לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-08-2009, 15:56
  dorratz dorratz אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.10.03
מידע חטיבת כפיר מתאמנת גם במתאר הצפוני והדרומי

לראשונה התאמנה החטיבה במתאר שטח צפוני. משמעות הדבר: רכישת כשירויות לחימה חדשות. בחטיבה הבטיחו: "בעימות הבא כפיר תהיה נכונה לכל גזרה"

http://dover.idf.il/IDF/News_Channe.../09/31/3102.htm

חיילי חטיבת כפיר ביצעו השבוע אימון במתאר לחימה צפוני. זאת למעשה הפעם הראשונה שהחטיבה המנומרת מבצעת אימונים שמוכוונים לגזרה שאיננה איו"ש. הדבר עשוי לשפר את הסיכוי שתשתלב בעתיד בלחימה בצפון במידת הצורך.

הגדוד הראשון של כפיר שעובר את ההכשרה החדשה בבסיס האימון באליקים הוא גדוד "שמשון", שמבצע אותה במסגרת האימון הגדודי שעוברים חייליו בימים אלה. "קיימנו למידה אינטנסיבית אל מול גורמים בפיקוד צפון כהכנה ספציפית לאימון הזה. התחלנו באימון ללחימה אל מול אויב סדור, ושילבנו אלמנטים צפוניים בכל האימונים האחרונים. בנוסף, הספיק גדוד 'לביא' לבצע תרח"ט צפוני עם חטיבה 460", ציין גורם בכיר בחטיבה. "הפקודות הללו באו מלמעלה ואפשר לומר שבעימות הבא כפיר תהיה נכונה לכל גזרה".

בשנתיים האחרונות ביצעה "כפיר" קפיצת מדרגה משמעותית מבחינה מבצעית. החטיבה, שהחלה את דרכה כגדודים ייעודיים המתמחים בלחימה בשטח בנוי בגזרת יהודה ושומרון, הספיקה בשנה האחרונה לצאת בפעם הראשונה ללחימה בגזרה אחרת במסגרת מבצע "עופרת יצוקה" בעזה. גורמים בחטיבה הביעו תקווה כי האימון החדש יזרז את עלייתם של הגדודים לקווים שאינם בגבולות איו"ש ובכך יביאו להפיכתה של כפיר לחטיבת חי"ר ככל האחרות. לדבריהם, אם אכן יקרה הדבר יהווה המהלך "זריקת ביטחון" אדירה ללוחמים ויתרום גם לעידוד הגיוס לשורותיה.

לצד המעודדים את המהלך יש מי שחושש מאובדן הייחודיות של החטיבה המנומרת. "בסופו של דבר אני בטוח שזה יקרה אבל אני לא מבין לאן ממהרים", אמר לוחם בחטיבה, "אין לנו גדס"ר או סיירת. בעזה עשינו עבודה טובה, אבל זה קרה כי זה מה שאנחנו מאומנים לעשות. לחימה במתארים שונים מאלה שאנו מכירים היא משימה שצריך להתאמן לקראתה הרבה", הוא הוסיף.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 21-08-2009, 19:16
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.07.08
אופציה להפעלה גם בצפון
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "הלוחם בסוף די צודק לטעמי. האם..."

קבל תרחיש: במלחמה במתאר צפוני משך כיומיים יש שחיקה גדולה מדי של חטיבות נח"ל, צנחנים, גולני, גבעתי. גדודי המילואים מתחילים להקרא לשירות. הגזרה ביו"ש יחסית שקטה, יש הפרות סדר בעיקר במרכזי ערים ועיירות אבל התנועה על הכבישים הראשיים: בקעה (90), וכך גם הדרך היורדת מירושלים ל-90 (1), כביש 443 פתוח. כתוצאה מ"המצב" פלוגות מג"ב נקראות לעבות את הגזרה.

למשהו נופל האסימון (אולי נשלח 2 גדודי כפיר צפונה להחזיק קו מול הלבנון?).

ובכך לשלוח ל- 48 שעות הביתה 2 גדודי חיילי גולני שאבדו 25 מחיילהן ונפצעו 74 עד כה.

יש לך כמה גדודים סדירים, אם צריך לתת עוד שבועיים מתוך ה- 3 שנים על מנת שיכירו יותר טוב שתוף פעולה עם שיריון ומתאר צפוני אין בכך פסול. אני גם לא נגד עוד קורס כזה או אחר ללוחמה זעירה.

עם איך שדברים עובדים לא בלתי אפשרי שחייל כפיר במיל מלחמה כוללת ישלח צפונה כי זה מה יש כעת (אני לא מכיר אם יש הפרדה בין כפיר לשאר במילואים) - אז הטנקים נסעו עוד קצת ושתו דלק והלך עוד קצת תחמושת נו אז מה?
ישן 22-08-2009, 10:07
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "לצערי אני כרגע בתפקיד שבו יש..."

אתה צריך להיות מרוצה. אתה מכיר את השדים בארון של הצבא, כל מה שנשאר לך לעשות זה להפוך לכתב צבאי ולסחוט אותם...

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 22-08-2009, 10:20
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "בדיוק בגלל זה אני..."

אני משער שאתה מבין יותר טוב את מה שנמצא מאחורי כל מה שאני כותב

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 21-08-2009, 22:02
צלמית המשתמש של MONOCHROME
  משתמש זכר MONOCHROME MONOCHROME אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.06.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי dorratz שמתחילה ב "חטיבת כפיר מתאמנת גם במתאר הצפוני והדרומי"

זה הגיוני שבמהלך מלחמה או קונפליקט גדול לכל הפחות בכל גזרה, צה"ל יזרוק פנימה את כל מה שיש לו.
גם חטיבה סדירה-לוחמת בעלת ייעוד "איו"ש בלבד" תועדף להפעלה בתור חרמ"ש או חי"ר במקום יחידות מילואים זההות (אשר בסבירות גבוהה יחליפו את הסדירים בקווי הבט"ש באיו"ש).
תאורטית, עברו כבר מספיק שנים של שהייה באיו"ש כדי לאייש תקן וירטואלי (אין לראות במשפט הנ"ל כטענה להמצאות, או אי המצאות של סד"כ צה"לי כלשהו) של חטיבת מילואים "7900" של משוחררי 900הסדירה, שייעודם הוא בט"ש איו"ש בלבד.

בנוסף, נראה כמו נפנוף לכיוון לבנון בסגנון: "יש לנו כמה שפנים בכובע שאתם לא מביאים בחשבון"

נערך לאחרונה ע"י MONOCHROME בתאריך 21-08-2009 בשעה 22:05.
ישן 22-08-2009, 11:33
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי MONOCHROME שמתחילה ב "זה הגיוני שבמהלך מלחמה או..."

יש בעיה עם זה שלוקחים חטיבה שלא בנויה כחטיבה לעימות עצים ואומרים להם - "עכשיו אתם עושים את זה". או שבונים אותם כמו שצריך או שלא. יש הרבה יותר לחטיבה שמסוגלת לעימות עצים מאשר 3 גדודים וגדס"ר.

ישן 22-08-2009, 12:01
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי MONOCHROME שמתחילה ב "לא אמרתי שזה מצב אידאלי. ..."

אפשר גם לקחת חטיבת שריון ולהשתמש בהם בתור חי"ר במידת הצורך. אני רק לא מבין למה לעשות פרטץ' מראש, זה הכל. או שמחליטים מדובר בחטיבת חי"ר רגילה, על כל המשתמע, או שזו חטיבה לעימו"ג ואז עושים אותה כזו.

ישן 22-08-2009, 21:10
  toni2ton toni2ton אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.11.05
אני זוכר פעם...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי dorratz שמתחילה ב "חטיבת כפיר מתאמנת גם במתאר הצפוני והדרומי"

שגדוד 93 "חרוב" וגדוד 94 "דוכיפת" היו עולים לתרח"טים של "כפיר" (500 עליה השלום) ו-"עקבות הפלדה" (401).

אני לא הייתי כאשר פירקו את חטיבת כפיר, אני מניח שזה רווה נחת במקשנ"ר (מי בכלל צריך חי"ר חרמ"ש בחטיבת טנקים תקינה) לא היו אומרים זאת, אבל אלה היו ה"כלבי השמירה" בפיקוד מרכז, אבל נראה לי שיותר סביר, שנכנעו ללחץ של המפקדים של החטיבה להתחיל להתאמן כמו שאר יחידות הרגלים בצה"ל ולא רק לבצע שמירות וגל"בים (להעלות המוטיבציה בקרב השורות).

בזמני, "חרוב" לא נחשבה ליחידה האיכותית ברגלים ונפלה אף מגבעתי, וגם בקושי התאמנה בכיבוש "פיתה" סורית (יש אחת מפורסמת בנבי מוסא..)

דוכיפת התהדרו ביכולת אנטי טנקית מסויימת (ראה סמל הגדוד), אבל כמו חרוב, בוזבזו בעיקר בגזרת רמאללה, כאשר שכם היתה הפייבוריטית על חרוב....
ישן 17-07-2010, 19:58
  DivineTurtle DivineTurtle אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.12.07
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "הקפצה אחרי שנה לטובת כתבה מבמחנה על תרח"ט כפיר בצאלים"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי strong1
http://dover.idf.il/IDF/News_Channe.../2010/20/11.htm

הערות לגבי התמונה (במהדורה המודפסת יש תמונה גדולה וברורה יותר)
1. כמות החיילים אינה תואמת סד"כ של 3 גדודי חי"ר שכביכול השתתפו בתרח"ט...
2. חלק גדול מהחיילים ללא כומתות, מפטפטים בינהם, מתעלמים מדברי המח"ט, אפס משמעת, אפס כבוד לדגל ולחטיבה... האם כך נראה הצבא היום...

ונניח שהם מדברים דיבורי סרק, תרשה לי להטיל ספק שזה היה שונה לפני, נאמר, 20 שנה.
הם עומדים בצורה לא מסודרת, האחוריים ממש לא יכולים לראות את האדם שעומד מלפניהם, הם עומדים עם ציוד לחימה עליהם. תשמע, כשהמפקדים משדרים דבר מסויים בפקודות שניתנות לחיילים ככה יתייחסו החיילים.

ישן 17-07-2010, 22:05
צלמית המשתמש של Block
  Block Block אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.11.05
זו היתה הדרך הטובה להקמת החטיבה
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "אז בשביל מה הקימו את החטיבה..."

שתתרכז באיזור פחות חם כמו יו"ש ותתמקצע בכל מה שקשור לתפיסת הקווים שם (ובהתחלה כל גדוד היה בעיר אחת באופן קבוע), ותתמחה כביכול בלוחמה אורבנית. בהמשך לאט לאט מת האימונים תעלה לרמה של תרח"ט, יוקם הגדס"ר והחטיבה תהפוך לסדירה לכל דבר.

בתור לוחם בחטיבה אני מרוצה מהשינוי. אתה מסתכל על ההחלטה מבחוץ אבל אם המצב היה נשאר כך הביקוש לחטיבה היה יותר נמוך ממה שהוא עכשיו, כי כרגע החטיבה היא לא ייעודית למלחמה והרבה מתגייסים לא היו רוצים לשרת בחטיבה כזו, שבזמן שכולם נלחמים הם נשארים באיו"ש לתפוס את הקוים שלהם.
במהלך המבצע בעזה שחוץ מחרוב אף גדוד לא הוקפץ לשם חיילים לא יכלו לתפקד מרוב ייאוש. שלא נדבר על האימונים שהם הרגישו שהם עשו לחינם.

אני יכול לומר לך בוודאות שהקוים שהחטיבה תופסת באיו"ש יותר טובים ברוב התנאים מהקווים בצפון ובעזה, ועדין כול יעדיפו להיות שם כדי להשתתף ברגעים המכריעים בקרבות בכל מקום.
ישן 18-07-2010, 08:44
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "See my point? החטיבה בעלת..."

יש לי רעיון מעולה - אולי במקום להקים עוד חטיבה, נשתמש בכוח האדם בשביל להקים פלוגות חרמ"ש ומחלקות סיור לחטיבות השריון הסדירות, נעבה את חטיבות החי"ר לתקן כ"א מלא ובאופן כללי, ננצל את העסק בצורה יעילה יותר. הרי כבר לא צריך כנראה את החטיבה הזו...

ישן 20-07-2010, 23:12
  שקר כלשהו שקר כלשהו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.09.08
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "יש לי רעיון מעולה - אולי..."

בשום מקום לא העדתי על עצמי כקצין משוחרר בוגר החטיבה.
השתחררתי לפני מספר שנים ומעולם לא שירתתי בחטיבת כפיר (היא בכלל לא היתה קיימת בתקופתי).
את ההכרות שלי עם החטיבה על לוחמיה, עשיתי במסגרת שירות המילואים.

כמובן שבשביל לייצר גדוד צריך לגייס יותר מגדוד, כך גם קורה בפועל, כשמגייסים אותם לגדודים במסגרת החטיבה הקיימת. לא נתתי שום מספר מוחלט אלא דיברתי על העברה של סד"כ, כך שהטענה שלך חמקה ממני.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
יש לי רעיון מעולה - אולי במקום להקים עוד חטיבה, נשתמש בכוח האדם בשביל להקים פלוגות חרמ"ש ומחלקות סיור לחטיבות השריון הסדירות, נעבה את חטיבות החי"ר לתקן כ"א מלא ובאופן כללי, ננצל את העסק בצורה יעילה יותר. הרי כבר לא צריך כנראה את החטיבה הזו...

נערך לאחרונה ע"י שקר כלשהו בתאריך 20-07-2010 בשעה 23:16.
ישן 18-07-2010, 14:01
  ebd ebd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.05.10
קצת אינפורמציה וסדר לגבי חטיבת כפיר
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי shayla שמתחילה ב "יפה שאפילו חברי הפורום..."

שלום לכולם, לא כתבתי עד עכשיו בפורום, אולם אני קורא הרבה מאוד ועוקב באדיקות אחרי הנכתב כאן.

מכיוון שאני קצין בחטיבה ואני מכיר את הנעשה בה היטב חורה לי היחס של כמה מהכותבים בפורום על החטיבה, לכן לא התאפקתי והחלטתי לכתוב....

כמה נקודות לציון:

1 - החטיבה היא בעלת 6 גדודים והיא באמת לא בנויה עדיין כחטיבה לקרב.

2 - גדודי החטיבה הם גדודי חי"ר לכל דבר ועניין! מהכשרת הלוחם בבא"ח ועד אימון רמת הגדוד בכל המתארים, השינוי היחיד הוא במבנה המסייעת ולא ארחיב.

3 - אימוני הלוחם בחטיבה זהים לחלוטין לשאר חטיבות החי"ר, למעט דגש של 3 שבועות לש"ב במקום שבוע בד"כ בחטיבות החי"ר האחרות. ( בצנחנים עושים בפרק הזמן הזה קורס צניחה, גולני אכזריות/ נמר וכו'. )

4 - המפקדים מרמת המ"כ עושים את הכשרתם עם שאר חטיבות החי"ר בביסלמ"ח, ואותו הדבר בקורס הקצינים והכשרתם זהה לחלוטין.

5 - אם תבדקו את נתוני המצטיינים בהכשרות המפקדים, אני מניח שתופתעו ותגלו שמחטיבת כפיר יש אחוז גדול מאוד ( למעשה רוב המצטיינים ) וזה מוכיח על הכשרת הלוחם כיסודית וטובה.

6 - אל תשכחו שמדובר בחטיבה בהקמה בת 4 שנים בקושי! כולנו יודעים כמה קשה להזיז דברים גדולים במערכת הצבאית ובטח שיש כאן עניינים של תקנים לציוד וכוח אדם, שעל כול אחד צריך להילחם ממש. ( החטיבה הוכרזה רק באזור אוג' 06, 20 שנה לקח לחטיבות הנח"ל וגבעתי להתבסס. ) עשרות שנים צה"ל לא הקים חטיבת חי"ר סדירה מלאה, זה יקרה אבל זה ייקח עוד זמן. ( אל תשכחו שיש לזה משמעות גדולה גם לסד"כ המילואים. )

7 - לגביי לחימה במתאר צפוני ( לבנון ) כמו שכבר כתבתי להיכנס ללחימה כגדודים בודדים אפשר בלי בעיה, האימונים שעוברים הגדודים הם אותו הדבר לחלוטין כמו שאר גדודי החי"ר בצה"ל ובמתאר לחימה זה מדובר על שטח פתוח ולחימה אורבנית. ( בה יש לחטיבה יתרון על שאר החטיבות כי בסופו של דבר זהו מרבית עיסוקה בשוטף. )
החיסרון והוא גדול אני מודה הוא ביכולת להילחם כחטיבה עם היכולות היתירות שיש לחטיבה על גדוד בעוצמת האש, התמרון, המודיעין, ועוד.
ועדיין בחי"ר כמעט תמיד עדיף להשתמש ביחידה סדירה מול האופציה של חיילי מילואים, לחיילים סדירים יש יותר כושר, משמעת, אורגניות וציוד מאורגן.

8 - בשלב הזה כחלק מבניית יכולות החטיבה נכנס התרח"ט שנועד לבנות מסגרת לוחמת כחטיבה לוחמת ולא גדודים מבוזרים.

9 - אני בהחלט מסכים עם האמירה שהצבא צריך להחליט להיכן הוא רוצה להגיע עם חטיבת כפיר לחטיבה שמתמחה בלחימה אורבנית או עוד חטיבת חי"ר רגילה ורב שימושית, ולפעול בהתאם בהכשרה ובציוד.

10 - לגבי "בעיות המשמעת" יש לזכור שמדובר בחטיבה בעלת הסד"כ הכי גדול בצבא ובעלת נפח הפעילות הגדול ביותר באיו"ש למעלה מ 50% מהפעילות של צה"ל כולו!!! אני חוזר: חטיבה אחת עם יותר מ 50% אחוז פעילות מהנתח של כל הצבא באיו"ש!!!
תוסיף את השחיקה הקשה ביום יום וקיבלת את האירועים המפורסמים בתקשורת, שמשמיצים אלפי חיילים סתם!
ואני רק רוצה להזכיר שלא מדובר במרד על תנאי שרות, יחס לוותיקים, חניכת מפקדים חדשים ושאר ירקות כמו שיש בשאר החטיבות המהוללות.
האירועים שחטיבת כפיר "התפרסמה" בהם היו אירועים ערכיים בלבד! באיזה דילמה נמצא חייל בקו צפון? מול איזה מציאות חיים הוא מתמודד? ולמרות זאת יש להם יש בעיות משמעת חמורות!
אגב שלא יובן שאני לא רואה בבעיות ערכיות חלק חשוב ממשמעת היחידה

חטיבת כפיר כחטיבה היא לא יחידה לא ממושמעת! אגב לא מזמן התפרסמו נתוני המשמעת של המשטרה הצבאית, יש כמה חטיבות ותיקות ומכובדות שמובילות הרבה לפני "כפיר".
ישן 18-07-2010, 15:43
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי ebd שמתחילה ב "קצת אינפורמציה וסדר לגבי חטיבת כפיר"

ברוך הבא.

2. מבלי להתייחס לאופי השינוי, מסייעת חי"ר בנויה לתרחיש יחוס מסויים. אם המסייעת בכפיר אינה בנויה כך, היא בנויה לתרחיש יחוס אחר. אז אתם אולי חי"ר, אבל חי"ר אחר.

6. אין שום משמעות לסד"כ המילואים לעובדה שמדובר בחטיבה, בגדודים, בפלוגות או בכוח אדם המפוזר בין חטיבות קיימות.

7.
ציטוט:
לגביי לחימה במתאר צפוני ( לבנון ) כמו שכבר כתבתי להיכנס ללחימה כגדודים בודדים אפשר בלי בעיה, האימונים שעוברים הגדודים הם אותו הדבר לחלוטין כמו שאר גדודי החי"ר בצה"ל ובמתאר לחימה זה מדובר על שטח פתוח ולחימה אורבנית. ( בה יש לחטיבה יתרון על שאר החטיבות כי בסופו של דבר זהו מרבית עיסוקה בשוטף. )

שטות מא' ועד ת', שמראה שאוגדן לקחי לבנון כבר הלך לאיבוד בבה"ד 1, קורס מ"כים, קורס מ"פים, חטיבת כפיר או שילוב שלהם.
הקשר היחיד של בט"ש באוי"ש ללחימה בלבנון הוא צורת פתיחת הזיג.

ועדיין בחי"ר כמעט תמיד עדיף להשתמש ביחידה סדירה מול האופציה של חיילי מילואים, לחיילים סדירים יש יותר כושר, משמעת, אורגניות וציוד מאורגן.
ההיסטוריה מוכיחה אחרת. לרוב ביצועי יחידות המילואים היו יותר טובים מהסדירים, למרות שלסדירים יש כושר טוב יותר וציוד טוב יותר. למילואים לעומת זאת, יש נסיון, ונסיון כמעט תמיד לוקח.
(ואגב, מנסיון שלי, גם בשטחים, יחידות מילואים עושות עבודה יותר טובה מהסדירים...)

8. תרח"ט חשוב לתרגול החטיבה בלחימה, אבל בשביל חטיבה לוחמת צריך (מעבר ליח"טיות) דרגים וסיוע לוחמה.

בסופו של דבר, חטיבת כפיר נולדה מתוך תהליך לא מחושב.
הרעיון הראשון היה להקים גדודי בט"ש, אח"כ איגדו אותם תחת מטריה הדרכתית ולוגיסטית אחת. קם אחד והחליט שהוא רוצה להיות מח"ט והפך אותה לחטיבה, ובסוף ויתרו על המטרה המקורית.
זה מה שחורה לי בכל הסיפור הזה. התועלת השולית של פלוגת חי"ר בחטיבת כפיר נמוכה בהרבה מאשר אותה פלוגה כפלוגת חרמ"ש סדירה של גדוד 53 - גם בראיה של הסדיר, ובמיוחד בראיה של המילואים.

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 18-07-2010 בשעה 15:48.
ישן 18-07-2010, 23:06

אוקיי, הבנו, אתם רוצים עוד ועוד גדודי חרמ"ש
בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי FiReBall שמתחילה ב "הנקודה היא שעדיף לצבא עוד..."

מה אתם רוצים מגדודי החי"ר של חטיבת כפיר? אולי תקחו את מסייעת 51 ותהפכו אותה לפלוגת חרמ"ש, את פלחו"ד 932 לפלוגת שריון ואת רובאית שקד לפלוגת חה"צ של פיקוד העורף?

כל מי שטוען שההכשרה של חטיבות החי"ר שונה מהותית מההכשרה של חטיבת כפיר, אין לו מושג. עובדתית, אפילו השירות הסדיר לא שונה בכלל. שלוש שנים בחברון ובהר דוב, לא נותנים לך שום ניסיון מעשי בלחימה בשטח פתוח, לוחמת גרילה ו/או טיהור בונקרים. למרבה השמחה, לוחמי הסדיר לא ראו מלחמה מימיהם (לבנון השניה זו מלחמה? אולי מערכה, יותר קרוב למבצע רחב היקף) וכך גם רוב לוחמי המילואים הפעילים.

קשה לי לקבל את הפלצנות הזו. מכיוון שיש בידי מדד לפעילות בה השתתפו לוחמי חטיבת כפיר ולפעילות של לוחמי שאר חטיבות החי"ר, ההתנשאות הזו נראית לי מנותקת מהמציאות ומבוססת על מור"קים מיושנים. הגיע הזמן שתנמיכו הטונים, תפסיקו עם גאוות היחידה הנאיבית ותתמקדו בעובדות.

כל הדיון בנוגע למבנה המסייעת קנטרני, העתקת המבנה הקיים קלה לביצוע, כיוון שיכולות הפרט הן אותן יכולות וההכשרה היא אותה הכשרה. גם אם לדעתכם צה"ל זקוק לעוד גדודי חרמ"ש, לא חייבים לזלזל בכשירות של שישה גדודי חי"ר לכל דבר.

בנימה ידידותית זו, אני ממליץ לכל הלוחמים הנפלאים שדורשים בטובת צה"ל, לנדב עצמם ליחידה בה יזכו לשרת כלוחמי החרמ"ש שכה נחוצים לגדוד 53 ובא לציון גואל.

הבהרה: לחמתי ב"מלחמת" לבנון השניה. כמו כן, אני אזרח-מילואים, ולא, אני לא אבא ללוחם בחטיבת כפיר וכיוצא בזה...
ישן 19-07-2010, 03:46
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי שקר כלשהו שמתחילה ב "אוקיי, הבנו, אתם רוצים עוד ועוד גדודי חרמ"ש"

אתה לא הבנת את הפואנטה, מה גם שהסיפא שלך היא קנטרנית וילדותית.
חטיבת כפיר לא הוקמה במחשבה תחילה - זה הבסיס לכל הבעיות. כמו יחידות אחרות (אגוז לדוגמה), היא הוקמה לתת מענה נקודתי (יקר) לבעיה קיימת ולא מתוך תכנון בניה לטווח ארוך.
קיימות בעיות סד"כ יותר חשובות מאשר עוד גדוד או עוד חטיבה, ובמקום לבצע מהלך לא מחושב, עדיף להפנות את כוח האדם הנדרש למשימות ויחידות שיתרמו יותר לצה"ל לטווח הארוך. הבעיה היא לא עם הלוחמים והמפקדים של החטיבה. הבעיה היא עם בניין הכוח.

ישן 19-07-2010, 11:52

אל תתנשא עלי, הבנתי מעולה
בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אתה לא הבנת את הפואנטה, מה גם..."

בחרתי להתעלם, כיוון שרציתי לעמוד על נקודה ספציפית ולא לנבור בלידת העכוז של חטיבת כפיר. אין לי שום עניין בהתעסקות בהיסטוריה שלה, גם אם נולדה בחטא, אותי מעניין מצבה כיום וקורותיה בעתיד. יחידת אגוז (כיום, בניין הכוח שלה דומה יותר לגדוד) עברה מטאמורפוזיה מוצלחת, כמו גם יחידות דומות כמו דובדבן, מגלן, שלדג ועוד. למעשה, אני מעריך שיש בצה"ל יותר יחידות ששינו את ייעודן המקורי מכאלה ששמרו עליו. כמובן, קנה המידה שונה, אבל גם חטיבת כפיר יכולה להתפתח באותו אופן, גם אם בניין הכוח התחילי היה שגוי. אתה בעצם מציע downgrade שלא יביא אותנו לתפוקה מלאה ע"י מיצוי פוטנציאל אלא פשוט יקצץ תקנים. גוף גדול לא חייב להיות טיפש, וצבא קטן לא בהכרח חכם.

הסיפא שלי היא קנטרנית, מודה ומתוודה. היא עומדת בקנה אחד עם הגישה הכללית של הלוחמים הנפלאים אליהם פניתי. לטעון שטוב יותר אילו חטיבת חי"ר היתה חטיבת שיריון/תותחנים/מודיעין/שלישות (מבלי להעליב אף אחד מן החילות) זו לא "סתם" קנטרנות, זו הקנטה דה פקטו.

כן, אני יודע שבמכבסת המילים אף אחד פה לא מתכוון באופן אישי ללוחמים של חטיבת כפיר, רק מערערים על עצם קיומה ונחיצותה של החטיבה, לא יותר. כמובן לדידך, הלוחמים אינם החטיבה עצמה, אלא החטיבה היא גוף אמורפי חסר פנים... וכשאתה טוען שהחטיבה מיותרת, אתה לא טוען שהלוחמים dispensable (סליחה, עברית שפה קשה)

אני מתבטא בבוטות, מסיבה אחת בלבד - תגובתו של הקצין מחטיבת כפיר. אני לא מקבל את המגננה הזו שהוא פיתח פה, כאילו הוא צריך לתרץ את עצם קיומה של החטיבה ואת איכות לוחמיה. לו היה מוותר על התגובה (שבאה כמובן ממקום של מצוקה), גם אני הייתי בולם. אליך אישית ביטיס, הטענות שלי הן פשוטות - ניכר שאינך ילד, כיצד אתה לא שם לב שעומד מולך קצין בצה"ל שחש מושפל ונחות אל מול חטיבות החי"ר האימתניות והכל כך מוכשרות? ואתה עוד מסביר לו שהוא בכלל צריך ללוות שיירות של טנקים...

נקודה אחרונה, בנושא שעלה - לאחר הקמת כפיר, גם מערך המילואים הותאם. כלומר, נכון להיום, אחוז לוחמי החי"ר במילואים מקרב יוצאי חטיבת כפיר דומה מאוד לאחוזם מקרב שאר חטיבות החי"ר. מדובר על סטיה של אחוזים בודדים וגם היא עניין של גלגלי הזמן, כך שהטענה כאילו הם אחר כך הולכים ומתבזבזים להם במילואים, אינה מעוגנת במציאות הנוכחית וקרובה יותר למצב של לפני מספר שנים.
ישן 19-07-2010, 12:22
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי שקר כלשהו שמתחילה ב "אל תתנשא עלי, הבנתי מעולה"

לו הייתי רוצה להתנשא עליך, הייתי מתחיל ועוצר בסיפא שלך.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי שקר כלשהו
בחרתי להתעלם, כיוון שרציתי לעמוד על נקודה ספציפית ולא לנבור בלידת העכוז של חטיבת כפיר. אין לי שום עניין בהתעסקות בהיסטוריה שלה, גם אם נולדה בחטא, אותי מעניין מצבה כיום וקורותיה בעתיד. יחידת אגוז (כיום, בניין הכוח שלה דומה יותר לגדוד) עברה מטאמורפוזיה מוצלחת, כמו גם יחידות דומות כמו דובדבן, מגלן, שלדג ועוד. למעשה, אני מעריך שיש בצה"ל יותר יחידות ששינו את ייעודן המקורי מכאלה ששמרו עליו. כמובן, קנה המידה שונה, אבל גם חטיבת כפיר יכולה להתפתח באותו אופן, גם אם בניין הכוח התחילי היה שגוי. אתה בעצם מציע downgrade שלא יביא אותנו לתפוקה מלאה ע"י מיצוי פוטנציאל אלא פשוט יקצץ תקנים. גוף גדול לא חייב להיות טיפש, וצבא קטן לא בהכרח חכם.
השאלה היא את איזה צורך מבצעי משרתת יחידת אגוז, והאם יש צורך במסגרת ששואבת כוח אדם איכותי מיחידות שצריכות אותו לא פחות ואולי יותר. אני כבר לא מדבר על השאלה אם התקנון מתאים לצרכים של יחידה כזו.
העובדה היא שאת שמשון פירקו, את ימ"ס עזה פירקו, את חטיבת גבעתי פירקו (והקימו מחדש), ועוד עשרות אם לא מאות יחידות שונות פירקו כשלא היה צריך.
גם את אגוז פירקו בעבר לתקופה לא מבוטלת.
השאלה היא לא האם ניתן לפתח את כפיר לחטיבת חי" מן המניין. השאלה היא האם יש צורך בכך, והאם יש צורך בכך בהתחשב בצרכים אחרים שהם, לטעמי, דחופים ומשמעותיים בהרבה.
כפי שאמרתי קודם - מספיק שתמלא את סד"כ החי"ר הקיים לתקן, וכבר הגעת למיצוי הרבה יותר טוב של היחידה.

הסיפא שלי היא קנטרנית, מודה ומתוודה. היא עומדת בקנה אחד עם הגישה הכללית של הלוחמים הנפלאים אליהם פניתי. לטעון שטוב יותר אילו חטיבת חי"ר היתה חטיבת שיריון/תותחנים/מודיעין/שלישות (מבלי להעליב אף אחד מן החילות) זו לא "סתם" קנטרנות, זו הקנטה דה פקטו.
זו הקנטה אם אין מאחורי זה הגיון ברור ומוסבר. אני ראיתי (וסיפקתי) מספיק הסברים טובים לצרכים היותר דחופים, ומי שחושב שצריך להסב אותם ללהקה צבאית, אינו קנטרן ובתנאי שהסביר את ההגיון מאחורי זה.

כן, אני יודע שבמכבסת המילים אף אחד פה לא מתכוון באופן אישי ללוחמים של חטיבת כפיר, רק מערערים על עצם קיומה ונחיצותה של החטיבה, לא יותר. כמובן לדידך, הלוחמים אינם החטיבה עצמה, אלא החטיבה היא גוף אמורפי חסר פנים... וכשאתה טוען שהחטיבה מיותרת, אתה לא טוען שהלוחמים dispensable (סליחה, עברית שפה קשה)
אוי- אוי-אוי. כשהתגייסתי לגבעתי דיברו על כך שאו-טו-טו הולכים לפרק אותה. אפשר לחשוב. כשפירקו את שמשון החיילים הרגישו רע, וכך גם כל שאר היחידות, כולל יחידה אחת בחיל התותחנים שעברה מכומתה אדומה לשחורה. אז מה?
מה שחשוב הוא האם קיום היחידה נדרש, ואם לא, אז היא צריכה להתפרק וחייליה צריכים לעבור למקומות אחרים. בשנים האחרונות עברו את זה מספר לא קטן של אנשי מילואים ויחידת שריון שחלק מאנשיה מצאו עצמם שומרים בש"ג של הקריה. מעבר לבזבוז של כוח האדם לשם כך, אין שום מניעה. הרגשנות שאתה מציג כאן היא מיותרת לחלוטין.
עובדה פשוטה - הלוחמים הנ"ל יכולים להיות מעולים מאוד כחלק מיחידה אחרת

אני מתבטא בבוטות, מסיבה אחת בלבד - תגובתו של הקצין מחטיבת כפיר. אני לא מקבל את המגננה הזו שהוא פיתח פה, כאילו הוא צריך לתרץ את עצם קיומה של החטיבה ואת איכות לוחמיה. לו היה מוותר על התגובה (שבאה כמובן ממקום של מצוקה), גם אני הייתי בולם. אליך אישית ביטיס, הטענות שלי הן פשוטות - ניכר שאינך ילד, כיצד אתה לא שם לב שעומד מולך קצין בצה"ל שחש מושפל ונחות אל מול חטיבות החי"ר האימתניות והכל כך מוכשרות?
אז הקצין עכשיו הוא ילד? אני אתן לו קרדיט שהוא בחור בוגר. את אותו סיפור אמרו לא מזמן על גבעתי ועל הנח"ל. איכשהו זה לא פגע בגאוות יחידה שלנו.
אני אתן לו קרדיט על כך שהוא לא מרגיש שהוא מושפל או נחות.

ואתה עוד מסביר לו שהוא בכלל צריך ללוות שיירות של טנקים...
אני מבין שלדידך חרמ"ש זו סוג של השפלה? אתה בכלל יודע על מה את סח?

נקודה אחרונה, בנושא שעלה - לאחר הקמת כפיר, גם מערך המילואים הותאם. כלומר, נכון להיום, אחוז לוחמי החי"ר במילואים מקרב יוצאי חטיבת כפיר דומה מאוד לאחוזם מקרב שאר חטיבות החי"ר. מדובר על סטיה של אחוזים בודדים וגם היא עניין של גלגלי הזמן, כך שהטענה כאילו הם אחר כך הולכים ומתבזבזים להם במילואים, אינה מעוגנת במציאות הנוכחית וקרובה יותר למצב של לפני מספר שנים.
מעבר לגדוד מסויים שאני יודע שלא מגוייס - אתה יודע מה הם עושים במילואים? לו היית יודע, היית מבין על מה אני מדבר.

ישן 19-07-2010, 14:02

מהסוף להתחלה
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "לו הייתי רוצה להתנשא עליך,..."

כן, אני יודע מה הם עושים במילואים. אני לא יודע, עד כמה אני רשאי לפרט. אם תוכל לומר לי שאין כאן שום עבירה על בטחון שדה, אני מוכן לפרט אילו יחידות מילואים הותאמו על מנת לקלוט את חטיבת כפיר ומה היחידות האלה מבצעות ומיועדות לבצע במלחמה כוללת. אגב, נכון להיום, חלקן מתוגברות מאוד ביוצאי חטיבות חי"ר אחרות כולל זו בה שירתת. אפשר לומר שהייתי שותף בהקמה של יחידת מילואים כזו, אף כי כיום אני לא חלק מיחידה זו.

אני מבקש שתדייק בדבריי - לא קראתי לקצין ילד, תחושת השפלה או נחיתות נפוצה בכל הגילאים. כיוון שלא הייתי חלק מאותם "מתקיפים" כלפיי חטיבת הנח"ל ו/או גבעתי, לא הבנתי איך זה רלבנטי. אם הם עברו את זה, כולם צריכים? או ליתר דיוק, מישהו צריך? אם אתה חושב שזה לא פגע בגאוות היחידה שלכם, זו דעתך. צה"ל, שכנראה ערך מחקרים משלו, בחר לנקוט במספר דרכים על מנת לשפר את גאוות היחידה, גם בגבעתי, גם בנח"ל וגם בחטיבת כפיר. כנראה שהוא חשב שיש מקום לכך. אם אתה חושב שיש מקום לפרט ולנמק את טענתי זו, אקבל זאת בברכה.
קרא לי סנטימנטלי, אין לי בעיה, אבל אני קורא בין השורות ומכיר את הנפשות הפועלות - רגש הנחיתות קיים בחטיבת כפיר ואני משתדל למסמס אותו ולהתרחק מאמירות שמעצימות אותו. אם אתה לא מצליח לקרוא את התגובה של אותו קצין ולחוש זאת, הבעיה היא בקהות החושים שלך ולא ברגשנות יתר מצידי. יש אנשים שניצבים בפרץ כדי להגן על לוחמי שייטת ויש שמבקשים להגן על חטיבה צעירה ומותקפת.
למרות שלא אמרתי זאת בפירוש, אני מבין שבין השורות קראת שחרמ"ש זו השפלה בעיני. ראשית, אני מתנצל שכך הבנת. שנית, אני בהחלט חושב שלהושיב טייס קרב במטוס ריסוס זה בזבוז משווע. כיוון שאני חושב שחטיבת כפיר מורכבת מלוחמי חי"ר, אין לי עניין להסב אותם לשום דבר אחר.
לגבי חרמ"ש גופא, מעבר לאנקדוטה המשעשעת שבדיוק את הפלוגות האלה פירקו כדי להקים את חטיבת כפיר (בדיעבד) אני חושב שאני מבין קצת על מה אני סח, הרי גם אני קראתי את הכריכה האחורית של "פלוגה י' בסופה" ויש לי חבר של חבר שדוד שלו עובד עם חפ"ש מאשבל ז"ל... אבל אני לא רוצה להתנשא עליך...

באופן אישי, אני חושב שצה"ל שוגה בעודף הפירוקים וההסבות. מסתבר שצורכי הצבא משתנים עוד טרם נגמרת הכשרת הפיילוט. דוגמאות כאלה רואים בכמויות ובעוד אתה מסתמך עליהם כדוגמא לצורכי הצבא באים לפני הכול, אני מסתמך עליהם כדי לציין את האבסורד בפירוק חטיבה שתקום עוד עשור ותתפרק שוב עוד שלושים שנה. אפשר לחשוב שזה לא מבזבז משאבים יקרים.

טוב, עד כאן תגובה פרסונלית. עכשיו, ברשותך אני רוצה לעצור הכול ולגשת לעיקר:
- מדוע לדעתך צה"ל זקוק בשגרה לפלוגות חרמ"ש? אולי ענית ופספסתי.
- מדוע זה מוכרח לבוא על חשבונה של עוד חטיבת חי"ר?
- מדוע דווקא חטיבת החי"ר הגדולה ביותר?
- האם אתה מכיר בגידול דמוגרפי ולוקח זאת בחשבון? כלומר, עוד 100 שנים, יהיו לך עוד 5 חטיבות חי"ר, בין אם תרצה זאת ובין אם לא. (לא חישבתי באמת וכמובן שאני מקווה שעוד 100 שנים לא יהיה צבא. ובכל זאת...)
ישן 19-07-2010, 15:41
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי שקר כלשהו שמתחילה ב "מהסוף להתחלה"

כפי שאמרת - מהסוף להתחלה:
ציטוט:
מדוע לדעתך צה"ל זקוק בשגרה לפלוגות חרמ"ש?

אתה חושב שזה תקין שבגדוד חי"ר סדיר המסייעת תהיה במיל'? לא. בשביל לאפשר לגדוד השריון להתאמן ולהלחם בצורה אורגנית תמיד ולא להמתין לגיוסים של יחידות המילואים שלו, על מגבלות הגיוס שלהן וכדומה. כמו שאנחנו מאמנים חי"רניקים סדירים, בין השאר בשביל למלא יחידות מילואים, ככה צריך אנשי חרמ"ש סדירים בשביל למלא יחידות חרמ"ש מילואים. מי שממלא את יחידות החרמ"ש במילואים הם...
כנ"ל אגב לגבי יחידות סיור גדודיות וחטיבתיות. יש יותר מדי יחידות כאלה שמלאות בחי"רניקים שאין להם מושג וחצי מושג לגבי סיור ופוגעים בכשירות היחידתית.

ציטוט:
מדוע זה מוכרח לבוא על חשבונה של עוד חטיבת חי"ר?

כמות הסד"כ היא סופית - וצריך לתעל ולנהל את כוח האדם בצורה מיטבית. בניה של יחידות שלמות מתועדף אצלי (ובצבאות מקצועיים) על פני בניה של מסגרות חדשות.

ציטוט:
מדוע דווקא חטיבת החי"ר הגדולה ביותר?

מפני שהיא אינה תקנית, וכנראה לא נדרשת לתפקיד אליה הוקמו הגדודים שלה. בתכל'ס זה לא משנה איזו חטיבה.

ציטוט:
האם אתה מכיר בגידול דמוגרפי ולוקח זאת בחשבון? כלומר, עוד 100 שנים, יהיו לך עוד 5 חטיבות חי"ר, בין אם תרצה זאת ובין אם לא

אני מכיר, וגם צה"ל מכיר זאת - חישובי הגיוסים כיום אינם מתאימים לראיה שלך, לפחות עוד 10 שנים.

ציטוט:
למרות שלא אמרתי זאת בפירוש, אני מבין שבין השורות קראת שחרמ"ש זו השפלה בעיני. ראשית, אני מתנצל שכך הבנת. שנית, אני בהחלט חושב שלהושיב טייס קרב במטוס ריסוס זה בזבוז משווע. כיוון שאני חושב שחטיבת כפיר מורכבת מלוחמי חי"ר, אין לי עניין להסב אותם לשום דבר אחר.

אנשי חרמ"ש הם חי"רניקים אמיתיים. אולי לא בצה"ל, אבל בצה"ל חי"ר קל נחשב לחי"ר נחות, בעוד שבצבאות מערביים ומזרחיים הם דווקא נחשבים העידית.
חרמ"ש (וחי"ר ממוכן) פועל בתו"ל מאוד ברור וספציפי, במקרה הזה בסיוע ליחידות שריון. משימות החרמ"ש בלחימה הינן משימות חי"ריות "אמיתיות", ולאנלוגיה שאתה עושה כאן אין רגליים ואין ידיים בתו"ל. בעניין זה החרמ"ש הוא חשוב, חשוב מאוד, ואת חסרונו הרגשנו יפה יפה במלחמת לבנון השניה.

ציטוט:
לגבי חרמ"ש גופא, מעבר לאנקדוטה המשעשעת שבדיוק את הפלוגות האלה פירקו כדי להקים את חטיבת כפיר (בדיעבד) אני חושב שאני מבין קצת על מה אני סח, הרי גם אני קראתי את הכריכה האחורית של "פלוגה י' בסופה" ויש לי חבר של חבר שדוד שלו עובד עם חפ"ש מאשבל ז"ל... אבל אני לא רוצה להתנשא עליך...

בא נדייק - את הפלוגות האלה לא פירקו בשביל חטיבת כפיר. את הפלוגות האלה פירקו בשביל להקים עוד גדודי חי"ר לשטחים. לאחר זמן מה, הובהרה שיש בעיה בגלל חוסר "אבא" תורתי ולוגיסטי. קם אגד ופתאום הפך למפקדת חטיבה שאין לה גזרה בבט"ש, אז הופכים אותה לחטיבה עצמאית ל..? זוהי דוגמה מעולה לחוסר מחשבה ותכנון לטווח ארוך.
ציטוט:
באופן אישי, אני חושב שצה"ל שוגה בעודף הפירוקים וההסבות. מסתבר שצורכי הצבא משתנים עוד טרם נגמרת הכשרת הפיילוט. דוגמאות כאלה רואים בכמויות ובעוד אתה מסתמך עליהם כדוגמא לצורכי הצבא באים לפני הכול, אני מסתמך עליהם כדי לציין את האבסורד בפירוק חטיבה שתקום עוד עשור ותתפרק שוב עוד שלושים שנה. אפשר לחשוב שזה לא מבזבז משאבים יקרים.

וזו דוגמה מעולה - אתה מדבר על לחכות שפיילוט יסתיים... למה בדיוק? הרי מחשבה ותכנון עמדו בבסיסי הגלגול הלא ברור הזה? האם נידון הצורך המבצעי והחלופות שלו? לא - בדיוק כשלא חשבו כשהקימו את אגוז, או כל מיני יחידות אחרות בתחום. עשו יופי של עבודה של תגובה לצורך בטוווח הקצר, אבל לא חשבו יותר מדי לטווח ארוך. אני לא חושב שהיה צריך להתחיל בתהליך הזה מלכתחילה ואני אמרתי את זה מהרגע שדוד מנחם החל בפארסה הזו.

העסק הוא פשוט. לא היה צורך מלכתחילה בהקמת החטיבה. אני גם לא חושב שצריך בשביל גדודי בט"ש חבר'ה שהם 07, כאשר ברוב המשימות ניתן להפעיל חבר'ה 03 עם פרופיל נמוך יותר, כפי שהופעלו הלכה למעשה ביחידות אחרות.
אני כן חושב, וגם אמרנו את זה די הרבה בפורומים צבאיים, שיש מסגרות שדורשות את כוח האדם יותר, רק שבזמנו של מופז את בוגי, כל מה שלא היה שטחים לא היה חשוב (ואת הרקבון אכלנו ב-2006).
אין חשיבה לטווח ארוך כאן כמו בהרבה תחומים אחרים, מנושא הגדס"רים והמודיעין הטקטי בכלל, דרך צורת ההצטיידות ועד ניהול כ"א.

ישן 19-07-2010, 19:40

בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "כפי שאמרת - מהסוף להתחלה: ..."

החלטנו להקים פלוגות חרמ"ש סדירות. בימים כתיקונם, נחזיק בסד"כ לא קטן של כוח אדם איכותי, שלא יוכל לממש את הייעוד המקורי שלו. נכון שהדבר נפוץ בלא מעט יחידות (נהג טנק שעושה מחסום, מסו"ל שמוציא מבוקש מהבית וכו') אבל המרחק בין ברירת מחדל לאידאל, גדול.
אפשר לסכם את ההתמקצעות של לוחמי החרמ"ש בתו"ל הייחודי, בחודשיים? אז יהיו אלה חודשיים בסוף השירות, אפילו חצי שנה בסוף השירות. קח חיילים בחצי שנה האחרונה של השירות שלהם ותעשה להם הסבה לקראת המילואים. במקום לבזבז אותם שלוש שנים, תבזבז אותם חצי שנה.

הסד"כ הוא סופי, אך חשוב לזכור שהוא גם משתנה שהיחס שלו פחות או יותר קבוע, אבל הגודל שלו צומח מדי שנתון - בעוד האדמה היא קבוע (יש שיגידו משתנה, שהולך וקטן). על תפוקה שולית פוחתת שמעת? כיוון שהטריטוריה קבועה, בניית מסגרות חדשות היא הכרח, לא ברירה. אני לא יודע על מה מבוססים חישובי הצבא, כאמור בתגובתי הקודמת זרקתי סתם מספר בלי שום חישוב מאחוריו, אבל אם אתה רוצה - בבקשה, על רגל אחת ממש.
ע"פ התחזיות הנמוכות יותר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הגידול באוכלוסית היהודים בגילאים 15-24 משנת 2000, בה היו 823.1 (אלפים) בני אדם, יעמוד ב2025 על 14.4 אחוזים (כלומר, כ941 אלף). מזה נוריד את אחוז המתגייסים (בשנת 2009 עמד על 66%) כלומר 543 מול 621 (אלפים). כיוון שהנתונים האמיתיים חסויים, נשער שחמישה אחוזים מהם מתאימים ומעוניינים להתגייס לחיל הרגלים. נקבל מספר שאינו מתיימר כלל להיות מדויק אבל יעזור להבין את הפואנטה - בשנים 2019 עד 2028 יתגייסו בממוצע בכל שנה, 4000 לוחמים יותר מאשר בשנים 1994 עד 2003. כמה פלוגות חרמ"ש אפשר להקים מ4000 לוחמים? אם המספר הזה נראה לך מנופח, לא תאמין מה אפשר לעשות מהתחזיות האופטימיות...

את חסרונו של החרמ"ש הרגשנו גם ביום הכיפורים, לא? אם אני לא טועה מדובר באחד מלקחי המלחמה. אני לא נגד הקונספט של חיילי חי"ר המסייעים לשריון, אני נגד שימוש בכוחות קיימים על מנת להקים את אותן הפלוגות. כמו כן, כפי שציינתי, לא הצלחת להעביר לי מדוע הפלוגות האלה מוכרחות להיות סדירות. בנוסף, אני כופר בטענה שחטיבת כפיר אינה נחוצה, כיוון שהיא בנויה בצורה שאינה תקנית. לפעמים כדאי להרוס, לפעמים מספיק לשפץ. בעיקר אם מה שחסר זה קצת טיח וצבע. ריביזיות קורות מדי פעם בצה"ל (ראה מהפכת הגדס"רים) ולא תמיד היה חייב לפרק הכול ולהתחיל מחדש.

החטיבה הוקמה אד הוק לצורכי בט"ש ביש"ע, על זה אין חולק. יתכן שזו היתה החלטה פזיזה, אני לא בהכרח חולק עליך (איך אמרת, לכתחילה) אבל שוב, הלידה לא מעניינת אותי, הילד הזה גדל להיות מה שהוא, חטיבה מוסמכת 07, עם חבר'ה שהניסיון המבצעי שלהם דומה מאוד לשאר חטיבות החי"ר (אני מדבר על הסדירים, כמובן)
אני לא כאן כדי להגן על עומק התכנון בצה"ל. גם אני יודע להצביע על ליקויים במונחים טקטיים ואסטרטגיים. אתה מטיף למקהלה, גם ראש אג"ת יסכים איתך, זו לא הנקודה. השאלה היחידה היא לגבי הדרך בה יש לתקן ליקויים.

אני לא מתייחס לכל הנקודות, גם כי התגובות רק הולכות ומתארכות וגם כי עם חלק מהדברים אני מסכים.

נערך לאחרונה ע"י שקר כלשהו בתאריך 19-07-2010 בשעה 19:50.
ישן 19-07-2010, 20:06
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
מאיפה תביא כח אדם לחרמ"ש סדיר?
בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי שקר כלשהו שמתחילה ב "החלטנו להקים פלוגות חרמ"ש..."

בהנחה שצריך חרמ"ש סדיר (ולדעתי כל מלחמות ישראל מאז ששת הימים הוכיחו שצריך) הרי שאין לך סד"כ עבורו וגם לא יהיה שהרי גם התקנים בחטיבות החי"ר הקיימות אינם מלאים. לדעתי אפשר היה להגדיל מאוד את הסד"כ דרך הקטנת הנשירה ושינוי שיטת המיון הרפואי אבל זה נושא לאשכול אחר. במצב כיום, גדודי כפיר וגם גדודי שאר חטיבות החי"ר הם במקום חרמ"ש. היות וכפיר איננה בנויה כחטיבה ממש מבחינה מבצעית והיות והיא עדיין בהתהוות, הגיוני שהיא תהיה הבסיס למערך חרמ"ש מודרני ומתקדם של צה"ל. זה, אגב, הרבה יותר מכובד בעיני מלהיות גדוד חי"ר שמתמחה בעבודת שטחים נטו. התמחות במשימות שטחים צריכה להיות של מג"ב, הגוף שבנוי לזה. גדודים סדירים צריכים להתחלף בקווים כך שעיקר הייעוד שלהם יהיה למלחמה של ממש והשירות בקו רק תוספת. כך היה בעבר ולא הייתה עם זה בעצם בעיה של ממש. כל עניין ההתמחות בגיזרה מסוימת הוא כמובן יפה מאוד בתיאוריה אבל בפועל אתה בוודאי מודע לשחיקה הקשה ולתיסכול שנלווים לכך. לא פלא שכפיר איננה עומדת בכך ושואפת להרחיב את תחום פעולתה לגזרות נוספות (לבנון, עזה). ברגע שתעשה זאת היא בעצם תהפוך לעוד חטיבת חי"ר והשאלה היא מה צה"ל צריך יותר-חטיבת חי"ר נוספת או גדודי חרמ"ש מקצועיים שיעשו קווים בשטחים בדיוק כמו כל שאר גדודי החיי"ר (ולא רק חי"ר), יתאמנו למתארים המורכבים של לחימה לצד הטנקים וימלאו תפקיד מכריע בעימות עתידי בלבנון ובמקומות אחרים (איפה לעזאזל "שריונר מרובע" שייתן איזה נאום תקי, בנידון???).
ועוד מילה לגבי התמחות באיזור מסויים ביו"ש-
לא צריך להיות כל הזמן בקו מסויים על מנת להכירו היטב. הפלוגה שלי בסדיר עשתה את רוב הקווים שלה בחברון ובפעם השניה שהגענו לשם זה היה כמו לחזור הביתה. עד היום אני מכיר את מרכז חברון יותר טוב מאשר את רוב ערי ישראל. במילואים היה לנו אותו סיפור עם גיזרה אחרת.
ישן 19-07-2010, 21:33

בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "מאיפה תביא כח אדם לחרמ"ש סדיר?"

מהבקו"ם. כמו שטענתי, בכל שנה הסד"כ גדל, בעוד המכסות קבועות (או גדלות בשיעור נמוך יותר) ולכן קיימים מתגייסים שיכולים למלא את החוסרים. אפשר לחשוב על עוד סיבות לכך שהתקנים בחי"ר לא מלאים, מלבד גיוס קטן מהדרוש. פיקוד העורף בנה לא מזמן (יחסית) יחידה סדירה לחילוץ והצלה, מכוח אדם איכותי. מאיפה הביאו אותם?

אגב, גדוד 9 של חטיבה 7 לא היה סדיר בששת הימים? מערך חרמ"ש מודרני ומתקדם חייב לכלול כלים ייעודיים, לא כל מיני טנקים חתוכים. יש לזה כסף או שנלמד את הלוחמים בעזרת איזה סימולטור בודד שיושב רק בבסיס אחד, 200 ק"מ מהבא"ח? כמובן, בתקציב הבא, או בזה שאחריו, נרכוש את הכלים עצמם. אולי בזה שאחרי-אחרי-אחריו?

אני מוכרח להבין, מה אני מפספס פה? מה הצורך בפלוגות חרמ"ש בסדיר? מדוע אי אפשר להסתפק באנשי מילואים?
ישן 20-07-2010, 12:59
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי שקר כלשהו שמתחילה ב "מהבקו"ם. כמו שטענתי, בכל שנה..."

ציטוט:

אגב, גדוד 9 של חטיבה 7 לא היה סדיר בששת הימים? מערך חרמ"ש מודרני ומתקדם חייב לכלול כלים ייעודיים, לא כל מיני טנקים חתוכים. יש לזה כסף או שנלמד את הלוחמים בעזרת איזה סימולטור בודד שיושב רק בבסיס אחד, 200 ק"מ מהבא"ח? כמובן, בתקציב הבא, או בזה שאחריו, נרכוש את הכלים עצמם. אולי בזה שאחרי-אחרי-אחריו?

יש מספיק כלים למספר לא קטן של פלוגות חרמ"ש, במידה וצה"ל יוציא את האצבע מהתחת ויחליט להתנהל במקצועיות. מעבר לזה, יש רכש לעוד מספר זהה של מסגרות, ואני לא מדבר על הצורך בנגמ"כים לפלס"רי השריון.

ישן 20-07-2010, 19:42
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

יש טעם בהשגות שלך, אבל יש תשובות לכך
בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי שקר כלשהו שמתחילה ב "מהבקו"ם. כמו שטענתי, בכל שנה..."

מדוע לא להסתפק בכך שכוחות החרמ"ש של חטיבות השריון הסדירות יהיו מקרב המילואים?
ובכן, ראשית כל, מלחמת יום הכיפורים הוכיחה שלא ניתן לסמוך על כך על כך שתינתן התראה מספקת שתאפשר גיוס, הערכות וריענון של כוחות המילואים. אין לשכוח שתפקיד הכוחות הסדירים לפי תורת הביטחון של ישראל הוא לעמוד מול התקפת אויב עד לגיוס והערכות המילואים. בעניין זה מעניין לציין כי אברהם "ברן" אדן הסביר את הקשיים של חטיבות הטנקים של צה"ל מול החי"ר המצרי במלחמת יום כיפור (בעיקר בתחילה) בכך שאת הסיוע ההכרחי לטנקים מול החי"ר היה אמורים לתת כוחות ארטילריה וחרמ"ש אך אלו היו ברובם מסגרות מילואים ובשל ההפתעה לא נכחו בחזית. המשמעות-תמהיל קרבי לא מאוזן שכלל כמעט רק טנקים והתוצאה ידועה. כלומר, אם מצפים שהכוחות הסדירים יוכלו לתפקד בהצלחה לבדם בזמן אמת הרי שהכרח הוא שהם יכללו את כל המסגרות הנדרשות באופן אורגני, וזה כולל גם חרמ"ש וגם ארטליריה ברמה החטיבתית (סיפור אחר).
ויש פה עוד עניין: צה"ל בדורות האחרונים פועל יותר ויותר במסגרות הצבא הסדיר בלבד. מלחמת לבנון השניה הוכיחה שגם כשניתן להטיל למערכה את כוחות המילואים, מדינת ישראל לא ששה לעשות זאת ומשתפת אותן רק בלית ברירה ובמשורה. זאת גם מסיבות חברתיות-פוליטיות וגם מסיבות מבצעיות-המילואים היום הרבה פחות מאומנים ממה שהיו בעבר (כן, גם אחרי 2006) ולכן ההיסוס להסתייע בהם.
במצב עניינים זה, כדאי מאוד שכמו שדאגו לכך שלצה"ל יהיו מספיק מסגרות חי"ר וטנקים סדירות, שיהיה גם חרמ"ש סדיר. וזאת יש לדעת-עבודת החרמ"ש היא מורכבת מאוד ודורשת תו"ל, אימון וציוד ייחודיים. למעשה, החרמ"ש הישראלי מאז ומתמיד (כולל מלחמת ששת הימים) היה לקוי מכל הבחינות האלה. חי"ר איננו חרמ"ש ויכול למלא תפקיד של חרמ"ש רק בצורה חובבנית עם תוצאות לקויות (כולל דו"צים בגלל תקלות תיאום) כפי שהיה בכל מערכות ישראל. כיום יש לא רק די כוח אדם כדי להחזיק חרמ"ש סדיר, אלא גם יש את הציוד הדרוש, ובייחוד נגמ"שים כבדים. נגמ"שי האכזרית הקיימים והנמ"רים הנכנסים למערכת מספיקים על מנת לציוד כוחות החרמ"ש הדרושים לחטיבות השריון הסדירות ועוד ישאר עודף ליחידות אחרות.
אילו הייתי לוחם או מפקד ב"כפיר" דווקא הייתי שמח מאוד לאפשרות להפוך להיות איש חרמ"ש מודרני.
ישן 20-07-2010, 22:01

אודה ולא אבוש, אתם מצליחים לשכנע אותי שגדודי חרמ"ש סדירים הם הכרח
בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "יש טעם בהשגות שלך, אבל יש תשובות לכך"

השאלה שנותרה פתוחה מבחינתי, האם לשם בנייתם, מוכרחים לבטל חטיבת חי"ר.
בעצם, כדי לשמר את כפיר כחטיבת חי"ר תקנית, ועדיין לבנות גדודי חרמ"ש סדירים לכל חטיבה, לכל היותר אנחנו צריכים לגייס סד"כ של גדוד אחד בבקו"ם.
בצה"ל 3 חטיבות שריון סדירות, לכל חטיבה 3 גדודי שריון. כלומר, אם אנחנו רוצים יחס של 2:1, אנחנו מחלקים את 9 גדודי השריון בין 4 חטיבות (נניח שאחד יוסב כדי למלא את הצורך בפלחי"ק ופלס"ר), לוקחים מכפיר 3 גדודים (יהיה חסר לה גדס"ר כדי להיות חטיבה תקנית) ומגייסים עוד גדוד נוסף מהבקו"ם (כאמור, לא צריך לחכות עשור)
והנה, מצאנו פתרון. אגב, גם החישוב הזה לא מדויק, כיוון שגדוד חרמ"ש קטן מגדוד חי"ר.
ישן 20-07-2010, 23:36

בתגובה להודעה מספר 81 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "1) לא דובר על לסגור חטיבה,..."

בשום מקום לא העדתי על עצמי כקצין משוחרר בוגר החטיבה.
השתחררתי לפני מספר שנים ומעולם לא שירתתי בחטיבת כפיר (היא בכלל לא היתה קיימת בתקופתי).
את ההכרות שלי עם החטיבה על לוחמיה, עשיתי במסגרת שירות המילואים.

כמובן שבשביל לייצר גדוד צריך לגייס יותר מגדוד, כך גם קורה בפועל, כשמגייסים אותם לגדודים במסגרת החטיבה הקיימת. לא נתתי שום מספר מוחלט אלא דיברתי על העברה של סד"כ, כך שהטענה שלך חמקה ממני.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
ישן 21-07-2010, 02:30
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי שקר כלשהו שמתחילה ב "אודה ולא אבוש, אתם מצליחים לשכנע אותי שגדודי חרמ"ש סדירים הם הכרח"

ציטוט:
השאלה שנותרה פתוחה מבחינתי, האם לשם בנייתם, מוכרחים לבטל חטיבת חי"ר.
זו לא השאלה. השאלה היא האם צריכים עוד חטיבת חי"ר. נטל הבט"ש קיים וידוע. אבל חטיבת חי"ר לא נועדה לבט"ש - היא נועדה לחירום. לצורך בט"ש ניתן להתשמש באותו סד"כ תחת מטריה של יחידות מג"ב, ללא ההוצאות הנלוות (הגדולות) לחטיבת חי"ר כשירה.
מה שאני רוצה לדעת הוא, שמקימים יחידה כי צריכים. אפילו אם הסד"כ קיים, התקציב הוא סופי ואני אישית רוצה לדעת שהוא מנוצל בחכמה.

והנה, מצאנו פתרון. אגב, גם החישוב הזה לא מדויק, כיוון שגדוד חרמ"ש קטן מגדוד חי"ר.
אני לא יודע על סמך מה אתה מחשב את זה, אבל כפי שכתבתי קודם - מדובר על פלוגות חרמ"ש בגדודי שריון. אבל אני לא נגד הוספה של עוד גדוד חרמ"ש לחטיבה...

ישן 20-07-2010, 03:15
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי שקר כלשהו שמתחילה ב "החלטנו להקים פלוגות חרמ"ש..."

ציטוט:
החלטנו להקים פלוגות חרמ"ש סדירות. בימים כתיקונם, נחזיק בסד"כ לא קטן של כוח אדם איכותי, שלא יוכל לממש את הייעוד המקורי שלו.
גם היעוד המקורי של אנשי החי"ר הוא לא לתפוס מחסומים או לעשות גל"בים, מה לעשות.
נכון שהדבר נפוץ בלא מעט יחידות (נהג טנק שעושה מחסום, מסו"ל שמוציא מבוקש מהבית וכו') אבל המרחק בין ברירת מחדל לאידאל, גדול.
אפשר לסכם את ההתמקצעות של לוחמי החרמ"ש בתו"ל הייחודי, בחודשיים? אז יהיו אלה חודשיים בסוף השירות, אפילו חצי שנה בסוף השירות. קח חיילים בחצי שנה האחרונה של השירות שלהם ותעשה להם הסבה לקראת המילואים. במקום לבזבז אותם שלוש שנים, תבזבז אותם חצי שנה.
אחלה הגיון. יש לי רעיון יותר טוב. בא נגייס את כולם למג"ב, ולקראת סוף השירות נכשיר אותם כחי"רניקים, שריונרים, תותחנים וכו', הרי הם מבוזבזים כיום... מה יקרה כשצריך להקפיץ כוח לוחם ללבנון 3.0 או למלחמה עם סוריה? אופס....
צה"ל מעמיד את הסד"כ הסדיר שלו ללחימה עצימה - משימות הבט"ש הן נטל נדרש, לא תירוץ לקיום.
חטיבה 401 (כדוגמה), צריכה שכוח החרמ"ש האורגני שלה יתייצב יחד איתה כשהיא תוקפץ ללחימה, ולא תחכה לו עד שיגוייס וירוענן - ובזמן זה ילחמו בלעדיו. היא גם צריכה שהכוח הזה יתאמן יחד איתה כל הזמן, מהצמ"פ ודרך כל האימונים החטיבתיים, ולא יוגבלו בחודש שמ"פ בשנה בגלל מגבלות קריאה.
זו המשמעות של אורגניות, ולאורגניות חשיבות גבוהה מספיק בשביל להאפיל על הרבה שיקולים אחרים.

ע"פ התחזיות הנמוכות יותר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הגידול באוכלוסית היהודים בגילאים 15-24 משנת 2000, בה היו 823.1 (אלפים) בני אדם, יעמוד ב2025 על 14.4 אחוזים (כלומר, כ941 אלף). מזה נוריד את אחוז המתגייסים (בשנת 2009 עמד על 66%) כלומר 543 מול 621 (אלפים). כיוון שהנתונים האמיתיים חסויים, נשער שחמישה אחוזים מהם מתאימים ומעוניינים להתגייס לחיל הרגלים. נקבל מספר שאינו מתיימר כלל להיות מדויק אבל יעזור להבין את הפואנטה - בשנים 2019 עד 2028 יתגייסו בממוצע בכל שנה, 4000 לוחמים יותר מאשר בשנים 1994 עד 2003. כמה פלוגות חרמ"ש אפשר להקים מ4000 לוחמים? אם המספר הזה נראה לך מנופח, לא תאמין מה אפשר לעשות מהתחזיות האופטימיות...
כל הסטטיסיקה הזו נחמדה מאוד, אבל לא תואמת את הנתונים של צה"ל כפי שוהצגו ע"י ראש אכ"א בועדת חוץ ובטחון. אתה לא מחשב (בכלל) את הגידול היחסי של האוכלוסיה שכן מתגייסת לעומת הגידול (הגבוה) של האוכלוסיה הלא מתגייסת - ולבסוף, אתה רוצה שאני אחכה עוד עשור בשביל לממש צרכים שהם דחופים היום...

בנוסף, אני כופר בטענה שחטיבת כפיר אינה נחוצה, כיוון שהיא בנויה בצורה שאינה תקנית.
הצורך בעוד חטיבת חי"ר נופל מהצרכים האחרים (חרמ"ש, סיור, מילוי תקנים). הבחירה בכפיר היא בגלל שהיא מראש לא תקנית, ובמקום לפרק חטיבה תקנית ולשנות את כפיר בהתאם לתקן, עדיף מראש לפרק יחידה שהיא לא תקנית.
לפעמים כדאי להרוס, לפעמים מספיק לשפץ. בעיקר אם מה שחסר זה קצת טיח וצבע. ריביזיות קורות מדי פעם בצה"ל (ראה מהפכת הגדס"רים) ולא תמיד היה חייב לפרק הכול ולהתחיל מחדש.
הגדס"רים היא אחלה דוגמה לבניה פרטאצ'ית של יחידה שמאוד צריכים אותה, שלא מסוגלת לספק את הסחורה שהיא נדרשת אליה ולמחיר הנפגעים שמשולם בגלל חוסר היכולת הזו. ההבדל בין כפיר לגדס"ר הוא שאת הגדס"ר צריכים מאוד, ואילו עוד מפח"ט, לא ממש

החטיבה הוקמה אד הוק לצורכי בט"ש ביש"ע, על זה אין חולק. יתכן שזו היתה החלטה פזיזה, אני לא בהכרח חולק עליך (איך אמרת, לכתחילה) אבל שוב, הלידה לא מעניינת אותי, הילד הזה גדל להיות מה שהוא, חטיבה מוסמכת 07, עם חבר'ה שהניסיון המבצעי שלהם דומה מאוד לשאר חטיבות החי"ר (אני מדבר על הסדירים, כמובן)
ההבדל בין חטיבת כפיר לבין חרמ"ש/סיור/מילוי תקנים הוא בתג וכומתה, שהם סממנים סמנטיים שחשיבותם קטנה משיקולים מבצעיים. ובקיום מפח"ט, פלוגות סיוע ודרגים שבהם אין צורך אמיתי. אנחנו לא נאבד אף לוחם אם נשבץ אותו מחדש.
אני לא כאן כדי להגן על עומק התכנון בצה"ל. גם אני יודע להצביע על ליקויים במונחים טקטיים ואסטרטגיים. אתה מטיף למקהלה, גם ראש אג"ת יסכים איתך, זו לא הנקודה. השאלה היחידה היא לגבי הדרך בה יש לתקן ליקויים.

אני לא מתייחס לכל הנקודות, גם כי התגובות רק הולכות ומתארכות וגם כי עם חלק מהדברים אני מסכים.

ישן 20-07-2010, 11:13

בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "[QUOTE=שקר כלשהו]החלטנו להקים..."

תפיסת גזרה לא כוללת רק גל"בים ומחסומים. כמובן, אם תרצה תוכל להגדיר כמעט כל פעולה צבאית בעצימות נמוכה כפעולת שיטור.

האורגניות הקדושה, הנה היא צצה. מתי בפעם האחרונה 401 עשו תרח"ט? 2007? אתה בודאי מכיר את גדוד המילואים 46 של חטיבה 401. אתה יודע מה לוחמי "החיר" שלו עשו בלבנון השניה? גם אם לא, אתה יכול לנחש. אני בכלל חושב שבשם האורגניות, צריכים להקים שכונות ע"פ חטיבות, רחובות ע"פ גדודים ובניינים ע"פ כיתות. חבל שכל שמ"פ יש 10% שאתה בכלל לא מכיר ולוקח לך (או יותר נכון, לי) שבוע-שבועיים לזכור את כל השמות.

שוב, אני לא יודע איך נראים החישובים של אכ"א, זה מידע מסווג, אבל אני קצת מתפלא על הקרדיט שאתה נותן פה לאגף כוח אדם של צה"ל, שכמובן, אין לו שום אינטרס לשדר "We Need YOU". אני לא מעוניין להכנס לרזולוציה קטנה ולחישובים מדויקים. נכון שכול אחד יכול לעשות זאת, אבל אני לא מתכוון לעזור. בוא נגיד, שעשיתי זאת מחוץ לדפי הפורום, עבדתי עם נתונים פחות ספקולטיביים ממקורות אזרחיים שיש לי גישה אליהם (לא המקום לפרט) ואפשר לשער כמה יתגייסו בשנתון X+18 אם יש לך נתונים מפולחים משנתון X (במקרה זה, 1992 עד 2000). שלא לדבר על מגמות שאני מכיר ותוכניות לעתיד בנושא גיוס חרדים (הורדתי אותם בחישוב) ועדיין הגעתי למספרים יפים מאוד (לא רחוק בהרבה מהחישוב על רגל אחת). קח בחשבון שאפילו עוד 500 לוחמים זה המון וגם עוד 100 זה לא מעט. כמו כן, אפשר לראות שמסגרות חדשות עדיין נבנות, ע"ע פלחה"צ, מה שקצת שומט את הקרקע תחת הטענה שאין מאיפה להביא לוחמים איכותיים. את הייעול והתיעול אפשר לעשות למרות ההזנה לחטיבת חי"ר חמישית.

הסבה ועוד הסבה ועוד הסבה. איך לא מסתובב הראש מכל ההסבות האלה? בטח מסתובב לו איזה לוחם בצה"ל שעבר כל השירות שלו הסבות ובעצם אין לו מושג בכלום. אם ההבדלים הם סמנטיים ולא הכשרתיים, אז מה בעצם הבעיה? חשבתי שהטענה המרכזית שלך היא שההבדלים הם מהותיים ומוכרחים להטמיע אותם במתגייסים הטריים.
ישן 20-07-2010, 12:57
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי שקר כלשהו שמתחילה ב "[font=Verdana]תפיסת גזרה לא..."

ציטוט:
תפיסת גזרה לא כוללת רק גל"בים ומחסומים. כמובן, אם תרצה תוכל להגדיר כמעט כל פעולה צבאית בעצימות נמוכה כפעולת שיטור.

מהןעיקר המשימות? נכון, גל"בים, מחסומים ושמירות. ומה הקשר בין המשימות האלה, כולל פטרולים ומעצרים, ללחימה? ראינו יפה מאוד איך יחידות שעסקו בבט"ש במשך שנים תפקדו בלבנון.
אני כבר לא מדבר על איכות התכנון והביצוע של המשימות אצל יחידות הבט"ש.

ציטוט:
האורגניות הקדושה, הנה היא צצה. מתי בפעם האחרונה 401 עשו תרח"ט? 2007? אתה בודאי מכיר את גדוד המילואים 46 של חטיבה 401. אתה יודע מה לוחמי "החיר" שלו עשו בלבנון השניה? גם אם לא, אתה יכול לנחש.

לא צריך תרח"ט בשביל לשמר אורגניות חרמ"ש-שריון. מספיק צמ"פ, תרפ"לים ותרג"דים.

ציטוט:
חבל שכל שמ"פ יש 10% שאתה בכלל לא מכיר ולוקח לך (או יותר נכון, לי) שבוע-שבועיים לזכור את כל השמות.

ותודה שאתה מחזק את טענתי.

ציטוט:
שוב, אני לא יודע איך נראים החישובים של אכ"א, זה מידע מסווג, אבל אני קצת מתפלא על הקרדיט שאתה נותן פה לאגף כוח אדם של צה"ל

מכיוון שהנתונים האלה שומשו לצרכים אחרים, ולא לבחינה של היכולת של צה"ל לעמוד ביעדי גיוס, הרי שאני מאמין להם, מה גם שאני יודע בדיוק מתי אבי זמיר מנסה לסבן אותי. כך או כך, זה ממש לא משנה. גיוס הקרבי הוא מספר סופי וצריך לנצל אותו כיאות, ולא בצורה חפיפניקית.

ציטוט:
קח בחשבון שאפילו עוד 500 לוחמים זה המון וגם עוד 100 זה לא מעט. כמו כן, אפשר לראות שמסגרות חדשות עדיין נבנות, ע"ע פלחה"צ, מה שקצת שומט את הקרקע תחת הטענה שאין מאיפה להביא לוחמים איכותיים. את הייעול והתיעול אפשר לעשות למרות ההזנה לחטיבת חי"ר חמישית.

המסגרות האלה שואבות כוח אדם שהוא בעיקרו לא חי"רי.

ציטוט:
הסבה ועוד הסבה ועוד הסבה. איך לא מסתובב הראש מכל ההסבות האלה? בטח מסתובב לו איזה לוחם בצה"ל שעבר כל השירות שלו הסבות ובעצם אין לו מושג בכלום. אם ההבדלים הם סמנטיים ולא הכשרתיים, אז מה בעצם הבעיה? חשבתי שהטענה המרכזית שלך היא שההבדלים הם מהותיים ומוכרחים להטמיע אותם במתגייסים הטריים.

אין לי מושג מה אתה מנסה לטעון כאן.

ישן 21-07-2010, 02:31
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 88 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "מהפכת גדס"רים? לקחו 3..."

לקחו אותם בגלל עובדה זו. השילוב שלהן מאפשר את הכשירות הנדרשת מיחידת סיור.

ישן 20-07-2010, 08:56
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 91 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס] אני גם לא חושב..."

כי שלחו אותם במילואים לתפקידים אחרים.

ישן 19-07-2010, 10:02
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי שקר כלשהו שמתחילה ב "אוקיי, הבנו, אתם רוצים עוד ועוד גדודי חרמ"ש"

והנה עוד מסגרת מיותרת...
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...602#post3771793

ישן 19-07-2010, 10:52
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 94 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "למה אתה חושב שהיא מיותרת?"

למה זה טוב? עוד מסגרת גדודית, שתשאב כוח אדם איכותי ושתהיה בט"שית בלבד ואי אפשר יהיה לנצל אותה במילואים כמו שצריך.

ישן 19-07-2010, 11:29
  משתמש זכר מרקויס מרקויס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.08
בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "למה זה טוב? עוד מסגרת גדודית,..."

אני לא מבין משהו..אם יש מספיק כ''א למסגרות הקיימות וצה''ל רוצה להגדיל את הסד''כ שלו ע''י הקמת יח' לוחמות נוספות מה רע בזה? הרי בסופו של יום כולם ת''פ צהל.
מה גם שלפי מה שהבנתי יש לרימון ייעוד מסויים שאולי חסר היום בצה''ל.
בוא נניח שבמחזור גיוס מסוים יש יותר היצע מביקוש לכל שאר חט' החי''ר? מה עושים עם השאר? אני מניח שהם הולכים לשריון או תותחנים ואולי יש כאלה שהולכים "לאיבוד" לטובת החי'ר ואז צה'ל "מפסיד" לוחמים ולכן יש צורך להקים יח' לוחמות חדשות.
מה שאני שואל אותך זה מה רע בזה שיהיו עוד גדודי חי''ר כמובן בתנאי שזה לא יבוא על חשבון האיכות של היח' הקיימות? כי איך שאני רואה לאן המצב בשכונה מתקדם הם לא יהיו מובטלים לאורך זמן..

ישן 19-07-2010, 12:29
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 98 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "אז מה עושים כשיש החלטה להגדיל..."

אין קשר בין הגדלת הסד"כ לכמות היחידות.

ישן 19-07-2010, 12:28
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 96 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "אני לא מבין משהו..אם יש מספיק..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מרקויס
אני לא מבין משהו..אם יש מספיק כ''א למסגרות הקיימות וצה''ל רוצה להגדיל את הסד''כ שלו ע''י הקמת יח' לוחמות נוספות מה רע בזה? הרי בסופו של יום כולם ת''פ צהל.
להקים עוד יחידה זה להגדיל על הנייר. פלוגה היא פלוגה - בין אם היא ב-60% סד"כ או ב-110%. אני אישית, מעדיף שהיא תהיה ב-110%, גם אם זה אומר שלא תהיה עוד יחידה סופר-דופר-מגניבה.

מה גם שלפי מה שהבנתי יש לרימון ייעוד מסויים שאולי חסר היום בצה''ל.
יש גבול להתמחות. את הרוב המוחלט של התפקידים בבט"ש ניתן למלא ע"י יחידות שיש להן יעוד מלחמתי רגיל. היוצא דופן היחיד שאני מקבל הן יחידות של בנות שלא מיועדות ללחימה עצימה או יחידות שמלאות כ"א שגם כך במלחמה יבצע את אותן משימות.
בוא נניח שבמחזור גיוס מסוים יש יותר היצע מביקוש לכל שאר חט' החי''ר? מה עושים עם השאר? אני מניח שהם הולכים לשריון או תותחנים ואולי יש כאלה שהולכים "לאיבוד" לטובת החי'ר ואז צה'ל "מפסיד" לוחמים ולכן יש צורך להקים יח' לוחמות חדשות.
מה רע שילכו לשריון או תותחנים? אפשר לשלוח יותר חיילים לחי"ר באותו מחזור גיוס, לא יקרה שום דבר רע. השאלה היא מה קורה אח"כ שכבר אין נפח גיוס גדול, ואז אף אחד לא מקבל את הסד"כ שהוא נדרש אליו.
מה שאני שואל אותך זה מה רע בזה שיהיו עוד גדודי חי''ר כמובן בתנאי שזה לא יבוא על חשבון האיכות של היח' הקיימות? כי איך שאני רואה לאן המצב בשכונה מתקדם הם לא יהיו מובטלים לאורך זמן..
כי יש דברים יותר חשובים לעשות. צריך סוגים מסויימים של יחידות יותר ממה שצריך אחרות, ואני לא מדבר על כך שכדאי למלא תקנים קיימים.

ישן 19-07-2010, 12:59
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "אוקיי, הארת כמה עובדות שלא..."

גם אם טובתו של צה"ל עומדת בפני האנשים, ולצורך העניין נניח שאצל כולם זה כך.
עדיין, השאלה היא האם זו החלטה מושכלת ומחושבת - וזה הרבה פעמים לא המצב.

ישן 19-07-2010, 03:51
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי ebd שמתחילה ב "נכון, לא מדויק אבל גם לא שטות מוחלטת!"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ebd
מה שרציתי להגיד, שהיתרון היחסי של כפיר הוא: בניסיון העצום של תנועה בשטח בנוי ומאוים,
אין קשר בין תנועה בשטח נשלט ע"י כוחותינו, מול אויב דל באמצעים, סד"כ ואימון לבין תנועה בשטח לא נשלט ולא מוכר, המאוים בנ"ט ומרגמות
הכרת והבנת האיום,
אין שום קשר בין האיום החיזבאללאי לבין מחבלי הפת"ח והחמאס. להיפך, ההחלטה להתבצר בבתים שיכולה להיות נכונה לאיו"ש איפשרה לחיזבאללה לתמרן ולתקוף את יחידות צה"ל בנ"ט.
עבודת הצוות והתיאום שזה דורש, הסוואה ותצפית בשטח בנוי, ועוד. כול אלו מושרשים בחטיבה לעומק, ואלה רלוונטיים גם לבט"ש וגם ללחימה בשטח אורבני.
כפי שאמרתי, אין קשר בין הצורה שבה אתה נלחם בלבנון לצורה בה אתה נלחם באיו"ש. קצב הלחימה שונה, ואיתו יכולות ודרישות הלחימה. לא מדובר כאן על לחימה נמוכת עצימות בה אתה יכול לנהל מערכת איסוף מודיעין למשך חודשים בשביל לקלוט את "קצב" השטח. קבועי הזמן שונים, הצייחים שונים, המשימות שונות ולכן צורת העבודה שונה.

ישן 19-07-2010, 14:18
  ebd ebd אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 109 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס] הקשר היחיד של..."

אני ממש לא חושב שיש לי על מה להתנצל או לחלופין להרגיש מצוקה כלשהי!

רק רציתי לעורר את תשומת הלב של חלק מכותבי הפורום, וראיתי הרבה כאלו שקובעים כל מיני "עובדות"
על הכשרה ויכולות של החטיבה בלי שלמעשה יהיה להם מושג כלשהו על הנעשה בה באמת.
רובם מתבססים על שמועות של התקשורת הישראלית שידועה ברמת הדיוק שלה....
או על מה שהם ראו בשנת 99 או אני לא יודע מתי....

הצבא הוא זה שהחליט כי הוא צריך יותר חי"ר, וברור שיש כאן מצב מגוחך שהוכרז על חטיבה סדירה אבל היא לא דומה עדיין לחטיבה סדירה!
אין מישהו בקצח"ר שמסוגל לעשות עבודת מטה ולקחת החלטה רצינית איך רוצים את "כפיר"?! חטיבה רגילה על כל המשתמע מכך ( צמצום גדודים לתקן חטיבתי, הקמת גדס"ר וכו' ) או חטיבת לחימה אורבנית עם מבנה מוזר של 6 גדודים.
בכל אופן גם כך וגם כך היא צריכה אימון של המסגרות הגדולות? נכון?
תרגילי גדודים נעשים באופן קבוע, החידוש הוא בתרח"ט, והוא בא לבנות כשירות כמסגרת חטיבתית, נכון חסרים עוד מרכיבים חשובים במבנה של חטיבה זה ברור, אבל גם רומא לא נבנתה ביום אחד....

לעניין החרמ"ש אני לא מצליח להבין, מה הקשר בין החטיבה הזו לכך שלצה"ל אין חרמ"ש?
צה"ל החליט לפרק את החרמ"ש משיקוליו ( לטעמי החלטה לא נכונה, אבל מי אני? ) ועם פירוקו נותר סד"כ שחלקו הופנה לבניית גדודי ה - 90. שמות הגדודים הושארו ע"מ לשמר מורשת ומוטיבציה.
מעבר לכך, אין שום קשר לחרמ"ש! מאז שהוכרזה כחטיבה מישהו שמע על ייעוד לחטיבה כחרמ"ש?
רק כי נלקחו השמות של אותם גדודי חרמ"ש הישנים, לגדודי החי"ר החדשים, ממשיכים אנשים להגיד: דוכיפת? אה! אז תגיד חירמ"כ...
להתעורר רבותי! כבר לפחות 7 שנים שלא מדובר על חרמ"ש.

ואם בחרמ"ש מדובר רבות כ"כ, ולא רק באשכול הזה אולי מישהו ממומחי הפורום יחכימו אותנו עם סקירה של מבנה גדוד חרמ"ש, ציודו, דרך הפעלתו, משימותיו וכו'.
מכיוון שהנושא לא מוכר כ"כ. ( בעקבות חוסר ההתיחסות הצה"לית הידועה בעניין... )
ישן 19-07-2010, 15:14
  ebd ebd אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי שקר כלשהו שמתחילה ב "אם אינך מרגיש צורך להתנצל, מדוע בחרת לסנגר על החטיבה?"

מכיר בהחלט את התופעה!!! ואני יכול להבין למה חשבת כך!

לא להאדיר את שמה של החטיבה התכוונתי במה שכתבתי, אלא רק להכניס את הדיון לפסים
של המציאות העכשווית, כמו שהיא.
ולא כמו שחלק מהאנשים בפורום זוכרים אותה מתקופת הסדיר שלהם.
עיין הערות של חברים אחרים בפורום בתחילת האשכול על המשמעת בחטיבה, ההכשרה, וכו'
חלקם חושבים להערכתי, שהכשרתו של הלוחם "בכפיר" שונה או חלקית כי הם חטיבת בט"ש או חירמ"כ, ביחס לחטיבות החי"ר האחרות שהם "אמיתיות", ולכן הבאתי את נושא ההכשרה והמשמעת באותה הודעה.
על בסיס אמירות כאלו רציתי לתת את הדגש שהבעיה נעוצה בחוסר ההחלטה של הפיקוד הבכיר
איך הוא מעוניין לראות את החטיבה הזו, כי המצב הנוכחי של החטיבה שיש לה יעוד והכרזה כחטיבה אבל בפועל מדובר רק באגד, כי למעשה אין שום יכולת חטיבתית שיש לחטיבה רגילה.
כך נוצר מצב של יצור כלאיים מוזר!
ולא בויכוח העקר והמטופש אם מדובר בחי"ר או בחרמ"ש....
ישן 19-07-2010, 18:39
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

למה חרמ"ש
בתגובה להודעה מספר 110 שנכתבה על ידי ebd שמתחילה ב "אני ממש לא חושב שיש לי על מה..."

קודם כל, אין לך מה להתנצל. אני גם לא חושב שמישהו כאן רוצה באמת להפחית מכבודה של החטיבה, שעושה עבודה חשובה מאוד. .מערערים כאן פשוט על כך שייעדו כח אדם לשישה גדודים שיעודם פעילות שטחים בלבד. כפי שכמה צפו כאן מראש (לא אני), קשה לקיים במציאות הצה"לית כח שיישב רק בשטחים (בגלל ענייני שחיקה, יוקרה יחידתית וכו') וכך בסופו של דבר, במקרה הטוב, תקבל עוד גדודי חי"ר שהם זהים לגדודים הקיימים בחטיבות פרט לכמה חסרים קריטיים באימון, תו"ל וציוד. במצב עניינים כזה, היה עדיף גם מהבחינה הכלכלית לצרף את הגדודים הנ"ל לחטיבות קיימות ולקיים סבב שטחים בדיוק כפי שהתקיים מאז ומתמיד. אם רוצים גוף עם התמחות שטחים-עדיף להעביר את כח האדם למג"ב שבאמת מתמחה בעבודה המורכבת והסמי משטרתית הזו ומגובה בבכח אדם קבע מיומן ובחלקו גם בקיא בשפה ובתרבות המקומיים.
ואם מעבירים את הגדודים לחטיבות קיימות, הרי שזו הזדמנות פז לבנות לחיל השריון חרמ"ש סדיר אמיתי, עם גדוד לכל חטיבת שריון שיפעל ויתאמן תדירות צמוד אליו על מנת להבטיח שיתוף פעולה יעיל ושפה משותפת אוטומטית. כמובן שגדוד כזה ישתתף בפעילות הבט"ש ביו"ש כמו כל שאר הגדודים הקרביים.
ישן 21-07-2010, 12:10
  זן נדיר זן נדיר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.05.07

היום חטיבת כפיר עד רמת הגדוד בנויה ומוכשרת כמו כל גדוד חי"ר אחר בצה"ל!
עם זה שבכל גדוד יש:מסייעת(מחס"ר,צלפים,מרגמות ו"כלים כבדים") מבצעית (חבלה,צלפים,לו"ז)
פלחוד(חבלה,פטרול וולא זוכר).
כולם עברו הכשרה של הקמה של מחלקות בביסלח אדם או בבהלצ

לציין שעד לפני שנתיים וחצי הדבר לא היה ומתקופתו של המחט הקודם איתי וירוב התחיל להתבצע
בנוסף יש גרף אימונים זהה כמו לחטיבות אחרות (חוץ מתרחט)

עכשיו הבעיה היא ברמת החטיבה שאני יודע שהמח"ט אורן אבמן שינה את מפקדת החטיבה ובנה אותה מחדש באותו מתקונת שיש בחטיבות אחרות רק עם שינויים קלים שתתאים ל6 גדודים

עד כה זה מה שקורה כרגע בחטיבה
לפי דעתי יש צורך להפריד את נצח יהודה מהחטיבה ולהפוך אותו לגדוד עצמאי כמו גדוד חרב או הגדסר הבדואי
גם ככה אף אחד בחטיבה לא מרגיש את השייכות שלהם לא רואים אותם בכלל חוץ מ4 חודש טירונות שהם עושים בפלס שגם אז הם בכלל בקצה בשטח מגודר...זה כמו להגיד שהגדסר הבדואי שייך לגבעתי בגלל שהם עושים איתם טירונות ולובשים כומתה סגולה.

ואת שאר החמישה להפוך לחטיבה רגילה גדס"ר ועוד 4 גדודים או לפרק עוד גדוד אחד
ישן 15-06-2011, 15:26
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
חטיבת כפיר חוגגת 5: "מוכנים לספטמבר"

החטיבה שהוקמה כגוף חי"ר שיתמקד בלוחמה בטרור בשטחי יו"ש ציינה חמש שנים להיווסדה. "אנחנו נערכים לכל תרחיש", אמר המח"ט. חטיבת כפיר חטיבת כפיר, שהוקמה כגוף חי"ר שהתמקד בלחימה בגורמי הטרור ביו"ש, חגגה אמש (ג') חמש שנים להיווסדה בעצרת חטיבתית בעיר המאמצת עפולה.
מאות מחיילי חגגו את ציון האירוע. החטיבה הצעירה בצה"ל, כובשת אט אט מקום נכבד ויוצרת מורשת שמתחרה גם בחטיבות ותיקות ממנה. האירוע התקיים במעמד אלוף פיקוד מרכז אבי מזרחי, מפקד אוגדה 162 אגאי יחזקאל, ראש עיריית עפולה. "ראיתי אתכם מתבגרים ומתעצבים, ליבי מלא גאווה, המשיכו כך, תחשבו מנומר", נפרד אבמן מחייליו בסיסמה אותה הצליח להשריש בקרב החיילים, אות לכומתה המנומרת של חיילי החטיבה. האלוף מזרחי ציין כי חטיבת כפיר מוכנה לכל אתגר והיא תוביל את ההערכות לקראת תרחישי ספטמבר.

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/250/371.html
ישן 15-06-2011, 16:01
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

חבר מתאריך: 17.03.05
בתגובה להודעה מספר 119 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "חטיבת כפיר חוגגת 5: "מוכנים לספטמבר""

ציטוט:
החטיבה שהוקמה כגוף חי"ר שיתמקד בלוחמה בטרור בשטחי יו"ש ציינה חמש שנים להיווסדה. "אנחנו נערכים לכל תרחיש", אמר המח"ט. חטיבת כפיר חטיבת כפיר, שהוקמה כגוף חי"ר שהתמקד בלחימה בגורמי הטרור ביו"ש, חגגה אמש (ג') חמש שנים להיווסדה בעצרת חטיבתית בעיר המאמצת עפולה.
מאות מחיילי חגגו את ציון האירוע. החטיבה הצעירה בצה"ל, כובשת אט אט מקום נכבד ויוצרת מורשת שמתחרה גם בחטיבות ותיקות ממנה. האירוע התקיים במעמד אלוף פיקוד מרכז אבי מזרחי, מפקד אוגדה 162 אגאי יחזקאל, ראש עיריית עפולה. "ראיתי אתכם מתבגרים ומתעצבים, ליבי מלא גאווה, המשיכו כך, תחשבו מנומר", נפרד אבמן מחייליו בסיסמה אותה הצליח להשריש בקרב החיילים, אות לכומתה המנומרת של חיילי החטיבה. האלוף מזרחי ציין כי חטיבת כפיר מוכנה לכל אתגר והיא תוביל את ההערכות לקראת תרחישי ספטמבר.

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/250/371.html

אף אחד לא מוכן לספטמבר - אל תופתעו אם תופתעו !

לא כל מה שאני יכול לכתוב, אני רוצה לכתוב.

ישן 23-06-2011, 21:29

מבחן האש - כתבה מבמחנה על תרח"ט כפיר

חטיבת כפיר ביצעה תרח"ט רטוב ראשון וצלחה את המבחן. עתה, חובשי הכומתות המנומרות מרגישים מוכנים לכל שדה קרב. מפקד פיקוד המרכז, האלוף אבי מזרחי, מסכים איתם. "לצה"ל יש עכשיו עוד חטיבת חי"ר שכשירה להילחם בכל מתאר שייתנו לה"

עידן סגר ואביתר אורן, עיתון "במחנה"
צילומים: זאב שטיין, אופק רון־כרמל ונועה אדר

ריקת פגז המרגמה מפרה את השקט היחסי של שעת בוקר מוקדמת בהרי הבקעה. "יפה, בול למטרה", מתלהב מג"ד לביא, סא"ל אוריה חצרוני, כשסביב הדגל האדום בפסגת ההר שמולו מסתלסלת לה עננת עשן שחור וסמיך. בשיפוליו של אותו ההר בדיוק, לוחמי גדוד לביא מכתתים רגליהם לעבר הפסגה בסדר מופתי. סא"ל חצרוני עוקב במבטו אחר ההתקדמות השקטה והבטוחה של חייליו, שעתידה להפוך להסתערות רוויית יריות לצורך כיבוש היעד הבא. "כמה שחיכינו לתמונה הזאת", הוא מודה בינו לבין עצמו. התרגיל החטיבתי הראשון באש חיה בתולדות החטיבה המנומרת יוצא לדרך וטומן בחובו הרבה עשן ופרצופים מחויכים.

ההתרגשות מהתרח"ט מתחילה עוד בקודקודים של החטיבה. "אנחנו נמצאים היום במעמד של עיצוב קוד גנטי בצה"ל", מגדיר מפקד חטיבת כפיר, אל"ם אורן אבמן. "זוהי זכות גדולה שהייתה שמורה למפקדי חטיבות וגדודים בשנות ה–50, ולנו היא ניתנה בשנות האלפיים. נוצר פה שבט עם קוד גנטי משובח, בעל רעב למצוינות, גאווה ועוצמה אדירה". למרות המעמד ההיסטורי של התרגיל, שנקרא "חציית הרוביקון", המח"ט מעדיף שלא לייחס חשיבות מופרזת לשם שנבחר עבורו. לאל"ם אבמן לא חסרות ראיות מוקדמות כדי להוכיח שבשנים האחרונות החטיבה המנומרת חוצה גבולות ומצמצמת פערים עם שאר חטיבות החי"ר: כבר לפני מספר חודשים גדוד נחשון פרץ את גבולות התעסוקה המבצעית באיו"ש, ולוחמיו תופסים עתה קו זרעית בגזרת לבנון. "התרגיל הוא עוד אבן דרך. את הרוביקון שלה חטיבת כפיר כבר חצתה", הוא מסביר. "כיום כפיר היא חטיבת חי"ר לכל דבר, אחות צעירה לארבע אחיותיה".

פשוט צלפים טובים

שעת ערב, והאור העמום שמספקת השמש כבר מעיד על שלבים מתקדמים של שקיעה. חיילי גדוד לביא יושבים מקובצים במקום הכינוס תחת יריעות אוהלים, ומנצלים את שאריות אור היום כדי לאכול וגם לזכות לראות מה הם מכניסים לפה. בלי הרבה הכנות מקדימות, הם נדרשים להתחיל לפרק את האוהלים שבנו לילה קודם לכן. הבזנטים נשלפים, יריעות האוהל נמתחות ומתקפלות והגנרטור מזמזם חזק יותר על רקע החשכה. כמה דקות אחר כך מגיעים המ"פים והמג"ד, שסיימו לתרגל על "יבש", כדי לשתף את הלוחמים בחוויות מהחזרה הגנרלית להופעה המרכזית שצפויה להם מאוחר יותר. "ההליכה סבירה ורובה במישור, אבל היעדים לכיבוש ממש לא פשוטים", מבשר מפקד פלוגת החוד, סרן עומרי זקהן. "צפו לטיפוס הרים", הוא צוחק עם החיילים הצמאים למידע.

ההכנות לתרגיל מעלות הילוך והציפייה נהפכת למוחשית יותר. הלוחמים מתרוצצים הלוך ושוב במטרה למלא את מצבורי התחמושת. עבור חלקם דווקא הרגע הזה מהווה תזכורת למעמד בו הם נמצאים. "שישה רימונים נתנו לי, שישה", צועק מרחוק חייל מהפלחו"ד. "בדרך כלל נותנים לנו מקסימום שלושה. אני רוצה לראות שאני באמת אירה את כולם". "אל תדאג חביבי", עונה לו בחיוך סרן זקהן. "עם היעדים שיש לך אתה תירה גם תירה, כמו משוגע אתה תירה".

אחרי שהם נרדמים עם תיקים עמוסים בציוד, מרבית ההתרחשות עוברת לאוהל החפ"ק (חוליית פיקוד קדמית) המואר, שם יושב המג"ד מוקף בחבורת המ"פים. הם מסכמים בקצרה את אירועי היומיים האחרונים, ומעלים נקודות קריטיות להמשך הדרך. "זה רגע היסטורי של הגשמה עבורנו ועבור החיילים", משתף סא"ל חצרוני. "החיילים ירגישו את השינוי בגודל ובאורך התרגיל, ובמסות האש שהם רואים סביבם. ביצענו ארבעה תרג"דים בשנתיים האחרונות, אבל בתרג"ד אתה מסתפק בלסמן את שאר הגדודים, פה החיילים ממש יראו אותם ויחושו בעוצמה החטיבתית".

לפנות בוקר לוחמי לביא מתעוררים למציאות של תחילת התרגיל. ההליכה מתחילה בדאחקות על המ"פים בגדוד, וממשיכה בשקט מופתי לתוך הלילה. מדי פעם השיירה נעצרת, ובכל אחת מהעצירות הלוחמים מתלבטים אם כדאי להתיישב, כשהעייפות מאיימת לגבור על היכולת לקום.

קרני האור הראשונות שיוצאות כעבור מספר שעות חושפות בפניהם את הגדוד השכן, שעד עכשיו נעלם בחושך. המג"ד מגיח מאחורי הכוחות ומפציר בכולם בזריזות לעבור לרווחי יום ולהתמקם בוואדי בשולי הדרך. אחרי כמה דקות של ישיבה, רעש הארטילריה של גדוד שמשון מתחיל להישמע. הלוחמים של לביא נראים יותר ויותר חסרי סבלנות לקראת תורם, וכשהוא מגיע - הם לא מאכזבים. ירי המרגמות והצלפים מזכה את הפלוגה המסייעת בתשבחות מהמג"ד, ומותיר את סמל ארתור רבונסקי, צלף במסייעת, מרוצה: "אנחנו פשוט צלפים טובים", הוא מסביר.

לא מביישים סיירת

אחרי לילה ארוך מגיעים לוחמי גדוד חרוב לשטח הכינוס, במטרה למלא מצברים לקראת הדבר האמיתי - האקט הרטוב. החיילים מחכים ללילה הבא ומסתתרים מהשמש הלוהטת של בקעת הירדן תחת סככות מוצלות. כשזו נעלמת כליל בין הגבעות, הגדוד מתפנה להכנות הסופיות לקראת הלילה.

"כבד לי ואני מזיע, אבל בשבילנו זה בעיקר איזשהו סיפוק", אומר סמ"ר עידן אברמוב, לוחם בפלוגת החוד. "אנחנו עוד ארבעה חודשים משתחררים, ועד עכשיו היו לנו רק תרג"דים בהם אנחנו מחפים לכאורה לגדודים אחרים שיכבשו, בזמן שרק אנחנו נמצאים בשטח. רק עכשיו אנחנו עושים את זה הלכה למעשה", הוא אומר.

זה זמן מה שמדובר על הסבת אחד מגדודי החטיבה לגדס"ר, וחרוב הוא מועמד מוביל. "אני עשיתי מספיק פעילויות ומספיק אימונים בשביל להרגיש שניצלתי את השירות כמה שאפשר", מסכם אברמוב, "ולא חסר לומר שהייתי בגדס"ר. עשיתי דברים שלא היו מביישים אף סיירת".

הלוחמים קמים מתנומה קלה, והמג"ד, סא"ל כפיר כהן, מכנס את הגדוד לתדרוך אחרון. הוא חוזר על התרחיש המתוכנן ועל נוהלי הבטיחות, ואפשר כבר להרגיש שרגע האמת נמצא במרחק פסיעה. בשלוש ועשרים לפנות בוקר הם יוצאים לדרך. הפלוגה המסייעת יוצאת ראשונה כדי להתמקם על גבעת רתק, אחריה הפלוגה הרובאית שתוביל את הכוח, פלוגת המסלול ולבסוף פלוגת החוד. הכוח הולך דרך גבעות, שדות קוצים ודרכים מסולעות עד ההגעה לנקודת ההמתנה.

השמש מתחילה לזרוח דקות מעטות לפני שמפקד הפלוגה הרובאית, סרן גל ריץ', והחפ"ק שלו מתיישבים על דופן של ואדי וממתינים. "זה תרח"ט ראשון משמעותי לחטיבה", אומר ריץ'. "שיתוף הפעולה עם מה שקורה מסביבנו הוא הדבר המשמעותי, הגדודים האחרים, השריון והארטילריה".

רגע לפני שהגדוד עולה על כיפת הרתק עם הפלוגה המסייעת, מג"ד חרוב זוכה לביקור. הרמטכ"ל מגיע לקבל עדכון, נותן כמה עצות מועילות ומאיץ במג"ד לצאת לדרך. "אתם כבר מאחרים בשלושת רבעי שעה. עוד חצי שעה אתם כובשים את היעד. רוץ!" אומר רא"ל בני גנץ, וסא"ל כהן כבר משאיר מאחוריו ענן אבק כשהוא מסתער עם הכוח. "התרגיל הוא במתאר לבנוני", מספר מפקד פיקוד המרכז, האלוף אבי מזרחי, "ואחריו בהחלט אפשר לומר שלצה"ל יש עכשיו עוד חטיבת חי"ר שכשירה להילחם בכל מתאר שייתנו לה".

הניצחון בכיס שלנו

כמה שעות אחרי אימוני הירי של החטיבה, תופסים חיילי "נצח יהודה" קצת צל מתחת לעצים. הם מורחים לחם בשוקולד ושוכבים על הגב עייפים וקצת מאוכזבים. את ההזדמנות לתרגיל הרטוב שלהם הם החמיצו, ולא באשמתם. צווי בג"ץ שהוצאו בימים האחרונים במטרה להגן על הבדואים המתגוררים באזור, מנעו מהם להניח את היד על ההדק. "התבאסנו קצת שלא נתנו לנו לירות, בגלל שזה היה כל הרעיון בתרח"ט הזה", סיפר רב"ט אלי כהן מפלוגת המסלול. "הבנו שמדובר בצווים משפטיים ולא בהחלטה של המח"ט או של שאר המפקדים בחטיבה, ובכל זאת זה לא נראה צודק. למרות שחשבנו שלנו תהיה חוויה יותר רצינית, כששמענו את הירי של שאר הגדודים התרגשנו. מה שכן עשינו היה מצוין".

לצד התרגול על יבש, יכולים חיילי הגדוד להתהדר בהישגיהם מתרגיל ביום אויב, בו כיכבו ביום הראשון לתרח"ט. במהלך התרגיל, כשהם עטויים מדי מרינס, דימו חיילי הגדוד אנשי חיזבאללה וניהלו קרב אסטרטגי עם גדוד שריון ועם גדודי החטיבה האחרים המשתתפים בתרגיל. מטרתם של לוחמי "נצח יהודה" הייתה למנוע את התקדמות הכוחות לעומק השטח, בדגש על חוליות הנ"ט. "לא ראינו עוד את התחקירים, אבל בגדול הניצחון היה בכיס שלנו", מעיד סמל אוריאל הרשקוביץ, מ"כ בפלוגת המסלול. "היו חיילים שעמדו כמה מטרים מאיתנו עם אמצעי זיהוי, כשאנחנו הסתתרנו בשיחים, והם פשוט לא הצליחו לזהות אותנו".

"אין ספק שאנחנו עמדנו במשימה שלנו בתרגיל הזה", מתגאה סגן רון צבי, מ"פ המסלול. "כששואלים אם שאר הגדודים עמדו במשימה שלהם קשה לי לענות בבירור. כיוון שהייתה משימה מורכבת, יכול להיות ששני הצדדים עמדו באותה המשימה וזה לא בא אחד על חשבון השני".

בשונה מתרגילים רטובים, שבשל הסיכון הכרוך בהם מתוכננים לפרטי פרטים, תרגיל הדו"צ היבש אפשר לגדודים בחטיבה להתמודד עם אתגר אסטרטגי לא פשוט. "בתרגיל רטוב אתה יודע הכול לפני, אתה מבין איפה ואיך אתה צריך לתקוף וזה לרוב יותר טכני", הסביר סא"ל חצרוני. "בתרגיל בימוי אויב היה גם צורך לאתר את האויב, ולהחליט על דרכי פעולה בזמן אמת, ולכן ההיבט האסטרטגי היה דומיננטי יותר".

חלק ממשהו גדול

דקות ספורות לפני מסדר הסיום החטיבתי, חיילי גדוד שמשון עדיין פזורים בשטח, לא נותנים לאווירת סוף התרגיל לחלחל אליהם עד הסוף. סגן ארז מברטוזגייה, מ"מ בפלחו"ד, עוצר כדי לחשוב על רגעי השיא שלו מהתרגיל. "היה רגע שבו הפלוגה עמדה על אחת הגבעות, והצלחנו לראות את כוחות הרתק של שני גדודים משני עברנו", הוא מעלה זיכרון קרוב. "עוד תמונה שלא יוצאת לי מהראש היא של כל הגדוד שלנו הולך בטור מדורג אחרי כוחות שריון והנדסה", הוא נזכר, כשברמקולים כבר קוראים פעם שנייה לכל החיילים להסתדר לקראת טקס הסיום.

המג"ד, סא"ל אלרן מוראש, מתקדם לעברם כשחיוכו המסופק אומר הכול. "אני מרוצה מהם מאוד", הוא מודה בלב שלם. "היה תרגיל מאתגר מבחינת עומסי חום ומשקלים, ובכל זאת לא נתקלנו בוויתורים. התנועה הייתה טובה, ונראה שהלוחמים הבינו את חשיבות הרגע הזה והתרגשו".

נדמה שבדבריו המג"ד לא קולע רחוק מהמציאות, גם אם החיילים, במיוחד הטריים שבהם, יעדיפו לשמור על פאסון. "התרגיל לא היה כל כך קשה, התרג"ד שעשינו לפני שבועיים למשל היה הרבה יותר קשה מזה", מנסה רב"ט גיא אושרו מפלוגת המסלול לשדר עסקים כרגיל.

"לא בטוח שהם יודו בזה, אבל החיילים מתרגשים מזה שהם עשו היסטוריה", קובע סג"ם אור חוטובלי, מ"מ בפלוגת המסלול. "הם עברו תרח"ט ראשון, ובעוד 20 שנה יוכלו לומר שהם חלק מקבוצה אקסקלוסיבית של לוחמים שעשתה את זה. זה נכון שציפינו למשהו יותר קשה, בעיקר בגלל ששומעים מחטיבות אחרות איך תרח"ט אמור להיות. אולי זה בגלל שזה היה תרח"ט ראשון זה עבר ככה, חלק יחסית".

גם סמל עידו חבצלת, שמשרת בפלחו"ד, מיישר קו עם רמת הקושי הסבירה יחסית של התרגיל. "הכינו אותנו למשהו קשה, ודווקא לא סבלנו כל כך", הוא מגלה, כשברקע החיילים מזהירים אותו שלא יפתח את הפה. "היה מיוחד לראות את שאר הגדודים ברקע ואת כוחות ההנדסה והשריון", מציין סמל אורן גורדון, חבר נוסף מהפלוגה. "כשאתה עולה על הר גבוה ורואה מאות חיילים מורעלים מתקדמים לעבר היעדים שלהם, אתה מרגיש חלק ממשהו יותר גדול".
ישן 02-07-2011, 01:11

חטיבת כפיר מקימה גדס"ר: סיירת חרוב 2012 - כתבה מבמחנה

http://www.idf.il/1465-12217-HE/Dover.aspx

חטיבת כפיר מקימה גדס"ר: סיירת חרוב 2012
תתחילו להתרגל לצמד המילים "סיירת כפיר". גדוד חרוב של החטיבה יהפוך לגדס"ר עד סוף השנה הבאה. בפקמ"ז מתלבטים האם לסגור את אחד הגדודים. אחרי שעלתה לראשונה לתפוס קו בצפון, כפיר מתקדמת צעד נוסף לעבר חטיבות החי"ר האחרות - ומקימה גדס"ר. על פי התכנון, גדוד הסיור החטיבתי יוקם עד סוף השנה הבאה. כפי הנראה, גדוד חרוב הוא הגדוד שיהפוך לסיירת. "ממש כמו סיירת חרוב של פעם", סיפרו בחטיבה. "הרעיון הוא להחזיר עטרה ליושנה".

"גדס"ר כפיר" יהיה דומה מאוד לגדודי הסיור בחטיבות החי"ר האחרות. הוא יכלול בין היתר פלוגת סיור (פלס"ר), פלוגת עורב ופלוגת חיל הנדסה (פלחה"ן). באשר להרכב הגדודים העתידי, טרם התקבלה בפיקוד המרכז החלטה בנושא. בחטיבה מתלבטים האם ללכת על מתכונת של חמישה גדודים: גדס"ר, שלושה גדודים וגדוד "נצח יהודה" החרדי, או על מתכונת הכוללת ארבעה גדודים, מלבד הגדס"ר ו"נצח יהודה". למרות המחלוקות שמשמעותן סגירת גדודים, בחטיבה מסבירים כי האפשרות הראשונה היא העדיפה. "תמיד דיברו על כך שיקימו גדס"ר בחטיבה", אמר סמח"ט כפיר, סא"ל תמיר שלום, "אני סבור כי אחרי שהחטיבה ביצעה כבר תרח"טים, הצטיידה בכשירויות ובאמצעים, מה שנשאר לעשות כדי להפוך אותה לחטיבת חי"ר מתמרנת ועצמאית הוא לבנות לה גדס"ר".

הצעדים הראשונים לבניית הגדס"ר כבר החלו, ובימים אלה פועלים בכפיר למיסוד פלוגת חיל קשר (פלחי"ק). בתוך כך, מתכננים בחטיבה להקים בית–ספר לגדס"ר אשר יכלול את ההכשרות המיוחדות הדרושות ללוחמי הגדס"ר. "התגובות בחטיבה היו מעולות. כולם רוצים להגיע לגדס"ר ולהיות חלק מהמקימים. אין לי ספק שזה יעלה את המוטיבציה של מלש"בים להגיע לחטיבה. גם לנו תהיה סיירת", אמר סא"ל שלום.

על אף השמחה והגאווה, תהליך בחירת גדוד הסיור לווה בתחרות בין הגדודים. "שאלו האם נכון להפוך את חרוב או דוכיפת לגדס"ר, מפני שהם הגדודים הוותיקים עם מורשת קרב מכובדת. היה זה קרב ענקים, קרב על יוקרה", סיפר הסמח"ט. לדבריו, החלטתו של המח"ט, אל"ם אורן אבמן, לבחור בחרוב, מקורה בסיירת המיתולוגית - סיירת חרוב. "כל הגדודים דומים וטובים באותה המידה. לוחמי חרוב והמג"ד מבסוטים ביותר", הוא הבהיר.

הקמת הגדס"ר היא צעד נוסף שעושה החטיבה הצעירה בדרכה קדימה. רק בשבוע שעבר ציינו אנשיה חמש שנים להיווסדה בעצרת חגיגית בעיר המאמצת עפולה. במהלך הערב נכחו מפקד פיקוד המרכז, האלוף אבי מזרחי, מאו"ג 162, תא"ל אגאי יחזקאל, מח"ט כפיר, אל"ם אורן אבמן, ומרבית קציני החטיבה וחייליה. בין היתר, הוקרנו סרטי מורשת חטיבתיים ושירים אשר משקפים את הווי החטיבה. "במשך חמש השנים האחרונות התמודדה החטיבה עם לחימה מתמדת בטרור ועם פעילות מבצעית ענפה, ותמיד הייתה בחוד החנית", אמר אל"ם אבמן, והאלוף מזרחי הוסיף כי "בזכות הרצון המתמשך שלכם הבאתם את החטיבה למקום בו היא נמצאת היום. הוכחתם במהלך הפעילות המבצעית כי אתם ראויים לגאווה ולאמון שאנו מפגינים כלפיכם".
ישן 30-01-2012, 10:31

החליפו נוף

http://www.idf.il/1592-14582-he/Dover.aspx

חטיבת כפיר רושמת תקדים נוסף: גדוד דוכיפת תופס בימים אלה קו בעוצבת אדום של פיקוד הדרום, על גבול מצרים

בעקבות הפיגוע בחודש אוגוסט האחרון, הוקפצו לוחמי הגדוד לגזרה הדרומית במקום לחזור לתעסוקה מבצעית ביהודה ושומרון. בתחילה ירד הגדוד לגזרת חטמ"ר אילת. "הקפיצו אותנו לדרום בדיוק בתחילת האימון, שבסופו היינו אמורים לעלות לקו נוסף באזור איו"ש", הסביר מפקד הגדוד, סא"ל שי בן ישי. לדבריו, ההחלטה התקבלה לאחר פיגוע הירי במטרה לחזק את הגזרה המתוחה בגדוד חי"ר נוסף.

בגדוד כבר התרגלו לאופי הפעילות בעוצבת אדום, ששונה מהתעסוקה באיו"ש - בעיקר משום שהיא מתבצעת לאורך גדר הגבול, כנגד חדירת מחבלים לשטח המדינה בניסיון לבצע פיגועים וחטיפות. "למרות שללוחמים מאוד נוח באיו"ש, שם הם מכירים כל פינה וניצבים אל מול אויב הנראה לעין, הם מאוד שמחו לרדת לדרום", אמר המג"ד. "בשבילנו זו זכות גדולה לבצע תעסוקה מבצעית בכל מקום בו זקוקים לנו".

למרות פרק הזמן הקצר שניתן לגדוד לפני המעבר לפעילות בקו הדרומי, לא היו בעיות בתפקוד הלוחמים בשטח. "לא היינו צריכים לעשות שום דבר שונה, וגילינו שכגדוד חי"ר אנחנו יכולים לבצע כל משימה", סיפר המג"ד. "תוך כדי משימות התע"ם, אנחנו מבצעים אימונים שמתאימים לאופי הקו".

גדוד דוכיפת מצטרף לפלוגה מגדוד נחשון שכבר ביצעה תעסוקה מבצעית בפיקוד הצפון. בימים אלה בוחנים בחטיבת כפיר את האפשרות שבעתיד גדודים נוספים ייצאו לפעילות מחוץ לפיקוד המרכז, בדומה לשאר חטיבות החי"ר.

בנוסף, הוחלט לאחרונה כי בפעם הראשונה גדוד מהחטיבה ישתתף בתרגיל במסגרת קורס מ"פים-מג"דים.
ישן 30-03-2012, 00:45

חטיבת כפיר מיישרת קו: "לומדים את 'עופרת יצוקה' ולבנון השנייה"

http://www.idf.il/1133-15328-he/Dover.aspx

חטיבת כפיר קיימה בשבוע שעבר, לראשונה, אימון קצונה זוטרה של מפקדי המחלקות. האימון, שנערך בבסיס האימון החטיבתי של הצנחנים שבשפיפון, נמשך יומיים, ובמהלכו התבצע "יישור קו" מקצועי בתחום הלחימה בשטח בנוי. ההשתלמות כללה חלק עיוני ומעשי אשר הורכב מחמש תחנות: מעבר משטח פתוח לשטח בנוי, התקדמות ברחוב, לחימה בשטח צפוף, הגנה בשטח בנוי מול אויב וחבלה אורבנית. במקביל, הוטמעו טכנולוגיות חדשות בחטיבה בדגש הלש"ב.

"בכל ימות השנה אנחנו פועלים בשטח בנוי, והצורך להתכונן למצבי חירום הופכת את הלש"ב לסביבה הטבעית של כפיר", הסביר לאתר צה"ל מפקד חטיבת כפיר, אל"ם אודי בן-מוחה. "אנחנו מזהים את השלב הזה בחינוך המפקדים כשלב קריטי. המפקדים כאן מתנהלים כמו חיילים, הולכים עם מאג ונגב, וזה נותן להם את היכולת להבין מה קורה לחייל הפשוט בפועל", הוא הדגיש. "כשהמ"מ הולך עם הכוח שלו, הוא חייב להבין את האיומים על חייליו, לכן ניתנה בהשתלמות גם זווית נרחבת על איומים רלוונטיים כמו המטענים ונ"ט. בסופו של דבר מפקדי המחלקות הם מובילים במלחמה".

חטיבת כפיר, שהייתה מזוהה מאוד עם אזור יהודה ושומרון מאז הקמתה לפני כשש שנים, פרצה השנה את הגבולות. לראשונה בתולדותיה, גדוד נחשון נשלח לתעסוקה מבצעית בצפון, וגדוד חרוב ודוכיפת היו בתעסוקה מבצעית בדרום, על רקע ההתחממות באזור. "כפיר הולכת ומתבגרת, היכולת לערוך השתלמות כזאת ולהציב סטנדרטים כלל חטיבתיים מחזקים אותנו כחטיבה", אמר אל"ם בן-מוחה, "אנחנו מקיימים תהליכי למידה לקראת מצבי חירום אפשריים, ולומדים לעומק את 'עופרת יצוקה' ואת מלחמת לבנון השנייה, וכן לקחי ביטחון שוטף".

בחטיבה מציינים כי השתלמות מסוג זה מגדילה את ביטחון העצמי ואת המקצועיות של המ"מים, אשר יעבירו הכשרה דומה בהמשך לחייליהם פרטנית. “אנחנו נותנים מענה ודגש לנקודות תורפה בלחימה בשטח בנוי בעזרת האימון הזה", הסביר מפקד ההשתלמות ומג"ד לביא, סא"ל אריה שחורי, "ביניהן, חבלה אורבנית, תרגול בירי רטוב ופריצה. במסגרת האימון היה שיתוף פעולה עם הנדסה קרבית ועם יחידת העוקץ, זאת כדי לחזק את תחום החבלה ובכדי שהמ"מ ידע להפעיל את כלבני 'עוקץ' בלחימה, בעיקר כשיש פעילות מבצעית רבה עם היחידה".

כמו-כן הוטמעו בהשתלמות נושאי האבטחה, מניעת ירי דו-צדדי, המרחק בין החיילים ומניעת התקרבות מחבל לכוח.
ישן 10-05-2013, 03:19
  jadadaia jadadaia אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.11.11
בתגובה להודעה מספר 138 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "חטיבה שואגת"

ציטוט:
שימו לב לבורות הקלה שמפגין אל"ם עליאן לגבי אילו שמות גדודים מנציחים סיירות עבר

http://mazi.idf.il/7006-11078-HE/IGF.aspx

איך הפכו שישה גדודים עצמאיים שהתעסקו בעיקר בפעילות מבצעית באיו"ש, לחטיבה אחת מאורגנת? לוחמי גדודי ה-90 התמודדו לפני עשור בטרור ששלט בערי יהודה ושומרון באמצעות מקצועיות, מוטיבציה גבוהה ושרשרת פיקוד ייחודית. זהו סיפורם של הגדודים שיצרו את חטיבת כפיר: כוח קריטי שמרחיב את עוצמתו ועתיד לתפוס את הקו הבא ברמת הגולן. האריות של

מהכתבה :
"גדוד חרוב הוקם בשנת 1995 כגדוד חי"ר ייעודי הפועל בגזרת שומרון והעיר שכם. בשמו הוא מנציח את סיירת חרוב המיתולוגית, שעסקה גם היא בפעילות מבצעית באיו"ש.
אל"ם אשר בן לולו, כיום מפקד המרכז לאימונים באש במל"י, היה המג"ד השני של גדוד חרוב, ופיקד עליו בין השנים 2001-2003."

יכול להיות שהמג"ד הראשון של חרוב היה 6 שנים בתפקיד ??????????????!!!!!!!
בתור אחד ששירת בגדוד בשנים 1997-2000 והחליף 3 מג"דים .... הייתם מנחשים שזאת טעות כתיב או חוסר ידע של הכתב ?

חוקי החתימות כאן: http://www.fresh.co.il/vBulletin/t-...%A4%D7%A8%D7%A9

באם תחזיר את חתימתך שאינה לפי הכללים למרות שהוזהרת בעניין, למרות שהיא הוסרה, ולמרות שהודעה זו היא אזהרה שנייה, נאלץ לחסום אותך משימוש באתר.

ישן 27-03-2015, 18:02

משפחה לוחמת: חיילי "דוכיפת" עולים לתרג"ד בצפון

הם לרב עסוקים במעצרים וסיורים בשטחי איו"ש, אבל השבוע לוחמי גדוד "דוכיפת" של חטיבת כפיר יצאו לנשום אוויר הרים צלול ברמת הגולן - ולקרוע את השטח. "בצוק איתן היינו אמורים להיכנס. זה היה חסר"

http://www.mako.co.il/pzm-soldiers/...0&pId=419406249

"ב'צוק איתן' היינו אמורים להיכנס, אבל איפשהו זה נפל בין הכיסאות ובסוף יצא שגדוד 'דוכיפת' תפס את מעבר ארז (מעבר גבול בין ישראל לצפון רצועת עזה - ת"ק). עשינו שם סיורים ומארבים על הגדר במשך שעות והרגשנו שאנחנו כמעט בפנים אבל לא. זה היה חסר לנו. אתה מגיע לגבול עזה ואתה שומע סיפורים, אז אתה רוצה להיות חלק מהדבר הזה. כל החברים שלי נכנסו ואני ממש התבאסתי שלא יכולתי. אנחנו חטיבה צעירה וכל דבר שאתה עושה היום זה ההיסטוריה של המחר. אנחנו כותבים פה את ההיסטוריה".
ישן 29-06-2015, 21:58

כתבה מבמחנה

"הרלוונטיות של חטיבת כפיר בלחימה עתידית רק הולכת וגוברת. אני שומע מפקדי אוגדות ומפקדי פיקודים שאומרים שהם רוצים שחטיבת כפיר תהיה חלק מהמאמץ המלחמתי שלהם", אמר מפקד החטיבה (מח"ט), אל"ם אשר בן לולו.

בתחילת השבוע הבא תציין חטיבת כפיר עשור להקמתה בעצרת חגיגית. עד הקמתה הרשמית פעלה החטיבה הצעירה במתכונת של גדודים נפרדים הייעודיים לאזור יהודה ושומרון (איו"ש). אך השנתיים האחרונות היו משמעותיות ביותר עבורה. היא הוכפפה לעוצבת עידן, ביצעה אימונים חטיבתיים משמעותיים, עברה שדרוג מכשירי תקשוב והקימה פלוגת החייאה קדמית. הכל על מנת לספק ללוחמיה כושר תמרון במערכה הבאה.

"במחנה" הפגיש את סגל הפיקוד הבכיר של החטיבה, שכלל את המח"ט, הסמח"ט ומפקדי הגדודים, לשיחה כנה על השינויים המתרחשים בחטיבה בימים אלה, על הלחימה בקיץ האחרון ועל ההכנות למערכה הבאה.

לאורך השיחה, המפקדים ביקשו להדגיש כי לאור המציאות המבצעית החדשה מעבר לגבול, ניכר שהכלים שרכשו לוחמי החטיבה באיו"ש, הופכים אותם לכוח איכותי ורלוונטי בכלל הגזרות וכי הניסיון הרב שצברו מהווה כיום יתרון עבורם. "אם פעם צה"ל התכונן למלחמות גדולות מול צבאות ואילו חטיבת כפיר, או יותר נכון הגדודים שלה, שיקפו איזו לחימה מסוג אחר, היום המצב השתנה לחלוטין", ציין המח"ט. "היום אנחנו מבינים שהלחימה בגרילה ובטרור בתוך שטחים בנויים היא הלחימה העתידית - הצבאות התפרקו, שדה הקרב השתנה וחטיבת כפיר מגיעה לכך עם הרבה ניסיון מוכח בלעצור טרור ולהיכנס לתוך קסבות".

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ישן 14-09-2015, 10:52
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
ראיון מפקד גדוד נחשון, סא"ל אליק מימרן

המחיר שצה"ל משלם על רצח המשפחה בכפר דומא

המחיר שצה"ל משלם על רצח המשפחה בכפר דומא

לפני שהוא עוזב את גזרת טול כרם ויוצא להתמודד עם האיום הלבנוני, מסביר סא"ל אליק מימרן, מג"ד נחשון בחטיבת כפיר, איך התעורר הטרור בגדה. כך הפכו מיידי האבנים ליעד צבאי
אמיר בוחבוט
יום שבת, 12 בספטמבר 2015
נהג פלסטיני חלף על פני מכונית ישראלית בכביש המוביל ליישוב עינב, מזרחית לטול כרם, והשליך לעברה אבן. 20 ס"מ הפרידו בין חיים למוות מבחינתו של הנהג הישראלי. הדיווח הועבר במהירות למפקדת גדוד נחשון בחטיבת כפיר, שאחראית על הגזרה, וכוחות גדולים סרקו את השטח אך ללא תוצאות. אחרי כיממה התקבל סרטון וידאו מהאזרח שמכוניתו נפגעה. מצלמת הווידאו במכונית תיעדה פלסטיני במכונית יונדאי כחולה משליך את האבן, אך לוחית הזיהוי הפלסטינית לא צולמה בבירור. הסרטון הועבר לסגן מפקד הפלוגה המבצעית של גדוד נחשון סרן ינון ג'מילי, כדי שיחקור את האירוע.

ג'מילי העריך שהפלסטיני יחזור על הפעולה, ומיקם שני מארבים על הציר בשעות שבהן אירע המקרה. אחד הלוחמים דיווח בקשר שמכונית יונדאי כחולה נעה על הציר, אך כשהכוח עצר את הרכב התברר שמדובר בנהגת פלסטינית שלא עונה לתיאור החשוד. כעבור פחות משעה התקבל דיווח נוסף, שוב פרסו הכוחות מחסומים והפעם עצרו נהג פלסטיני. על המושב הקדמי היו אבנים. הנהג הפלסטיני הועבר לחקירה, הודה במעשיו ושחזר את השלכת אבנים.
הרצח המזעזע של הפעוט הפלסטיני בכפר דומא גדע תקופה של שקט יחסי בגזרת החטיבה המרחבית מנשה, שכוללת את מרחב ג'נין, טול כרם, הכפרים יעבד וקבטיה ויישובים ישראלים כמו מבוא דותן, עינב ואבני חפץ. אחרי שבחודשים יוני-יולי היו רק ארבעה מקרים של השלכת אבנים בגזרה, במשך אוגוסט היו חמישה מקרים של השלכת אבנים וכן שני מקרים של השלכת בקבוקי תבערה.
גדוד נחשון מחטיבת כפיר, בפיקודו של סא"ל אליק מימרן, היה מופקד עד יום חמישי השבוע על הגזרה. בריאיון לוואלה!NEWS הוא מסכם תקופה, ומספר כיצד לוחמיו, שמתכוננים למלחמה מול חמאס וחיזבאללה, נאבקו מדי יום בסיכול השלכות אבנים על מכוניות של ישראלים בצירי התנועה המרכזיים, ועל השינוי בחשיבה, בהכשרה ובהיערכות שמחייב אותם המעבר לגבול לבנון.
התמודדת בגזרה עם יידוי אבנים. לא עבודה קלאסית עבור צבא.
"חשוב לי להדגיש שבמציאות של היום לא מתקבל אפילו אירוע אחד של זריקות אבנים. על אירוע כזה תתקיים הערכת מצב עם המח"ט. אנחנו עשינו תחקיר מעמיק על שלושה אירועים שהיו לי בשבוע אחד. אני לא מקבל אף מקרה. אני לא חי עם זה בשלום. למה? כי אבן הורגת. זה שיצאנו מזה בלי הרוגים ונפגעים, זה מזל אחד גדול".
סא"ל מימרן החל את דרכו הצבאית בשנת 1999 בפלוגת החה"ן של חטיבת גולני. עם סיום קורס הקצינים הגיע ערב מבצע חומת מגן לשטחי הכינוס של החטיבה לשיחה עם המח"ט דאז צ'יקו תמיר, ששיבץ אותו מחדש בפלוגת החבלה של החטיבה, אשר פעלה במחנה הפליטים של טול כרם ושכם.
"זה היה חלום בשבילי", סיפר מג"ד נחשון, "כל מה שלמדתי בבה"ד 1 כאיש מקצוע יישמתי כקצין ולוחם במבצע חומת מגן. עברתי שם אינספור היתקלויות עם מחבלים. עליתי על עשרות מטעני חבלה. בכל בית שבדקנו מצאנו אמצעי לחימה בכמויות אדירות".
מאוחר יותר הוא השתתף כמפקד צוות במבצע "דרך נחושה" בגזרת טול כרם. אחרי המסות הגדולות של כוחות לוחמים במבצע חומת מגן החליטו בצה"ל לבצע פשיטות נקודתיות על יעדי טרור ברחבי יהודה ושומרוןבמטרה לחשוף מעבדות ייצור חומרי נפץ, איתור מכוניות תופת ומעבר מבוקשים.
13 שנים אחרי שעסק במצוד אחר מחבלים מתאבדים, חזר סא"ל אליק מימרן לאותה גזרה, אך הפעם הוא התמודד עם מיידי אבנים ומקפיד לשמור על הסולם הערכי של לוחמיו. את התהליך הזה עוברים מרבית שכבת מפקדי הגדודים הסדירים בצה"ל.
אחרי קורס המ"פים הוא יצא לחופשה ארוכה בחו"ל כדי לרענן את הראש ולבחון הצעות באזרחות. בחודש מרץ בשנת 2005 הוא קיבל שיחת טלפון ממג"ד דוכיפת דאז ומי שלימים יתמנה למח"ט גולני רסאן עליאן, שהציע לו לקבל פלוגת לוחמים. מימרן השיב בחיוב. כך קשר את גורלו עם חטיבת כפיר, ומאז כיהן בשורה של תפקידים בחטיבה המנומרת.
"אנחנו מתמודדים בגזרה בעיקר מול חמאס. בכל פעם שהוא מנסה להרים את הראש אנחנו מבצעים מעצרים על בסיס עבודה מודיעינית מצוינת של השב"כ והמודיעין הצבאי, ומביאים מידע כדי לקצץ כל תנועה. יש אחיזה מודיעינית מעולה בשטח", מספר מג"ד נחשון על הפעילות בשגרה, "כמעט כל לילה אנחנו מבצעים מעצרים או סריקות במרחב. בארבעה חודשים עצרנו למעלה מ-90 פלסטינים. מרביתם אנשי חמאס".
מה הכי מטריד אותך בגזרה?
"בעיקר תחושת הביטחון של התושבים. כל אירוע שנראה לכאורה קטן הוא חשוב. לפני שבוע וחצי הושלכו בקבוקי תבערה על אוטובוס שלא נדלקו וזה חמור מאוד. יש מתח באוויר מאז האירוע בדומא".
הלוחמים שלך מבינים שאבן הורגת?
"כן. אבל מאידך הם מבינים מה מותר להם ומה אסור. זה אומר שהם מכירים את הוראות הפתיחה באש ויודעים איך להתנהל בזריקות אבנים".
אחרי האירוע בו מפקד חטיבת בנימין אל"מ ישראל שומר ירה במשליך אבן, הוציא אלוף פיקוד מרכז הוראת שעה שמחדדת את נוהלי הפתיחה באש. החיילים טוענים שזה הקשה עליהם. הכול ברור?
"כשאתה מסביר להם, זה ברור. הגישה היא שאין כוונה שמישהו ייפגע. גם אזרחי מדינת ישראל. זו המשימה שלנו - קודם כל להגן על אזרחי ישראל ואחר כך לא לפגוע בפלסטינים סתם. בכל תדריך של כל משימה הלוחמים עוברים על הוראות פתיחה באש. אין יציאה למשימה בלי זה. זה המוקד ולשם הולך התחקיר".
במהלך ארבעת החודשים הצליחו לוחמי גדוד נחשון לחשוף אמצעי לחימה ביניהם שלושה רובי M-16 שנגנבו מצה"ל. לפי גישתו של מג"ד נחשון, לכל אירוע קטן יש משמעות בגזרה, שלכאורה פועלת תחת סטטוס קוו. תוך כדי השיחה הוא נזכר באירוע קשה שמתחבר היטב לאמצעי הלחימה שמחזיקים ארגוני הטרור בגזרה. "אבי בן שטרית, הטבח של פלוגת החה"ן בגולני, עלה על טרמפ בשנת 2003 מהיישוב שבי שומרון (באזור שכם א"ב). עקף אותם רכב ופתח באש. אבי זיהה את המחבלים והשתטח בחלק האחורי של הרכב כדי להגן על הילדים שישבו איתו. ממש עטף אותם. אחד הקליעים פגע לו בגב. מאז הוא משותק ונע על כיסא גלגלים", סיפר סא"ל מימרן, "מצד אחד זה סיפור גבורה, ומצד שני אני בהחלט מבין את האיום".
אין ריבוי של התנחלויות בגזרתך, בשונה מגזרות אחרות ביהודה ושומרון. איך אתה מתרשם ממערכת היחסים באזור?
"אף אחד כאן לא רוצה להסלים את המצב. אני בטוח שיותר מ-90 אחוז מהפלסטינים רוצים שקט. יש פה הסכמה על שקט. יוצאים מכאן לא מעט פועלים לעבודה בישראל. יש גם ניסיונות פריצה דרך הגדר מצד שב"חים. חבר'ה שבורחים בעיקר לעבודה".
בשבוע שעבר נעצר חייל מחטיבת כפיר בחשד שהכה פלסטיני כפות בידיו כשעיניו מכוסות. לא מדובר בפקוד שלך, אך אתה מפקד בכיר בחטיבה. מה דעתך בנושא?
"כל אירוע נורמטיבי מפריע לי כקצין בצבא. אני לא מכיר את התחקיר. אני יודע שיש חשד ואין עדיין שום הוכחה. אנחנו, כמפקדים בכפיר, מתעסקים בזה יום ולילה".
נדרשת לשפוט לוחמים על ערכיות? לדוגמה מקרים של הכאה?
"לא. עשיתי תחקירים. היה אירוע שפלסטיני התלונן על שימוש מוגזם כוח של אחד הלוחמים. הבאנו תיעוד מצלמות מהשטח. קיימנו תחקיר מעמיק בנושא, כולל בקשה ממפקדת התיאום והקישור להביא עדות מלאה מהפלסטיני. הסרטון אמר את דברו. ראינו מה היה שם. במהלך המעצר הוא התנגד והשתולל והלוחמים הפעילו כוח סביר. זה הגיע עד לרמת מח"ט. אנחנו כמפקדים עושים הכנות מעולות, כולל הכנה מנטאלית לפני עלייה לכל גזרה".
איך אתם מתמודדים עם העובדה שכל פעולה היום מצולמת. לדוגמה התמונה בה נראה לוחם אגוז בנבי סלאח מתמודד עם ילדים ונשים שתוקפים אותו?
"מבחינתי שיצלמו. כל מי שרוצה. שיצלמו מה שהם רוצים. אנחנו פתוחים ומוכנים לקבל ביקורת. זה משרת גם אותנו. אנחנו הולכים עם מצלמות 'גו פרו' בפעילות. אנחנו מתעדים את עצמנו ולא מניחים ידיים על מצלמה".
במהלך השיחה אני מתעקש לשמוע ממפקד הגדוד המנוסה מה דעתו על כך שהוא נאלץ להתמודד עם ילדים ונערים המשליכים אבנים, ולא לבצע משימות קלאסיות של צבא, והוא בוחר לתאר לי מקרה שאירע לפני מספר שבועות. "הקושי בפעילות זריקות אבנים נע סביב השאלה מתי דיווחו לך על המקרה. אין לי כוחות בכל נקודה. במקרה המדובר דיווח אזרח במהירות לרבש"צ, שדיווח לנו על זריקת האבנים. זו הייתה שעת ערב. הקפצנו כוחות וסגרנו את כל האזור. הרמנו תאורות באוויר. סרקנו את השטח ואת היער. פתאום אנחנו מגלים שני נערים יושבים על עצים ומסתתרים. אחד מהם היה נער בן 16.5. הוא הודה, שחזר את המעשה וקיבל עונש של שנה וחצי בכלא".
ראש השנה מתקרב. יש לך חיילים נזקקים בגדוד?
"יש לי 41 חיילים בודדים ו-128 חיילים בטיפול שוטף. אני דואג אישית לכל חייל שיש לו בית חם לעשות את החג, אם הוא יוצא הביתה. זו המציאות של היום".
אין מצב שיש לך חייל רעב במהלך השנה?
"לא. אנחנו מבקרים את החיילים בבתים. אתה מגיע לבתים ובא לך לבכות. זה מדהים. אתה מגיע לסיטואציות לא נעימות. הייתי בבתים ולפעמים אתה מצטמרר ואומר 'איך אנחנו חיים בעולם כזה'. אני עובר על כל החיילים אחד-אחד. יש לי חייל בחפ"ק שהוא חייל בודד. הוא יתארח בחג אצלי כמו בן בית. חיילים נזקקים מקבלים פוקוס ויש הנחיות ברורות. אין חייל בודד שלא פתחנו אצלו את המקרר וראינו מה הוא אוכל. הטיפול בהתאם".
דוח לוקר והביקורת בציבור הישראלי על משרתי הקבע ערערו לך את הביטחון העצמי? את המחשבות על עצם היותך משרת קבע? מג"ד לוחם? היו כאלה שנעלבו.
"לא. אני פה לא בגלל משכורת. זה ממלא אותי. השליחות, האנשים, הפן המבצעי. אשתי, שעובדת מול מחשב כל היום, תמיד אומרת לי שהיא מקנאה בי על כך שאני משרת עם ברק בעיניים, כי אני מאוד אוהב את מה שאני עושה".
אתה מסיים כאן שירות של ארבעה חודשים ועולה לגבול הלבנון. עבודה צבאית קלאסית. לא מדובר במשליכי אבנים אלא בחיזבאללה, שצובר ניסיון בלחימה על אדמת סוריה.
"אני מחליף דיסקט. רוב התרגילים מבוססים על תרחישי קיצון, אבל גם על מטענים וירי מרכב חולף. יש לא מעט איומים שאנחנו נערכים אליהם, כמו אירוע רב נפגעים. אנחנו מומחים בלחימה בשטח בנוי. לא רק שאנחנו מתרגלים הכי הרבה, אנחנו מבצעים מעצרים בהיקף גבוה מאוד. הרמה בהתאם".
עדיין, מדובר במעבר חד מגזרת יהודה ושומרון לגבול לבנון.
"ההכנה המנטאלית מתחילה הרבה לפני העלייה לקו הגבול".
כמג"ד בכפיר אתה תדע להתמודד עם שמורות טבע? מנהרות? פריצה לבונקרים ותמרון עמוק?
"כל תרחישי הייחוס מוזכרים ואני נותן להם מענה באימון. כמפקד אני צריך להיות מוכן להכל. הייעוד שלי זה האיום הפלסטיני. לשם אני מכוון את הכוח, ההכשרה והאימונים. יהודה ושומרון בעיקר, וגם עזה. אני רוצה להיות בחוד החנית. בגבול לבנון זה משהו אחר. שם זה מאפס למאה. זה הסיפור. הכול יכול להיראות שקט ויפה אבל ברגע אחד הכול יכול להתהפך. נערכנו והתאמנו גם לזה".

"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 29-04-2017, 19:35
  משתמש זכר אספרסו קצר אספרסו קצר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.09
חשוב מאוד האימון במתאר צפוני.

חשוב מאוד האימון במתאר צפוני. גם יחידה שחייליה עוסקים בזמן שירותם הסדיר באכיפת סדר, צריכה את המיומנות לבצע תמרון בלחימה בעצימות גבוהה. גם אם תפרוץ מלחמת לבנון השלישית וגם אם חיילי כפיר לא אמורים במהלך השירות הסדיר להילחם מול חיזבאללה בלבנון ובסוריה, המיומנות שתוקנה לחיילים על ידי אימון בעת השירות הסדיר תשמש אותם לאחר המעבר ליחידת המילואים. חייל מילואים לא ידע להלחם אם לא תאמן אותו בסדיר. שירות החובה בחטיבת כפיר הוא הזדמנות להקנות לחיילי החטיבה מיומנות לחימה בעצימות גבוהה אותה הם יצטרכו כחיילי מילואים אם תפרוץ מלחמה. עלתה במוחי האפשרות הבאה לשירות החייל הרגלי הסדיר. שיטה זו תאפשר גם רמת מיומנות גבוהה לחייל המילואים וגם זמן לבצע תעסוקה מבצעית במהלך שירות חובה של שנתיים וחצי. אז זה הולך ככה:
שנה וחצי: מסלול לוחם
חצי שנה: אימון הקמה יחידתי
חצי שנה: תעסוקה מבצעית או כוננות
כמובן שיש לשאוף לכך שהחטיבות תשמורנה על אותו הרכב כוח האדם שלהן מרגע תחילת אימון ההקמה ועד שהחיילים מקבלים פטור משירות מילואים בגיל 50 לחיילים הזוטרים ובגיל 55 למפקדי החטיבות. זה לגבי אימון יחידות הרגלים במילואים. אפשר יהיה להחזיק גם יחידות של חיילי קבע נוסף על היחידות שתעבורנה אימון בשיטה שציינתי בהתאם לצורך המבצעי. אם יגייסו גם את החרדים לחיל הרגלים, אני מאמין שניתן יהיה לקצר את תקופת התעסוקה המבצעית לחיילי כפיר ולהגדיל את משך זמן האימון. לצערי הרב חיילי כפיר אינם מתאמנים מספיק ויותר מדי עסוקים בתעסוקה מבצעית. אני מודה שטרם נתקלתי במודל דומה למה שהצעתי בצבא של מדינה כלשהי.

ישן 30-04-2017, 18:32

לא זרקתי סתם מספרים
בתגובה להודעה מספר 175 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "[QUOTE=אספרסו קצר]ועד..."

לא זרקתי סתם מספרים. לפני שכתבתי את ההודעה הזאת שאלתי את אבא שלי עד איזה גיל לדעתו אדם יכול לשרת כרובאי. אבא שלי היה קצין בצנחנים והיום הוא משתדל לשמור על כושר גופני. הוא כבר עבר את גיל 60 אז לגביו זה לא רלוונטי. הוא אמר לי שעם הרפואה של היום אדם יכול לשרת כרובאי עד גיל 50. יש אנשים בני 55 שרצים מרתון מרימים משקולות או עובדים בתור סבלים. מי ששומר על הכושר והבריאות שלו לדעתי יכול להיות רובאי עד גיל 50 כשמפקדי חטיבות במילואים יכולים לדעתי להיות גם בני 55. זה דורש מודעות לשמירה על כושר גופני ובריאות ואם זה יהיה נורמה תרבותית אז אפשר להגיע לכמויות גדולות של חיילי מילואים קרביים בגיל הזה. גם אם לא ידרשו מהם לעמוד באותם ביצועים של בני 25.

ישן 30-04-2017, 18:56

אבל למה שכפיר לא ידעו להלחם בעצימות גבוהה
בתגובה להודעה מספר 179 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "להשתמש בחטיבה מתמחה, כיחידה גנרית מתמרנת נשמע בזבוז."

אבל למה שכפיר לא ידעו להלחם בעצימות גבוהה? אתה לא יכול להבטיח שבזמן לחימה בעצימות גבוהה עם גיוס מילואים כללי, הכמות של וותיקי שאר החטיבות הסדירות המתמרנות תספיק. יכול להיות שלפחות בשלבים הראשונים תצטרך גם את וותיקי חטיבת כפיר לצורך התמרון. השירות הסדיר זו ההזדמנות לאמן אותם. מאותה סיבה אני גם חושב שצריך לגייס את החרדים לצה"ל. לא בשביל הרעיון של "שוויון בנטל", אלא כדי לאמן חיילי מילואים. לאור העובדה שמקצרים את שירות החובה בעת רגיעה לשנתיים וחצי, האם גיוס חרדים לדעתכם יאפשר את מה שהצעתי? שכול חייל רגלי יספיק להתאמן לפחות שנתיים שלמות ויעשה רק חצי שנה תעסוקה מבצעית וגם יהיו מספיק חיילים שיעשו תעסוקה מבצעית בעת שגרה? גם אם הצבא אינו מספק מספרים על גודלו, אני מאמין שניתן להסיק את חלק מהנתונים על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ולעשות את חלק מהחישובים מבלי לחשוף סודות צבאיים.

ישן 30-04-2017, 19:56
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
למה שהם כן ידעו? הם חטיבה מתמחה בעלת כישורים חשובים.
בתגובה להודעה מספר 180 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "אבל למה שכפיר לא ידעו להלחם בעצימות גבוהה"

התמחויות נוספות - יבואו על חשבון משהו אחר,
או על חשבון התמקצעות, או על חשבון פעילותם ושימוש בכוחות אחרים במקומם - תוך פגיעה בהתמקצעותם,
והתועלת - לא ברורה בכלל,
במיוחד כאשר מלכתחילה מבצעים קיצורי שירות.

כאשר מדובר על גיוס מילואים - יש שפע חיילים זמינים לגיוס מילואים ללוחמה הכוללת תמרון ולוחמה בעצימות גבוהה,
מתוך 6 חטיבות חי"ר - 4 מתמחות בכך, ולא מגייסים את כל המילואימניקים, גם בתרחיש "קטסטרופה".

לעומת זאת - משימות של בט"ש ביו"ש לא נעלמות, אלא מתגברות,
ולאחר התמרון והטיהור הראשוני השטח המטוהר לא באמת מנוקה מלוחמי אוייב,
כך שהצורך בלוחמים שהתמחותם בבט"ש - עולה ולא יורדת.
אז קודם תשלח את כפיר למשימה שהם לא מתמחים בה,
ואז תשלח לוחמים אחרים ללוחמה שהם לא מתמחים בה?
מה עשית בזה?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אספרסו קצר
מאותה סיבה אני גם חושב שצריך לגייס את החרדים לצה"ל. לא בשביל הרעיון של "שוויון בנטל", אלא כדי לאמן חיילי מילואים. לאור העובדה שמקצרים את שירות החובה בעת רגיעה לשנתיים וחצי, האם גיוס חרדים לדעתכם יאפשר את מה שהצעתי? שכול חייל רגלי יספיק להתאמן לפחות שנתיים שלמות ויעשה רק חצי שנה תעסוקה מבצעית וגם יהיו מספיק חיילים שיעשו תעסוקה מבצעית בעת שגרה?
לא במודל שאתה מציג, אבל אולי במודל אחר.
כרגע מתבצע גיוס חרדים לתקופה רציפה, כאשר המודל הוא שירות רצוף המפזר את החיילים לשיבוצים שונים, ולמרות הדיבורים על נכונות לתנאי שירות משופרים - יש בעיות במודל,
והדבר משפיע על כמות החיילים הזמינים לגיוס.
לדעתי, אם ישנו את מודל השירות באופן קיצוני, למודל שאינו רציף, ובמהותו הוא אורגני,
יוכלו להגדיל את שיעורי הגיוס.

השאלה הגדולה - היא צורך:
האם באמת יש צורך בכמות גדולה של פלוגות אורגניות מסוג זה?
ישן 01-05-2017, 16:03

יש יתרון ליכולת גנרית
בתגובה להודעה מספר 181 שנכתבה על ידי ai22 שמתחילה ב "למה שהם כן ידעו? הם חטיבה מתמחה בעלת כישורים חשובים."

ציטוט:
למה שהם כן ידעו? הם חטיבה מתמחה בעלת כישורים חשובים.

יש יתרון ליכולת גנרית. חטיבה שיש לה התמחות בלחימה בעצימות גבוהה תוכל גם לבצע משימות בעצימות נמוכה אבל לא להפך. קודם פורסמה באשכול הזה כתבה על פעילות של גדוד שקד של גבעתי באיו"ש. אז היכולת להלחם בעצימות נמוכה כבר קיימת אצל גבעתי. נכון לעכשיו כפיר היא חטיבה של חיילי חובה שמגייסים אותם בגיל 18 לשלוש שנים או עכשיו שנתיים וחצי מאמנים אותם כמה חודשים ואחר כך תעסוקה מבצעית עד סוף השירות ומשתחררים. לאחר השחרור לחיילים אלו אין מיומנות מספקת ללחימה בעצימות גבוהה וזה פוגע בגודלו של גודל כוח המילואים של ישראל המיומן בלחימה בעצימות גבוהה. המדיניות של אימון חיילי כפיר ללחימה בעצימות גבוהה לא תפגע ביכולתם להלחם בעצימות נמוכה אך לאימון טוב יותר כמו שאני מציע יש מחיר כלכלי. לאמן חייל זה משאבים כלכליים וזה גם על חשבון זמן של תעסוקה מבצעית. אם אנחנו רוצים כוח ייעודי לבט"ש ושהדבר לא יפגע בגודלו של כוח המילואים ללחימה בעצימות גבוהה אפשר להקים כוח שיורכב מאנשי קבע שישרתו לתקופה מאוד ממושכת ולא ישתחררו בגיל 21. אני מעדיף את האפשרות הראשונה, שהיא אימון של שנתיים (לפחות) ותעסוקה של חצי שנה בעת שגרה לחיילי רוב היחידות הרגליות ואז משתחררים. אם חצי שנה של תעסוקה מבצעית לחייל רגלי זה לא יביא מספיק כוח עבודה כדי לבצע את משימת הביטחון השוטף אז אין ברירה. צריך לגייס את כול הגברים הכשירים לשירות חובה של 3 שנים במקום שנתיים וחצי. כולל את החרדים.

אשמח גם לשמוע מה אתם חושבים על מה שכתבתי באשכול הזה:
https://www.fresh.co.il/vBulletin/s...ad.php?t=600765

ישן 01-05-2017, 17:19
צלמית המשתמש של ai22
  משתמש זכר ai22 ai22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.09
לא מדובר ביכולת גנרית אלא עוד התמחות
בתגובה להודעה מספר 182 שנכתבה על ידי אספרסו קצר שמתחילה ב "יש יתרון ליכולת גנרית"

שתבוא על חשבון משהו אחר.
או על חשבון פעילות (ולכן תפגע ביחידות שיחליפו אותה) או על חשבון מקצועיות.
במהותה, חטיבת כפיר נועדה להפחית את התעסוקה המבצעית של החטיבות הקרביות והמילואימניקים - שפגעה ביכולותיהם המבצעיות.

גודלו של כח המילואים לא נפגע - כי מלכתחילה כח המילואים הזמין לא מנוצל במלואו.
צה"ל לא מזמן את כולם לאימונים תקופתיים, למבצעים ואפילו למלחמות לצרכי תמרון.
ובסבירות גבוהה יזמנו הרבה אנשי מילואים לצרכי שמירה על שטחים לאחר שטוהרו חלקית,
כך שסביר לאמן את אנשי החי"ר שמתמחים בתמרון גם בעצימות נמוכה, אבל לא להפך.

לא ברור מה אתה רוצה. למה צריך את כל זה?
הוחלט כבר בניגוד למה שאתה מציג - שמקצרים שירות ל30 חודשים, וכשצריך ידרשו קבע.
במקום חטיבות גנריות, עוברים להתמחות:
קרק"ל שומרים על גבולות שקטים,
כפיר נושאים בעיקר הנטל ביו"ש,
חטיבת הקומנדו תתמקד בקומנדו בשוטף ובמלחמה,
והשאר יתתאמנו כמו שצריך למשימתם שכוללת תמרון.
למה לחזור למקצועיות נמוכה וגנריות?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אספרסו קצר
אשמח גם לשמוע מה אתם חושבים על מה שכתבתי באשכול הזה:
https://www.fresh.co.il/vBulletin/s...ad.php?t=600765

זאת לא הייתה הסיבה.
להבנתי, כשהיו תרגילים, התברר שבמצב מלחמה יהיה אובדן מזעזע של אנשים,
ולכן הוחלט (גם מטעמי חיסכון) - להסתמך כמעט בלעדית על חיל האוויר, ולכן גם לא התאמנו בסד"כ גדול, ולא בדקו את מצב הימ"חים, והמפקדים לא יכלו לדעת מה רמת הכוננות ומה יכולות התמרון.
זה היה חלק ממגמה עולמית (טענו שעידן הטנק נגמר), והביא למצב שבו כשבאופן פתאומי דרשו שכן יתמרנו, היה ברדק.
באופן מחופף לגמרי בסוף המלחמה פתאום ניסו לעשות תמרון גדול, והכל חרק.

בדיוק קראתי את דיוני וועדת אגרנט מול בני פלד.
בני פלד הסביר (בצדק) שכח האדם בעל פוטנציאל להיות מיומן מוגבל בהיקפו. אתה לא רוצה לגייס יותר מדי לכל תפקיד, כי אז תקבל הרבה חיילים באיכות נמוכה. זה יעלה לך הרבה ולא יתרום אלא יזיק.
לכן אין טעם לחשוב אפילו על מסלול אינטנסיבי (שיגרום לפציעות קשות) לכל החיילים - אלא לנסות לסווג אותם בדרכים שונות ולאמן ולהקצות כח אדם לפי צרכים.
המגבלות העיקריות הן אחרות - מסת שריר ומסת עצם למשל. אם חייל עשוי במקרה נדיר להידרש למסע לא מצדיק לעשות לכולם מסעות בקור ולהשבית אחוזים גבוהים מכח האדם על פציעות.
ישן 23-01-2020, 07:01
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 194 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "[QUOTE]החטיבה תשודרג לחטיבת..."

אין דבר כזה חי"רמכ בצה"ל. מה שאתה קורא לו חי"רמכ זה חיר"מ. אין גם הגדרה נפרדת לצנחנים.

ישן 24-01-2020, 20:59
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 197 שנכתבה על ידי מוהנדס במיל שמתחילה ב "לגבעתי וגולני יש נגמשי נמ"ר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מוהנדס במיל
לגבעתי וגולני יש נגמשי נמ"ר וכל התו"ל והאימונים שלהם נגזר מכך אז אם הם לא חטיבות חירמ"כ אני לא יודע מה כן...
ומהצד השני להגיד שחטיבת הצנחנים היא כמו כל חטיבה רגילה זה גם יהיה לחטות למציאות... עובדתית הם מתאמנים הרבה יותר לאיגוף אנכי משאר החטיבות....

ולכל זה אין שום קשר בין הגדרות הצבא לחטיבות.
נ.ב. - בין נגמ"כים לחטיבה ממוכנת מרחק רב מאוד. תנסה לקרוא קצת מהו התו"ל של חטיבות ממוכנות בצבאות זרים (בין אם מדובר בתו"ל מערבי או מזרחי) ותשווה למה החטיבות הנ"ל מתאמנות בארץ.

ישן 23-01-2020, 12:30
  Jack Heart Jack Heart אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.07.18
מהלך מתבקש אם לא היינו במצב הקיים
בתגובה להודעה מספר 193 שנכתבה על ידי פורטן שמתחילה ב "חטיבת כפיר תשודרג לחטיבה מתמרנת"

בו צה"ל מוריד סטנדרטים כדי למלא את השורות. אין תקציב מספק להצטיידות באמר"לים, רכבים קלים ורק"מים. בסיסי האימונים וההכשרות נראים כפי שהם נראים. לוחמים צועדים שעל קיבתם מזון מעובד במקרה הטוב. שימוש נמוך באש חיה באימונים (מטולים, טילים וכו'). אין תקני קבע לסמ"חים. ועוד ועוד בעיות בצבא היבשה המתמרן.

בכל מקרה זה מעבר לשינוי סמנטי בלבד, חטיבת כפיר צריכה לעבור תהליך משמעותי באימונים ובהנחלת תורת לחימה כדי ליישר קו עם שאר חטיבות החי"ר.

מעניין על איזה ניוד גלגלי מדובר. צה"ל צריך רכב ממוגן המסוגל לשאת יותר מארבעה לוחמים ועם יכולת עבירות כשל האמר.
ישן 24-01-2020, 12:51
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
מאמר בבלוג "על הכוונת" על הסבת חטיבת כפיר לחטיבת חיר"ם

הערכת אמ"ן מזהה אפשרות להסדרה עם חמאס, בדרום בינתיים אין רגיעה | מאת גל פרל פינקל
חלק מהמאמר מצורף

הערכת אמ"ן מזהה אפשרות להסדרה עם חמאס, בדרום בינתיים אין רגיעה | מאת גל פרל פינקל

הערכת אמ"ן שפורסמה החודש מזהירה שאיראן עלולה להצטייד בנשק גרעיני בתוך כשנתיים, אם כי טרם החליטה לעשות כן, וקובעת שנוצרו תנאים להשגת הסדרה עם החמאס בעזה. לאור טרור הבלונים, הרקטות וחדירות המחבלים, נשאלת השאלה אם מישהו עדכן את החמאס.
... אמ"ן זיהה בהערכה הזדמנות להשיג השנה הסדרה עם החמאס שעיקרה הפסקת אש בתמורה להקלות כלכליות משמעותיות. הד לכך נשמע גם בדברים שאמר הרמטכ"ל אביב כוכבי בהרצאתו במרכז הבינתחומי בהרצליה בחודש שעבר. הרמטכ"ל הציג את הג'יהאד האסלאמי, בדגש על אחד מבכירי פעיליו, אבו אל-עטא, כמי שהיוו מכשול להשגת הסדרה והסלימו את המצב.

מבצע "חגורה שחורה" בחודש נובמבר, ימי קרב שניהל צה"ל כנגד הארגון, בהם נמנע החמאס מלקחת חלק בלחימה, נראה כמהלך שהסיר את המכשול.

אלוף פיקוד הדרום, הרצי הלוי, המשיך את הקו ואמר בוועידת "האנשים של המדינה" של "ידיעות אחרונות" החודש, שנוצרו תנאים לשינוי המצב ברצועה, אך ציין שאין מדובר בהסדרה אלא ב"הבנות לרגיעה".

הלחימה בעזה מוכרת להלוי היטב. הוא פיקד על חטיבת הצנחנים ב"עופרת יצוקה", ועל כוחות הפיקוד במספר ימי קרב בשנה האחרונה, ובהם "גן סגור" במאי ו"חגורה שחורה" בנובמבר. ההבדל, לדבריו בין הסדרה לרגיעה הוא שהסדרה, כשמה כן היא, מהלך שמסדר "את כל הבעיות", ואילו כאן מדובר במהלך שנועד להפסיק את הלחימה. בהסדרה, למשל, מטפלים בסוגיית השבויים והנעדרים, ואילו המשא ומתן על הרגיעה יכול להיעשות בנפרד מהם.

הלוי אמנם ציין שעזה "היא מקום לא יציב", והדגיש שכמפקד פיקוד דרום האחריות שלו היא "להכין את הכוחות, קודם כל", אבל נשאלת השאלה היא האם הצבא לא אופטימי מדי בתרחיש שהוא מציג לדרג המדיני.

הג'יהאד האסלאמי אכן היה קטליזטור להסלמה אבל גם בלעדיו נראה שחמאס נמנע מלהרגיע את השטח. בחודשיים שעברו מאז מבצע "חגורה שחורה" ירו פלגים סוררים וכן חוליות של הג'יהאד האסלאמי רקטות לעבר ישראל, הופרחו בלוני נפץ לעבר שטחי עוטף עזה וישנן גם חדירות מחבלים.
לאור אלו יש לשאול כמה נכון קורא אמ"ן את המציאות ואת כוונות חמאס והאם ישנה הזדמנות של ממש, או שמה משאלת לב.

קשה להימנע מההשוואה למבצע "צוק איתן", בו העריך אמ"ן מספר פעמים שלחמאס אין אינטרס להמשיך את הלחימה וכי ישמור על הפסקות האש שגובשו. הערכות אלו התבררו כשגויות פעם אחר פעם, עד שהושגה פגיעה קשה ומצטברת בחמאס ובבכירי פעיליו.

המצב הפוליטי בישראל מקשה על השגת הסכם כלשהו עם חמאס, ואם זה לא מספיק הארגונים בעזה, חמאס והג'יהאד האסלאמי כאחד, מזהים את מצוקתו הפוליטית של ראש הממשלה. זה האחרון רוצה להשיג רגיעה מחד, ולכן יהיה מוכן לוויתורים מפליגים, ומנגד מבקש להצטייר כסמכות ביטחונית עליונה המגנה על ישראל. נראה שהם כמעט נהנים להעמיד אותו על קרני הדילמה.
נראה אותך חרוב
בתחילת השבוע סיכלו כוחות מסיירת חרוב, שהינו גדוד הסיור של חטיבת כפיר, וגדוד 52 מחטיבת השריון 401 חדירה של שלושה מחבלים מרצועת עזה. בהמשך השבוע ביקר הרמטכ"ל כוכבי את כוחות סיירת חרוב באוגדת עזה ושיבח אותם על המקצועיות והנחישות אבל הזכיר להם "שזה יכול לקרות הלילה או למחרת".

זו לא התקרית הראשונה שסיירת חרוב, עליה מפקד סא"ל ג', יוצא יחידת החילוץ של חיל האוויר (669), סיימה בהצלחה בגזרה מאז שירדה לשם לתעסוקה מבצעית. מוקדם יותר באותו יום חדר פלסטיני חמשו בסכין לשטח חקלאי הסמוך לגדר וכוח מהגדוד, כפי שדיווח כתב "Ynet" יואב זיתון, ניטרל אותו בירי מדויק לברך.

חרוב הפכה מגדוד חי"ר רגיל לגדוד סיור בשנת 2017, בתהליך הכשרה שהובילו מפקד החטיבה, גיא חזות, והמג"ד דאז, יניב בארוט, יוצא סיירת צנחנים. העובדה שלחטיבה יש גדוד סיור היא אולי המהלך העיקרי שאפשר לרמטכ"ל להחליט, כפי שהודיע למפקדי הגדוד במפגש עמם באוגדת עזה, כי החטיבה תהפוך לחטיבת חי"ר מעולה כמו אחיותיה בחיל הרגלים.

מפקדי החטיבה לאורך השנים שמעו ממפקדיהם והבטיחו לפקודיהם שהנה אוטוטו קם הדבר ונהיה והחטיבה תשלים את המהלך. הפעם, בכהונתו של המח"ט אל"מ ערן אוליאל, ששירת תחת הרמטכ"ל כמ"פ בצנחנים, נראה שזה עומד להתרחש.

המהלך יקנה לצה"ל חטיבת חי"ר סדירה נוספת שאותה יוכל להטיל ללחימה בצפון או בדרום, אבל ישלול מאוגדת איו"ש את אחד מכוחות ביטחון השוטף המיומנים והעיקריים שלו, לצד משמר הגבול.
השבוע פורסם שמפקד החטיבה הצפונית ברצועה, אל"מ יואב ברונר, שוחח עם חיילים בעת סיור שערך בגזרת החטיבה וכינה את נהגי הביטחון השוטף "ערסים". המח"ט לא עצר שם והבהיר כי בעיניו "ערסים הם לא בני אדם. הם תופעת טבע שאי אפשר לסדר אותה".

ברונר החל את שירותו בחטיבת כפיר ועבר לצנחנים כמפקד פלוגה. הוא פיקד על פלוגה בגדוד 890 במלחמת לבנון השנייה ועל הגדוד כולו במבצע "צוק איתן". לאחר מכן פיקד על בסיס האימונים החטיבתי ועל חטיבת צנחנים במילואים. אחרי כל התחנות הללו בשירות, אפשר היה לצפות שידע מה אסור ומה מותר למפקד לומר לחייליו.

מאז התקרית כבר הספיק ברונר להתנצל בפני חייליו באופן אישי, וטוב שכך. אבל ראוי לציין שאף שהדרך היתה שגויה, סביר שהנוקשות והגסות שהפגין נבעו מכך שהוא זיהה את המצב בגבול הרצועה כנפיץ, וביקש לחדד את הדריכות והערנות של חייליו. ניסיונות החדירה, הבלונים והרקטות, מלמדים שבזה הוא צודק.

(המאמר פורסם במקור באתר "זמן ישראל", בתאריך 23.01.2020)

(מתוך הבלוג "על הכוונת", 23.01.2020)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 24-10-2020, 13:34

מפקדי חטיבת "כפיר" מתאמנים יחד במתווה צפוני

https://www.idf.il/%D7%90%D7%AA%D7%...95%D7%A0%D7%99/

הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, ביקר ביום שלישי האחרון באימון המפקדים של חטיבת "כפיר" שהתקיים בבסיס האימונים של פיקוד הצפון באליקים, בלווי מפקד זרוע היבשה, האלוף יואל סטריק, מפקד עוצבת "הבזק", תא"ל אבי רוזנפלד ומפקד חטיבת "כפיר", אל"ם ערן אוליאל. מטרת האימון היא הכנת מפקדי חטיבת "כפיר" לאימון החטיבתי במתאר צפוני וזאת במסגרת אימון שיחל בסוף החודש. במהלך ארבעת ימי התרגיל, התאמנו המפקדים במספר תחנות המדמות את אתגרי הלחימה בזירה הצפונית וזאת במטרה לייצר שפה משותפת מקצועית בתחומי הלחימה השונים.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:30

הדף נוצר ב 0.38 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר