לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 16-09-2009, 11:34
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
רובוט מקפץ

שרון ווינברגר (אשר הוזכרה כאן בעבר ואף ראיינתי אותה לביקורת על ספרה בנושא פצצת ההפניום) העלתה לבלוג של נוח מיודענו וידאו מעניין המציג רובוט זעיר אותו מפתחת חברת בוסטון דיינמיקס (אותה חברה המפתחת גם את ה-BIGDOG - הכלב הרובוטי עבור צבא ארה"ב בו עסקנו כאן מספר פעמים).

הרובוט הגלגלי מסוגל לנוע מהר למדי לפי הסרטון ולקפוץ לגובה רב מאד ובאופן כזה לעבוד מכשולים גמו גדרות. השימוש לכאורה הוא סיור - אני דווקא מעלה בדעתי שימושים מודיעיניים קצת פחות טקטיים (עם כלי כזה ניתן לשליטה מרחוק באמצעות תקשורת למל"ט למשל ניתן להכניסו בחסות החשיכה למתחמים שמורים הייטב ולתצפת על הנעשה שם. לצורך העניין רובוטים כאלו יכולים בעתיד גם לשמש כרובוטי נפץ אם אינם יקרים במיוחד (הם יכולים לשאת כמה עשרות/מאות גרם חומר נפץ ורסיסים - כמו רימון לערך) להמתין במארב לכוחות עויינים בשטח ואז להתפוצץ עליהם.

אם ניתן היה להנחית עשרות או מאות כאלו באזור דרום לבנון במלחמה האחרונה יכול להיות שניתן היה לעשות לחיזבללה חיים קצת יותר קשים. כמובן שצריך מישהו שישלוט בהם - מצד שני זה כלי קרקעי קטן אז השליטה בו היא עניין שניתן ללמוד בזמן קצר - הבעיה היא המחיר והשאלה האם ניתן להעביר אותות לכמות של כלים בו זמנית בלי leg שיפגע בתנועת הכלי.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 16-09-2009, 16:57

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי יואב בן צוריה שמתחילה ב "כן אבל התשדורת לא תהיה..."

בינה מלאכותית קיימת (ראה מירוצי DARPA מ2005/2007) אבל אני מסכים שמקרה הזה היא עוד לא שם ולא תהיה שם כנראה גם בכמה השנים הבאות.

אני התכוונתי למשהו אחר - ישבו להם בחמ"ל אוגדה 20 חברה - כל אחד מול מסך וכל אחד ישלוט בכלי שלו. אם יש לך כמה אוגדות בשטח (כפי שהיה בלבנון 2) אז יש לך בכל נקודת זמן כמה עשרות כלים כאלו בשטח. ניתן להצניח אותם למשל ממטוס או שכוחות קרקעיים או כוחות מיוחדים יכולים להביאם לשטח (הצנחה לי נשמע הכי הגיוני אבל זה לא תמיד אפשרי אני מניח).

אם אין LEG משמעותי מטווח השליטה של אוגדה (נגיד כמה עשרות ק"מ בקו אוירי) לרובוט אזי אפשר לדעתי לעשות עם הכלים האלו עבודת סיור נחמדה ואם כאמור תתאים להם גם קצת חומר נפץ אפשר לעשות איתם יופי של מארבים - החיזבללה מאד לא יהנו מהם אני מבטיח לך.

תוספת: אה כן שיהיה ברור אני לא מדבר על הBIGDOG - לו יש מטרה אחרת לגמרי - אני מדבר על הרובוט הקופץ הזעיר - מי שלא ראה שיסתכל בקישור בהודעה הראשונה שלי.
www.MegaPixel.co.il

ישן 16-09-2009, 21:11

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "המטרה של מה שאני מדבר עליו..."

אגב לפי ידיעה ב-BBC באותו עניין הכלי שאמור להיות מוכן עד סוף השנה הבאה עבור צבא ארה"ב מסוגל לקפוץ לא פחות מ7.5 מ' באויר - זה מספיק בשביל לעבור כמעט כל מכשול. מלבד זאת הכלי חצי אוטונומי וכולל GPS. למעשה מה שצריך לברר עכשיו זה מה הטווח שלו (כמה זמן מחזיקה הסוללה), האם ניתן לשלוט בו ממרחק משמעותי, האם יש לו כושר העמסה כלשהו (אפילו כמה עשרות גרמים לצורך הוספת חומר נפץ ורסיסים).

למי שמעוניין לחפש עוד מידע - שמו של הכלי - Precision Urban Hopper.
www.MegaPixel.co.il

ישן 16-09-2009, 22:32

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "האמת היא..."

או שלום שלום - המון זמן לא ראינו אותך פה

לא ידעתי שיש בעיית הכשרה - בחיל האויר זה סיפור אחר - מטיסי כטבמ"ים הם אנשים איכותיים ביותר (חלקם נפלי טייס אני מניח) אבל מדוע יש צורך בכוח אדם סופר מיומן בשביל להפעיל רכב רובוטי זעיר? בסופו של דבר מדובר במשהו לא רחוק ממכונית על שלט. תזכור שהכלי הזה אמור להיות זול מאד - מקסימום אם מדובר בכלי עם חומר נפץ הייתי משאיר את פקודת ההשמדה העצמית לקצין החמ"ל.

לדעתי כל סמב"צ/סמב"צית יוכל להיות מוכשר לתפקיד כזה בתוך קורס הכשרה קצר של כמה שעות עד כמה ימים. הקצינים שיפקחו על העניין צריכים הכשרה יותר עמוקה אם הם רוצים לשלוט בכוח של מספר כלים כאלו באופן יעיל גם לצורך מודיעין ויותר חשוב לצורך מארבים.
www.MegaPixel.co.il

ישן 17-09-2009, 10:30
  דדון מוש דדון מוש אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.11.04
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "זאת מלחמה אנשים הורגים אנשים..."

איפה בדיוק קראת שאמרתי לא לפתח את הנשק הזה?

זה שבמלחמה הורגים אנשים ידוע לי אבל זו לא סיבה לא לחשוב על הנושא. מה גם שבמלחמות בעבר הלחימה הייתה פנים אל פנים (גם אם הטווחים השתנו עם הזמן). מה שחדש זה שבטכנולוגיה הזו בצד אחת יש בן אדם ש"משחק במחשב" ובצד שני אנשים מתים.

אני יכול רק לשער שזה יכול לשנות את ההשפעה שיש ללחימה כזו על נפש האדם מאשר לוחם חי"ר שנלחם על חייו בשטח אויב. לכן לדעתי יש הבדל גדול בין לוחם לבין תצפיתנית שמפעילה רוב"צ מרחוק או נהג רכב נשלט מרחוק. יכול להיות שאני טועה אבל לכל הפחות צריך ללמוד את הנושא.

ישן 17-09-2009, 11:22

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי salak שמתחילה ב "הסרט ביו-טיוב לנוחות הקוראים"

עוד 2 נקודות:
1. שילוב ציין לייזר זעיר על הכלי יכול להפוך אותו יעיל אפילו יותר וודאי בשילוב מל"טים ואמצעים דוגמת המנתר עליו דיברנו כאן הרבה לאחרונה.

2. כלים כאלו בשילוב עם כלים מעט יותר גדולים המסוגלים גם לעלות מדרגות ניתן לשלוח אל תוך עיירה דוגמת בינת ג'בייל. במתאר כזה כמה עשרות רובוטים (קטנים ובינוניים) בשילוב כטב"מ או שניים יכולים לשלוט למעשה בעיירה עוד לפני שכוח רגלי/משוריין נכנס אליה בכדי לטהרה סופית - כל מטרה שהרובוטים עצמם יכולים להשמיד הם ישמידו ומטרות שיתגלו בתוך מבנים ניתן לסמן בלייזר עבור אמצעים כבדים יותר.
www.MegaPixel.co.il

ישן 17-09-2009, 12:56
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "עוד 2 נקודות: 1. שילוב ציין..."

בנוגע ל-2, ניתן לגלות ולפוצץ (או ליזום) מבעוד מועד בצורה כזו מטענים ומלכודים אם לרובוטים תהיה יכולת להשמיד את עצמם בעוצמה מספיקה כדי ליצור נזק היקפי. ניתן גם במקום מטען נפץ גדול (ביחס כמובן למטרת הרובוט) להתקין עליהם חומר סימון בצבע מוסכם מראש - נניח, אדום זוהר בחושך - כך שיסמנו מיקומים של מטענים ומוקשים... ואם ניתן להתקין עליהם אמצעי חישה (sniffers) של חומרי נפץ, העבודה שלהם תהיה מדוייקת עוד יותר.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 17-09-2009, 14:46

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי 2liviu שמתחילה ב "לעידו וefekt,"

אני לא בטוח שאין אתגר ביצירת הכלי (תקשורת ושליטה בעשרות רובוטים הנמצאים עשרות ק"מ ממרכז השליטה הוא לא עניין של מה בכך). ויש כמובן את עניין העלות - גם פר רובוט וגם הלוגיסטיקה מסביב.

יחד עם זאת עניין התו"ל הוא בהחלט מרכזי - ולכן גם כתבתי שהקצינים שיפקחו על מפעילי הרובוטים צריכים לעבור הכשרה מעמיקה ותידרש פיתוח תורת לחימה חדשה לסוג כזה של כלים שלמעשה עד כה לא ממש היו קיימים (ההרפי הוא אמנם מל"ט מתאבד אבל הוא אוירי, נועד למטרות די מסוימות וכנראה לא צפוי להיות מופעל בכמויות עליהם אני מדבר).

אגב רגע של חלום אם מותר - בעיני האמצעי האידאלי (וכבר הזכרנו את זה כאן בעבר בקצרה) הוא ננו/פיקו מל"ט (בצורת חרק או בתצורה מעט גדולה יותר כמו ציפור קטנה) אשר יוצנח בכמויות גדולות אל תוך אזור עויין (כפר למשל) יאסוף מודיעין, יסמן מטרות ואף יתקוף אותן בעצמו. אפשר לחשוב על מערכת אשר תטיל כמה מאות פיקו מל"טים כאלו על כפר ויחד איתם גם כמה עשרות מל"טי ציפור גדולים יותר הנושאים כמה עשרות גרם של חומר נפץ כ"א (בדומה לרימון המתפוצץ באויר). הפיקו מל"טים יאתרו מטרות והמל"טים הגדולים יותר ישמידו אותם. אחת הבעיות העיקריות היא מה עושים כנגד התבצרות בתוך מבנים אבל אני מניח שאפשר למצוא גם פתרונות לבעיות הללו.
www.MegaPixel.co.il

ישן 17-09-2009, 15:29
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אני לא בטוח שאין אתגר ביצירת..."

מה שאתה מתאר לדעתי נמצא יחסית רחוק מאיתנו (אני מעריך שלפחות 10 שנים, עד שפעולה מסוג זו כמו שתיארת לא תהיה יקרה יותר מדי מבחינה כספית). הפתרון הוא בנתיים לדעתי לקחת פלטפורמות וטכנולוגיות קיימות וליישם אותן בצורה שלא תהיה אוטונומית לחלוטין, אבל תספק יתרון משמעותי לכוחות בשטח (במיוחד לכוחות החי"ר) - לקחת משהו בסגנון של ה-BIG DOG, ולשים עליו מערכת כדוגמת ה"מעיל רוח" (רק מוקטנת יותר), ומערכת שתוכל להתריע על מאיפה יורים עליך ואולי גם לזיהוי והתרעה מפני פצמ"רים מתקרבים. קח מערכת כזו, תצמיד אליה כוח חי"ר ושיפרת משמעותית את יכולת השרידות של הכוח.
זה יצריך כמה שינויים בתו"ל, אבל יקטין את האפשרות שהכוח שלך יופתע או יפגע ולמערכת יש גם ניידות ועבירות גבוהה מאוד, מה שיעזור לה להיות לצד הלוחמים רוב הזמן, אם לא כולו.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:30

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר