לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #1  
ישן 30-10-2009, 18:35
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 02.03.06
הודעות: 6,684
שאלה סדר בבלגן - היסטוריית השימוש בקלצ'ניקוב בצה"ל?

ככל הידוע לי, בימי העוזי והרומ"ט חיילים הזדרזו להניח את ידיהם על קלצ'ניקובים כתחליף - אפילו בתמונה שמסמלת את סיום מלחמת ששת הימים יוסי בן חנן טובל במימי התעלה בעודו מנופף בפריט שלל שכזה.

השאלה היא - מתי זה התחיל? היכן זה היה נוהל קבוע עד כדי הכנסת הנשק כפריט סטנדרטי (בסיירות הפיקודיות ובשייטת? או שלאו דווקא?), באילו שנים זה היה מקובל ונפוץ, ומתי ולמה זה נפסק?

בהקשר זה, ידוע לי כי בישובי ספר הנשקיות היו מבוססות על נשק שלל עד שנות התשעים, כאשר תושב עמק בית שאן נהרג ע"י כוח צה"ל שבגלל הקלצ'ניקוב חשבו למחבל.
_____________________________________
If I can shoot rabbits then I can shoot fascists

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #2  
ישן 30-10-2009, 19:04
  משתמש זכר טל260870 טל260870 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 24.06.06
הודעות: 13
קצת היסטוריה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "סדר בבלגן - היסטוריית השימוש בקלצ'ניקוב בצה"ל?"

רובה קלשניקוב אוטומטי מודל 1947 (ברוסית: Автомат Калашникова образца 1947 год&#1072 או בקיצור AK-47, המוכר גם בשם קלשניקוב (רבים מבטאים "קלאצ'ניקוב" או בקיצור: "קלאץ'"), הוא רובה סער מתוצרת סובייטית בקליבר 7.62 מ"מ.
הרובה תוכנן על ידי מיכאיל קלשניקוב ואומץ על ידי הצבא האדום בשנת 1947. קלשניקוב היה מפקד טנק בצבא הרוסי במלחמת העולם השנייה, ולאחר שהטנק שלו נפגע הוא נאלץ לצאת ממנו, ולהגיע בכוחות עצמו למקום בטוח. במהלך הלחימה הרגלית הזאת הבין כמה חסר רובה אוטומטי לצבא האדום, בשעה שהגרמנים עושים שימוש מוצלח וקטלני בתמ"ק האוטומטי שלהם (הMP40 שמייסר). בעת שהחלים מפציעתו בבי"ח צבאי קרא ספר על פיתוח רובים וכלי-ירייה, והתחיל לתכנן את הרובה האוטומטי שלו. מאוחר יותר סיפר, שהתכונה החשובה ביותר לדעתו ברובה היא היופי.
הקלשניקוב מצטיין באמינות גבוהה ובעמידות. למרות שבעת פיתוחו היה קל וקצר מרובי התקופה, חסרונו הגדול הוא משקלו הרב (בערך 4 ק"ג לאחר ריקון) וחוסר התאמה לאביזרים מערביים מודרניים. עם השנים נוצרו לו גרסאות נוספות (קת מתקפלת, קליבר 5.56 מ"מ ועוד).
הקלשניקוב הוא הרובה הנפוץ ביותר בעולם ומלבד המספר העצום של רובי AK-47 שנפוצו בעולם, מספר רב של מדינות (בייחוד בגוש המזרחי) ייצרו חיקויים של הקלשניקוב ורובי סער המבוססים עליו. אחד מהם הוא רובה הסער הישראלי גליל, שמבוסס על גרסה פינית של הקלשניקוב המוכרת בשם Valmet.
בגלל תפוצתו הרבה ומחירו הזול, הגיע הקלשניקוב למספר רב של קבוצות גרילה וארגוני טרור, והרובה הפך מזוהה עמם. רוב הכוחות המערביים מעדיפים את סדרת ה-M16 האמריקאית על שלל גרסאותיה ורובים אירופאים כגון FN FAL ,GIAT FAMAS ,G36 ו-SA80.
הרובה מופיע בדגל מוזמביק ובלוגו החזבאללה.
- המודל המקורי הראשוני. נדיר כיום.
AK-47 1952, 7.62x39mm - מודל בעל משקל של 4.2 ק"ג. מותאם להרכבת קת עץ ובעל ציפוי כרום.
AKS-74 (רובה אוטומטי קלשניקוב מודל 1974, בלועזית: Avtomat Kalashnikova model 1974, או בקיצור: AKS-74) - גרסה מחודשת של ה-AK-47 שההבדל ביניהם הוא במעבר מקוטר 7.62x39mm ל־5.45x39mm. הרובה משמש את הכוחות המוטסים הרוסים שכן הקת הוחלפה לקת מתקפלת וחלקי העץ של הרובה הוחלפו בפלסטיק חזק.
AKS-47 - מתאפיין בקת מתכת מתקפלת-מטה, דומה לרובה הגרמני ה-MP40. נישא בעיקר על נגמ"ש ה-BMP-1, כמו גם על ידי כוחות מזוינים.
AK-74U - רובה אוטומטי קלשניקוב מודל 1974 מקוצר. זוהי בעצם גירסת הקראבין של הקלשניקוב, עם קת מתקפלת.
AKMS 7.62x39 מ"מ - דגם מתקפל של ה-AKM, הנישא בעיקר על ידי כוחות מוטסים וצנחנים.
RPK 7.62x39 מ"מ - דגם כבד, בעל קנה ארוך.
AKM 7.62x39 מ"מ - דגם קל של ה-AK-47. שוקל 3.1 ק"ג.
AK-101 - סדרת רובים.
AK-103/AK-104 - סדרת רובים.
AK-107/AK-108 - סדרת רובים.
בסוף שנות ה-90 פותח דגם בולפאפ של הקראבין שנקרא "גרוזה" - סערה. הדגם הזה נמצא בכמויות מוגבלות בשימוש הספצנאזים השונים, הכוחות המיוחדים של רוסיה.
גליל הוא רובה סער ישראלי שפותח על ידי התעשייה הצבאית הישראלית על בסיס רוס"ר Rk 62 הפיני, אשר הינו נגזרת של קלאצ'ניקוב. הגליל שימש כנשק הסטנדרטי של כוחות הביטחון הישראלים בשנות ה-70 ובה-80: הוא היה הנשק התקני של חיל הרגלים הישראלי וחילות השדה של צה"ל במשך כמעט שני עשורים, והיה בשימוש תקופה ארוכה יותר במשטרת ישראל ובמשמר הגבול. נכון ל-2009, גרסאות מקוצרות של הגליל משמשות חיילים עורפיים ותומכי לחימה. גרסה של הנשק בשם "מגל" בקליבר 0.3 קרבין נמצאת בשימוש במשטרת ישראל.
הגליל פותח במטרה להחליף ביחידות החי"ר הצהליות את תמ"ק העוזי ואת רובה ה-FN FAL שהיו בשימוש יחידות אלו במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום הכיפורים. בשנות ה-70 חיפש צה"ל רובה סער ובחן שתי הצעות. בסופו של דבר נבחר הגליל - שתוכנן על ידי תע"ש, יעקב ליאור וישראל גליל - על פני הגל - הרובה של עוזיאל גל, ממציא ה"עוזי" [1], הפיתוח זיכה את ממציאיו בפרס ביטחון ישראל לשנת תשל"ג.
הרובה נכנס לשירות כרובה הסער של חלק מחטיבות החי"ר הצהליות ב-1974 אם כי מספר רובים חולקו עוד באמצע מלחמת יום הכיפורים. כבר מתחילת דרכו בצה"ל, סבל הגליל מתחרות קשה מצד ה-M-16, שסופק לצה"ל בכמויות גדולות ובמחיר זול ברכבת האווירית של מלחמת יום הכיפורים ובתהליך ההצטיידות שהתרחש לאחר אותה מלחמה.
הגליל שימש חלק גדול מיחידות צבא ההגנה לישראל עד לשנות ה-90. בשנת 1993 יצא הרוס"ר כליל משימוש כוחות החי"ר, בעקבות החלטה של מפקדת חילות השדה שקבעה שרובה הM-16 האמריקני עדיף עליו, במיוחד בקליעה ובמשקל. הרובה הועבר ליחידות אחרות, ובמשך שנים שימש כנשקם האישי של חיילי שריון ותותחנים. כיום (נכון ל-2009) משמש בישראל בעיקר את כוחות המילואים ביחידות שריון ותותחנים.
רובי גליל ורובים המבוססים על הגליל מיוצרים גם במפעלים מחוץ לישראל, ונמצאים בהיקפים שונים שימושם של כוחות ביטחון במדינות רבות, בעיקר באמריקה הלטינית. הגליל הוא הרובה הסטנדרטי בצבא קולומביה, המשתמש בכלים מתוצרת חברת אינדוּמיל הקולומביאנית. בדרום אפריקה מיוצר רובה ה-R4, המבוסס על הגליל.
רוס"ר הגליל מבוסס על רובה Rk 62 תוצרת פינלנד, שמבוסס בעצמו על הקלאצ'ניקוב (AK-47) הרוסי, אך נעשו בו מספר שינויים, כגון שינוי קוטר הקליע מ-7.62 מ"מ, קוטר התחמושת הרווחת במדינות ברית המועצות לשעבר, ל-5.56 מ"מ, קוטר התחמושת שבשימוש ארצות הברית ונאט"ו. בנוסף, זכה הגליל למספר תוספות תכנוניות שנועדו להפוך אותו לרובה טוב לשטח עבור החייל הקרבי - אלה כללו דורגל קדמי המשמש גם כקוצץ גדרות תיל ומתאם לירי ררנ"ט. במהלך פיתוח הגליל, יצר ישראל גלילי את רובה ה"בלשניקוב" (ע"ש שם משפחתו הקודם) שהיה קלצ'ניקוב שהוסב לקנה 5.56 וחוברו לו דורגלים. אחת הבעיות ההנדסיות הבולטות שלו היא הכוונת האחורית המורכבת על מכסה גוף הנשק, דבר שגורם ליציאה קלה מאיפוס בכל פירוק של הנשק. בעיה זו היא האחת הגורמים לחוסר הדיוק היחסי של הנשק.
יתרונותיו: אמינות, עמידות לתפעול בתנאי שטח קשים וקומפקטיות (כאשר הקת מקופלת).
חסרונותיו: משקלו הכבד יחסי וחוסר הדיוק שלו לעומת רובה M-16.
רוס"ר R4 הדרום אפריקאי מבוסס על הגליל.
לגליל מספר דגמים:
גליל סטנדרטי - שימש את כוחות החי"ר.
גלילון (גרסה מקוצרת) - שימש את כוחות השריון, תותחנים ומפקדים ביחידות. כיום משמש בעיקר נהגים, ותקופה מסוימת שימש חיילים בבסיסים עורפיים בהם M-16 ארוך היה הנשק הקבוע, כ"מקוצר" למפקדים.
מיקרו-גליל (מג"ל) - הוכנס לשימוש במשטרת ישראל במטרה להחליף את M1 קרבין. דגם זה נועד לענות על הצורך של משטרת ישראל ברובה סער בעל יכולת מודרנית (כגון הM-16, ה-M4, ה-תבור ועוד). המשטרה החלה לחפש רובים שונים שיענו על צרכיה, ולבסוף נבחר המיקרו גליל (מג"ל) שיצרה תע"ש וכיום תעשיות נשק לישראל (IWI). המיקרו גליל מבוסס על הרוס"ר גליל הצה"לי, ובוצעו בו מספר שינויים כגון שיפור המגרעות של הגליל, שיפור המחסניות וקיצור הקנה. עקב בעיות כגון התחממות יתר וחוסר אמינות נפסקה ההצטיידות בו והוא קיים רק במספרים קטנים.
גליל צלפים - גרסה מוארכת ומשופצרת לירי צלפים.
קוטר: 7.62 מ"מ.
משקל: 8 ק"ג (כולל כוונת)
אורך כללי: 1,115 מ"מ.
אורך קנה: 508 מ"מ.
גליל ACE: גרסה מודרנית של הגליל תוצרת IWI המבוססת על מנגנון הפעולה האמין של הגליל אך עם החלפת הקת והמתפסים כדי להקטין את האורך והמשקל, ולהגדיל את נוחות הכלי.
כדי להגביר את המכירות בחו"ל, מוצע ה"גליל" למכירה גם בקליבר 7.62 מ"מ מזרחי.
הקלצ'ניקוב במדינת ישראל
השימוש וההחזקה ברובי קלצ'ניקוב אסורה על פי החוק הישראלי, אך מעבר ברצועת עזה וברמאללה הקלצ'ניקוב נפוץ ביותר ומרבית האוכלוסיה כולל ילדים ובני נוער יודעים לתפעל אותו. בצה"ל מוחזקים קלצ'ניקובים רבים אשר נלקחו שלל ממחבלים, סליקים, אוניות הברחה כגון ה-Karin A, וכו'. ע"פ הודעות רשמיות רובים אלו נמכרים לצבאות חוקיים ברחבי העולם. למרות האיסור על שימוש בקלצ'ניקוב, מפני שהוא אחד מהרובים היחידים בעולם אותם אפשר להכניס למים, נעשה בו שימוש בקומנדו הימי-שייטת 13 בנוסף לגליל ולגלילון.
_____________________________________
טל - אמל"ח

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #9  
ישן 31-10-2009, 07:54
  ilanb ilanb אינו מחובר  
אילן בן-נון. מומחה לקליעה וצליפה, מדריך ירי בכיר ומאמן קליעה ספורטיבית
 
חבר מתאריך: 17.03.05
הודעות: 1,902
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי טל260870 שמתחילה ב "קצת היסטוריה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי טל260870

השנים נוצרו לו גרסאות נוספות (קת מתקפלת, קליבר 5.56 מ"מ ועוד).
גרסאות 5.56 נוצרו רק כחיקויים או הסבות מחוץ לברית המועצות

גרסה של הנשק בשם "מגל" בקליבר 0.3 קרבין נמצאת בשימוש במשטרת ישראל.
כבר לא היום יש מגל 5.56 ומיקרו גליל ויש הבדל

הרובה נכנס לשירות כרובה הסער של חלק מחטיבות החי"ר הצהליות ב-1974 אם כי מספר רובים חולקו עוד באמצע מלחמת יום הכיפורים.
1974 ניסוי מבצעי ביחידה אחת בלבד (גולני) אוקטובר 1975 ואילך כניסה סדרתית לכלל צה"ל.הגליל שימש חלק גדול מיחידות צבא ההגנה לישראל עד לשנות ה-90. בשנת 1993 יצא הרוס"ר כליל משימוש כוחות החי"ר, בעקבות החלטה של מפקדת חילות השדה שקבעה שרובה הM-16 האמריקני עדיף עליו, במיוחד בקליעה ובמשקל.

הסיבה להוצאתו רק המשקל

אחת הבעיות ההנדסיות הבולטות שלו היא הכוונת האחורית המורכבת על מכסה גוף הנשק, דבר שגורם ליציאה קלה מאיפוס בכל פירוק של הנשק. בעיה זו היא האחת הגורמים לחוסר הדיוק היחסי של הנשק.

מכסה הגוף האחורי מתישב בתוך חריץ אלכסוני כך שלאחר כל דריכה ואו כדור הוא חוזר במדויק למקומו. הבעיה אם כן היתה ברובים משומשים רק בכדור שנורה לאחר זמן ממושך בקנה ולאחר תזוזות - בעיה שכמעט ולא היתה קיימת.
מה כן היתה בעיה הרבה יותר קריטית לדיוג והיא ברגי האיפוס הקדמיים שנפתחו. זו נפתרה בדגם החדש.


המיקרו גליל מבוסס על הרוס"ר גליל הצה"לי, ובוצעו בו מספר שינויים כגון שיפור המגרעות של הגליל, שיפור המחסניות וקיצור הקנה. עקב בעיות כגון התחממות יתר וחוסר אמינות נפסקה ההצטיידות בו והוא קיים רק במספרים קטנים. משפט שטחי ורחוק מלהיות מדויק - איזה שינוי מחסניות?
אולי היו בשיפור גם רעיונות חדשניים ולא רק שיפור מגרעות ?
הקלצ'ניקוב במדינת ישראל

למעט מבצעים מיוחדים ושייטת 13 לא שימש בצה"ל

לאחר ארוע "נווה אור" ערב יום העצמאות 1991 נאספו רוב הכלים שהוחזקו ברישיוןן "כמזכרת" מאחר וטעות בזיהוי גרמה לירי על חבר הקיבוץ יוצא יחידה מובחרת שעשה בו שימוש.
כמו כן אלו שהושארו עוקרו או שהושארו בתנאי שלא יעשה בהם שימוש מבצעי. (כלומר לאחזקה בלבד)

_____________________________________
לא כל מה שאני רוצה לכתוב, אני יכול לכתוב.

לא כל מה שאני יכול לכתוב, אני רוצה לכתוב.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #13  
ישן 01-05-2010, 19:43
צלמית המשתמש של ArmouredDov_D9
  ArmouredDov_D9 ArmouredDov_D9 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 19.10.03
הודעות: 10,510
שאלות לגבי גליל צלפים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "סדר בבלגן - היסטוריית השימוש בקלצ'ניקוב בצה"ל?"

ב-IWI עדיין משווקים אותו כרובה צלפים איכותי שמשרת הרבה יחידות מיוחדות. והשאלה החשובה: מהם הדיוק (ב-MOA) והטווח של הרובה?

כמו כן, לפני הרבה זמן ראיתי בזמנו באתרים רובה של תע"ש שנקרא SR-99, הוא נראה מאוד דומה לגליל צלפים, רק עם הרבה שידרוגים מסביב. למישהו יש עוד פרטים עליו?

רק עכשיו מצאתי את האשכול הזה: http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...%F6%EC%F4%E9%ED , שם מצוטט דיוק של 1.5-2 MOA (נמוך לרובה צלפים), ואני לא זוכר כ"כ מאיפה הנתון הזה. מעניין מדוע IWI עדיין דוחפת את הגליל צלפים במקום לפתח רובה צלפים נורמלי.
_____________________________________
ArmouredDov_D9
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ארץ ישראל לעם ישראל - הציונות תנצח!
דף ה-D9 של MathKnight


נערך לאחרונה ע"י ArmouredDov_D9 בתאריך 01-05-2010 בשעה 19:49.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +3. השעה כעת היא 03:05

הדף נוצר ב 0.44 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2019 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר