לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום פוליטיקה ואקטואליה, נא לשמור על שפה נאותה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > פוליטיקה ואקטואליה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 13-01-2010, 22:40
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
אשכול נבחר מי אוהב את השבת?

דיון סוער מתנהל בפורום ליד בהבטי שמירת השבת בארץ ואני הייתי רוצה להסיט את הנושא מדת/כפיה וכו' לשאלה שעומדת בבסיסה של השבת מנקודת מבטי.

אז אתחיל מ'למה זה חשוב לי'. זה חשוב לי כי 'הייתי שם'. בשנות ילדותי היו הורי עובדים לא מעט בימי שבת. אילוץ מקצועי שמותיר ילדים עצובים ומתגעגעים. ראיתי את הצער וההכרח על פני הורי והם ראו את זה שעל פנינו. משגדלתי, הרי שבמשך שנים ארוכות נאלצתי לעבוד בעצמי בחגים ובשבתות. מה מתסכלת הייתה ההרגשה לצאת מהבית כאשר העיר מתפנקת בשמיכות ולפגוש את המתעוררים הראשונים באים לפתחך ב09:00-10:00, כמה לא נעים לשמוע את קולות הילדים המתגעגעים בטלפון ולעיתים לחזות בחבר שבא לבקר מתוך שלוות השבת ושב לשם כשאתה נותר מחוץ לטווח המגע בה. פחות שעות לטייל ביחד, פחות שעות לקרוא סיפור או לעזור בשיעורים ועבודות לגן, סיום מהיר של ביקורי משפחות וחברים בערב קודם ושאר דברים שהם בגדר קיטור אם זה קורה 'פעם ב..' אבל בעיה רצינית כשזו שגרה. אין לכם מושג אילו ריחות עולים מהשבת ואיזה טעמים יש לה כשהיא טיפה מרוחקת...

התנחמתי תמיד כי הדבר שאני עושה הוא הכרחי. מעולם לא ראיתי ב150% התאורטיים פצוי הולם ההופכים 'קצת' ל'קצת+חצי קצת' ומעולם לא זכיתי ליום חופש מפצה באמצע השבוע. אם הייתי מעז להגות רעיון זה הייתי נבעט לכל הרוחות ממקום העבודה.

למעשה הרצון לשלווה שטומנת בחובה השבת הניע אותי לקבל מספר החלטות משמעותיות בחיי ועד היום איני מצר עליהן.

אני כן מצר על אלה הנאלצים לאבד את שלוות יום המנוחה שלהם שלא למטרה חיונית. חלקם בעלי משפחות שרק שוט של נוגש תאב בצע מאלצם לעשות זאת.

פעם מזמן - היו עסקים מסויימים נסגרים בשעה מסויימת. זה אולי הקשה על האיש הרגיל לקנות קוטג' ב23:00 אבל זה איפשר למשה מהמכולת לסגור את העסק ב19:00 ולפגוש את הילדים בלי לחשוש שהקונים יברחו למקום אחר. אפילו חצי יום מנוחה באמצע השבוע נגזר על עסקים קטנים ומקצועות מסויימים ומה שמחתי לקבל הורים שלווים לשליש יום נוסף באמצע השבוע. 'כורח מבורך'.

זהו הטוב שבכורח השבת וחוק שעות המנוחה. כח חיצוני שאומר למעסיקים "די להרוויח - עכשיו נחים". שורך וחמורך וגם אתה ושכניך ובעיקר השכירים הנאמנים שלך שהם הכח המניע לרווחיך. אל תדאג כי אף אחד אחר לא דופק קופה בינתיים על חשבונך... ה-כ-ל סגור.

טוענים כאן כי עובדים ששים לצאת למשמרות השבת. טוענים כי יהיו מי שיאבדו מקומות עבודה אם לא יהיו עסקים פתוחים בשבת. אלה טענות לא מבוטלות.

אבל האם לא יפוזר כח הקניה בשבת על פני שאר ימי השבוע אם לא יתבצע בשבת? והאם אכן יאבדו 30% ממכירות הרשת ולא רק 5%?

עמדתי המעשית:

עבודות חרום ושרות הכרחי - יותרו בשבת בתגמול המקובל

עסקים אשר יפתחו שעריהם בשבת ולא יכללו בהגדרות שלמעלה בין אם יהיו למטרות בלוי ובין אם למטרות סחר וייצור לא יוכלו לחייב שכיר או ספק לעבוד בשבת ואם יעשו זאת יקנסו כדבעי. השכירים המוכנים לעבוד בשבת יתוגמלו עפ"י חשיבות נתח עבודת השבת ברצף השבוע לעסק.

אם הקניון מרוויח 40% מפדיונו בשבת - ישולם לשכיריו העובדים ביום זה פי ארבע משמשולם להם ביום רגיל לפי תחשיב של 10% מרווח שבועי ליום חול ו40% לשבת [מבחינתי גם 150% מפי ארבע אבל הבה נלך צעד אחר צעד ] ובנוסף יזכו ליום מנוחה חלופי.

אם המטרה היא 'טובת העובדים' ולא צבירת הון נוסף ע"י מדושן כלשהו הנח היטב בשבת שלו - יתכבדו המעסיקים ויחלקו את 'טובת העובדים' עם העובדים.

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 13-01-2010 בשעה 23:01.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 13-01-2010, 22:48
  metooshelah metooshelah אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.06.03
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "מי אוהב את השבת?"

מסכים עם כל מילה. יום שבת אמור להיות יום מנוחה לכלל העובדים, וזה שמשפחת X מאוד רוצה לקנות איזה שקר כלשהו, לא צריך לחייב איזה ברנש מסכן לעבוד בשבת, רק משום שאינו יכול לעבוד במקום אחר, כאשר ממילא חרב הפיטורין מונחת על צווארו באופן תמידי. יום המנוחה צריך לכלול את כולם (למעט כמובן, עובדים בתפקידי חירום, אשר יש לפצותם על אובדן היום הזה). קיומו של יום מנוחה מעוגן כראוי בחוק תעשה רק טוב לכולם. משפחות יוכלו לנצל את הזמן להיות ביחד באמת (ולא, לדחוף לילד מקדונלדס וצעצוע זה לא להיות ביחד). המחשבה כי העובדים יתוגמלו בהתאם לרווח העצום שמעסיקיהם גורפים בשבתות היא אופטימית מדי לדעתי, והסיכוי שתתגשם קלוש. לכן עדיף כבר לכפות את יום המנוחה, גם במתן קנסות ועונשים אחרים לבתי עסק הפתוחים בשבת.
ישן 13-01-2010, 23:33
צלמית המשתמש של looklook
  משתמש זכר looklook looklook אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
הנימוקים בעד תחבורה ציבורית בשבת.
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי רומק שמתחילה ב "מה אתה מגדיר שירות הכרחי?"

א. תחבורה ציבורית איננה "קנייה" של "מוצר" , היא הדרך היחידה בעזרתה חלק מתושבי ישראל יכולים לנוע ממקום למקום ודווקא ביום המנוחה אסור למנוע מהם את חופשיות התנועה שהיא צורך ולא מותרות (כגון תנור חדש מהום סנטר, או שייצרו עבורם גרביים גם בשבת)

ב. מכיוון שלא עולה על הדעת לאסור על תחבורה פרטית בשבת, ממילא המכוניות ימשיכו לנסוע, כך שמניעת נסיעה באוטובוס לא תפגע בתדמיתה היהודית של המדינה.אולי זה לא יועיל, אבל בוודאות זה לא יזיק.

ג. כדי בכל זאת להשאיר סמל לכך שהדבת היא לא יום רגיל מבחינת התחבורה הציבורית, הייתי כן סוגר בשבת קווים שמטרתם נסיעה לאזורי תעשייה ומסחר.

ד. כל השרותים החיוניים ואחרים (כגון, בתי תענוגות - בדיוק מה שצריך להיות סגור בתשעה באב) בהם יועסקו עובדים בשבת - העובדים יפוצו בצורה הולמת וינתן להם יום חופש חלופי.

ה. בתי עסק קטנים למסחר במגזר הערבי, ימשיכו להיות פתוחים. אבל לא יוקמו במגזסר הערבי אזורי מסחר ענקיים כדי לעקוף את החוק.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 14-01-2010, 01:54
צלמית המשתמש של TIMON the mongoose
  משתמש זכר TIMON the mongoose TIMON the mongoose אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.09
תראה
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי רומק שמתחילה ב "מה אתה מגדיר שירות הכרחי?"

זה נושא הויכוח הגדול, למה שמישהו אחר יעבוד בשביל המנוחה שלך בשבת? הרי מישהו צריך לנהוג באוטובוס כדי כשאתה תוכל לנסוע למקום הבילוי שלך . אז הוא יקבל מנוחה ביום שלישי אבל ידוע שהמנוחה בסופי השבוע היא גם למען זה שתהייה ביחד עם משפחתך , חברייך בלי שום לחץ. אותו נהג אוטובוס יוכל לא לעבוד ביום שלישי אבל לבד בלי לשבת עם המשפחה שלו בלי לאכול עם המשפחה שלו , לבד, אני סבור כי חלק מהקונספט שנקרא סופ"ש הוא גם להיות בשבתון עם כל החברה , כי אם כל אחד יקבל את היום מנוחה שלו ביום אחר אז לא נוכל להיפגש ביחד לדברים או כל דבר כי אני ינוח ביום שלישי אבל כל מי מסביבי יעבוד., זו דעתי.

ישן 16-01-2010, 10:55
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
365 ימים בשנה זה המצב בשטח, 6 ימים בשבוע ותגמול הוגן על היום השביעי זו המטרה
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי stoned שמתחילה ב "מאותה סיבה שאם גילית שגנבו לך את כרטיס האשראי ב-4 לפנות בוקר"

משרת המוקדן במוקד החרום של חברת האשראי לא נוצרה בכדי לצבור רווח ב4 בבוקר. היא הכרח. כמו מישרת השומר במתקן חברת החשמל.

משרת המוכר ב'קנה ובכה' או ב'סופר-ביל' במתחם המסחר בצומת דיל"ו נוצרה למען הפקת רווחים מיום המנוחה של העובד.

מאחר ואני מניח כי גם אתה לא רוצה להגיע למצב בו השבת תהיה יום מנוחה לעשירים בלבד וגם אתה מבין את הערך ביום מנוחה משותף לכלל המשפחה הרי שמן הדין שיקומו בלמים שימנעו חיוב עובדים לעמול בשבת ואשר יאלצו את בעל ההון לתגמל לעילא דעילא את העובד שכן יעבוד בשבת.

אם אתה רוצה לעסוק בתמחור אומר זאת כך: שעת עבודה בשבת על חשבון המשפחה שווה הרבה יותר מ150% שעת עבודה ביום חול וחשוב לי שנעמי או חוסיין מהסופר-מרקחת יקבלו שכר כזה שיגרום לבעלי הרשת הערכה רבה מאוד לפועלם.

לעניות דעתי נטולת הסטטיסטיקה המגבה הרי שלמעט סטודנטים הרואים בעוד 50% תוספת לשעת שמירה תגמול נאות מרבית - עובדי הרשתות הפתוחות בשבת במתחמי ההפקר עושים זאת מאימת איבוד מקור פרנסתם ולא מתאוות 15 ש"ח תוספת ברוטו לשעה.

מרבית בעלי הרשתות המסחריות הללו מנגד רואים מעקיפת חוק שעות המנוחה הרבה יותר מ15,000 ש"ח לשעה, משרות נוצרות לצורך השבת ולא אתפלא אם מנגד משרות מקוצצות מימי חול.

בשמו של השוק החופשי אפשר להצדיק הכל אבל אנחש כי המשק לא יקרוס וכי לא יהיה אובדן משרות קיצוני בתגובה לאילוץ המעסיקים לצמצום הפעילות המסחרית בשבת.

אין לי בעיה שבעל הפיצוציה ישב בעצמו מכניסת השבת ועד צאתה וימכור שקית שקדי מרק ב20 ש"ח - יש לי תחושת קבס מכך שהוא יושיב שם מישהו ששכרו הבסיסי הוא 20 ש"ח בעוד הוא מתענג על השבת בבית. כשאראה את בעלי רשתות המסחר מקיימים ישיבות, מקבלים שיחות טלפון ועוברים על ניירת במשרדיהם בשבת [כמו שעושים מתוך הכרח אמיתי לא מעט אנשי הייטק או כאלה העובדים מול הצד השני של הגלובוס] זה לא ישמח אותי אך אולי אאמין יותר בתום לבם הקפיטליסטי.

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 16-01-2010 בשעה 10:59.
ישן 14-01-2010, 04:37
  ישראל היפה ישראל היפה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.04
מי איננו אוהב את השבת?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "מי אוהב את השבת?"

כל עובד בישראל זכאי ליום מנוחה אחד לפחות בשבוע - על זאת חייבים להקפיד ורצוי שיקבע יום מיוחד/מסומן, בו עובד המועסק בשבת יקבל את מנוחתו.
אין לכפות עבודה בשבת על מי שאכן, באמת ובתמים, שומר מצות, ביניהן שמירת שבת. אין להתנות קבלת עובד בתנאי שיעבוד בשבת, אם הדבר נוגד את אמונתו. בדיוק כמו שאין להתנות קבלת עובד בחובת שמירת השבת כהלכתה.

העולם המודרני "סובב" 7 ימים בשבוע 365 ימים בשנה. האדם האוהב את ה"שבת" וחפץ לבלות בה על פי דרכיו ורצונותיו. זה דורש מתן שרותים בכל ימות השבוע כול יום השבת. זה מחייב עבודה של נותני שרותים למיניהם גם ביום השבת. נכון שהעובדים בשבתות, צריכים לקבל גם גמול מתאים. יחד עם זאת אין ליצור קשר בין היקף המכירות והרווחים לבין שכרו של העובד - מאחר ועקב המכירות ומתן השרותים בשבת, בימי השבוע האחרים, במיוחד ראשון ושני, הקניונים נראים כאולמות רפאים - אין קונים ואין מכירות. האם יהיה זה הוגן לשלם לעובדים שכר נמוך יותר ?
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:09

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר