוכיפת סירבו להשתתף בפינוי מאחז, התקשר אל אחד הרבנים בישיבה ולחץ עליהם לחזור בהם. חלק מהתלמידים מילאו פקודות, אחרים עמדו בסירובם.

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1097210.html

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 02-07-2009, 10:33
  צופה ורואה צופה ורואה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.10.07
צריך להעיף אותו
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "הרב הצבאי הראשי: נשים לא צריכות להתגייס לצה"ל"

לעיתים נדירות אני מתבטא בכזו נחרצות בנושא הדחה של קצין או של כל בעל תפקיד.
לא יתכן שקצין בצה"ל מעודד השתמטות או מתבטא נגד גיוס של מגזר שלם באוכלוסיה בזמן שצה"ל נלחם בהשתמטות.

בנוסף צריך לזכור שבשנים האחרונות צה"ל פועל להעמקת שילובן של נשים במערכים השונים ומושם דגש רב על הדגשת האפשרויות הפתוחות למלש"ביות.

נשים הן חצי מאוכלוסיית המדינה וכנראה שכחצי מאוכלוסיית המלש"בים בהתאמה (ואם לא חצי אז עדיין אחוז גבוה מאוד) אם לצה"ל אין תוכניות לוותר על תרומתו של מגזר גדול כ"כ אז לרב אסור לומר את הדברים שאמר במסגרת תפקידו.

אדגיש כי אני לא מדבר על הסכמתי או אי הסכמתי לתוכנם של הדברים אלא ליציאה הפומבית של קצין בכיר כנגד המדיניות הרשמית של צה"ל ומה שעשוי להתפרש כעידוד השתמטות.

(ויליאם רארף אינג')
גם כאשר יגור זאב עם כבש-אני לא מציע שנהיה הכבש.
(אלוף מיל' עוזי דיין)

נערך לאחרונה ע"י צופה ורואה בתאריך 02-07-2009 בשעה 10:38.
ישן 02-07-2009, 15:01

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי metooshelah שמתחילה ב "כבר היינו בוויכוח הזה. לגבי..."

במקרה הזה לא מדובר רק בחייל או קצין שמתלבט בין הלכה לפקודות.

פה מדובר בקצין שיוצא נגד מדיניות של המערכת שבה הוא עדיין משרת ואומר דברים שעשויים לפגוע במאמצים למאבק בהשתמטות והעברת המסר של מגוון תפקידים לבנות בצבא.
את דעתו האישית הוא צריך לשמור לעצמו כשהוא מרצה מול אזרחים במסגרת תפקידו.

זה דומה למנהל בכיר בחברה שאומר בכנס לקוחות שהוא לא חושב שהם צריכים לקנות את המוצרים של החברה, אבל ממשיך לעבוד בחברה כרגיל.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 02-07-2009, 19:33
צלמית המשתמש של looklook
  משתמש זכר looklook looklook אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
צריך למנות רב צבאי ראשי רפורמי...
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "במקרה הזה לא מדובר רק בחייל..."

רב ראשי נחמד כזה, שיתלהב משרות של בנות דתיות, יתיר כל פעילות בשבת ומדי פעם, כמו בתקופת הפלמ"ח , יצא עם החבר'ה לצוד חזירי בר ולשחוט אותם. על פי ההלכה כמובן. ההלכה הרפורמית.

אלא שדתיים לאומיים הם חשובים מדי לצבא וכמוהם גם מסורתיים רבים שמקבלים שרותיהם מהרבנות. ואלה וגם אלה רוצים רב אורטודוכסי. ומה לעשות , רב אורטודוכסי לא יתיר שרות של חיילות בצבא כי הוא יאמין שזה מנוגד להלכה. לכל היותר יימצאו רבנים בודדים שיתירו שרות צבאי לכתחילה במס' תפקידים מצומצם ביותר , וודאי לא כל התפקידים הפתוחים בצה"ל לחיילות.

חיילות דתיות רשאיות לבחור שלא לשרת בצבא על פי חוק. במקום זה הן עושות שרות לאומי. בנות דתיות רבות, עם זאת, בוחרות בשנים האחרונות כן לשרת בצבא ויפה שלמרות השקפת הרבנות הצבאית על עצם גיוסן, הרבנות מספקת להן את שרותי הדת, בדיוק כפי שהיא מספקת לכל חייל דתי או מסורתי.

הגיע הזמן שחילונים יבינו שהם לא עושים לדתיים טובה בזה שהם נותנים להם ללבוש מדים. לחיילים דתיים יש את הזכות לשרת בצבא בדיוק כמו לכל חייל אחר ולקבל שרותי רבנות המתאימים לאורח חייהם ולא לאורח החיים שהחילונים רוצים לייצר עבורם. המדינה השכילה להבין זאת ולכן אפשרה בחוק את אי שרות החיילות הדתיות. ממילא הן תורמות יותר בשרותן הלאומי מאשר הרבה מגישות קפה במדים.

טוב שאמר הרב רונצקי את מה שאמר, משום שזו השקפת הרבנות הצבאית, גם אם רבנים צבאיים קודמים טאטאו אותה מתחת לשטיח.
ישן 02-07-2009, 19:42
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
צודק במאה אחוז!
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "צריך למנות רב צבאי ראשי רפורמי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי looklook
לחיילים דתיים יש את הזכות לשרת בצבא בדיוק כמו לכל חייל אחר ולקבל שרותי רבנות המתאימים לאורח חייהם ולא לאורח החיים שהחילונים רוצים לייצר עבורם. המדינה השכילה להבין זאת ולכן אפשרה בחוק את אי שרות החיילות הדתיות. ממילא הן תורמות יותר בשרותן הלאומי מאשר הרבה מגישות קפה במדים.

וגם לחיילים רפורמיים וחיילות שרוצות להתגייס מגיעה לקבל שרותי רבנות המתאימים לאורח חייהם. אפילו לחילוניים לדרוזים ולישראלים נוצרים שעלו מרוסיה מגיעה לקבל שרותים רוחניים המתאימים לאורח חייהם.
אז אחת משתיים, או שיצמידו רב ראשי לכול קבוצת אוכלוסייה ובבקו"ם תסמן איקס על המנהיג הרוחני המתאים לך, או שהליצן הזה ינסה לפחות למראית עיין ליצג את כולם.
אפשרות נוספת כמובן היא להפריד את הדת מהצבא. שרותי דת כן, רבנים ראשיים ופוליטיקאים בגרוש, לא תודה.

ישן 02-07-2009, 19:57
צלמית המשתמש של looklook
  משתמש זכר looklook looklook אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
או שלא יעשו את זה.
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "צודק במאה אחוז!"

ציטוט:
גם לחיילים רפורמיים וחיילות שרוצות להתגייס מגיעה לקבל שרותי רבנות המתאימים לאורח חייהם. אפילו לחילוניים לדרוזים ולישראלים נוצרים שעלו מרוסיה מגיעה לקבל שרותים רוחניים המתאימים לאורח חייהם.

לחילוניים בהגדרה - ממילא אין דת ולכן קצת לא הגיוני לספק להם שרותי רבנות. ישראלים נוצרים שעלו מרוסיה - רובם אתאיסטים. גם המיעוט שאיננו אתאיסטי לא מקיים אורח חיים נוצרי במיוחד, ואלה שכן הם מיעוט זניח שבזניח שלא מצדיק הקמת מערך מקביל-לרבנות. דרוזים - למיטב ידיעתי הדת הדרוזית הינה סודית, וידועה רק לדרוזים שבחרו במסלול "דתי" ואלה אינם מתגייסים לצבא. אם אני טועה ויש צורך כזה, ניתן להוסיף איש דת מתאים למנהלת מיעוטים.

ציטוט:
אז אחת משתיים, או שיצמידו רב ראשי לכול קבוצת אוכלוסייה ובבקו"ם תסמן איקס על המנהיג הרוחני המתאים לך, או שהליצן הזה ינסה לפחות למראית עיין ליצג את כולם.

לא, לא נצמיד רב ראשי לקבוצות אוכלוסייה זניחות או שאינן זקוקות לכך. אין תקציב. אני מציע שלא תכנה את הרב הראשי הצבאי בתואר ליצן. זה לא מכבד את הפורום.

ציטוט:
אפשרות נוספת כמובן היא להפריד את הדת מהצבא. שרותי דת כן, רבנים ראשיים ופוליטיקאים בגרוש, לא תודה.

ברור שאתה אינך צריך רב צבאי, אבל יש כאלה שזקוקים לרבנות צבאית ראשית. רק מוסד בראשות רב יכול לספק שרותי דת ולא חברת קייטרינג.
ישן 02-07-2009, 19:50
צלמית המשתמש של סמוראי
  סמוראי סמוראי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.07.05
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "צריך למנות רב צבאי ראשי רפורמי..."

"ממילא הן תורמות יותר בשרותן הלאומי מאשר הרבה מגישות קפה במדים"

בציטוט הזה חשפת את כל הבלוף, בנושא הזה אני חייב להודות שאני חושד ברבנים שכל מילותיהם על ההלכה הן אמתלה לgood old fashioned שובינזם. אם הם היו מאמינים שנשים יכולות לעשות שירות משמעותי, אז הם היו מוצאים דרך מסביב להלכה תחת הסיבה של פיקוח נפש או תירוץ ממכלול התירוצים שדתיים משתמשים בו כדי להצדיק פעולות שלא עולות בקנה אחד עם ההלכה.
אבל אתם פשוט לא חושבים שנשים יכולות לעשות משהו חוץ מלהגיש קפה, ולכן אין טעם שהן בכלל יתגייסו.

אני קצת מרגיש שלא בנוח שאני צריך להזכיר לך את זה, אבל יש נשים שמשתלבות בצה"ל בתפקידים חשובים ועושות הרבה יותר ממה שבנות דתיות עושות בשירות לאומי. ואם אתה מכוון לכך שדווקא בנות דתיות לא שואפות לשירות משמעותי ומסתפקות ב"הגשת קפה", אז רק נותר להצר על כך שאתה לא מכבד חצי מהאנשים במגזר שלך.

ובאשר לרב הרצוי שלך, מצידי שיחליפו רבצ"רים כמו גרביים עד שימצאו אחד שיודע מתי לשתוק ומה מקומו. הפעולות וההתבטאויות של רנצקי חורגות מהשירות שחיילים דתיים צריכים לקבל מהרבנות, אני לא מאמין שאין בנמצא רב אורתודוקסי שיספק את השירות הזה בלי התוספות.

ישן 03-07-2009, 09:30
  משתמש זכר oxcart oxcart אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.08
זאת הפואנטה:
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "יש לו הרבה יותר נסיון קרבי מאשר לך."

ניסיוני מול נסיונו של רונצקי הוא באמת לא הפואנטה. מצדי שיהיה ממשחררי הכותל, תוקעי הדגל בבופור, וממצייני הלייזר לתוך הבייגלה שעל ראשו של נסראללה, הכל גם יחד. הפואנטה (שהצגתי באופן מעט דמגוגי, בזה אני מוכן להודות) היא שכיום, בדיוק כמו בימיה הראשונים של המדינה, צה"ל לא יכול להרשות לעצמו לוותר על חצי מהמלש"בים, ביניהם בני אדם בעלי נתונים ומוטיבציה גבוהים, רק בגלל שלאנשי הבאסיג' - קבל תיקון, הרבנות - יש משהו נגד נשים.
צודק, אולי אני באמת לא מסתובב עם סכין בין השיניים וקרקפות פלסטיניות על החגורה. אבל אני עושה מילואים, והרבה, ומשנה לשנה אני רואה איך חיילות משתלבות בכל תפקיד אפשרי לרוב על הצד הטוב ביותר, כולל במילואים, ואיך בפרקטיקה היומיומית ההבדלים והדעות הקדומות מטשטשים, תודה לאל (המפקד רונצקי, יש רשאי לומר תודה לאל?).
ובכלל, הגיע הזמן שמישהו יבלום את מסע ההשתלטות של הרבנות על האג'נדה של הצבא. בפעם האחרונה שבדקתי, לא זוכר שמצאתי שחלק מתפיסת ההפעלה של צה"ל היא הצבת פוליטרוקים ברמת הגדוד והפלוגה. כן, פוליטרוקים: אני לא מוצא דרך אחרת לתאר מעמד שבו לוחמים עומדים בח' פלוגתית, ופעיל רעיוני מתסיס אותם לקראת קרב. מה זה פה, אנשי פנפילוב בגרסת האלוקות?
אנא, אחינו אשכנזי, דאג במיידי להחזיר אותם לגודלם הטבעי: ביקורות פתע במטבח, לבדוק אם לא השתרבב קנקן בז' לתוך הערימה של הכחולים. לא יותר.
ישן 03-07-2009, 09:51
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי oxcart שמתחילה ב "זאת הפואנטה:"

אה, ואתה מוכן לוותר על רבע מהלוחמים בגלל שיש לך בעיה עם התפיסה האמונית-דתית שלהם?
בעיני זה מאוד מוזר שיש לוחמים שהולכים עם תחתוני מזל, זה נראה לי מגוחך ואני דורש שאשכנזי אחינו יימנע מהלוחמים את מימוש האמונה התפלה הזאת.
גם נראה לי מאוד מוזר שיש בצה"ל מערכת גדולה שעוסקת ב-"חינוך", ומערכת לא קטנה שעוסקת בלגרום לחיילים להרגיש טוב עם הופעות אמנים בלחימה, כשהתפיסה של חלק מאותם אמנים היא שצריך לשרוף את כל המתנחלים, ולחבק את אחינו הפלסטינים אל ליבנו.

אנחנו חיים במדינה שיש בה חלק דתי, לחלק הזה מותר לקבל קצין שתפקידו הוא גם לחזק את ליבם (אם בא לו).
מישהו אישר למ"פ "להתסיס רעיונית" את הפלוגה שלו באמירות שפר כגון "בואו נכניס בהם למען תושבי אשקלון"? אשקלון היא התנחלות!! איך הוא מעז לדבר!!

אפשר להוציא כל דבר מההקשר שלו, וזה בדיוק מה שעשו עם אותו רב שחבט בלוחמים בעזרת תנ"ך והתסיס אותם רעיונית באמצעות האידיאולוגיה עליה חונכו, רחמנא ליצלן.

ישן 02-07-2009, 15:15

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי קפטן ווילארד שמתחילה ב "לכל המלעיזים..."

זה יפה מאוד שהוא מטפל בחיילות ועוזר להן אבל זה לא נותן לו לגיטימציה לומר את מה שהוא אמר על מדים בניגוד גמור למדיניות של הצבא ואף לגרום לנזק.
מעשה טוב לא יכול לשמש כתירוץ או הסבר להתנהגות פסולה.

בנוסף המשפט ההזוי "הרבנות נותנת כיום מענה לכל חיילת - "אף שהיא מתנגדת עקרונית לגיוס הבנות" מהווה סוג של שיא, לא ייתכן שגוף שלם בתוך צה"ל, שאמור להיות צבא העם מתנגד לגיוס חצי מהאוכלוסיה והעומד בראשו אומר זאת מפורשות.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 02-07-2009, 16:23
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי קפטן ווילארד שמתחילה ב "לכל המלעיזים..."

ציטוט:
נכנס הרב הצבאי לתפקיד נותנת הרבנות בצה"ל מענה הלכתי ורוחני לכל חיילת שפונה אליה, אף שהיא מתנגדת עקרונית לגיוס בנות. כדוגמה ציין את מינויה של קצינה מיוחדת לטיפול בחיילות וכן את האירוע שבו התבטא הרב רונצקי בנושא – כינוס שנערך עבורן בבית החייל באשקלון.
אז הרבצ"ר נכנס גם לתחום העיסוק של יועצת הרמטכ"ל לעינייני נשים? חשבתי שהוא מוגבל לעימותים עם חיל החינוך .אולי השלב הבא הוא סיוע כלכלי לחיילים בודדים ומתן שירותים משפטיים ברוח ההלכה?

ברצינות- יש לצה"ל מדיניות לגבי שירות נשים דתיות? מן הסתם יש להן מוטיבציה רבה (אחרת היו מבקשות פטור), אך האם מפקדים יודעים איך לטפל בהן?
ישן 02-07-2009, 20:31
צלמית המשתמש של NehemiaG

לעיתונאים ולמהירי המקלדת: תלמדו לקרוא. ואז תבינו מונחים הלכתיים.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "הרב הצבאי הראשי: נשים לא צריכות להתגייס לצה"ל"

הרבצ"ר אמר שגיוס נשים לצבא הוא "לא מלכתחילה". זה אומר:
א. רצוי שלא יגוייסו בנות (אין לי בעיה עם הדיעה הזאת...).
ב. אם מגייסים בנות - זה כי קיים צורך.
ג. הבנות שגוייסו זכאיות לכל סיוע ואף מעבר למקובל בסטנדרטים הרגילים של הרבנות הצבאית.

למי שלא מכיר אישית את הרבצ"ר, מומלץ בחום לחשוב פעמיים לפני שהוא טוען כי הרבצ"ר הוא שובייניסט. כי הוא לא.
ההלכה האורתודוכסית תופסת את מעמד האישה ככזה שאוסר את היות האישה תחת פיקוד/שליטה של גבר שהוא לא 1) אביה 2) אם נישאה - בעלה.

לכן, הלכתית-אורתודוכסית, אין בעיה עם אישה שמשרתת בצבא שבו מעל החיילת יש מפקדת...

בנוסף, ברוב המקרים יש בעיה עם נשים בשירות קרבי עקב זה שנשק נחשב ל-"כלי גבר". ההלכה השובייניסטית אוסרת על גברים לענוד תכשיטים ובגדי נשים, ועל נשים לעטות בגדי גברים וכלי גברים. נשק זה בכלל "כלי גבר".

כל זה רלוונטי לבט"ש. מלחמת-קיום היא דבר קצת שונה.. ע"ע סיפור יעל מהמקרא.

הערת שוליים: שובייניזם משמעו כי הגבר "טוב" מהאישה, עדיף עליה ועוד ועוד.
ההלכה האורתודוכסית לא טוענת את זה אפילו לרגע. יש אבחנה ברורה בין נשים לגברים, וכשהרמב"ם אומר שמקומה של האישה הוא "בבית פנימה" הוא לא טוען שהיא פחות טובה מהגבר.
בעולם השובייניסטי (החרדי-קיצוני, למשל) לאישה אין מילה, אין זכויות, והיא בבירור "שווה פחות". מי שראה אישה נגררת אל חופתה ולמד הלכות נישואין ברמב"ם יבין מדוע היהדות לא שובייניסטית, אלא חלק מהזרמים שבה פשוט חוטאים ולא יהודיים בעליל....
ההלכה - מה לעשות - נכתבה בתקופה אחרת, ויש מה לשפר....

ישן 03-07-2009, 00:13
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
זה לא משנה.
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "לעיתונאים ולמהירי המקלדת: תלמדו לקרוא. ואז תבינו מונחים הלכתיים."

כולנו יודעים מה הוא אמר, הוא רב ולכן בוודאי ג'ובניק משתמט מילדותו, ושיסתום את הפה.

(כן, אני יודע שמה שהרב רונצקי אמר שונה לחלוטין, כדבריך, מהפרשנות הרווחת בפורום הזה, אבל זה לא משנה).

אגב, הטיעון של 'רשות אביה-רשות בעלה' הוא טיעון מודרני, ואני מאוד, מאוד מפקפק בתקפותו ההלכתית - שהרי מישהי מגיל 12.5 מבחינה הלכתית היא *ברשות עצמה* ולא ברשות אביה וגם לא ברשות בעלה (אם היא לא נשואה...)

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 03-07-2009, 00:39
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

לא יעזור לכם לנסות ולהגכיח את הביקורת.
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "זהו, שלמיטב זכרוני אתה טועה..."

על פי חוקי המדינה יש גיוס חובה לבנות.
שתת אלוף בצה"ל אומר שלדעתו בנות לא צריכות להתגייס (דעתו=דעת תורה) הוא בהחלט חושף עצמו לביקורת מוצדקת.

נניח ומחר קצין חינוך ראשי יגיד שבהתאם להשקפת עולמו הפרטית מתנחלים תושבי האחזויות "לא חוקיות" לא צריכים להתגייס ותת אלוף אחר יגיד, שלדעתו האישית בלבד, לא צריך לגייס תל אביבים אשכנזים.

הטיעון שזאת דעת ההלכה והיא סותרת את חוקי המדינה רק מחזקים את הצורך להכריח את הרב (או התת-אלוף) להחליט מה משני התפקידים הוא בוחר.

או שאולי שיסייג דבריו ויגיד שבנות המגזר שלו לא צריכות להתגייס ושמאמיני ה"חילוני הצבאי הראשי" ימשיכו להתגייס בהתאם להשקפת עולמם.

נערך לאחרונה ע"י Tal53 בתאריך 03-07-2009 בשעה 00:41.
ישן 03-07-2009, 00:45
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "לא יעזור לכם לנסות ולהגכיח את הביקורת."

תגיד, אתה קראת מילה ממה שכתבתי בהודעה הראשונה שלי?

הרבצ"ר אמר שגיוס בנות לצבא הוא לא מלכתחילה.
הלכתית - אין חולק עליו בעולם האורתודוכסי, ממנו מגיע ויגיע כל רבצ"ר (מאחר והרבצ"ר נותן שירות בעיקר לבני המגזר הדתי לאומי, כי מטבע הדברים הם הציבור הדתי הגדול ביותר בצבא). הוא אפילו לא אמר את דעתו הפרטית... (שהיא כנראה שלבנות אסור להתגייס).
יש רבנים אורתודוכסים שסוברים שגיוס בנות לתפקידים מסויימים הוא מותר עקב הצורך הקיים (כלומר - בדיעבד, בשעת הדחק, לא במצב האידאלי שהוא "מלכתחילה").

זה דומה לכך שקצח"ר יכריז שהחוק הבינ"ל לא מכיר בחוקיות ההתנחלויות.

ישן 03-07-2009, 01:00
  YGH YGH אינו מחובר  

הנקודה היא שהרב הצבאי הראשי, כשמו כן הוא, רב.
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "נדמה לי שהרב אהד טהרלב חולק עליו (עד כמה שניתן לסמוך על YNET)"

התפקיד שלו הוא מילוי פונקציה *רבנית*. הוא לא יכול שלא להתייחס לדעת ההלכה כפי שהוא רואה אותה במילוי תפקיד זה, כשם שהפצ"ר כפוף (טוב, יעני כפוף) לרמטכ"ל אבל משום-מה נוהג לרוב לא להתעלם מהדין הבינלאומי, גם זה ההסכמי.

גלריית התמונות שלי

ישן 03-07-2009, 01:07
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "נדמה לי שהרב אהד טהרלב חולק עליו (עד כמה שניתן לסמוך על YNET)"

הרב טהרלב סובר ש"יש תפקידים צבאיים שראוי שבת תשרת בהם מלכתחילה", והוא מהווה את הסמן השמאלי בנושא הזה בציבור האורתודוכסי (כמו רבני מימד, לצורך העניין). בכל מקרה בעיני זה יפה שהוא נותן מענה למצב קיים שבו בנות דתיות מתגייסות, ותודות לו יש להן מקום להכנה לקראת הצבא. תזכור שחלק גדול מהבנות המתגייסות מגיעות מעולם בני-עקיבא וכמו בינישים (להבדיל) אין להן מושג אמיתי על המשמעויות של שירות משולב ואינטנסיבי עם גברים (חילונים או דתיים זה לא משנה).

לגבי הדוגמה שלך - זאת התבטאות סבירה, אם היא נאמרה בכנס שעוסק בין השאר בהיבטים החוקיים של ההתנחלויות.

ישן 03-07-2009, 00:56
  YGH YGH אינו מחובר  

וכשאלעזר שטרן אמר מה שאמר על תל-אביבים, קראו לגרש אותו מהצבא?
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "לא יעזור לכם לנסות ולהגכיח את הביקורת."

(לא שהייתי מתנגד, ובכל זאת, זכורים לי טונים חריפים אבל פחות).
וכשראש אמ"ן דיבר לא מזמן למעשה בעד נסיגה מהגולן בהסדר?

הטונים האלה בויכוח אינם ממה שרונצקי אמר - עמדה ש,נו מה לעשות, היא לא ממש מהפכה הלכתית, וגם לא רדיקלית ולא אוסרת גיוס נשים - אלא מהעובדה שהוא רב! שהעז להתבטא בנושאי צבא! ועוד במשהו שקשור לפמיניזם!

בקיצור, זה לא מה שהרב רונצקי אמר, אלא היבלות שהוא דרך עליהן.

גלריית התמונות שלי

ישן 03-07-2009, 01:12
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "אתה בהחלט צודק"

החוק הישראלי בנושא גיוס נשים דתיות לצבא הוסדר ב-1986, כשההכרה בצרכים של הדתיות בהיבטי אי-הגיוס קיימת בהחלטה של בן גוריון משנת 1947. מה שאמר הרבצ"ר לא התנגש בשום חוק.

לרבנים הצבאיים יש סמכות לעסוק בכל ההיבטים הדתיים של השירות הצבאי. זה בדיוק סיבת קיומם.
הם לא אמורים להכפיף את ההלכה למציאות הצבאית, אלא למצוא את הגשר והפתרונות.
אני מכיר רבנים צבאיים שמשחררים מאבטחי מתקנים דתיים מש"ג בשבתות בבסיסי חה"א (בגלל השיכון..). אני חושב שהם שוגים, אבל זאת החלטה שאיכשהו בתחום השיפוט שלהם..
עכשיו יגיע מפקד וייכעס כי יש לו פחות חייל לש"ג. האם הוא יכול לומר שהרב חרג מסמכותו כי הוא פועל בהתאם להלכה?

ישן 03-07-2009, 01:21
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

דוגמה טובה לבעיית הפיקוד הכפול.
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "החוק הישראלי בנושא גיוס נשים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NehemiaG
החוק הישראלי בנושא גיוס נשים דתיות לצבא הוסדר ב-1986, כשההכרה בצרכים של הדתיות בהיבטי אי-הגיוס קיימת בהחלטה של בן גוריון משנת 1947. מה שאמר הרבצ"ר לא התנגש בשום חוק.

לרבנים הצבאיים יש סמכות לעסוק בכל ההיבטים הדתיים של השירות הצבאי. זה בדיוק סיבת קיומם.
הם לא אמורים להכפיף את ההלכה למציאות הצבאית, אלא למצוא את הגשר והפתרונות.
אני מכיר רבנים צבאיים שמשחררים מאבטחי מתקנים דתיים מש"ג בשבתות בבסיסי חה"א (בגלל השיכון..). אני חושב שהם שוגים, אבל זאת החלטה שאיכשהו בתחום השיפוט שלהם..
עכשיו יגיע מפקד וייכעס כי יש לו פחות חייל לש"ג. האם הוא יכול לומר שהרב חרג מסמכותו כי הוא פועל בהתאם להלכה?

הרב ששיחרר פועל בהתאם להלכה, אבל גם הרב שלא שיחרר פועל בהתאם להלכה. בסופו של דבר לא מדובר בהלכה אלא במפקד נוסף לאותו חייל, בנוסף למפקדו הצבאי. אפילו גרוע מזה, במפקד נוסף שהחייל בוחר כדי שיתן לו את המענה הרצוי. (ולפעמים כולל שיחות טלפון לרבנים מחוץ לצבא כדי שילחצו על הרב הצבאי)
אני כמפקד בצה"ל לא רוצה חייל כזה שתיפקודו תלוי במי המפקד השני שלו באותו הסופ"ש. פעם אחר פעם אני מוצא שלא מדובר כאן בהלכה (הניתנת לפרוש לכאן או לכאן) אלא בכפיפות פיקודית.

ישן 03-07-2009, 09:11
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "דוגמה טובה לבעיית הפיקוד הכפול."

הרופא ששיחרר פועל בהתאם לחוק, אבל גם הרופא שלא שיחרר פועל בהתאם לחוק. בסופו של דבר לא מדובר בחוק ורפואה אלא במפקד נוסף לאותו חייל, בנוסף למפקדו הצבאי. אפילו גרוע מזה, במפקד נוסף שהחייל בוחר כדי שיתן לו את המענה הרצוי. (ולפעמים כולל שיחות טלפון לרופאים מחוץ לצבא כדי שילחצו על הרופא הצבאי)
אני כמפקד בצה"ל לא רוצה חייל כזה שתיפקודו תלוי במי המפקד השני שלו באותו הסופ"ש. פעם אחר פעם אני מוצא שלא מדובר כאן בחוק או במצב רפואי (הניתן לפרוש לכאן או לכאן) אלא בכפיפות פיקודית.

ישן 04-07-2009, 20:20
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "דוגמה גרועה, לא שכנעת"

אתה טועה, וככל הנראה לא מכיר תחת איזה לחצים עובדים כיום רופאים. עובדתית לרופאים יש סמכויות מקבילות (ויותר מכך) לרבנים הצבאיים, הם עובדים תחת לחצים מצד הדרגים הפיקודיים, יש התערבויות חיצוניות בהחלטות שלהם (רס"ר שזועם על פטורים שניתנו, למשל), לעיתים מזומנות הם מושפלים בעיתונות עקב החלטות שנלקחו בזמן אמת ותחת לחץ..

אני לא מכיר כמעט מקרים של חיילים שרצים לרב הצבאי בשביל שישחרר אותם ממשימות - תוך כדי ביצוע שלהן - אבל איכשהו אני נתקל בלי סוף בחיילים ש-"חותכים" למרפאה באמצע תורנות כדי שהרופא ייתן להם פטור מופרך מרוב לחץ עבודה..

ישן 03-07-2009, 08:13
צלמית המשתמש של DZZ
  DZZ DZZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.06.07
זה מאד מזכיר לי...
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "לעיתונאים ולמהירי המקלדת: תלמדו לקרוא. ואז תבינו מונחים הלכתיים."

...רב אחד, ידוע היטב, שמרבה לשחרר אמירות על רוב העם היושב בציון, בנוסח "אוכלי נבלות בתיאבון", עם פסקי הלכה גאוניים על איסור חיטוט באף בשבת.

וכשעמך מרים איזו גבה, ממהרים להסביר לנו, שהוא לא בדיוק אמר את זה, אלא שסתם עמך לא מבין את שפתו הקדושה. ואני, לתומי חשבתי שהוא מדבר עברית. אנמם עברית קלוקלת למדי, אבל עברית. עכשיו אני יודע שהוא דובר רבנית בלבד, ויש צורך בתרגום.

צחוק בצד: לא יתכן שקצין בצה"ל ידבר בפומבי נגד מדיניות צה"ל. הוא יכול להתבטא בפורום הנכון, אך לא בתקשורת. נקודה. כל הדיבורים היפים על סיפוק צרכי קהל זה או אחר, התחשבות ברצונם וכדומה, אינם כל כך לעניין. הצבא אינו גוף דמוקראטי. הוא גוף היררכי עם שרשרת פיקוד וכללים ברורים. לא יתכן אחרת, ולא יתכן שאיש דת יקבל את האפשרות להתנהג שונה מיתר סגל הפיקוד.
ישן 03-07-2009, 12:44
צלמית המשתמש של DZZ
  DZZ DZZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.06.07
חשבתי שאנחנו דנים בעניין עקרוני
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "נחמיה תרגם, אבל אני אשאל מן הצד השני:"

ואילו אתה שואל אותי שאלה פרטנית; אז ככה: אני סבור שלקצין אין הרשות להתבטא באופן פומבי על נקודות שאינן בסמכותו, ולהביע דעות אישיות הנוגדות את המדיניות הרשמית. הוא בהחלט רשאי לחשוב כרצונו, ולהתבטא בפורומים פרטיים או אפילו בפורומים רשמיים פנימיים. אם הרב הצבאי הראשי היה אומר את מה שאמר בפורום מטכ"ל - זה לא רק לגיטימי, אלא זה תפקידו להציג את עמדתו המקצועית. לא בפני הציבור הרחב!
ומי שעיין במה שנאמר כאן בפורום, בוודאי הבין, שאפילו אם לא התכוון למה שצוטט בשמו, ואפילו אם צריך את רש"י כדי להבין אותו, הוא כבר זרע זרעי מחלוקת, שהייתי שמח אילו לא היתה. מכאן, ומכיוון שכבר נאמר "סייג לחכמה - שתיקה" - לא אוסיף עוד.
ישן 03-07-2009, 15:22
  YGH YGH אינו מחובר  

לשיטתך,
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "הרב הנ"ל והאופן בו הוא מתנהל..."

אמירותיו של האלוף שטרן היו מחייבות העפתו מהצבא.

ואני באמת לא מצליח להבין את הרעש. הרב רונצקי אמר משפט שהוא קונצנזוס בקרב רוב רבני הציונות הדתית. הוא אפילו לא אמר 'אסור', אלא הסתייגות רפה. אם הפצ"ר היה אומר משפט כזה על נערי רפול, היה כל-כך הרבה רעש, או שמא העובדה שרב אומר משפט על גיוס נשים היא הסדין האדום לפני השור?

גלריית התמונות שלי

ישן 03-07-2009, 16:07
  YGH YGH אינו מחובר  

שוב: לשיטתך האלוף שטרן היה צריך לעוף מצה"ל.
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "אמרת היטב. אתה (ונראה שיש עוד..."

הנימוקים שלך נגד הרב רונצקי תקפים באותה מידה נגד דבריו של האלוף שטרן.

אז הסיפור פה הוא לא החריגה מסמכות, אלא שהרב רונצקי פגע בפרה קדושה שלך, והאלוף שטרן - בשל מישהו אחר.

גלריית התמונות שלי

ישן 03-07-2009, 16:07
  G_Zhukov G_Zhukov אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.03

נשים, צה"ל זקוק לכן

השירות בצה"ל הוא זכות שאין ליטול מנשים, ובטוחני שגם הרב אביחי רונצקי, שפועל לטובת החיילות, סבור כך
אלעזר שטרן

אני מאמין ומקווה שהרב הצבאי הראשי, תת אלוף אביחי רונצקי, לא אמר את מה שיוחס לו, ושהוא אינו מתנגד לשירות נשים בצה"ל.

אין זה סוד שישנם רבנים השוללים שירות נשים בצה"ל, אך למיטב ידיעתי הרב רונצקי אינו נמנה עמם. מותר לרב להחזיק גם בדעה זו, וברור שיש מבין הרבנים רבים וחשובים הסבורים שלבנות אסור לשרת בצה"ל. אולם אסור שלרב צבאי, ועוד יותר מכך לרב הצבאי הראשי, תהיה עמדה כזו, בוודאי כל עוד הצבא הוא צבא העם.

אם בעבר היו רבנים צבאיים שהתנגדו לשירות נשים בצה"ל אני מצר על כך ולטעמי הם עשו שקר בנפשם. ככלל, צבא שמשרתות בו גם בנות - אסור שתהיה בצמרת הפיקוד שלו שעמה נמנה גם הרבצ"ר, עמדה כזו. בטוחני שהרב רונצקי לא מתנגד לכך. כשהוא נכנס לתפקידו, פעלנו יחד מתוך יוזמה שלו כדי שברבנות הראשית תהיה קצינה שתיתן מענה גם לחיילות דתיות או שאינן דתיות הנזקקות לשירותי הרבנות הצבאית.

השירות בצה"ל הוא זכות שאין ליטול מנשים, ואסור לנו לפגוע בה. רב שחושב שאסור להן לשרת - שלא יהיה רב צבאי. הוא הרי הרב גם של הבנות בצה"ל ומתפקידו לפעול כדי לתמוך, לסייע ולשפר את תנאיהן. מתוקף כך הוא אינו יכול לומר להן שהן לא צריכות להיות כאן. זה כאילו שיאמר רב לחיילים שבעצם מלכתחילה עליהם להימצא בישיבה אבל כיוון שבדיעבד הם כבר בצבא, אזי הוא מוכן להעניק להם שירותי דת.

תרומתן של הנשים לצה"ל היא קריטית. הן משרתות היום בלמעלה מ-85% מכלל התפקידים בצה"ל. מעבר לערך השוויון, לתרומתן הייחודית של הנשים, לשירותן בצה"ל חשיבות רבה נוספת הנובעת ממרכזיותו של צה"ל ומעמדו במדינת ישראל, וממשמעותו החברתית של השירות או האי שירות להמשך החיים האזרחיים.

על כן, לא רק שאין לפסול או להגביל שירות נשים בצבא אלא מן הראוי לעודד ובמידת הצורך לסייע במסלולים המתאימים להן יותר. צה"ל נהנה היום מאוד משירותן של חיילות דתיות רבות בשטחי עשייה שונים והשכיל יחד עם מספר רבנים, צבאיים ואזרחיים לבנות מסלולי שירות לחיילות דתיות המשלבות לימודי קודש במסגרת שירותן הצבאי – מעין מסלול "הסדר" לבנות (בשילוב עם מוסדות כמו מכללת לינדנבאום בירושלים או המדרשות שבעין הנצי"ב, מגדל עוז ועוד).

בהיסטוריה של צה"ל וגם בזמננו אנו, מוכרים לי מספר רבנים חשובים מאוד, שבנותיהם או נכדותיהם שרתו בצה"ל וזכו לברכתם.

שירות לאומי לכולן
שתי בנותיי הבוגרות שירתו כקצינות בצה"ל. איני נמנה עם מי החושבים שניתן למדוד את רמת הדתיות של אדם, אבל אם יש מדידה כזאת הרי שהן לא סיימו את שירותן בצה"ל ברמה דתית הנופלת מזו שהיתה להן כשבאו בשעריו של צה"ל. אם היה שינוי כלשהו, הרי שההיפך הוא הנכון. ישנן בנות שרמתן הדתית השתנתה במהלך שירותן בצה"ל, אך יש יש גם בנים כאלה. זו אינה סיבה לפסול שירות בנות. ניתן לומר את אותם דברים לגבי לימודים אוניברסיטאיים או מקומות עבודה אזרחיים, ואיני מניח שכל אותם רבנים השוללים הימצאותן של נשים בצה"ל, שוללים את הימצאותן גם במקומות אלה.

בתי השלישית משרתת בשירות לאומי מזה כשנתיים. אני גאה בה ובדרך שירותה הקשה והתובענית כל כך. אני מודה שאיני שלם עם כך מסיבה אחת: היא יכולה היתה לבחור לבצע את השירות התובעני שהיא עושה באמצעות הצהרת דת, על אף שגם היא יודעת שדתיותה ותמימותה יכלו להמשיך ולהיות שלובים בעשייתה גם אילו בחרה בשירות צבאי. היא בחרה לשרת בתפקיד ובמקום שלמיטב שיפוטה ידרוש ממנה הרבה יותר מאשר רוב התפקידים שאותם היתה ממלאת בצה"ל. איני שלם עם שירותה זה כיוון שאפשרות כזאת אינה קיימת עבור חברותיה ממושב אלון הגליל או קיבוץ הסוללים, שאינן מצהירות על דתיות.

על אף הטעויות המיוחסות לרב רונצקי, תרומתו לצה"ל היא משמעותית וחשובה. הוא הכניס לרבנות הצבאית רוח חדשה, שמתבטאת בחיבור לשטח ובכך שיש לחיילות וחיילים דתיים כתובת לשאלות שבהן הם נתקלים במהלך שירותם. הם כבר אינם צריכים ללכת לחפש את התמיכה מבחוץ.

מעבר לכך, ביקוריו הרבים ביחידות צה"ל, מפגשיו עם המפקדים, השתתפותו באימונים ובפעילות מבצעית- כל אלה יש בהם תרומה ייחודית וחשובה גם ליחידות צה"ל וגם לאופייה של הרבנות הצבאית. תרומתו בלטה גם בהתחשב בעיתוי שבו נכנס לתפקידו - לאחר ההתנתקות והקרע שנוצר בציבור הדתי. גם הקשר הקרוב והמאד מיוחד שלו עם משפחות שכולות ראוי להערכה מיוחדת.

איני נהנה מכל שורה הנכתבת ומכל המעשים והציטוטים המיוחסים לרבצ"ר בימים אלה, והייתי שמח יותר אילו היתה נחסכת ממני גם הפעם התייחסות זאת. יחד עם זאת אני מציע, גם במקרה זה, לשמור על האיזון הראוי בין ביקורת גם אם נוקבת, לבין גינוי והטלת דופי המתעלמים מעשייתו הכוללת והמורכבת כל כך של הרב רונצקי במיוחד בתקופה זאת.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3740299,00.html

ישן 05-07-2009, 05:59
  דג שמן דג שמן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.06.09
תגובת חה"כ אורי אורבך: "אני חושש שבסוף לא נוכל לאמר כלום"

קישור לכתבה:
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3741228,00.html

נהיגה בזהירות מופרזת
פרשות הרב הצבאי ופרס ספיר מראות שהפכנו למדינה של משפטנים וקמפייניסטים. ח"כ אורי אורבך חושש מכך שבסוף לא נוכל לומר כלום
אורי אורבך
עדכון אחרון: 05.07.09, 00:22
אין שום קשר בין הסערה בביצה בעקבות דבריו של הרבצ"ר לבין שערוריית פרס ספיר. הרב הצבאי הראשי תת אלוף אביחי רונצקי אמר בכנס חיילות דתיות שעמדתו לא נוחה מגיוס בנות לצבא. השר לשעבר יוסי שריד עמד בראש חבר השופטים שהעניק את הפרס היקר והיוקרתי לספר שהעורכת שלו היא גם אחייניתו.

שני המקרים השונים כל-כך מעוררים אצלנו סערה משום שאיבדנו את חוש המידה והפכנו כולנו, עיתונאים ופוליטיקאים וסתם אזרחים, לחבורה של נוקדנים שלא מרשה לזוז בלי ייעוץ משפטי צמוד, ובלי נהלים של מה מותר להגיד ומה אסור, וכל שטות הופכת לקמפיין היסטרי וסוחף כל.

בציבור הדתי כבר יש לגיטימציה לשירות בנות בצה"ל. דבריו של הרב הצבאי נאמרו בכנס של בנות דתיות שבחרו בשירות הצבאי, ובמהלך הדיון נשמעו גם דברים על הקשיים שהצבא מעמיד לא פעם בפני המתגייסת הדתית. יתירה מזו, הרב הצבאי הראשי הנוכחי מינה קצינה מיוחדת שמטפלת בחיילות הדתיות ובהתמודדות שלהן בצבא. אבל לצדיקים והפטריוטים יש תו תקן מה מותר לרב צבאי ראשי לומר, ומה אסור לו לומר בשום פנים ואופן.

בעיניהם, לרבצ"ר מותר להחזיק ולומר רק דעה אחת, את הדעה שלהם. בשבילם כל חריגה, ולו קלה ועדינה מהקונצנזוס שהם הנחילו לצבא, היא עבירה חמורה על ערכי הציונות, שוויון האישה ושאר עבירות שבתורה הציונית. הוא הרי לא הביע עמדה פוליטית, לא הקיא על הרמטכ"ל, או חרג מי-יודע מה מסמכותו. הוא רק אמר, השם ירחם, דברים שבכל בית בו יש נערות דתיות (ואפילו חילוניות) עולים וצפים. הוסיפו לכך שהרב רונצקי, דוס ומתנחל, מצוי כבר תקופה ארוכה תחת קמפיין-מתקפה של חוגי שמאל, ותבינו שזו עוד הזדמנות להתגלח על זקנו של הרב רונצקי. הכל פוליטיקה.

ולעוד פסילה
ההתנפלות על יוסי שריד דומה, מכיוון הפוך. חלק מהמתלוננים עושים זאת בגלל שהוא שמאלן ומעצבן וצדיק כזה כל-כך הרבה שנים, ואחרים הם מהטריטוריה של קנאת סופרים. אם לי משהו מפריע במתן הפרס הוא העובדה ששמאלנים מפרכסים פרסים לשמאלנים, אבל זה דיון אחר על מפריסי הפרסים. לעומת זאת הטענה על הקשר בין הדוד יוסי לאחיינית העורכת ולהוצאת הספרים היא מגוחכת. קהילת הסופרים והעורכים וממילא גם השופטים היא קטנה וצפופה, ואם נפסול שופטים בועדות פרסים בגלל היכרות וקרבה, נצטרך לייבא שופטים מתאילנד.

במקרה של שריד, אפשר לומר לגנותו, הגולם קם על יוצרו. זה גולם ששריד עצמו יצר במשך שנים של טהרנות, ודקדוק אחר אתיקה במקום שבו צריך סתם שכל ישר, ועירוב של בג"ץ במקום שבו השיח האזרחי והפוליטי היו צריכים לקבוע. מי שחיפש את שריד מצא אותו עכשיו על דבר של מה בכך, כי עם צדיקים מקפידים על חוט השערה. שערה ששריד עצמו היה נוהג תדיר לעשות ממנה סערה. היוצרים קמו על הגולם.

נו, אז עכשיו כל הנודניקים והצדיקים ימנו

שופט! עליון!! בדימוס!!! לראש ועדת השופטים. לא רק של פרס ספיר, גם של הקדם-אירוויזיון, וגם של בחירת מלכת היופי. כי שופטים מקצועיים הם ישרים ונקיי כפיים ואין להם משפחה ואצלם אין פוליטיקה. וגם בצבא ימנו ליד הרבצ"ר איזה פצ"ר או פצמ"ר או כל ראשי תיבות שישגיח שהאיש לא יחרוג מהנהלים הקפדניים של ההתבטאות וידבר רק דברי נימוסין מקובלים ומשעממים לפי פקודות הצבא.

מדינה של משפטנים נהיינו, ושל קמפייניסטים. אם אי אפשר לומר כלום, בסוף לא אומרים כלום. ואם כל השופטים תמיד חשודים - ימוגרו נא כל הפרסים לעד, ואם הכול חוק ותקנות ונהיגה בזהירות מופרזת וגילוי נאות – העולם חוזר לתוהו.

דברים לגיטימיים אמר הרב אביחי רונצקי אם כי צריך תמיד להיזהר; ביושר נהג יוסי שריד, אם כי תמיד צריך להיזהר. כי מה יגידו, מה יגידו.

פרסום ראשון: 04.07.09, 23:35
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:36

הדף נוצר ב 0.16 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר