לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-09-2009, 14:12
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
חיכיתי שמישהו יעלה את זה ...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Zed3 שמתחילה ב "אפליה צבאית - כתבה מתוך ידיעות אחרונות"

לא שאיןה פה דברים נכונים, אבל כמה תובנות:
א. אנשי צוות אויר מקבלים "תוספת טיסה פעילה". גם אנשי צוות ים (חובלים, צוללנים), אבל כרגיל יותר פופוליסטי לטפס על הכחולים ...
ב. אין מה לעשות, מטוסים צריכים בסיסי קבע מסודרים. טנקים - לא. לכן אפשר שיכון משפחות לאנשי צוות אויר (וצוות טכני גם, אבל שלישות קצת מוגזם), וקצינים בגדוד שריון קצת קשה להם. נכון שיש כאלה שמרוויחים מזה, אבל (ההמשך בסעיף הבא)
ג. אף פעם לא גרתי בשיכון משפחות, אבל אני חושב שיש גם חסרונות - להזמין חברים מבית הספר שחייבים לנסוע אליך ארוכות ולעבור בש.ג., למשל, וריחוק יחסי מאשר (לדוגמה) כגרים בעיר. להציג רק את החסכון הכספי מזה זה קצת מעוות.
ד. אם גרים בשיכון מקבלים דיור מסובסד, זה נכון. ממילא זה לא מה שבחרת ומה שבנית לעצמך, ומצד שני צריך לזכור - אנשי צוות אויר שעוברים בין בסיסים ותפקידים יעברו כל שנתיים שלוש דירה, לא בדיוק התענוג הגדול ביותר שיש. לא נדיר לקרוא על ילדים כאלה שעברו דירה 6-7 פעמים בחייהם עד אחרי הצבא.
ה. היתרון של לדור בשיכון ולהשכיר דירה - מה לעשות, להגיד לאנשי הקבע לא לחסוך את כספם ולקנות דירה ? זה מוגזם. לפני שקופץ מישהו ואומר "אז שישלמו שכר דירה ריאלי", אני לא בטוח שאפשר להגדיר מהו שכר דירה ריאלי בשיכון.

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-09-2009, 15:54
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "חיכיתי שמישהו יעלה את זה ..."

השורה התחתונה היא שחסכון לא יצא מכל הסיפור הזה, כי למיטב הבנתי, לא ניתן לבטל את התוספות הקיימות כיום, ובוודאי שלא יבוטל שיכון המשפחות, ובטח ובטח שלא יבוטלו התובלות (שקיימות היום במתכונת מאוד מצומצמת יחסית לעבר). אני כן בעד הגדלת השכר לכלל משרתי הקבע והקצינים, אבל חייבים להבין שתמיד יהיו בעלי מקצוע מסויימים שיקבלו יותר.

שאף אחד לא יחיה בסרט קשה מדי, החובה לגור בשיכון המשפחות פוגעת בעיקר בנשים ובבני המשפחה. מומלץ לבדוק את אחוזי התעסוקה הקבועה בקרב נשות שיכון.

לגבי קציני מנהלה - ההגדרה היא שקצין בדרגת רס"ן חייב לגור בשיכון למעט חריגים בודדים. יש עוד פונקציונרים שבסבירות גבוהה יגורו בשיכון - לדוגמה שליש הבסיס. השלישים, אגב, עובדים מסביב לשעון.
יש בסיס מסויים שבו קציני הבסיס ברובם לא גרים בשיכון, אלא דווקא ההצ"חים שתופסים בו כוננויות קצרות ובפועל בכלל משרתים בקיריה.. השאר גרים בערים סמוכות, למה? כי זה אפשרי ויש סדר עדיפויות.

ישן 10-09-2009, 14:43
  amitsur333 amitsur333 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.12.07
לא להאמין אבל יוסי יהושע צודק הפעם
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Zed3 שמתחילה ב "אפליה צבאית - כתבה מתוך ידיעות אחרונות"

בנוסף לכל זאת יש לקחת בחשבון נתונים נוספים
1. תנאי השירות וקושי השירות עצמו לא ניתנים בכלל להשוואה. מג"ד נמצא רוב הזמן בשטח אם באימון ואם בלחימה ואין בכלל מצב שהוא "יטוס כל יום למרכז" וגם אם הוא גר חצי שעה נסיעה מהבסיס המשפחה שלו תגיד תודה אם תראה אותו פעם בשבועיים בשבת. לטייס יש יום עבודה מסודר שבסופו הוא מגיע לחיק משפחתו אם בבסיס המסובסד ואם בטיסה מיוחדת שיוצאת כל יום להביא אותו לאן שהוא בוחר לגור אם תנאי המגורים בבסיס הם לא לרמתו. ["מסלול שירות תובעני יותר... פחחחח]
2. מג"ד אחראי להרבה יותר אנשים הפרושים על שטח הרבה יותר גדול, חלקם לא בעלי ראש גדול כמו טייסים שהם כולם קצינים ואינטילגנטים.ובהתאם נדרש ליכולת קבלת החלטות, ניהול כ"א, ניהול סיכונים ועוד ברמה אחרת לגמרי.
3. מג"ד נושא ברמת סיכון אישי גבוהה בהרבה- יום יום. רואה אויב ומתמודד מולו ובסוף שהוא שוכב פצוע באיזה מקום לא מכניסים מסוק לחלץ אותו כי חוששים מפגיעה במסוק [ואגב אין כאן הבעת דעה האם זה מוצדק]
4. מג"ד זוכה להילה פחותה , ולהשכלה פחותה בד"כ ובהתאם יכולתו למצוא עבודה משתלמת לאחר פרישתו מצומצמת יותר.

[איש דגול אחד]

ישן 10-09-2009, 15:15
  גיל חזקיה גיל חזקיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.04.08
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי amitsur333 שמתחילה ב "אולי כדאי באמת"

אז ההיגיון שלך טועה.

טייס חשוף לאותה מידת סיכון של מפעיל כתב"מ?
כלומר טיסה באיזור מוכה טילים ורווי נ"מ,להפגע וליפול בשבי זה בעיניך כמו לשבת בקרון בקרה ו"לשחק" בג'ויסטיק?
ומה עם הסיכוי שבכל טיסה אתה עלול לא לחזור ממנה כי למטוס הייתה תקלה והתרסקת?

טייס מסוק שמסתכן יותר לא רשאי להיכנס לאיזור מאויים כדי לחלץ לוחמים?
אני מציע לך לבדוק את ההיסטוריה של יחידת החילוץ ושל טייסות המסוקים לפני שאתה בא בהצהרה בומבסטית ומטעה שכזו...

רא"ל רפאל איתן במברק אל שר ההגנה הדרום אפריקני מגנוס מאלאן מיד לאחר תקיפת הכור בעיראק.

ישן 10-09-2009, 16:46
  YHS YHS אינו מחובר  
מהנדס אווירונאוטיקה, עוסק במגוון נושאי תעופה שנים רבות

חבר מתאריך: 17.07.05
ראשית,
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי amitsur333 שמתחילה ב "אז אין לי בעיה שיקבלו תוספת שכר "להלכה""

בטח שיש יותר תאונות רכב ונק"ל אצל הירוקים. ראשית, יש יותר שעות רכב מאשר שעות טיסה, שנית, אין נק"ל לטייסים. אולי גם התרבות הארגונית מורידה את התאונות.

להגיד שעל בסיס שעות עבודה הטייס מרויח פי שניים זו דמגוגיה נחותה, במיוחד שאינך יודע את שעות העבודה של הטייסים, אלא אם אתה מחשיב רק שעות טיסה.

גם אשתו של הטייס היא "חד הורית". הוא לא מגיע באמצע היום כדי להחליף אותה ולאפשר לה לצאת לעבודה.

הדיון על התנאים של הטייסים הוא לגיטימי לחלוטין, אבל ראוי להבין על מה מדברים ולא להשתמש בסיסמאות שחוקות ודעות קדומות.

נערך לאחרונה ע"י YHS בתאריך 10-09-2009 בשעה 16:48.
ישן 10-09-2009, 17:09

אני מבין מצויין על מה אני מדבר
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "ראשית,"

ואם מישהו משתמש בדמגוגיה זה דווקא כבודו [ע"ע משקפות בקוקפיט]
עובדתית - לטייס אין בעיה להגיע הביתה גם באמצע היום אם צריך [בוודאי אם הוא גר בשיכון] ואין לו בעיה לקחת ימי חופש. מה גם שהוא כל יום בבית ולכן אין מה להשוות זאת להתמודדות של משפחות ירוקות. [ובסוף הוא גם מקבל יותר ימי נופש... באמת שלך תבין.....]
החישוב לפי שעות עבודה גם הוא אינו דמגוגיה שכן בכל מקום בשירות המדינה מקובל לתת שכר יסוד ותוספת של שעות נוספות. זה חישוב שכר מקובל גם למי שאינו מחתים כרטיס. בהשוואה כלכלית מעין זו אני לא חושב שיש חולק שמג"ד שלמעשה עובד 24 שעות ביממה ושחלק מדרישות התפקיד שלו כולל לינה בעבודה באופן קבוע, זכאי למשכורת גבוהה יותר - לא מבין מה כאן דמגוגיה.
אפשר למדוד סיכונים תיאורטיים וסיכונים "להלכה" - בפועל הרבה יותר מסוכן להיות חירני"ק ושום דבר ממה שאמרתם לא סותר את זה. חוץ מזה שלדעתי לא ראוי בכל להפלות על רקע של סיכון וליצור מדדי סיכון כאלו או אחרים. כל מי שמשרת בקבע כלוחם מוכן לסכן את חייו ואף נדרש לכך לא מעט פעמים.
מלבד חוסר שיוויון היסטורי - איזה הצדקה אמיתית אתה מוצא לאפליה הזאת לא הצלחתי להבין...

[איש דגול אחד]

ישן 10-09-2009, 17:33
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי amitsur333 שמתחילה ב "אני מבין מצויין על מה אני מדבר"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי amitsur333
ואם מישהו משתמש בדמגוגיה זה דווקא כבודו [ע"ע משקפות בקוקפיט]
עובדתית - לטייס אין בעיה להגיע הביתה גם באמצע היום אם צריך [בוודאי אם הוא גר בשיכון] ואין לו בעיה לקחת ימי חופש. מה גם שהוא כל יום בבית ולכן אין מה להשוות זאת להתמודדות של משפחות ירוקות. [ובסוף הוא גם מקבל יותר ימי נופש... באמת שלך תבין.....]
החישוב לפי שעות עבודה גם הוא אינו דמגוגיה שכן בכל מקום בשירות המדינה מקובל לתת שכר יסוד ותוספת של שעות נוספות. זה חישוב שכר מקובל גם למי שאינו מחתים כרטיס. בהשוואה כלכלית מעין זו אני לא חושב שיש חולק שמג"ד שלמעשה עובד 24 שעות ביממה ושחלק מדרישות התפקיד שלו כולל לינה בעבודה באופן קבוע, זכאי למשכורת גבוהה יותר - לא מבין מה כאן דמגוגיה.
אפשר למדוד סיכונים תיאורטיים וסיכונים "להלכה" - בפועל הרבה יותר מסוכן להיות חירני"ק ושום דבר ממה שאמרתם לא סותר את זה. חוץ מזה שלדעתי לא ראוי בכל להפלות על רקע של סיכון וליצור מדדי סיכון כאלו או אחרים. כל מי שמשרת בקבע כלוחם מוכן לסכן את חייו ואף נדרש לכך לא מעט פעמים.
מלבד חוסר שיוויון היסטורי - איזה הצדקה אמיתית אתה מוצא לאפליה הזאת לא הצלחתי להבין...

אתה לא יודע על מה אתה מדבר...
טייס לא יכול לקפוץ הביתה באמצע היום ביום עבודה, ובקושי זמן לצהריים יש...
עכשיו שזה נאמר, אין לי ספק שהמג"דים עובדים יותר קשה..ומגיע להם יותר...מפקד זרוע היבשה מתבכיין פה בצורה סופר דמגוגית...כשרוב הטענות הן לעצמו!! אין חדרי כושר ומגורים בביסיסים של המג"דים הירוקים? ומי בדיוק אחראי על הבסיסים אם לא הוא!! שיבנה חדרי כושר ומגורים ויפסיק לבכות....המשכורות שונות? בוודאי, המג"ד הממוצע יותר צעיר ממפקד הטייסת הממוצע...אין סיבה שהמשכורת הצבאית (שהוותק הוא מרכיב עיקרי בה) תהיה זהה כשמפקד זרוע היבשה לוקח כל מיני ילדים שיהיו מג"דים..שלח אותם ללימודים, תן להם בסיס יותר טוב להיות מג"ד...וראה איך המשכורת שלהם הופכת כמעט זהה... (אכן אין להם תוספת טיסה..אבל טוב, יש סיבה כנראה לתוספת טיסה..)
הכתבה הזאת היא דמגוגית על גבול השקרית...
עכשיו שזה נאמר- אני תומך לגמרי בשיפור התנאים של הלוחמים והמג"דים..ממליץ למפקד זרוע היבשה להתעסק בעניין במקום ביח"צנות.....הכל ביידים שלו, קוראים לזה פיקוד...

ישן 10-09-2009, 18:29
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי רני2000 שמתחילה ב "סליחה על השאלה, אבל אני מניח..."

סמב"ס נבטים שייך לחריגים,ויש לזה סיבה טובה:
לפני כן פיקד על טייסת בזים בתל נוף, הוא מבוגר משמעותית משכבת הדרגה שלו, ולהעביר משפחה לדרום מהמרכז בגיל מסויים זה מתכון בדוק להרס הילדים. בנוסף הוא כנראה שייך לשכבת המפקדים שבשביל להשאיר אותם בשירות החיל מוכן לעשות הרבה.
לזכותו יאמר, מסיפורים ששמעתי, למרות שבתיאוריה הוא יכול להשתמש בחופית (טקסי המפקדים הידועה) כדי להגיע כל יום לבסיס מהבית (ישר מהבית ), הוא לא עושה את זה.

ישן 10-09-2009, 18:56
  רני2000 רני2000 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.09.09
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "מגורים של אנשי צוות אוויר בבסיס הם צורך מבצעי"

הבדלים או אפליה, סמנטיקה. אני התייחסתי למילה אפליה כיוון שזו הוזכרה בכתבה.
בהתייחס לדבריך, אם סמב"ס נבטים יכול לגור בתל-נוף מרחק של כ 80 ק"מ מהבסיס בו הוא משרת הרי הצורך המבצעי מוטל פה בספק. אני מניח ד"א שהצורך המבצעי בא על פיתרונו ע"ע כך שהאיש נשאר בבסיס כמה לילות בשבוע. פיתרון זהה אפשר לייצר ברמת הטייסת, והעלות תהיה זולה יותר מהעלות של השיכוני משפחות. יתרה מזאת אותו סמב"ס - נוסע בדרכים - יכול על אחת כמה וכמה לגור במושב קידרון, ועל פניו זה נראה כמו ניצול בלתי הוגן של המערכת. כיוון שאני בין מממני המערכת, אני חושב שמגיעות לי תשובות קצת יותר רציניות מצורך מבצעי.
ישן 10-09-2009, 20:08

בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "כתבתי, בצורה ברורה, שהמקרה חריג"

כיוון שנראה לי שלא ירדת לסוף דעתי אני אסביר בשנית :
1. סמב"ס נבטים, גר בשיכון משפחות בתל-נוף למרות שהוא בעל בית במושב קידרון (מרחק כמה דקות נסיעה מהבסיס)
אין צורך מבצעי במגוריו בתל-נוף כיוון שהוא לא משרת שם, וסביר להניח שבשעת חרום הוא ידרש בבסיס נבטים ולא בטייסת הבזים בה שרת בעבר. לכן עצם מגוריו בבסיס הם ניצול ציני של המערכת.
2. את נגזרות הכוננות השונות אפשר לפתור באמצעות כוננים, לא כל אנשי צ"א גרים בבסיס ח"א, וכמו שבגדודים הירוקים קצינים יוצאים בהתאם לסביבי כוננות כך אפשר לנהל את הנושא בטייסות ח"א. כמובן שבעיתות כוננות יצאו פחות.
3. לסתום את הגולל על הדיון בגלל "הצורך המבצעי" זה לא יותר מדמגוגיה זולה וכיסוי תחת.
ישן 10-09-2009, 22:38

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "אם כבר זכיתי, אז למה להמשיך לדון?"

אני בדיוק סיימתי להתקלח ושמתי חולצה לבנה, אנא שלח את המדוכאים עלי אדמות לבכות לי על הכתף אחרי השעה 11. אתה רוצה אולי שאני אספר לך כמה סיפורים על חברים שלי שאחרי שההורים שלהם סיימו את שרות הקבע שלהם - בירוקים כמובן - הם התגרשו, והילדים המבוססים נדפקו לכל החיים ? ולמרות הדפיקות חלקם אפילו סיימו קורס טייס ?
הנקודה היא שאף אחד לא ביקש מאותו טייס להיות טייס, אז שלא יצפה ממני לשלם את המחיר עבור הבחירות שלו.
ואם הוא כן מצפה, אז אין שום סיבה שמג"ד ירוק לא יזכה לאותם תנאים בדיוק בהתאם למגבלות האפשר, אז אי אפשר לאפשר מגורים למשפחות של מג"דים בבסיסי השרות שלהם ? בשם השיווין צריך להכיל את אותו הכלל על מפקדי טייסות, מג"ד רואה את משפחתו פעם בשבועיים ? אותו הדבר מפקד הטייסת.
אין סיבה בעולם, שבכספי המיסים שלוקחים מאזרחים יאפשרו למגזר מסוים הטבות שמגזרים אחרים באותה מערכת לא זוכים להם, לזה קוראים אפליה.
ישן 11-09-2009, 02:29

בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "משפט שלמה"

אמיר היקר, באם יש צורך מבצעי במגורי מפקד הטייסת ומשפחתו בבסיס - את הצורך חייבים למלא.
אבל באין צורך שכזה, הרי שאין סיבה בעולם לאפליה מהסוג הזה.
מג"ד לא רואה את הבית שבועיים בגלל הציונות והשליחות והאתגר, למה מפקד טייסת לא יכול להתנדב לתפקידו מאותן סיבות ?
דרך אגב, הצורך בשיכון הוא עניין הסטורי במהותו, כשהנסיעה מת"א לתל-נוף ארכה כשעה, לבאר שבע נסעו חצי יום ולח"א בקושי היו מטוסים בטייסת קלה. היום עם התשתית הקיימת אין סיבה למצב הזה, סתם עולה כסף למשלם המיסים.
והרשה לי לא להיגרר לרמה שלך ולהתחיל לחלק לך ציונים על דרך החשיבה שלך. חבל שאתה לא יכול להתמודד עם הטיעונים עצמם ומגיב כמו ילד בארגז חול.

נערך לאחרונה ע"י רני2000 בתאריך 11-09-2009 בשעה 02:32.
ישן 11-09-2009, 02:41
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי רני2000 שמתחילה ב "אמיר היקר, באם יש צורך מבצעי..."

אם נעזוב את הצורך המבצעי בצד, בוא נחשוב על זה מכיוון אחר:
כמה עולה לבנות ולהחזיק בתים בשיכון המשפחות?
השטח קיים. עלות הבניה חד פעמית, האחזקה השוטפת היא לא בשמים.
לדעתי בטווח הארוך קיים כאן גם חסכון כספי מסויים (החזרי נסיעות אפסיים, בעידן תקצוב הדלק בליסינג גם זה נחסך משמעותית).
הרווח הנוסף הוא בכך שאיכות החיים של המפקדים שגרים בשיכון טובה יותר מהמצב שבו הם חיים בנפרד מהמשפחות שלהם, ניתן לשמר אנשים טובים יותר לזמן ארוך יותר, והם יכולים להסיר דאגה מליבם בהיבט המשפחתי.

התיאור הוא אוטופי למדי, אבל זה נותן משהו למחשבה.

את נושא השכר צריך לעזוב בשקט,יש תוספת שניתנת לאנשי צ"א, אנשי צוות ים וחבלנים. ביום שיוחלט אחרת על ידי המדינה יהיה על מה לדבר. רוצים לתגמל לוחמים יותר - צעד מבורך.

ישן 12-09-2009, 22:51
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי רני2000 שמתחילה ב "ראשית לא מדובר בעינינו האישי..."

אתה חושב לרגע שמח"א לא יודע את הדברים האלה? אני משוכנע שהוא מכיר ואולי גם אישר... אני לא אגיד שאין בכלל ניצול של הנושא, אבל זאת לא החלטה שאני קבעתי.

אני לא מעוניין להתייחס לטענות שהן בעלות קשר מבצעי. חה"א הגדיר שיש צורך ש-X ו-Y יהיו בבסיס, ועד שחה"א לא יגדיר אחרת זה המצב. אם חה"א הגדיר שהוא מוכן לוותר על Z, אז מי אני לחלוק על זה.

כבר נאמר פה שאם מז"י יירצו ש-X ו-Y שנמצאים כל השבוע בבסיס יהיו עם משפחותיהם - הפתרון מונח לפתחם.
אבל האמת היא שאף אחד לא יירצה לגור בשזפון, והצורך המבצעי לגור שם הוא לא קיים.. מפקד ביסל"ש ומפקד בהל"ץ לא טסים לבית אמצע השבוע? טסים גם טסים... ראיתי את זה במו עיני.
במקומות אחרים - אין לך יכולת לעשות את זה. ולמרות שמגורים במעלה אפרים עולים כמו הארנונה על דירה בחצי הגודל בירושלים, אני לא רואה את מפקד החטמ"ר עובר לגור שם...

ישן 12-09-2009, 23:08
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי רני2000 שמתחילה ב "אני לא יודע, מה מח"א אישר או..."

בעובדה אם אני לא טועה דווקא יש שיכון, והוא דוגמה מוושלמת לבסיס מנותק (העיר הקרובה מרוחקת יותר מחצי שעת נסיעה).

אלוף פקמ"ז יכול לגור בנווה יעקב ולהיות במרחק של עשר דקות הליכה מכל נקודה בשכונה. כנ"ל לגבי כל הקצינים שם. בפצ"ן ופד"ם המצב דומה מאוד.
בב"ח למשל אפשר לגור במרחק קצר מאוד מהבסיס, האם הזמינות הנדרשת היא קצרה? ובעתלית? (אני חושב ששיכון בעתלית יהיה להיט היסטרי)
בסירקין אפשר לגור במרחק קצר גם כן - ובחרת יחידה שהיא מאוד גרועה בתור דוגמה לצורך מבצעי בזמינות קצרה.

אגב, אני לא מכיר אף יחידה מקבילה לבח"א שבה נמצאים דרך קבע בבסיס האם עצמו כמות כל כך גדולה של חיילים, כשלא מדובר על בסיס הכשרות.
אני זוכר שבמהלך פרשת אינוס הקטינה הועלתה נגד ארז רון טענה שהוא לא הכיר את האירוע כי לא התגורר בבסיס, ובעקבות זה נדרשו כל מפקדי הבסיסים לגור בשיכוני המשפחות.

ישן 12-09-2009, 23:32
צלמית המשתמש של amirsgv

קבועי זמן
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי רני2000 שמתחילה ב "אתה מפספס את הנקודה, נוכחות..."

קבועי הזמן בה מעלים טייסת קרב/מסוקים לאויר הם מהירים יותר מאשר גדוד שריון או חי"ר. כלי טייס הוא, מטבעו, מהיר יותר מכלי לחימה אחרים. לפיכך נדרשים אנשי ח"א להיות קרוב יותר לכלים שלהם מאשר שריונרים.
עוד נקודה שמבדילה בין בסיסי ח"א לבסיסים ירוקים: בסיסי ח"א הם מפלצות של כח אדם. גרים שם אנשים לתקופות של שלוש שנים (סדיר) ולעתים שנים רבות (אנשי קבע) ולתקופות שונות של שנתיים ויותר (אנשי צוות אויר שעוברים תפקידים). מאחר והבסיסים תמיד מלאים (אין קו/אימון) יכולים לתת בהם תנאים טובים יותר המאפשרים גם מגורי משפחות.
עכשיו, בסיסים ירוקים גדולים כאלה, לרוב הם פתוחים (משולש צריפין-הקריה-תה"ש). בסיסים סגורים, בעיקר של יחידות לוחמות, אינם מאויישים תמיד: קח בסיסי שריון ותותחנים ברמה"ג. הגדוד המאייש אותם אינו תמיד הגדוד המקורי, כי הגדוד המקורי יכול להיות בקו שטחים (או בעבר, גם קו לבנון). תזכור שבסיס "כחול" הוא בסיס ממנו יוצאים ואליו חוזרים תמיד. בסיס ירוק הוא לעתים משאת נפש ... כאשר שירתתי בגדוד תותחנים בבקעה, הצטרפתי אל הגדוד שלי בפריסה בגליל (אחרי מלחמת המפרץ), ירדתי לשטחים, עליתי לרמה"ג, ירדתי לשטחים, עליתי לקו רמה"ג, וכל זה במשהו כמו 8 חודשים ! למה שתלך משפחה ותגור בבסיס כזה אם אבי המשפחה ממילא רוב הזמן אינו שם ?

ישן 10-09-2009, 18:02
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=amitsur333]ואם מישהו..."

ציטוט:
מפקד זרוע היבשה מתבכיין פה בצורה סופר דמגוגית...כשרוב הטענות הן לעצמו!! אין חדרי כושר ומגורים בביסיסים של המג"דים הירוקים? ומי בדיוק אחראי על הבסיסים אם לא הוא!! שיבנה חדרי כושר ומגורים ויפסיק לבכות....

אתה טועה. זרוע היא לא אחוזה פרטית של מפקדה. אני בטוח שאין לזרוע היבשה תקציבי ת"ש בהיקף שיאפשר שינוי כמוצג כאן ממקורות עצמיים, ולכן זה יחייב פגיעה סעיפים תקציביים אחרים. לפי ההגיון שלך, מחר קרפ"ר יחליט לסגור חר"פ ולשכור מכוניות טובות יותר לרופאים חטיבתיים (ועל ידי כך להשאיר אותם בקבע ולשפר את רמת החיל וכו')- ואז, כשחה"א יגלה שרופא הבסיס מקבל תנאים טובים יותר ממפקד טייסת, הוא יהיה זה שיזדעק.
בקיצור, דווקא טוב שהעניין נעשה בדיון ולא במחטף.
ישן 10-09-2009, 17:55
צלמית המשתמש של amirsgv

ערימה של שטויו
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי amitsur333 שמתחילה ב "לא להאמין אבל יוסי יהושע צודק הפעם"

ציטוט:
בנוסף לכל זאת יש לקחת בחשבון נתונים נוספים
1. תנאי השירות וקושי השירות עצמו לא ניתנים בכלל להשוואה. מג"ד נמצא רוב הזמן בשטח אם באימון ואם בלחימה ואין בכלל מצב שהוא "יטוס כל יום למרכז" וגם אם הוא גר חצי שעה נסיעה מהבסיס המשפחה שלו תגיד תודה אם תראה אותו פעם בשבועיים בשבת. מאיפה הבאת את זה ? אם הוא גר חצי שעה ויכול, הוא גם יקפוץ מדי פעם לטייס יש יום עבודה מסודר שבסופו הוא מגיע לחיק משפחתו אם בבסיס המסובסד ואם בטיסה מיוחדת שיוצאת כל יום להביא אותו לאן שהוא בוחר לגור אם תנאי המגורים בבסיס הם לא לרמתו. טייסים תופשים כוננות בדת"ק יירוט, כוננות חילוץ בבסיס או לא בבסיס, טסים לשבועיים אימוני RED FLAG או סימולטור בחו"ל, טסים ב"שבוע הפוך" ועוד ["מסלול שירות תובעני יותר... פחחחח]
2. מג"ד אחראי להרבה יותר אנשים הפרושים על שטח הרבה יותר גדול, חלקם לא בעלי ראש גדול כמו טייסים שהם כולם קצינים ואינטילגנטים.ובהתאם נדרש ליכולת קבלת החלטות, ניהול כ"א, ניהול סיכונים ועוד ברמה אחרת לגמרי. מפקד טייסת, אם לא ידעת, אחראי גם לגף הטכני. רמז קל - הרבה יותר מגדוד ...
3. מג"ד נושא ברמת סיכון אישי גבוהה בהרבה- יום יום. רואה אויב ומתמודד מולו ובסוף שהוא שוכב פצוע באיזה מקום לא מכניסים מסוק לחלץ אותו כי חוששים מפגיעה במסוק [ואגב אין כאן הבעת דעה האם זה מוצדק] לעלות כל יום לאויר עם אש של 1000 מעלות, טונות של דלק וחימוש זה אכן peace of cake. גם טיסת זחילה בלילה במהירות 250 קמ"ש היא שטויות, הרי כל אחד יכול (ועושה) זאת.
4. מג"ד זוכה להילה פחותה , ולהשכלה פחותה בד"כ ובהתאם יכולתו למצוא עבודה משתלמת לאחר פרישתו מצומצמת יותר.השכלה פחותה יותר ? למה, מג"דים טפשים יותר ? לומדים BA כללי במקום משפטים ? מאיפה השטות הזאת

ישן 10-09-2009, 21:18

עוד מעט אני אבכה על זה שנוסעים ללאס וגאס מדי פעם
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "ערימה של שטויו"

לred flag....
חבר'ה- אפשר לטעון טענות רציניות, לדוגמא על הצורך של המערכת להשאיר אצלה את הטייסים, הצורך לפתות אותם לחתום קבע מראש לתקופה ארוכה וכו' - אבל כל השוואה בנושאי קושי השירות האינטסיביות, הסיכון והעומס על חיי המשפחה הוא מופרך מיסודו. סתם לדוגמא יש לי חבר טייס שתוך כדי השירות מצא זמן ללמוד תואר ראשון פיראטי במשפטים בלי שמישהו בחיל בכלל ידע על זה ולסיים אותו בהצלחה- מישהו מעלה על הדעת מ"פ/ סמג"ד שיש לו זמן לזה?
ולא- מג"ד בדרך כלל לא ימצא את הזמן לקפוץ הביתה- זה פשוט לא קורה וזה גם לא נרא בעין יפה שחיילים נמצאים למשל, בקו והמפקד נוסע פתאום הביתה- זה לא קורה.
אני בכלל לא בטוח שמג"דים יותר צעירים ממקבילהם בח"א אלא שחירני"ק לא מסיים את שירות החובה שלו עם תואר ראשון ומכאן פערי ההשכלה.

[איש דגול אחד]

ישן 10-09-2009, 21:46
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי amitsur333 שמתחילה ב "עוד מעט אני אבכה על זה שנוסעים ללאס וגאס מדי פעם"

א. זאת עובדה שמג"דים צעירים יותר על פי רוב ממפקדי טייסות.
ב. שכבת מפקדי הטייסות של היום לא סיימו את הקורס עם תואר.
ג. עקרונית כל איש קבע רשאי ללמוד תוך כדי שירות אם זה לא בא על חשבון הפעילות. אם זה בא על חשבון הפעילות הוא צריך אישור מסודר.
ד. מפקד טייסת עובד באינטנסיביות, התפיסה עצמה פשוט שונה וזה הכל.
ה. לא אמרנו שלטייס סדיר צעיר יש עומס עבודה גדול יותר משל מ"פ. לסמ"ט ב' ומעלה יש בוודאי עומס עבודה גדול.
ו. אני לא זוכר שראיתי מפקד טייסת קופץ הביתה באמצע היום. ראיתי מפקד גף קופץ להוציא את הילדיפם מהגן בזמן ארוחת הצהריים (ניהול זמן לגיטימי בעיני).
ז. ההתבכיינות הורגת. מז"י צריכים לדחוף לשיפור תנאי השירות של המפקדים הלוחמים מבלי להתבכיין. רוצים להוסיף מגורים בביסל"ש? אהלן וסהלן. נראה מי ירצה לגור שם. בחלק גדול ממקומות השירות כמובן שאי אפשר לבנות שיכון, ובאחרים ברור שלא ירצו לבוא (משפחה של מח"ט עציון תמיד יכולה לעבור לגור בהתנחלות סמוכה, איכשהו לא עושים את זה בדרך כלל, מעניין למה).
שיוסיפו גם בריכות שחיה בבסיסים, ושגם יפעילו אותן.

ישן 11-09-2009, 00:03
צלמית המשתמש של amirsgv

אל תבכה
בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי amitsur333 שמתחילה ב "עוד מעט אני אבכה על זה שנוסעים ללאס וגאס מדי פעם"

ציטוט:
לred flag....
חבר'ה- אפשר לטעון טענות רציניות, לדוגמא על הצורך של המערכת להשאיר אצלה את הטייסים, הצורך לפתות אותם לחתום קבע מראש לתקופה ארוכה וכו' - אבל כל השוואה בנושאי קושי השירות האינטסיביות, הסיכון והעומס על חיי המשפחה הוא מופרך מיסודו.
נדבקת לקטע של הסיכון, ושום זוית אחרת לא תשנה לך את ההשקפה ... לגבי חיי משפחה, אתה צודק, ללא ספק לעבור כל שנתיים-שלוש דירה מרמת דוד לחצור ומשם לנבטים (מסלול התקדמות אפשרי במערך ה-F16), זה עדיף מאשר לגור 10 שנים ברעננה. תשאל את הילדים מה עדיף להם.
סתם לדוגמא יש לי חבר טייס שתוך כדי השירות מצא זמן ללמוד תואר ראשון פיראטי במשפטים בלי שמישהו בחיל בכלל ידע על זה ולסיים אותו בהצלחה- מישהו מעלה על הדעת מ"פ/ סמג"ד שיש לו זמן לזה? אז יש לך חבר טייס, אז מה ? מדוגמא אחת אתה מסיק על כולם ? יכול להיות שהוא טייס תובלה בשדה דב שהוא בסיס פתוח ו-10 דקות מאונ' ת"א ?
ולא- מג"ד בדרך כלל לא ימצא את הזמן לקפוץ הביתה- זה פשוט לא קורה וזה גם לא נרא בעין יפה שחיילים נמצאים למשל, בקו והמפקד נוסע פתאום הביתה- זה לא קורה. מה אתה אומר ... עשיתי סדיר בגדוד, אני עושה מילואים בגדוד, גם אז וגם היום המג"ד שלי יצא/יוצא טוב ממני. זה פועל יוצא של האחריות שלו מחד, כמו גם הרבה יותר ימי מילואים ממני. למג"ד שלי בסדיר היה רכב, והוא היה יכול לקפוץ לאפטר פעם בשבוע לראות את הילדים אחה"צ ולחזור למחרת בבוקר. זה לא ממש שהוא היה אתי שבועיים בבסיס ויצא שישי בצהרים כמוני, וזה בסדר גמור.
אני בכלל לא בטוח שמג"דים יותר צעירים ממקבילהם בח"א אלא שחירני"ק לא מסיים את שירות החובה שלו עם תואר ראשון ומכאן פערי ההשכלה. דווקא כן, לדוגמה שני בני מחזור שלי בתותחנים , אחד כבר אל"מ אחרי שני תפקידי סא"ל כולל מג"ד, השני כבר היה מגד בלבנון 2.0. לעומת זאת, בן מחזור נוסף מהתיכון מפקד רק בשנה וחצי האחרונה על טייסת קרב

ישן 12-09-2009, 22:51

בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי romi4 שמתחילה ב "אתם מפספסים את הנקודה. מצאי..."

ובזרוע היבשה, קל למצוא מג"ד או מח"ט טובים? (נאמר- בעלי פוטנציאל לבצע תפקיד לשביעות רצון המערכת). אתה בטח יכול להיזכר בכמה מקרים של מ"פ, מג"דים, מח"טים ומאו"גים בזרוע היבשה שסיימו את תפקידם בגלל תפקוד לקוי- בחה"א זכור לי רק המיקרה החריג של מב"ס נבטים. או שקשה יותר להיות מפקד "ירוק", או שגם שם קשה למצוא ולהשאיר בשירות "אנשים מתאימים"* - בכל מיקרה, מגיע להם תנאים דומים.

* איש חה"א קנאי במיוחד ייטען לאפשרות שלישית- שזרוע היבשה ממיינת ומכשירה את מפקדיה באופן כושל ביחס לחה"א, כך שהבינוניים נשארים, מתקדמים ואח"כ נכשלים. במיקרה כזה, אין כלל טעם לדון על תנאי השירות בזרועות השונות בצה"ל
ישן 13-09-2009, 07:54
  שריונר מרובע שריונר מרובע אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.05.05

מענין שאף אחד מעשרות המגיבים כאן לא ציין את העובדה שגם בתוך זרוע היבשה יש אפליה: צנחנים מקבלים תוספת צניחה, למרות שאף פעם לא היתה צניחה קרבית, וגם לא תהיה - כל בר דעת מבין שצניחה היא פעולה מיותרת לגמרי וצריך לבטל אותה לחלוטין.

אבל אם לא תהיה צניחה איך יקבלו קציני צנחנים תוספת שכר? ועל כן מחזיקים את כל מערך הצניחה הבזבזני עבור התוספת הזאת...
אפשר לבטל את הצניחה ולתת להם את המענק בשם אחר: תוספת כומתה אדומה, למשל...

ואם קצין שריון או אפילו גולנצ'יק עבר קורס צניחה, האם הוא מקבל את התוספת הזאת? כמובן שלא, שהרי רק קצין צנחנים 'אמיתי' ראוי לה...

ולמה אין תוספת טנק? להיות צנחן מסוכן יותר מלהיות טנקיסט? הצנחנים עשו יותר במלחמות ישראל מהטנקיסטים? הצחקתם אותי...

ישן 14-09-2009, 16:51
צלמית המשתמש של MONOCHROME
  משתמש זכר MONOCHROME MONOCHROME אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.06.06
בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "קנאה?"

בדיוק רציתי לטעון שחיילים וקצינים ממגוון חיילות היבשה, [האויר והים], מבצעים קורס צניחה כחלק מההכשרה הבסיסית שלהם, או כחלק מההכשרה המתקדמת שלהם, או כסוג של צ'ופר.

לכן, קשה לטעון על "תוספת הצניחה הניתנת לצנחנים - בלבד". שכן, תוספת הצניחה נהוגה בכל צה"ל (כולל חיל האויר).
מעידך, כאן עומדים קציני חיל האויר, מול קציני חיל היבשה תוך אפליה ברורה וחריפה שלא נוצרה לה כך פתאום. אפליה זו מושרשת בצה"ל, ואני סבור שהיא לא נכונה. לפחות כל עוד חיל-האויר לא פוצל רשמית מצה"ל.
האם מישהו יכול לטעון ברצינות על כך שמפקד טייסת בצה"ל לא ירצה לקחת את התפקיד, בגלל שמג"ד שריון בצה"ל עם וותק והשכלה זההים לשלו בדירוג המערכתי, מקבל משכורת זהה?

אגב, מישהו יכול להעיד על תנאי העסקתם של צקיני הים בצה"ל?

נערך לאחרונה ע"י MONOCHROME בתאריך 14-09-2009 בשעה 16:56.
ישן 14-09-2009, 16:57

בתגובה להודעה מספר 83 שנכתבה על ידי MONOCHROME שמתחילה ב "בדיוק רציתי לטעון שחיילים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי MONOCHROME
בדיוק רציתי לטעון שחיילים וקצינים ממגוון חיילות היבשה, [האויר והים], מבצעים קורס צניחה כחלק מההכשרה הבסיסית שלהם, או כחלק מההכשרה המתקדמת שלהם, או כסוג של צ'ופר.

לכן, קשה לטעון על "תוספת הצניחה הניתנת לצנחנים - בלבד". שכן, תוספת הצניחה נהוגה בכל צה"ל (כולל חיל האויר).
מעידך, כאן עומדים קציני חיל האויר, מול קציני חיל היבשה תוך אפליה ברורה וחריפה שלא נוצרה לה כך פתאום. אפליה זו מושרשת בצה"ל, ואני סבור שהיא לא נכונה. לפחות כל עוד חיל-האויר לא פוצל רשמית מצה"ל.

אגב, מישהו יכול להעיד על תנאי העסקתם של צקיני הים בצה"ל?

תגיד, קראת את התגובות או רק את עצמך? אין כאן שום אפליה..תקרא את התגובות דוד, כל המאמר הזה הוא דמגוגיה בגרוש.

נערך לאחרונה ע"י emile-a בתאריך 14-09-2009 בשעה 17:00.
ישן 14-09-2009, 17:00

בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=MONOCHROME]בדיוק רציתי..."

הטקסט המלא של תגובה #80 של הגולש: "שריונר מרובע"

ציטוט:
מענין שאף אחד מעשרות המגיבים כאן לא ציין את העובדה שגם בתוך זרוע היבשה יש אפליה: צנחנים מקבלים תוספת צניחה, למרות שאף פעם לא היתה צניחה קרבית, וגם לא תהיה - כל בר דעת מבין שצניחה היא פעולה מיותרת לגמרי וצריך לבטל אותה לחלוטין.

אבל אם לא תהיה צניחה איך יקבלו קציני צנחנים תוספת שכר? ועל כן מחזיקים את כל מערך הצניחה הבזבזני עבור התוספת הזאת...
אפשר לבטל את הצניחה ולתת להם את המענק בשם אחר: תוספת כומתה אדומה, למשל...

ואם קצין שריון או אפילו גולנצ'יק עבר קורס צניחה, האם הוא מקבל את התוספת הזאת? כמובן שלא, שהרי רק קצין צנחנים 'אמיתי' ראוי לה...

ולמה אין תוספת טנק? להיות צנחן מסוכן יותר מלהיות טנקיסט? הצנחנים עשו יותר במלחמות ישראל מהטנקיסטים? הצחקתם אותי...

ישן 15-09-2009, 18:49

בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "אין זו הפעם הראשונה שאתה כותב..."

אוקי, אבהיר את עצמי ברשותך.
"תוספת צניחה" היא תוספת כספית הניתנת ביחידות מסויימות המוגדרות "כיחידות בעלות כשירות צניחה" לחיילים, לקצינים ולנגדים. תוספת זו ניתנת אוטומטית לכל מי שעבר קורס צניחה. בנוסף, יש יחידות שמקנות תוספת צניחה "לחריגים", למרות שהיחידות עצמן לא מוגדרות "בעלות כשירות צניחה". בכל מקרה, על אנשי הקבע לבצע צניחות מדי פעם כדי "לשמור על כשירות" ולהמשיך לקבל את התוספת למשכורתם על הכשירות החריגה.

יחידות משני הסוגים המפורטים מעלה קיימות בחיל היבשה, בחיל האויר ובחיל הים.
כן, עוצבת הצנחנים מקבלת את רוב התקינה המוצנחת - אבל היא לא מופלית לרעה. יש יכולות צניחה בכל צה"ל.

אתה לא קיבלת תוספת צניחה במשכורת - חבל, ארשה לעצמי להעריך שלא שירתת ביחידה בעלת כשירות צניחה (אמרת שריון לא?).

אז, מה בדיוק בדיתי?

ישן 01-05-2011, 13:31

בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "בהפוך על הפוך"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי strong1
לאחר המהלך המתבקש הזה מסתמנת אפילו אפלייה קלה "לטובת הירוקים" מדוע? כי בממוצע מג"ד בחיל הרגלים צעיר בכמה שנים טובות ממקבילו מפקד הטייסת בחיל האויר (הסטטיסטיקה אומרת 4-5 שנים). במידה ושניהם יצאו לפנסיה קרבית בגיל 42 , אזי ידידינו הירוק מקפץ הגבהות יזכה בגימלה שמנה משמעותית מזו של רעהו מעופף השחקים, שקיבל את הפלאפל השני הנכסף מאוחר יותר.

קודם כל שיבושם להם...לי לא איכפת וקשה לי להאמין שלמישהו בחיל האויר איכפת...יש נטיה לא להסתכל על מה קורה אצל הירוקים..
שנית, עם האקדמיה כיום בקורס טייס וגמול השתלמות שכולם מקבלים תן לי לחדש לך..חניך ביום שהוא מסיים קורס טייס מקבל יותר מרב סרן בגדוד חי"ר....(וגם יותר מרב סרן בחיל האויר שלא יצא ללמוד ולא מקבל גמול).

ישן 03-05-2011, 23:53
צלמית המשתמש של micjeep
  micjeep micjeep אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.03.07
בתגובה להודעה מספר 101 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "הרושם שקיבלתי בשירותי בקבע,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
הרושם שקיבלתי בשירותי בקבע, לפני כ-5 שנים, היה שקבלת דירוג מחקר מחייבת כ"כ הרבה קשרים, סבלנות והבנה בנבכי הפוליטיקה והנהלים הצה"ליים בנושא- שבדרך מעוותת היא אכן מעידה על פוטנציאל טוב להיות קצין טוב בתפקיד עורפי

רושם מוטעה

צריך תפקיד הנדסי, שמזכה לדירוג מחקר ולשרת בו באופן רציף - מי שלא סיים את התואר בזמן או הלך לתפקיד שטח לדוגמא, זה מעכב לו את ההגשה.
הגשה של מה ? אתה מגיש תיק עבודות שנבחן ע"י 2 ועדות - פנימית שמורכבת מאל"מים שונים ביחידה וחיצונית שמורכבת מבכירים במיל'.

הדבר בא להתחרות עם האזרחות- למרות הניחוח של השחיתות שעולה מההערות שלך, התנאים למהנדסים בחוץ בד"כ עולים על התנאים בצבא ( ובלי לעשות מפקד תורן, מטווחים ושאר פינוקים שקיימים רק בצבא ), מי שנשאר - או שאין לו מה לעשות בחוץ או שהוא נשאר מתוך ציונות...
ישן 04-05-2011, 10:32
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
תמימות
בתגובה להודעה מספר 103 שנכתבה על ידי micjeep שמתחילה ב "[QUOTE=קרן-אור]הרושם שקיבלתי..."

אתה ונחמיה קצת תמימים לגבי תהליך קבלת הדירוג מחקר, בעיקר שמדובר בותיקים שבינהם ש "רוכבים" על המנגנון הזה כבר שנים רבות... חלק מבעלי הדירוג מחקר הם בין עשרים המשתכרים הגבוהים ביותר בצה"ל, במילים אחרות, חלק מבעלי דירוג המחקר בצה"ל מרוויחים יותר מחלק מאלופי המטה הכללי... זאת למרות העובדה שיש להם הרבה פחות ברזלים על הכתפיים, הרבה פחות ניסיון והרבה פחות פז"ם שטח/קרבי, אם בכלל... ... כן כן תתפלא לשמוע שיש רשימה כזאת גם בצה"ל ושמאז שיצא מבית הדפוס של הממונה על השכר היא אפילו הפכה למסמך די פופלארי סביב שולחן המטה הכללי... אין שום הצדקה לעיוות שכזה, שרק פוגע במוטיבציה של מפקד הטייסת/המג"ד/הצוללן, שרואים את הג'ובניק מכייף עם הילדים בפארק בשש בערב כאשר הם קורעים את התחת והוא הג'ובניק עוד מרוויח יותר ממפקד האוגדה/הבסיס שלהם... יש תוכניות מתקדמות היכן שצריך לבטל את העיוותים הללו וכן כן יש כאלו שנלחמים כנגד התוכניות הללו כי ליטרת הבשר טובה היא, בעיקר למי שהפנסיה השמנה כבר נראית לו באופק וביטול הדירוג שלו יביא עבורו לצמצום פלאים בהיקפה... "תחרות מהאזרחות" אינה מצדיקה תשלום של 60K ש"ח בחודש לרופא מסוים בצה"ל ולא 60K ש"ח לאיזה דוקטור בסוציולוגיה מסוים בצה"ל... זו אולי לא שחיתות אבל זה בהחלט ABUSE של מנגנון שמיועד למטרות אחרות לגמרי... אגב תופעות דומות קיימות גם באקדמיה ובמגזר הממשלתי וגם שם הם גורמות לתסכול ותרעומת

נערך לאחרונה ע"י strong1 בתאריך 04-05-2011 בשעה 10:37.
ישן 04-05-2011, 19:08
צלמית המשתמש של micjeep

בתגובה להודעה מספר 104 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "תמימות"

ציטוט:
אתה ונחמיה קצת תמימים לגבי תהליך קבלת הדירוג מחקר, בעיקר שמדובר בותיקים שבינהם ש "רוכבים" על המנגנון הזה כבר שנים רבות... חלק מבעלי הדירוג מחקר הם בין עשרים המשתכרים הגבוהים ביותר בצה"ל, במילים אחרות, חלק מבעלי דירוג המחקר בצה"ל מרוויחים יותר מחלק מאלופי המטה הכללי... זאת למרות העובדה שיש להם הרבה פחות ברזלים על הכתפיים, הרבה פחות ניסיון והרבה פחות פז"ם שטח/קרבי, אם בכלל... ... כן כן תתפלא לשמוע שיש רשימה כזאת גם בצה"ל ושמאז שיצא מבית הדפוס של הממונה על השכר היא אפילו הפכה למסמך די פופלארי סביב שולחן המטה הכללי... אין שום הצדקה לעיוות שכזה, שרק פוגע במוטיבציה של מפקד הטייסת/המג"ד/הצוללן, שרואים את הג'ובניק מכייף עם הילדים בפארק בשש בערב כאשר הם קורעים את התחת והוא הג'ובניק עוד מרוויח יותר ממפקד האוגדה/הבסיס שלהם... יש תוכניות מתקדמות היכן שצריך לבטל את העיוותים הללו וכן כן יש כאלו שנלחמים כנגד התוכניות הללו כי ליטרת הבשר טובה היא, בעיקר למי שהפנסיה השמנה כבר נראית לו באופק וביטול הדירוג שלו יביא עבורו לצמצום פלאים בהיקפה... "תחרות מהאזרחות" אינה מצדיקה תשלום של 60K ש"ח בחודש לרופא מסוים בצה"ל ולא 60K ש"ח לאיזה דוקטור בסוציולוגיה מסוים בצה"ל... זו אולי לא שחיתות אבל זה בהחלט ABUSE של מנגנון שמיועד למטרות אחרות לגמרי... אגב תופעות דומות קיימות גם באקדמיה ובמגזר הממשלתי וגם שם הם גורמות לתסכול ותרעומת

אוקיי, כמו בכל מערכת גדולה תמיד יהיו כאלו שירכבו על המנגנון, אבל איך אתה מציע למשוך ולהשאיר בקבע אוכלוסיה אקדמאית איכותית ?

אני מכיר לא מעט "גו'בניקים" שנשארים לילות, ועובדים אפילו בשישי ושבת ( ומצד שני, יש כאלו שמספיקים עד שעה 16:00 הספק של 3 אנשים והולכים הביתה לשחק עם האישה והילד, אז? מה זה אומר מלבד העובדה שהם יעילים )
ישן 04-05-2011, 22:56
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
לא בהכרח גיל
בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "אולי תמימות, אבל אני מכיר..."

אכן בעבר היה קל יותר, לעתים קל מדי. בסוף שנות ה-90 למשל היו מספר תקדימים קיצוניים ובהם סרן ילדון בן 28 עתודאי בוגר הנדסת תוכנה מהטכניון ששירת כראש צוות ביחידת מחשבים מסוימת וקיבל איכשהו דירוג מחקר בתום החתימה הראשונה. לא סא"ל, לא רע"ן, לא חוקר ולא בטיח סתם הפכו את הדמ"ח לכלי לעקיפת מנגנוני השכר הנוקשים יחסית בצה"ל במטרה לתגמל את מי שרצו להשאיר בצבא. המטרה? נגיד ראויה. השיטה? עקומה לגמרי. המקרה דלף חיש מהר לאן שצריך (אפשר להניח בעזרת עמיתיו הנשמות הטובות "והמקופחות" של הבחור) ובוטל אחרי פניה של יחידת האכיפה באגף הממונה על השכר במשרד האוצר לרח"ט הסגל דאז. ברור שעל כל דוגמא מפגרת כזאת יש כמה וכמה דוגמאות לגיטימיות ועדיין כל מנגנון בירוקרטי שכזה מצריך ביקורת קפדנית כדי למנוע ABUSE, דבר שקל יותר בימינו, אחרי הצבת נציג חשכ"ל במשרד הבטחון.
ישן 04-05-2011, 23:06
צלמית המשתמש של micjeep

בתגובה להודעה מספר 107 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "לא בהכרח גיל"

ציטוט:
אכן בעבר היה קל יותר, לעתים קל מדי. בסוף שנות ה-90 למשל היו מספר תקדימים קיצוניים ובהם סרן ילדון בן 28 עתודאי בוגר הנדסת תוכנה מהטכניון ששירת כראש צוות ביחידת מחשבים מסוימת וקיבל איכשהו דירוג מחקר בתום החתימה הראשונה. לא סא"ל, לא רע"ן, לא חוקר ולא בטיח סתם הפכו את הדמ"ח לכלי לעקיפת מנגנוני השכר הנוקשים יחסית בצה"ל במטרה לתגמל את מי שרצו להשאיר בצבא. המטרה? נגיד ראויה. השיטה? עקומה לגמרי. המקרה דלף חיש מהר לאן שצריך (אפשר להניח בעזרת עמיתיו הנשמות הטובות "והמקופחות" של הבחור) ובוטל אחרי פניה של יחידת האכיפה באגף הממונה על השכר במשרד האוצר לרח"ט הסגל דאז. ברור שעל כל דוגמא מפגרת כזאת יש כמה וכמה דוגמאות לגיטימיות ועדיין כל מנגנון בירוקרטי שכזה מצריך ביקורת קפדנית כדי למנוע ABUSE, דבר שקל יותר בימינו, אחרי הצבת נציג חשכ"ל במשרד הבטחון.

אוקיי, אז מה הפתרון המוצע ?

( אולי זה מתחיל ב-ק' ונגמר בנפילת חומת הברזל )
ישן 05-05-2011, 00:40
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 107 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "לא בהכרח גיל"

אני מכיר קצינים שמקבלים דירוג מחקר ברמה הנמוכה ביותר כמעט מיד ברגע שאפשר, כי בכל שירות החובה הם באמת עוסקים במחקר... (צריך משהו כמו עשרה פרסומים בחמש שנים עם מרווח מסויים ביניהם. בהחלט אפשרי) לא רואה פה תקדים כלשהו.
שים לב שאני מתייחס לגיל כי דמ"ח הוא פונקציה גם של הזמן, ובכל מקרה התייחסתי לדמ"ח גבוה (נניח רמה א').

אגב, סופר לי כי לפני כשנה בערך שונו הנהלים, ועכשיו גם נגדים יכולים לקבל דמ"ח בהנחה שהם בעלי תואר רלוונטי ומפקדם בדרגת רס"ן ומעלה יושב על שורה שמאפשרת קבלת דמ"ח.

ישן 05-05-2011, 06:53
צלמית המשתמש של micjeep

בתגובה להודעה מספר 109 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "אני מכיר קצינים שמקבלים דירוג..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NehemiaG
אני מכיר קצינים שמקבלים דירוג מחקר ברמה הנמוכה ביותר כמעט מיד ברגע שאפשר, כי בכל שירות החובה הם באמת עוסקים במחקר... (צריך משהו כמו עשרה פרסומים בחמש שנים עם מרווח מסויים ביניהם. בהחלט אפשרי) לא רואה פה תקדים כלשהו.
שים לב שאני מתייחס לגיל כי דמ"ח הוא פונקציה גם של הזמן, ובכל מקרה התייחסתי לדמ"ח גבוה (נניח רמה א').

אגב, סופר לי כי לפני כשנה בערך שונו הנהלים, ועכשיו גם נגדים יכולים לקבל דמ"ח בהנחה שהם בעלי תואר רלוונטי ומפקדם בדרגת רס"ן ומעלה יושב על שורה שמאפשרת קבלת דמ"ח.

רמה א' מיועד לדרגות בכירות ( סא"לים ), ויש את הקטע עם פז"ם בתפקיד מזכה ( אם לדוגמא אתה עובר לשטח או לתפקיד שלא מוכר - וזה קורה, אז זה מעכב אותך ).

לגבי הנגדים, פעם ראשונה ששמעתי על זה...

לא מצליח להבין את צרות העין, איך אתה מצפה להשאיר במערכת אקדמאים שעוסקים בפיתוח ואחזקת אמל"ח ואמסל"ח ? גם עם הדרוג מחקר, זה לכל היותר משווה את תנאי השכר לקיים בחוץ...
ישן 05-05-2011, 09:38

בתגובה להודעה מספר 110 שנכתבה על ידי micjeep שמתחילה ב "[QUOTE=NehemiaG]אני מכיר..."

ציטוט:
לא מצליח להבין את צרות העין, איך אתה מצפה להשאיר במערכת אקדמאים שעוסקים בפיתוח ואחזקת אמל"ח ואמסל"ח ? גם עם הדרוג מחקר, זה לכל היותר משווה את תנאי השכר לקיים בחוץ...

אישית, אני לא מצפה להשאיר במערכת הצבאית הרבה חוקרים כדי שיעסקו בפיתוח ובאחזקת אמל"ח ואמסל"ח. שיעברו לתעשיה ושיחקרו ויפתחו לפי מכרזים של החילות או מפא"ת. באילו תחומים באמת מתבצע "מחקר" אמיתי בצבא? כזה שעל בסיסו אפשר לפתח אמל"ח עם יכולות חדשות באמת? מי שהכרתי במטה חה"א שהיו בעלי דירוג מחקר עסקו בניתוח ביצועי מערכות (בדיקות היתכנות), זה מחייב ידע מקצועי הנדסי אבל לא הייתי קורא לזה "מחקר".

מצד שני- כמה הצבא בכלל מסוגל לתמוך בחוקרים כאלו, מבחינת תקציבים, הנחיה מקצועית ופיקודית, אורך נשימה, גמישות וכו'? דוגמא קיצונית היא קצין שהחלפתי בתפקיד קצין פרויקט, שמאז שהשתחרר פירסם 2 ספרים ומעל 150 מאמרים, והקים מספר סטראט-אפים. בתפקיד עצמו, הפרויקט לא עיניין אותו והיה תקוע על שטויות בירוקרטיות וטכניות, וחלק ניכר מזמנו הוקדש לבדיקת כל מיני שיטות מעניינות מאוד אך לא ישימות בעליל באותו תחום. ברור שהוא היה זכאי לדמ"ח, אבל ניסיון להשאיר אותו בצבא ע"י פיתוי בדמ"ח היה רעיון מאוד לא טוב.
ישן 05-05-2011, 10:24
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 111 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[font=Verdana][QUOTE]..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
אישית, אני לא מצפה להשאיר במערכת הצבאית הרבה חוקרים כדי שיעסקו בפיתוח ובאחזקת אמל"ח ואמסל"ח. שיעברו לתעשיה ושיחקרו ויפתחו לפי מכרזים של החילות או מפא"ת. באילו תחומים באמת מתבצע "מחקר" אמיתי בצבא? כזה שעל בסיסו אפשר לפתח אמל"ח עם יכולות חדשות באמת? מי שהכרתי במטה חה"א שהיו בעלי דירוג מחקר עסקו בניתוח ביצועי מערכות (בדיקות היתכנות), זה מחייב ידע מקצועי הנדסי אבל לא הייתי קורא לזה "מחקר".

אז אם כבר כולם פה בקטע של "אני מכיר אחד ש.." אז אני מכיר אחד שקיבל דירוג מחקר די גבוה בהיותו סרן או מקסימום רס"ן צעיר. וכן, הוא עוסק במחקר אמיתי וזכה בפרס ביטחון ישראל.
אולי בח"א או בחילות אחרים שבהם ההנדסה היא רובה רכש חיצוני (נראה לי) קשה להצדיק הרבה אנשי מחקר אבל בתחום בו הוא עסק - מתימטיקה ותוכנה ביחידת מודיעין, דווקא יש להערכתי יותר מחקר פנימי מאשר עבודה עם ספקים אזרחיים.
ישן 05-05-2011, 14:21

בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "..."

מה שמביא אותנו לשאלה- מהו המצב בכלל, מעבר לרשמים האנקדוטליים שהוצגו כאן?

הנתונים שמצאתי הם מדו"ח מבקר המדינה לשנת 2003:
ציטוט:
בדצמבר 2002 שירתו בצה"ל כ-1,200 קצינים בעלי דירוג מחקר. בסוף שנת 2002 הסתכם השכר השנתי הממוצע של קצין בדירוג המחקר בכ-270,000 ש"ח.

ציטוט:
מספר הזכאים ל דירוג מחקר בצה"ל עלה בין השנים 1994 ל-2002 בלמעלה מ-100%, ועלות השכר עלתה באותן שנים בכ-220%. בשנים אלו היה השכר הממוצע של עובדי המחקר בצה"ל גבוה בכ-30% בממוצע מהשכר הממוצע של המהנדסים בצה"ל. מנתונים שריכז אג"ת במצגת שהוצגה לראש אג"ת בתחילת שנת 2002 עולה, כי בשנים 1994-2001 חל במספר זרועות בצה"ל גידול חד במיוחד במספר הקצינים השייכים ל דירוג מחקר. כך, למשל, באמ"ן גדל מספרם בשיעור של 482% (מ-45 קצינים ב-1994 ל-262 קצינים בסוף 2001); בחיל האוויר גדל מספר הקצינים בשיעור של 230% (מ-81 קצינים ב-1994 ל-267 בסוף 2001).
באוקטובר 2002 מסר ראש מחלקת תכנון באג"ת לצוות הביקורת, כי הגידול שחל במספר עובדי המחקר בצבא, אינו נובע מגידול בפעילות המחקר והפיתוח של הצבא. בתשובתו ממאי 2003 מסר צה"ל למשרד מבקר המדינה, בין השאר, כי הגורם העיקרי לעלייה במספר בעלי דירוג המחקר בצה"ל הוא השינוי שחל במהלך השנים ביחס שבין שכר המהנדסים לשכר עובדי המחקר בצבא; בעבר שכר דירוג המהנדסים היה גבוה יותר, ובשל כך לא הייתה סיבה לזכאים הפוטנציאליים להגיש בקשות להכרה ב דירוג מחקר; עם עליית שכר עובדי המחקר בשנות ה-90 החלו הזכאים הפוטנציאליים להגיש בקשות להכרה בזכאותם.

כ-27% מבעלי דירוג מחקר הם קציני חיל האוויר. בדיון "פורום תתי-אלופים (תא"לים)" בחיל האוויר שהתקיים בדצמבר 2002 נדון נושא דירוג מחקר בחיל. מפקד חיל האוויר סיכם, בין השאר, כי התהליך הקיים בנושא דירוג המחקר נעשה "ללא בקרה על כל התוצאות, המציב אותנו [חיל האוויר] בפני מציאות תוצאתית ולא מנוהלת ונשלטת במלואה על ידינו [על ידי חיל האוויר]". מפקד חיל האוויר הוסיף, כי התהליך הקיים מעודד עיוותים כתוצאה מהרצון ליהנות מתפקיד המזכה ב דירוג מחקר; הגידול שחל במספר הקצינים ב דירוג המחקר לא נגזר מהחלטות על צורך, אלא מעצם מתן האפשרות ליהנות מהזכות ל דירוג מחקר על בסיס הצבה לתפקיד מזכה.

ציטוט:
בפגישה שערך צוות הביקורת עם יו"ר הוועדה העליונה בצה"ל באוקטובר 2002, סקר יו"ר הוועדה את תחומי הפעילות העיקריים של קציני הצבא בעלי דירוג מחקר, ופירט ארבע קבוצות פעילות עיקריות: בקבוצה הראשונה נכללים רוב קציני הצבא בעלי דירוג המחקר . קצינים אלה עוסקים בתיאום מקצועי שבין יחידות הצבא ובין גופי התעשייה הביטחונית. עליהם לקבל דרישה מיבצעית לפיתוח אמצעי לחימה, לבחון באמצעות איזו טכנולוגיה ניתן ליישם את הפיתוח הדרוש, ולפעול להוצאת אופיון לגופי התעשייה. הקבוצה השנייה כוללת קצינים השייכים לגופים טכניים, ותפקידם לנהל פרויקטים של מחקר ופיתוח (להלן - מו"פ) מול התעשיות הביטחוניות. במסגרת זו עוסקים הקצינים בעריכת בדיקות היתכנות, בגיבוש פקודות עבודה לתעשיות, ובתיאום הפעילות המתקיימת בגופי התעשייה הביטחונית במהלך הפרויקט. הקבוצה השלישית כוללת קצינים הפועלים בגופים המקבלים החלטות לגבי המו"פ הצבאי, כגון: איזה טכנולוגיות יפותחו עבור הצבא, מול אילו תעשיות יעבוד הצבא, וגיבוש תכניות העבודה השנתיות לפעילות המחקר והפיתוח. בקבוצה הרביעית נכללים מיעוט של קציני הצבא בעלי דירוג המחקר . קצינים אלה עוסקים בפעילות של מו"פ ממשי, בדומה לפעילות המתקיימת בתעשיות העוסקות במחקר ובפיתוח.
במסמך שהוציא ראש מחלקת תכנון באג"ת באוקטובר 2001 לראש אג"ת, לראש מפא"ת, לראש אכ"א ולאחרים, בנושא זכאותם של ממלאי תפקידי שדה הנדסיים ל דירוג מחקר, נכתב, בין השאר: "במקומות רבים המזכים ב דירוג מחקר אין קשר למחקר כפשוטו והכוונה הטובה בעבר לתגמל כוכבים העוסקים במחקר טהור התמסמסה לחלוטין".

אני מניח שמאז שונו הנהלים וגם המצב השתנה, אך שעדיין, רוב ה-"חוקרים" הם מהנדסים שיודעים לעשות אנליזות ולא חוקרים ממש.
ישן 05-05-2011, 14:44
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "מה שמביא אותנו לשאלה- מהו..."

ציטוט:
"במקומות רבים המזכים ב דירוג מחקר אין קשר למחקר כפשוטו והכוונה הטובה בעבר לתגמל כוכבים העוסקים במחקר טהור התמסמסה לחלוטין"

נראה לי שברור לכולם שרוב הנהנים ממענק מחקר הם לא בדיוק פרמי, קומפטון ואופנהיימר שצועדים עם מקטרות בפה בשבילי לוס אלאמוס והוגים את הנשק שינצח את המלחמה.
ברוב המקרים, בטח בשנות הפריחה של ההייטק, נראה לי שהיה מדובר בקצינים מבטיחים ומוכשרים שהמפקד שלהם חיפש כל דרך אפשרית להחזיק אותם בצבא ושלח את השליש היחידתי לחפור מתחת לכל אבן ולחפש סעיפים שדרכם אפשר יהיה לצ'פר אותם. אם לא מענק המחקר בטח היו מוצאים איזה סעיף ארכאי של "צופה אוויר יחידתי" ומשבצים את אותו סרן על תקן זה שאמור לעמוד בעת מלחמה בבסיס גלילות עם משקפת ומקלע בזה ולחכות לספיטפיירים מצריים ומעלים את שכרו בהתאם לסיכון.
אני רוצה להאמין שרוב רובם של המקרים היו מוצדקים ובאמת מדובר בקצינים מוכשרים שצה"ל זכה כך להשאיר בין שורותיו גם אם אינם עוסקים במחקר מדעי טהור.
ישן 05-05-2011, 14:54

בתגובה להודעה מספר 114 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "..."

פרמי וקומפטון לא היו מקבלים דמ"ח- אחרי המלחמה הם חזרו לאקדמיה, כך מבחינת הצבא לא היתה להם יתרת שירות נדרשת .

ציטוט:
אני רוצה להאמין שרוב רובם של המקרים היו מוצדקים ובאמת מדובר בקצינים מוכשרים שצה"ל זכה כך להשאיר בין שורותיו גם אם אינם עוסקים במחקר מדעי טהור.

אני מאמין בכך.
אלא שברגע שהתגמול נעשה דרך מעקף בירוקרטי שלא זו היתה מטרתו, יש שתי סכנות:
א. אי יעילות: קצינים מתכווננים לפי המעקף (דהיינו- נדבקים ליחידות "מחקר", מוציאים זמן ואנרגיה בהכנת מסמכי "מחקר" בחתימתם וכו'), ומי שמקבל דמ"ח הוא לא בהכרח מי שצה"ל באמת רצה.
ב. קצינים אחרים מרגישים מופלים לרעה.

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 05-05-2011 בשעה 14:58.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:13

הדף נוצר ב 0.22 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר