לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה בבקשה לא לפרסם לינקים לאתרים מיסיונריים של דתות כלשהן בפורום - - הפורום נועד לדיונים ענייניים, ולא להפצת חומר מסיונרי חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > אמונות ודעות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 29-12-2009, 09:57
צלמית המשתמש של זיו
  זיו זיו אינו מחובר  
L'enfer, c'est les autres

חבר מתאריך: 21.11.01
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי avig52 שמתחילה ב "הבחירה בין חיים למות"

זו שאלה די קשה.
לדעתי התשובה היא שזו לא אופציה לבחירה מבחינת רוב האנשים. כשרע למישהו, הוא לא בוחר בין לחיות או לא, אלא יותר בין אפשרויות שונות לשיפור/אי שיפור מצבו. גם בנוגע לאנשים שמבחינתם זו כן אופציה, עדיין הבחירה במוות צריכה להיות אקטיבית, בעוד שהבחירה בחיים היא די פסיבית. ואיכשהו, קשה לאנשים לעשות את הצעד האקטיבי הזה מסיבות אחרות (משפחה, דת) או ההדחקה שבעתיד יהיה טוב יותר.

אני גם לא מסכים איתך בקשר לחלוקה של ה5%. קודם כל, זה עניין סובייקטיבי. חוץ מזה, התענוג/אושר/שמחה זה לא תמיד המטרה. לפעמים יש מטרות ביניים אחרות (השאיפה להון, לכבוד, לשלטון, לתאוות, דת) שמסוגלות להניע את האדם בכל זמנו, למרות שבתוך תוכו הוא יודע שלא יגיע למטרה הסופית, ובעצם השאיפות הן מטרת חייו.

בנוסף, ניתן לומר שזה סוג של אינסטינקט בסיסי הטבוע באדם, בדומה לשאר החיים על פני כדה"א. אמנם האדם פועל על פי בחירה, אבל עדיין יש משהו מזה.

אשמח גם אני לשמוע דעות נוספות.

חזרה לפורום
ישן 29-12-2009, 11:26
  avig52 avig52 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.09
כן אבל
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי זיו שמתחילה ב "זו שאלה די קשה. לדעתי התשובה..."

מטרת הביניים הן בעצם תחנות בדרך להגיע לאושר והסיפוק הגבוהה ביותר (קבלת כבוד ממישהו אולי מביאה לאושר אך אולי קבלת כבוד הי רק חלקית וכך גם תחושת האושר לא מלאה).
אז אתה טוען שמחוייבות למשפחה לדת ואף התקווה שהעתיד יהיה יותר טוב מונעות את הדם לא לממש את סיום החיים.
אני חושב שקיים בתת הכרה שלנו (נשמה?) תודעה מתוכנתת, שמגדירה את החיים כאירוע שיש לממש בכל מחיר אפשרי, אפילו על חשבון הזולת. האגו שהוא מצב מוחצן של התת הכרה מביא את האדם לשמור על חיו וכל אחד בהתאם לחינוך והסביבה ממנה שאב את האידאלים ותפיסת העולם.
האושר הוא בעצם לממש את השלמות כלומר למצוא את החסר (החלק) בפזל החיים.
האם הנשמה שלנו היא ניצוץ (חלק) מהבורא (ה'?) אז זה מקל להבין את כל האירועים הרבים בחיים שאנו בהם סובלים מתוסכלים וכו, על מנת להשלים את החסר בפזל החיים, כל אחד בפינתו הוא.
חזרה לפורום
ישן 30-12-2009, 06:57
  avig52 avig52 אינו מחובר  

אכן הנשמה ניצוץ הבורא
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי זיו שמתחילה ב "אז אתה בעצם הולך על אפשרות..."

אם אפשר להמשיל את הבורא האינסופי לאדם עם כל הרצונות והאגו (כי רק דרך זו אפשר אולי להפעיל הגיון על קיומו של הבורא) הוא רוצה לחוש התייחסות תשומת לב כלפיו מאיזה גורם כל שהוא, כך זיו דוגמא את עצמך אם הייתה חי על אי בודד אין סוף זמן כל הזמן הייתה רואה את אותו הנוף מזג האוויר היה יציב ללא שינויי טמפ' ובעצם תחושה שהכל סטטי, האם לא הייתה רוצה לדבר עם משהו לקבל תשומת לב פידבק לשוחח על הא ודא? כן השיעמום היה הורג אותך או פשוט הייתה סובל משיעמום באופן כרוני במשך אין סוף זמן וואלה מסכן.
על אותה מטפורה הבורא החליט לברוא מערכת דינמית משתנה עם גורם מתייחס כדוגמאת חיות אך זה לא הספיק ואז ייצר אדם עם חופש בחירה בדמותו של הבורא, לפחות הכוונה לדעתי במובן של הנשמה שהיא חלק מאלוהה ממעל, וייצר מערכת שרואה בבורא כאדון עולם שיש לתת לו את הכבוד המגיע לו, ואם לא יש צרות צרורות שנופלות על האדם שמחזירות אותו ל"מסלול הנכון".
לדעתי האושר האמיתי שהאדם חווה הוא הרגעים שהוא נמצא על ה"מסלול הנכון".
לכן קישרתי את הנשמה לאושר, כי רק חווית האושר המוחלט מספקת את הנשמה שהיא בעצם חלק מהבורא.
שמע זיו אולי זה נשמע הזוי, אך זאת תפיסה שצריך להוכיח שהיא מוטעת.
אם אנחנו בגדר החלק שלעולם לא יוכל להקיש על השלם אז אנחנו באמת לא חלק מהבורא אך אם אנחנו כן חלק מהבורא האינסופי אז בהחלט יש בידינו להבין ולהסביר את האמת העליונה.
חזרה לפורום
ישן 04-01-2010, 10:17
  משתמש זכר כל אדם הוא פילוסוף כל אדם הוא פילוסוף אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.03.07
שלום
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי avig52 שמתחילה ב "אכן הנשמה ניצוץ הבורא"

קודם כל תירגע, אתה מעלה הרבה רעיונות ושאלות, זה בסדר גמור וזה טבעי, כך קורה כאשר אנו נוגעים בעניינים מופשטים או מורכבים שאנו לא בהכרח מבינים. אך ברצוני לחזור לשאלה הראשונית, ולמקור הבלבול.
"למה לחיות אם רק 5% מהזמן אני מאושר?"
ראשית כל, לדעתי לעולם אין לבחור במוות, אלא אם הבחירה היא בין מוות איטי למוות מהיר.
כי תמיד ביכולתך לשפר את מצבך, להסתגל למציאות ו/או למצוא נחמה.

שנית, זהה בין אושר והנאה. הנאה/שמחה היא רגש רגעי הנובע מפעילויות או רעיונות מסוימים, אליהם אתה נמשך.
אושר הוא ידיעה. ידיעה שהמצב הכללי שלך הוא טוב, ואתה מרוצה ממנו. האושר קשור לאספקטים כגון בן/בת הזוג, מצב כלכלי, משפחה והערכה חברתית.
האושר(הידיעה) יכול לגרום להנאה.

אנו נוטים להרגיש ריקנות כאשר אין לנו מה לעשות, ומשעמם. רוב הזמן אנו עובדים או לומדים או עושים משהו מהנה; וכשאין מה לעשות אנו "מבינים" לפתע שאין משמעות לכל אותם הדברים שמעסיקים אותנו.

כאן עליך לומר לעצמך שזה לא נכון. יש משמעות. אתה המשמעות.
אתה יצור תבונתי שמעצב את העולם לפי רצונותיו.
אתה לא חייב לעשות את כל אותם הדברים שאתה עושה ולא מהנים כל כך.
אתה בחרת לעשות אותם, מפני שהגעת למסקנה שהם יתרמו לנוחיותך בעתיד הקרוב והרחוק.
מעבר לזה, דע שאתה חשוב לאחרים. אתה חשוב למשפחה שלך שאוהבים אותך ותלויים בך; כך גם כן האנשים בעבודה וחברים שלך תלויים בך בדרך זו או אחרת.
דע שאתה טוב כמו כל האחרים, שווה להם אם לא יותר טוב.
אם אתה לא יותר טוב, למד להשלים עם זה, בשלווה.
אם אתה לא מצליח להשלים עם זה, הרי שאתה אדם שאפתן, ועליך להתאמץ, לעבוד ולהצטיין בתחום לבחירתך, בו תוכל להתגאות.

זכור את הדברים האלו כאשר אתה תוהה במשמעות הדברים, ותחיה באושר
חזרה לפורום
ישן 16-02-2010, 15:52
  Swordspin Swordspin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.05.03
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי כל אדם הוא פילוסוף שמתחילה ב "שלום"

אני חושב שהגישה עצמה לפיה יש להשיג אושר כל רגע מוטעית.
קודם כל אני חייב להדגיש שהגדרת המוסג אושר מאוד מופשטת ולכן קשה מאוד להגיד "עכשיו אני מאושר". לפי מילונים שונים ניתן לראות שאושר הוא מצב בין שמחה לבין אי הרגשה שלילית, כלומר אם ברגע זה אין שום דבר שפוגע או נותן לך הרגשה רעה אז אתה מאושר. מצד שני אנשים יגידו שזה אינו אושר ולכן לדעתי השואל צריך להגדיר מושג זה לפני השאלה.

בנוסף אני חייב לציין שכל רגע בחיים אנו לא מקדישים למציאת אושר אלא להגשים מטרות ביניים(כמו שכבר אמרו), לרוב מטרות אלה יגרמו לאושר רגעי אבל בילוף הזמן אנו נוטים להתייחס עליהן כדבר ברור מאליו.

לדעתי האישית עדיף הנאה רגעית(שלא פוגעת באף אחד אחר וגם לא יותר מדי בעצמי)*היא דבר שיש לשאוף אליו בכל רגע כי בסופו של דבר שום דבר מזה לא משנה(אני מצטער אם אני נשמע קצת פסימי)

"כמה שתקנו כשהיינו צריכים לצעוק, כמה צעקנו כשהיינו צריכים לשתוק
כמה נלחמנו במקום לוותר, כמה וויתרנו במקום להלחם" (מוקי)

חזרה לפורום
ישן 06-01-2010, 17:11
  mr voss mr voss אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.05.07
נקודה למחשבה

אני לא בטוח אם זה המקום,אבל ננסה...לא מצאתי מקום יותר מתאים...
חשבתי והרגשתי לאחרונה שהנאה היא הרגשה זמנית ומוגבלת מאוד.
מה הכונה? נניח ויש אדם שמאוד נהנה מאכילת שוקולד, הוא קונה את השוקולד האיכותי ביותר ומשקיע בו הרבה כסף. הוא אוכל,נהנה מכל רגע ומרגיש מסופק מאוד.

עכשיו, בואו נעשה סטופ על הרגע של אחרי. נניח והבחור שלנו סיים לאכול, עברה דקה וגם הטעם בפה עבר. עכשיו, מה ההבדל בינו לבין אדם שישב בבית ובהה בקיר!?!?
בוא רגע התענוג גובר על הרבה,אבל מיד ברגע שאחרי,הוא לא שווה כלום!
נפתח את זה, נניח ויש שני אנשים גוססים, האחד היה הרפתקאן,גילה עולמות ונהנה מכל רגע, והשני היה אדם רגוע שהעדיף לבלות את מרבית זמנו בבית כדי לטפל באמו החולה.
עכשיו, ברגע זה ששניהים באותו מצב,מה ההבדל ביניהים מבחינת הנאה?
נכון שיש גם את תחושת הסיפוק,אבל זו תחושה אחרת,אני מתמקד בהנאה.

לכן,למסקנה, האם באמת כדאי לי להתרוצץ ממקום למקום,להשקיע כספים וזמנים בשביל הנאה?! הרי בסופו של יום ההנאה אינה שווה יותר מדי...

יש למישהו דעה אחרת או אולי דרך אחרת להסתכל על זה ככה שנרגיש באמת הנאה גם מיד אחרי הפעולה?
אני יודע שזה מבט עצוב ודכאוני על נקודת הסיום של החיים,אבל לפי דעתי ככה הם...

חזרה לפורום
ישן 11-01-2010, 00:15
  Swordspin Swordspin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.05.03
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי mr voss שמתחילה ב "נקודה למחשבה"

בסופו של דבר אין הבדל בין האנשים האלה לדעתי, אבל זה מאד תלוי באמונות של אותם אנשים.
אם נניח והאנשים לא מאמינים באל כלשהו, אז נוצר אצל האדם צורך בלמצא סיבה או משמעות לקיום שלו. לרוב הנאה הוא סיפוק זמני ולומרות שהוא עובר עדין האדם לא מרגיש שהוא "בזבז" את החיים שלו ו"השיג" הרבה.
לאדם מאמין יש תפיסה שונה להנאה כי לפעמים היא מוגבלת בחוקי הדת. כלומר יכול להיות שמימוש הרצונות שגורם להנאה יגרום לייסורים.

קצת גלשתי כאן מהנושא, אבל בעיקרון מה שאני רוצה להגיד זה שההנאה שאנו מרגישים וההשלכות שלה תלוים בנקודת המבט של האדם עצמו. אם להסתקל באופן כללי, אם אני רואה בן אדם נהנה זה לא משנה בשבילי דבר, אבל אם האדם הנהנה הוא אני אז יש הבדל עבורי.

עוד נקודה מעניינת אולי, היו הרבה פעמים שנהנתי מאוד מדבר מסוים בפעם הראשונה שעשיתי את אותו הדבר. מאז יש לי את הזיכרון של אותה הנאה גדולה ולכן אני מנסה לשחזר אותה ע"י חזרה על התהליך, אבל לא באמת הרגשתי את אותה הנאה. אז השאלה היא האם ההנאה תלויה עד כדי כך מהמצב, או אולי ההנאה דואכת כשחוזרים על התהליך.(די חבל לדעתי)

"כמה שתקנו כשהיינו צריכים לצעוק, כמה צעקנו כשהיינו צריכים לשתוק
כמה נלחמנו במקום לוותר, כמה וויתרנו במקום להלחם" (מוקי)

חזרה לפורום
ישן 11-01-2010, 10:33
  avig52 avig52 אינו מחובר  

המציאות בפועל
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי mr voss שמתחילה ב "נקודה למחשבה"

נמצאת בהווה בלבד והווה מסתייםממש מידית עם תזוזת הזמן קדימה ברצף אינסופי (לגבי הנשמה לפחות).
חוויות ההנאה נמצאות לדעתי בנפש בתוך ההכרה והמודעות של האדם.
בשוטף האדם טרוד באירועי המציאות הרצופה. בסוף חיו האדםלא בודק לאחור את כל עברו הנאותיו תיסכוליו וכו'
גם אז הוא טרוד איך יעבור הרגע המיצאותי שבו הוא שרוי וגם אם זה לרגע קט.
לדעתי ההנאות בחיים זה רק נקודות ציון להשוואה כאשר האדם נמצא במצגי סבל יאוש ותיסכול, שהם האירועים החשובים באמת בחיו, כי לדעתי רק אירועי סבל יש בהם את הכח לגרוםפ לאדם לתקן את המצב השלילי בו הוא נמצא.
מעניין עד כמה חשוב הצורך של האדם לחשוב על מצבו הקיומי בעוד לבעל חי זה איננו.
חזרה לפורום
ישן 05-02-2010, 02:40
  משתמש זכר כל אדם הוא פילוסוף כל אדם הוא פילוסוף אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.03.07
לכל הנוכחים
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי hanamer שמתחילה ב "קראתי את האשכול . לפי דעתי גם..."

'תנו רבנן: שתי שנים ומחצה נחלקו בית שמאי ובית הלל, הללו אומרים: נוח לו לאדם שלא נברא יותר משנברא, והללו אומרים: נוח לו לאדם שנברא יותר משלא נברא. נמנו וגמרו: נוח לו לאדם שלא נברא יותר משנברא, עכשיו שנברא - יפשפש במעשיו. ואמרי לה: ימשמש במעשיו'. (בבלי עירובין יג ע"א)

עדיף לאדם לא לחיות. אבל עכשיו שהוא חי, יעבוד ויתהה.

האדם הוא השלך, אין הוא עוצר או נח, שכן איננו יכולים להפסיק לחשוב לרגע, תמיד דינמים.
אנו נידונים לעבוד, אחרת נמות. אך לא מספיק לעבוד, שכן ניחנו ביצרים- רגשות.
את הרגשות אפשר לחלק שניים- משיכה וסלידה.
משיכה יכולה לנבוע מדברים פשוטים או מופשטים: אכילת שוקולד-קבלת קידום בעבודה.
אנו לרוב דוחפים אל הדברים שמושכים אותנו אך לא תמיד, לפעמים אנו דוחפים אל הסלידה הפשוטה כדי שנוכל ליהנות מהמשיכה המופשטת.
לדוגמא: לוותר על חתיחת העוגה האחרונה למישהו אחר כדי שנרגיש נדיבים.

אתם אומרים הנאה וסיפוק, אני אומר פשוט ומופשט, ואני לא מבין למה הורדתם את הסיפוק דרגה מתחת להנאה.

האדם צריך לשאוף אל הפשוט וגם אל המפושט. בלעדי אחד יהיה ריקני ובלעדי האחר לא יהיה.
חזרה לפורום
ישן 15-03-2010, 21:58
צלמית המשתמש של דורון Doron
  משתמשת נקבה דורון Doron דורון Doron אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.06

לדעתי, רוב האנשים מפחדים ממוות כי כשמתים אי אפשר לחזור לחיים, לעומת זאת מוות אנחנו יכולים לבחור בכל רגע לבצע, ואי אפשר באמת לדעת מה יהיה כשנמות, ובסופו של דבר כולנו נמות, אז עדיף לנצל את הרגעים הקטנים של ההנאה.

ציטוט:
זה לא נכון לדעתי. הנה אסיר העולם בבית הסוהר. אין לו סיפוק מכלום, וגם לא יהיה לו כי הוא בצינוק לנצח. אפילו הוא ינסה להפעיל כל עורך-דין אפשרי כדי להתחמק מעונש המוות. וזה אפילו במקרה הקיצוני הזה, כי הרי גם אם לא יבצע פעולה אקטיבית, הוא ימות

לדעתי יהיה לאסיר הזה טוב כשהוא יתרגל לרגע.

חזרה לפורום
ישן 19-03-2010, 19:34
צלמית המשתמש של דורון Doron
  משתמשת נקבה דורון Doron דורון Doron אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.06
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי כל אדם הוא פילוסוף שמתחילה ב "לדעתי אנשים מפחדים ממוות מפני..."

אני חושבת שבסופו של דבר, המהות של כל בן אדם זה משהו שהוא נהנה לעשות. קל לנו יותר לראות את החיים בצורה פסיבית, ולכן כשאנחנו מסתכלים על היום שעבר, אנחנו רואים את הרגעים הלא נעימים, המשעממים, הלא משמעותיים. בשביל זה אנחנו צריכים לחפש גם את הרגעים הטובים של היום, וכשמחפשים אותם אפשר להבין את משמעות החיים.
מטרה, משפחה, ילדים, אושר -אלו זה דברים שאנחנו מחפשים בשביל הרבה רגעים של הנאה.
כשאנשים אומרים שהם מאושרים, הם לא מתכוונים שהחיים שלהם מושלמים, הם מתכוונים שיש בהם הרבה רגעים של הנאה.
זאת מהות החיים, בעניי לפחות.

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:01

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר