לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 08-07-2009, 12:44
צלמית המשתמש של AtlantisNumenor
  משתמש זכר AtlantisNumenor AtlantisNumenor אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.07.08
שאלה קרתגו

שלום,

אני עורך פרוייקט מחקר על קרתגו, ומשפחת ברקא.

אני אשמח אם תוכלו לעזור לי עם מספר שאלות:

1. האם זה נכון שהקרתגים היו בעלי גוון עור לבן? (קרתגו נוסדה ע"י הפניקים, שהיו לבנים).

2. האם השפה הפניקית הייתה דומה לשפה העברית? (כידוע, מקורו של הניב הפניקי הוא שמי, כמו העברית).

3. האם זה נכון שבתקופת המלחמה הפונית השנייה, חומות קרתגו היו הגדולות והאדירות ביותר בעולם?
כמו כן, האם זה נכון שבתוכן הוחזקו מאות פילי מלחמה?

4. האם יש מידע מפורט על מסע המלחמה של חניבעל ברקא, ואביו חמילקרת (בתקופת המלחמה הפונית הראשונה) ?.

5. האם ניתן להתבסס בנתונים שכתב צבי הרמן ז"ל בספר "חניבעל ברקא" - כאל אמת?

תודה רבה לעוזרים!

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://img410.imageshack.us/img410/1448/kartaago00vz4.jpg]
"הארץ שלנו איננה רק מדינת ישראל אלא כל מרחב הסהר הפורה. אבות אבותינו אינם רק אברהם יצחק ויעקב אלא כל יושבי ארץ הקדם - הישראלים, הכנענים והפיניקים - כולם שייכים לאומה העברית. אנחנו העברים הננו איפוא צאצאים לאומה העברית הגדולה שהמציאה את האלף בית, שהקימה ציים אדירים ובנתה אימפריה בכל אגן הים התיכון. אנחנו הבאנו את התרבות לאירופה ופילי מצביאנו הגדול חניבעל, איש קרתגו, עברו את האלפים ואיימו למוטט את רומא."

נערך לאחרונה ע"י AtlantisNumenor בתאריך 08-07-2009 בשעה 12:46.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 08-07-2009, 13:49

אהממ...
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי Ingsoc שמתחילה ב "1. כן. 2. כן. 3. ??? 4...."

בנוגע ל3:

צבי הרמן פירט בספר שלו שהיה מצביע יווני כלשהוא, שפלש לקרתגו, וכשהוא הבחין בחומות העיר, הוא הבין שאין לו ממש סיכויי, והוא החליט לחזור.

כמו כן, יש עוד מקורות לחומת קרתגו, אני מניח שאכן הייתה שם חומה.

השאלה היא האם היא הייתה הגדולה ביותר בעולם העתיק.

*כמו כן הערה:

לאחרונה שודר פרק בסדרה של ערוץ ההיסוטריה על המצביאים הגדולים בהסטוריה, והפרק התמקד בחניבעל ברקא, ומשום מה הוא היה שחור.

איך זה הגיוני שערוץ ההיסוטריה לא יודע שחניבעל היה מצביא בעל גוון לבן?

הרי לא צריך תואר בהיסטוריה, על מנת להסיק שהפניקים היו אנשים לבנים, כנראה שהם הגיעו למסקנה שחניבעל היה שחור, מכיוון שאימפריית קרתגו שכנה בצפון אפריקה.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
"הארץ שלנו איננה רק מדינת ישראל אלא כל מרחב הסהר הפורה. אבות אבותינו אינם רק אברהם יצחק ויעקב אלא כל יושבי ארץ הקדם - הישראלים, הכנענים והפיניקים - כולם שייכים לאומה העברית. אנחנו העברים הננו איפוא צאצאים לאומה העברית הגדולה שהמציאה את האלף בית, שהקימה ציים אדירים ובנתה אימפריה בכל אגן הים התיכון. אנחנו הבאנו את התרבות לאירופה ופילי מצביאנו הגדול חניבעל, איש קרתגו, עברו את האלפים ואיימו למוטט את רומא."

ישן 08-07-2009, 14:26
צלמית המשתמש של Ingsoc
  Ingsoc Ingsoc אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.03.06
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי AtlantisNumenor שמתחילה ב "אהממ..."

אני בטוח שלקרתגו, כמו כל עיר גדולה, היו חומות. אני ממש לא יכול להגיד לך לגבי גודלם - אני לא זוכר שנתקלתי בתיאור החומות הקרתגניות במקורות העתיקים (אבל זה לא מוכיח דבר מכיוון שלא ממש קראתי אותם בתשומת לב), צריך אולי לבדוק גם את העניין בסקרים ארכיאולוגיים (אני לא בטוח עד כמה יש עדויות ארכיאולוגיות מהחומות של העיר הקרתגנית).

ד"א במלחמה הפונית השנייה לא היה שום קרב בקרתגו.

בקשר לערוץ ההיסטוריה, רוב הסרטים שלהם (או לפחות אלו שמראים הערוץ הישראלי) הם שטחיים במקרה הטוב ומלאים טעויות במקרה הרע. למה מתארים את חניבעל כשחור? זה הכל חלק מהתפיסה הפוסט-קולוניאליסטית שרואה בכל מעצמה אירופית כוח רע וגזעני שכל רצונו הוא לשעבד את הילידים
המקומים (ע"ע התעמולה האנטי-ישראלית של השמאל הקיצוני...), בהתאם לתפיסה הזאת חניבעל מתואר כשחור - התמונה האידיאולוגית הייתה נהרסת אם היו מציירים את קרתגו כמעצמה קולוניאליסטית או מציינים את העובדה שדווקא רומא איפשרה לאוכלוסייה הילידית להשתחרר מהדומיננטיות של קרתגו.

ד"א יש תיאוריה בשם "Black Athena" ("אתנה השחורה") שמתבססת על ניתוח מעוות של כמה חלקים בהרודוטוס שגורסת שהצפון אפריקאיים הקדומים (במיוחד המצרים) היו שחורים ושהם היו מקור התרבות ושאנשי יוון "גנבו" את תרבותם מהם. התיאוריה הזאת די מקובלת בפקולות לחקר אפריקה בארה"ב, שוב בגלל סיבות פוליטיות.

ישן 08-07-2009, 15:30

לדעתי זה פשע...
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי Ingsoc שמתחילה ב "אני בטוח שלקרתגו, כמו כל עיר..."

פשע חמור בהסטוריה שלנו,
עוד יותר חמור, זה שמשרד החינוך בכלל לא טורח להזכיר את חניבעל, או היסטוריית קרתגו, אחרי הכל הקרתגים היו נצר לפניקים שהיה עם שמי, או במילים אחרות, עם שקרוב מאוד לישראל, וליהדות.

למרבה הצער, אם תשאל היום ברחוב כמעט כל בן אדם מומצע את השאלה :"אתה יודע מי זה חניבעל?", הוא כנראה יגיד לך :"האא זה הקניבל, לא?".

אגב כשאני חושב על זה, אם חניבעל היה פולש לרומא אחרי קרב קאנאיי, סביר להניח שהשפה הדומיננטית היום בעולם הייתה עברית :/

אגב בעניין התאוריה שהזכרת:

האם שמעת על התאוריה שאומרת כי ישו היה שחור?

ניסיתי למצוא מידע בנוגע לזה, אבל פשוט -אין-.

ישן 08-07-2009, 16:48

סיפור איזבל מוכר לכולנו.
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "על דמיונו של היוצר ועל פיניקים:"

והוא גם מוכיח שכן היה קשר בין פניקיה לישראל,
הרי לא הגיוני שאיזבל הייתה נשואה לאדם שהיא לא הבינה את שפתו.

בכל מקרה, סיפור הקמתה של קרתגו הוא מרתק מאוד, לחשוב שהמלכה דידו (אליסיה בת מלך צור), נמלטה מצור, והצליחה ליצור אימפריה.

עצוב מאוד שאין מקורות היסטוריים על קרתגו העתיקה.

ישן 08-07-2009, 16:26
צלמית המשתמש של Ingsoc
  Ingsoc Ingsoc אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי AtlantisNumenor שמתחילה ב "לדעתי זה פשע..."

זה שהפינקים היו עם קרוב לישראלים עדיין לא הופך את ההיסטוריה שלהם ל"שלנו". על מה אתה מבסס את הקביעה, שלי נראת מגוחכת, שהפינקים היו קרובים ליהדות?

בקשר ללימודי היסטוריה בבית הספר, גם לי כואב שלא מלמדים היסטוריה עולמית בצורה נורמלית אבל מכיוון שלא טורחים אפילו ללמד היסטוריה ישראלית אין לי ממש ציפיות.

בקשר לקרב קנאי אני ממש לא בטוח שמה שהמקורות מספרים לנו על מהרבעל שהציע לחניבעל לעלות ולכבוש את רומא הם בעלי ערך היסטורי. ראשית המסע מקנאי לרומא הוא בכלל לא קל, המרחק הוא 500 ק"מ ולא רק זה אלא שכדי להגיע אל רומא צריך לחצות את הרי סמניום וגם לאטיום וקאמפניה הם לא אזורים שקלים למעבר צבא. שנית אפילו אם הוא יכול להעביר את הצבא לרומא זה לא אומר שהעיר הייתה נופלת לידיו כפרי בשל, כדי לכבושה היה צריך לערוך מצור ממושך וזה דבר שהיה מעבר ליכולתו של חניבעל.

ישן 08-07-2009, 16:35

אני לא חושב שהמרחק זו הבעיה...
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי Ingsoc שמתחילה ב "זה שהפינקים היו עם קרוב..."

לדעתי חניבעל שאף להסכם שלום עם הרומאים, הוא היה בטוח שלאחר התבוסה הם יניפו דגל לבן, הוא לא שיער לעצמו שהשנאה הרומית כלפי קרתגו תהיה כה גדולה.

שיקול שני:

חניבעל היה מצביא מעולה (סביר להניח הגדול ביותר איי פעם) בשטח פתוח (עם יכולת ניצול של מזג האוויר, ותוואי השטח), אבל אנחנו יודעים שלצבא חניבעל לא היו יכולות להטלת מצור (כלי מצור, או ידע), מה שכן, סביר להניח, שאם הצבא הקרתגי היה צר על רומא, ההשפעה העולמית הייתה רבה, אל תשכח שהיוונים שאפו להשמיד את רומא לא פחות מהקרתגנים, כנ"ל השבטים הגאליים, הספרדים וכ'ו...

נערך לאחרונה ע"י AtlantisNumenor בתאריך 08-07-2009 בשעה 16:41.
ישן 08-07-2009, 17:14
צלמית המשתמש של Ingsoc
  Ingsoc Ingsoc אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי AtlantisNumenor שמתחילה ב "אני לא חושב שהמרחק זו הבעיה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי AtlantisNumenor
לדעתי חניבעל שאף להסכם שלום עם הרומאים, הוא היה בטוח שלאחר התבוסה הם יניפו דגל לבן, הוא לא שיער לעצמו שהשנאה הרומית כלפי קרתגו תהיה כה גדולה.

שיקול שני:

חניבעל היה מצביא מעולה (סביר להניח הגדול ביותר איי פעם) בשטח פתוח (עם יכולת ניצול של מזג האוויר, ותוואי השטח), אבל אנחנו יודעים שלצבא חניבעל לא היו יכולות להטלת מצור (כלי מצור, או ידע), מה שכן, סביר להניח, שאם הצבא הקרתגי היה צר על רומא, ההשפעה העולמית הייתה רבה, אל תשכח שהיוונים שאפו להשמיד את רומא לא פחות מהקרתגנים, כנ"ל השבטים הגאליים, הספרדים וכ'ו...

אין ספק שהוא שאף להשיג הסכם שלום אבל רומא לא סירבה לו בגלל "שנאה" אלא שכתוצאה מהמבנה הפוליטי שלה שהפך את המדינות שהיא כבשה לבעל ברית שמחוייבת לספק לרומא חיילים, זה סוד כוחה האמיתי והסיבה שאחרי כל מפלג היא יכלה בנקל לגייס לגיונות חדשים בסדר גודל גדול יותר מן האבדות - זה לא דבר של מה בכך, אף מדינה בעולם העתיק לא יכלה לנהוג כך ואחרי שצבאה היה מושמד לא היה לה ברירה אלא לכרות שלום בעוד רומא הייתה עדיין (למרות כל התבוסות הקשות) במצב טוב שאיפשר לה להילחם. שים לב שאפילו אחרי קאנאי רוב בעלות הברית הרומאיות איכזבו את תקוותיו של חניבעל ולא עברו לצידו.

הבעיה לא רק שהוא חסר את הידע ההנדסי להטלת מצור אלא גם לא היה לו מספיק כוח אדם לקיום המצור, ואני כבר לא מדבר על הצורך באספקה לצבא (האספקה הייתה תלויה בפשיטות, דבר שלא פרקטי יותר בשעה שהצבא שלך צר על עיר) או עם לגיונות בעלות הברית יבואו לתקוף את הצרים. בקיצור כנראה כל מצור היה מתסיים בכישלון וטוב עשה חניבעל שלא צר על רומא.

בקשר ליוונים/גאלים/היספנים אתה ממש טועה. קודם כל הם לא יישויות מדיניות מאוחדות. ההיספנים והגאלים שתמכו בחניבעל שירתו בצבאו, חלק מהיוונים היו פרו רומאיים ואפילו אם הם היו בוגדים ברומא לא הייתה להם יכולת לשלוח צבא לאיטליה. בעלת הברית היחידה שיכלה להשפיע על המערכה היא מוקדון והיא אכן הבטיח סיוע לחניבעל אבל מעולם לא קיימה את הבטחתה.

ישן 08-07-2009, 18:04

בעניין מוקדון:
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי Ingsoc שמתחילה ב "[QUOTE=AtlantisNumenor]לדעתי..."

אם אני לא טועה, היה סיפור נחמד על כך שהגיעה בקשה מקרתגו לכלי נשק מתקדמים (חניתות, חרבות, מגנים וכ'ו), לצורך המערכה נגד רומא, אך מכיוון שלקרתגים היו קשיים גלייס כספים, הם לקחו עור של חיה, וצרבו את מספר מטבעות הזהב, כשהם הביאו את חביולת העור לאנשיי מוקדון, התגובה הייתה גיחוך, וסילוק המשלחת הקרתגנית.

יכול להיות שהסיבה העיקרית לאי כניסתה של מוקדון למערכה, היא מכיוון שהם השלימו עם העובדה שרומא היא מעצמת העל היחידה, ועדיף לא לצאת מולה.

אגב בעניין הכספים:

תקן אותי אם אני טועה, אבל זה נכון שחניבעל מימן את צבא שכירי החרב (בתחילת הקמפיין) מכיסו הפרטי?
הרי ידוע שמשפחת ברקא הייתה אחת העשירות, זה מדהים לחשוב שמבחינת השופטים בקרתגו, חניבעל היה מצביא "לא קשור", אני מעריך שאם כל קרתגו הייתה מתגייסת למערכה כבר מלכתחילה, המצב היה שונה.

ישן 08-07-2009, 18:28
צלמית המשתמש של Ingsoc
  Ingsoc Ingsoc אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי AtlantisNumenor שמתחילה ב "בעניין מוקדון:"

ציטוט:
יכול להיות שהסיבה העיקרית לאי כניסתה של מוקדון למערכה, היא מכיוון שהם השלימו עם העובדה שרומא היא מעצמת העל היחידה, ועדיף לא לצאת מולה.

עובדה שהם יצאו למלחמה כנד רומא לאחר תום המלחמה הפונית השנייה. מאידך זה כנראה מעיד על קוצר ראות מדינית.

ציטוט:
אגב בעניין הכספים:

תקן אותי אם אני טועה, אבל זה נכון שחניבעל מימן את צבא שכירי החרב (בתחילת הקמפיין) מכיסו הפרטי?
הרי ידוע שמשפחת ברקא הייתה אחת העשירות, זה מדהים לחשוב שמבחינת השופטים בקרתגו, חניבעל היה מצביא "לא קשור", אני מעריך שאם כל קרתגו הייתה מתגייסת למערכה כבר מלכתחילה, המצב היה שונה.

מה זה "הכיס הפרטי"? היספניה הניבה הכנסה מסויימת שאפילו עם אנו מקבלים שחלקה נשלחה לקרתגו חלקה לבטח שימשה למימון הצבא, מכיוון שהיספניה נוהלה באופן דינסטי (אחרי מות חמילקרת, חותנו עזרובעל ירש אותו, אח"כ ירש את ערובעל חניבעל ושחניבעל יצא לאיטליה ירש אותו אחיו עזרובעל) כך שיש יסוד סביר שלא הייתה הבחנה בין הקופה האישית לקופה הציבורית.

אני לא בטוח בקשר למידת המעורבות של קרתגו במלחמה, לפחות חלק מהטענות למשל הטענה שנמצאת אצל ליוויוס שהסנאט הקרתגני דרש את החזרתו של חניבעל לקרתגו בשל פעולות בהיספניה שלא היו לרוחם הוא בבירור אינטרפולציה שנועדה להציג את המלחמה של חניבעל כנגד רומא באור שלילי.

ישן 08-07-2009, 21:27

בקיצור:
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי Ingsoc שמתחילה ב "[QUOTE=AtlantisNumenor] יכול..."

לשופטים בקרתגו (וחנון בראשם), מצד אחד היה אינטרס לטעון בתוקף שחניבעל פועל על דעת עצמו, ואין לו קשר לקרתגו, אך מצד שני הם הרוויחו בכך שהוא עשה את כל העבודה השחורה, וזה לא עלה לאוצר קרתגו כמעט בכלום.

אגב, כפי שאתה בט יודע, לקראת סוף המלחמה הפונית השנייה, קרתגו הבינה שאם חניבעל נכשל במערכה, הרומאים יפלשו, אז הם התחילו להזרים כספים וסיוע, אך זה היה מאוחר מדיי, והסוף ידוע.

דווקא מה שהפתיע אותי אצל חניבעל, זה שבקרב זומה (שנחשב לחצר הביתי שלו) הוא נחל את התבוסה היחידה שלו, מה שכן, אסור לזלזל בסקיפיו, הוא מצביא גאון, שהצליח לפענח את צורת המחשבה הטקטית של חניבעל לאחר שהוא למד אותו במשך שנים.

כנראה 2 הטעויות הקריטיות ביותר של חניבעל באותו קרב היו:

1.הוא סמך יותר מדיי על בעלי הברית האפריקאים שלו (השבטים הברברים, שבסופו של דבר בגדו בו, ושילבו כוחות עם הרומאים).

2.הוא שיער שהרומאים יירמסו ע"י התקפת פילי המלחמה, הוא לא האמין שהם יפתחו טורים, ויובילו את הפילים שלו למלכודת מוות.

*אגב, אני מקווה שאתה ידוע שמשמעות השם "היספניה" זה "אי שפנים", השם ניתן לחצי האי, ע"י הקרתגים, לאחר חורבן קרתגו, השם נתפס, ועבר גלגול ל"היספניה" (כנראה בהשפעת השפה הלטינית).
גם מקורה של העיר "ברצלונה" הוא במשפחת "ברקא".

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:41

הדף נוצר ב 0.16 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר