לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-01-2010, 21:35
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
חברה ותיקה אשר כתבה לאחרונה ספר בשם 'אות מאבשלום' המתאר כרומן את חייו של פיינברג
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי Eli173 שמתחילה ב "שנה שעברה והשנה גם"

חיפשה במסגרת עבודת ההכנה שסביב הכתיבה את קברה של שרה אהרונסון. לאחר שעות של כיתות רגליים בבית הקברות של זכרון והעלאת חרס היא מצאה מצבה זנוחה ועצובה למראה עליה כתוב בפשטות: 'שרה'.
ככה זה שכשאתה נקבר עדיין משוטטים בזכרון אנשים מהסוג שלועג לגיבורה ההולכת אל מותה...

הנושא הועלה בתוכנית רדיו לילית אשר לה האזינה גאולה כהן. הנ"ל התקשרה והודיעה כי היא נוטלת על עצמה את המשימה ואכן בדירבונה העמידה זכרון יעקב מצבה מכובדת יותר

סוגיה שעלתה בשיחה עם המחברת ועלתה גם כאן בפורום מול שולי נופי תרבות אולי יוכלו בכ"ז לפתור נתב שטח או שולי.

בתולדות ניל"י מוזכר איתות מהתחנה אל האוניה. הבעיה היחידה היא... רכס הכורכר שבאמצע הדרך החוסם את קו הראיה....

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 10-01-2010 בשעה 21:45.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 13-01-2010, 08:24
  משתמשת נקבה שולי - נופי תרבות שולי - נופי תרבות אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.06.08
על הקבר של שרה ושאר גיבורים
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "חברה ותיקה אשר כתבה לאחרונה ספר בשם 'אות מאבשלום' המתאר כרומן את חייו של פיינברג"

המצבה של שרה אהרונסון היא אכן אחרת.
לוח אבן סטנדרטי (ממשלתי) ועליו כתובה רק מילה אחת - שרה.
באותה חלקה מגודרת (ולא מטעמי התאבדות וכו', זה שייך לדיון אחר לגמרי) נקברה גם האימא - מלכה.
אני ממש לא חושבת שזה עלוב.
זה יפה ומיוחד והיא מספיק חשובה כדי שתהיה חלקה מיוחדת, מטופחת בצנעה וגם הכיתוב על המצבה מספיק - כולם יודעים מי היא שרה.
הייתי מאוד מאוכזבת אם היו עושים לה מצבה מצועצעת, גדולה, עם סיפור ופמליה שלמה מסביב.
כיום דרך ההנצחה שלה היא שקטה ומאופקת וכ"כ נכונה לדור, לתקופה ולסיפור.
לכן תסלח לי נאוה מקמל עתיר שאת הספר שלה אהבתי פחות או יותר, אני לא חושבת שצריך להגדיל ולפאר. יש בשקט משהו גדול.
ישן 13-01-2010, 08:33
  משתמשת נקבה שולי - נופי תרבות שולי - נופי תרבות אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.06.08
ולענין מגמות הזכרון
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי שולי - נופי תרבות שמתחילה ב "על הקבר של שרה ושאר גיבורים"

זה לא מפתיע שהטיפוח של חלקת הקבר של שרה התחיל רק אחרי 77.
עליתו של הימין, אליטות חדשות והלגיטימציה שקיבלו אנשי המושבות שהם הימין המסורתי בארץ.
באותה מסגרת אפשר להכליל את שיקום שוני ומוזיאון האצ"ל את מוזיאון עולי הגרדום ועוד ועוד.
כמו תמיד לכל תקופה יש את הגיבורים שלה.
מיתוסים, גיבורים, סיפורי גבורה וכו'.

הכי מענין היום - בעידן הפוסט מודרניזם ששוטף אותנו - אילו גיבורים עולים וצומחים היום?

ושרה? אני לא יכולה להרגע ממנה. יש הבדל בין תחקיר לבין מחקר הסטורי, זה לא אותו דבר. הראשון נועד לכל מני צרכים החל מסיפור משפחתי וכלה תוכנית טלויזיה. זה יכול להיות תחקיר מצויין, אבל הוא לא יכול להחליף מחקר הסטורי שנעשה ע"פ כל הקרטריונים ונועד בעצם להוסיף נדבך חדש לגוף הידע. הוא נועד לחדש ולא רק לתעד. התחקיר לספר היה מצוין, מקיף, רחב יריעה. אבל הספר הוא פרוזה עם חרות ספרותית. מחקר הסטורי על דרכי הנצחה היה מגלה שקברה של שרה בעצם הוא מיצג נאמן של גבורה (אפילו אם היום אנחנו חושבים שאולי לא כ"כ), של גיבורה שאומצה לתוך הקנון הלאומי (ובגלל זה מצבה כמעט ממשלתית מבחינת העיצוב), ואין למושבה (שאהבו אותה או ממש לא ) כ"כ מה לאמר בענין.
היום אחד מבתי הספר מאמץ את המקום.
ומאז האזכרה הסהרורית שגאולה אבן ארגנה לה לפני כמה חודשים במושבה יש גם נר תמיד ודגל.
מחוות קטנות לזכרון גדול
ישן 13-01-2010, 12:56
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
"שרה גיבורת ניל"י" הייתה דמות מכשפת בעיני בילדותי. עד היום יש עימי ספרה של דבורה עומר
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי הננר שמתחילה ב "דמותה של שרה הועלה מתהום הנשייה בעקבות ספרה"

ואני מניח כי אם תשאל ילד ממוצע "מי הייתה שרה אהרונסון?" תתמצה תשובתו ב"היא הייתה גיבורת ניל"י"

אז על כך שהיא הייתה גיבורה - אין חולק. גם לא על חוכמת אהרון או על האומץ של אבשלום.

אבל השאלה האם נכון היה להקים בדרך זו ולמטרה שכזו מחתרת אשר יכלה להמיט אסון על הישוב - מהדהדת באוויר.

ראשית - עניין השכר: איש לא העניק 'הצהרת בלפור' לאהרונסון ומבוטינקאי מחונן ניתן לצפות שיבין כי גם אם הבטיחו - לא תמיד יקיימו. יתכן והיה כאן את הבט הסינוור מתרבות המערב. משפחה מיוחסת ומבוססת הטועמת מאירופה של אותן שנים ומדמיינת את אותה אירופה כתחליף לא רע לאימפריה התורכית הרקובה. אך מה מחויבותה של אירופה לנו? אולי טוב לה לתנועה העוסקת ברכש קרקעות דווקא שלטון רופף ומושחת?

שנית - ענין העונש: דווקא רצח העם הארמני היה צריך לשמש תמרור אזהרה למתעמתים עם הצבוע התורכי המדמם. האם יש זכות לקבוצה לא מייצגת ממעמד מסויים ומאיזור מסויים לסכן על דעת עצמה שלושים שנות עשיה ועשרות אלפי יהודים?

שלישית - הדרך: העדר מידור, הסתכנות באיסוף חומר מודיעיני מבלי שיהיה לו קונה, דרכי יצירת קשר חובבניות והתעלמות מכך שהפרה לא כל כך רוצה להניק, העדר הערכת מצב ומחשבה כי אם 'מדברים בישוב על מחתרת' אז המחתרת היא כבר לא סוד ויש למלט את האנשים ולצמצם נזקים.

החוכמה היא חוכמה שבדיעבד וקטונתי בפני אלה ששילמו מחיר כבד מנשוא במטרה שלי יהיה היכן לחיות.
ובכל זאת - האם היה יצחק ירזינסקי מקבל את פיינברג למחתרת ומעניק לו עמדת מפתח? ובמחשבה שניה - האם היה מקבל את יאיר שטרן הרומנטיקן והישיר למחתרתו?...

ישן 13-01-2010, 17:38
  שמואל'ק שמואל'ק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.07.08
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב ""שרה גיבורת ניל"י" הייתה דמות מכשפת בעיני בילדותי. עד היום יש עימי ספרה של דבורה עומר"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי .ישראלה היפהפיה
אבל השאלה האם נכון היה להקים בדרך זו ולמטרה שכזו מחתרת אשר יכלה להמיט אסון על הישוב - מהדהדת באוויר.
...
החוכמה היא חוכמה שבדיעבד וקטונתי בפני אלה ששילמו מחיר כבד מנשוא במטרה שלי יהיה היכן לחיות.
ובכל זאת - האם היה יצחק ירזינסקי מקבל את פיינברג למחתרת ומעניק לו עמדת מפתח? ובמחשבה שניה - האם היה מקבל את יאיר שטרן הרומנטיקן והישיר למחתרתו?...
תזכיר לי בבקשה מיהו יצחק ירזינסקי? (אולי כיוונת ליזרניצקי).
אגב, לפחות חלק מהשאלות המהדהדות שהזכרת אינן בגדר "חכמה בדיעבד", ובהחלט היה נכון לקחת אותן בחשבון מלכתחילה, אלא שלא נשאר לנו תיעוד מפורט על מהלכי המחשבה של העושים במלאכה.
בהזדמנות זו, אזכיר שוב את ההשערה (של א"ש?) כי מנהיג הקבוצה, א"א, נרצח בסופו של דבר ע"י הבריטים, כדי לחסוך "טראבלס" מיותרים למצפונם.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:47

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר