לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 13-08-2009, 13:26
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
בעבר העלתי קישור לאתר של יעקובסון עם לא מעט לבטים.
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי oxcart שמתחילה ב "נכון"

בשוגג סברתי כי התכוונת לניסוח של לבני ורק כשנכנסתי לקישור הבנתי למה כוונתך. למעשה חדלתי לבקר באתר זה והתמלאתי בוז אישי כאשר נתקלתי בלגלוגו של בעל הבלוג על קריאת רחוב ע"ש רועי קליין ז"ל.

לא צריך להתרגז כאשר קוראים את דברי יעקובסון אך גם לא צריך לקבל כל דבר טכני כמובן מאליו. האיש מתבסס על כתיבה פרובוקטיבית וכשם שלא לומדים גאוגרפיה מ'ספי' והיסטוריה 'זוכרות' כך גם לא צריך להתייחס לכל אמירה אדריכלית של הבחור כ'עובדה'. גם פרובוקטורים טועים.

זה לא שעל הבנין הזה תקום מדינת ישראל או תפול פלשתין אבל מתוך סקרנות אישית אבדוק שנית לגבי הבנין האמור.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 14-08-2009, 20:56

לאחר שיחה ארוכה מלווה הצצה במפות וצלומי אוויר עם שני אנשים רציניים וצלולים
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "בעבר העלתי קישור לאתר של יעקובסון עם לא מעט לבטים."

שהתגוררו במבנה הסמוך ביותר דאז לבניין הרישום דהיום - לא זכור קיומו של מבנה שכזה.

הם בעצמם מסייגים את תשובתם מחמת השנים שעברו אך יצויין כי התגוררו באיזור בו שוכנת היום הלימודית/מט"ח, טיילו רבות סביב ביתם והבנין המדובר אמור היה לשכון במרחק של לא יותר מ200 מ' מביתם. מובן כי מצופה שהמבנה הסמוך ביותר בנוף פתוח יזכר ובעיקר לאור זאת שצויינו, מוקמו ונזכרו מבנים אחרים בסביבה אך לא בית ערבי דו קומתי בינם לבין דרך קרן קיימת של היום.

צריך לשים לב כי המבנה מרוחק מאוד מגרעין הכפר ומבתיו האחרונים [המבנה בו התגוררו הם עצמם הצריך הליכה ארוכה ברגל מן 'הכפר'] כך שההסבר מדוע מבנה הצבור שכן רחוק מן הציבור צריך להיות מעניין.

מאחר ועפ"י יעקובסון האמור - המזכירות במרכז הרישום זוכרות ומכבדות את עברו של המבנה כל שנותר להצטער על כי התייר הסקרן בארץ לא לו שכח לשאול את המכבדות כיצד מתבצע הליך הכיבוד ולמה שימש נשוא הכיבוד בעבר.

אני אישית חייב לציין כי המבנה נראה שונה ממראה הבניה המוכרת שלאחר קום המדינה ושהתשובה הפשוטה לשאלה תגיע אולי מארכיוני מחלקת ההנדסה של עיריית ת"א. מתי נבנה ולמה שימש.

ושוב - זה לא משנה לעצם השאלה הלכאורה פוליטית. הדבר היחיד שמשנה הוא שתמיד כדאי לפקפק בנכתב ברשת - גם כי זה חשוב וגם כי זה מעניין...

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 14-08-2009 בשעה 21:35.
ישן 12-08-2009, 20:08

תשובה חלקית ממקורות ראשונים אשר התגוררו בחורבות שייך מונס עד הפנוי לקראת הקמת האונ'
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "הבנתי, תודה..."

הבית הירוק וסביבתו היו גבול השטח הצפוף. גרעין האוניברסיטה כונה ע"י העולים 'הבית האדום' והוא זכור כפקולטה למשפטים. לא היו מבנים בשימוש האוניברסיטה במקום המצולם. מבנים בודדים היו צפונה ממתחם הכפר והאחרון שבהם היה באיזור בנין הטלויזיה הלימודית של היום ובו עולים דיירים במעמד שכירות וגם רפת אחת.. בנין זה היה הקיצוני והצפוני בבתי הכפר והוא נהרס ואינו קיים כיום. לא זכור ולמיטב הבנת האנשים [שעודם זוכרים] לא היה מבנה ערבי אחר צפונה משם.

לא זכורים מבנים במרחב שבין איזור הטלויזיה הלימודית לגרעיני הבניה שבאיזור רב אש"י של היום.

מה כן יכול היה להיות שם? זכור להם כי איזור המבנה שלהם נקרא 'מפעל המים מספר 2' לא בזכות עצמו אלא בזכות מתקן שהוקם בסמוך.

מפת מחלקת המדידות המעודכנת ב1953 ומבוססת על המפה המנדטורית מ1941

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 13-08-2009 בשעה 14:31.
ישן 16-08-2009, 07:15

שנות השישים זו כבר תקופה מאוחרת בעשור לימים שתארתי
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי איל6268 שמתחילה ב "בני ציפר, כילד תושב שכונת אפקה של ראשית שנות ה-60, דוקא מייחס את בית הדירות דנן למרכז"

ואשוב ואומר כי גם לאלה אותם שאלתי אין ודאות בתשובה לשאלה. בסה"כ הם היו האנשים שגרו במקום הקרוב ביותר לנקודה האמורה החל משנתיים לאחר קום המדינה והם אינם זוכרים את קיום המבנה הבולט שהיה אמור לשכון 200 מ' מביתם בניגוד לפרטים אחרים בשטח החשוף הזכורים להם היטב . זה לא אומר שהוא לא היה קיים קודם לימי המדינה ואם היה קיים קודם לימי המדינה עדיין נותרת השאלה - למה שימש שכן היה מרוחק למדי מן הכפר.

מפת מחלקת המדידות על בסיס מפת המחלקה המנדטורית. ככל הנראה גרסה מוקדמת יותר שזו שהעלתי מעלה שכן עדיין לא מופיע בה 'משולש' הרכבת.

[1] המבנה בו התגוררו אלו עימם שוחחתי
[2] מיקום מרכז הרישום הנוכחי
[3] מבנה אשר לא נזכר - הרושם הוא כי דרך העפר הישרה בצורת ר' המובילה אליו אינה חלק ממערך הדרכים הכפרי 'הטבעי'
[4] שם נזכר מבנה גדול יחסית ונטוש 'כחצי קילומטר מערבה כשיורדים אל הים'
[5] איזור שכונה 'הבית האדום' בו הוקמה הפקולטה למשפטים כמבנה האוניברסיטה הראשון

ארכיוני מחלקת ההנדסה או תרשימי קרב של מלחמת השחרור - הם אלה שאולי ישפכו אור על התעלומה.

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 16-08-2009 בשעה 22:53.
ישן 19-08-2009, 10:31
  משתמש זכר oxcart oxcart אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.08
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי עמית 171 שמתחילה ב "אלו תילים נפרדים"

יו-הו (זו אמורה להיות קריאת שמחה). תודה, עמית! אחרי קרוב לחצי שנה, זיהוי המקום שסיפקת לי שלח אותי לחיפושי גוגל מושכלים וממוקדים יותר מכל מה שעשיתי עד כה, וסוף כל סוף השלמתי את המסע בעקבות התרמילים והמרעומים שהתחיל לגמרי במקרה בטיול של שבת אביבית (לבני מכיר את כל נפתולי הפרשה - הטרדתי אותו רבות, ותודה על סבלנותו האינסופית) והסתיים באובססיה די פסיכית.
עכשיו, ממסמך שהוכן ב-1919 על-ידי לע"ם הבריטי בקהיר, מבחינתי התמונה מתבהרת סופית. תל א-רקית היה חלק מקו עמדות החוף של הצבא הטורקי. ב-20-21 בדצמבר 1917 הוא נכבש כחלק מהמהלך של חציית הירקון (נהר אל-עוג'ה, דאז), כאשר ב-21 כבר ביססו הכוחות הצולחים - ניו-זילנדים, אגב - קו צפוני מתל רקית במערב ועד לשייח' מואניס במזרח.
עכשיו ברור מה עשו שם כדורי ותרמילי מאוזר טורקיים מודל 1908-1911, תרמילי לי-אנפילד בריטיים מ-1915 מרעומים ממאי 1917 (הגיעו לזירה טריים-דנדשים, מסתבר), וכפתורים מחולצה צבאית בריטית (שזיהיתי עד לרמת כתובת המפעל בבירמינגהם שייצר אותם ותאריך הייצור, באמצעות אדם חביב, מפורום של חובבי כפתורים בריטיים - יש כזה דבר - שגם לו צריך להודות על תשומת הלב והסיוע הזריז).
עכשיו נותר רק לקמבן לעצמי כניסה (ברשות, כמובן) לתוך הבסיס.
ישן 19-08-2009, 15:22

קו העוג'ות
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי איל6268 שמתחילה ב "הקו התורכי נמשך מזרחה משייח מואניס לכיוון מתחם 'גבעת הפרחים' בשכונת נאות אפקה ב',"

צודק. אני התייחסתי לקו שתפיסתו היתה באחריות רק אחד מהכוחות הצולחים. בעקבות ההערה שלך קראתי עוד קצת, ושקעתי בתוך ים של תיעודים צולבים וסותרים של יחידות שחלקו גבולות גזרה במתקפה. יומן מבצעים של יחידה X יכול לתאר לך איך הצליחה תפסה את המגינים בהפתעה מושלמת ולכן הקו חירבת הדרה-שייח' מואניס-תל רקית נכבש "ללא אף ירייה, רק באיומי כידוני הרובים". בעוד שיומן מבצעים של יחידה Y השכנה, שעליה הוטל לכבוש את העמדה בחרבת הדרה, יכול לתאר לך מתקפה קשה תחת ארטילריה טורקית שטווחה מפתח-תקווה, כשבשלב מסוים הבריטים נאלצים לסגת חזרה לגדה הדרומית של העוג'ה, עד שעמדת התצפית המלאבסית שותקה.
מרתק להפליא, וגוזל זמן בטירוף...
ישן 25-08-2009, 15:02
  לבני מנהל לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
קצת תמונות מאיזור שייח מוניס שצולמו לפני שעה קלה.....
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי romer- שמתחילה ב "זוהי תמונה של האוני' מכיוון..."

ניצלתי את שהייתי באיזור לצורך גיחה על מנת לנסות ולהנציח מבנים שעדיין נמצאים בשטח המדובר, לצערי למעט מבנים ספורים כל האיזור הוכשר למגרשי חנייה ומבנים מודרניים ....

ראשית כל, מה שנראה לי כמבנה בגינו נפתח האשכול, המבנה ניצבלא רחוק ממבנה הטלויזיה הלימודית ודי קשה לצלם אותו מבלי שיוסתר ע"י עצים או עמודי חשמל:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

המבנה המעוגל/מבנה וולפסון, בתצלום מהכביש ההיקפי (צילום מכוון מזרח למערב):

פחות או יותר מאותו מקום יש תצפית נהדרת לעבר דרום מזרח ואף צפון מזרח גוש דן, בתמונה הבודדת שצילמתי נראה "הר נפוליאון" במרכז על שביליו ....
נחמד לנסות לדמיין את כל המרחב העצום הזה ללא בניינים וכבישים אלא עוטה בצמחייה שכזו כמו לפני עשרות שנים.....

ומספר מבנים שעל פניו נראים כשרידי הכפר שייח מוניס....
ראשית כל "הבית הירוק":

ועוד כמה....

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ומבנה מעניין נוסף שלא הכרתי עד היום שעל פניו נראה שמור ואותנטי אף יותר מהבית הירוק, בהחלט שווה בדיקה/התייחסות:

יש כמה בעיות בלצלם תמונות באיזור הזה, לחלק מתושבי המבנים היה מה להגיד ולהתלונן על זה שמצלמים את בתיהם (אני יכל לתאר לעצמי ממה הםפ חוששים), כל שומר/מאבטח ינוקא שממוקם בשער זה או אחר של מבני האוניברסיטה חושב שגם לו יש מה להגיד, החום הנורא שבחוץ וחוסר מקומות חנייה....
אולי שווה להמתין ליום שבת קריר לצורך העניין...

אני אנסה למספר את המבנים שצילמתי על גבי תצלום האויר שמצורף באשכול....
צריך להיות מעניין.....

ישן 25-08-2009, 19:42

עוד מבנה שנעלם?
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "אין לך מושג עד כמה לא פספסתי אותו !...."

אי שם במרובע שבין חיים לבנון במערב, קלצ'קין בדרום הקוממיות במזרח וקרן קיימת בצפון - לא זוכר איזו אפקה זאת, שם השכונה חמק - היה פעם מבנה עם באר. באמצע שנות התשעים נפל שם אדם ומת (הייתי אז סטודנט ואני זוכר את היסעור שריחף בגובה נמוך להפליא מעל האוניברסיטה כל אותו יום, לשווא). בסוף השבוע האחרון, גם אני יצאתי לסיור בגזרה - אך גיליתי שאין מבנה, ואין באר. רק גינה ציבורית. זה המקום?או שפספסתי אותו? ומה זה היה?

** עריכה **
הזיכרון שלי לא משהו. זה היה בשנת 2000. לפי ארכיון "הארץ" מדובר במבנה שכונה על-ידי התושבים "הבית הערבי", והוא נמצא ברחוב קוממיות 28. ההרוג היה כבאי שנכנס לטפל בשריפה שפרצה במבנה הנטוש. לקח: להשקיע באינטרנט לפני שיוצאים למסע.

נערך לאחרונה ע"י oxcart בתאריך 25-08-2009 בשעה 19:53.
ישן 26-08-2009, 18:49
תחמושת בע"מ

חידודים, כוונים נוספים ותוספות קטנות.....
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "קצת תמונות מאיזור שייח מוניס שצולמו לפני שעה קלה....."

שוב ניצלתי את הגעתי לאיזור לצורך ביקור במתחם המדובר...
(כשאני מפתח אובססיביות למשהו זה פשוט נורא)....

הנה זוית נוספת של בניין הרישום (מכוון הגן היפה שהוזכר כאן כבר) לטעמי זהו מבנה מכוער להפליא:

והנה שוב מבט על המבנה המעניין שצולם אתמול ו"נחשד" גם הוא כשריד משופץ ושמור מימי שייח מוניס, מעניין יהיה לדעת מה הוא היה במקור:

ו...המבנה "הנשכח"....
מדובר במבנה הממוקם ממש מול מכון התקנים, המקום שימש בעבר כמרכז לחוגים הקשורים לתנועה/מחול/אמנויות לחימה וכיום נראה שייעודו קצת שונה...
מודה ומתוודה שבמשך כל הזמן שהתאמנתי במקום מעולם לא שמתי יותר מדי לב לתצורת המבנה (נו טוב...מי חשב אז בכלל על פורום הסטוריה של פרש)....
אבל מבט על הפיאה הדרומית ובמיוחד המערבית של המבנה הזה לא מותיר שום ספק !...

כך הוא נראה מהרחוב הראשי, על פניו "סתם מבנה חסר ייחוד" :

כשמביטים טוב יותר מתחילים לגלות אלמנטים מעניינים כגון ה"רלסים" שתומכים ברצפת הגג:

הפאה הדרומית כבר לא מותירה ספק (שימו לב לסורגים היפים והפתחים העגולים שמעל החלונות - שלאחר כווץ התמונות הם קצת "נעלמו" לצערי):

ואם למישהו בכל זאת נותר צל של ספק, הנה הפאה המערבית שמתחברת למעשה עם רחוב כפר יונה (שבו גרתי בעבר וקשור באופן מעניין לנושא /הודעה חדשה שאני בקרוב יעלה לפורומינו הנכבד).....

וכדאי שמישהו יכניס את ספר התנ"ך פנימה ולא ישאירו כך על אדן החלון....

אח"כ נסעתי לשכ' בבלי כדי לצלם קצת את גבעת עמל ומה שנותר מהמבנים של הכפר ג'אמוסין אבל שוב....החום החום....
NEXT TIME ....

לעומת זאת, מצאתי שם משהו נחמד ומעניין שכאמור מתקשר באופן מוזר למדי לאשכול הנוכחי ואלי באופן אישי....
עוד מעט קט....

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 26-08-2009 בשעה 18:52.
ישן 26-08-2009, 19:32

היי, גם אני חזרתי לשם היום
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "חידודים, כוונים נוספים ותוספות קטנות....."

הייתי במקום בסביבות 12.00-12.30. ובדרך חזרה גם אני קפצתי להגיד שלום ל"פנימיות" (איך תמיד ההווה של המקומות האלה כל כך אירוני ביחס לעבר).

השקמה הבודדה שבראש הגבעה, האקליפטוסים שתמיד רומזים לך שבמקום שבו אתה עומד היה פעם משהו אחר, העמודים העתיקים שהובאו לשם השד יודע מאיפה, וההבלחות של רכס הכורכר שמציץ מכל מיני פינות, באמת הופכים את הגינה למקום יפהפה, מאוד לא אופייני לתל אביב (ומעט נוגה בעיני).
ואכן, אין שריד למבנה שבבאר שלו מצא את מותו אותו כבאי מסכן לפני תשע שנים. אם כי הצד הצפון-מזרחי של הגינה גובל בבית פרטי קטן וישן, חריג מאוד בנוף של הווילות המקומיות, שמוקף בגדר חיה עבותה וכמה שלא הסתובבתי סביבו, לא הצלחתי למצוא את הכניסה אליו! ספוקי.

אגב, כשטיפסתי במעלה הרכס מרוקח לכיוון רחוב ג'ורג' וייז, דרך שעשיתי אלפי פעמים בעבר, פתאום נראה לי שזיהיתי גם בתוך הקומפלקס ההולך ותופח של מכון הנפט, nod-nod wink-wink, בית מגורים ישן מהגלגול הקודם של האיזור. או שאולי דמיינתי.

נערך לאחרונה ע"י oxcart בתאריך 26-08-2009 בשעה 19:38.
ישן 27-08-2009, 15:01
תחמושת בע"מ

ביקרתי היום בגבעת עמל עליה שכן הכפר ג'אמוסין.....
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "חידודים, כוונים נוספים ותוספות קטנות....."

בזבוז זמן לשמו !
מה שהולך שם זה פשוט מדהים, כל תושב דאג להקיף את ביתו בגדרות גבוהות של צמחייה ומתכת (סביר כי למען יתקשו פקחי עריית ת"א לראות מה נעשה בפנים)....
אין שריד וזכר שניתן לצלם, מה שיותר מדהים הוא שהבתים הערביים שהיו שם בעבר (אני זוכר אותם היטב מהתקופה בה היינו הולכים מבבלי לביה"ס תיכון חדש ברגל דרך גבעת עמל) פשוט נמחקו מהקרקע והשטחים עליהם עמדו הוקפו בגדרות פח !
רק היום אני מבין כמה חבל שלא דאגתי אי פעם לצלם את אותם בתים, חלקם חד קומתיים וחלקם דו, חלקם אף היו יפים למדי.....

בקיצור - אין היום מה לצלם שם....

התחנה הבאה...."סומייל".

ישן 12-09-2009, 13:39
  esamaha esamaha אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.12.08
אכן, כן
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "האם מקבץ המבנים שמאחורי המבנה בעל הגג המזוגזג הם המבנים של שייך מוניס?...."

אכן, כן. שטח הכפר (בגרעין המרכזי שלו) היה בנוי בצפיפות וכלל מבנים לא מעטים בני 2, 3 ואפילו 4 קומות. אלו הפכו בחלקם לבתי דירות שבהן שוכנו עולי תחילת שנות ה 50 שאיכלסו את שיח מואניס לאחר מלחמת העצמאות.

אתה אולי צעיר ממני בשנים בודדות, אבל גם הזכרונות שלי מן האזור הם זכרונות ילדות (גיל ביה"ס יסודי). במהלך שנות ה 70 הואץ מאוד פינוי בתי שיח מואניס והריסתם. אני זוכר שלרבים מהמפונים הוצע לעבור לשכונת הדר-יוסף שממזרח למסילת הברזל חיפה – ת"א החדשה ומתחם קולנוע הדרייב-אין ז"ל. למה הדר יוסף? אני לא ממש יודע...

"ילדי שיח מואניס" כפי שכינו אותם המורים, למדו איתנו בביה"ס היסודי ברמת אביב הישנה. הם הלכו והתמעטו ככל שהתקרבתי לכתה ו'. "גרעין קשה" של תושבים שסירבו להתפנות עדיין התגורר בבתים בודדים ששרדו אל תוך שנות ה 90 המאוחרות. מגלישה באתר הזה וממקורות אחרים באינטרנט אני מבין שגם אותם כבר פינו.

אני זוכר בתור ילד שברכס הכורכר של שיח מואניס המשתפל בתלילות מזרחה היה אפשר להבחין בארנבות בר (נכון אפילו לתחילת שנות ה 80) בטרם עלו על המקום הדחפורים שבנו את נתיבי איילון צפון. במקומות אחדים היו גם שדרות של שיחי צבר עבותים שבתור ילדים היינו הולכים לקטוף משם סברס.

אך, היו ימים...
ישן 13-09-2009, 00:27
  esamaha esamaha אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.12.08
החולות שממערב לתכנית ל'
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "תודה על רענון הזכרון..."

כן גם את החולות שממערב לתכנית ל' אני זוכר היטב. היה שם מין מכתש כזה שהיינו הולכים אליו (אולי הוא שריד של מכרה הזיפ זיפ שקראתי שהיה קיים מצפון לשדה דב בתקופת המנדט?).

אני לא מתגורר בארץ אז אין לי אפשרות פשוט "לקפוץ" למקומות האלו (ואולי עדיף שכך). בעת ביקור ב 2007 ראיתי שבונים שם שכונות שלמות. פשוט מכסים את כל שפלת החוף של ישראל בבטון! ומה שנותר כשטח פתוח פה ושם מלא בזבל (פסולת בנין, בקבוקי פלסטיק ושקיות ניילון שמתגוללות ברוח) מדינת ישראל השמידה את ארץ ישראל!

לגבי הרמקולים של הדרייב-אין, אילו היה לנו גם כבל ארוך זה היה עוזר לשמוע את פס הקול של הסרטים שראינו ממרומי הגבעה - בייחוד אלו שהקרינו שם לאחר חצות
ישן 13-09-2009, 18:40

החיות עדיין חיות ובועטות (ומייללות) בחולות
בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "לא אוסיף דבר פרט למילים...."

זה קצת גולש לפורום חיות וטבע, אם יש כזה, אבל מעדות ראייה אישית - הטבע מצליח איכשהו להחזיק שם מעמד גם אחרי הבנייה המסיבית והמכוערת בפרויקט המכונה "הגוש הגדול" (רק בישראל: שכונת יוקרה נקראת בשם שמעורר אסוציאציה מעולם השירותים).
רכיבת אופניים לילית סמוך למעגן של חברת חשמל העלתה השבוע מפגש מלבב עם שועל חסר פחד ואחר כך גם עם חתול בר מבוהל. בחולות שמסביב התקלתי לפני כמה שבועות גרביל צהבהב מסוג שלא זיהיתי בוודאות (יכול להיות שקוצן זהוב?). לעתים עוד פוגשים בחוגלה שמתרוצצת עם צאצאיה בטור ממושמע. ואם מטיילים שם בבוקר מוקדם מוצאים על השבילים עקבות מכל הבא ליד.
ישן 02-01-2010, 21:09

רבות התלבטתי אם להעלות תמונות אלה באשכול זה. מדובר כמובן בתמונות אישיות.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי פרטרידג' שמתחילה ב "בניין המרכז לרישום באוניברסיטת ת"א"

ואם אעלה את התמונות - האם אטשטש את הפנים ואתמקד בנוף בלבד?

מי שעזר לי להחליט היה אותו אחד שצעק באולפן הטלויזיה השבוע "פה זה שייך מונס / אתה מהגר".

התמונות מצולמות בסמוך לבית בו התגוררה משפחת אבי לאחר בואה ארצה ובחלקה עד לאמצע שנות השישים. המדובר במבנה שבמקומו נמצא כיום בנין הטלויזיה הלימודית. הבית אינו מופיע במפות פ"ת 1929 ות"א 1934 אך ניתן לזהוי במפת ת"א 1942 כבית בודד צפונית לשיך מונס.

הדרך הבאה מכיוון עיקר בתי מעברת שיך מונס היא הכביש החוצץ בין אונ' ת"א לגנים הבוטני והזואולוגי. שער החצר פונה לכיוון הדרך. המתבן הוא בדרום הבית.בקומה העליונה גרה משפחת אהרונוביץ. בני משפחתי - אחים ואחיות, חלק ברווקותם ועיקרם כבר בעלי ילדים התגוררו בקומת הקרקע של המבנה. חדר למשפחה. חדר הורי היה בצמוד לרפת ישנה. שלושה אקדמאים לבושי חליפות שהאחד מבינהם -כבר היה קצין בצה"ל ואח אחד פועל בניין בסולל בונה. תפקיד שבאותם ימים נחשב אולי למכובד קצת יותר...

השכם בבוקר הם היו צועדים ברגל לדרך חיפה של ימינו בכדי שיספיקו לתפוס את האוטובוסים השונים בעזרתם יגיעו איש איש למקום עבודתו. לאחר רדת החשיכה היו צועדים את אותה דרך ברגל לחדרם הקט ובשבתות היו מתענגים במרחבים מלאי הפרחים.

לכולם היה 'יותר' במקום ממנו באו או יותר נכון ממנו נדחקו ונדחפו. תרבות שורשית, אנשי ספר, יודעי שפות, בעלי בסיס כלכלי וחברתי והכל נחתך בלילה בו נאלצו להבריח את הגבול לאיראן ומשם ארצה. ובכל זאת, הביטו בפנים! הביטו בפנים המחייכות הללו, באנשים הנטולים כל נכס ואפילו לא תמיד זוכים ליחס מסביר פנים מסביבתם החדשה: פנים מחייכות, פנים קורנות! אלה לא פנים של 'מהגרים'. מהגרים ובעיקר מהגרים בעל כורחם אנשים עצובים המה. אנשים תלושים. ואלה? מאושרים כאילו נולדו לתוך האדמה הזאת, כאילו באו למנוחה בביתם... 'כאילו'?.. מיותרת היא המילה 'כאילו' שהרי זה בדיוק מה שקרה. חרף כל הקשיים והדרך הארוכה הצפויה להם הם מאושרים בדיוק מאחר ונולדו מחדש לתוך אדמתם ובאו למנוחה בביתם. אט אט נתפרדה החבילה ויצאו איש איש לדרכו ללא פצוי או תגמול ומשהחל הבנוי במקום פינו האחרונים את הבנין. כל המופיעים בתמונות וצאצאיהם חיים או חיו מאז בואם ארצה את מלוא חייהם במדינת ישראל. וזו מהות המילה 'עולים' אשר יוחדה בשפה העברית מן המילה 'מהגרים'.

בתמונה הראשונה הבית שבמקומו שוכנת היום הטלויזיה הלימודית ממערב למזרח/ בשלוש התמונות שאח"כ מבט ממערב הדרך לכיוון דרום מזרח אל בתי שיך מונס/ בתמונה שאח"כ מבט מהדרך האמורה לכיוון מערב לבנין לימודי המשפטים הנבנה / בתמונה האחרונה מבט לכיוון צפון. הבית בגינו נפתח האשכול אינו נראה אך יתכן ונמצא מערבה לשטח התמונה או שמוסתר ע"י העצים.

** בשיחות חוזרות ומול התהיה מדוע לא זכור בנין הרישום מהנוף הקרוב הועלתה האפשרות המהפכנית כי בית המגורים לא נהרס ואולי לא שכן 'בדיוק' במקום בו עומדת היום הטלויזיה/מט"ח. יתכן כי מדובר באותו מבנה בו התגוררו בני משפחתי עצמם למרות שקשה למצוא זהות בתמונות. לצורך אימות ורענון זכרון אצטרך לשכנע אנשים יקרים שתמהים על התענינותי המוזרה להגיע למקום במו רגליהם וזה לא יהיה פשוט. אם נגיע - נדווח...

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 06-01-2010 בשעה 11:18.
ישן 05-04-2010, 16:21
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.07
שתי שאלות בענין, או בענין דומה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי פרטרידג' שמתחילה ב "בניין המרכז לרישום באוניברסיטת ת"א"

ידיד שלי, כבן 55, שאל אותי שתי שאלות שלא ידעתי לענות עליהן, והריני מבקש עזרה:

א. הוא זוכר, כילד ברמת אביב, שמעבר לדרך חיפה היה ארמון ערבי שנקרא ע"י הילדים "בית ארמון" וגרו בו כמה משפחות. באזור שכונת ל'. הוא אפילו זוכר צעירה אמריקאית שגרה שם בקרוון. מוכר למישהו?: מה עשה שם ארמון ערבי? האם היה זה בית באר?

ב. ידוע שבאתר של מלון הילטון (גן העצמאות, תחילת רחוב ארלוזרוב בת"א) היה בית קברות ערבי. היה אפילו סקנדל קטן באו"ם כאשר הוקם שם מלון הילטון, למרות שלכאורה היתה הסכמה של המופתי של יפו להריסתו. והשאלה היא: למה היה שם בית קברות? מי נקבר שם? הרי המקום מרוחק מכל יישוב ערבי!
ישן 05-04-2010, 21:33

שתי אפשרויות ואולי שתיהן גם יחד: מתי סומייל מסוף המאה ה19/מתי סומייל ויפו מ1902
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "שתי שאלות בענין, או בענין דומה"

"בית הקברות הישן בתל-אביב" מונה את קיומו מראשית שנת תרס"ג (1902). הגורם ליסודו היתה מגפת החולי-רע, שפרצה בכל ערי הארץ בחדרי תשרי-כסליו תרס"ג, ונתנה את אותותיה במיוחד באיזור החוף בערים, עזה, לוד ויפו. מתי החולי-רע היו בישוב היהודי מעטים בעוד אשר בישוב הערבי רבו חלליה. השלטונות התורכים אסרו מטעמים רפואיים לקבור את מתי המגפה בבתי-הקברות אשר בתוך העיר יפו, הערבים והיהודים כאחד, וקבעו לשם כך מקומות קבורה חדשים, לערבים על גבעת עבד-אל-נבי שעל שפת הים (ליד המלון, הילטון)...
http://www.kadisha.biz/ShowItem.aspx?levelId=59573

צריפיה הצפוניים של מחלול ב’ נשקו לגדר קבר השייח’ עבד אל נבי, גדר שתוחמת עד היום את גבולו הדרומי של בית הקברות המוסלמי. בית הקברות המוסלמי אשר ערביי סומייל קברו בו את מתיהם החל מהרבע האחרון של המאה ה-19 (היום בקרבת קצהו הדרומי של גן העצמאות - ראו המתחם מוקף החומה בקדמת התמונה, מדרום לו צריפי השכונה ומימינם, בריכת גורדון), הוקצה לערביי יפו, במקביל להקצאת בית הקברות שברחוב טרומפלדור ליהודים בשנת 1902, בפרוץ מגיפת כולירה ביפו, מאחר והשלטונות התורכיים חששו מקבורת קורבנות המגיפה ביפו פן תסכן קבורה זו את התושבים החיים.

http://ziffera.blogli.co.il/
ישן 30-10-2011, 20:08
  YHS YHS אינו מחובר  
מהנדס אווירונאוטיקה, עוסק במגוון נושאי תעופה שנים רבות

חבר מתאריך: 17.07.05
שייך מונייס

ראשית, סליחה על ההקפצה. אני מוצא עניין להוסיף כאן מספר פרטים. בחרתי באשכול זה מסיבה מסוימת שאסביר אח"כ, אבל אתייחס גם לאשכולות אחרים בהם עלה נושא השכונה. אנסה לעבור בזהירות נושא-נושא ואם אשכח משהו, אוסיף לאחר מכן.

כיליד השכונה גרתי שם עד גיל 16 וגם לאחר מכן הייתי קשור למקום בשל העובדה שקרובים וחברים המשיכו לגור שם, עד דעיכת השכונה.

אקדים ואגיד שעוד בצעירותי תמיד חשבתי שהשכונה היא מקום מרהיב להקים בו כפר אומנים, עם הבתים הציוריים שהיו שם ועם הנוף, הן מערבה והן מזרחה. שעות הייתי יושב על קצה הגבעה הפונה מזרחה, בערך היכן שהיום הפקולטה להנדסה וצופה לכיוון השומרון, למרחקים (גם אח"כ, כשהקימו את הדרייב אין היה משיכה לאזור בשעות מסוימות ). גם לכיוון מערב הנוף היה (בצעירותי) מקסים, עוד כשרמת אביב היתה דלה בבתים ואת ההקפות של מסלול 29 בשדה דוב היו עושים מזרחה ודרך חלון ביתי בקומה השניה (שמופיע בתמונה שהעלה פרטרידג' ושצולמה מבנין מדעי החברה - נפתלי. רואים משם, לשאלתו של esamaha את הקצה הצפון מערבי של השכונה, ראה בהמשך לגבי המאפיה )הייתי צופה במטוסים שגרמו ל"נזק" המשמעותי בחיי והנחו אותי למקצועי היום.

אשכול זה מתחיל בשאלות לגבי הבנין שכעת נמצא בו מרכז הרישום של האוניברסיטה. לפני כן , בשנות ה-70 המאוחרות בנין זה היה "מסופח" לפקולטה להנדסה והיו בו מספר מעבדות. מעבדת צילום בקומה הראשונה ומעבדת מוצקים (מחקר) בקומה העליונה. כאשר הבנין הוסב למרכז רישום (לאחר הקמת בניין פליישמן להנדסה, בערך שנת 79) הוא גם הורחב. הבנין היה ממש על גבול שכונת אפקה והאזור היה אזור של פרדסים ושדות. עוד לגבי בית זה – למיטב זכרוני, למרות הכיבוש ובריחת הערבים, המשיכה להתגורר בבית זה משפחה ערבית לאורך זמן, לדעתי עד שנת 1970 שאז הם פונו וקיבלו דירות מגורים בבתים שנבנו בצומת המערבית לשם - לבנון וקלצ'קין.

קצת דרומית מזרחית מהמבנה, לכיוון היכן שהיום הטלביזיה הלימודית בערך במקום בו היתה האוניברסיטה הפתוחה בראשית פעילות, היה ביתו של ד"ר נוימן, האופה. מאוחר יותר, עם פינוי השכונה הוא עבר להדר יוסף והרבה זוכרים את דברי המאפה שלו לאורך שנים. עוד לפני סמי בורקס היו לו בורקס מיוחדים וטעימים. באזור של הטלויזיה הלימודית היתה בריכת אגירה למי גשמים. אני זוכר שהיינו יורדים לתוכה, כי היתה בנויה במדרגות. בריכה דומה היתה בצד השני של השכונה, היכן שהיום בריכת השחייה הלימודית, מול מוזיאון ארץ ישראל. ממש במקום שבו הבריכה הלימודית היתה בריכת אגירה למים. בדרך לשם היינו עוברים דרת "המחנה" – כיום מקום מוזיאון הפלמ"ח ובית תזמורת צה"ל. אז היה שם בסיס גדנ"ע ואת ניסיוני הראשון בנשק קיבלתי שם ובמטווח שהיה על השיפוליים המזרחיים, שם קיימים היום מספר מבנים מוזרים.

בית ארמון – אכן היה קיים על כביש נמיר, שקראנו לו אז "דרך חיפה". כ 500 מטר צפונה לתחנת הדלק, מהצד המערבי של הכביש. את מסיבת הסיום של כיתה ח' עשינו בחולות שמעבר לבנין ונדמה לי אפילו שבכיתתי למד מישהו שגר שם.

בית דומה לו היה בתוך שכונת רמת אביב, ליד בי"ס אליאנס ובו היה קן של השומר הצעיר. אני לא זוכר אותו מספיק טוב, כי הייתי בצופים.. ). בכלל, כל האזור של רמת אביב היה מכוסה בפרדסים ושדות ואני זוכר את שורת הפרדסים לאורך השביל שהיום נקרא רחוב איינשטיין. אבל חשוב לציין – לא היו פרדסים מערבית למה שהיום הוא דרך חיפה. רק חול וחול (ואת זאת בדקתי שוב עם אמי). החול זכור לטוב, כי היינו חוצים דרכו אל הארץ המובטחת, חוף תל ברוך.

מישהו הזכיר "מעברה". שייך מוניס לא היתה מעברה. זה לא היה מקום זמני אלא שכונת מגורים אליה נאספו תושבים ועולים חדשים למגורי קבע. בימי הזוהר שלה היו בשכונה 4 בתי כנסת, כ-4 חנויות מכולת קופת חולים וטיפת חלב (אליהם היו מגיעים, בסוף שנות החמישים התושבים הראשונים של רמת אביב) בית מרקחת ואפילו מאפייה שעד היום אני זוכר בערגה את הלחם הלבן שלהם שהיה כמין בגט בעובי לחם (קצת דרומית מערבית להיכן שהיום סמולרש, קרוב לפינתו הצפון מזרחית של מכון התקנים בתמונה שהזכרתי קודם לכן, מאחורי הסככה שהיתה בתחילת שנות ה 70 מוסך/פנצ'ריה). אפילו מפעל למילוי סודה היה בשכונה ובית ספר דתי, בו למדתי בכיתה א' ואח"כ עברתי לאילנות ברמת אביב. (לא לפני שסיפרו לעיריה שאני גר אצל דוד של אימא שלי ברמת אביב).

קבוצת הכדורעף של הפועל רמת אביב התחילה במחבר שבין השכונה לרמת אביב. במקום שכיום בנוי (המכון למחקרי בטחון לאומי), אבל היה שטח פתוח מדרום למכון התקנים. גם שתי קבוצות כדורגל היו בשכונה בזמנים שונים ומגרש שהותקן על הגבעה הצופה מזרחה, מזרחית למקום בו נמצא היום השער המזרחי של האוניברסיטה, ליד הנדסה במקום בו שוכן כיום בנין זואולגיה "בסנר".
דובר על מתנ"ס לבנון מערבה מהשכונה, המתנ"ס. אכן גם הוא ראשיתו בבנין "מקורי".

הבית הצהוב – למיטב הערכתי בית זה שוכן היום בתוך תחומי מוזיאון ארץ ישראל. כאשר עוברים ברוקח מערבה, ממש לפני דרך חיפה רואים מימין מבנה נמוך וארוך. לדעתי זה הבית הצהוב.

איני בטוח שה"בית האדום" אכן הכוונה לפקולטה למשפטים, למרות שגם היא אדומה. נדמה לי שמונח זה היה בשימוש עוד קודם לכן.

חשוב לציין. אף על פי שהשכונה היתה "מתוחמת" הרבה בתים שבסביבה הקרובה, בתוך רמת אביב של היום ולעבר שכונת אפקה היו חלק מהכפר שאוכלס על ידי ערבים לפני 48.

[אנסה בקרוב לאסוף תמונות (אצל הורי ובשחור לבן) ואעלה לפורום. אם אזכר או שתעלינה שאלות – אוסיף.

נערך לאחרונה ע"י YHS בתאריך 30-10-2011 בשעה 20:34. סיבה: תיקון טעות
ישן 30-10-2011, 21:08
  YHS YHS אינו מחובר  

[1] תודה
בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "[1] ברוך הבא לפורום [2] ברור ש'הצופים' זה עדיף בהרבה על השמו"צ"

[2] התמונה שאני מתייחס אליה בהקשר למאפייה, היא התמונה השלישית שאתה העלת. (אתה ואמך?) רואים סככה, מאחוריה היתה המאפייה. התמונה צולמה מנקודה שבאזור הפקולטה למשפטים. בהמשך אכן רואים אותה בבניה. בהתחלה זו בכלל היתה שלוחה של האוניברסיטה העברית.
לגבי תמונות - ייקח קצת זמן. אבל אני לא נשאר חייב.

אה, עוד משהו - באותו אזור של מרכז הרישום היו פרדסים (כאמור) ואבי שהיה בלח"י היה מתאמן שם בתקופת הקמת המדינה. לאחר קום המדינה - שם היה מסדר הפרוק של לח"י.

נערך לאחרונה ע"י YHS בתאריך 30-10-2011 בשעה 21:11.
ישן 05-11-2011, 10:37
תחמושת בע"מ

כילד שגדל בשכ' בבלי שדי מרוחקת משדה דב......
בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי Muhabarat שמתחילה ב "תיקון פרט שולי"

אני עדיין זוכר היטב את הרעש המעצבן בכל בוקר שלימים הבנתי כי האחראים לו הם מטוסי ה"עגור" (דורניר 28)...
תמיד זה היה נשמע כאילו כל הטייסת עומדת בשורה אחת ארוכה ומחממת את המנועים.....
מעניין אם גם היום, כשכל האזור כבר רווי בבנייה גבוהה היינו שומעים את זה...
ובכלל, כל מני צלילים של ילדות היו באיזור הזה כמו שאחת לכמה זמן תחנת הכח רידינג היתה משמיעה מעין "נשיפה" רמה שלדעתי מקורה בקיטור או משהו שכזה.... רעש הרכבת הנעה על המסילה ממזרח בכל כחצי שעה ...וכו'...
כל מני צלילים ורעשים שהיו חלק מחיינו ולמעשה בשלב מסויים כבר לא ממש ייחסנו להם חשיבות (טוב נו, חוץ מה"דורנירים " ההם)....

ישן 06-11-2011, 09:18
  YHS YHS אינו מחובר  

"הבית האדום"
בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "לגבי 'הבית האדום'"

לא היה הבית של "התחנה" אשר היה בצבע ירוק אלא עמד כ 200 מטר דרומית מערבית ל"תחנה" ובו היתה נגריה. (זה לאחר בדיקה נוספת).

ל- Muhabarat - מסלול 28 או 29, ממרחק של שנים זה פחות חשוב. הכוונה הובנה. וכאשר נחתו עליו -צלע בסיס היתה מול חלוני. ואני מדבר על לפני שנות ה 70. כדאי גם לציין שמטוסים קלים לא עושים אווירובטיקה.

ללבני - תלוי בשנים עליהן אתה מדבר. העגורים היו הרבה יותר מאוחר. אני מתכוון לשנים שלפני, שנות ה-60. הדרורים הגיעו בשנת 1964.

ישן 08-11-2011, 08:59

ככל הנראה נרמסו
בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי איל6268 שמתחילה ב "ומי יוכל להצביע על מיקומו של המוצב התורכי בשייח' מוניס?"

אוהו.. נגעת בנקודה שמעסיקה פה כמה אנשים!
דווקא ברמה התיאורטית קל מאוד לאתר את העמדות, או לפחות את הנקודות שאליהן הסתערו הכוחות הכובשים: מרשמי הקרב של הבריטים מפורטים ומופיעים בהם פרטים שקל להתאפס בעזרתם על השטח כמו נ"ג, תוואי הירקון וכדומה.
זה קטע מרשם הקרב, מתוך מפה שפורסמה פה בפורום כמה וכמה פעמים. אפשר להבחין בו במיקום החפירות הטורקיות (קוים מזוגזגים, למשל מעל שמה של שייח' מואניס)

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://i32.photobucket.com/albums/d42/thedards/Auja20-21Dec17.jpg]

הבעיה היא שככל הנראה שייח' מואניס עצמה צמחה בשנים שלאחר מלחמת העולם הראשונה כך שהיא רמסה תחתיה את קו העמדות הטורקי. וגם מה שנותר אז כשטח פתוח על רכס הכורכר, תפוס כיום על ידי האוניברסיטה, מגרשי חנייה, גוף ביטחוני כלשהו וכו' וכו'.
ישן 09-11-2011, 20:06
  YHS YHS אינו מחובר  

לא זכורות לי חפירות בשכונה
בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי איל6268 שמתחילה ב "או לפחות האם מישהו הצביע אי פעם על ממצאים בשטח המעידים על מיקומו של המוצב כמו תעלות,"

ייתכן שנאטמו ונבנו עליהן בתים בין 1920 ל- 1948. על פי המסומן במפה החפירות נמצאות במקום שבו היו למיטב זכרוני בתים.

אני מצרף תמונה מתוך VIA. התמונה צולמה מבית ברודצקי שהיה בבניה ורואים את המרכז המסחרי הישן של השכונה ואת רחוב ברודצקי במבט לכיוון דרום מערב.
דובר למעלה על בתים ערביים שמחוץ לשכונה.סימנתי את הבית שהיה בו הקן של השומר הצעיר.

בנוסף, תמונה שצולמה בחלקה הדרומי של שייך מונייס, לכיוון מזרח. בערך שנת 1964. רואים את גני התערוכה, את אזור פארק הירקון מעבר לגני התערוכה ואת האזור הקרוב, שבו היום עוברים נתיבי איילון.

נערך לאחרונה ע"י YHS בתאריך 09-11-2011 בשעה 20:16.
ישן 04-12-2011, 22:48
  YHS YHS אינו מחובר  

הבטחתי ולכן אקיים......

כמה תמונות מהאזור. צולמו ברובן מגג הבית הירוק.

הזכויות שמורות למ'. אין לעשות שימוש בתמונות מחוץ לפורום ללא אישור בכתב

תמונה לכיוון דרום מערב. ראוים במרכז את מכון הנפט ומימינו המבנה הראשון של בית הספר להנדסאים. (התנצלותי על הפסיפס הלא מושלם).

תמונה לכיוון צפון מערב. רואים את הפקולטה למשפטים ואת גג מכון התקנים.

שכונת נווה אביבים בשלבי הקמתה.

"הרחוב הראשי" שהוביל משייך מוניס לרמת אביב. הגדר משמאל היא הגדר של מכון התקנים.

תהיינה עוד....

ישן 02-07-2012, 20:21
  בןבן24 בןבן24 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.07.10
תו מוזיקה המרכז למירשם

שלום לכם משתתפי הפורום היקרים!
שוחחתי עם דוד רגב שעבד במשרד אדריכל האוניברסיטה החל משנת 1972. הוא אמר בוודאות שמדובר בבניין ערבי שהיה קיים במקום לפני 1948. הוא יודע את הדברים האלה היות והוא אחראי באוניברסיטה על תב"עות והיתירי בנייה מול העירייה, כך שכל בניין בקמפוס הוא יודע את פרטיו. לטענתו מדובר בוילה ערבית מקורית שהיתה באמת מחוץ לשטח הכפר ועמדה בלב חווה פרטית שכמובן לא נותר ממנה זכר. האוניברסיטה הוסיפה לוילה הערבית את האגף המערבי ולצורך כך הוא נדרש לבדוק את כל המערכת הקונסטרוקטיבית של הבניין.
הבניין נראה היה לי כמו בית ספר ולא כל כך האמנתי שמדובר בבניין ערבי, אך רגב הראה לי על הגג את התכנון שכלל גגון הצללה ששרת את בני המשפחה בלילות הקיץ החמים. גם התקרות הגבוהות וטכנולוגית הבניה התאימה לבנייה הערבית.

נערך לאחרונה ע"י בןבן24 בתאריך 02-07-2012 בשעה 20:33.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:33

הדף נוצר ב 0.20 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר