לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 01-11-2009, 07:08
  esamaha esamaha אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.12.08
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי Al_Madmal שמתחילה ב "אחרי הפענוח המוצלח, הנה עוד כמה כתובות"

לצערי אני לא יכול לסייע בפיענוח הכתוב.
אבל יש לי שאלה לגבי שרידי רכבת העמק בקטע שמהווה, מאז 1967, את גבול ישראל-ירדן (בין חמת גדר במערב למפגש הירמוק עם הראקאד במזרח (משלוש הגבולות ישראל-סוריה-ירדן).

האם יצא לך לראות שרידים של מסילת הברזל באזור הזה. אני מתעניין בעיקר בגשרים ובמנהרות.

מהאזורים הנגישים לאזרחים אני זוכר כמובן את גשר הירמוק שפוצץ בלילה שבין ה 16 ל 17 ביוני 1946 בפעולת ליל הגשרים של ההגנה (ולא שוקם מאז, גם לא ע"י הבריטים בשנה האחרונה של המנדט). גשר זה מכונה "גשר הירמוך ה 2" אם סופרים את הגשרים והמנהרות ממערב למזרח החל מהכניסה של תוואי המסילה לאפיק הירמוך. הוא נמצא במבואות המערביים של אתר חמת גדר של היום וחלקו המרכזי, מברזל, הרוס (קרס מהפיצוץ אל תוך אפיק הירמוך).

בסה"כ על המסילה באפיק הירמוך היו 14 גשרים (רובם גשרי מתכת עם עמודי אבן, בחלקם בנויים על קשתות אבן) ו 7 מנהרות.

על גבי הגשרים האלו המסילה למעשה "מזגזת" בין הגדה הדרומית של הירמוך (כיום בשטח ירדן) לגדה הצפונית (כיום ישראל עד אפיק הראקאד וממזרח לשם בסוריה). מיד ממזרח לאתר חמת גדר יש גשר מתכת נוסף ש"מחזיר" את תוואי המסילה לגדה הדרומית (הצד הירדני) שם היא עוברת בתוך הכפר הירדני בטנה. במפה ישראלית מ 1974 בקנ"מ 1:100000 הגשר הזה מצויין כ"גשר בטנה (ברזל)".

כ3 ק"מ ממזרח לשם חוזרת המסילה לצד הצפוני של הירמוך, מעל גשר הירמוך ה 3. כמה מאות מטרים ממזרח לשם נמצאת מנהרת הירמוך הראשונה (מתוך 7) באורך של 256 מטרים. ממה שאני יכול לראות בגוגל ארץ, תוואי המסילה גם בקטעים שבהם היא עוברת מצפון לירמוק, כנראה אינו נגיש בכלל (גם לא למילואימניקים של צה"ל) כי הוא נמצא מחוץ (ז"א מדרום ומתחת) לתוואי דרך הפטרולים בגבול (בחלקה הדרך הזאת מסומנת ככביש 7599 לפי גוגל ארץ).

המידע שמופיע פה מבוסס על הספר:

Hedjaz Railway by R. Tourret; Tourret Publishing 1989 ISBN 0-905878-05-1

על מפת בשם: ישראל, ירדן, סוריה גליון 7156 – טבריה בקנ"מ 1:100000 של אגף המדידות (עדכון פרטים חלקי אפריל 1978).

ועל GOOGLE EARTH

לתמונות ומידע נוסף לגבי קטע המסילה ממזרח לשם לאורך גבול סוריה ירדן (ממזרח לראקאד) ראה את הקישור הבא:

נראה שהסורים דווקא שימרו די יפה את תוואי המסילה בשטחם (אפילו שמאז 1967 הוא לא מוביל לשום מקום) והם אפילו מפעילים אותו לפעמים.

אשמח על כל מידע שאתה יכול להוסיף (במגבלות הצנזורה הצבאית כמובן) גם על נגישות תוואי המסילה באזור.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-11-2009, 08:23

תמונות מדהימות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Al_Madmal שמתחילה ב "פענוח כתובת על מצבה ערבית ליד גבול ירדן"

תודה. תמונות מדהימות.
הגשר המצולם הוא גשר הירמוך השלישי מיד ממזרח לאתר חמת גדר של היום.

כפי שכבר ציינתי הוא נראה כממוקם מחוץ לגדר הגבול ואינו נגיש. יצויין שעד 1967 עשו הסורים מידי פעם שימוש במסילה עד לחמת גדר. הם השתמשו ברכבות כדי לשנע ציוד כחלק מפרוייקט ההטיה של מי הירמוך תוך נסיון למנוע מהמים מלהגיע לישראל דבר שהיווה את אחד ממוקדי המתיחות בין ישראל לסוריה בשנות ה 60. הפרוייקט לא הושלם מעולם ואז פרצה מלחמת ששת הימים. המסילה, בקטע עד מפגש הירמוך עם הראקאד, נמצאת מאז 1967 במקום שאין אליו גישה לאזרחים לכן יש להניח שהיא נשתמרה בצורה די טובה מתחת לקוצים ושיחי הבר - מחוץ להשיג ידם של גנבי המתכת.
ישן 04-11-2009, 03:13

לא חושב שפוצצו גשרים
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי Al_Madmal שמתחילה ב "לפי מה ששמעתי, חלק מהגשרים..."

אני לא חושב שפוצצו גשרים נוספים מעבר לגשר הירמוך השני שפוצץ כבר בליל הגשרים ביוני 1946.

אני לא ממומחה לענייני ביטחון, אבל נראה לי שהסיכון הביטחוני מהגשרים לא ממש משמעותי כי את נחל הירמוך אפשר ממילא לחצות בהרבה מקומות ברגל כי הזרימה שם לא ממש רצינית רוב ימות השנה. העניין הוא שחציית הנחל עצמו לא ממש עוזרת למחבל הפוטנציאלי כי השטח שם כלכך תלול ומלא מצוקים שטיפוס לכוון גדר המערכת הוא מאוד בעייתי. ישראל בחרה, בצדק, שלא למקם את דרך הפטרולים וגדר המערכת על גדת הירמוך ממש אלא, משיקולים טופוגרפיים, הרבה יותר פנימה גבוה מעל לנחל. אתה הייתה שם אז אתה יכול לאשר או לתקן אותי אם אני טועה.

אגב, מהתמונות הנהדרות שצילמת נראה מקום די פסטורלי - מבנה של צבא ירדן עם כביסה שתלויה לצידו... נראה לי שגם החיילים הירדנים עושים שם חיים.
ישן 05-11-2009, 03:32

חמת גדר
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי Al_Madmal שמתחילה ב "באותו אזור בו צולמו התמונות..."

לא אין לי מושג על המלון והמבנים שאתה שואל עליהם. אבל אתה בטוח שמדובר במלון ירדני? ולא סורי? אני מניח שאתה מדבר על מבנים בצד הצפוני של הירמוך. עד יוני 1967 החזיקו הסורים את חמת גדר.
היסטורית, אתר חמת גדר נכלל בתחומי פלסטינה המנדטורית כמעין מובלעת חודרת מזרחה. במקום היתה תחנת גבול על קו הרכבת בין שטח המנדט הבריטי למנדט הצרפתי בסוריה.
במלחמת השחרור השתלטו הירדנים על המקום ולאחר תקופת זמן לא ארוכה העבירו אותו לשליטת סוריה.
ממה שאני יודע האתר הופעל כבר בזמן המנדט כאתר מרחצאות חמים ומאוד ייתכן שהמלון ושאר המבנים מקורם בתקופת המנדט. סביר שגם הסורים הפעילו את האתר לאותה מטרה עד 1967.
ישן 05-11-2009, 07:27
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
ואולי 'בית מלון עברי גאה' עם הכשר של רבנות טבריה...
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי esamaha שמתחילה ב "חמת גדר"

בניית המלון ופיתוח המקום נעשו ע"י זאב ספיר. המלון כידוע היה בתחומי המנדט הבריטי ואמור היה להשאר במדינת ישראל עפ"י הסכמי שביתת הנשק. גם הגשר הסמוך לחמת גדר תוכנן ע"י טריידל מכנרת.

באחד מהביתנים שתארת צפויה לך הפתעה - שתי בריכות מים חמים מקורות ונעימות אשר כמו כל מקום רטוב ברמה זכו לכנוי 'בריכת הקצינים הסורים' [ומה עם ה'נגדים' הסורים?..] אבל סביר כמובן להניח כי היה מי שהשתכשך במים הללו ללא המבנה עוד לפני שאפילו הקצינים הרומאים היו בשא"ש. חלק אחר מהמבנים שתארת הוקם לטובת המתרחצים ע"י סולימן נדיף [נציף] בק ב1930

חמת א ריח הם שני המעיינות המוליכים מים לאולמי המרחץ הסוריים הסמוכים למלון ועין מקלה הוא המעיין המקורה בזלת . המעיין המזין את הבריכה הגדולה הוא עין אל בלזם.

מעיינות חמת גדר מוזכרים בתלמוד כ'בלועה דגדר' אחד משלושה עיינות תהום שנשתמרו מימי נוח. התנועה בין מגדל לחמתה בשבתות גם היא נידונה בתלמוד ואף רבי יהודה הנשיא מוזכר כרוחץ קבוע במקום. העיר גדר עצמה מהדיקאפוליס מצויה דווקא בצד השני, הירדני. אוליפנט ב1884 מתאר במקום בנין עתיק עם שלוש קשתות שמורות ולידו בנין מקומר הסוגר על מעין [עין מקלה]

http://www.7wonders.co.il/%D7%90%D7...%92%D7%93%D7%A8

והנה תמונה של הכניסה למקום מ1968 [ספריית אונ' חיפה]

עוד על השטחים המפורזים בין סוריה לישראל ניתן למצוא בדיון הזה בו מביא נתב גם מפה: http://www.agenda.co.il/123/forum/316073

עוד תוכל למצוא על נסיון מימוש הריבונות הישראלית ועל תקרית אל חמה וגם על נסיון השיקום הראשון לאחר 1968 , בניית מרחצאות 'מודרניים' וההתקפה על המקום ב 1/5/69

המסגד וחלק אחר מהמבנים הוקמו ע"י הסורים אליהם הועבר המקום אאל"ט ע"י הירדנים מיד אחרי מלחמת השחרור

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 05-11-2009 בשעה 08:31.
ישן 05-11-2009, 22:53
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
המקום שצילמת הוא המלון המקסים המצוי על שפת הירמוך. לידו גם המבנים שתארתי.
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי Al_Madmal שמתחילה ב "היה לי הרושם שהמרפא באל חמה..."

בינם לבין המסעדה ישנה גדר ובה שער שרק ליודעי סוד וחן יש [או היה ] את המפתח שלו... הם הם מתחם חמת גדר 'האמיתי'

איזור המסגד הינו מתחם שנבנה בזמן הכיבוש הסורי. בתקופה זו עמד ככל הנראה המלון נטוש שכן ספיר סיפר שכששב לרכושו לאחר מלחמת ששת הימים מצא את המלון במצב בו ננטש...

והנה תמונה של אחת הבריכות המקורות ב1967
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:bF31n3Eq7AEF6M:http://www.ynet.co.il/PicServer2/02012008/1388097/D548-003_wa.jpg]

והנה השיר של אלישע פורת 'למות באל חמה' http://www.literatura.co.il/website/index.asp?id=12686

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 05-11-2009 בשעה 23:02.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:16

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר