לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-07-2009, 12:15
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
אשכול נבחר דת, חילוניות ואנחנו

לכולנו זה קורה בשלב מסוים, לחלק בגיל התיכון, לחלק אף מוקדם יותר. אצל חלקנו הדבר מוביל לנטישה מוחלטת, חלקנו רק מתחזקים מזה. אצל מספר אנשים מדובר בפאזה, אנשים אחרים ממשיכים עם זה כל חייהם.
אני, כמובן, מדבר על ספקות בדת. כאחד שבאופן אישי נמצא בתהליך של בירור כזה, שהתחיל מהתיכון, רציתי לדבר על מה שעובר עלי אישית, ולשאול אותכם על הספקות שהיו לכם, למה הם הובילו, ואיך הסתדרתם איתם. תוכלו גם לספר על סביבתכם הקרובה- אם מישהו ממכריכם עזב את הדת, מהי רמת קירבתו אליכם ואיך "אכלתם" את העזיבה שלו. מאידך, לא חייבים לספר רק על נפילות ועזיבה. אפשר לספר גם על התחזקות שנבעה מהספק, ועל תמונת עולם איתנה שנוסדה מהשברים. אני, שוב, מאוד אשמח לשמוע על כך.
הדגשה: לא מדובר באשכול תיאולוגי, שמטרתו לברר את הספקות שמוצגים, אלא רק לתת תיאור אישי (אם תסכימו לשתף אותנו בתיאור זה) של העליות והירידות שהיו לכם בדת, ואולי לקבל תמונת מצב מעניינת על הלך רוחו של הנוער הדתי.

אז על עצמי:
אני "הדוס" של המשפחה. תמיד הייתי כזה. ההורים הם דתיים "לייט", האחים לא כל כך מתעניינים בדת, ואילו אני תמיד למדתי תורה, תמיד הסתובבתי עם אנשים שמקפידים בדת, ותמיד הקפדתי להכניס את עצמי לאוהלה של תורה. הדבר המשיך גם אחר כך, כשהלכתי לישיבה תיכונית ששמה על נס את הרמה הגבוהה של הלימודים (בעיקר לימודי הקודש) במקום ללכת לישיבה שעושים בה חיים עם החבר'ה ומריצים צחוקים, ואחרי סיום לימודי בתיכון הלכתי לישיבת הסדר שנחשבת אחת הכבדות מבחינת רמתה הלימודית והרוחנית.
אז איפה זה השתנה?
היו האנשים שסביבי- רבים מהמשפחה של אבי הם חילונים כיום, אולם כמה בני דודי הדתיים הורידו את הכיפה, וכשגיליתי את הדבר לראשונה (בסביבות גיל 14) הייתי בשוק טוטאלי. אנשים שמורידים את הכיפה מעולם לא היו חלק מתמונת העולם שלי, והרגשתי שברגע שהם נכנסו איזה משהו נסדק. גיליתי שיש אנשים שהדת לא מספקת עבורם את התשובות, למרות שהם חיו בתוכה (מעניין לציין שהעובדה שיש הרבה חילונים קרובים אלי לא הטרידה אותי מעולם). אולם בסופו של דבר לא הסובבים אותי והשקפת עולם הם שהובילו למשבר אצלי, אלא אני בלבד.
היו, כמובן, הספיקות שעולים אצל כל אחד- האם אני מאמין בדת, האם יש אלוהים וכדומה- אבל יש כאלה ששם זה מפסיק אצלם, ואצלי זה לא הפסיק. ההתחלה הייתה בתיכון, אולם סחבתי אותה גם בהמשך, בישיבת ההסדר, ושם הבנתי שלא מדובר בסתם ספיקות של של מתבגר, אלא במשהו רציני וכבד הרבה יותר, שדורש בירור מעמיק.
הבעיה שלי היא שאני קרוע. התשובה לשאלה: "האם אני מאמין באלוהים"? היא "כן" בשבילי. התשובה לשאלה "האם אני מאמין ביהדות"? היא "בוודאי". מצד שני, אני ממש לא מרגיש צורך להכניס את אלוהים ואת היהדות לחיים שלי. באופן זה הצלחתי להעביר פרקי זמן די ממושכים (כמו חודשים כל פעם) בלי לשמור על דברים בסיסיים כמו: תפילות, תפילין, ברכות וכדומה. הרגשתי רע כשעשיתי את זה, אבל לא בגלל שלא שמרתי על מצוות, אלא בגלל שלא הייתי עקבי. הייתי אומר לעצמי: תחליט, או שאתה מאמין בזה- ובמקרה זה תשמור כמו שצריך, או שאתה לא מאמין בזה- ותעזוב את הכל.
וניסיתי. ניסיתי לעזוב את הכל. אבל כשניסיתי גיליתי כי בסופו של דבר אני באמת מאמין בזה, וגם בתקופות שאני לא כל כך מאמין בזה (חוסר האמונה הזה התווסף מאוחר יחסית למערכת היחסים המורכבת שלי עם הדת) אני בהחלט חושב שהיהדות היא דרך נבונה מאוד לחיות על פיה, ועם כל הכבוד (ויש כבוד) לתרבות החילונית, אני חושב שהיא חולה במובנים רבים, ואני לא רוצה לחיות לפיה- לא אני ולא ילדי.
אז לסיכום, בגזרה האישית, הבירור נמשך, ואני לא יודע אם הוא ייפסק אי פעם. אני אומנם חותר לסיום הבירור (לאף אחד לא נעים להיות קרוע בין שני עולמות), אבל בנתיים בלי הצלחה יתרה. האמונה נמצאת, אולם אני עדיין חי זמנים ממושכים בלי לחשוב על אלוהים ובלי לערב אותו בחיי, ואני לא מרגיש עם זה רע.
אולי, עם הזמן הדברים יתבהרו. אולי יום יבוא ואני אהיה שלם. מי יודע?
בעזרת ה'

ורשות הדיבור שלכם...

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

חזרה לפורום
ישן 03-07-2009, 15:35
  משתמש זכר Yanky Yanky אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.10.01
שלח הודעה דרך ICQ אל Yanky שלח הודעה דרך MSN אל Yanky Facebook profile
האם אי פעם ניהיה שלמים, או מושלמים?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "דת, חילוניות ואנחנו"

האם אי פעם ניהיה שלמים, או מושלמים?
אני לא כ"כ מאמין בזה כבר.. ההבדל בין תפיסת העולם היותר ילדותית (לפחות זו שהייתה אצלי) לבין הבוגרת-מבוגרת, זאת שמגיעה ומתחזקת מידי יום (אני מתקרב אליה, או היא מתקרבת אלי?), היא האבסולוטיות.. כשהייתי קטן, והייתי רואה אנשים מבוגרים, הדבר שהכי הדהים אותי היה איך הם יודעים הכל? איך הם בטוחים בהכל?
והיום כשאני מבוגר (אבל נראה בעיני עצמי, סופר-קטן ) אני מבין, שבעצם אף אחד לא יודע הכל, למעשה, את הרוב הוא לא יודע, אנחנו מגששים בסוג של אפילה, ומשתדלים לבחור בטוב..
האם קלענו בול? האם חיינו טוב, ועשינו טוב? האם נגיע לגן עדן אחרי 120? או שהשגנו ONE WAY TICKET לגהינום? ימים יגידו..

חזרה לפורום
ישן 05-07-2009, 10:20
צלמית המשתמש של שחף דרור
  משתמשת נקבה שחף דרור שחף דרור אינו מחובר  
מנהלת פורומי הצילום

חבר מתאריך: 12.04.05
שלח הודעה דרך ICQ אל שחף דרור

איזה כיף, אשכול רציני. תודה .

טוב, אז אצלנו במשפחה תמיד נחשבתי הדוסית, מהסיבה הפשוטה שאחותי הגדולה היא דתל"שית כבר הרבה שנים (וזה בתשובה לשאלה "אם מישהו ממכריכם עזב את הדת, מהי רמת קירבתו אליכם?"), האחות שמתחתי פחות דוסית ממני, והאחות שמתחתיה פשוט קטנה מדי.
בניגוד אליך, אף פעם לא הייתי מהטיפוסים המעמיקים בתורה. קשה לי להתעניין בשיעורי תורה וכדו'. אני בנאדם ריאלי, ומקצועות הומאנים, למעט יצירה (ספרות ושירה, צילום...), משעממים אותי.
אבל איכשהו, למזלי, ה' ברא אותי עם אמונה בסיסית שאף אחד לא מצליח לבטל. לא משנה מה יגידו לי, אני אמשיך להאמין בקב"ה ובמצוותיו. כן, למרות שהדברים קשים ולפעמים נראים תמוהים, זה טבוע בי עמוק כ"כ שאני פשוט יודעת שזה מה שאני צריכה לעשות.
כל מצווה שאני נופלת בה - אני נופלת בה מתוך קושי, עצלנות וויתור לעצמי (כניעה ליצר...). זה אף פעם לא מתוך היעדר אמונה.

לגבי אחותי הגדולה - לקחתי מאוד קשה את העובדה שהיא חילונית. אמנם גדלתי לתוך המציאות הזו, כי בערך מכיתה ח' היא התחילה להתרחק מהמשפחה ומהדת, אבל לקח לי הרבה שנים להפסיק להגיב על זה בכאב.
גם כשאני נתקלת בבני נוער מעשנים ברחובות (בנים בלי כיפה, בנות עם מכנסיים) זה מעציב אותי מאוד. פשוט ממלא אותי עצב. אנילא יודעת להסביר למה, ובשילוב הפיסקה הקודמת אני מגיעה למסקנה שאני חווה את היהדות בצורה רגשית, למרות הריאליות שבי. זו כנראה גם הסיבה שאני מתחברת רק לשיעורי יהדות שנוגעים בי באופן רגשי. שמדברים על נקודות רגישות אצלי.
חזרה לפורום
ישן 05-07-2009, 10:55
צלמית המשתמש של שחף דרור
מנהלת פורומי הצילום

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי chatulim שמתחילה ב "[QUOTE]גם כשאני נתקלת בבני..."

אני מדברת על בני נוער מהיישוב שלי, מבית דתי, שבכיתה ז' החליטו שנמאס להם ועזבו הכל לטובת עישון בכיכר ציון יחד עם שאר המתפקרים בגילם.
למה זה עצוב לי? כי אני מכירה את המקרה מהבית (כמפורט לעיל) ויודעת עד כמה רע הסרט שבו הם נמצאים, עד כמה המציאות היומיומית שלהם עגומה.
גם עצוב לי שהצרכים שלהם (אני אפילו לא יודעת מה מוביל לזה. הצורך בתשומת לב? בתשובות? בהתרסה?) מובילים אותם לעזיבת הדת, מה שבמקרים רבים הופך אותם לחילונים לתמיד, למרות שבתכלס זה רק משבר חולף.
אחותי, למשל, היתה פריקית כמה שנים, ועכשיו היא לאט לאט מתברגנת בחזרה. אבל היא תישאר חילונית, למרות שאת עזיבת הדת היא עשתה בכיתה ח' בלי באמת לחשוב על זה, בלי לחקור לעומק ולהגיע למסקנה שהדת מוטעית.
חזרה לפורום
ישן 05-07-2009, 11:05
  משתמש זכר Yanky Yanky אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.10.01
שלח הודעה דרך ICQ אל Yanky שלח הודעה דרך MSN אל Yanky Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי שחף דרור שמתחילה ב "אני מדברת על בני נוער מהיישוב..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שחף דרור
אני מדברת על בני נוער מהיישוב שלי, מבית דתי, שבכיתה ז' החליטו שנמאס להם ועזבו הכל לטובת עישון בכיכר ציון יחד עם שאר המתפקרים בגילם.
למה זה עצוב לי? כי אני מכירה את המקרה מהבית (כמפורט לעיל) ויודעת עד כמה רע הסרט שבו הם נמצאים, עד כמה המציאות היומיומית שלהם עגומה.

כל מילה מיותרת.

ציטוט:
גם עצוב לי שהצרכים שלהם (אני אפילו לא יודעת מה מוביל לזה. הצורך בתשומת לב? בתשובות? בהתרסה?) מובילים אותם לעזיבת הדת, מה שבמקרים רבים הופך אותם לחילונים לתמיד, למרות שבתכלס זה רק משבר חולף.
אחותי, למשל, היתה פריקית כמה שנים, ועכשיו היא לאט לאט מתברגנת בחזרה. אבל היא תישאר חילונית, למרות שאת עזיבת הדת היא עשתה בכיתה ח' בלי באמת לחשוב על זה, בלי לחקור לעומק ולהגיע למסקנה שהדת מוטעית.

אז רגע, לדעתך אין מושג של אפיקורסות? אין מצב של אתיאיסטיות-מחשבתית טהורה? הכל זה תוצאה של חסכים/אנטגוניזם לחברה הישנה/רצון להתרסה/רצון להגשמת תאוות?

חזרה לפורום
ישן 05-07-2009, 21:48
צלמית המשתמש של maorhag
  maorhag maorhag אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.01.06
שלח הודעה דרך MSN אל maorhag
טוב אז תורי

הבן האמצעי במשפחה (אח גדול ואחות קטנה) גדל עם טלוויזיה בבית (אחד הדברים שהיו עפים מהר אם זה היה תחת שיקול דעתי) כמו רוב הילדים בציונות הדתית העברתי את הילדות עם שטויות מהטלויזיה ושאר מיני ירקות,המזל שלי הוא שההורים שלי (אולי זה קשור למוצא המרוקאי) מאוד שמים דגש על ללכת לשיעורי תורה,דף יומי,ללמוד תנ"ך,לא זוכר ספר תורני שביקשתי ולא קיבלתי....מצד שני האווירה היתה כזאת דתית אבל לא 100 אחוז בכל דבר שכתוב בספר הולכים בראבק...מעין דתיי מפד"ל.זה התחיל להשתנות כשאח שלי הלך לישיבה התיכונית וכמעט נהיה חרדי,גיליתי פאן חדש ביהדות שלא הכרתי...בהתחלה כמו 90 אחוז מהדתיים כשהוא בא הביתה עם איזה הלכה חדשה הסתכלתי עליו כמו על חייזר (אוף...עוד פעם החרדים האלה) ואז לאט לאט עם הזמן והשיעורים שהלכתי אליהם איפשהו בכיתה ט הבנתי את המציאות העגומה שאנחנו חיינו בה....ואז גיליתי שלא לתופף על השולחן בשבת זה לא חומרא,טלוויזיה זה זבל,ההלכה מחייבת ב100 אחוז ולא ב99 ואיפה שנוח והשיטה מקלה...גיליתי ציונות דתית אחרת לא מתפשרת ולא מקלה ולא מתכופפת לפני החרדים,ציונות דתית שמקיימת תרי"ג מצוות בהידור גדול בלי לחפש קולות ובלי שטיקים.כל זה התחיל בכיתה ט והתחזק מאוד עם הכניסה להדרכה בבני עקיבא בכיתה י והנה גמרתי י"א ולמדתי כמה דברים בדרך:יש המון דברים שאני לא יודע בהלכה ואם מישהו בא אלי עם הלכה כלשהיא אז צריך לברר ולא ישר לקפוץ ולומר שזה שטויות (מה ש99 אחוז מחברי עושים לצערי הרב) מצד שני אני עדיין מחפש תשובות לכל מיני שאלות בצד הדתי,אבל לפחות אני יודע שאני במסלול הנכון,להקשיב לרבנים ולא לזלזל ומתוך זה בעז"ה אני מקווה לגדול

חזרה לפורום
ישן 09-07-2009, 17:44
  Snach Snach אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.02.07
ההשקפה שלי

אני לא יודע מהי ההשקפה שלי, כי כל פעם מחדש עולות בי ספקות חדשות לגבי היהדות.
אני מאמין בבורא עולם, התחלתי לשמור שבת לאחרונה ואני מניח תפילין, אבל לא כל יום, כי לפעמים אני מתייאש. תפילין זה דבר מסובך מדי בשבילי, אני לא יודע להניחו כמו שצריך ואני גם חושב לעצמי, למה צריך להניח תפילין? היה תפילין בגלל בתקופת דוד המלך?
מה שבאמת מפחיד אותי זה לקבל עונש מבורא עולם כי למרות שאני משתדל להיות בן אדם ישר והגון, אני חוטא לפעמים בדברים מסויימים.
אני גם צריך לעשות תיקון על חטאים נוראיים שעשיתי בעבר, ואני לא יודע איך להתחיל את התיקון.
אני כל יום חושב על עונש שאני עתיד לקבל על דברים שעשיתי, ושיום כיפור לא יעזור לי, ואני מתקשה להשתחרר מהמחשבות האלה.
אם למשל היה יום שלא הנחתי תפילין, אני ישר חושב שזה הולך להיות יום רע, בלי מזל ובלי הצלחה בגלל שלא הנחתי תפילין. הדברים לא באמת עובדים ככה נכון?
אנשים שלא שומרים שבת, נחשבים לחוטאים, אבל באם ה' יעניש אותם על כך או שהחשבון נעשה רק לאחר המוות?
הדבר שאני הכי רוצה להבין זה איך מכפרים על חטאים ואיך אנחנו יודעים אם ה' סלח לנו ושאנחנו פטורים מעונש ואין עלינו עין הרע. ונראה לי שגם הרבנים עצמם לא יכולים לענות על זה.
חזרה לפורום
ישן 09-07-2009, 17:50
צלמית המשתמש של maorhag
  maorhag maorhag אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.01.06
שלח הודעה דרך MSN אל maorhag
קודם כל תרגע
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי Snach שמתחילה ב "ההשקפה שלי"

אתה נשמע מאוד לחוץ...תדע לך שלחזור בתשובה זה מעלה שאין לכל בנאדם ובמקום שבעלי תשובה עומדים צדיקים גמורים לא עומדים.
דבר שני תפסיק לפחד...יש דין ויש דיין ויש עונש,אבל זה לא שעל הרגע שנכנסתי למכונית בשבת אני אעשה תאונה...הקב"ה נותן לבנאדם זמן לתקן,איך לכפר? לעזוב את החטא,להתוודות עליו לפני ריבונו של עולם,לבקש סליחה וקבלה לעתיד שלא תעשה זאת שוב,כן הקב"ה סולח למי שבאמת מפסיק לעשות מעשים רעים.
אם אתה חוזר בתשובה תדע דבר אחד:אתה לא יכול להתחיל הכל בבת אחת,אתה תקרוס.ברור שכדאי להוסיף מצוות אבל לאט לאט שישבו אצלך טוב כי אם תעשה הכל בבום אתה לא תעמוד בזה.
עוד משהו:ממליץ לך ללכת לרב ולשאול אותו את כל השאלות שלך,הוא יוכל לעזור לך באמת בבירור שלך.
בכל מקרה הנק' העיקרית:אפשר לעשות תשובה והקב"ה מקבל אותה לא משנה מה עשית,רק שהיא תהיה אמיתית.
כל השאלות שלך ובטח עוד כמה ששאלת את עצמך ולא כתבת פה יש להן תשובות בספר נפלא של הרב יהושוע שפירא שליט"א שקוראים לו "אשיב ממצולות",הוא על נושא התשובה גם בחטאים נוראים אפשר לעשות תשובה,ממליץ בחום לקרוא

חזרה לפורום
ישן 11-07-2009, 20:12
  משתמש זכר חטאב מת חטאב מת אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.11.06

אני חייב להודות שמאוד שמחתי על האשכול הזה ......אצלי זה בידיוק ההפך.
גדלתי בהתחלה בישוב שאני בטוח שמוכר לכולם מבחינת המוסדות שבו, והוא עלי.
גדלתי בבית מסורתי/דתי, אך כשאני הייתי בערך בן 8 ההורים שלי חזרו בשאלה בגדול, עברנו לירושלים, וגדלתי כחילוני לכל דבר.
לפני גיוס התחילו לי שאלות בנוגע לדת, כי בחיים החילוניים הרגשתי ריקנות, האמת שכאילו היה לי הכל , חברה הרבה שנים, בגרות ופסיכומטרי מאוד גבוהים, רמת חיים טובה , אבל בכל זאת הרגשתי ריקנות מסויימת. התחלתי לחפש את הדת כבר בשירות הצבאי בעזרת דתיים לאומיים ששירתו איתי , והתחלתי תהליך של התחזקות , שהגיעו לשיאו לפני כ3 חודש עם כך שהרגשתי מספיק בסדר בעיני עצמי ושאני באמת מנסה לקיים את המצוות ולחיות נכון יותר, ששמתי לראשי כיפה סרוגה. אני עכשיו כבר בשנה האחרונה בצה'ל, ואני ממש מרגיש מחובר אל הקב'ה והדת אני חייב להודות הפכה לפן מרכזי בחיים שלי ואני באמת מרגיש איזשהי הגשמה. אני גם אחרי צבא מתכוון לעבור לגור בהתנחלות כי מבחינתי זו תיהיה התחלה של הגשה אידיאולוגית.
אני חייב להגיד שכל זה לא ללא מחיר, חברתי במהלך התיכון ולאחר מכן חברה אחרת שהייתה לי בשירות הצבאי נפרדו ממני על הרקע הזה, וזה גרם לי ללא קצת עוגמת נפש, אבל מוזר עד כמה שישמע זה נראה לי לטובה, כי היום למשל אני מחפש מישהי מסורתית שתיהיה יותר קרובה לדת כמוני. וגם יש לי שאיפות להגשמה והתנדבות שאני מרגיש שהן הכרחיות, דברים שלא היו לי בזמן שהייתי חילוני שכן האווירה הייתה דורסנית ואנוכית" האני זה חשוב" .
להגיד את האמת אם מישהו היה בא ואומר לי לפני 3 שנים שאני אהיה ככה היום, הייתי צוחק לו בפרצוף, כי הייתי הבנאדם הכי לא מתחבר לדת ורוחניות.
נסתרות הן דרכי האל.

שבוע טוב שיהיה לכולם!
נורא אשירה, לך אכבירה, שיר מהללי
לך אתנה מנת חבלי
בכלל זמן עזור אל נורא, גזע אברהם, נצר תפארה,
אתה אל חי נותן תורה

חזרה לפורום
ישן 13-07-2009, 00:17
  משתמש זכר Espires Espires אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.11.06

אם אפשר גם לתת את דעתי למרות שאני דיי הפוך מהחברה פה...
אני גדלתי בבית מסורתי, כאשר הסבא והסבתא מהצד האמא הם דתיים חזקים כבר הרבה שנים, סבא שלי הוא רב מוכר באיזורנו. ואני כמו שכמה ממכם ציינו פה כבר עשיתי את רוב הדברים כמו שמירת שבת וחגים והנחת תפילין כי ככה גדלתי, ככה חונכתי אבל כשהגעתי לגיל שוואלה כבר הבנתי בעצמי מה לעשות והיה לי את השכל לחשוב על זה טוב טוב אני קצת התרחקתי מהדת, לא בקטע של אי שמירת כשרות או דברים כאלה אלא לא להניח תפילין, לא לשמור שבת , לא ללכת לבית כנסת וזה ממש לא מתוך קטע של דווקא אלא מתוך קטע שאני אישית קשה לי להאמין במשהו שהוא מופשט, שאומרים שעשה ככה וככה והוא השולט והכל, קשה לי לקבל דברים מבלי לקבל הוכחה לרוב...
ואל תקחו את הדברים הבאים שלי קשה, ואני ממש לא נגד אבל לדעתי רוב האנשים שחוזרים בתשובה בגיל טיפה יותר מבוגר אחרי חיים שלמים של בלאגן והכל אלו אנשים טיפלה צבועים, בגלל שהם כאלה שבחיים האמיתיים לא הולך להם ממש אז הם מנסים למצוא משהו להסתמך עליו במקרה של בעיה, אם זה כשהבנאדם לא הולך לו הוא מסתמך על האלוהים ואומר "בעזרת השם זה יקרה וזה יקרה" ושוב אם מישהו נפגע מהמילים האלו אני מצטער אבל זה מה שיצא לי לראות הרבה הרבה.
חזרה לפורום
ישן 13-07-2009, 01:12
צלמית המשתמש של שחף דרור
מנהלת פורומי הצילום

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי Espires שמתחילה ב "אם אפשר גם לתת את דעתי למרות..."

* שלום שלום אביחי. מה שלומך? נעלמת מהאופק...
* ודאי שגם אתה מוזמן לכתוב פה. כל הזרמים מתקבלים פה בברכה, ובתנאי שידברו יפה.
* אין לי בעיה עם הדרך שבחרת לעצמך, אבל אשמח לביאור בנוגע למשפט: "לא בקטע של אי שמירת כשרות או דברים כאלה אלא לא להניח תפילין, לא לשמור שבת , לא ללכת לבית כנסת..."
מה מבחינתך ההבדל בין אי שמירת כשרות לבין אי שמירת שבת? למה האחד יותר חמוּר מהשני?
* האם כל (או רוב) מי ש: "שחוזרים בתשובה בגיל טיפה יותר מבוגר אחרי חיים שלמים של בלאגן..." בהכרח לא הלך לו בחיים והוא ניסה מישהו להסתמך עליו במקרה של בעיה? ואם כן - האם זה אומר שהתשובה שהוא מצא לא נכונה?
פשוט לא הבנתי איך זה צביעות.
אני חושבת שפושע ששם כיפה על הראש מסיבות משונות (לקבל את אהדת השופטים? איך? הרי הדתיים לא ממש זוכים לאהדה בקרב החילונים במדינה הזו...) הוא צבוע. אבל אדם שחזר בתשובה שלימה הוא לא צבוע, לא משנה מה הוא עבר בחיים שגרם לו "לראות את האור". אני בכלל לא מבינה איך אפשר להגיד "צביעות" על אימוץ אורח חיים כ"כ קשה כמו הדת.
* אפילו אם יצא לך לראות הרבה אנשים שעושים שטות - זה לא אומר שכולם כאלה. לי יצא לראות הרבה אוהדי כדורגל. אז מה?
חזרה לפורום
ישן 13-07-2009, 01:47
צלמית המשתמש של OmriP
  משתמש זכר OmriP OmriP אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.03.06
שלח הודעה דרך ICQ אל OmriP שלח הודעה דרך MSN אל OmriP Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי שחף דרור שמתחילה ב "* שלום שלום אביחי. מה שלומך?..."

"הרי הדתיים לא ממש זוכים לאהדה בקרב החילונים במדינה הזו..."

אני רוצה להאמין שאני בעצמי, ועוד יותר ממני השופטים כשופטים, לא שופטים אדם לפי מידת הדתיות שלו. לכן אני חושב שלשים כיפה על הראש לפני המשפט זה דבר לא יעיל ולא נכון מכל הבחינות - גם אנושית וגם דתית. מצד שני, אני לא חושב ששופטים דנים לחומרה אדם בגלל שהוא חובש כיפה.

ובהקשר למשפט שלך שציטטתי - אני חושב שזו הכללה לא הוגנת, ולא נראה לי שצריך לפרט כאן
Equipment: Nikon D50, Nikkor Dx 18-55mm, Nikon SB600, Nikkor 50 mm f/1.8, Tamron 18-250mm Canon PowerShot A95, Tiffen Filter Set, Minolta Dynax i7000, Minolta 28-85 mm, Σ 70-210 mm, and a few more glasses...

חזרה לפורום
ישן 13-07-2009, 02:09
  משתמש זכר Espires Espires אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.11.06
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי שחף דרור שמתחילה ב "* שלום שלום אביחי. מה שלומך?..."

את יודעת איך זה.... צבא עניינים
ולגבי מה שאמרת אין לי ממש הבדל בין אי שמירת כשרות לאי שמירת שבת ממש אבל אני מכיר כאלה שכן יש להם אז כתבתי בכל זאת.
ואני לא אמרתי שהם מצאו תשובה לא נכונה אני פשוט חושב שאנשים במצבים קשים מנסים לאמץ משהו שהוא לא קיים רק כדי להשתחרר מהבעיות שלהם ולנסות להאשים את האחר.
גן לא מזמן הייתה כתבה בYNET על כמה מהארכיאולוגים הגדולים בתחומם בעולם שפשוט קבעו שכל מה שכתוב בספר התנ"ך הוא באמת קרה אבל עם קצת קסם, זאת אומרת הוסיפו לכל הסיפור טיפה מגע אישי ובתאכלס זה נראה הרבה יותר הגיוני מאשר רוח שמרחפת בכל העולם והיא כל יכולה...

כי בתאכלס אם את מאמינה באלוהים אז למה את לא יכולה להאמין שקיימים חייזרים? למה את לא יכולה להאמין שכרגע מאחורייך יש חתול בלתי נראה? זה טענה שאפילו אחד הרבנים הגדולים בארץ שגר לידי [הרב חיים פינטו] לא הצליח לתת לי מענה מספיק טוב.
חזרה לפורום
ישן 13-07-2009, 06:37
צלמית המשתמש של bazooka joe
  bazooka joe bazooka joe אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.02
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי Espires שמתחילה ב "את יודעת איך זה.... צבא..."

לגבי הטענה האחרונה-
החייזרים עדיין לא נגלו לעם שלם וכנ"ל לגבי החתולים הסמוראים הבלתי נראים.
לעומת זאת, החג המרכזי(לפחות מכמה וכמה בחינות) הוא חג הפסח, אחת המצוות המרכזיות
בחג הפסח היא "והגדת לבניך", שבה אנו מצווים לספר לבנינו ולהעביר מדור לדור את סיפור
יציאת מצרים. סיפור יציאת מצרים(מעשרת המכות, דרך קריעת ים סוף ועד מתן תורה) התרחש
בפורום של עם שלם. אנחנו לא מעבירים מדור לדור סיפור שקראנו באיזה ספר שמצאנו. אלא אנחנו
מעבירים סיפור שקרה לנו ממש.
היום המחשבה שאנחנו מעבירים סיפור ש"רק" כתוב בתורה מאוד נפוצה. אבל זו שטות! כי הרי
לא יכול להיות מצב בו יבוא אדם עם ספר שבו מתואר תרחיש מסויים ויגיד לעם שלם שמעכשיו והלאה
הם מצווים להעביר את זה מדור לדור. הרי שום עם שלא הוא העם שנחשף לזה לא יקבל עליו את הסיפור הזה.

ד"א
היהדות היא הדת מונותאיסטית היחידה בה ההתגלות התרחשה מול כל העם.
כשישו היה על המים היה איתו רק יוחנן ושמוחמד עלה היה איתו רק את אלבוארק.

חזרה לפורום
ישן 13-07-2009, 06:53
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי bazooka joe שמתחילה ב "לגבי הטענה האחרונה- החייזרים..."

כשהספרדים הגיעו לאמריקה, המקומיים חשבו שהם אלים. אם לא היה החיכוך של חיפוש הזהב, הדיעה הזו היתה נשארת ומתקבעת במיתולוגיה המקומית, כמו שהופעת הויקינגים התקבעה במיתולוגיה של השבטים הצפון אמריקאיים.
אתה טוען לגבי קיום אירוע שלגביו יש עדות רק בספר אחד שהוא ספר תיאולוגי ולכן יש לו אינטרס ליצור סיפור מסויים. בניגוד לאירוע כמו המבול, שקיים במיתולוגיות של מספר לא מבוטל של קבוצות שבטיות, כאן יש לך מקור אחד ויחיד.
באותה מידה יכול לצוץ מקור ספרותי אחר (כמו הופעת מגילות ים המלח) ולטעון שציפור ירוקה ירדה מהשמיים וחלה לדבר לשבט הבנטו - יש לכך את אותה רמת אמינות, וההבדל היחיד הוא שאתה מאמין לאחד אבל לא מאמין לאחר. לכן לטענת המהימנות שלך אין שום בסיס אובייקטיבי.

לגבי הטענה לפי האחרונה שלך - ההצלחה של הכת הסיינטולוגית (זו שמקימה אמר שהדרך להתעשרות קלה עוברת דרך המצאת דת) מפריכה גם טענה זו.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 13-07-2009 בשעה 06:56.
חזרה לפורום
ישן 13-07-2009, 07:19
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי bazooka joe שמתחילה ב "פספסת את הנקודה, בעוד אני..."

אני הבנתי את הנקודה - אבל אתה שוכח שהטענה ש"עם שלם" היה נוכח באירוע זה או אחר מקורה במקור יחיד ללא תימוכין, ומעבר לכך - מה שנראה כהתגלות פלאית לאחד הוא שגרה רגילה לאחר.

לגבי סיינטלוגיה - אפשר כמובן לקרוא את הערך בויקי, אבל אני מעדיף את הפרק

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

חזרה לפורום
ישן 13-07-2009, 07:45
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי bazooka joe שמתחילה ב "המקור היחיד הוא לא ספר ולא..."

מה זה העברה מדור לדור? מה מקור ה"סיפור"?
סיפור Xenu אצל הסיינטולוגים הוא מבחינתם עובדה מוגמרת - סה"כ 55 שנה מהיום שבכלל הוקמה הדת הזו. העברת המידע הזה מדור לדור איזה עושה את הסיפור ליותר נכון, כמו שהעברת המידע בבודהיזם, שינטו או יאזדיזם נעשית. אז מה? עושה את זה נכון יותר? לא. האם המיתולוגיה הסינית נכונה יותר מהיהדות כי היא עתיקה יותר? לא. זו אמונה וזו אמונה, ואין קשר בין נכונותה העובדתית לבין כמה שנים המיתוס קיים.

חזרה לפורום
ישן 13-07-2009, 08:03
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי bazooka joe שמתחילה ב "מקור הסיפור? העם עצמו(שקר לא..."

ומאיפה ההוכחה שזה התרחש מול עם שלם? מהעובדה שזה עובר מדור לדור? צר לי - זה לא תופס. אתה בנית טיעון מעגלי שתומך בעצמו ואינו נתמך משום מקור אחר.
אין לך שום תימוכין לטענה שהאירוע התרחש מול עם שלם.

חזרה לפורום
ישן 13-07-2009, 12:47
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי bazooka joe שמתחילה ב "נראה לך הגיוני שעם שלם יקבל..."

מהיכן לך שעם שלם התכנס בהר סיני? אתה לא יודע, אתה מאמין
מהיכן לך שהיה אירוע התגלות באותה נקודה? אתה לא יודע, אתה מאמין

נראה לך שבאמת קשה למכור לוקשים לציבורים שלמים? האדם הממוצע בימי הביניים לא היה סתום מהישראלי הממוצע בדור המדבר ובכל זאת האמין בהרבה דברים שלא ראה מימיו, כולל העובדה שיהודים שוחטים ילדים למצות, שיש אנשי זאב שטניים, שיש מפלצות ים שבולעות ספינות ושכדור הארץ שטוח. הרבה אמונה במעט מאוד עובדות מבוססות.
את המיתולוגיה שמכרו ליוונים, אשורים, הודים, סינים יפנים או אינדיאנים, אפשר למכור גם לשבט קטן ולא יוצא דופן בשכלו הקולקטיבי...

חזרה לפורום
ישן 13-07-2009, 13:20

Facebook profile
מכירת לוקש לחוד ותרחיש כולל לחוד
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "מהיכן לך שעם שלם התכנס בהר..."

ראשית, לגבי המאמין\יודע אני לא אכנס עכשיו. זה דיון ממש מעמיק ומעניין אבל ברשותך נשמור את זה לפעם אחרת

מבחינתי, מה שישו ומוחמד "מכרו" לקהל מאמיניהם היה לוקש. וציבור גדול "בלע" אותו. גם בימיהם וגם בימנו
לא צריך להיות חכם גדול בכדי להבין שלציבור אפשר למכור לוקשים.
אבל שים לב, כאן מדובר על תרחיש שהתרחש לעם שלם. בעוד הנצרות והאסלאם כן מדברים על התגלות אלוהית
ההתגלות נעשתה לנביא בלבד. ההתגלות לעם ישראל הייתה לעיני כל העם ומשם זה עובר מדור לדור.
הסיפור המועבר הוא בתבנית כזאת- "אבות אבותינו היו במחזה" ולא "אבות אבותינו שמעו שהיה עם שראה את המחזה".

חזרה לפורום
ישן 13-07-2009, 13:50
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי bazooka joe שמתחילה ב "מכירת לוקש לחוד ותרחיש כולל לחוד"

ציטוט:
אבל שים לב, כאן מדובר על תרחיש שהתרחש לעם שלם

לטענתך, ללא יכולת הוכחה שלך. אתה טוען לאירוע תיאולוגי כעובדה ללא יכולת הוכחה, ונטל ההוכחה הוא עליך. עדיין לא עמדת בו (אין לך שום הוכחה שעם שלם היה בנקודה מסויימת וחזה בהתגלות אלוהית).
שים לב - ההתגלות של האלים לאצטקים היתה אל מול אלפים ועשרות אלפים. רק האלים היו... ספרדים.
מה שבשבילך הוא לוקש הוא אמונה לאחר, ומה שהוא אמונה בשבילך הוא לוקש לאחר.

בגלל זה יש שתי מילים שונות אחת היא "אמונה" השניה היא "עובדה" והמשמעות שלהן שונה מזרח ממערב.

חזרה לפורום
ישן 13-07-2009, 14:23

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "[QUOTE]אבל שים לב, כאן מדובר..."

(ההודעה שלך מזכירה לי את הפרק ממ.ק 22 שעאבד חוזר אחורה בזמן והוא בעצם זה שגורם

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן. ובמקרה אחר הוא זה

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.
)

היה הוגה דעות מאוד חשוב בעם היהודי שנקרא ר' סעדיה גאון והוא חיבר ספר שנקרא "אמונות ודעות",
עד כמה שאני יודע הוא הראשון שהתייחס באופן כה מפורט להבדלים בין הידיעה לבין האמונה.
לבסוף, הוא טען שהרמה הגבוהה ביותר של האמונה באל היא זאת שנובעת מתוך חקר וידיעה.
וכאן נכנס משהו מעניין עוד יותר- מנקודת המבט שלי, דברים שיראו לי כהוכחה לקיום ישות עליונה
יראו לאדם אחר כהבל ולהיפך. ולכן, אני יכול להכיר במצב שעובדה עבורי אינה עובדה עבורך.

כך או כך, ר' סעדיה גאון ניסה כל חייו להוכיח את קיום האל באופן לוגי ולא עלה בידו. לאחריו בא
הרמב"ם וטען שכל הוכחה לוגית לקיום האל גוררת הוכחה לוגית שווה לה אך מנוגדת במסקנתה.

יום טוב

חזרה לפורום
ישן 13-07-2009, 14:42
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי bazooka joe שמתחילה ב "[size=1](ההודעה שלך מזכירה לי..."

וזו הבעיה הוכחה לוגית אינה הוכחה, אם היא לא מתבססת על עובדות, ובאגף העובדות יש בעיה..

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 13-07-2009 בשעה 14:48.
חזרה לפורום
ישן 13-07-2009, 15:12
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי bazooka joe שמתחילה ב "אדם שראה סנה בוער שלא אכל..."

אם רק אדם אחד ראה את זה ואין לו שום דרך להראות זאת לאחר, הרי שאין לו שום דרך להוכיח שבזה מדובר.
כמו שהאצטקים חשבו שהספרדים הם אלים, כך יש הרבה מלחים שחזו בהופעת קדושים על תרניהם כאש אשר לא איכלה עץ. רק שהיום אנחנו מכירים זאת כתופעה פיזיקלית שיש לה הסבר הגיוני והיא מבוססת על עובדות.
אם אתה רוצה לחקור אמונה בצורה מדעית, תפאדל. אבל אתה לא יכול לעשות זאת שלא בכלים מדעיים בלבד - אי אפשר ללכת בלי ולהרגיש עם.
אם אני אראה תופעה מדהימה של עקרבים המסוגלים להרכיב חללית שתעבור את מהירות האור, אבל לא אוכל להראות זאת שוב, לחזור על כך או לאפשר לאחרים לראות את אותה תופעה - היא לא התרחשה! ואני מקווה שעכשיו זה ברור.

ציטוט:
אבל זה לא "יבש" מבחינתך ללכת כעיזה עיוורת?

אמונה היא עיזה עיוורת...

חזרה לפורום
ישן 13-07-2009, 15:49

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אם רק אדם אחד ראה את זה ואין..."

שים לב, ההדגשה היא שמדובר מראות עינו של האדם. ולכן, במקרה של העקרבים שלך, אתה מחזיק
בהוכחה מבחינתך לקיום עקרבים כאלו. במקרה כזה אני נותן לדעתי האישית להכנס לעניין ולשפוט האם
המקרה שאתה ראית כיחיד הוא אמיתי או לא. במילים אחרות- האם אני סומך עליך כעד נאמן. וכאן זה עניין
יותר אמוני מאשר תודעתי. האם לך זה משנה שהעובדה שלך לא מקובלת עלי? מבחינתך לא, כי אתה
בחושים שלך ובגבולות המחשבה שלך יודע שקיימים עקרבים כאלו.

אבל בניגוד להתגלות מול עם ובהמשך לאמונה\ידיעה של קיום אל. כל אדם חושב אחרת ולכל אדם "ידבר" משהו אחר
וכאן נכנס העניין של העובדה האינדבדואלית(אם אפשר לקרוא לזה כך)
שד"א מלפני שנים רבות קראתי מאמר פילוספי קצר על הנושא(אני לא מאמין[] שאני אמצא אותו אבל אני אחפש)... כך שהנושא לא בדיוק החלטי ומקובע(זה מופנה אליך זד3).

נ.ב
תודה לך ביטיס. אני לומד עוד ועוד דברים מכל הודעה שאתה כותב. יש שיר על סיפור המלחים שהצגת אבל אף פעם לא הבנתי על מה הוא מדבר(עד עכשיו).

חזרה לפורום
ישן 13-07-2009, 16:05
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי bazooka joe שמתחילה ב "שים לב, ההדגשה היא שמדובר..."

אתה פונה כבר לפוסט מודרניזם ונרטיבים...
עובדה היא עובדה. אם אני רואה אדום ואני מכריז זאת כעובדה, כל אחד צריך לראות אדום. במידה ואחד לא רואה אדום, צריכה להיות סיבה טובה לכך, אחרת זה לא אדום.
אין עובדה אינדיבידואלית ועובדה לא קשורה למיהמנותו של אדם זה או אחר - בגלל זה הבאתי לך את הדוגמאות הנ"ל, ובגלל זה עדות ראיה הינה עדות מאוד בעייתית מבחינה משפטית.
עובדה תשאר זהה לא משנה מי בודק אותה. יצירה של רלווטיביזם בתחום זה תמוטט כל יכולת של שפה משותפת ותקשורת בינאישית

ו... אני שמח שאתה מתעניין בקישקושים שלי...

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 13-07-2009 בשעה 16:08.
חזרה לפורום
ישן 15-07-2009, 01:52
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי bazooka joe שמתחילה ב "תסכים איתי שקיימת תשובה אחת..."

הבעיה היחידה היא שהמצב בו אנחנו נמצאים הוא לא "או שכן, או שלא". מי שטוען טענה מסויימת, עליו חובת ההוכחה. כל עוד לא הוכיח, הטענה אינה נכונה.
אם לא ניתן להוכיח טענה זו, אתה יכול להאמין בה, אבל לא להציג אותה כעובדה מוגמרת - וזהו בסיס האמונה.

חזרה לפורום
ישן 13-07-2009, 12:49
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי שחף דרור שמתחילה ב "זה העניין. מאיפה לי שזה..."

ולכן אני מתנגד לקביעה של בזוקה-ג'ו שאירוע הר סיני, והקישור התיאולוגי שלו הם עובדות ולא נדבך אמונתי. יתר על כן, בעוד שניתן לבסס או להפריך את העובדה שעם מסויים חנה מתחת להר מסויים, הרי אירוע התגלותי בלתי ניתן להוכחה (ע"ע האצטקים והספרדים)

חזרה לפורום
ישן 15-07-2009, 02:04
צלמית המשתמש של שחף דרור
מנהלת פורומי הצילום

בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי Snach שמתחילה ב "מסקרן אותי לדעת"

קשה לי לדעת שאחותי הולכת בדרך שאני לא מסכימה איתה, אבל אני לא מתעסקת בלדאוג שהיא הולכת לשלם על כך בבוא העת. מי אמר שמקומה בעולם הבא יהיה גרוע יותר ממקומי?
אחותי עושה דברים נפלאים שאני לא עושה. היא אמנם לא שומרת שבת וכשרות, אבל היא שומרת על לשונה (לשון הרע) בצורה שמעטים מסוגלים, היא דואגת לסבלם של החלשים ממנה (כולל בעלי החיים), היא משרה שלום סביבה, ועוד דברים שאני עושה הרבה פחות טוב ממנה.

זה עוד מקום טוב להזכיר שאסור לנו לחשב את חשבונותיו של הקב"ה. הוא עושה את זה טוב מאוד בלעדינו.
לדאוג שאדם אהוב עלינו ישלם בבוא העת בעולם הבא על מעשיו, זה קצת כמו לדבר עליו לשון הרע בתוך לבנו.
חשוֹב מחשבות טובות על האחרים ועל עצמך, ובע"ה יהיה טוב.
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:10

הדף נוצר ב 0.14 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר