לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 14-12-2009, 01:48
צלמית המשתמש של TIMON the mongoose
  משתמש זכר TIMON the mongoose TIMON the mongoose אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.09
שאלה מה המקור של הכיפה הסרוגה

חשבתי על זה לפני כמה דקות, אני רגיל כל חיי לראות את החרדים ואת ודתיים הלאומים יוצאי תנועת המזרחי והפועל המזרחי וההבדלים בינהם כדבר מובן כי כך ראיתי זאת תמיד אבל אף פעם לא מצאתי את התשובה לשאלה, מי החליט להחליף את הכיפה השחורה בכיפה סרוגה וצבעונית, מי הגה את הרעיון של להתגלח וללבוש גינס או להתלבש לשבת עם מכנסיים שחורים ורק חולצה לבנה , איך זה קרה ומאיזה סיבה, האם כדי להבדל מהחרדים? אני חייב לציין שזה הציבור שאני הכי אוהב , והשוני באמת גדול , כיסוי שיער בצבעים , כיפות בשלל צבעים, סנדלים, מכנסיים קצרות חולצה קרועה ומתחתיה ציצית, מי החליט את כל זה ומתי בדיוק, סטייל קיצובי עם כיפה על הראש חחח

אם יש למישהו יש תשובה שיוכל לשץף את כל חברי הפורום הלא דתיים זה ממש יהייה נחמד (:

נערך לאחרונה ע"י TIMON the mongoose בתאריך 14-12-2009 בשעה 01:50.
חזרה לפורום
ישן 14-12-2009, 10:17
צלמית המשתמש של maorhag
  maorhag maorhag אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.01.06
שלח הודעה דרך MSN אל maorhag
אז ככה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי TIMON the mongoose שמתחילה ב "מה המקור של הכיפה הסרוגה"

לענ"ד זה פשוט בגלל שהחברה החרדית בגולה לבשה ככה כדי להתבדל מהגויים,עכשיו אנחנו בארץ אז אין שום סיבה שאני לא אלך עם חולצת טישרט ומכנסי ג'ינס כל עוד זה מכובד
עוד סיבה שיכולה להיות-החרדים סוברים שאדם צריך להיות מכובד בכל עת כי הוא עומד מול הקב"ה,כמובן שיש לזה מקור וגם ת"ח אצלנו הולכים מכובד אבל סתם אדם לענ"ד יכול ללכת עם חולצה ומכנסיים רגילים וזה מספיק מכובד ולא גורע מיראת השמים שלו.
הכיפה-זה אין לי מושג ולא נראלי שזה משנה הלכתית,מה שכן חשוב זה הגודל שבזה אודה ואתודה החרדים יותר מקפידים ממנו

חזרה לפורום
ישן 21-02-2010, 23:54
  קיימן קיימן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.02.10
רעיון לאיך הכול התחיל
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי TIMON the mongoose שמתחילה ב "הבנתי"

היי TIMON,

חשבתי על זה: אולי כל הרעיון של כיפה סרוגה התחיל מזה שרצו ליצור "בידיים".

נראה לי שלדורות הראשונים בארץ - שהיו חדורים בחלוציות ואידיאולוגיה - היה חשוב להבליט את עבודת הכפיים לא רק בעבודת הקרקע אלא גם בסממנים הדתיים-חיצוניים שלהם.
כמובן, כולם הלכו עם כיפה לראשם גם לפנ"כ - אבל זו בד"כ הייתה כיפה קטיפה עשויה במכונה בקו-ייצור סדרתי שמריץ כיפות; לא היה בה משהו מיוחד במינו שהראה על עבודה מיוחדת והשקעה של החובש אותה. סריגה לעומת זאת, הייתה ונשארה עבודה הנושאת בחובה מאמץ מנטלי לא אינטואיטיבי; מה שיכול לגרום להעריך יותר את חבישת הכיפה.

כמובן, כמו הרבה דברים שנשאר מהם בעיקר החלק החיצוני, בימינו אנו חובשים לראשנו כיפות סרוגות עבודת מכונה. אמנם, ה'מהדרין' מקפידים על עבודת יד; ייתכן שמהטעם הזה =)

מקווה שעזרתי.
חזרה לפורום
ישן 03-01-2010, 00:07
צלמית המשתמש של dani90
  dani90 dani90 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.04.07
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "אז ככה"

קודם כל דווקא הפוך - לחרדים אין כמעט שום הבדל (אני אשמח אם תאיר את עיני אם אני טועה) בין הבגדי שבת שלהם לבגדי חול - ומפורש בגמרא שצריך לדאוג ללבוש בגדים שגם נראים יותר יפה מביום חול..
דבר שני - תלמיד חכם לא צריך להתלבש בסטייל - אין בזה שום הידור (כמו שאמרנו - עדיך שישמור לשבת וימים טובים) - אלא צריך שלא יהיה בבגדו רבב, אלא יהיה נקי ומכובד (רמב"ם הלכ' לא זוכר מצטער אך זכור לי שזה מפורש).

בנוגע לכיפה - אני לא רואה הבדל רחב בין הגדלים בציבור שלנו. אני חושב שיש גודל מינימלי שכולם מודעים אליו וכל החורג ממנו מודע לכך שהוא בגדר "מוכן להתפשר על כמה מצוות" - למרות שלא תמיד זה כך ויש להמנע מתיוגים.
מעל לרמה המינימאלית אין בגודל של הכיפה שום הידור ושום כלום - אין לזה עיגון לא בהלכה ולא בהגיון: הכיפה היא לא מדד לכלום (רא' ערך כיפות שחורות גדולות ביותר הנמצאות ביחד עם בעליהם מאחורי הסורגים).
CHRIS MARTIN: Coldplay is for people with great taste, intelligence, incredible good lookingness, talent, ability, success, grabbing of life. Coldplay's for people who know what life's about. They're always entertaining. Delightful to talk to. Sweet, charming, incredibly good in bed. Virile. They have incredible success with girls, or boys, or both. They're generally just the world's best citizens.. Maybe I'm biased, but I'm definitely right

חזרה לפורום
ישן 24-01-2010, 03:44
צלמית המשתמש של dani90
  dani90 dani90 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.04.07
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי אינקה שמתחילה ב "[QUOTE] קודם כל דווקא הפוך -..."

גם הרב אליישיב ודומיו עושים את זה ואני ממש לא מתיימר לדעת יותר גמרא מהם (למעשה אני ממש אבל ממש לא).

כמובן שמה שציינתי לא הלכה פסוקה, ההלכה לא מתערבת בבחירת הבגדים, צבעם או סוג הבד שלהם, ההלכה מתערבת בצניעות. לכן הכל תלוי בתרבות הלבוש.

הרב קוק נולד לתרבות מסויימת שבה היה נהוג להתלבש כך, כנראה הוא לא ראה חשיבות מרובה בלשנות זאת, אך ברור שזה לא מעיד על אידיאל.
CHRIS MARTIN: Coldplay is for people with great taste, intelligence, incredible good lookingness, talent, ability, success, grabbing of life. Coldplay's for people who know what life's about. They're always entertaining. Delightful to talk to. Sweet, charming, incredibly good in bed. Virile. They have incredible success with girls, or boys, or both. They're generally just the world's best citizens.. Maybe I'm biased, but I'm definitely right

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:58

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר