לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 18-10-2009, 21:51
צלמית המשתמש של maorhag
  maorhag maorhag אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.01.06
שלח הודעה דרך MSN אל maorhag
ההגדרה בעיני
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי joshtar שמתחילה ב "דיון - מיהו דתי? והאם יש דבר כזה?"

קודם כל נתחיל מציטוט מויקיפדיה:
אדם דתי הוא אדם המקפיד על קיום הכללים של דתו
ועכשיו אני די מסכים עם זה-דת זה חוק,מי ששומר על החוק הוא דתי מי שלא לא.
אני לא מדבר על אחד שקשה לו לקום בבוקר והוא לא קם,הוא יודע שהוא צריך להשתפר והוא מתפלל על זה.לעומתו יש אחד שמתפלל שלוש תפילות (שתיים?) רואה בטלוויזיה דברים לא ראויים,כשאומרים לו שצריך לשמור נגיעה מדודה או שעל חצי מגש פיצה ודאי נוטלים ידיים ומברכים המוציא הוא שם פס ולא אכפת לו (סתם דוגמה להלכות שאנשים מזלזלים...) זה לא נקרא בעיני דתי,הכיפה היא לא הוכחה בעיני.

חזרה לפורום
ישן 18-10-2009, 23:53
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
תשובה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי joshtar שמתחילה ב "דיון - מיהו דתי? והאם יש דבר כזה?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי joshtar
אתם בטח מכירים את העניין, שיש הכללה מאוד גדולה על הדתיים.
היות ויש כאלו ששיכים למגזר אבל לא מקיימים מצוות. יש כאלו ששמים תפילין שומרים שבת ושומרים בשר וחלב, ומחשיבים עצמם דתיים ויש כאלו ששומרים תריג מצוות ומחשיביםעצמם דתיים.
האם כולם דתיים?
מה ההגדרה של דתי בכלל?
או שדתי זה לפי דעתי?

האם יש דבר כזה דתי?
וודאי שכן -
1. איך נקרא למי שמקיים את מה שהדת הנוצרית דורשת? - נכון: נוצרי
ומי שמפסיק לקיים את "מצוות" הנצרות? - נכון הוא כבר לא נוצרי
2. ואיך נקרא למי שמקיים את מה שהאסלם דורש? - נכון: מוסלמי
ומי שמפסיק לקיים את "מצוות" האסלם? - נכון, הוא כבר איננו מוסלמי.
3. איך נקרא למי שמקיים את מצוות דת הקוקוריקו(אותה המצאתי כרגע)? נכון קוקוריקו דתי.
מסקנה: הנצרות והאסלם והקוקוריקו הן דתות!

לעומת זאת - האם גוי שמקיים את מצוות התורה הוא יהודי? לא ולא, עליו להתגייר.
ומהי השאלה הראשונה ששואלים אותו בבואו להתגייר? - "האם אתה מוכן להצטרף לעם ישראל?"
רק אם הוא משיב בחיוב אז שואלים אותו לגבי קיום מצוות.
ומצד השלילה - האם מי שאינו מקיים מצוות אך נולד יהודי ע"פ ההלכה, אינו שייך לעם ישראל?
לא ולא - להיפך, עליו לעשות מעשים באמת חריגים על מנת לצאת משייכותו לעם ישראל (ועדיין ספק אם יצא).

כל זה נובע מהסיבה הפשוטה שהגלות הארורה כמעט הצליחה להעלים מאיתנו - היהדות היא לא דת אלא עם.
התורה עצמה ניתנה לעם ישראל כעם!

לכן בעם ישראל אין דבר כזה "דתי" או "חילוני" אלא יש מי שמקיים יותר מצוות ומי שמקיים פחות.

חזרה לפורום
ישן 07-02-2010, 12:51
צלמית המשתמש של dani90
  dani90 dani90 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.04.07
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "אפשר בבקשה מקור?"

אני לא זוכר מקור ספציפי (אני מניח ממורה נבוכים. עריכה: המקורות הם בעיקר מהלכ' יסודי התורה אך גם ממורה נבוכים וכן באיגרות של הרמב"ם. לקמן המאמר), אבל אני זוכר שלמדנו על זה...

זה ההבדל המהותי בין התפיסה של ריה"ל לרמב"ם.. אני אשאל לגבי זה עוד ואני ארחיב בנושא בלי נדר.

עריכה: מה שאמרתי לא מדוייק, ההבדל המהותי הוא לגבי נבואה- שהרמב"ם כנראה סובר שהנבואה יכולה לשרות גם בגויים, רק שהסיכויים של בני אדם מעם ישראל יותר גבוהים לקבל נבואה מהגויים, לעומת זאת הריה"ל שיסבור שזה יכול לשרות רק בבעלי סגולת ישראל.

אך הרמב"ם יסבור שלעם ישראל יש יחודיות של תכונות גנטיות מהאבות (כמו שכתוב בגמ' שבנ"י רחמנים ביישנים וגומלי חסדים) והיחודיות ביכולת להתאמץ כדי להוציא את התכונות מהכח אל הפועל.

הכל לקוח מהמאמר בנושא ממורי ורבי הרב יצחק שילת: יש לקרוא את זה בפנים כי אני ליקטתי מפאת חוסר זמן.

בתמצית:

ריה"ל יאמר שהתורה לא ניתנה לאדם באשר הוא אדם, אלא רק לאותו חלק של מין האדם שהתחברה אליו האלוהות, שהוא עם ישראל. כל אדם באופן פרטי יכול להצטרף אל עם ישראל, אך לא יהיה לגמרי שווה אליו (כי חסרה לו הסגולה הישראלית התורשתית

הרמב"ם יאמר: נמצא שהקביעה שיש השגחה פרטית מיוחדת בישראל, פירושה הוא, שבישראל ישנת רמה גבוהה יותר של שפע אלוהי שכלי, המתבטא ביתרון חכמה ומוסר בפועל. היתרון הזה מקורו הן ב"הכנת החומר" (תכונות מולדות), והן ב"התלמדות" (המאמץ המושקע להוציאן אל הפועל).

האם ריה"ל יקרא לשיטת הרמב"ם סגולת ישראל? אני בספק, תקנו אותי אם אני טועה..

לקריאת המאמר המלא:

http://www.daat.ac.il/daat/kitveyet...ot/sgulat-2.htm
CHRIS MARTIN: Coldplay is for people with great taste, intelligence, incredible good lookingness, talent, ability, success, grabbing of life. Coldplay's for people who know what life's about. They're always entertaining. Delightful to talk to. Sweet, charming, incredibly good in bed. Virile. They have incredible success with girls, or boys, or both. They're generally just the world's best citizens.. Maybe I'm biased, but I'm definitely right

נערך לאחרונה ע"י dani90 בתאריך 07-02-2010 בשעה 13:14.
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 19:03

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר