לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-12-2009, 18:26
צלמית המשתמש של 760
  760 760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.03.07
הטייה בתחקיר מות חייל בלבנון

מתשובת המדינה לבג"ץ לעתירה שהגישו הוריו של סמ"ר קובי סמילג, מחללי מלחמת לבנון השנייה, עולה כי הפרקליט של הורי החייל הכיר את אחד מהקצינים שסייע לחקירה - והודה שתיאם איתו את הדו"ח לרעת הסמג"ד. התקרית תיחקר מחדש
אביעד גליקמן
האם הוועדה שבדקה את התנהלותו של רב-סרן אלי מיכלסון בקרב בו נהרג סמל-ראשון קובי סמילג ז"ל, בעיירה בינת ג'ביל במלחמת לבנון השנייה , הטתה את התוצאות לרעתו של סגן מפקד גדוד? כך עולה מתשובת הפרקליטות שהוגשה היום (ב') לבג"ץ, בעקבות עתירת הוריו של החייל שדרשו לנקוט בצעדים פיקודיים נגד הסמג"ד, בשל התנהלותו באירוע בו נהרג בנם.
החשש נובע מהיכרות בין עורך דינם של הורי החייל לאחד הקצינים הבכירים שסייע לוועדה. עוד עולה מהתשובה כי בעת האחרונה התגלו עובדות חדשות, שהובילו את הרמטכ"ל לערוך בדיקה מחודשת של מה שקרה באירוע.

בחודש יולי הגישו הוריו של סמילג עתירה לבג"ץ נגד הרמטכ"ל ונגד רב-סרן מיכלסון. לטענתם הקצין היה אחראי למותו של בנם, שנלכד בתוך צריח טנק בוער, ובמשך שלוש שעות לא נעשה ניסיון אמיתי לחלץ אותו.

ההורים מבססים את עתירתם על הממצאים והמסקנות הכלולים בדו"ח צוות הבדיקה, בראשות האלוף גרשון הכהן, שהגיש את מסקנותיו לרמטכ"ל כחודש לפני שהעתירה הוגשה. בדו"ח מפורטים שורה ארוכה של כשלים מקצועיים, פיקודיים וערכיים בתפקודו של הסמג"ד. האלוף הכהן קבע בדו"ח כי בכל דיון עתידי בקידומו של הסמג"ד יינתן לסוגיית תפקידו באירוע משקל רב וכי כעת קידומו אינו עומד על הפרק.

לפני כשבוע ביקשה הפרקליטות לדחות את הדיון בבג"ץ, שנקבע לעוד כשלושה ימים, וטענה כי לאחרונה הובאו בפני הפרקליט הצבאי הראשי עובדות חדשות הקשורות לדרך התנהלותו של צוות הבדיקה, וכי לאור עובדות אלו והשלכותיהן על הליך הבדיקה הראשון - הורה הרמטכ"ל על קיום בדיקה מחודשת בסוגייה. בתשובה שהוגשה לבג"ץ, על-ידי עו"ד הילה גורני מפרקליטות המדינה, נטען כי הרמטכ"ל החליט על בדיקה מחודשת המפרטת את הכשלים בהליך הראשון.

מהתשובה עולה כי תא"ל במילואים עמי פלנט, שסייע לאלוף הכהן בעריכת הבדיקה, מכיר את עו"ד שלמה ציפורי - המייצג את הוריו של החייל שנהרג - שנים ארוכות, והזמין אותו להיות מעורב בעבודת הבדיקה. במסגרת זו, נכתב בתשובה, הועברה לידי ציפורי טיוטת הדו"ח על מנת שיעיר את הערותיו לפני שהופצה או קיבלה אישור מגורמי צה"ל.

בתצהיר אותו מסר תא"ל פלנט לידי סגן מפקד הגדוד, במסגרת תגובתו לעתירה, עולות טענות נוספות בנוגע להתנהלות הבדיקה, כאשר פלנט מציין בתצהיר כי "העביר את טיוטת הדו"ח לעיונו של עו"ד ציפורי על מנת לקבל את הערותיו מראש ולהגיע לנוסח מוסכם של הצדדים". בעקבות זאת, לפי התצהיר של פלנט, צוות הבדיקה כלל בדו"ח "מספר קביעות מוטות לחובת רב-סרן אלי מיכלסון, מתוך תקווה שהדבר יביא לסיום ההתדיינויות בנוגע לאירוע".

עוד נכתב בתשובה כי למרות שבמסגרת דו"ח הבדיקה יוחסו לסגן מפקד הגדוד כשלים שונים ואף הומלץ כי התנהלותו באירוע תובא בחשבון, בזמן שיעמוד קידומו על הפרק, הרי שבתצהירו קובע פלנט כי רב-סרן מיכלסון נהג באופן ראוי ביותר במקרה וכי הפעולות שנקט היו ראויות וסבירות ואף מעבר לכך.

בתשובה הדגישה הפרקליטות כי צה"ל והרמטכ"ל חשים את עצמם מחוייבים לחייליהם ולאזרחי מדינת ישראל לתחקר כל אירוע, על-מנת לחתור לשיפור מתמיד דרך הפקת לקחים, ולכן "בהתחשב בכך ולאור הממצאים שעלו בנוגע להתנהלות הבדיקה - ואף מבלי להיכנס לעובי הקורה בשאלת מידת השפעתה של התנהלות זו על ממצאיה הסופיים של הבדיקה - הורה הרמטכ"ל על בדיקה חוזרת של האירוע, שתהווה בסיס עובדתי מדויק יותר לצורך שקילת בקשתם של העותרים".

ביוני 2009 נמסר מצה"ל ש"צוות בדיקה מיוחד בחן את אירוע מותו של קובי סמילג ז"ל ובתוך כך גם את תפקודו של הסמג"ד. הצוות, שהוקם לבקשת משפחת החלל, מצא כי הסמג"ד פעל על פי הנהלים ובהתאם למצופה ממנו בהתחשב בתנאי שדה הקרב בהם התרחש האירוע. האלוף גרשון הכהן פגש את המשפחה ומסר לה בפירוט רב את מסקנות הבדיקה. לאחרונה פנתה משפחת סמילג במכתב ללשכת הרמטכ"ל בנושא".

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3816484,00.html

לדעתי האישית נעשה כאן ממש ניסיון לתפירת תיק לסמג"ד, פשוט מעשה נבלה.

נערך לאחרונה ע"י 760 בתאריך 07-12-2009 בשעה 18:29.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 26-06-2011, 09:59
צלמית המשתמש של 760
  760 760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.03.07
תם עוד פרק בסאגה העצובה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי 760 שמתחילה ב "הטייה בתחקיר מות חייל בלבנון"

בג"צ דחה הבוקר את עתירת הוריו של החלל קובי סמילג כנגד הסמג"ד.

מתוך ערוץ 7: http://www.inn.co.il/News/News.aspx/221749

בג"ץ: לא ינקטו הליכים נגד הסמג"ד שלא חילץ

בג"ץ דחה את עתירת הוריו של סמ"ר קובי סמילג ז"ל שנהרג במלחמת לבנון השניה, נגד החלטת הרמטכ"ל לא לנקוט צעדים משמעתיים נגד הסמג"ד.
פרסום ראשון: 26/06/11, 09:34
שלמה פיוטרקובסקי

בג"ץ דחה את עתירת הוריו של סמ"ר קובי סמילג ז"ל שנהרג במלחמת לבנון השניה, נגד החלטת הרמטכ"ל שלא לנקוט צעדים משמעתיים נגד סגן מפקד הגדוד אשר לטענתם הוא האחראי לאי חילוצו של סמילג בזמן במהלך הקרב בבינת ג'בל.

באירוע המדובר עלה טנק מגדוד "הבוקעים" של חיל השריון על מטען, ובעת החילוץ נפגע טנק נוסף, בתוכו היה גם מפקד הגדוד. הסמג"ד הגיע לזירה ומייד החל בפעולות לחילוץ הנפגעים, אולם לאחר שהכוח הותקף העביר את חייליו לעמדות קרב והורה למפקד פלוגת הנדסה להמשיך במאמצי החילוץ.

בסוף, לאחר שלוש שעות, חולצו הלוחמים מהטנק שנפגע, אולם אז לא נותר אלא לקבוע את מותו של סמ"ר קובי סמילג.

מדובר במקרה אשר היה נושא לשורה של תחקירים וצוותי בדיקה בתוך צה"ל, אשר בסיומם קבע הרמטכ"ל כי בפעילותו של הסמג"ד לא נפל דופי, זאת למרות הלקחים אותם יש להפיק מהאירוע, ועל כן לא נקט נגדו בצעדים משמעתיים או פיקודיים.

ההורים, אשר סברו כי החלטתו של הסמג"ד לנטוש את מעורבותו האישית בחילוץ היתה בלתי ראויה, טענו כי החלטת הרמטכ"ל שלא לנקוט כל צעד, אפילו לא פיקודי, נגד הסמג"ד, היתה בלתי סבירה.

השופטים דחו את טענות ההורים וקיבלו את עמדת צה"ל, תוך שהם קובעים כי "במקרה שלפנינו, לא מצאנו כי החלטת הרמטכ"ל חורגת ממתחם הסבירות. התרשמנו שההחלטה התקבלה מטעמים ענייניים, ועל-בסיס שורה של בדיקות ותחקירים מקיפים שנערכו. בחינת האירועים נעשתה על-ידי גורמים מקצועיים, הבקיאים בתחום הרלוונטי ובעלי הכלים המתאימים לניתוח אירועי המלחמה והתנהלות המפקדים. כפי שכבר נקבע, כוחו של התחקיר הצבאי בכך שהוא מבטיח את פרישת המסכת העובדתית באופן המלא והמדויק ככול האפשר, וזאת בין היתר באמצעות עריכתו על-ידי "גורמים מקצועיים המכירים היטב את המציאות בשטח".

השופטים אף ציינו, כי "אין בליבנו ספק כי העותרים כואבים לא רק את נפילתו של יקירם, אלא גם את כאבו ברגעיו האחרונים. דבריו המרגשים של מר סמילג – אביו של קובי – בדיון שהתקיים בפנינו, חדרו לליבנו. הרצון האנושי הוא להקל על סבלם של העותרים. אולם, כוחנו מוגבל. אין בכוחנו להתערב בהחלטה שאינה חורגת ממתחם הסבירות. נוכח הטעמים האמורים השתכנענו כי הכרעתו של הרמטכ"ל בעניין זה היא סבירה, ומכל מקום אין בה כדי להצדיק את התערבותנו בהחלטתו המקצועית".

ישן 26-06-2011, 10:29
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי 760 שמתחילה ב "הטייה בתחקיר מות חייל בלבנון"

מעניין אותי לדבר עם הקצין שסיפר לאבא שאחרי העליה על המטען קובי סמילג ז"ל "היה בהכרה מלאה ואפילו התבדח איתם. הוא שאל אותם 'אני חי?"'.‬
האם יש עוד עדויות שעליהן מבוססת השמועה שהחייל רק נפצע ואח"כ הופקר למות?

יצא לי לראות את הטנק בסוף המלחמה.
אני לא מומחה ברפואה ולא ראיתי את הגופה.
אבל, על פי מיקום וסוג הפגיעה (ועוד כמה ממצאים) אני כן יכול להניח שהתותחן נהרג במקום ולא דימם למוות.
אולי משפחת סמילג תוכל למצוא איזושהי נחמה אם תזנח את מיתוס הסבל שטיפחה.

ישן 29-06-2011, 19:26
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
ושוב אני כותב
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי tamido שמתחילה ב "אני מציע שתקרא את כותרת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי tamido
אני מציע שתקרא את כותרת הידיעה של YNET מ2009 בראש האשכול בטרם תחרוץ על הוצאת דיבה.

אותו עו"ד הודה שתיאם עדויות (ההדגשה שלי)

אין זו פעם ראשונה שפושע במדינת ישראל אינו בא על עונשו...

אתה וקודמך משחקים באש. אתה מסתמך על כותרת ב-YNET וקורא לאדם "פושע". למיטב ידיעתי אתרי אינטרנט אינם אסמכתא לכלום, בטח לא לקביעות כאלו שמסורות במדינת חוק לבית משפט, ואתה עלול להתבע בגין הוצאת דיבה.

למען הגילוי הנאות: איני מכיר את עו"ד ציפורי, מעולם לא פגשתיו ואין לי מושג איך הוא נראה. אין לי שום עניין אישי בנושא. אני רק מתנגד להתלהמות.

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

ישן 30-06-2011, 14:44
  tamido tamido אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.06
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "ושוב אני כותב"

אתה מפעיל צופרי אזעקה בעת רגיעה.
יש לי תחושה שהמחלקה המשפטית של YNET הייתה דואגת להסיר או לשנות הניסוח באתר באם היה מטעה, ואם הנו מטעה כבר מזמן היתה תביעת דיבה מצד העו"ד המכובד כנגד YNET.

לתבוע דיבה על ציטוט כתבה ממקור הנגיש לציבור לא יהיה קביל בבית משפט.
לא קראתי לאותו עו"ד מסוים פושע למרות המעשה בו הודה אותו עו"ד מכובד הנו כשלעצמו עבירה פלילית ואשר גרמה לשיבוש מהלכי משפט אשר הנה עבירה פלילית נוספת. אגב שתי העבירות חופנות ענישה של לפחות שלוש שנות מאסר.

ע"פ חוקי המדינה אדם שביצע עבירה החופנת מאסר של לפחות שלוש שנים הנו פושע.

ציטוט:

על פי הדין בישראל, העבירות הפליליות נחלקות לשלושה סוגים, בסדר עולה על פי העונשים המרביים שנקבע להן בחוק: חטא - עד חצי שנת מאסר, עוון - עד שלוש שנות מאסר ופשע - למעלה משלוש שנות מאסר. על כן, לא כל עבירה על החוק נכנסת לגדר פשע. עבירות קלות למיניהן אינן נחשבות לפשע, ומי שחונה במקום אסור, גם אם שילם בשל כך קנסות רבים, לא יכונה על-פי-רוב פושע.

אנא עיין בחוקי המדינה:

ציטוט:

244. שיבוש מהלכי משפט (א/124) (תשל"ג)

העושה דבר בכוונה למנוע או להכשיל הליך שיפוטי או להביא לידי עיוות דין, בין בסיכול הזמנתו של עד, בין בהעלמת ראיות ובין בדרך אחרת, דינו - מאסר שלוש שנים; לענין זה, "הליך שיפוטי" - לרבות חקירה פלילית והוצאה לפועל של הוראת בית-משפט.

245. הדחה בחקירה (א/124א(א), (ב)) (תשל"ג) (תיקון: תשל"ז)

(א) המניע אדם, או מנסה להניעו, שבחקירה על פי דין לא ימסור הודעה או ימסור הודעת שקר, או יחזור בו מהודעה שמסר, דינו - מאסר חמש שנים.

(ב) המניע או מנסה להניע כאמור בסעיף קטן (א) בדרך של מרמה, הטעיה, כוח, איומים, הפחדה, מתן טובת הנאה או כל אמצעי פסול אחר, דינו - מאסר שבע שנים.

246. הדחה בעדות (א/124א(ג),(ד)) (תשל"ג)

(א) המניע אדם, או מנסה להניעו, שבהליך שיפוטי לא יעיד, או יעיד עדות שקר, או יחזור בו מעדות או מהודעה שמסר, דינו - מאסר שבע שנים.

(ב) המניע או מנסה להניע כאמור בסעיף קטן (א) בדרך של מרמה, הטעיה, כוח, איומים, הפחדה, מתן טובת הנאה או כל אמצעי פסול אחר, דינו - מאסר תשע שנים

למען גילוי נאות אינני עו"ד אך לצערי/שמחתי בעיסוקי נאלץ לטבול את רגלי לא מעט בנושא, מקווה שהעשרתי גם את ידיעותיך.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:58

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר