לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 14-09-2009, 15:45
  הננר הננר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.07.09
חיסולים במחתרת- האם היד הייתה קלה על ההדק?

אחדהנושאים הכי פחות מדוברים וכתובים בספרות המחתרות היא נושא החיסולים הן הפנימיים והן של משתפ"ים עם השלטון. לאחרונה גיליתי מספר חיסולים שעוררו תרעומת פנימית. ככלל נתברר לי שהיו כמה וכמה חיסולים (הרבה יותר ממה שחשבתי). ישנו הסיפור המפורסם של חיסול אליהו גלעדי- חברו לבריחה של יצחק שמיר שהוצא להורג בידי חבריו בעוון סכנה למחתרת. הוא תואר בכתבים כאדם חסר מעצורים שיכל לגרום לסכנה רבה למחתרת. כמו כן ישנם סיפורים על יחסו של גלעדי לבנות הלח"י. לאחרונה יצא לי לדבר עם אחד מחברי הלח"י וראיתי שהם עדיין חיים את הסיפור.
אחד המחוסלים הראשונים היה אברהם וילנצ'יק מראשוני לח"י שהיה כלוא עם חבריו והואשם בשיתןף פעולה. הוא נרצח אחרי שחרור כנראה ע"י חבריו. (סיפור כמעט ולא מוכר)
ישנו את הסיפור של חיסול יהודה לוי- "שמואל", איש המחלקה הטכנית בלח"י שהואשם שרצה למסור נשק להגנה וחוסל בעקבות כך. לאחר מאבקים רבים הוא הוכר כחלל לח"י. גם על הרצחו הייתה ביקורת רבה. הסיפור המפורסם ביותר הוא חיסול מאיר טוביאנסקי בחשד שווא של ריגול. בעקבות הסיפור הודח איסר בארי מהאנשים החזקים במער' הביטחון. הוא נידון ליום מאסר וקבל חנינה באותו יום.
ככלל נראה שהיד הייתה מאוד קלה על ההדק. מה דעתכם?
מי שמכיר עוד סיפורים כאלה מוזמן לשתף.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 14-09-2009, 20:43
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
דיין דווקא בהחלט היה וכל מה שנותר להחליט זה האם זה טוב ש'הוא היה' או רע..
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי הננר שמתחילה ב "כמובן שאתה צודק. כוונתי היא שעד שכל הקטע של המדינה התארגן"

יש לי הרגשה שאני יודע מה תשובתו של ארדיכל ואני סבור כי אנו תמימי דעים בנקודה זו...

לגבי 'דין'. נפריד כמובן את סיפור רציחתו של טוביאנסקי [כך מכנים הרג ללא סמכות של אדם חף מפשע במדינת חוק] לבין ההוצאות להורג של חברי מחתרות ומשתפי פעולה.

זכור כי 'המוציאים להורג' היו אנשים שחייהם היו שוים כקליפת השום בעיניי הבריטים ולכן כל בגידה או מעשה לא מבוקר משמעותו היה מותם הם. ללח"י גם לא הייתה אפשרות לכלוא את העברינים או המסכנים את קיומו.

מקרה גלעדי הוא 'המקרה' לדוגמא שכן לא מדובר למיטב הבנתי בענישה כי במה שהם ראו כפעילות מוייבחת למניעת סכנה קיומית למחתרת. [שמואל"ק - האם אני צודק?]

לגבי הוצאות להורג של 'משתפי פעולה' - זכור שפעולת משתף הפעולה הייתה יכולה להתפרש כנסיון להוצאה להורג של חברי המחתרת.

היו אלה ימים אדומים, הרבה ידיים היו על הרבה הדקים באותו זמן וניתוח בדיעבד של 'קלות היד על ההדק' אינו הוגן. טעויות נעשו מן הסתם לא מעט בחיי מחתרת ובמלחמה אך קשה לבקרן מנקודות מבטנו הנוכחית.

ישן 15-09-2009, 02:59
  הננר הננר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.07.09
לגבי אליהו גלעדי זוהי אמנם הסיבה הרשמית. הסיבה הפחות
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "דיין דווקא בהחלט היה וכל מה שנותר להחליט זה האם זה טוב ש'הוא היה' או רע.."

רשמית לדעת אחרים היא מאבקי שליטה בין שמיר לגלעדי. צריך לציין שכאשר שניהם ברחו ממזרעה למעשה הלח"י מנה כמות מצומצמת ביותר של אנשים ולמעשה היה נתון בגסיסה. לגלעדי היו הרבה תומכים בלח"י עקב הכריזמה שלו. השאלה היא האם אין שכתוב של ההסטוריה לאחר מעשה?

אחד האנשים שעזרו ליאיר בקשריו עם ממשלת פולין היה קונסול פולין בירושלים ויטולד הולניצקי שהיה קשור לאנשי המחתרת וסייע להם. נדמה לי שקראתי איפשהו שהוא חוסל במלחמת השחרור כי נחשד בסיוע לערבים. מישהו מכיר אולי את הסיפור?
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:11

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר