לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 15-07-2009, 06:11
  צופה ורואה צופה ורואה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.10.07
טענות של ארגון "שוברים שתיקה" כנגד צה"ל על פעילות לא מוסרית במבצע עופרת יצוקה

הנה זה מתחיל שוב, עוד דוח מארגון ישראלי שמעלה טענות קשות על פעילות צה"ל בעת מבצע עופרת יצוקה אולם לא מציג את ה"מאשימים" ולא מאפשר לצה"ל לחקור את האירועים.
דוח של עדים אנונימיים שלא ניתנת גישה אליהם שווה ערך לסיפור פרי דמיון!
ושוב גם את יתברר שגם במקרה זה מדובר בשמועות לא מבוססות הנזק כבר נעשה והוא עצום, אני כבר קורא כתבות על הדוח זה באתרים זרים

להזכירכם את ההד הגדול שהדוח הקודם עשה ושנדון בהרחבה באשכול עדויות מעוררות מחלוקת באשר למישור הערכי של פעילות צה"ל בעופרת יצוקה ואיך זה נגמר.

שוב אני מזכיר את המכתב שנשלח ע"י חיילים ששירתו במבצע עופרת יצוקה ליועץ המשפטי לממשלה ובו בקשה מהיועץ להגיש תביעת בשמה של מדינת ישראל נגד עיתון "הארץ" בעקבות ה"תחקיר" הקודם.
אם יתברר גם במקרה זה שמדובר בסיפורים לא מבוססים אני חוב שהגיע הזצן שמדינת ישראל תתחיל לתבוע את הארגונים הללו על הוצאת לשון הרע.
לא לעשות דבר זו שטות נוראה.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3746700,00.html
צה"ל: עדויות "שוברים שתיקה" מעזה - שמועות

30 חיילים אנונימיים מצוטטים בדו"ח ארגון שוברים שתיקה, ומספרים על "עופרת יצוקה". אחד מהם סיפר כיצד נעשה שימוש ב"נוהל שכן", כאשר קנה הרובה מונח על כתפו של הפלסטיני. צה"ל: לא איפשרו לנו לבדוק את המידע כדי לאשר או להפריכו רויטרס פורסם: 15.07.09, 05:00

בצה"ל טוענים כי ארגון "שוברים שתיקה", המפרסם הבוקר (יום ג') עדויות אנונימיות של חיילים מיחידות שונות, שהשתתפו במבצע "עופרת יצוקה", לא מסר מידע פרטני באופן שיאפשר לבדוק את אמיתות המידע. הדו"ח, המתפרש על פני 112 עמודים, מגולל עדויות של 30 חיילים.

רק אחד החיילים מצוטט בשמו, וגם אז רק בשם הפרטי "אמיר". כל היתר אנונימיים. אחד מהם סיפר כיצד נעשה שימוש ב"נוהל שכן" כדי להיכנס לבניינים חשודים, כאשר קנה הרובה מונח על כתפו של הפלסטיני.

לטענת החיילים, צה"ל הפעיל כוח מוגזם, והמפקדים הנחו ש"עדיף לפגוע בחפים מפשע מאשר להסס לפגוע באויב. אם אינך בטוח, תהרוג". אחד החיילים סיפר ש"עוצמת האש היתה לא שפויה. נכנסנו וקולות הנפץ היו אדירים. ברגע שהגענו לעמדות, התחלנו פשוט לירות באזורים חשודים. בלוחמה אורבנית, כולם אויבים, אין חפים מפשע".

יותר מאלף פלסטינים נהרגו במהלך המלחמה. הפלסטינים טוענים כי 926 מהם היו אזרחים, אך בצה"ל אומרים שרק חלקם הקטן הם אזרחים. בארגון שוברים שתיקה טוענים כי רוב החיילים שמסרו את רשמיהם מהמלחמה עדיין משרתים בצבא, והחליטו לדבר בשל דאגתם מ"ההידרדרות המוסרית של צה"ל".

החיילים אישרו שפצצות זרחן נורו ושנגרם "הרס רב שאינו קשור לשום איום ישיר על כוחות צה"ל". הדו"ח מתאר הרס שנגרם לבתים רבים ולתשתיות: "ה-D-9 עלה על הכל", סיפר אחד החיילים. אחר אמר: "לא קיבלנו הנחיות לירות על כל דבר שזז, אבל קיבלנו הנחיות כלליות - אם אתם נתונים תחת איום - תירו. הם חזרו על זה שאנחנו במלחמה, ובמלחמה פתיחה באש אינה מוגבלת".

בשוברים שתיקה אומרים כי לפי העדויות נראה שצה"ל לא לקח בחשבון שיקולים הומניטריים, ומטרתו היתה "לבצע פעולה עם מינימום נפגעים לצבא".

צה"ל: לא איפשרו לנו לבדוק את הטענות

בצה"ל הביעו צער על פרסום דו"ח המכיל עדויות אנונימיות וכלליות "מבלי לבדוק את פרטיהן או מהימנותן ומבלי לאפשר לצה"ל, בהגינות מינימלית, את האפשרות לבדוק את הדברים ולהגיב להם טרם הפרסום. זאת, תוך הטלת דופי בצה"ל ובמפקדיו והוצאת דיבתם רעה".

דובר צה"ל סבור כי על ארגון "שוברים שתיקה" לעודד את מוסרי העדויות "לשבור את שתיקתם" ולהעלות תלונות ספציפיות על מנת שניתן יהיה להתמודד עם הטענות באופן הולם ולחקור אותן במידת הצורך ולא "להתחבא" מאחורי עדויות אנונימיות וכלליות.

בדומה לעדויות שפורסמו לפני מספר חודשים מהכנס במכינת רבין, גם הפעם אומרים בצה"ל כי חלק ניכר מהעדויות מבוסס על שמועות ועדויות שמיעה. ברוב המקרים מדובר בעדויות אנונימיות הנעדרות פרטים מזהים כמו דרגה, אות ראשונה של השם, גדוד, מקום ותאריך, "ולפיכך לא ניתן לבצע על בסיסן בדיקה פרטנית שתאפשר חקירה, אישור או הפרכה של הדברים. החלטת ארגון 'שוברים שתיקה' לגבות עדויות באופן זה ומסוג זה מעוררת את התחושה שהארגון אינו מעוניין באמת בקיומה של בדיקה מהימנה ומקיפה ביחס לטענותיו. לצערנו, אין זו הפעם הראשונה בה נוקט הארגון את דרך הפעולה הזו".

בצה"ל מבטיחים לבחון כל טענה מבוססת שתועבר, וקוראים לכל חייל ומפקד שחושדים שהיו עדים להפרות של פקודות או נהלים שהובילו לפגיעה בחפים מפשע, להעביר אותם לידי הגורמים המוסמכים, מתוקף חובתו החוקית והמוסרית. "מעדויות שפורסמו, כולל בדו"ח זה, ומתחקירי הקרבות עולה בבירור כי חיילי צה"ל נהגו לפי דיני הלחימה שבמשפט הבינלאומי וההוראות, למרות מורכבות הלחימה".

דן קוסקי, מהעמותה לאחריות על ארגונים לא ממשלתיים, מסר בתגובה לעיקרי הדו"ח: "הדו"ח דומה מאוד לטענות הקודמות של ארגון 'שוברים שתיקה' - מדובר בטענות חד-צדדיות היוצרות נרטיב חד-צדדי. מדובר בראיות שנבררו ושלא ניתן לאמתן, והבעייתיות עם הדו"ח היא הרושם החד-צדדי של המצבים. הדו"ח מתעלם מהמאמצים שנעשו על-ידי הצבא להזהיר את האזרחים הפלסטינים לפני מתקפות כדי להגן על חיים".

(ויליאם רארף אינג')
גם כאשר יגור זאב עם כבש-אני לא מציע שנהיה הכבש.
(אלוף מיל' עוזי דיין)

נערך לאחרונה ע"י צופה ורואה בתאריך 15-07-2009 בשעה 06:30.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 15-07-2009, 08:33
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
הוזמנתי לארוע אני מצרף את ההזמנה לטובת מי שרוצה להתרשם באופן בלתי אמצעי
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "טענות של ארגון "שוברים שתיקה" כנגד צה"ל על פעילות לא מוסרית במבצע עופרת יצוקה"

ציטוט:
"דברים איומים מתרחשים בשמך, אתה חייב לדעת"

שלום חברים
מיום סיום ההתקפה על עזה (זו המכונה "עופרת יצוקה") עמלו תחקירני "שוברים שתיקה" על מנת לחשוף את האמת הקשה שמאחורי הפעולה הזאת.
זו הפעם הראשונה בחמש שנות פעילות הארגון שבה אנחנו מבצעים תחקיר כולל ומקיף על אירוע ספציפי זמן קצר לאחר ההתרחשות. התוצאה היא חוברת מקיפה של כ-30 עדים מיחידות ומגזרות פעולה שונות. חוברת המאפשרת לקוראיה תובנה רחבה על אופן החשיבה וההתנהלות של צה"ל בהתקפה הקשה ביותר שביצע בשטחים.
ביום ראשון, 19-7-09 בשעה 18:30 אנו נציג את הממצאים העיקריים באירוע פתוח לקהל הרחב במוזאון ת"א.
עו"ד מיכאל ספרד ינתח את הדברים מנקודת ראות משפטית.

מאחר שהארוע פתוח לקהל הרחב לא נראה לי שתהיה מניעה שכל אחד יוכל להיכנס.
מאחר שהאנשים המכובדים שמובלים את התנועה הזו דוגלים בחופש הביטוי וחופש הבעת הדיעה לא נראה לי שהם ימנעו מכם להביע את דעתכם...
על כל פנים אני ממליץ על נימוס אלמנטרי.

ישן 15-07-2009, 11:11
  אחוול אחוול אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.06.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "טענות של ארגון "שוברים שתיקה" כנגד צה"ל על פעילות לא מוסרית במבצע עופרת יצוקה"

ציטוט:
בארגון שוברים שתיקה טוענים כי רוב החיילים שמסרו את רשמיהם מהמלחמה עדיין משרתים בצבא, והחליטו לדבר בשל דאגתם מ"ההידרדרות המוסרית של צה"ל"

אם הם כל כך מודאגים מדוע לא פנו לנציב קבילות החיילים לקצינת פניות ציבור למצ"ח או לכל גורם רישמי אחר ובחרו "למסור" מידע לארגון פרטי ?
אם כל כך מודאגים מדוע לא הזדהו בשמם ?
לטעמי עקב העובדה שהארגון בחר לפרסם טענות אנונימיות שלא ניתנות להוכחה ואין מי שיעמוד מאחוריהם ויוכיח אותן באותה קלות יכל ארגון זה לזייף עדויות כאהבת נפשם של חבריו ולטעון ככל העולה על רוחם .

Kill Them All, Let God Sort Them Out

ישן 15-07-2009, 12:01
צלמית המשתמש של Gilgamesh
  Gilgamesh Gilgamesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "[QUOTE=Gilgamesh]כי שוברים..."

1. זו לא פוליטיקה.

2. תעמולה היא נשק בדיוק כמו כל גרוטאת מתכת אחרת עליהן אנו מקשקשים כל הזמן. ארגון שוברים שתיקה המדובר עוסק בתעמולה, למעשה חתרנות פוליטית.

דוגמאות לתעמולה וחתרנות פוליטית בהיסטוריה הצבאית של המאה ה-XX :
א. הדגומא הקיצונית ביותר לחתרנות פוליטית כנשק: ב-1917 גרמניה מעלה את לנין לרכבת לרוסיה, כדי שיחולל מהפיכה בולשיביקית שתוציא את רוסיה הצארית מהמלחמה באמצעות "שלום עכשיו" בכל מחיר. ב. בריה"מ מממנת ארגוני שלום וזכויות אדם, שמארגנים את המחאה הציבורית בארה"ב נגד מלחמת וויאטנם.
ג. בריה"מ מממנת ומפעילה הפגנות רחבות נגד הפריסה הצפויה של טילי פרשינג 2 במערב גרמניה בפרט, ונשק אטומי בגרמניה בכלל.
ד. מבצע "שלח את עמי", ארגון נתיב ועוד... מבצע תעמולה וחתרנות אנטי-סובייטי משותף לישראל וארה"ב. נתן שרנסקי והסירובניקים היו מגיבוריו.

3. נושא האשכול היא הוצאת דיבה ולשון הרע כנגד צה"ל וזה בדיוק מה שהבהרתי.

תעשה בזה מה שתרצה.

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 15-07-2009 בשעה 12:18.
ישן 16-07-2009, 16:55
צלמית המשתמש של סמוראי
  סמוראי סמוראי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.07.05
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי אחוול שמתחילה ב "[QUOTE]בארגון שוברים שתיקה..."

לא קראתי את החוברת והעדויות, אבל יכול להיות שיש כאן אלמנט של שימור עצמי. במידה וחייל היה מעורב בפעילות לא חוקית, פניה למצ"ח תחשוף אותו להשלכות פליליות במידה וימצא אשם, וגם אם לא אני מניח שהליך החקירה הוא לא נעים.

בפניה לארגון כמו "שוברים שתיקה" אין סיכון. אין באמת חקירה אלא רק גביית עדות, כלומר החייל לא יאלץ לענות על שאלות שהוא לא מעוניין לענות עליהן, אף אחד לא יעמיד את גרסתו למבחן. זה כמו תא וידוי של קתולים, ניקוי המצפון בלי הסיכון של השלכות מחד, ומאידך בלי סיכוי להשפעה על התנהלות הצבא. אני מניח שמי שפנה אליהם חשב שזה עדיף על כלום.

ישן 16-07-2009, 18:11
צלמית המשתמש של סמוראי
  סמוראי סמוראי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.07.05
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב ""תא וידוי" או "תא גוזמאות..."

אין מה שימנע, אם כי אם היה מדובר רק בעלילות דם הייתי מצפה לסיפורים יותר עסיסיים ממה שפורסם. מה שגם לא ברור לי מה ישיגו אותם גוזמאים מפירסום שקרים מופרכים וחסרי ביסוס, מדובר בסופו של דבר בחיילים שלחמו בעזה, לא נראה לי שהם הטיפוסים שמעוניינים לפגוע במדינה ובצבא בכל מחיר.

שלא תבין אותי לא נכון, ברור לי שהמצב התקין הוא שאותם חיילים היו מביאים את העדויות ומה שהם שמעו לגורמים המתאימים, יכול מאוד להיות שמה שהם ראו/שמעו לא היה ולא נברא, ומדובר רק בהתרשמות לא נכונה של החיילים בשטח. פניה לגורמים אזרחיים לא רק שאין בה דיי כדי לבדוק את התלונות לעומקן, סביר להניח שהיא גם לא תוביל לתיקון הליקויים אם היו כאלו.

אבל עצם העובדה היא שאותם חיילים לא מצאו לנכון לפנות לגורמים המתאימים, מצב כזה שבו חיילים מוסריים (בלי מרכאות) בוחרים שלא לדווח על מה שנתפס אצלם כפעילות לא תקינה צריך להדליק נורה אדומה. אולי מוטב שצה"ל יבדוק מדוע זה קורה, ויסיק את המסקנות כדי שבפעם הבאה אותם חיילים יפנו למצ"ח ולא ל"שוברים שתיקה".

ישן 16-07-2009, 18:18
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי סמוראי שמתחילה ב "אין מה שימנע, אם כי אם היה..."

כל מה שבנית מסביב בתגובה הזו לא תקף, פשוט בגלל שכמו שאמרת - כשאתה בעילום שם גמור ויודע שלא יגיעו אליך בשום דרך, איך ניתן לדעת אם אתה חייל אמיתי שהייה בקרב?
ואולי מי שפרסם את ה"עדויות" האלה חשב בדיוק כך - לא ניתן לדעת מי היה ה"עד" אז לפחות נפרסם משהו שישמע הגיוני איכשהוא, אפילו אם הוא מצוץ מהאצבע...?

אני למדתי לא לסמוך על "מקורות עלומי שם", במיוחד מארגונים עם אג'נדות פוליטיות מובהקות... (לאו דווקא לצד מסויים במתרס)

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 16-07-2009, 19:18
  סלעי סלעי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.03.09
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי סמוראי שמתחילה ב "לא שקרים, שמועות. ובכל אופן,..."

לא בטוח שמצ"ח. הנקודה היא שהחיילים כנראה מרגישים שהם לא יכולים לספר את הדברים האלה בתוך הצבא, ויכול מאוד להיות שהם גם לא מעוניינים בחקירת מצ"ח נגד חבריהם. מאידך, הם רוצים להוציא את הדברים מתוכם, וכאן מצ"ח לא יעזור. אם חשוב לצבא "להכיל" את הסוג הזה של התגובות הנפשיות/רגשיות (עם או בלי קשר למצ"ח - תלוי בחייל) במקום שהם יצאו במקום אחר בצורה בלתי מבוקרת, אז אולי מה שהצבא צריך זה איזשהו גוף שיטפל בזה. במובן מסוים זו תסמונת עם דימיון מסוים לטראומה של הלם קרב. ולפני שצועקים עליי שזה עוד תקציב ובירוקרטיה, זה לא בהכרח מחויב המציאות. יש כל מיני גופים קיימים שניתן אולי להסב אותם בדרך זו או אחרת (לא שיש לי רעיון ספציפי איך בדיוק, אני מניח שיש כאן אנשים שיוכלו אולי להרים את כפפה). בקיצור, אולי אם הצבא יארגן סוג פורום מסוים שבו - בתוך וכחלק מהצבא! - אנשים יוכלו בלי חשש לבוא ולדבר על הדברים הללו, אז לא יהיה להם צורך בגורמים חיצוניים. זאת, כמובן, אם כשחיילים מעלים תלונה ספציפית שהם כן רוצים שתטופל - היא גם תטופל, וצנעתם תישמר.
מובן מאליו שאם חייל מסוים מעוניין לספר סיפור אלף לילה ולילה כקרדום פוליטי לחפור בו - כל זה לא יעזור. אבל לדעתי (וכמובן שניתן לחלוק עליה) חיילים קרביים (כלומר, חיילים קרביים אמיתיים, לא מומצאים...) לרוב אכפת להם מהמדינה, מהצבא, ומהחברים שלהם. אם יהיה להם ערוץ טוב להוציא את זה בתוך הצבא - הם יעשו זאת.
ובנוסף, אם הצבא עצמו יוציא החוצה את הסיפורים (משום שלחיילים הללו חשוב שהציבור ידע מה קורה), ויעשה זאת בצורה מבוקרת וחכמה, אז כולם יצאו ברווח - מהחייל הבודד, דרך הצבא ותדמיתו, ועד למדינת ישראל וחוסנה המוסרי בעיני עצמה ובעיני העולם. במקרה כזה, אם עדיין יהיו דמויות עלומות שיזרקו סיפורים לחלל האוויר שלא בתוך הפורום הצבאי - האמינות שלהם עצמם תהיה מוטלת יותר בספק מבחינת רבים אחרים (נכון, לא מבחינת כולם).
ישן 16-07-2009, 21:03
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...

מי זה "ג'וני"?
רק קיבלתי את החוברת וטרם הספקתי לעיין.
בסיפור הראשון בחוברת מספר חייל שכל האזרחים הפלסטינים מכונים ג'וני. ושהחיילים שולחים את אחד מהם לבדוק בית שעליו עושים "סיר לחץ" במעין "נוהל שכן".
"ג'וני" נכנס ויוצא מהבית כמה פעמים ובכל פעם מדווח על מצב החמושים שנמצאים בבית (שלושה חיים, שניים חיים ואחד מת וכו')

מי מוכן לספר לחברינו שמעולם לא שירתו בשטחים מי זה ג'וני, איפה הטעות הבסיסית בסיפור ולמה החייל הזה שקרן?

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 04:35

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר