לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 02-09-2009, 13:48
צלמית המשתמש של avishon
  avishon avishon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.08.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עדו רז שמתחילה ב "הספר "על בלימה" - חט' 188 ביוה"כ"

זה ה-"פרומו" שקיבלתי במסגרת היותי ברשימת-הדיוור של אבירם :

"...***
'על בלימה' מתאר את אחד הרגעים הגורליים ביותר בתולדות מדינת ישראל.
מעולם בתולדותיה של המדינה בת ה-25 לא היה רגע קרוב כל כך בו עמד מערך ההתקפה הגרעיני שלה לקבל 'אור ירוק' לביצוע (כך על פי מקורות זרים).
כמה דקות לפני השעה שתיים של שבת-כיפור, 6 באוקטובר 73, פרצה מלחמת יום הכיפורים. בשעות הלחימה הראשונות, הקריטיות ביותר, הייתה חטיבת השריון הסדירה מס' 188 הסדן היחיד שעליו התנפצו מתקפות הצבא הסורי ברמת הגולן.
מפוצלים למחלקות טנקים בודדות לאורך קו הגבול, תחת הנחייה פיקודית שאין לסגת אף שעל, עמדו הטנקיסטים של 188 ובלמו את מסת האויב ביחסי כוחות חסרי תקדים.
לולא עמדו שם אותם טנקים בודדים ונלחמו באומץ לב ונחישות בנחשול השריון העצום שהתגעש מולם ייתכן וחטיבות טנקים סוריות היו כובשות את כל רמת הגולן, מתייצבות על מעבורות נהר הירדן, ממשיכות וגולשות לגליל, לעמקים ולחיפה.
ואז, כפי שנחרד כל כך שר הביטחון משה דיין בבוקר יום ראשון 7 באוקטובר, ייתכן וקיומה של מדינת ישראל הצעירה, "הבית השלישי", היה אומנם עומד בסכנה, הופך אותה לאפיזודה חולפת בת 25 שנה.
במלחמות ישראל אין אח ורע לחטיבה שאבדה את שדרת הפיקוד הבכיר שלה במהלך 24 שעות הלחימה הראשונות. במלחמות ישראל אין גם אח ורע לחטיבה שבחלוף 24 שעות ירדה מסד"כ הכוחות הצה"לי ותוך יומיים, כאותו עוף חול אגדי, חזרה ליטול חלק משמעותי בהמשך הלחימה, הסיגה, בצוותא עם כוחות אחרים, את הסורים מרמת הגולן ונטלה חלק בהבקעה הגדולה לתוך שטח סוריה.
ספר זה אמור להוות פתחון פה מקיף ראשון, לסיפור המדהים שלא סופר עד היום, סיפורה של חטיבה 188.
ידידי, אני מניח שרובכם מכיר אותי כמחברם של שמונה ספרי טיולים, חלקכם אולי נחשף גם לספרי האופנועים והחילוצים שהגיחו לפני עידן ועידנים משולחן הכתיבה שלי... ואחד או שניים מכם אולי אפילו נחשפו לספר ילדים שכתבתי לפני 7 שנים.
אני גם מניח שחלק מכם טייל אתי במשעולי הארץ המדהימה הזאת ואחרים חוו בהדרכתי השתלמויות נהיגת השטח.
עד כאן הדברים הידועים.
בשנת 1973 הייתי מפקד מחלקת טנקים ברמת הגולן. הלחימה שלי הייתה קצרה. פציעה ביום ראשון בבוקר נטרלה אותי כמעט עד סיום הלחימה (שאז הצטרפתי לגזרה הדרומית והשלמתי, עם חברי לנשק, את כיתור הארמייה השלישית במצרים).
במהלך כל השנים הללו כמעט ולא דברתי על המלחמה הארורה היא. היו לכך אינספור סיבות והעיקרית שבהן התגמדות פעילותי מול חבריי לנשק, אלו שלא שיחק להם מזלם להיפצע על ההתחלה, אלו שהמשיכו לעמוד ולבלום כל הימים הנוראים ההם.
יותר מכולם נגע ללבי סיפורה של חטיבה 188. לא רק סיפור גבורתם שלא ייאמן אלא, ואולי בעיקר, סיפור דחיקתם לקרן זווית והשכחתם מהזיכרון הציבורי.
לפני כחמש שנים הסתבר לי שחבורת מפקדים זוטרה משרידי חטיבה 188 החליטו לעשות מעשה. במהלך נחוש ומהיר הקימה החבורה הנ"ל 'חבר נאמנים', החלה באיתור הלוחמים, ערכה מפגשי פלוגות ועיקר העיקרים החלה באיסוף תרומות למען מטרה אחת ויחידה - כתיבת סיפורם שלא סופר, ספר שיכפר, באיחור כל כך גדול, על העוול הענקי שנעשה להם.
לפני כשנתיים נתבקשתי לקחת עלי את המשימה.
עשרות ספרים ומאמרים נכתבו על מלחמת יום הכיפורים. מאות אלפי מילים נכתבו על השאננות, היהירות, הקונספציה שקרסה, הטראומה שפשטה.
מאז אותו יום לפני שנתיים אני מודה כל רגע ורגע על הזכות שנתנה לי להיכנס לעובי הקורה של אותם ימי סגריר בסתיו 1973, לחקור וללמוד, לשאול ולהקשות ולבסוף לרדת לחקר האמת.
והאמת לא הייתה קלה לעיכול. הידיעה שדברים היו יכולים להתנהל אחרת. סימני השאלה הכבדים שהתעוררו על תפקוד הדרגים הבכירים - המדיני והצבאי. הצביטה הגדולה בלב על חרמשו קל התנועה של מלאך מוות, שקטל עשרות בחורים צעירים שחלקם, ללא כל ספק, היו יכולים להיות כאן אתנו.
כשלקחתי עלי את משימת כתיבת ספר זה לא הערכתי נכון את כמות תיבות הפנדורה שאני עומד לחשוף - עוצמת הכעס, הזעם, העלבון, התסכול, המרירות שמלווים את שרידי חטיבה 188 מאז ועד היום. בחלק מהתיבות גיליתי סיפורי גבורה שלא שיערתי שנותרו כמותם. באחרות מצאתי צמרמורות של פחד. חלק מנערי 73 לא רצו לחזור ולהיזכר בימים ההם. והיו גם כמה תיבות אישיות משלי, כאלה שנפתחו לפתע פתאום, מבלי שנתבקשו להופיע, ושקפו לי - ולבני ביתי שתמכו בי במסירות ובאהבה גדולה לכל אורך המשימה הקדושה שנטלתי על עצמי - עד כמה נפיצה עמידותי הרגשית מול עדויות אחי הלוחמים. עשרות לילות טרופי שינה יעידו על כך.
"שליח מצווה". זאת ההגדרה הקולעת מכולן. הגדרה שנטלתי על עצמי, אולי ללא צניעות יתרה. ועדיין, זאת התחושה החזקה מכולן – שליח מצווה. לשמש תרועת שופר שכולה סיפור זעקתם. גבורתם. פחדיהם. עקידתם. "למען תדע כל אם עבריה".
ישנם אוחזי עט מוכשרים ממני, הרבה יותר מוכשרים. ועדיין, אני מניח שלא רבים היו יכולים להתמודד עם המשימה הקדושה הזאת - לשמש פה, ביוגרף, לחטיבה שלמה, לחקור, נטול משוא פנים ומנותק מהוויית התקינות הפוליטית, כל פינה שהוחשכה מידיעת הציבור 36 שנים. להרים אבן ועוד אבן, ועוד אחת, בחיפוש חסר פשרות אחר האמת.
לצורך כתיבת ספר זה חקרתי 230 לוחמים ומפקדים ועברתי על הררי חומרים גלויים שעמדו לרשותי, ביניהם יומני מבצעים ודו"ח אגרנט.
בכל יכולתי ומאודי ניסיתי להגיש לכם משהו שונה - לא עוד ביוגרפיה משמימה אלא ספר מרתק, לופת, מרגש. אני מאוד מקווה שהצלחתי.
ידידי, חלק מכם עלול לראות במכתב זה סוג של פלטפורמה שיווקית עבורי. טעות. אני יודע לשווק. אני יודע לעשות עסקאות. אני לא בוחל בכסף. ועדיין, מכתב זה הוא משהו שונה.
את חלקי הצנוע בגין כתיבת הספר כבר קבלתי. יימכר עותק אחד או מליון - בחשבון הבנק הפרטי שלי לא ירשמו תנודות חריגות.
ושעל כן, מטרת מכתב זה היא אחת ויחידה - לשלוח אתכם לחנויות הספרים, עכשיו, בטרם רכשתם מתנות ראש השנה לקרוביכם.
מטרת מכתב זה היא להגדיל ככל האפשר את מוטת המזור לנשמות המסוכסכות והתועות שעדיין מסתובבות בקרבנו – לוחמי חטיבה 188 של מלחמת יום הכיפורים
מי ייתן והספר 'על בלימה' יהפוך לרב מכר שימצא את משכנו על מרבית מדפי הספרים בעם ישראל ויקיים את חלקי הצנוע בהגלדת הפצעים המדממים של לוחמי 188 אותם הם סוחבים אתם 36 שנה משבת-כיפור 1973.
תודה ושנה טובה לכולנו.
אבירם
..."

עד כאן...

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 02-09-2009, 22:54
  יוסי אגמון יוסי אגמון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.09.09
גרפיקה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עדו רז שמתחילה ב "הספר "על בלימה" - חט' 188 ביוה"כ"

לא הכרתי את מחבר הספר - ברקאי בצורה אישית, אך הכרתי לוחמים מהחטיבה המפוארת 188 שנמחקה בקרבות הבלימה נגד הסורים ברמת הגולן, כפי שהיחידה שלחמתי בטנק המוביל שלה (גדוד קורס מפקדי טנקים 198) שנמחק בקרבות הבלימה נגד המצרים בצפון תעלת סואץ (בין מוצבי מילאנו למיפרקת).

את הלוחמים הבודדים מחטיבה 188 שנשארו במחנה נפח ברמת הגולן, פגשתי לאחר שהייתי בין הלוחמים האחדים ששרדו עם מזלות גדולים את הכיבוש שלנו על ידי המצרים בגיזרת התעלה מדרום לעיר קנטרה והועברנו בחופזה עם הטנקים האחרונים מהסוג הזה בצה'ל, כדי להצטרף לטנקים הבודדים שנותרו מחטיבה 188 וחטיבה 7 ברמת הגולן ושוב נלחמתי בטנק המוביל של כח קורסי מפקדי וקציני שיריון עם מעט מילואמניקים, שפרץ בציר הצפוני עד למרחק של כ-40 ק'מ מדאמשק, עד שנפגענו מטיל לאחר שכנראה האמריקנים עצרו אותנו בשטח מישורי נחות בעקבות מידע שקיבלו מהלווין שלהם, כפי שעצרו כנראה את כוחות הטנקים שלנו במרחק של 101 ק'מ לפני קהיר בדרום...
(אנחנו רק פיונים על לוח השחמט שלהם...)

לאחר המלחמה הדרכתי נהיגה בטנקים כחצי שנה ואז מינו אותי למנהל היחידה הזאת שהיתה היחידה
העיקרית בצה'ל שעסקה בשיקום הצבא לאחר המלחמה והעמדתו מחדש על גלגליו...

בזכות הנסיון הרב שצברתי מהתפקידים המתוארים למעלה, אין באפשרותי להכנס לפרטים רבים אפילו
היום - לאחר 36 שנים, אך לדעתי כל לוחמי חטיבה 188 חייבים לזכות לתודה והוכרה מיוחדת מעם ישראל על חלקם בבלימת הסורים במהלכים הראשונים של המלחמה הנוראית ההיא, שבה הסורים והמצרים ניצחו בעיקר את עצמם...

יותר מכך, יש בידי מידע על כמה מיקרים שבהם הוענק צל'ש ללוחמים מאיתנו שאמנם מגיע להם
העיטור, כפי שמגיע להרבה מאד מאיתנו שניקלעו לתוך התופת הזאת שנוצרה עקב מחדלים רבים של הפיקוד הגבוה של הצבא והמנהיגים המדיניים, אך חלק מאלה שהוענק להם הצל'ש בניפרד מאיתנו, קיבלו האות ליכאורה בזכות קשרים של הוריהם או קרוביהם לשלטון או הצבא...

הצעתי היא, להעניק מיד אותות צל'ש לכל הטנקיסטים שלחמו בקרבות הבלימה - שבזכותם המדינה הזאת
ממשיכה עדיין להתקיים 36 שנים נוספות...(אני אישית מוותר על האות למען חבריי ).
מוטב מאוחר מאשר בכלל לא...!

סיפורי הענקת הצל'ש לכל אחד מהטנקיסטים האלה, יעניק לכל לוחמי חטיבה 188 ושאר הטנקיסטים
הסדירים ומשרתי הקבע ממלחמת יום הכיפורים, את הכבוד וההערכה שמגיעים להם מהעם היושב בציון, מבלי שישכחו אותנו כל זמן שמדינת היהודים הזאת ממשיכה להתקיים!

המלחמה הזאת בשנת 1973 היתה נקודת השפל הגדולה מהרבה בחינות של מדינת ישראל ויצאנו
ממנה הרבה בזכות הקרבה יוצאת מהכלל בעיקר של חבריי הטנקיסטים האלה שהרבה מהם איבדו
את חייהם!

יוסי אגמון
ישן 03-09-2009, 05:21
  שריונר מרובע שריונר מרובע אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.05.05
על הספר

אבירם ברקאי הוציא תחת ידו את עדויות הלוחמים - אלו שנשארו בחיים - ולשם כך יצאנו איתו לסיורים באתרי הקרבות, שם שמענו את הסיפורים מסמריי השיער, שחלקם היו חדשים גם לי.

עצוב לראות שהספר הזה ניכתב רק עתה, שנים כה רבות לאחר המלחמה.
לאחר המלחמה היו קרבות 'חשובים' יותר שהיו צריכים למשוך את תשומת הלב הציבורית: החווה הסינית, החרמון, תל סאקי - כולם קרבות חסרי השגים, עם נפגעים רבים ועם חירניקים ענודי מדליות ודרגות גנרל...

את הספר התחיל לכתוב רן אדליסט, שנשכר ע"י הועדה לעשות זאת - לא בהתנדבות, כמובן.
רן אדליסט פרש לאחר זמן, כפי שהיה צפוי בעיניי: כאחד שלא היה טנקיסט, הוא לא הבין את הענין, וכיוצא סיירת שקד הוא אף הביע זלזול בשריון, שהרי מה זה שריון לעומת סיפורי הצ'יזבטים של הסיירת...

הספר לא היה נכתב אלמלא מסירותם של כמה קצינים מיוצאי החטיבה. אלו שהקדישו רבות מזמנם וממונם כדי שהספר יצא לאור, כך שסיפור גבורתם ומותם של לוחמי החטיבה יהיה חרוט לנצח בתולדות הארץ הזאת.

ישן 03-09-2009, 08:12

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי בגירה שמתחילה ב "ברור! רק אל תקח את כל הקרדיט על הבלימה"

טוב, אני מבין שצריך סבלנות רבה כאשר מלמדים ילדים, על כן אסביר לך את הענין מההתחלה:

הספר נכתב אודות מעלליה של חטיבה 188 שהיתה חטיבת טנקים ברמת הגולן, והיא הגנה על המדינה מול איומי המלחמה מסוריה.
אם אתה רוצה פרטים על סוריה, אשמח לתת אותם בהמשך.
רמת הגולן נימצאת בחלק הצפוני של מדינת ישראל, (מדינת ישראל נימצאת במזרח התיכון) ממזרח לכנרת.

בשנת 1973 פרצה מלחמת יום כיפור והכוחות הדלילים של חטיבות הטנקים 188 ו-7 עמדו לבדם מול דיבזיות השריון הסוריות, ובלחימה עזת נפש, תוך הקרבת קורבנות רבים הצילה את מדינת ישראל מכיבוש סורי.

מצרים נימצאת באפריקה, מדרום-מערב לארצנו.
באותה עת ישב צה"ל על גדות תעלת סואץ.
תעלת סואץ היא תעלה המחברת את הים התיכון עם הים האדום.
גם הם פתחו במלחמה באותו יום ובאותה שעה, ומולם עמדו הכוחות הדלילים של חטיבות הטנקים 401 ו-14.

מפקד הצבא המצרי היה שאזלי.

כפי שאתה רואה מהסבר קצר זה. אין קשר בין חטיבה 188 ובין שאזלי ומטריית הנ"מ שלו.

ישן 03-09-2009, 12:27

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "על הספר"

ועם חירניקים ענודי מדליות ודרגות גנרל...

מענין לעשות השוואה, כיצד התקדמו מפקדי השריון והחי"ר לאחר המלחמה.

ניקח את המגדי"ם של הצנחנים, איציק מרדכי, יא-יא, דורון רובין - שלשתם קיבלו דרגת אלוף. איציק מרדכי אפילו קיבל צל"ש.
והסמח"ט של הקרב הכושל בחווה הסינית אפילו היה רמטכ"ל.

לעומתם רק שני מגד"ים בשריון היו אלופים: עמרם מיצנע ועימנואל סקל.
כל האחרים - אביגדור קהלני, יוס אלדר, ברק, יאיר נפשי, אברהם אלמוג, יום טוב תמיר ואחרים ששמם נשמט מזכרוני, נשארו בדרגת תת אלוף.

המצב חמור עוד יותר כשמדובר במחטי"ם: נתק'ה ניר, גבי עמיר, אריה קרן, וסגן המאו"ג דוביק תמרי, וגם עמוס כץ שפיקד על שארית חטיבה 188 בקרבות כיבוש המובלעת בגולן, נשארו בדרגת תת אלוף.

כמובן שמח"ט גולני דרורי היה גם הוא אלוף
מזל שיאנוש, אמנון רשף, וחיים ארז - המחטי"ם החשובים ביותר במלחמה, מונו לאלופים.

וכמובן, מאז ועד עתה לא מונה אף רמטכ"ל מהשריון, והכל התחיל עם מוטה גור שיתרונו על האחרים היה שהוא לא השתתף במלחמה....
ומאז מונו רק צנחנים כרמטכל"ים.
עתה הגיע תור הגולנצ'יקים...

ישן 03-09-2009, 13:25
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "[b]ועם חירניקים ענודי מדליות..."

מבין הרמטכ"לים אחרי 73':
רפול היה מפקד האוגדה שבלמה בגולן
דן שומרון היה מח"ט שריון ב- 73'
אהוד ברק היה מג"ד שריון (ברור שעבורו זו היתה אפיזודה חולפת, אחת מיני רבות בדרך לכיסא הרמטכ"ל)
אמנון ליפקין שחק היה מפקד אוגדה משוריינת ב- 82'

כניראה שמבחינתך לא מספיק להילחם במסגרת השריון כדי להיות שריונר- צריך לעבור טירונות שריון? צמ"פ? קמ"ט? קק"ש? אפילו מוסא פלד התחיל בגולני. אחרי כמה תפקידי שריון רצופים אדם נחשב בעיניך שריונר?

אגב, למה אותה "חונטת הרגלים" הובילה את צה"ל ב- 82' למלחמה משוריינת בעיקרה? יכול להיות שהגנרלים הצנחנים בכ"ז מוכנים לשמוע גם מישהו שלא מתהדר בכנפי צניחה?
ישן 03-09-2009, 14:47

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "מבין הרמטכ"לים אחרי 73': רפול..."

התגובה שלך היא דמגוגיה צרופה...

השרות בשריון היה 'אפיזודה חולפת' לא רק לברק אלא לכל השאר שמנית.
רפול אפילו לא עבר הסבה לטנקים, והוא לא הפגין יכולת מיוחדת כמאו"ג במלחמה. גם לא דן שומרון כמח"ט (במיוחד בהשואה לאמנון רשף), וכך גם כל היתר.

לא, אין צורך לעבור טירונות שריון, אבל רצוי לעבור את התהליך שעבר דוביק תמרי: לאחר שסיים את שרותו כמפקד סיירת מטכ"ל, הוא עבר לשריון וראשית הוא שהה מספר חודשים בסדנא הגייסית כדי ללמוד את הטנק לפניי ולפנים מבחינה טכנית.
לאחר מכן הוא שרת כמ"פ (!) במלחמת ההתשה, והיה מג"ד, מח"ט, מפקד אוגדה, וסגן מפקד הגייס.

הליך כזה הוא דרישה מופרזת מקצין מוסב, אבל יש לעבור לפחות את הנסיון שעברו עמירם לוין ומאיר דגן: הם התחילו כמגד"ים, והיו מחטי"ם ומאוג"ים.

בוודאי ש"חונטת הצנחנים" הפעילה את השריון במלחמת של"ג. וכי היתה להם ברירה? מה הם יכלו להפעיל במקום שריון, חי"ר? רצית לראות את לוחמי החי"ר על פקלאותיהם הולכים ברגל ונלחמים מראש הניקרה ועד כביש ביירות-דמשק?

ישן 20-02-2010, 10:58
  FShimon FShimon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.02.10
פיגוע השריונר צודק ב 123%
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "התגובה שלך היא דמגוגיה..."

ההבנה המוגדרת כאן שיש לעבור מסלול מהותי , בשביל להפעיל כוחות שריון צודקת
כקצין שריון שעבר את המסלול כל חיו , ובחלקם המאוחר היה ביחידת סיור רכובה
כלומר עשיתי את המסלול ההפוך. מי שלא עובר ברגליו אימונים תרגולות והבנת מגבלות הכלי,
לא יוכל לפקד על יחידות שריון , כשצריך להפעיל אותם בביצות התעלה, בטרסות של הרמה, או בחולות סיני. כי אין לו הבנה למשמעות התפעול . אין לו יכולת להבין תנועה ושקיעה בבוץ של חורף או משמעות חימוש בקרב, ואלפי חוסרי הבנה שהופכים את חוסר הידע שלו לאנציקלופדיה
הבורות היא לא האויב של הידע. האשליה של הידע היא הסכנה.
בתור אחד שהיה בשני הצדדים, ושנלחם ביום כיפור בטנק כמפקד, אם המוסב לא היה לפחות שנה , כאיש צוות, למשל מטק, חוסר ההבנה המקובע שלו יהיה נצחי.
אהוד ברק לא עשה הסבה יסודית, במלחמת יום כיפור היה עם פלוגה, ורישומה במלחמה קלוש, ולא במקרה. היינו אמורים לראות ניסים ונפלאות מבעל הצלשים הרב בצבא ישראל, ולא ראינו . זה לא היה סודי, הוא פשוט לא הבין תפעול הטנק במקרה הטוב
ישן 04-09-2009, 19:30
  משתמש זכר שלח שלח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.07.09
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "[b]ועם חירניקים ענודי מדליות..."

מר מרובע, אולי הגיע הזמן שתעגל את הריבוע ?
הכישלונות של צה"ל במלחמת יוה"כ, שזורים כחוט השני במוחם הקודח של אותם אנשי השיריון שניצחו את מלחמת ששת הימים, עקרונות מלחמת התנועה נשכחו, ומצבא מתמרן הפך צה"ל לצבא סטטי שיושב על קו התעלה מחד והקו הסגול מאידך. תפיסת "האף שעל" שהתאימה למתאר הגבול שלפני ששת הימים, לא עודכנה. ולוחמי צה"ל בניצוחו של הדרג הפיקודי, נשלחו להסתערויות יחידים מול הצבאות הסורים והמצרים. תוכניות המטכ"ל לא בוצעו, בחלקו מסיבות מדיניות ובחלקו כתוצאה מהברדק ששרר במטכ"ל בשעות הראשונות לניהול הלחימה. הדבר בולט בתהנהלות של בני פלד ז"ל שלמרות ביצועיו הכושלים משהו בתור רמשל"ט, התגלה כבעל אופי של אריה ושלח את ח"א לבלימת הכוחות המצרים והסורים. וכל הכתוב למעלה הוא רק חלק מהסיבות לחוסר קידומם של אנשי שיריון לאחר המלחמה.

נערך לאחרונה ע"י שלח בתאריך 04-09-2009 בשעה 19:39.
ישן 03-09-2009, 15:27
  אבירם ברקאי אבירם ברקאי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.02.08

ידידי המלומדים שלום,
כפי שנכתב במכתב שלי, אותו פרסם מנהל הפורום בתחילת שרשור זה - כרגע, הדבר החשוב ביותר עבור שארית הפליטה של 188 היא ההכרה ממסדית. סוג של מירוק עוונות חלקי על ההשכחה הציבורית שעשו להם כל השנים.
חלק מהותי מההכרה המחודשת יערך באמצעות שני טקסים מרכזיים שיערכו במהלך החודשים ספטמבר ואוקטובר. חלק לא פחות חשוב מכך הוא רכישה מסיבית של ספרים. וזאת בדיוק יכולה להיות תרומתכם הצנועה להגלדת הפצעים שעדיין מדממים.

אין הנחתום מעיד על עיסתו וגו' ועדיין, ללא צניעות יתרה, אני מניח שאת כל (או לפחות כמעט את כל) התשובות לשאלותיכם על המערכה הארורה ההיא באוקטובר 73 ברמת הגולן - תוכלו למצוא בספר 'על בלימה'. לא לחינם השקעתי בו שנתיים ימים ולילות.

צביקה גרינגולד מקבל את מה שמגיע לו בספר. הכי מדוייק שאי פעם נכתב על מלחמתו שם.

הספר שנכתב עבור מחלקת ההיסטוריה של צה"ל הנו עבודתו של סא"ל צבי עפר שהסתפק בחקירת האירוע ב-24 השעות הראשונות. צבי, יהודי חם, חכם ופתוח, היה לי לעזר רב, בעיקר בתחילת המחקר ואת המגיע לו הוא מקבל בתחילת הספר.

שלכם באחוות לוחמים,
אבירם
ישן 04-09-2009, 16:29
  אפי מגנום אפי מגנום אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.09.09
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "שלום אבירם, כמו שכתבת מה שהם..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מרקויס
שלום אבירם, כמו שכתבת מה שהם צריכים זה את ההכרה הממסדית. כי את הכרת התודה של המוני ישראל אני מאמין שיש להם. כל מי שאי פעם התעניין במה שקרה ביוה''כ 73 צריך לחוש יראת כבוד עמוקה לחבר'ה האלה.אני הייתי בן 10 אז אבל אני קורא על המלחמה הזאת הרבה יותר מכל שאר מלחמות ישראל, לפעמים אני שואל את עצמי שאם היינו נקלעים חו''ח עוד פעם לאותה סיטואציה, האם היינו מוצאים את אותה רוח ההקרבה שהיתה אז? אני אישית מאמין שכן.

במלחמת יום כיפור הייתי נהג הזחל"מ של אל"מ אמיר דרורי ז"ל מפקד חטיבת גולני.
הייתי אז "ילד" בן 19 ושלושה חודשים. הייתי בחניון בראש פינה ושמענו במכשיר הקשר שהסורים פרצו את קווי ההגנה ברמת הגולן וחלקם שועטים קדימה.
זכורה לי עד היום המחשבה שעברה לי אז במוחי כיצד האוייב עלול לאנוס את נשות ישראל ולטבוח את ילדינו. מחשבה זו בלבד נתנה לי את הכח להלחם בחירוף נפש וללא פחד כלל.
וגם היום כשאני בגיל 55 אם הייתה כפי שאמרת חו"ח חוזרת הסיטואציה הייתי מוכן להתייצב בקו הראשון כדי להגן על עם ישראל.
ולאבירם ברקאי : עלה והצלח.
ישן 05-09-2009, 15:39
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי שלח שמתחילה ב "סליחה על השאלה אבל מזאת אומרת..."

אולי לפחות פעם אחת תיקחו את הציניות שלכם וידענותכם הנבובה למקום אחר ותקשיבו למי שבאמת יש לו מה לומר. (מענה לשאלה ה"צינית" שלעיל).

אבירם, רכשתי את הספר והתחלתי לצלול לתוכו. כיוון שאני מאותו דור, זיהיתי חלק מהדמויות ושמעתי מקצת מן הסיפורים בימים ההם מפי החברים המעונות הר הצופים. מספר מחברי לבה"ד 1 כבר לא יכלו לספר. אין ספק שעשית מלאכת קודש והוספת לבנה נוספת לתעוד החסר של המלחמה ההיא.
בניגוד לאחרים, איני סבור כי חטיבה 188 הושמדה ביומיים הראשונים למלחמה. החטיבה איבדה את שדרת הפיקוד שלה, ואת גדוד 53 שספג אבידות איומות. מנגד, גדוד 74 לא נשבר וכך גם גדוד 39, (שניהם הופרדו ממנה, כחלק מציוותי הכוחות ההזויים שאפיינו את המלחמה ההיא) גם גדוד 82 שצוות אליה, ואשר שתי פלוגות שלו נמשכו ממנה באחד מהרגעים הקריטיים של הלחימה, לא הושמד. מישהו נרדם בשמירה ואפשר את יצירת המצב הכאוטי בעטיו סבורים הכל כיום כי החטיבה חדלה להתקיים בתחילת המלחמה.

ישן 05-09-2009, 15:48
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "אולי לפחות פעם אחת תיקחו את..."

קיום של חטיבה הוא לא תוצאה של קיום אי אילו מרכיבים של כוח. גדוד 74 השתייך לחטיבה 7 כמעט מיד. הוא אולי משוייך ברגיעה ל-188 אבל לא היה שייך לה בלחימה. מחלקות השריון של החטיבה שישבו ליד המוצבים בגזרה הצפונית אולי משוייכים לחטיבה ברגיעה, אבל בזמן המלחמה כבר לא.
חטיבה 188 חדלה להתקיים כחטיבה מרגע שהיא הפסיקה לתפקד כחטיבה, וזה קרה די מהר.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 05-09-2009, 16:11
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "קיים הבדל תהומי בין המינוח..."

לא צריך לחסל כל טנק וטנק בשביל להשמיד חטיבה. כל מה שצריך לעשות זה להרוס אותה כחטיבה - וזה בדיוק מה שקרה.
הקונוטציה של הושמדה - קרי לא נשארו טנקים, הוא מונח שהוא אינו צבאי. המונח הצבאי לחטיבה שהושמדה, ירדה מהסד"כ - הוא חטיבה שחדלה לתפקד כחטיבה. אפשר לעשות את זה תוך חיסול שרשרת הפיקוד וזהו (וזה מה שקרה, עם הפגיעה במג"ד 82 והרג חפ"ק המח"ט+סמח"ט).
בא נצמד למונחים הצבאיים היבשים ולא למונחים היותר עממיים שגם גוררים איתם אמוציות מיותרות.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 06-09-2009, 09:21
  offerd offerd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
מבלי להכנס לוויכוח
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "חטיבה 188 חטפה מכה איומה ב18..."

בעיקר כי איני מכיר לעומק את חזית הצפון במלחמת יוה"כ אומר כי במרבית המקרים מותו של המפקד מסמן מפנה משמעותי ביכולת היחידה לתפקד אם גם המחליף שלו או סגנו נהרגים.

מקובל להניח במיוחד בשריון אבל לא רק כאשר יש 2 טנקים שמפקד עליהם מ"פ - אז יש פלוגה
כנ"ל 6-7 טנקים שמפקד עליהם מג"ד אז יש גדוד - וכך היו מקרים רבים ביוה"כ

אבל כאשר יש 8 טנקים ללא מ"פ או אפילו 20 טנקים ללא מג"ד היחידה לא קיימת

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-post+subscribe@googlegroups.com

להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

ישן 06-09-2009, 14:22

עופר
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "מבלי להכנס לוויכוח"

נכון שנפילת המפקד גורמת לשינוי מהותי בפעולת הכח, אבל זה לא היה המצב בגיזרה הדרומית של רמת הגולן שם פעלה חט' 188.
הלחימה שם היתה מלכתחילה מלחמה של מחלקות טנקים - מקסימום פלוגות - הפרוסות בצורה דלילה ביותר על פני שטח נירחב.
שכן בניגוד לגיזרה הצפונית שהיתה בעיקרה גיזרת החרמונית-הבוסטר, שהיא למעשה אותה גיזרה שיש ביניהם קשר עין, הרי בגיזרה הדרומית אין קשר בין ציר כודנא לציר הנפט (ג'וחדר) או למוצב 116 (תל א-סאקי).
על כן אין משמעות לפעולה גדודית/חטיבתית, שהרי הכוחות הקטנים שהיו שם לא ביצעו - לפחות בהתחלה - שום תמרון, מלבד תנועה לרמפות וניסיון לעצור משם את שדרות הטנקים הסורים.
המח"ט והסמח"ט נהרגו כאשר הם רכובים על טנקים: הם נלחמו כמטק"ים, ולא היתה כל משמעות פיקודית על פי מעמדם.
זו היא הסיבה שהסורים נבלמו בגיזרה הצפונית, שם היו לקהלני כל הפלוגות שלו תחת ידו, וגם כאשר הוא קיבל פקודה לשלוח את פלוגת אלברט לקוניטרה, הוא קיבל במקומה את פלוגת זמיר, ויחד איתם היה גם הגדוד שתחת יאיר נפשי בבוסטר, בעוד שבגיזרה הדרומית שהיתה גיזרה גדולה יותר, היו כוחות קטנים יותר, שלחמו לחימה נואשת עד שקצרה ידם לעצור את גלי הטנקים הסורים.
גם 'התיגבור' של הגיזרה ע"י פלוגת אלי גבע לא הועילה, שהרי לפלוגה הזאת היה מ"פ שמחדליו עמדו ביחס הפוך לשחצנותו, והוא התקפל בהזדמנות הראשונה.
גם כאן, כמו במקומות אחרים, הלחימה היתה של אנשי הצוות הפשוטים והקצינים הזוטרים.

ישן 06-09-2009, 14:32
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "עופר"

לחימה חטיבתית ואפילו גדודית לא צריכה להיות תלוית קשר עין. פיתחת רפיד היתה גדולה על החטיבה, במיוחד בהתחשב בסד"כ שלה ובצורה שהיא הופעלה.
אבל כאשר יש שליטה חטיבתית אפשר לקבל החלטות - נסיגה, השהיה, התקפות נגד מקומיות (כפי שבן שוהם עשה לבסוף). ידוע שחט' 7 שלחה 2 פלוגות, והיתה אמורה לשלוח עוד גדוד (החלטה שיאנוש מסמס, אבל זה סיפור לאשכול אחר). אבל מרגע שבן שוהם והחפ"ק שלו נהרגו, יחד עם פציעתו של מג"ד 82, לא היה בעל בית לגזרה. לא היה מי שיקלוט סד"כ ויכווין לחימה. הלחימה בדרום רמת הגולן לא היתה מאורגנת יותר מהלחימה של הפלסטינאים בג'נין (לדוגמה) עד שהגיעו חטיבות 679, 205 ו-9 (ואוגדה 210).

לא ברורה לי האמירה שלך על אלי גבע - הרחב בבקשה.

ישן 06-09-2009, 14:49
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "אלי גבע ביקש לבצע מלא מחדש"

השניה היתה של אלי צ'סנר - זה ידוע, שניהם נלחמו קרב נסיגה לכיוון נפח. היתה כאן אמירה על מחדליו של גבע (כמו גם יה-יה). אם יש כוונה להשמיץ, לפחות מן הראוי לפרט.

ישן 06-09-2009, 15:24

בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "לחימה חטיבתית ואפילו גדודית..."

הפריצה הסורית העיקרית לא היתה בפיתחת רפיד, אלא צפונה ממנה, בנ.ג. 932, כלומר בשטח שבין מוצב 111 ופיתחת רפיד. היות והסורים ידעו היכן נימצאים הרמפות שלנו, הם הבינו ששם יתפרסו הכוחות, ועל כן נימנעו להחדיר את עיקר כוחותיהם על הצירים אלא בשטח הפתוח. על הצירים הם נלחמו כדי לרתק את כוחותינו, ולמנוע מהם תנועה אל עבר החדירה העיקרית.
אין ספק שהם ביצעו ניתוח קרקע נכון, וגם הלחימה שלהם היתה למופת.

אין ספק שהקמת הרמפות היתה טעות, שהרי היא קיבעה את מחשבתינו, וחייבה אותנו להתיצב רק שם, בעוד הסורים עוקפים את מערכת ההגנה הזאת.

הדבר הנכון לעשות היה לרכז את שתי החטיבות בנקודה אחת: חטיבה אחת באזור החרמונית בגיזרה הצפונית, וחטיבה שניה באזור תל פארס בגיזרה הדרומית. אז היינו פועלים על פי עיקרון המלחמה החשוב ביותר: ריכוז הכוח.
גם אם הסורים היו פורצים בנקודה מסוימת, הרי הכח המרוכז היה פורץ פנימה אל שטח האויב, ושם או שהיה עוקף את הכח הסורי ומשמיד אותו, או שהיה מבצע פריצה עמוקה אל עבר יעד אסטרטגי.
כך בדיוק פעלנו בסיני: למרות שלמצרים היו שתי ארמיות בשיטחנו, ביצענו פריצה בתוספת חציית התעלה, ועקפנו את הארמיה השניה מאחור.

באשר לפיקוד: אתה שוכח שהיה עוד מפקד בסביבה: מג"ד53 עודד ארז. עודד לא ניפגע בקרב, אבל הוא עלה על מוקש לאחר הפסקת האש ונפצע קשה, ואחרי שהחלים הוא נהרג בעת תרגיל כאשר טנק עלה על הג'יפ שלו. ביש מזל שכזה.

ובאשר לאלי גבע: קרא את סיפרו של קהלני "עז 77", שם הוא מספר על התקל שלו עם גבע, ואחד כמוך, שמכיר את הווית הצבא, יכול ללמוד מבין השורות מי הוא ומה אופיו של האיש הזה.

ישן 06-09-2009, 15:42
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "הפריצה הסורית העיקרית לא היתה..."

מודה שלא קראתי את עוז 77, וממקומי הנוכחי אני מצטער לומר שהגישה שלי לספר היא מאוד קשה. אני אודה לך אם תוכל לסרוק או לכתוב בקצרה על הקטע המדובר.

לגבי מג"ד 53, אני יודע שלפחות במקרה של צ'סנר הוא כלל לא הכיר את התחנה שלו - וזאת בגלל אופי החבירה לחטיבה. למעשה, צ'סנר (ואני בכוונה מדבר עליו) נשאר לבדו באיזור נפח - אני חושב שהפניה שלו ליאנוש היתה טבעית, למרות שההוראה של יאנוש היתה לא נכונה.

לבסוף - לגבי הפתרון הטקטי הנכון, לא אכנס להחלטות הנכונות או לא של הפיקוד, אוגדה והחטיבות בשעות האלה, אבל צריך לזכור שלמרות הלחימה של החברים מ-188, הסורים הגיעו לנפח בצפון ולאל-על בדרום, כך שדרום רמת הגולן היתה הלכה למעשה בידי הסורים, וחטיבות 4,9,679 שהחלו בלחימה באזור נלחמו למעשה מלמטה - גם אם היית מצליח לפרוץ בגזרה הצפונית יותר, אתה עדיין היית מאפשר שליטה מלאה בדרום רמת הגולן, איזור נפח והמורדות לכנרת. אני לא חושב שזו היתה אפשרות מתקבלת על הדעת באותו זמן.

ישן 06-09-2009, 17:02

בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "מודה שלא קראתי את עוז 77,..."

מפליא אותי שלא קראת את הספר. בספר מתוארת לחימת הגדוד בפרטי-פרטים, ואני בטוח שהיית רוכש כמה תובנות בכל הנוגע לשריון, לא פחות מספרי ההדרכה האמריקאים...
הקטע בנוגע לאלי גבע מופיע בעמוד 28. לצערי אין לי סורק, ואולי אחד הקוראים בעל סורק ובעל הספר יסרוק את הדפים המדוברים.

בנוגע לפעולה הטקטית הנכונה: אפשר היה לבצע פריצה בציר כודנא, לעקוף את הכפר ואת התל בעלי אותו השם, ואז לפנות דרומה עד נחל הרוקד, ולהקיף את הכח הסורי.
מצידי הסורים היו יכולים לרדת עד הכנרת - אפילו עד טבריה - בכל מיקרה הם היו מחוסלים, שהרי בפריצה קדימה היינו פוגעים במפקדות ובדרגים הלוגיסטיים שלהם, וכל השריון שלהם היה הופך להיות גושי פלדה דוממים, שהרי כח שריון זקוק לדלק ותחמושת לפחות פעם אחת ביום.
כך בדיוק קרה בדרום עם הארמיה השניה, שם לא היו להם אפילו מים לשתיה.

ישן 06-09-2009, 17:08
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "מפליא אותי שלא קראת את הספר...."

אני נמנע (עם התקציב המוגבל שלי) לקנות אוטוביוגראפיות ומעדיף ספרים יותר טקטיים ו/או היסטוריים. יש בהם יותר מדי נטיה לחיסול חשבונות והמידע שנמסר שם הוא חסר או חלקי.

לגבי ההשוואה לארמיה השניה - הארמיה השניה נמנעה מכל תמרון לאחר כשלון התקפת הנגד, וממילא הם התייצבו על קו ההגנה אותו תכננו (בהתאם למטריית הטילים). הארמיה השניה מתה מצמא בעיקר לאחר הפסקת האש. הפגיעה בדרגים של הסורים (שלא לדבר על כך שהכוח התוקף היה נופל על אוגדות העתודה) לא היתה מונעת ממנו להלחם עוד יום-יומיים עם הבטנים שלו. לו הסורים היו מצליחים להתיישב על מורדות הירדן, השליטה בצפון הרמה ופנימה לא היתה עוזרת מי יודע מה, בעיקר בגלל שלא היה לך איך לקדם ת העתודות. גם כך חטיבה 4 ו-9 נלחמו בעליה, במצב שהיה בפועל. בכלל, לצה"ל עדיף היה לו הגזרה הצפונית היתה נפרצת ולא גזרת 188.
תזכור גם שאת התקפת הנגד עשו אחרי שרוכזו 3 אוגדות בחזית הדרום. מצד שני, בגזרת רפיד בלבד היו 3 אוגדות סוריות בדרג הראשון והשני. אני לא חושב שניתן לצפות מ-2 חטיבות שריון גם להגן על גזרת רמת הגולן וגם לבצע התקפת נגד, מול 4 דיביזיות.

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 06-09-2009 בשעה 17:17.
ישן 06-09-2009, 16:59
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "ניתוח נכון. אני מסכים כי..."

המלא מחדש בוצע לפני הפגיעה בחפ"ק 188, ובאישורו.

בהתחשב בעובדה שיאנוש שלח את גד' 71 (ולאחר מכן ביטל) לסיוע ל-188 מראה שיאנוש היה מרוכז בגזרה שלו בלבד מבלי לשים את ליבו למה שקורה מדרומו.

ישן 08-09-2009, 14:22
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי romi4 שמתחילה ב "התו”ל אומר שאם העתודה..."

עתודה מטילים, בשביל זה היא קיימת. העתודה היא הדרך של המפקד להשפיע על הקרב. רק מרגע שהיא הוטלה אין יותר עתודה עד סוף האקט, בד"כ. ברגע שהלחימה מסתיימת (ולו לשעה), אתה בונה לעצמך עתודה מחדש.

יש רק בעיה אחת עם עתודה - צריך שיהיה סד"כ בשביל שהיא תהיה קיימת. במקרה של 188 זה לא היה רלוונטי די מהר.

ישן 08-09-2009, 11:50
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי romi4 שמתחילה ב "אם תרצה אוכל להפנות אותך..."

צריך להכין את העתודה מראש - והיתה כזו: חטיבה 7. רק שיאנוש רץ לגזרה עם ידוע בדיעבד של הפיקוד והותיר את הגזרה ללא עתודות. לגבי חטיבה 188, העתודה הוטלה מהר מאוד - וחסל. ההשוואה שלך לגרמנים היא לוקה: הגרמנים ויתרו על שטח ואז תקפו חזרה. באוירה בצה"ל דאז - קו המגע הוא קו עצירה, טקטיקה הזו היתה בלתי אפשרית.

ישן 08-09-2009, 12:39
  romi4 romi4 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.08.09
בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "ההפנייה לא תעזור, המצב כאן..."

גנרל גוטהרד היינריצי, מפקד קבוצת ארמיות ויסלה שתפקידו היה להגן על ברלין בחזית נהר האודר חש כי כעת לא יהיה מי שיתמוך בו בשעה שידון עם היטלר בבעיות חזית האודר. חשש זה התאמת עד מהרה. היטלר סבר כי ריכוז הכוח הרוסי בחזית האודר מול ברלין אינו אלא תכסיס הטעיה וכי ההתקפה העיקרית תיערך דרומה באזור סקסוניה שהיה תחת פיקודו של גנרל פרדיננד שרנר. הוא הורה להעביר יחידות שריון מחזית האודר לפיקודו של שרנר והשאיר את היינריצי ללא כוח עתודה. כאשר פנה היינריצי לקרבס וביקש ממנו להשפיע על היטלר לשנות את החלטתו, ענה לו קרבס כי הוא לא חולק על הערכת המצב של הפיהרר.

וזה כבר היה הסוף -בשערי ברלין הוא חשב על עתודה–אם תרצו ארחיב בעניין היינריצי גדול הטקטיקנים בקרבות הגנה–שאשתו היתה יהודיה אגב.

ישן 08-09-2009, 11:58
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי romi4 שמתחילה ב "חטיבה 188 לא הופעלה נכון..."

ברור למי? ברור לנו היום. בתורת הלחימה השחצנית של צה"ל דאז, היה ברור שעם "100 טנקים" נגיע לכל אחת מבירות ערב. מי שקובע שקו המגע הוא קו העצירה לא יכול לאפשר תמרון, השהיה, עתודה.

ישן 04-09-2009, 20:58

שלח שלום,
רגע לפני שכתבתי את תגובתי הראשונה כאן הזהיר אותי אחד מידידי הנפש שלי : "היזהר מהטוקבקים המתלהמים יש שם כאלה שישמיצו אותך ו/או אחרים בגלל תסכולים שלהם שלא טופלו, בגלל עוולות הסטוריות אחרות שלדעתם עדיין לא תוקנו, בגלל פציעות אישיות שלא הגלידו."

אני לא יודע מה מאלה, אם בכלל, מהווה את המרקם הגנטי של מכתבך.
ברשותך לא אכנס למלכודת קורי העכביש באמצעותה אתה מנסה לגמד את הערכים עליהם התחנך דור 73.
ובכל זאת אוסיף משפט אחד - כסף, זה לא הכרה ממסדית. כסף הוא לא האתנן שמישהו משרידי לוחמי חטיבה 188 מחפש כמזור לנשמתו.

שלח היקר, קח את הספר ביד, מצא לך זמן איכות להישאב עם דפיו, לימי הסגריר הרחוקים ההם. מי יודע אולי לבסוף תיווכח שאפשר גם בלי נימת ציניות וזחיחות דעת של יודעי כל - שתי תכונות שכל כך אפיינו את ההיבריס הלאומי של תקופת האימפריה שקדמה להתרסקות של אוקטובר.

שבת שלום,
אבירם

[font='Arial', 'sans-serif'][/font]
ישן 06-09-2009, 08:39

בתגובה להודעה מספר 96 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "או אולי פעם אחת תנסה להתייחס..."

אני לא מוצא את שאלותיו של שלח עוקצניות. מטופשות - אולי כן, אבל עדיין לא גיליתי את העוקץ בהם.

אני מתפלא שאתה שואל את השאלות הללו, שהרי אתה משתתף ותיק בפורום, ואתה יודע איך אני 'מתלונן' בכל אשכול על היחס המפלה כלפי קציני שריון, כמו, למשל ההדחה של מג"ד 9 בגלל הפגיעה במחסום ארז, ולעומת זאת לא הודח מעולם מג"ד בגולני, גם לא זה שהשאיר חייל ברצועת עזה, או אלו שבגדודם היו מרידות חוזרות ונישנות, כולל נטישת מוצבים מול פני אויב.

או על הנסיון שחזר על עצמו שוב ושוב להדחיק את ביצועיהם של השריונרים במיוחד במלחמת יום כיפור.
במלחמה זו בלטו בשטח יחסי הציבור הקרבות הכושלים בחרמון ובחווה הסינית, והם הועלו על נס למרות שהצנחנים וגולני נלחמו שם (בצורה גרועה ביותר) רק יום אחד (לעומת השריון שלחם 3 שבועות!).
לעומת זאת תוארו הקרבות של השריון באופן מינורי ביותר, ובמיוחד זה של חט' 14 בקרב הצליחה - קרב שלא היה כמוהו בכל תולדות צה"ל - וחט' 188 שעצרה בגוף חייליה את הסורים.

הנה סיפור בנושא: אחד הספרים החשובים אודות מלחמת יוה"כ הוא סיפרו המונומנטלי של אורי מילשטיין "קריסה וליקחה".
אפשר לחלוק על דעותיו של מילשטיין, אבל אין מחלוקת בכל הקשור לידע שלו או לתובנותיו.
בספר זה הוא מביא את הסיפור של חיילי גדוד 50 בתל סאקי בצורה מפורטת ביותר, המתפרסת על פני עמודים רבים, וזאת למרות, שכידוע, לא ניהלו שם חיילי הגדוד קרבות גדולים.
בפגישה עם מילשטיין שאלתי: הכיצד? דווקא הקרב הלא-חשוב הזה, שאולי מרגש בתולות צעירות, ראוי היה לתשומת לב כה רבה, וזאת בשעה שממש שם בסביבה נלחמו טנקים מעטים מול שדרות השריון הסורי, בקרבות מסמרי שיער שעולה אפילו על דימיונם של תסריטאי הוליווד? הם לא היו ראויים שסיפורם יפורסם?
לא אלאה אתכם בתשובתו של מילשטיין, שהיו בה יותר תירוצים מתשובות, אבל ברור שהפירסום הזה,שבא משורות הצנחנים המומחים בפרופגנדה וביחסי ציבור מקדמא דנא, ושהצטרף לפירסומים רבים אחרים, הביא לדרגת אלוף למג"ד הכושל של הגדוד הזה שפעולותיו במלחמה מתקרבות לאפס, גם לאחר שהוא עבר לחזית המצרית.
ואם מג"ד אחד של הצנחנים מקבל דרגת אלוף, הרי 'מגיע' גם לשאר המגד"ים להיות גנרלים.

אבל לאביגדור קהלני, החייל המעוטר ביותר בצה"ל, שנלחם כל משך המלחמה, ובזכותו הסורים לא גלשו אל עמק החולה, לא 'מגיע' דרגת אלוף. הוא אינו ראוי לקידום, לא הוא ולא שריונאים אחרים.

ספק אם שיכנעתי אותך, ואני בטוח שמיד יבוא הערותיו 'העוקצניות' של מר שלח ושל אחרים, ואני אמשיך לשאת אותם על גבי הכפוף על אף הכל....

ישן 06-09-2009, 10:29

בתגובה להודעה מספר 98 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "אני לא מוצא את שאלותיו של שלח..."

תגיד לי על מה אתה מלין בכלל ? על כבודם (האבוד לדעתך) של לוחמי חטיבה 188, או אל אי קידומם של לוחמי השיריון באשר הם ?
נושא האשכול הוא - הדרישה להכרה ממסדית של לוחמי חטיבה 188, אני אשמח אם מישהו יגיד לי למה הוא חושב שלוחמי החטיבה הזאת לא זכו לכבוד וייקר מהחברה הישראלית בכלל ומצה"ל בפרט.
כן לחטיבה 7 היו יחצנ"ים יותר טובים - קהלני ויאנוש - שלמזלם יצאו בחיים מהמלחמה ויכלו לדבר, ולכתוב ספרים וכו,.
אבל על כך תודות לאלת המזל.
אני קורא את התגובות שלך ואני חושב שבקריאות התגר המטופשות שלך, אתה מזלזל בזיכרונם של אלו שבשמם אתה כביכול טוען. דמם של לוחמי השיריון לא סמוק יותר מדמם של טייסי ח"א שנפלו ברמה כשפעלו באמ"ט לבלום את השיריון הסורי בבוקר ה 7 באוקטובר. כל ההתנצחות הזאת מי טרם יותר ומי טרם פחות מטופשת ומיותרת.

"תרומת ח"א בקרבות הבלימה בצפון משמעותית ביותר. בבוקר 7 באוקטובר מצטט רחבעם זאבי את דברי מפקד אוגדה 210, דן לנר: המלחמה בדרום הרמה נגמרה, אנחנו הפסדנו. אין עוד עם מה לעצור אותם. לנר טועה. יש במה. מטוסי סקיהוק עמוסי פצצות תוקפים באזור מוגן טילים ועוצרים את החדירה הסורית העמוקה בדרום הרמה. שר הביטחון מתאר את חשיבות תקיפות ח"א ברמת הגולן, לאחר שהוא חוזר מהצפון לתא רמשל"ט: ח"א הציל ציר אחד שהיה קריטי - הציר של רפיד.. ברור לי שתגבור כוחותינו לא יהיה לפנות ערב. אתם תצטרכו לתת להם סיוע. מאוחר יותר מציין דיין כי על אף מערך סוללות הטילים הסוריים, הפציצו רביעיות ח"א את ריכוזי השיריון הסורי באזור חושניה, צומת רפיד ורמת מגשימים ללא הרף" (מתוך ספרו של אל"מ שמואל גורדון 30 שעות באוקטובר)

אולי אם תבין - אם אתה מסוגל - שכלוחם בטנק (שכבודו במקומו מונח ד"א) ואפילו מג"ד טנקים לא זכית לראות בברור את המתרחש בחזית קצת יותר רחבה מהטנק שלך, אולי אז אתה תפסיק להתנפח ותתחיל להתנהג כבן אדם.
ישן 07-09-2009, 19:27
  v-22 v-22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.11.08
בתגובה להודעה מספר 104 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "אוקיי תודה."

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.steimatzky.co.il/Steimatzky/pages/ThumbnailImage.aspx?ImagePath=11530962/11530962b.jpg&ImageType=None]

כמה דקות לפני השעה שתיים שבת-כיפור, 6 באוקטובר 73', תקף הצבא הסורי במלוא עוצמתו ברמת הגולן. בשעות הלחימה הראשונות, הקריטיות ביותר, עמדה רק חטיבת שריון אחת בין הסורים לבין הכנרת. חטיבת השריון הסדירה 188. הסדן היחיד שעליו התנפצו מתקפות הצבא הסורי.

במשך ה-24 השעות הראשונות ללחימה נפלו בקרב כל בכירי החטיבה. סך הכל איבדה החטיבה 79 לוחמים . 69 טנקים ניצבו לבדם מול למעלה מאלף טנקים סורים, תחת מתקפת ארטילריה כבדה וללא סיוע אווירי.

מפוצלים למחלקות טנקים בודדות לאורך קו הגבול, תחת הנחייה פיקודית שאין לסגת אף שעל, עמדו הטנקיסטים של 188 ובלמו את מסת האויב ביחסי כוחות חסרי תקדים. אותם טנקים בודדים שנלחמו באומץ לב ונחישות בנחשול השריון העצום שהתגעש מולם, עצרו את דיוויזיות השריון הסוריות שאיימו להגיע למעבורות נהר הירדן, ולהמשיך משם הלאה. לגליל, לעמקים ולחיפה. על בלימה מביא את סיפורם של אותם גיבורים, השריונאים. הנהגים, הטענים, התותחנים והמפקדים, שמדינת ישראל חבה להם כה הרבה והיא אפילו לא יודעת זאת.

אבירם ברקאי, מ"פ שריון (מיל'), שפיקד על מחלקת טנקים במלחמת יום הכיפורים, הצליח להרים אבן ועוד אבן, ועוד אחת, בחיפוש חסר פשרות אחר האמת. לצורך כתיבת ספר זה הוא תיחקר 230 לוחמים ומפקדים ועבר על הרי חומר גלוי שעמדו לרשותו, בין השאר יומני מבצעים ודו"ח אגרנט. התוצאה מובאת בספר דרמטי שמשלב את אימי הימים הראשונים ללחימה, עם סיפור גבורתם של הלוחמים.
ישן 08-09-2009, 15:46

בתגובה להודעה מספר 107 שנכתבה על ידי romi4 שמתחילה ב "מטוסי פאנטום"

פאנטומים ונשרים (ששימשו כעתודה להגנה אוירית, והוצאו לתקיפות לטובת מערך היבשה בשביעי באוקטובר) וסקיהוקים.
בשלושים השעות הראשונות למלחמה הוציא ח"א 377 גיחות (מטוסי קרב בחזית הצפון) מתוכם 129 גיחות הוצאות לתקיפת הכוחות היבשתיים הסורים, (מאמץ הבלימה אמר מישהו ?) 128 גיחות הוצאות לטובת הגנה על הכוחות היבשתיים של צה"ל, 113 גיחות לשיתוק מערך הנ"מ הסורי. סה"כ 377.
אני מניח שהתקיפה של הפאנטומים אליה התייחסת, מתייחסת בכלל לתקיפה שארעה ב תשיעי לחודש ע"י שמיניית פאנטומים - אחת משלוש - , שלא הגיעה לדמשק, ובמקום לזרוק את הפצצות לים (כמו שעשו לוחמי הטייסת השלישית שלא הגיעו לדמשק,) חצו את רמת הגולן וכשהם קצרים בדלק תקפו ברמת הגולן.

נערך לאחרונה ע"י שלח בתאריך 08-09-2009 בשעה 15:50.
ישן 20-02-2010, 11:26
  FShimon FShimon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.02.10
חיזוקים לשריונר
בתגובה להודעה מספר 98 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "אני לא מוצא את שאלותיו של שלח..."

אוכל להסביר לכם למה אנשי החי"ר קודמו לאלופים והשריונרים לא
מהנתי הארוכה את ההסטוריה הצבאית, הסיכוי לשרוד בחזית הוא די קצר.
האמריקנים שיקללו זאת לזמן די קצר בויאטנם, ועוד יותר קצר לקצין, שחייב להמשיך למרות מצבו.
רומל בספרו על חיל הרגלים תוקף, סיפר איך נלחם ונפצע כסגן ב1914, המשיך והתקדם , נפצע ולבסוף עבר למפקדה. ומכל גדוד האלפינים שהיה בו נשארו רק בודדים בסוף הקרבות.
קציני שריון , בדרגות של מפקד גדוד , הם בעלי תוחלת די קצרה, לכן מצנע שרד, כי הוא לא חזר לקרב, לעומת מגדים שהמשיכו, וקידומם נחסם על ידי כדור/פגז.
לסיכום: בשריון מפקדים לוחמים בדרגת מגד נמצאים בחזית, בדרגת מחט כבר פחות, למרות שאמנון רשף או יעקב הדר - פפר היו יוצאים מן הכלל , אמיצים ברוחם, ולמרות הערכה עצומה שהיו להם, הם היו עסוקים בלהיות מקצוענים. ממה שכתוב בשורות, תבינו מה לא כתבתי.
יחסי ציבור זה מקצוע אחר. לכן יעקב חיסדאי לא אלוף, למרות שהידע הקרבי שלו קצת עולה על ברק
ישן 08-09-2009, 11:39
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "ולמה הקרב של הצנחנים בחווה..."

הקרב של הצנחנים בחווה הסינית לא נצרב ככשלון? אני לא מכיר טענה כזו. גם לא איציק מרדכי טען אי פעם דבר כזה. לגבי גולני בחרמון - המטרה הושגה, והחטיבה כבשה בסופו של דבר את החרמון הישראלי. חכם זה לא היה, נכון זה לא היה, הרבה מאוד אבידות כן היו - אבל המשימה בוצעה, ואת זה אי אפשר לקחת מהם.

ישן 08-09-2009, 11:55
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 120 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "הקרב של הצנחנים בחוה הסינית..."

ציטוט:
הקרב של הצנחנים בחוה הסינית נצרב כקרב 'גבורה',

יש הבדל גדול מאוד בין קרב גבורה לבין הצלחה. בד"כ כשלא מדברים על הצלחה, מדברים על גבורה ומשוואת העיטורים היא משוואה ידועה. קרבות גבורה שנגמרו בהפסד היו לנו הרבה.

לגבי הטענה שלך על גולני - אנחנו נשאר חלוקים.

ישן 08-09-2009, 12:12
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 122 שנכתבה על ידי romi4 שמתחילה ב "צריבת תודעה אינה מבוססת על..."

אני לא מכיר דבר כזה כשלון מטהר וכו' וכו'. אלה מונחים שהם אינם צבאיים, ומטרתם להצדיק את האבידות. אם לזה אתה רוצה לתת פרשנות של אליטיזם, שיהיה לבריאות. מה שאני רואה זה הדגשה של גבורת הלוחמים (שהיתה ללא ספק) על מנת לכסות את עכוזם של אלה שפישלו.
אבל אף אחד לא יגיד שזה היה קרב מוצלח ומעטים מאוד יגידו שזה היה קרב חיוני (ואלה הם דוב תמרי וברן - אלה שהחליטו על המשימה הזו).

ישן 09-09-2009, 20:21
  romi4 romi4 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 123 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אני לא מכיר דבר כזה כשלון..."

כדא לפתוח אשכול על צריבת תודעה–בטווח הארוך זה לפעמים יותר חשוב מהקרב עצמו.
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://www.google.co.il/images?q=tbn:LIdzSWUQTel2NM::journeyamerica.files.wordpress.com/2008/07/iwo-jima-picture1.jpg&h=78&w=104&usg=__20ek02VMHGGpRtCMtP15fsRdPOE=]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://www.google.co.il/images?q=tbn:_c840mF_Hqq7yM::www.uiowa.edu/policult/assets/WWII/IwoJima_flag.jpg&h=78&w=86&usg=__Eo1qm4m1yrF5AaYkIyddekNZ7Os=]

בקרב על איווגימה היו לאמריקאים 27000 נפגעים מתוכם 7000 הרוגים.בדיעבד זה היה קרב מיותר משהו כמו טירטור 42 -תראה איך צורבים תודעה.
אבל אנחנו לא-לא ננוח ולא נקוט עד שנמצא אשם.את הניצחון הכי גדול שלנו הרסנו בהבל פה.
באמריקה ארק שרון אהוד ברק וגם תמרי היו זוכים לפסלים בכל כיכר,ואלנו-זה ברח זה בוגד וזה אידיוט-בושה וחרפה.

נערך לאחרונה ע"י romi4 בתאריך 09-09-2009 בשעה 20:33.
ישן 13-09-2009, 10:30

תודה רבה אילן.
אני מנצל שוב את הבמה המכובדת הזאת להבהיר נקודה מסויימת שעלתה בהתכתבות פרטית ביני ובין שלח.
חי"רניקים ושריונרים, חיל אוויר ותותחנים, באינספור יחידות שונות, עשו מאז ומעולם, ביחד, את ההבדל בין תבוסה לניצחון. כך בכל מלחמות ישראל. ומכאן שסיפורי גבורה היו מנת חלקם של כולם, לא רק של חטיבה 188.

ועדיין, מסתבר שיש כאלה ששר ההיסטוריה ייעד להם מקום גבוה יותר בסולם ערכיות גבורתם.
כמו חיל האוויר במכת הפתיחה של 67 כך השריונרים, כולם, במלחמת אוקטובר 73.
ובין השריונרים מופלא היה בעיני, מאז ומעולם, מקומה של חטיבה 188.
ראשית חכמה יש לציין שחטיבה 188 בגזרת רמה"ג, כמו החטיבה האחות 14 בגזרת התעלה, היוו, יותר מכל כוח לוחם אחר, את הסדן שעליו התנפצו מתקפות האויב בשבת-כיפור 6 באוקטובר.
אלא מאי - חטיבה 14 "הסתפקה" במלחמת הקרבה הירואית. שחיקתה וכתישתה על ידי המצרים לא סכנו את מדינת ישראל. מאות קילומטרים של חולות סיני היוו בלם משמעותי בפני הכוחות המצריים בטרם יגיעו ויחריבו את גרעין ההתיישבות הציוני בנגב (שלא להזכיר שזאת גם לא היייתה מלכתחילה תוכניתם).
חטיבה 188, בדומה לחטיבה 14, "אחראית" לקרב בלימה הירואי, אלא שבמקרה שלה, בנוסף לסיפורי הגבורה הרגילים מסתבר שמלחמת הבלימה המופלאה שלה, ביחסי כוחות בלתי נתפסים , אפשרה לכוחות המילואים להגיע במהלך יום ראשון, 7 באוקטובר, למוצאי הצירים המטפסים מהגליל והכינרת לרמת הגולן ולבלום, רגע לפני נקודת האל חזור, את הכוחות הסורים - אלה שתוכנית המלחמה שלהם שלחה אותם למעבורות הירדן ולכינרת.
אני יכול להניח במידה סבירה של וודאות שבמידה ומפקדי הצבא הסורי היו מגלים שבינם ובין חיפה אין עתודות שריון שיכולות לבלום אותם הם היו ממשיכים הלאה לחיסול היישות הציונית.

ושעל כן, 'על בלימה' הנו סיפור מיוחד במינו.
מקומה של 188 אמור להיחרט בחלון הראווה הציבורי הרבה מעל ומעבר ל"סתם" עוד סדרת קרבות הירואיים שבכמותם הורגלנו מאז 1948.
'על בלימה' איננו רק אוסף סיפורי גבורה מרגשים - שכמותם כאמור התרחשו באינספור יחידות וגזרות - אלא ובעיקר האחריות שנפלה עליה, כרעם ביום בהיר, לגורליות סדר האירועים למדינה הצעירה עד כדי היותה על סף מהלומה גרעינית/חורבן הבית השלישי.
באוקטובר 73 רמת הגולן לבדה חוותה שרשרת אירועים מכוננים בתולדות האומה. הבלם העיקרי שמנע את הקטסטרופה - כמובן לא היחידי - היו לוחמי 188.

מכאן שהספר איננו ספר צבאי "רגיל" המספר על גבורת לוחמים אלא ובעיקר ספר מופת (לא בהיבט הספרותי אלא בהיבט התוכני) הדן באחד הרגעים הקריטיים ביותר בתולדות הציונות/המדינה ומקומה של חטיבה 188 בהמשכיותה.

כל טוב ובשורות טובות,
אבירם

ישן 14-09-2009, 14:54
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 139 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "שאלה לשריונרים ברשותכם: מה זה..."

רמתניות אלה הן מעין שלוחות נמוכות דרום מזרחית לתל יוסיפון. נקראות ע"ש חרבת רמתניה שהינה כפר סורי נטוש (ורצים עליהן הלוך ושוב, ושוב ושוב....)

ישן 14-09-2009, 21:36
  ר.יצחקי ר.יצחקי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.05
רמתניה
בתגובה להודעה מספר 141 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "תודה ביטיס.."

מצורפת מפת האזור (שגם קיימת בספר של ברקאי).
מי ששרת איתי בחטיבה 188 יוכל לספר לכם סיפורים הקשורים בשמי, שם המקום ותא נהג

אבירם,
המלה המתאימה ביותר לתחושות אותן אני חש בימים האחרונים תוך קריאת הספר היא ==> "צמרמורת".
היכורת רבת שנים שלי עם אותם מקומות ברמה"ג (של תחילת שנות ה 90) עליהם מדובר, מעל צריח הטנק ביחד עם תיאורך ואופן הבאת הסיפור, מביאות אותי לחוות את הספר כאילו בגוף ראשון. ממש ניתן לחוש את הפחד, הבלבול והגבורה המתלווה,לצערנו, לאובדן השליטה של הפיקוד העליון.
אז, כשדיקלמתי שוב ושוב את הדרך לרמפות, לא עלה בדעתי ש 20 שנה קודם לכן, חיילים כמוני דקלמו אותו דקלום אולם עמדו בפועל באותן עמדות והגנו על חיי כתינוק בעורף.
אז, בקורס מ"פים, על גבי הטנקים של גדוד 74, כשאני תוקף אוייב מדומה מכיוון סינדיאנה לצומת המפלים לאורך ציר הנפט, לא עלה בדעתי ש 20 שנה קודם לכן המתאר היה אותו מתאר אבל האוייב אמיתי.
למרות ששמעתי את הסיפורים בעבר,רק בימים אלו ירד, בזכותך, סופסופ ה"אסימון".
טוב עשה מי שהתעקש להעלות את הסיפורים, שאני שמעתי מספר פעמים בעבר בע"פ, על הכתב למען הדורות הבאים.
חזק ואמץ,
רם.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

רם.

ישן 16-09-2009, 21:26
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 149 שנכתבה על ידי אבירם ברקאי שמתחילה ב "בפגישה בביתו בקסריה, כשיאנוש..."

הדברים מעניינים וחמורים. האם יש יומני מבצעים של חפ"ק פצ"ן בהם מתועדות הפקודות שניתנו ליאנוש?

קראתי פעם את מחקרו של מי שהיה מפקדי, צבי עופר, אולם איני זוכר שהדברים הופיעו שם בצורה כל כך חמורה. גם מחקרו של וגמן "כאוס בנפח" אמנם מזכיר את הפקודה ביחס לגדוד, אולם מיחס את ביטול הפקודה להעברת גדוד 71, לאלוף הפיקוד, לאחר שיאנוש ניהל עימו "מו"מ". העיכובים והתקשורת הלקויה של גדוד 82, שיסודן בקשר ההדוק של המג"ד למח"ט המקורי שלו, אף הם מאוזכרים, אך הכל בשפה יבשה שאין בה כדי להביא את הקורא לכלל תחושת החומרה שבהתנהלות זו, שהמשכה היה בצהרי יום א', עת נמשכו שתי הפלוגות של גדוד 82, שהיו שייכות לגזרת הלחימה הדרומית, אך נמשכו ע"י מח"ט הגזרה הצפונית, שעה שהן לא היו אמורות להיו ת"פ שלו.

דבריו של יאנוש בקיסריה מזכירים לי את התנהלותם של מפקדי האוגדות בפיקוד דרום בכמה שעות קשות.

ה"מסורת" הנהוגה במלחמות צה"ל, לפיה מועברות יחידות משנה מעוצבה לעוצבה תוך שבירת מסגרות הפיקוד עליהן התאמנו היחידות, היוותה כר פורה ליצירת תקלות מן הסוג האמור, שכמעט והמיטו אסון על עם ישראל.

נערך לאחרונה ע"י b.a בתאריך 16-09-2009 בשעה 21:45.
ישן 17-09-2009, 07:54
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 151 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "אני מניח שיאנוש רצה לשמור..."

.
ציטוט:
עוד פרט שלא ידעתי עד עתה זה ההוראה של דיין לא לתקוף את סוללות הנ''מ הסוריות כמכת מנע

החלטה לגיטימית לחלוטין של דרג מדיני. מה שלא ברור לי איך הפכו את זה לאבן הפינה של היכולת של הצבא להלחם.

ישן 17-09-2009, 08:39
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 156 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "החלטה לגיטימית נכון אבל הרת..."

כי הצבא משרת את הדרג המדיני, ולא ההיפך. ואם החלטה להתקפת מנע היא בעלת מחיר גבוה, אתה לא עושה אותה.
גולדה ושאר המדינאים הגיעו למסקנה שהמחיר המדיני כבד מדי ועדיף לספוג התקפה - לגיטימי מאוד. בדרום לא היתה שום סכנה לפגיעה באיזורים מיושבים ישראליים. בצפון - כן.
היהירות היתה, אבל היא היתה בתפיסה שב"100 טנקים נכבוש את קהיר" וש"הערבים יזרקו את הנעליים". אם יצא לך לקרוא את הדיונים של המטכ"ל ושר הבטחון בנוגע לגיוס מילואים, היית רואה שבעיני הדרג הבטחוני בכלל לא היתה שאלה שלצורך לגייס מילואים, כי היה בטחון ביכולת של הסד"כ הסדיר להדוף את הערבים.

ותוספת: אלי זעירא לא שילם את המחיר? ועוד איך שכן. מחדל יוה"כ נקשר לשמו הרבה יותר מחלקו בו.

ישן 17-09-2009, 20:56
  Pshahar Pshahar אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.12.04
בתגובה להודעה מספר 157 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "כי הצבא משרת את הדרג המדיני,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
כי הצבא משרת את הדרג המדיני, ולא ההיפך. ואם החלטה להתקפת מנע היא בעלת מחיר גבוה, אתה לא עושה אותה.
גולדה ושאר המדינאים הגיעו למסקנה שהמחיר המדיני כבד מדי ועדיף לספוג התקפה - לגיטימי מאוד. בדרום לא היתה שום סכנה לפגיעה באיזורים מיושבים ישראליים. בצפון - כן.
היהירות היתה, אבל היא היתה בתפיסה שב"100 טנקים נכבוש את קהיר" וש"הערבים יזרקו את הנעליים". אם יצא לך לקרוא את הדיונים של המטכ"ל ושר הבטחון בנוגע לגיוס מילואים, היית רואה שבעיני הדרג הבטחוני בכלל לא היתה שאלה שלצורך לגייס מילואים, כי היה בטחון ביכולת של הסד"כ הסדיר להדוף את הערבים.

ותוספת: אלי זעירא לא שילם את המחיר? ועוד איך שכן. מחדל יוה"כ נקשר לשמו הרבה יותר מחלקו בו.

דדו דרש לגייס את כל אוגדות המילואים של צה"ל טרם תחילת המלחמה עוד לפנות בוקר ה6 לאוקטובר.דיין היה זה שסרב בטענתו שהכח הסדיר מסוגל לספוג ולעמוד איתן בפרץ וכל זאת בכדי לא לגייס טרם תחילת המלחמה - דבר שייראה כתגר מצד המעצמות ובראשם ארה"ב שהייתה נחוצה למערכת הבטחון בעיקר מבחינת הספקתתחמושת וחלקי חילוף. למרות זאת, גם דיין חשב שיהיה צורך בגיוס כלל המילואים- רק לאחר פתיחת הקרבות.
דדו שהעז להטיל נגדו וטו (גם וועדת אגרנט זקפה זאת לזכותו) דרש דיון עם גולדה בכדי שהיא תחליט והוא יעשה את המאמץ לשכנעה, גולדה החליטה החלטת ביניים ואשרה גיוס שתי אוגדות טרם תחילת הקרבות, וסד"כ מלא של חיל האויר שרובו היה בכוננות מיידית.
ישן 18-09-2009, 01:00
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 158 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]כי הצבא משרת את..."

וזאת בגלל שהוא רצה לבצע התקפת נגד. דדו עד אותו דיון עמד בדעתו שהצבא הסדיר מספק לבלום כל מתקפה. הדיון היה לא האם לגיס מילואים או לא, אלא האם להמתין להתקפות הערביות או לפתוח במתקפת נגד.
בדיון מטכ"ל שנערך ב 5 באוקטובר, בשעה 1400 (בדיוק 24 שעות לפני המלחמה), דדו עמד על כך שהסדיר יכולים לבלום כל התקפה סורית.
יתר על כן, גולדה לא היתה באותו דיון אור ליום שישי (דיון שהחל ב 6:00 בבוקר והסתיים ב 9:00), והצעת הפשרה של גיוס המילואים היתה של דיין ולא של גולדה. הדיון הממשלתי החל ב 12:00 ולמעשה הסתיים עם פתיחת המלחמה.*

ישן 18-09-2009, 01:56

הנתונים שלך שגויים, ומאוד
בתגובה להודעה מספר 159 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "וזאת בגלל שהוא רצה לבצע התקפת..."

בדיון מטכ"ל הזה של צהרי ה 5 באוקטובר מי שטען את מה שטען היה זעירא.
דדו העלה את רמת הכוננות בכלל צה"ל ביום שישי בבוקר- כמה שעות טובות לפני הדיון, כולל ביחידות המילואים (שלישי היחידות ומרכזי הגיוס שלהם גוייסו עוד ב5 באוקטובר) לרמה ג'.. כך נוהג אחד שלא רוצה לגייס מילואים? זו הסמכות שהייתה בידו, אם סמכות גיוס המילואים בהיקף חריג ומלא גם כן הייתה שלו - המילואים היו מגוייסים כבר בשישי בבוקר.
דדו הודה על חטא עם הטלפון הראשון שקיבל מהמוסד ב5 בבוקר (יום שבת), שטעה ונתן לזעירא לעוור את עיניו ולסמא את אוזניו.
בוודאי שגולדה היא זו שהכריעה כמה אוגדות יגוייסו, ואכן הדיון התחיל ב9 בבוקר, דיין לא רצה לגייס אפילו חייל אחד קודם תחילת הקרבות. רק לאחר דיון זה התקבל אישור הגיוס למילואים, זכות שהייתה שמורה רק לשלישיית גולדה-דיין -דדו.. בעקבות גיוס השווא באירוע "כחול-לבן". דיין לא הציע שום דבר, גולדה היא זו שהבינה שהמערכת הייתה רדומה. גולדה עדיין הייתה תחת הטראומה של כוננות כחול לבן וגיוס המילואים, באם זה לא היה כך - היא לא הייתה נרתעת מגיוס מלא של צה"ל ולא רק 2 אוגדות.
להזכירך - ההכנות למטס חיל האוויר שכונה המכה המקדימה בוטלו רק ב1 בצהריים, שעה לפני פרוץ המלחמה, כך שאין קשר לדיונים שהיו...
ישן 18-09-2009, 02:12
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 160 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "הנתונים שלך שגויים, ומאוד"

דדו רצה לגייס מילואים רק בהקשר התקפת הנגד.

הנתונים שלי באים מ"שגיון ללא כיפורים", שם מובאים גם ציטוטים ומ"בין שתי מלחמות". מהיכן אתה מביא את שלך?

ישן 18-09-2009, 15:54
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 162 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "מקורות מטכ"ל(פרוטוקולים) ועוד..."

היום אנחנו יודעים את זה. אז ההתבטאויות של הבכירים, כולל דדו, דיברו במפורש שהסדירים וח"א יסתדרו בבלימה. את הדיון בין דדו לבין דיין אני מכיר, בין השאר, מההכנות לחוק המילואים. הסיבה היחידה שדדו רצה מילואים הוא לפתוח במתקפת מנע.
ושוב - אתה יודע היום שהוא לא היה בכיוון, אבל זה לא מה שחשבו בצבא, ולא לזה התכוננו. כל הבכירים זכרו בדיוק איך הצבא כופף את יד הממשלה בתקופה לפני מלחמת ששת הימים ואיך הרחיבו את הלחימה מהגזרה המצרית. ההתבטאויות של דדו דיברו בפירוש על מתקפת מנע.

אני מפנה אותך לעמוד 258 מ"שגיון ללא כיפורים": "...בשלב זה של הדיון נסתמנה בין השניים מעין פשרה: השר הציע להסתפק בגיוס של שתי אוגדות... ולהשאיר לראש הממשלה את ההחלטה על גיוס כללי. שלישו הצבאי של דיין יצא מן הדיון כדי להתקשר אל הגברת מאיר, אך משום מה לא הצליח להקים עימה קשר. הדיון בנושא הגיוס הכללי נדחה, וכך גם ההוראה להתחיל בגיוס שתי אוגדות המילואים עליה סוכם. הגיוס נדחה, בין השאר, מפני שלא הייתה תחושת בהילות. דדו ודיין ידעו שנושא גיוס המילואים, כמו גם שאלת המכה המקדימה, ממילא יעלו לדיון תוך זמן קצר אצל ראש הממשלה"
וזאת בדיון שהתרחש פחות מ-12 שעות מהמועד החזוי לפתיחת המלחמה, ובוודאי שיחידות המילואים, לפחות לפי הנדרש מהן בגיוס סדור, לא היו זמינות ביום הראשון ללחימה. התחושה המצטיירת אצלי לפחות היא לא של תחושה שאין כוח לבלימה.

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 18-09-2009 בשעה 16:08.
ישן 18-09-2009, 19:42
  romi4 romi4 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 163 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "היום אנחנו יודעים את זה. אז..."

ברצוני לעלות היפוטזה בדיעבד.
נניח וכל קצין בדרג מח”ט היה בוגר אקדמיה צבאית של 4 שנים–ראה האקדמיה הפרוסית,ווסט פוינט או אקדמית הצי האמריקאי.
שם,מין הסתם היה לומד 4 סמסטרים את תורת ההגנה ועל הגנת היינריצי גדול מומחי ההגנה בהיסטוריה המודרנית.
אחת השיטות של היינריצי, שהיה פריק מודיעין אותו היה אוסף בעצמו, היתה בנויה על כך שכשהוא היה מזהה הכנות להתקפה רוסית הוא היה מסיג בלילה את כל צבאו (30 אוגדות) 10 ק”מ לאחור לעמדות מוכנות מראש ונותן לרוסים להסתער על עמדות ריקות כולל מיליארד פגזי ארטילריה וכו'. לקח לרוסים 3 ימים לזהת שהם לא הרגו גרמני אחד ושהצבא שלהם בברדק מוחלט -אז כבר היה מאוחר מידי והתקפת הנגד הגרמנית גמרה אותם.
עכשיו נניח שאחד הקצינים שישב בישיבות בחמישי באוטובר היה אומר-אני מציע שנשקול את שיטת היינריצי.
כלומר להסיג את כל הכחות כולל מעוזים לציר חת”מ ואת 188 לאזור ציר הנפט-אז היינו יוצאים לאבירי לב עם 1000 הרוגים פחות, פלוס 500 טנקים פלוס ח”א אחרי דוגמן.
אבל מה, אף אחד לא שמע על היינריצי, ואם שמו היה עולה היו בטוחים שהוא מזכיר ההסתדרות במחוז השפלה. ככה זה כשקורס קצינים לוקח 30 שבועות .

ישן 18-09-2009, 22:23
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
על זה הייתה לאברהם אדן (ברן) הערה מעניינת
בתגובה להודעה מספר 164 שנכתבה על ידי romi4 שמתחילה ב "ברצוני לעלות היפוטזה..."

בתוכנית רדיו לפני שנים רבות בנושא מלחמת יום כיפור ברן נשאל על אסטרטגית ה"אף שעל" בסיני שהתבטאה בקו בר לב ובתוכניות הלחימה של צה"ל ושעלתה במחיר כבד. הוא נשאל אם לא היה עדיף לתת למצרים להכנס (כפי שאתה מתאר כאן) ולהשמיד אותם במלחמת תימרון בתוך סיני.
ברן נתן תשובה טובה לדעתי (גם אם מדובר בחוכמה בדיעבד) שכוללת את הטענה הבאה-
התוכנית של המצרים ממילא לא הייתה להכנס לעומק סיני אלא להשתלט על רצועה צרה לאורך תעלת סואץ ולהתבצר שם בחסות טילי הנ"מ והנ"ט. זה היה יעד מוגבל שהיו לו השלכות מדיניות כבדות משקל מבחינת מצרים. במאמר מוסגר, זה אכן עבד להם יפה ורק טעויות שביצעו בהמשך וצליחת צה"ל את התעלה כירסמו בהישג המדיני שלהם ובסופו של דבר אומנם קיבלו חזרה את כל סיני אך רק בתמורה להסכם שלום מלא.
בהתחשב ביעדים המצריים, הרי נסיגה ישראלית לעומק השטח הייתה לכל היותר מקלה על המצרים להשתלט על הרצועה שבה היו מעוניינים והם היו נשארים תחת מגננת הנ"ט והנ"מ. מתקפת נגד של צה"ל בשלב זה הייתה נתקלת באותם בעיות בהן נתקלה מתקפת השמיני באוקטובר. זאת כמובן אם לא ניקח בחשבון שהקצינים בצה"ל אכן היו בעלי הכשרה מקיפה יותר ולכן מתכננים התקפת נגד יותר מוצלחת...
אני תוהה אם לא ניתן היה לשבש את הצליחה עצמה אם לצה"ל הייתה ארטילריה משמעותית בגיזרת התעלה וכוחות משורינים שיכלו לפגוע ממרחק בכוחות שצלחו בטרם הספיקו לבסס את ראי הגשר שלהם.
ישן 19-09-2009, 02:15
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 164 שנכתבה על ידי romi4 שמתחילה ב "ברצוני לעלות היפוטזה..."

אבל עשינו את זה במו ידינו, ואח"כ שילמנו על זה בהרבה הרוגים.
ב 8.10 גוזל, מכשיר, חמוטל, וחמדיה היו בידינו. גדוד 407 ישב בעמדות השולטות על טרטור עכביש. לאחר השטות של פד"מ, כל השטחים האלה אבדו ללא יריה אחת.
למרות זאת, כבר ב- 9.10 היה סד"כ גדודי באיזור לקקן, ולא היתה שום בעיה לשלוח לפחות חטיבה אחת שתשמר את מרחב טרטור-עכביש בשליטה שלנו. למעשה כל הקרבות הקשים, מרובי ההרוגים, של ה-14.10 ואילך לא היו מחויבי המציאות ותוצאה ישירה של נסיגה לא מבוקרת משטחים שולטים חיוניים ב 8.10.

ישן 19-09-2009, 06:39
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 168 שנכתבה על ידי romi4 שמתחילה ב "אני התכוונתי לנסיגה ב 5..."

וזו הדוגמה למה שהיה קורה לו היו עוזבים את כל הגזרה. כמות ההרוגים ששילמנו (בין השאר בגלל תו"ל שגוי) להחזיר את השטחים האלה היה יותר גבוה ממה שהיה קורה לו היו נשארים, והלחימה באיזור "מיסורי" מדגימה את זה יפה. מה שנכון היה לעשות, ונעשה במקרים מסויימים, זה לא לרוץ עד קו המים, אלא להתייצב בעמדות שולטות ולהמתין לאויב שיכנס לשטח ההריגה.

ישן 18-09-2009, 23:06
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 181 שנכתבה על ידי romi4 שמתחילה ב "למה כשאני אומר 401 פעלה נכון..."

אם במקרה אתה מכוון לתגובה שלי, אז אני מבקש להבהיר: לחטיבה 401 היה פשוט יותר מזל מאשר לחטיבה 14. קטונתי מלבקר את חטיבה 14- חטיבה שאת לחימתה אני מכיר ומוקיר. לחטיבות 14 ו-188 פשוט היה מזל רע, עד רע מאוד, כאשר שתיהן מצאו עצמן מתוחות עד דק עם פרוץ הקרבות, ללא פקודות מושכלות של הדרגים שמעליהן, פרט לכך שעליהן להיאחז בכל מחיר בקו המגע. התוצאות ידועות.
אני כשלעצמי חסיד גדול של ריכוז הכח ושמירה בכל מחיר על כושר תמרון ותגבור. חטיבות הקו ביום כיפור לא נהנו מאפשרות לפעול בדרך זאת, אם כי, כעולה מספרו של ברקאי ניסה גדוד 53 להניע את כוחותיו, וכן את כוחות גדוד 82 בין העמדות השונות, לפי הצרכים המשתנים. הבעיה היתה שכוחות אלה היוו משום מטלית קטנה, בחזית שדרשה כיסוי של שמיכה זוגית (של זוג חטיבות). תחושתי הינה, כי לו היו בגזרה הדרומית עוד שני גדודי טנקים, וגדוד 82 היה מונע כדבעי מהרגע הראשון, היו תוצאות המלחמה כולה שונות, באופן שאפילו שתי חטיבות הT-62 היו נשחקות על תעלת הנ"ט.

ישן 18-09-2009, 13:25

בתגובה להודעה מספר 188 שנכתבה על ידי שקדי 1 שמתחילה ב "שאלה של אחד שהיה אז כחול בחיל הים"

דעתי האישית - מחדל פיקודי עצום. לפחות ביממה וחצי הראשונה.
רפול לא שלט בכוחות, עד כדי כך שמג"דים קבלו פקודות ישירות מקצין האג"ם הפיקודי.
רפול לא ראה את תמונת הקרב, במיוחד בגזרה הדרומית ברמה - עובדה שהוא פינה את מפקדתו מנאפח בהלם לנוכח הטנקים הסורים שהגיעו אליה ממזרח, וגם שלח גדוד מ679 לחבור עם בן שוהם בחושנייה בעוד האחרון נלחם על חייו בציר הנפט.
גם סירובו של יאנוש לתגבר את 188 בגדוד (ואין קשר לתחלופת הגדודים בין החטיבות בזמן שאלו קבלו גזרות כשעתיים לאחר פתיחת המלחמה) בצאת יום הכיפורים והבלגתו של רפול על כך.
בשיא הקרב על נפאח שלטה שם מפקדת 188 ב7 לחודש בבוקר-צהריים, למרות שהיו בגזרה כוחות מ 5 חטיבות ומפקדת האוגדה, דבר שהעצים את הבלבול ואי-השליטה.
ישן 18-09-2009, 16:10
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 189 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "דעתי האישית - מחדל פיקודי..."

שלא לדבר על כך שחטיבה 7 היתה אמורה להשאר בתור עתודה פיקודית, ויאנוש על דעת עצמו החליט להטיל את עצמו.

ישן 19-09-2009, 06:41
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 191 שנכתבה על ידי romi4 שמתחילה ב "על זה אמר..."

ממש לא בטוח שההחלטה היתה נכונה. פריצה בגזרה הצפונית ברמה היתה הרבה פחות מסוכנת לנו מאשר פריצה בגזרה הדרומית. לו הסורים היו מנצלים את המצב הגרוע שלנו ולא עוצרים בציר המפלים, הם יכלו למנוע מאיתנו חציה של הירדן ועליה לרמת הגולן בחלק הדרומי, ואז אנחנו היינו צריכים לבצע עיקוף צפוני או לבצע שוב הבקעה. ניצלנו בזכות הססנות סורית לא פחות מאשר הלחימה של 188 וטייסות הסקייהוק.

ישן 19-09-2009, 07:57
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 195 שנכתבה על ידי שקדי 1 שמתחילה ב "ונראה לך......."

לשים 4 גדודים מול אוגדה סורית בצפון הרמה, שהוא איזור יותר סגור מצד אחד - ולשים פחות משני גדודים בדרום מול 3 אוגדות סוריות בדרום, שהוא איזור מתאים יותר לתמרון...
העובדה היא שמחסור בכוחות אפשר פריצה של הסורים בפתחת רפיד כמעט ללא הפרעה. מה יותר גרוע לנו? הבקעה בצפון הרמה או בדרומה?
לו חטיבה 7 היתה נשארת באיזור נפח, ניתן היה להחליט היכן להטיל אותה, והאם להטיל את כולה. אולי היו מטילים את רובה דווקא דרומה ושולחים רק גדוד אחד צפונה?
לא היה זה מקומו של יאנוש להחליט היכן להטיל את עצמו, בהתחשב בהיקף המידע שהיה ברשותו.

מצד שני, לו האוגדה באמת לא תפקדה כפי שמצויין פה - הרבה החלטות שלו הן יותר ברורות.

ישן 19-09-2009, 08:23
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 197 שנכתבה על ידי שקדי 1 שמתחילה ב "כאחד שבלם באתו יום בשארם אני מבולבל........"

יאנוש החליט על דעת עצמו להטיל את החטיבה שלו בגזרת קוניטרה מתוך הערכת מצב שלו. זו לא היתה החלטה שלו לקחת אלא של הפיקוד/אוגדה. פה הבעיה היא הגדלת ראש שלא בסמכות (והעובדה שלא נעצר מיד ע"י הרמה הממונה).
הנקודה השניה היתה העובדה שיאנוש שיבש העברת כוחות לגזרת 188 (בניגוד לפקודות שקיבל) ואף החביר כוחות מהגזרה הזו, כשזו התמוטטה. כאן כבר הבעיה היא חוסר ראית המח"ט את הלחימה הפיקודית.
מח"ט אולי אחראי רק על גזרתו, אבל לחימתו צריכה לתמוך במטרות האוגדתיות והפיקודיות (כמו שמצפים ממ"מ לתמוך במטרה הפלוגתית ולהבין את מה שהגדוד מנסה להשיג). לו הסורים היו חוצים את הירדן בבנות יעקב, לחימתה האמיצה של חטיבה 7 לא היתה מסייעת כלל.

ומצד שני, לו התפקוד של האוגדה והפיקוד היו לקויים כפי שנטען כאן, אז חטאו של יאנוש יותר מובן - כאשר אתה נמצא במצב בו הפיקוד שלך לא מתפקד, אתה עושה מה שאתה יכול בגזרתך ומקווה לטוב.

ישן 18-09-2009, 16:29
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 189 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "דעתי האישית - מחדל פיקודי..."

לא שירתתי בגזרה, כך שידיעותי הינם מכלי שני בלבד.
אולם, ככל שזכרוני מגיע מאותם ימים (בעיקר קטעי שמועות מחברים וקריאת עיתונים) וכן גם מקריאת כל החומר הכתוב שהתפרסם בשנים האחרונות, לא באו מפקדת אוגדה 36 והחפק שלה לידי ביטוי של ממש בשום שלב ממהלכי הלחימה. למעשה, ניתן להבין כי השליטה המרכזית על הכוחות ב-24 שעות ראשונות היתה של ק. אגם הפיקוד. לאחר מכן, בגזרה הדרומית- מרכזית, ניכרה ידו המכוונת של דן לנר, בעוד שהגזרה הצפונית נותרה בפיקוד חפ"ק חטיבה 7. קריאת המאמרים הנוגעת לשלב מתקפת הנגד והפריצה, מעלה כי מפקדי אוגדות 146 ו219 הפעילו והכווינו את הכוחות שבפיקודם, אשר פעלו תות תיאום שהניב פירות. מעט מאד נמצא בכתובים אודות ידה המכוונת של מפקדת אוגדה 36. קשה להסיק מסקנות חותכות. יתכן שהאוגדה היתה פשוט מחוסרת יחסי ציבור, אולם דומני שנוכח המחקרים האחרונים, כולל אלה שפורסמו בספר "הסורים על הגדרות" ו"מלחמה היום" וכן במחקרו הממצא והמעמיק של אבירם ברקאי, כי היתה בעיה כלשהיא בתפקודה של מפקדת אוגדה 36.
שווה מחקר עצמאי.

ישן 20-02-2010, 12:20
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 203 שנכתבה על ידי FShimon שמתחילה ב "חוסר הבנה משולב בחוסר ידע"

עצם העובדה שרפול פעל בשלווה ובקור רוח ולא פינה את בונקר נפח, אלא בדקה ה-90, אינה מלמדת על כך כי אכן הוא הבין את המתרחש בשטח (לא מחמת חוסר יכולת אישית, אלא בהעדר מידע) , או כי העביר פקודות תכליתיות לכוחות הלוחמים. ככל שאנו מתקדמים יותר בשנים, כך צצים מחקרים רבים יותר , המלמדים על הכאוס וחוסר ההבנה ששררו בגזרה. לצערנו, רפול אינו יכול לסנגר על עצמו, דווקא כיום שההילה שנקשרה לו, כגיבור נפח, מתחילה להתפוגג. אך קיימים עדיין קציני מטהו. מה הם אומרים?
אני בכל אופן, ככל שאני קורא יותר חומר, ואני משתדל למצוא כל מילה מודפסת, נהיה יותר ספקן באשר לשליטה של מאן דהוא על הכוחות ברמה"ג ב-48 השעות הראשונות. לצערי, אפילו דמותו של יאנוש מתחילה להראות באור שונה!

ישן 19-09-2009, 05:03
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית

חבר מתאריך: 17.03.05
בתגובה להודעה מספר 188 שנכתבה על ידי שקדי 1 שמתחילה ב "שאלה של אחד שהיה אז כחול בחיל הים"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שקדי 1
איך מעריכים ידידיי המלומדים את חלקו של רפול ביממות הראשונות של הלחימה??

בשל"ג יצא לי להיות סמוך למפקדות שונות.
הברדק שהיה שם בניהול המערכה לא יתואר.
אחד מלקחי המלחמה ההיא היה צבר של אימוני מפקדות בכל הדרגים כדי להחזיר למפקדות את הבנת תפקידן וכן שתהיה להן היכולת לבצע את תפקידן

לרענון הזכרון - יאנוש באוגדה המזרחית, (לא רק סולטן יעקוב)
דורון רובין שרץ מעבר לקווים להחזיר חיילים שאבדו.
והברדק הנוראי בכל נושא השליטה של פצ"ן על המערכה.
ומעל כולם הרמטכ"ל רפול.
תכנית אורנים היתה תכנית רפולית נועזת.............. (כולל נחיתה על כביש בירות מדרום)
וכשזו נמנעה החל הבלאגן הידוע.

מקווה שקצת עניתי.

לא כל מה שאני יכול לכתוב, אני רוצה לכתוב.

נערך לאחרונה ע"י ilanb בתאריך 19-09-2009 בשעה 05:07.
ישן 19-09-2009, 13:10
  משתמש זכר מרקויס מרקויס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.08
בתגובה להודעה מספר 207 שנכתבה על ידי romi4 שמתחילה ב "שאלה–מה אתם אומרים על..."

היום סיימתי לקרוא את " על בלימה". מי ייתן וינוחו כל נופלי חט' 188 בשלום על משכבם, מי ייתן ונדע ולו רק קצת להעביר את תחושת התודה לדורות הבאים שלפעמים השישי לאוקטובר לא אומר להם כלום. מי ייתן ושורדי קרבות הבלימה ביוה''כ 73 גם בצפון וגם בדרום ימצאו מנוחה לנפשם. בעוד כמה ימים יום כיפור נוסף, ואני מקווה שלא ניתן יותר ליהירות לסנוור את עינינו ושנדע לעמוד תמיד על המשמר. ולבסוף אני רוצה לאמר שוב, תודה גם אם עברו 36 שנים, תודה לכל הלוחמים שעצרו את השואה השנייה מלהתרחש. שנה טובה לכל חברי הפורום ולחיילי צה''ל באשר הם.

ישן 11-12-2009, 02:08
צלמית המשתמש של ron533
  ron533 ron533 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.06.06
סליחה על ההקפצה...

סליחה על ההקפצה...
אבל אני בדיוק בעיצומו של הספר המצויין "על בלימה".
תודה לך אבירם ברקאי על כתיבת הספר,
אני מצדיע ללוחמי 188 המתים והחיים, ולכל לוחמי המלחמה הזו
.

---------------------------
כדי לקבל תמונה מלאה ומוחשית של השטח אני נעזר בגוגל ארץ (Google Earth) במקביל.
חשבתי שאולי מישהו שמכיר איך להתעסק עם זה - ייצור שכבה של תיאורים וקישורים שמצביעים על האיזורים שהוזכרו בספר, באופן פרטני ל 188 ואולי באופן כולל ללוחמה ברמה,
כך שביצירת שכבה/פילטר מסויים נוכל לראות את כל אתרי הלחימה (למשל לפי שעות/סדר כרונולוגי), נקודות נפילה של לוחמים, ריכוזי כוחות שלנו ושל הסורים וכדומה.
כל אחד יוכל להוריד את הקובץ ולשלב לתוכנה שלו.
לדעתי זה עוזר מאד להמחיש את האירועים, ויש לזה ערך היסטורי וחינוכי.
אשמח אם מישהו ירים את הכפפה (לצערי אני לא מבין בזה) ויעלה לכאן את הקובץ שייצר.
תודה!

ישן 11-12-2009, 02:49
  ilanb ilanb אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 209 שנכתבה על ידי ron533 שמתחילה ב "סליחה על ההקפצה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ron533
סליחה על ההקפצה...
אבל אני בדיוק בעיצומו של הספר המצויין "על בלימה".
תודה לך אבירם ברקאי על כתיבת הספר,
אני מצדיע ללוחמי 188 המתים והחיים, ולכל לוחמי המלחמה הזו.

---------------------------
כדי לקבל תמונה מלאה ומוחשית של השטח אני נעזר בגוגל ארץ (Google Earth) במקביל.
חשבתי שאולי מישהו שמכיר איך להתעסק עם זה - ייצור שכבה של תיאורים וקישורים שמצביעים על האיזורים שהוזכרו בספר, באופן פרטני ל 188 ואולי באופן כולל ללוחמה ברמה,
כך שביצירת שכבה/פילטר מסויים נוכל לראות את כל אתרי הלחימה (למשל לפי שעות/סדר כרונולוגי), נקודות נפילה של לוחמים, ריכוזי כוחות שלנו ושל הסורים וכדומה.
כל אחד יוכל להוריד את הקובץ ולשלב לתוכנה שלו.
לדעתי זה עוזר מאד להמחיש את האירועים, ויש לזה ערך היסטורי וחינוכי.
אשמח אם מישהו ירים את הכפפה (לצערי אני לא מבין בזה) ויעלה לכאן את הקובץ שייצר.
תודה!

לחלופין אפשר לארגן מפגש דומה לזה שהיה בעבר.
ועם זוג עיניים ומפה 1 ל 50 אלף להכיר את הארועים.
ככלל חוסר ההכירות של רוב עם ישראל עם השטחים הפתוחים לוקה לטעמי בחסר,
הוא מתחיל עוד בביה"ס בו הטיול הפך לעונש - אבל זה מקום לדיון אחר.

ישן 11-12-2009, 03:44
  ilanb ilanb אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 211 שנכתבה על ידי צנחן77 שמתחילה ב "כן, אבל מה נעשה במקרה הזה עם..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צנחן77
כן, אבל מה נעשה במקרה הזה עם חאן ארנבה ותל שאמס

טוב שלא אמרת תל חרא (יש דבר כזה)
נצפה עליהם מהחרמון, חרמונית, בנטל (איפה שיתנו להכנס ומה שאפשר לראות).

הבעיה שלי שיש אנשים(רבים) שלא יודעים מה זה ג'וחאדר, איפה זה סאקי, מה זה תל פארס.
את נפאח הם מכירים רק מהכביש הראשי.
הם לא יודעים מה זה ציר הנפט - עליקה או חושניה.

הדבר האדיר הזה שקהלני עושה עם התיכוניסטים הוא טיפה בים ולא תחליף ליום טיול ארוך ושמיעת העדויות "מפי הגבורה" גם לא יזיק לאלו שאינם לוחמים לקבל מושג על "שניים לפנים" או "שדרה"

ישן 11-12-2009, 11:34
צלמית המשתמש של ron533
  ron533 ron533 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.06.06
בתגובה להודעה מספר 210 שנכתבה על ידי ilanb שמתחילה ב "[QUOTE=ron533]סליחה על..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ilanb
לחלופין אפשר לארגן מפגש דומה לזה שהיה בעבר.
ועם זוג עיניים ומפה 1 ל 50 אלף להכיר את הארועים.
ככלל חוסר ההכירות של רוב עם ישראל עם השטחים הפתוחים לוקה לטעמי בחסר,
הוא מתחיל עוד בביה"ס בו הטיול הפך לעונש - אבל זה מקום לדיון אחר.

רעיון מצוין. במיוחד אם אפשר לארגן את זה עם מישהו מהלוחמים. קראתי שלא מזמן צביקה גרינגולד עשה טיול מודרך כזה ברמה.
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3781056,00.html

אבל גם לא הייתי מוותר על ההצעה המקורית לארגן את זה לתוך מחשב, כמשלים לטיול. (תחליף לטיולון לשטח הסורי...)

ישן 31-03-2010, 09:41
  rocketman25 rocketman25 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.06.09

אני קורא בהשתאות ובתשומת לב את הספר המצויין הזה. הכתיבה המאוד שונה מכתיבה צבאית רגילה פשוט מכניסה את הקורא לתוך שדה הקרב. יישר כח לאבירם ברקאי ולכל מי שסייע להוצאתו של ספר זה.

מאחר ואינני איש שריון, אשמח אם יוכל מישהו להסביר קצת על ההבדלים בין סוגי הפגזים המוזכרים בספר (מעיך, נפיץ, ח"ש, חלול...) - מתי ולמה מתאים כל אחד. מתאור כמה מהקרבות שבספר עולה שלעיתים נדרש צוות טנק לשחרר ירי מהיר ביותר של פגזים (אפילו הוזכר שם שיא בתרגיל שבו ירה צוות טנק 3 פגזים בשבע שניות. זה בכלל ישים?). האם בכלל יש זמן לבחור בין סוגי הפגזים לאור סוגי המטרות שעולות? למה בכלל להחזיק כ"כ הרבה סוגים שונים בתוך הטנק?
האם בטנקי 73 (שוט קל) הטעינה הייתה ידנית מלאה, או שהיה סוג של בורר אוטומטי או חצי אוטומטי ממחסניות של סוגי פגזים שונים (יש דבר כזה כמו מחסנית לטנק?)?
אגב, כמה זה שונה כיום בטנקים מודרניים?

ישן 31-03-2010, 10:10
  NimDod NimDod אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.06.05
בתגובה להודעה מספר 224 שנכתבה על ידי rocketman25 שמתחילה ב "אני קורא בהשתאות ובתשומת לב..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי rocketman25

מאחר ואינני איש שריון, אשמח אם יוכל מישהו להסביר קצת על ההבדלים בין סוגי הפגזים המוזכרים בספר (מעיך, נפיץ, ח"ש, חלול...) - מתי ולמה מתאים כל אחד. מתאור כמה מהקרבות שבספר עולה שלעיתים נדרש צוות טנק לשחרר ירי מהיר ביותר של פגזים (אפילו הוזכר שם שיא בתרגיל שבו ירה צוות טנק 3 פגזים בשבע שניות. זה בכלל ישים?). האם בכלל יש זמן לבחור בין סוגי הפגזים לאור סוגי המטרות שעולות? למה בכלל להחזיק כ"כ הרבה סוגים שונים בתוך הטנק?
האם בטנקי 73 (שוט קל) הטעינה הייתה ידנית מלאה, או שהיה סוג של בורר אוטומטי או חצי אוטומטי ממחסניות של סוגי פגזים שונים (יש דבר כזה כמו מחסנית לטנק?)?
אגב, כמה זה שונה כיום בטנקים מודרניים?

מתוך ויקיפדיה: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A4....9C.D7.95.D7.9C
פגז חלול:
פגזים החמושים בראש קרבי מסוג מטען חלול משמשים כנשק חודר שריון. מטען חלול מורכב מקונוס נחושת שמאחוריו חומר נפץ מרסק. כאשר הפגז פוגע במטרה מתפוצץ חומר הנפץ לכיוון הקונוס, הנחושת מותכת והופכת לזרם מהיר בעל לחץ גבוה וטמפרטורה גבוהה. סילון הנחושת חודר את השריון ופוגע באנשים ובמערכות שמעבר לו.

שלא כמו חודרי שריון, פעולתם של פגזים חלולים אינה תלויה במהירות התנועה שלהם ולכן הם יפעלו ביעילות מכל טווח בהינתן שהם פגעו במטרתם. מטען חלול יעיל באם הוא מופעל במרחק מסוים ממטרתו, מכאן צורתם הייחודית של פגזים אלו, הכוללת חרטום ארוך שבקצהו המרעום (ראו פיאט). התלות במרחק היעיל להפעלתו של המטען הופכת אותו לניתן לעצירה על ידי מיגון "כלוב" או מיגון ריאקטיבי.

פגז מעיך:

פגז נפיץ פלסטי (לעתים מכונה בצה"ל בשם "מעיך") הינו פגז נגד טנקים נוסף המבוסס על חומר נפץ. את הפגז המציא הבריטי סר צ'ארלס דניסטון בורני (Sir Charles Dennistoun Burney) במהלך מלחמת העולם השנייה כפגז חודר ביצורים. הפגז מורכב ממעטפת דקה המכילה כמות גדולה של חומר נפץ פלסטי. כאשר הפגז פוגע במטרתו, חומר הנפץ נמעך על השריון מבלי שיתפוצץ. חלקיק שנייה לאחר מכן, מופעל המרעום שבחלקו המרוחק מהשריון של חומר הנפץ וגורם לפיצוץ המשלח גל הדף חזק דרך השריון. בצידו הפנימי של השריון, גורם גל ההדף להתנתקות של חלק מהשריון המכונה מיפצל, הנע במהירות תוך כדי גרימת נזק רב לאנשים ולמערכות הנמצאים מעבר לשריון, למעשה ללא צורך בחדירתו.

פגזי נפיץ פלסטי אינם מסוגלים לחדור שריון טנקים מודרני אך עדיין משמשים כנגד כלי רכב שמיגונם מועט וכן נחשבים כיעילים בהריסת מבני לבנים ובטון ובפגיעה בחיילים לא רכובים.

חודר שריון:

פגזים חודרי שריון (ח"ש) מבוססים על ליבה דחוסה של חומר הנעה במהירות גבוהה. עם הפגיעה בשריון, התנע הגדול של הפגז מתרכז בנקודת הפגיעה וחודר את השריון.

על מנת שפגזי ח"ש יעמדו בעוצמת הפגיעה בשריון, נבנה חלקם הקדמי מחומר רך יחסית סופג את עוצמת הפגיעה הראשונית מבלי שליבת הפגז תתרסק. בנוסף, מעוצב החלק הקדמי של הפגז להשגת יעילות אווירודינמית. לעתים מכילה הליבה מעט חומר נפץ מרסק או חומר מצית לשם הגברת יעילות הפגיעה במטרה.

במרץ 1944 נכנס לשימוש פיתוחו של הצבא הבריטי: פגזי ח"ש מצוידים במנעלים. כדי להגביר את יכולת החדירה של פגזי הח"ש הועלתה מהירות הלוע שלהם, בהתאם הועלתה קשיחות ליבות הפגזים שנבנו מחומרים דוגמת טונגסטן, אלא שמשקלו הרב של הטונגסטן לא איפשר פיתוח פגזים בקליבר מלא שכן הם היו כבדים מדי. את הבעיה פתר פיתוח המנעלים שאיפשרו ירי של פגזים צרי היקף מתותחים בעלי קוטר גדול. מנעלים עוטפים את ליבת הפגז ומשלימים את קוטרה לזה של התותח, עם היציאה מהתותח מתנתקים המנעלים הודות לגרר המוגבר שלהם וסחרור הפגז והפגז ממשיך במסלולו אל המטרה.

מבנה צר וארוך של פגז ח"ש מעלה את יכולת החדירה שלו, אלא שפגז לו יחס אורך לקוטר הגדול מעשר (ואף יחס קטן יותר בחומרים דחוסים) חסר יציבות במהלך מעופו. לשם כך נוספים בחלקם האחורי של פגזי ח"ש-מנעל סנפירים מייצבים המקנים לו צורה של חץ. סנפירים מייצבים נפוצים בפגזים חודרי שריון מודרניים שליבתם בנויה מסגסוגות טונגסטן או סגסוגות אורניום מדולדל.

מחזיקים סוגים שונים של תחמושת עבור סוגים שונים של מטרות.

בגדול, פגז ח"ש מתאים אך ורק למטרות משורינות - והוא המתאים ביותר עבורן.

פגז מעיך שאינו יעיל נגד מטרות משוריינות הוא יעול יותר נגד חי"ר ורכבים לא ממוגנים או ממוגנים במידה מועטה

והחלול הוא רב תכליתי ומתאים למטרות משוריינות וקלות. (עכשיו אתה תשאל את עצמך אז למה לא משתמשים רק בפגזי חלול אם הם "טובים" לכל סוגי המטרות. התשובה לכך היא כבר ארוכה מדי).

ירי של שלושה פגזים תוך 7 שניות הוא לא הגיוני. אולי הכוונה היתה שחרור כל פגז תוך 7 שניות - שגם זה נחשב למהיר מאד.

הטעינה בטנקי השוט, כמו בטנקים מודרנים שאינם מצויידים במנגנון טעינה אוטומטי, היא ידנית. הטען מרים את הפגז, דוחף לתותח, הסדן נסגר והתותחן יכול לבצע את הירי. רק שהיום הפגזים קצת יותר כבדים.

הפגזים לא ישבו המחסניות אלא בתוך "כוורות" שנמצאו ברחבי הטנק - הנגישים יותר נמצאים בסביבת הטען, כדי שיוכל לטעון את התותח במהירות.
ישן 09-04-2010, 10:43
  משתמש זכר mp_phonix mp_phonix אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.11.06
בתגובה להודעה מספר 227 שנכתבה על ידי NimDod שמתחילה ב "אני לא חושב שלשחרר 3 פגזים..."

א. ברגע שהפגז נדחף לקנה הסדן עולה לבד אוטומטית
ב. אחרי ירי של פגז הסדן יורד למטה אוטומטית ופולט את הכרכוב. כל מה שהטען צריך לעשות זה לדחוף עוד פגז פנימה (והסדן עולה אוטומטית) ולדחוף נצרה.
ג. ירי מהיר שכזה מתאפשר רק דרך טעינה מהמארזים הזמינים 5פ' למשל)
ד. אני טוען פגז תוך 5-6 שניות(פתיחת סדן, פתיחת דלתית 5פ', הוצאת פגז, דחיפתו, סגירת דלתית 5פ',מב"ט ודחיפת נצרה) - אם סדן שנפתח אוטומטית לאחר ירי של פגז הראשון אפשר להגיע ל 2-3 שניות לפגז. קח בחשבון שזה נעשה עם פגזי 120 כבדים יותר ואילו בשוט היו פגזי 105.
ה. אם תצא מנקודת הנחה ש7 שניות ל3 פגזים מתחילה מהרגע שהפגז הראשון נורה ועד שהפגז האחרון נורה, 7 שניות זה הגיוני בהחלט

מי שדיבר מעלי על ירי סדרת פלאשט, בסימן 3 פלאשט שוקל 35 ק"ג, די כבד, דבר המשפיע על קצב הטעינה.

נערך לאחרונה ע"י mp_phonix בתאריך 09-04-2010 בשעה 10:51.
ישן 09-04-2010, 12:27
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 229 שנכתבה על ידי mp_phonix שמתחילה ב "א. ברגע שהפגז נדחף לקנה הסדן..."

א. המדידה נעשית כמובן מרגע שהפגז הראשון יצא.
ב. אתה לא צריך ללמד את Nimdod על דברים כמו מה קורה בתותח לאחר ירי - הוא יודע אותם טוב מאוד מאחר וגם הוא שיריונר
ג. במג"ח התרמילים נפלטים החוצה מהתותח, לא הכרכובים, מה שיוצר מצב בו לאחר ירי של כמה פגזים (ללא הפסקה) יש לך על רצפת הצריח כמה תרמילי פגזים לוהטים מחום (מספיק חמים כדי להמיס לך את הסוליה של הנעל, במידה ואתה דורך עליהם כמה שניות) - זה ממש לא פשוט להתחיל ולמשוך פגזים מכל מני מקומות בצריח כאשר על הרצפה שלו מסתובבים התרמילים האלה, וזה נהיה עוד יותר מסובך אם הירי המהיר הזה כולל גם תנועה של הטנק (ואז התרמילים עלולים להכנס למסלול צידוד). מצד שני, טען טוב מורגל לזה ויודע מה לעשות במקרים כאלה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 03-04-2012, 18:56
  גיל חזקיה גיל חזקיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.04.08
בתגובה להודעה מספר 236 שנכתבה על ידי halevi שמתחילה ב "מחפש מידע נוסף בעקבות הספר"

קיים חוסר רציני במידע אודות הצד הסורי של הקרב,בדגש על התנהלות הפיקוד הסורי.
הארכיונים הרלוונטים בסוריה סגורים לחוקרים ואני לא מכיר מחקר סורי מקיף בנושא שפורסם בגלוי.
שאלות רבות אודות ההתנהלות הסורית,כמו מדוע הסורים עצרו את התקדמותם בליל שבין היום הראשון והשני למלחמה אין תשובות חד משמעיות וניתן רק לשער אותן.

המידע אולי המפורט ביותר שהגיע מן הצד הערבי על המערכה ברמת הגולן הוא בספר שכתב קצין בכיר בצבא העיראקי המתאר את השתתפות הגייסות העירקיות בלחימה.

http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...4&postcount=162

רא"ל רפאל איתן במברק אל שר ההגנה הדרום אפריקני מגנוס מאלאן מיד לאחר תקיפת הכור בעיראק.

ישן 30-04-2012, 15:59
  halevi halevi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.12
בתגובה להודעה מספר 237 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "קיים חוסר רציני במידע אודות..."

תודה על המידע על הספר העירקי,
למרות שאין לי הרבה ידע בנושא, אך בנוגע לעצירת הכוחות הסורים בלילה שבין ראשון לשני..
לפי תמונת המצב המתקבלת, כבר במהלך יום ראשון 7/10/73 התקבצו על שיפולי רמת הגולן
כוחות מילואים ראשונים שהשיבו מלחמה לכוחות הסורים בכל הצירים העולים לרמה, ולמעשה בלמו אותם.

למרות נפילת הכח של בן שהם באיזור נפח, כח זה בלם את הסורים ואולי גרם להם לשקול את ההתקדמות שלהם דרך כיבוש נפח (בידיעה שקיימים מאחוריו כוחות חזקים בגזרה הצפונית של הרמה - בלמו עד שלב זה כל חדירה ממשית).
בנוסף, אולי בלי ידיעתם (מעניין מה ידעו) שלמעשה הצליחו לחסל את כל שרשרת הפיקוד של הגזרה כבר בצהריים.

אלו רק השערות..

אגב, האם בשלב המגננה לחמו גדודי חי"ר (חוץ מאלו במוצבים ובחרמון), או שהיה ידוע מראש שזוהי מלחמת שב"ש גם לפי התו"ל שקדם למלחמה?
ישן 30-07-2013, 02:48
צלמית המשתמש של dsho
  dsho dsho אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.07.09

בספר "על בלימה" מתאר אבירם ברקאי בעמוד 258 את נסיונותיו הנואשים של מח"ט 188 יצחק בן-שהם ז"ל בערב היום הראשון למלחמה, מנגמ"ש פיקוד בודד בחשכה בצומת ציר הנפט וציר המים, לארגן סיוע כמובטח מחטיבה 7 (גדוד 71) למען כוחותיו שנלחמים על חייהם והקו שנפרץ בדרום הרמה. כידוע, הסיוע לא נשלח בגלל טענות של מח"ט 7 יאנוש בן-גל על מצוקה בגזרה הצפונית, שבדיעבד הסתברה כמצוקת שווא באותו שלב.

בהקלטת קשר צה"לית שנחשפה ניתן לשמוע את בן-שהם ("20") מנסה נואשות לארגן את הסיוע המובטח ממג"ד 71 משולם רטס ("זקיק") וקצין האג"ם הפיקודי אורי שמחוני ("82"). מח"ט 7 בן-גל מסרב, וקצין האג"ם הפיקודי שמחוני מכריע שלא לשלוח כוחות לטובת הגזרה הדרומית. תגובתו של בן-שהם בקשר היא מצמררת ונשמעת כמי שמבין שגורל כוחותיו נחרץ: "כאן 20. חבל, חבל, חבל." בן-שהם נהרג למחרת בצהריים.

ניתן לשמוע בפז"ם:
http://www.mako.co.il/pzm-israel-wa...&pId=1322891199
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:40

הדף נוצר ב 0.38 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר