לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 14-12-2009, 17:10
צלמית המשתמש של student1
  משתמש זכר student1 student1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.07
שלח הודעה דרך MSN אל student1 Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי sheep שמתחילה ב "ממה אתה חושב שנובעת הלגיטימיות של המדינה היהודית? מהדת?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי sheep
הייתה שואה, מדינות העולם רצו לתת ליהודי איזו חלקת אדמה, נתנו.
היהודים והערבים לא הסתדרו, היהודים ניצחו - הרחיבו את החלקה.

מאותו רגע, 20 שנה קדימה ליהודים הייתה מדינה בגבולות מסוימים, לגבולות האלה יש זכות קיום מתוקף השואה בלבד.

כל קולוניאליזם לאחר מכן הוא לא, בשום אופן, באותו מעמד כמו השטח שהיה נחוץ לבריחה מהשואה.

כנראה שהרצל ובלפור חיו אחרי 1945.וגם סטאלין,שלחץ על חמש או שש מדינות הגוש הסוציאליסטי להצביע בעד החלוקה,עשה את זה בדיוק עקב ארוע השואה!
תודה לשואה,תודה להיטלר!אחרת לא היתה כאן מדינת ישראל.

אני לא יודע,על איזה קולוניאליזם אתה מדבר,אבל התנחלויות לא נמצאות בשטחה של שום מדינה ערבית,כמו כן אין שום מדינה כבושה על ידי ישראל,אלא יש שטח,שנמצא תחת אדמיניסטרציה צבאית עקב היותו בעל פוטנציאל גבוהה להתפרצות כמו הר הגעש.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 15-12-2009, 07:18
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
שטויות במיץ
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי sheep שמתחילה ב "יש הרבה תנועות ששואפות..."

ערב השואה היהודים כבר היו כשליש מתושבי ארץ ישראל, קיימו מוסדות לאומיים מסודרים והיו בעלי כח צבאי משמעותי ביותר והכרה בזכות היהודים על ארץ ישראל התקבלה על ידי הקהילה הבינלאומית (חבר הלאומים) שני עשורים קודם לכן. הבריטים הסתלקו אחרי מלחמת העולם השניה מכל נכסיהם בעולם פרט לכמה נקודות זעירות פה ושם. באותה מידה הם היו מסתלקים מארץ ישראל, עם קצת עידוד של טרור מקומי. היות והצד היהודי היה כבר משנות הארבעים חזק יותר מהערבי, הייתה מתקבלת מדינה יהודית.
זאת הסקה פשוטה על פי ההיסטוריה הפוסט קוןלניאלית.
הטיעון לפיו מדינת ישראל הוקמה בזכות השואה הוא שילוב של בורות, אינטרסנטיות זמנית של מדינאים ישראליים והרבה מאוד תעמולה דמגוגית שיקרית של "אוהבי ישראל" כמו אחמניניג'אד.
ישן 14-12-2009, 17:29
צלמית המשתמש של looklook
  משתמש זכר looklook looklook אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
וודאי שהלגיטימיות לא נובעת רק מהשואה אלא גם מהדת ההיסטוריה והתרבות..
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי sheep שמתחילה ב "ממה אתה חושב שנובעת הלגיטימיות של המדינה היהודית? מהדת?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי sheep
הייתה שואה, מדינות העולם רצו לתת ליהודי איזו חלקת אדמה, נתנו.
היהודים והערבים לא הסתדרו, היהודים ניצחו - הרחיבו את החלקה.

מאותו רגע, 20 שנה קדימה ליהודים הייתה מדינה בגבולות מסוימים, לגבולות האלה יש זכות קיום מתוקף השואה בלבד.

כל קולוניאליזם לאחר מכן הוא לא, בשום אופן, באותו מעמד כמו השטח שהיה נחוץ לבריחה מהשואה.

אבל נניח לכך, לא בלגיטימיות עצמה התכוונתי לעסוק, אלא בהפרדה המלאכותית בין הלגיטימיות של שטחי 48 לשטחי 67.

אם הרחבת החלוקה היא לגיטימית, אז גם השטחים שנכבשו לאחר 67 הם לגיטימיים ואם הרחבת החלוקה היא לא לגיטימית , אז גם הגליל הוא לא לגיטימי.20 שנה לא יכולים להפוך כיבוש אחד ללגיטימי ואת משנהו לקולניאליזם.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 15-12-2009, 11:58
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
מונחי ה"אזרחות/תושבות/מעמד" כבסיס ראשון במעלה להגדרת ישות מדינית
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אין הבדל בין השטחים ובין ישראל? התושבים הערבים שם יודעים את זה?"

שייכים למחשבה המערבית, נוצרית, חילונית.

"אנחנו" מצויים במזה"ת - "אנחנו" לא מערביים (מקסימום פריפריה של המערב מבחינה תרבותית), לא נוצרים ולא חילוניים במובן המערבי. "אנחנו" גם מתקיימים באזור שיש לו שורשים עתיקים מאוד של קיום חברות ויישויות מדיניות ללא השימוש בכל המצאה מערבית.

"סיבוב המחשבה ב-180 מעלות" יכול מאוד לעזור כאן: הגדרת יישות לאומית מדינית אסור לה שתסתמך על ייבוא מחשבה פוליטית שזרה לחלוטין לסביבה שלנו: בכלל מוכח פעם אחרי פעם שכל ייבוא של רעיונות/בע"ח מייבשת אחת לשניה במטרה "לפתור" בעיות, תמיד גורר אסונות גדולים הרבה יותר מאשר הבעיות עצמן יכלו לגרום.

ממש בעצם ימים אלה, כאשר ברור לכל בר דעת כי העולם המערבי (מבחינה חברתית, כלכלית, תרבותית ופוליטית) מצוי במשבר עצום שלא ראה כמותו מאז "משבר המאה השלישית של האימפריה הרומית", הרעיון של לאמץ מחשבה מערבית הוא פשוט מטורף.

עדיף שנביט סביבנו (תמיד מן הצד השמאלי נשמעות הטפות כאילו "הישראלים אינם נטמעים במרחב ונוהגים בשחצנות בחוסר הרצון שלהם לעשות כן") על כמה מדינות בעלות יסוד לאומי מקרטע הרבה יותר משלנו, וללמוד כמה הלכות על פוליטיקה מזרח תיכונית. המבט הישראלי המתמיד למערב - כאילו שהעיניים הכחולות של חלקינו הן הוכחה כי אנו :מערביים" - הוא הרה אסון: לכל היותר בית גידול טוב לאנשים שיעשו "רילוקיישן" בשלב מאוחר יותר, ממש לו עבור מי שרוצה לחיות כאן כאזרח המודע ללאומיותו.

בין היסודות הברורים של המשבר בעולם המערבי נמצאת הדבקות הקנאית (שורשיה בבירור נטועים בהלם מלחמת העולם השניה) בכל מה שנתפס כ"שורשי החברה הדמוקרטית": ייסוד הרגש וההמשכיות של המטען הלאומי, הוחלפו במערכת בירוקרטית של חוקים, לכאורה בעלי איזונים ובלמים, שהיו אמורים להבטיח חברה יציבה וקרובה לאידאל "איש תחת גפנו" יותר מכל מודל אחר. בפועל נוצרה פירצה ענקית בכל המערכת התרבותית/חברתית. המערביים בינם ובין עצמם רחוקים מלקבל את השיטפון האנטי מערבי שמציף אותם, אבל המערכת שהם עצמם יצרו מנטרלת אצלם כל יכולת להביע התנגדות: במקום זאת יש זמזום מתמיד של רטינה, אבל שום דבר מעבר לכך. ההצמדות לבירוקרטיה חסרת מימד רגש בנוגע לחוקי אזרחות/תושבות/פליטות, בין השאר הביאה את האסון הזה על העולם המערבי.

והנה אצלינו - בעוד שתוצאות האסון חשופות לכל מי שקופץ לאירופה - עוד ממשיכים להתגלגל ולהתפלש סביב השאלות היברוקרטיות הללו של "ומה יהיה מעמד הערבים"?

תשובה לא מערבית: אין לי מושג מה יהיה מעמדם, זו לא ממש שאלה רלוונטית בעיני: זו "שאלת אוקספורד" או "שאלת סורבון", בעוד אני אוכל פלאפל על המדרכות הסדוקות של רחוב רוטשילד. מה שכן רלוונטי זו העובדה שריבונות תרבותית/פוליטית/צבאית ערבית-מוסלמית אינה הגיונית, אינה רצויה ואינה מוקבלת בשכנות מיידית של עמים ששואפים לצורת חיים לא מוסלמית. זו נקודת המוצא ומכן צריך להמשיך ולחשוב. את הפילוסופיה של "ומה תעשה עם מעמד הערבים שצה"ל שולט עליהם?" שישאירו לסטודנטים בסמינר באיזה קולג' בלונדון.

ישן 15-12-2009, 15:14

דרום אפריקה של היום או של 1990?
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "צודק, בוא נהיה דרום אפריקה שניה"

והאם אתה בעצם רומז שבנקודת זמן כמו.... 1978 בוא נגיד, היינו דרום אפריקה?

משום מה זכור לי שהיה עדיף (ברמת רווחת, חופש וזכויות הפרט) להיות "ערבי מהשטחים" ב 1978 מאשר "ערבי מהשטחים" בשנת 2009. זה בדיוק הפרדוקס: על הנייר הולכים קדימה, במציאות הולכים אחורה. ולמה? כי מיישמים מחשבה מערבית עמוק בלבנט.

גם דרום אפריקה ההיא הייתה תוצאה של מחשבה מערבית (של זמנה) שיושמה בטריטוריה לא מערבית. גם ההתפכחות והזעזוע היו ערך מערבי.

במקום שבו לא היה צ'מברליין, מן הסתם גם לא יהיה צ'רצ'יל: וגם לא מה שבאמצע.

אבל מה שנכון נכון: "חינכו" אותנו ש"אנחנו" (הישראלים החילוניים) מין אליטה מערבית פרובינציאלית ואני מבין שמאוד-מאוד קשה לאנשים להבין שאם אתה גר במזה"ת, כדאי שתחשוב כמו במזה"ת. אני מכיר כמה אנשים שהדיכאון שנגרם להם מההכרה הזאת כ"כ עמוק שהם מבלים כבר שנים במרירות ומרה שחורה. זו בעצם תמצית ה"ציונות" של פוסט 1977 - בריחה מתמדת מן הצורך להכיר בעובדה שמדינה לאומית, אגואיסטית כמו שמדינה לאומית צריכה להיות, היא התחנה הסופית אליה צריכים להגיע: לא המצב הניירוטי הקיים שבו הישראלי חושב על הלאומיות של הערבי יותר ממה שהערבי עצמו חושב עליה.

בירדן אסור למכור קרקעות ליהודים? בסוריה רק ערבי אתני יכול להיות נשיא? בלבנון יש הגדרה אתנית דתית לגבי זהות ראשי המדינה? בתורכיה ישנן הגבלות חוקתיות הכובלות ידי מנהיג נבחר על סמך צווים שמקורם בהיסטוריה עתיקה?

מדוע אנו בזים כל כך למצב זה, שלא פעם הוא פרי נסיון וחוכמת חיים? מי קבע שאזרחות (או "לא אזרחות עם המשתמע מכך") היא הבסיס למדינה, ועוד במזרח התיכון?

אני כבן המזרח התיכון סוחב אחרי שובל ארוך של תרבות חברתית ופוליטית - רובה לא רלוונטי לחיי הפרטיים - ארוכת שנים. מה פתאום שאני אאמץ את הגישה המערבית? מי קבע שזו הדרך הנכונה? רק בגלל שאני מפחד להתעורר בבוקר ולגלות שאני "לא אירופי"? נכון שהם ויזואלית אנשים נאים, מנומסים ואוכלים יפה, אבל אני רואה מעבר לכך. לא רוצה להיות "כמוהם" ולא מעוניין בערכים שלהם "בלנקו". הערכים שלהם נכונים, במקרה הטוב, לחצר שלהם. אני גר באזור אקלים אחר והשיטות שלהם ממש לא מתאימות לחצר שלי. אני מבין, מה שכן, את הזעזוע שנגרם לאנשים שמסתבר להם שבעול הזה של התרבות הפוליטית הלבנטינית יושב להם על הצוואר.

ישן 15-12-2009, 17:49
  hamora hamora אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.06
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "מה, מי, מו?"

לא גל, התגובה שלי אינה פבלובית וגם לא ביורוקרטיה מילולית, היא מהותית מאוד!

אתה בא לספר לנו על כשלי המערב ועל חוכמת המזה״ת ומביא כדוגמאות את סוריה וירדן אז תסלח לי אבל אני מתקשה להשתכנע. לבנון? עזוב דמוקרטיה, לבנון היא בעיניך מדינה מתפקדת?

אתה צודק שישראל והישראלים הם לא בדיוק מדינה ועם מערביים אבל כשאנחנו מסתכלים סביב נדמה לי שרוב הישראלים לא ממש ששים לאמץ את הדוגמאות העלאוויות או ההאשמיות כדוגמאות שצריך לחקות למדינות מצליחות ומשגשגות (ובוא נחסוך לשנינו את הטירחה של ויכוח על ״נאורות״ ו״דמוקרטיה״ ונסתפק ביכולת המשטר לספק את צרכי האכלוסיה).

ישן 16-12-2009, 07:14
מנהל

אם אני חי במזה"ת אז אסור לי לשאוף לדמוקרטיה? מה הקשר בכלל?
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "דרום אפריקה של היום או של 1990?"

מצטער, אני די מחבב את הרעיון לפיו כל אזרחי המדינה מקבלים אותן זכויות, בעלי אותן חובות ובעלי זכות השתתפות שווה בתהליך הפוליטי שקובע את גורלם. זה שדברים מנהלים אחרת במצרים, סוריה או אפילו לבנון, לא רלבנטי כלל.
ברובד אחר שקשור לדרום אפריקה של תקופת האפרטהייד, יש בפורום הזה אנשים שמנסים לשכנע את עצמם שהאפרטהייד נפל בלי קשר לנידוי ולסנקציות נגד דרום אפריקה. מי שחושב שישראל לא תספוג סנקציות לפחות באותה מידה אם תספח שטחים ולא תיתן זכויות אזרח לתושביהם, בוודאי אם אלו יהיו לרוב, שוגה באשליות. גם כך מחכים לנו בפינה וארה"ב היא משענת קנה רצוץ בהרבה מכפי שרבים חושבים.
מי שחושב שהישראלי הממוצע יהיה מוכן לשלם את המחיר בירידת איכות החיים ונידוי מלא ממפעלים בינלאומיים כאלה ואחרים, חי באשליות עוד יותר גדולות. ויש להזכיר שישראל איננה דרום אפריקה עתירת משאבי הטבע. המשאב הכלכלי העיקרי של ישראל הוא המשאב האנושי-בעיקר זה שמחזיק את תעשיית ההייטק-והתעשיה הזו לא תחזיק מעמד אם יהודים חילונים ומשכילים יתחילו לברוח למקומות אחרים. וזה יקרה-גם כך כמעט כל ישראלי איש הייטק שאני פוגש בישראל מסביר לי שהיה עוזב ברצון לארה"ב, קנדה או אוסטרליה אלמלא המשפחה או סיבות אחרות שיהפכו פחות משמעותיות אם עניינים יתפתחו כפי שתיארתי להלן, ולא מדובר בימין-שמאל. זה משותף לכולם.
אתה רוצה לחיות במדינה ענייה ומצורעת, שתושביה בעיקר חרדים וחסרי ברירות ושנשענת להישרדותה על כוחה הצבאי ובעיקר זה הגרעיני ומפעילה דיכוי פנימי (שאולי יתחיל בערבים אבל ממש לא יעצר שם) (דרום אפריקה לעניים=צפון קוראיה)?
מעניין אם אתה תחיה במדינה כזאת. משום מה, אני מטיל ספק בכך.
ככה שהסוגיה הזאת היא ממש לא "פילוסופית" (כאילו שיש רע בפילוסופיה) וממש לא תיאורתית. זאת סוגיה פרקטית קיומית.
ישן 16-12-2009, 09:18

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אם אני חי במזה"ת אז אסור לי לשאוף לדמוקרטיה? מה הקשר בכלל?"

אתה תמות על התשובה שלי, אבל בכ"ז

כן (!) אני לוקח בחשבון שהרבה מהחברים האלה שלך (וסטטיסטית, מאחר ויש לי לא ממש מעט ילדים והם לא מקבלים חינוך פוריטני נוקשה, אז בטח גם מישהו מהילדים שלי) יעזבו את הארץ ושיהיו לכך השפעות: במידה זאת או אחרת אותם שינויים שיכולו במדינה די תואמים קו מחשבה שלי ממילא. אני גם לא חושב ששאר העולם ישאר במקום שבו אתה מעריך שהוא ישאר – אבל זה כבר נושא אחר, ונבואות הזעם שלי אודות שקיעת המערבי לא מקובלות בד"כ ואני יודע את זה.

מעבר לכך שאישית השקפת עולמי לא מאפשרת לי להזיל דמעה על שקיעת מעצמת המוח היהודי ההיטקי (אני אדיש לשינוי לפה או לפה), אני גם לא קושר תהליך זה באופן ישיר לאותם תהליכים שאתה מתאר. כל תפישת העולם הלאומית שלי מתבססת על שלילה מוחלטת של הניירוטיות הזאת (המאוד מאוד נפוצה בכל המגזרים היהודיים וכל הזרמים הפוליטיים) לפיה קיום מדינת ישראל באופן סביר תלוי בכמה משתנים: ואם זה נכון, אז עדיף לסגור את הבאסטה כבר עכשיו. המחשבה שלי היא לכוון יישות מדינית ישראלית לאומית "רגילה": נסיגה מוחלטת מכל המחשבות הרואות בה "פרוייקט ציוני" – אני לא גר בפרוייקט: וישראל אינה תוכנית ריאליטי (למרות שיש מצלמות בכל מקום). אם הישראלים החילוניים ירדו מהארץ בכלל שאין לי כוונה לתת לערבי חמוש לשבת בקיביה ולצפות על נתב"ג (על כל המשתמע מכך לפי המודל שלך): אז שירדו. חבל לי, אבל אם זהו המחיר להגעה ליעד של מדינת לאום, ולא סובייט ציוני פסאודו אידיאליסטי: אז זה מה יש. בסך הכל גם יוון, איטליה וספרד מייצאות המוני צעירים מוכשרים לחו"ל כל הזמן. ניחא שהן לא קומלות, אבל הן גם לא בהיסטריה. כשסבא וסבתא שלי עלו לכאן, למרות החבר בווינה שהטריח עצמו עד מחנה הסוכנות במונטפליה כדי לשכנע אותם שזו "טעות של בית סוהר", הם לא חשבו לייסד את זלצבורג שעל הירקון. האם אני אחיה במדינה זאת? בוא נראה.... אני מסתכל סביב הדירה שלי ורואה שכונה של מעמד בינוני מינוס: "רוסים", "מזרחים ששלשום עזבו עיירות פיתוח בפריפריה" ועוד כמה שפשוט לא למדו מעבר לתיכון ועובדים בעבודות כפיים. חברי לעבודה, לכנסים ואלה שיושבים לידי בטרקלין דן בהמתנה לעוד נסיעת עבודה: הם גרים ברעננה, שהם, אורנית ואפילו מצפה חרציצית שבגליל התיכון הדרומי... אז כנראה שדי טוב לי ב"מדינה הזאת של חרדים, ערסים וימניים הנשענים על הנשק הגרעיני". לא שאני חושב שהיא תגיע לכך, אגב (דור, או אפילו חצי דור לפניך חיו במדינה "עניה הנשענת על פרנסה בדוחק". אני עוד זוכר ימים שדוד שבא מבוסטון, ובכלל היה נהג אוטובוס, היה נראה לי מליונר).

גם על דרום אפריקה לא ממש חסר לי מה להגיד... השכן שלי למשרד, שבסה"כ גדל שם, אומר שלא הסנקציות הן שהפילו את משטר האפרטהייד אלא שילוב של שני גורמים:

• ההכרה של הרוב הלבן כי משטר האפרטהייד שלילי מיסודו (רובם חשבו כך הרבה זמן אבל הסכימו בשתיקה מתוך אינטרסים צרים כלכליים והפחד מנקמת השחורים). אתה תגיד שהסנציות הביאו לכך, אבל הוא טוען שהן לכל היותר היו זרז של כמה שנים מאוד בודדות. תן לדרום אפריקאים קרדיט שהם יכלו להבין את זה לבד.
  • העובדה כי "בצד השני" היה אחד נלסון מנדלה, שהנהגת דרום אפריקה לקחה הימור (מוצלח) כי הכריזמה העצומה שלו, והחזון המאוד חיובי שלו, יגשרו על התהום העצומה שהיה צריך לחצות בדרך בין האפרטהייד ובין "מדינת כל אזרחיה".

השכן שלי גם אומר שההשוואה בין סיום השלטון הלבן בדרום אפריקה ונלסון מנדלה, ובין "פיוס מדיני וטריטוריאלי" היסטורי בין ישראל, הערבים ו(אין)נלסון מנדלה שלהם, מופרכת מיסודה ונשענת על מחשבה פשטנית של "בשני המקרים יש שחורים, שהם רוב ולא שולט, מול לבנים, שהם מיעוט שכן שולט".

ישן 16-12-2009, 09:37
מנהל

לא מתים כל כך מהר
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "[right][font=Arial]אתה תמות..."

למרבה הצער (באמת!) התשובה שלך היא ברובה ורסיה אינטליגנטית של "יהיה בסדר".
לא מדובר כאן בהיסטריה אלא בהסקת מסקנות די פשוטה על בסיס אירועי העבר וההווה. אני חושב שאתה מתעלם מכך שהישראלים הם לא מה שהם היו דור אחד אחורה ויותר וגם העולם איננו מה שהיה. בידוד וסנקציות הם איום אמיתי. ההשלכות שלהן יהיו הרות אסון.
החברים שלי וגם סתם אנשים מהמעמד הבינוני בישראל שאני נתקל בהם מזדעזעים בכל פעם שאני מצהיר על חזרה לישראל בתום הלימודים. אני מוצא עצמי כמעט מתנצל ו"מתרץ" שיש משפחה וכאלה...
גם לא צריך לשפוך את המיים עם התינוק. הברירה איננה בהכרח בין סיפוח השטחים על יושביהם כאזרחים ובין קיום משטר אפרטהייד. סוג מסוים של פשרה טריטוריאלית בסופו של דבר יתרחש אחרי תקופה ארוכה מאוד (מאוד מאוד) של מצב ביניים. כל עוד הערבים, בטיפשותם, אינם מוכנים לפשרה כזו, נמשיך להתדיין עוד עשרות שנים על הקפאת שני קרוונים ועז בשומרון לחמישה חודשים ועל "מחוות" ותנאים ל"חידוש המשא ומתן" וכיו"ב. ובינתיים, ימשיך המצב פחות או יותר כמו עכשיו עם התלקחויות מדי פעם ופעם.
לא סוף העולם.
ישן 16-12-2009, 10:04

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "לא מתים כל כך מהר"

ואתה רוצה להגיד לי שאחרי מחשבה "אינטיליגנטית" (לא מונח שאני אוהב, אבל ניחא...) אתה באמת נותן כ"כ הרבה קרדיט לאמירות של "סתם ישראלי" בנוגע לחזרתל ארצה?

מוזר אבל שנים שאני שומע ממכרים במדינות אלה או אחרות על שכנים/חברים לעבודה ישראלים שהיגרו לשם וסיפרו בצער כי עזבו את ישראל "כי היו שולחים להם את הילד לההרג במלחמה", "כי הם רצו לגור במדינה חופשית", "כי ישראל היא כבר לא מה שהיתה". איזו תדהמה עוברת עליהם כשאני עונה ביובש שלמיטב זכרוני רוב רובם של הישראלים שיורדים מהארץ (לא משהו שמתחיל ברילוקיישן, חתונה או לימודים) עושים את זה מסיבות חומריות גרידא...

מבחינת תודעה לאומית הישראלים חכמים מאוד קטנים: בעצם אין להם שום תודעה לאומית בגרוש – מקסימום תחושת עלבון ואיבה כלפי החלאות שמקיפים אותנו. חלק גדול מאוד מהישראלים, מתוך תמימות ופה גדול, מצדיקים לחלוטין את הסריאוטיפ הוותיק ביותר של האנטישמיות החילונית: חסרי לאום, אופורטוניסטים ציניים שנודדים ממקום למקום בחיפוש אחרי עוד לירה בכיס. שלא תחשוב שלא עלו על העקרון הזה כבר כמה אנשים שם מעבר לים. מדינת לאום ישראלית – "עם זונות וגנבים יהודיים" כמו שחזה ביאליק – היא מקל בגלגלים של האופרטוניזם הזה. "להיות יהודי" זה הרי "גוד ביזנס" כבר משהו כמו חמישים שנה. חלק נכבד מהחילוניים של היום סתם נירוטיים וחבטה בישראל זה מנין סלנג לא נשלט אצלם, וחלקם פשוט כ"כ רוצים כסף, בריכה קטנה מאחורי הגראז', מכונית ספורט ומגרש גולף בגודל של הגליל קרוב לבית, שפשוט כל מחשבה על ההיבטים הפחות נעימים של "להיות אזרח לאומי" מעוררת אצלם חרדות. זו הסיבה שכ"כ הרבה ישראלים יורדים מספרים סיפורי בדים לגבי נסיבות הגירתם, לחבריהם המקומיים: הם מביטים מסביב ורואים שהאמריקאי הרגיל, אפילו שהוא שונא את בוש וסולד מצבא, נשק בכלל וג'ינגואיזם, יש אצלו מין פטריוטיות בסיסית, נאיבית בעיני הישראלי – ויותר מכך הוא חושב שזה אמור להיות המצב תמיד. לא נעים לו, לישראלי, פתאום לגלות שהגירתו ממולדתו רק מסיבות של $ (או הזדמנויות של קריירה, שזה גם סוג של $) אינה נתפסת כמשהו מכובד – אז ממציאים את האתוס הזה של "ארץ אוכלת יושביה שאדם מתון, מיושב ואוהב חופש עוזב אותה". לפני כמה שנים נטלי פורטמן סיפרה בראיון איזו שטות על כך שהתחמקה מגיוס חובה לצה"ל – התגובות היו כ"כ לא נעימות (אמריקאי לא אוהב משתמטים מסוג כל שהוא) שהיא הייתה צריכה לחזור בה ולספר שהיא בכלל לא חייבת גיוס כי ירדה מהארץ בגיל 3....

אתה יכול לזלזל במה שאני טוען, או ה"פילוסופיה" שלי... אמנם אני לא עובר לגור בחושה בחוות המור בדרום הר חברון, עם הברסלב'ר המסטול שגר שם, או לא יושב עם נוער הגבעות, אבל זה רק בגל לשאני לא קייטן פוליטי שמשעמם לו בחיים. בכל מקום שנדרשתי, או שהנסיבות הביאו לכך, התמודדתי באופן ישיר ובלי לברוח עם היבטי ה"מדינה העניה" שאתה מתאר. אני חי בשכונה ועיר שירדו מן הפסים ואוכלוסייתם האיכותית נדדה למקומות אחרים, משלם מס אמת על כל שקל שאני מקבל – אפילו טיפים במטבע זר – ולא זכור לי שהיו לי מחשבות בסגנון "יהיה טוב יותר שם": אפילו כשפה ושם ישראלים חכמים מאוד (חלקם בוודאות מאותה קאסטה של אותם חברים שלך) אומרים לי "איזה סבבה לך שאתה אשכנזי! אתה יכול להוציא דרכון אירופי". ממש תמצית הישראלי החושב: היבשת שהשמידה את אבותי בשל החשד שהם מהפכנים, אופורטוניסטים ועושי רווחים על גב החברה, עכשיו תארח אותי כ.... אופורטוניסט שמחפש רווחים קלים בלי לשאת על גבו את חובות האזרח, רק זכויות.

והבעיה שלי היא לא עם האירופים: הבעיה שלי היא אם אותם ישראלים שמשום מה חושבים שהם ההגיוניים. הזלזול שלך בהצהרות של אנשים אחרים בדבר נכונותם להשאר אזרחים "לטוב ולרע" אולי עושה אותך "ישראלי חכם" אבל אני בספק מאוד אם היית נחשב כבעל תודעה אזרחית מאוד חכמה באותן מדינות מערבית שסביבן בכלל חג כל הדיון הזה.

ישן 16-12-2009, 13:05
מנהל

אבל זו בדיוק הנקודה...
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "[right][font=Arial]ואתה רוצה..."

אנשים עוזבים את ישראל מסיבות חומריות, והסיבות האלו יתפחו פי כמה וכמה אם יקרה התסריט שתיארתי. לגבי הישראלים שחיים בארה"ב...נו טוב, מן הסתם אני מכיר כמה וכמה וכמה ולא מוצא ביסוס של ממש בשטח לתיזה ששטחת. היא גם לא כל כך רלבנטית בעיני. מה שחשוב בעיני לדיון זה הם ההשלכות של חרם וסנקציות על ישראל, ואני לא חושב שההשלכות האלה מי יודע מה יחודיות לישראל. מהרבה מדינות בעולם יש הגירה מואצת תחת תנאים זהים.
לגבי "פילוסופיה"-בסך הכל הגבתי לכך שהתייחסת לשאלה "מה יהיה עם הערבים" כסוגיה פילוסופית לא רלבנטית. אני מכבד מאוד את זה שאתה ממלא את חובותייך האזרחיות כולל תשלום מיסים. לא שאני ממש מבין איך זה קשור או מדוע עולה רושם מדבריך שזה ראוי לפרס, אבל ניחא.
לא משמ ראיתי איפה "זלזלתי" בישראלים שמוכנים להשאר לטוב ולרע .או שיש כאן אי הבנה מצידך או שאתה משמיץ סתם. אני מאוד מעריך מי שמוכן להשאר לטוב ולרע ונידמה לי שאפילו כתבתי ש...אני זה שמסתכלים עליו בזעזוע כי הוא רוצה לחזור לארץ. איך זה מסתדר עם ההאשמות שלך כלפיי-אלוהים יודע.
ואגב, בישראל לא רק שהואלתי לשמור חוק, לשלם מיסים, לעשות מילואים וכו' אלא גם התנדבתי באופן קבוע וביותר ממסגרת אחת. גם בארה"ב אני מקיים את כל החובות האזרחיות (כן ידידי, אני אזרח של המדינה בה נולדתי-ארה"ב) ובנוסף גם פעיל במסגרות התנדבותיות.
אז כל ההנחות התמוהות והמסקנות שלך על תודעה אזרחית בהקשר שלי באמת לא שוות יותר מדי. צ'טער.
כדאי שתשקיע מחשבה "אינטלינגנטית" (צירוף בעייתי בפני עצמו) בהבנת הטיעון שלי. אני לא תומך בזה שישראלים יעברו לחו"ל בצר להם. אני טוען שזה מה שיקרה במידה ויהיו על ישראל סנקציות חמורות ובידוד משום שזה מה שקורה בדרך כלל כשאוכלוסיה נקלעת למצוקה חומרית ואחרת. מי שיכול-עוזב. אני בטוח שאתה מכיר מספיק דוגמאות עכשוויות והיסטוריות.
ישן 16-12-2009, 13:32

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אבל זו בדיוק הנקודה..."

חבל שאתה שוב נגרר לטריטוריה הרגשית

ניחא שאף לו אחת מהתובנות וההנחות שלי לא היו אמורות לכלול אותך אישית (ולא מתוך נימוס – שכן ממש לא ענייני אם תעלב ממשהו שכתבתי, כל עוד מה שטענתי הוא נכון – אלא בגלל שלהערכתי אתה באמת לא כלול תחת הנחות אלה), אלא שאתה שוב מגיב בעקיצות על הסברים ארוכים שמלכתחילה נעשו כאלה כדי לנסות ולהקיף כמה שיותר מהנושאים בדיון, לא כי אני אזרח מאותגר ומתוסכל (הרי אני לא מקבל פרסים על מיסי האמת שאני משלם, לא?) שחייב להשתפך כאן ולקבל 2 לירות סימפטיה.

אני יודע על מה אני מדבר: למען האמת עם כל הכאב שבך, יותר ויותר מסתבר לי שאני צודק (ושבהסתמך על כמה וכמה מהיהודים היותר קולניים לפחות, לחלק ממה שאומרים האנטישמים יש גם יש בסיס...). ישנם הרבה מאוד יוצאים מן הכלל, בדיוק כמו הרבה יותר אנשים שלא בטובתם סתם נסחפים בזרם. יכול להיות שעבור חלק נכבד מן היהודים הייתה בכלל טעות לפנטז על מדינה מתוקנת משלהם באטמוספרה כל כך שונה מכל מה שהם מותאמים לו: לא טעות בגלל שזה בלתי אפשרי, טעות משום שלא ניתן לרבע את המעגל. אני בוחר לחיות במעגל. הטיעון המתמשך שלך לפיהו אני חי במעגלים רק בחלום, בעוד שבמציאות לא הייתי מוכן לחיות שם, הופך ליותר ויותר תלוש מן המציאות ככל שאני מציין באופן יותר ויותר ברור שאני יודע מה זה "מעגל" ובהחלט מוכן לחיות בו. הביטול המוחלט הזה – מתודי לחלוטין ואפילו אימפולסיבי - של דברים שאדם אחר אומר על עצמו, זו תופעה מאוד עגומה.

העובדה שישראל, אם תתקיים כישראל, תהפוך ל"מדינה מזרח תיכונית פר סה" היא מבחינתי עובדה. האם אתה וחבריך תלחמו מלחמת מאסף נגד זה? אולי זה יהווה בסיס טוב לכמה סיפורים סגורים, ועוד כמה דיוני What if בפורומים היסטוריים. אני יודע שזה בלתי נמנע: עם ההסכמה שלי או בלעדיה. ראשי ההיטק שאתה מדבר עליהם ברובם לא יחיו כאן, לפחות לפי תסריט מאוד סביר. נשארנו רק עם הזעזוע שנגרם לך מזה שאני ממש לא עצוב. נו טופ... זה גם תהליך, אבל יש שלב שבו אתה מכיר בכך שאבא ואמא לא לנצח יהיו אתך, ויש שלב שאתה מבין שהבורגנים מהעשירון העליון לא יגדלו כאן דור שלישי. בשני המקרים זה מסיבות הקשורות בטבע. יום טוב.

ישן 16-12-2009, 13:54
מנהל

אני נגרר בקלות כאשר משתמשים בלשון "אתה"...
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "[right][font=Arial]חבל שאתה..."

אני מקבל שאין כאן אלמנט אישי ונעזוב כל זאת. חוששני שהבעיה בדיון הזה היא שאנחנו לא מתדיינים במישורים שונים. דומה שאתה מתמקד בבעיה מנטלית מסוימת שמייחדת ישראלים/יהודים כאלה או אחרים.
מצידי,איני חושב שהישראלים שונים מהותית מעמים אחרים. אנשים ככלל יהגרו כאשר תנאי החיים שלהם מורעים מאוד. אגדות ה"צומוד" של בני דודנו מעולם לא הרשימו אותי במיוחד ובארה"ב אתה נחשף כמובן לצאצאים רבים של אירים/קובנים (לדוגמא) שהיו בוודאי מאוד שורשיים במכורתם ההיסטורית אבל עזבו לניכר כשתנאי המחייה שלהם הורעו מאוד. ואני פשוט חושב שתנאי המחיה של הישראלים יורעו מאוד אם חלילה היא תמצא עצמה בסטטוס דומה לזה של צפון קוריאה. זה רק אספקט אחד של האיום שגלום בסנקציות ובידוד חמורים למדינה קטנה ודי פגיעה כמו ישראל.
אני מקבל לגמרי, אגב, שאתה עצמך מאמין כי תישאר בישראל ויהי מה. השאלה היא עד כמה ניתן להכליל מהמקרה הפרטי שלך ועד כמה המצב צריך להחמיר עד שגם אתה תחפש מוצא. הרי אף אחד לא רוצה להתאבד ולהביא ישירות למות ילדיו (ואני מקצין, כמובן).
ואני גם לא שותף להנחה הפסימית שלך ביחס לעתיד "המזרח תיכוני" של מדינת ישראל. בתבונה, אנחנו יכולים להמשיך לקיים "וילה בג'ונגל" לאורך ימים. ומה אם לא? ובכן, אני מניח שהייתי מנהל קרב מאסף עד שיאפסו הסיכויים. ומה אז? אם מדינתי כבר איננה מדינתי אין טעם בהשארותי בה. ואני חושב שזה נכון לגבי כל עם ומדינה. דומני שגם איטלקים רבים (למשל) היו עוזבים את מדינתם אם היא הייתה הופכת לרפובליקה איסלמית...
ישן 17-12-2009, 21:01
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
קגנס שלום!
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "לא מתים כל כך מהר"

מדוע להתנצל? האם באיזשהו מקום אתה חושב שאני שנשאר כאן ללא תנאי או אתה בשובך הביתה עושים משהו רע?

כתבת כמדומני לא מכבר כי באם יחזיקו האיראנים בפצצה גרעינית תשקול שלא לחיות כאן. זו אמירה לגיטימית אשר מולה נושא אני אמירה לגיטימית לא פחות: כאן נולדתי, כאן אחיה, כאן אמות.

אמה של אשתי סרבה לקבל שילומים וסרבה לקבל אזרחות צרפתית או פולנית. חשבון גדול היה לה עם הגויים 'הנדיבים' והיא העדיפה לעשותו בחיים צנועים בא"י המתחדשת. יתכן מאוד כי עבודתי גם היא יכלה לפתוח בפני שער או שניים. אבל את חלקה הקשה של הדרך מסיר הבשר המדומה לחיים עצמאיים וללאומיות כאובה אך גאה - עשו כבר הורינו ואין כל סיבה שנשוב לאחור בעקבות ריחה המשכר ומשקר של הגולה.

צ'רצ'יל, גוי בעל אופי, אמר פעם כי אינו מתכוון להכנע לגרמנים או להתפשר עימם וכי אם יכבשו את לונדון יעמוד מאחרי הפינה עם רובה צלפים וימשיך וילחם. חלק מלהיות אדם חופשי באמת - זה לדעת כי יש לך פינה משלך שמאחריה לא תיסוג. בה תעמוד עם רובה הצלפים. בה תיפול או שממנה תפרוץ ותנצח.

לפני שבועיים נסעתי עם בני שעבר כבר בר מצווה ולפתע הדהים אותי בשאלה הכואבת והכנה: אבא, מה יהיה אם האיראנים יזרקו עלינו פצצה ויהרגו 300,000 אנשים בגוש דן? זה לא יהיה הסוף של המדינה?

קצת נשנקתי אבל עניתי מהלב.

אנחנו נתגבר, אמרתי לו. מי שישאר מאיתנו ינשך שפתיים ויבנה הכל מחדש. נחסל את האויבים שלנו, נהרוג בלי רחמים את אלה שניסו להרגנו ונשקם את המדינה שלנו. יהיו כאלה שישברו ויעזבו, יהיו כאלה שמלכתחילה נמצאים כאן רק כדי לנצל את המדינה ולא יחשבו פעמיים לפני שימלטו. נסתדר בלעדיהם. אני, אם אחיה - אשאר.

הילד חשב ושתק. לבסוף אמר: אבא, כבר עברנו דברים גרועים יותר והתגברנו, נכון?

- נכון.

לחיות בא"י בגלל שאתה יהודי משמעותו לקבל עליך את עול ההיסטוריה היהודית. לדעת שהדרכים האישיות שלך מובילות לא"י וכי העבר טמון בתוך כל מי מאיתנו שרק מסוגל להבין זאת. אל תתנצל בפניהם קגנס. בחר את הפינה שלך והגן עליה.

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 17-12-2009 בשעה 21:11.
ישן 14-12-2009, 14:50

מודל ה"הרתעה דרך השפלה" כנגד הממלכה ההיא הוכח כעובד דווקא ע"י
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי BigSmoke שמתחילה ב "אז בוא נקים מחדש את האצ"ל ונתחיל לפוצץ להם גשרים"

ידידתנו איראן, גם אם לאצ"ל ישנה שכות יוצרים מסויימת.

כאשר הטילו הבריטים על לוחמי אצ"ל עונש מלקות - עונש משפיל שהיה שמור בחוק הבריטי רק ל"ילידים" - יצאו אנשי אצ"ל לילה אחד והלקו בפומבי קצין בריטי ועוד איזה רס"ר - הבריטים לא הלקו עוד לוחמי אצ"ל.

כאשר חזרו ונישנו מקרים שבהם חיילים בריטיים השתמשו בחסינות המעשית שלהם וחופש התנועה שלהם בירושלים של 1948 לשם פריקת נשק מאנשי הגנה והעברתם לידי הערבים שרצחו אותם, או להכנסת מכוניות תופת לירושלים היהודית, לוחמי אצ"ל יצאו יום אחד לרחוב וירו בכל בריטי שנתקלו בו - בפקודת הנציב העליון הבריטים נסגרו בבסיסיהם וחדלו מלהתערב בנעשה בארץ.

הבריטים הוציאו אל הפועל עונש תליה כנגד לוחמי אצ"ל שלא הורשעו ברצח - 2 סמלים בריטיים נחטפו ונתלו ע"י אצ"ל - לא היו עוד תליות של לוחמי מחתרות.

כאשר הבריטים הסתובבו לאיראנים יותר מדי בין הגרליים בשאט אל ערב, האיראניים חטפו בלי בושה חבורה של לוחמים בריטיים - שהלכו לשבי כמו טטל'ה: מי שלא היה בבריטניה לא יודע כמה מושפלים הם היו - הבריטים נזהרים מאוד בכבודם של האיראנים, ובטח באזור עיראק.

חושבים שאני מתלהם? יש עוד דוגמאות דומות לאיך בריטניה, יותר מאשר מדינות אחרות, כופפה בניגוד לרצונה אחרי נקיטת צעדים שחצניים כנגד מדינות עליהן הממססד הבריטי נוהג להסתכל מלמעלה.

ישן 14-12-2009, 15:10

אני אתן לך עסק יותר טוב
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי BigSmoke שמתחילה ב "סבבה"

רק קפה, בלי המאפה. עכשיו מה שנשאר לך זה רק להביא לפני את האופציה הממשית של "או לונדון או קפה" (אבל לא "קפה לונדון"! כי כמות החלב שהם שובכים בקפה היא חלק ממזימה כלל עולמית להרוב בכולסטרוליזציה את כל היהודים). אני אפילו מוכן לוותר על "כפל המבצעים" של לקבל חותמת בשביל קפה עשירי בחינם.

מה תעשה עם הדיל ללונדון: ממש לא ענייני. אני אשב בארקפה בקניון רמת אביב שזה כמו לונדון רק פחות קור, (הרבה) פחות ערבים (אבל אותה כמות של מזרח אסיאתים מסתבר) ולא צריך לסבול חמש וחצי שעות במטוס, כולל הסיבוב הזוועתי שמונה פעמים מעל דרום לונדון.

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 14-12-2009 בשעה 15:12.
ישן 14-12-2009, 20:55

ארומה, הלל (ונאמן)=רשתות ירושלמיות
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "טוב, אני אוהב מעט מרירות בקפה."

קפה (ממכונת אדים) ירושלמי = הרבה חלב חם ואוורירי + קצת תמצית אספרסו. לא שאני לא אוהב, אבל זה בעיני משקה אחר מה"קפה הפוך" שבארקפה.

קפה נאמן וקפה הלל גם הולכים על הקו הירושלמי של "הרבה, זול ובלי שירות": אמנם כל רישוני יש לו מקום חם בלב לקפה הלל (הסניף הטוב ביותר שממוקם במרכז העיר) אבל זה לא זה.

ארומה - סיפור הצלחה ישראלי בקנה מידה ענק: בעולם וימים אחרים זה היה אמור להיות ה "Jaffa" שלנו. אחרי כל ההשמצות, זה אחד המותגים הישראליים החזקים ביותר בימנו (גם אם אין שם שום דבר שהוא פטנט כשלעצמו). לו "ארומה" הייתה נמכרת כמותג לקונצרן אמריקני בשנת 2001 היום במקות מכבסת פולי הקפה המכונה "סטארבקס" הייתה רואה "ארומה" בכל חור בעולם.

ויש כמובן את הרשת האלמותית שסבתי עליה השלום, עוד זכתה להכיר ולה קראה "רשת קפה טוגו"...

ישן 14-12-2009, 14:56
  hamora hamora אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי linuxsboot שמתחילה ב "דיווח: צו מעצר נגד ציפי לבני בלונדון"

ישראל היא כמובן לא המדינה הראשונה, בוודאי לא היחידה, שמוצאים כנגד מנהיגיה צווי מעצר באירופה אבל אין מן הסתם מדינה נוספת, וודאי וודאי שלא דמוקרטיה, שמנהיגיה צריכים לעשות מעט כל כך ע״מ לזכות בכבוד המפוקפק הזה.

אני חסיד קטן מאוד של חלק מהדברים שכניראה נעשו בעופרת יצוקה, כתבתי על כך בעבר בפורום, אבל צו מעצר כזה נגד ליבני ממלא אותי בזעם וזו לעניות דעתי צריכה להיות התגובה של כל ישראלי. זה לא קשור לימין או לשמאל אלא להאם אתה בעד או נגד מדינת ישראל. ציפי ליבני היא מנהיגה ישראלית מרכזית וחשובה תהה דעתם של כמה על רמת האינטילגנציה שלה אשר תהיה וככזו צו מעצר כנגדה אם אכן הוצא כזה הוא עלבון לכל ישראלי. זה שליבני בזמן המבצע לא היתה לא במדים ולא בראשות הממשלה או במשרד הבטחון רק מראה כמה עמוק חילחלה הדה-לגיטימציה לישראל בחוגים מסוימים באירופה. ניגוח ימין/שמאל פנים ישראלי הוא מ-ט-ו-מ-ט-ם! אם ליבני לא לגטימית באירופה אז אף אחד מאיתנו לא.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:34

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר