לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 06-02-2010, 12:37
צלמית המשתמש של benny.zhit
  benny.zhit benny.zhit אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.01.09
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "מאד יכול להיות - אשמח לקישור..."

בבקשה.
מצאתי את המחקר הזה, משנת 91':
http://www.nytimes.com/1991/12/17/s...ml?pagewanted=1
לא הצלחתי למצוא את המאמר המקורי, אבל התוצאות מצויינות בכתבה הנ"ל מהניו יורק טיימס:
א. גברים שהתאום הזה שלהם הוא הומו היו גם הם הומואים ב-52% מהמקרים.
ב. גברים שהתאום הלא-זהה שלהם הוא הומו, היו הומואים ב-22% מהמקרים.
ג. גברים שאחיהם הלא תאום הוא הומו, היו הומואים ב-11% מהמקרים.

במחקרי תאומים, הפער בין תאומים זהים לתאומים לא זהים, מתפרש כהשפעה גנטית. יש גם מדד מתמטי לתורשתיות של תכונות מורכבות, ונוסחה שמאפשר לחשב אותו מהנתונים האלה, אבל אני לא בטוח שאני זוכר נכון, ולא רוצה להטעות. אם זה ממש מעניין מישהו, אני מוכן לחפש

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 04-02-2010, 12:51
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
את כוללת פה גם דברים שהם לא מחלות במובן המקובל של המילה
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "יש מחלות נפש שיכולות להיות..."

DSM IV כולל הרבה דברים מעניינים כמו "conduct disorder", הוצאתי את ההגדרה מהאינטרנט:
ציטוט:
אבחנה ע"פ ה-DSM

אבחנת הפרעת התנהגות ניתנת כאשר מתקיימים הקריטריונים הבאים:
  • מתקיים דפוס מתמשך וחוזר של התנהגות המפרה באופן ברור את זכויות האחר או את נורמות ההתנהגות התואמות את הגיל, כאשר דפוס זה מתבטא בשלושה ומעלה מהקריטריונים הבאים (הקריטריונים מתקיימים בשנה שטרם קבלת האבחנה ולפחות אחד מהם נוכח בחצי השנה שטרם האבחון):
    • אגרסיביות כלפי אנשים או בעלי חיים: איומים והפחדות של אחרים, מעורבות בקטטות אלימות, שימוש בכלי נשק מסוכנים, הפגנת אכזריות פיסית כלפי בע"ח או אנשים, גניבה בנוכחות הקורבן (שוד, סחיטה וכד'), אילוץ אדם אחר למגע מיני.
    • הרס רכוש: הצתת אש המכוונת לגרימת נזק משמעותי, הריסת רכוש של אחרים באופן מכוון
    • גניבה או הונאה: פריצה לבית או רכב, שימוש בשקרים ורמאות, גניבות של חפצי ערך
    • הפרה משמעותית של חוקים: שוטטות מחוץ לבית בניגוד להוראת ההורים מתחת לגיל 13, בריחה מהבית בלילה (לפחות פעמיים, או פעם אחת אך לאורך זמן), היעדרות תכופה מבי"ס מתחת לגיל 13.
  • בעיות ההתנהגות מביאות לפגיעה משמעותית בתפקוד בתחום החברתי, הלימודי או התעסוקתי.
  • במקרה ומדובר באדם מעל לגיל 18, אין הוא עונה לקריטריונים של אבחנת אישיות אנטי סוציאלית.

http://www.betipulnet.co.il/lexicon...A0%D7%94_%D7%A2

וזו רק דוגמה אחת. יש הרבה התנהגויות לא-נורמליות שנכללות במדריכי האבחון השונים, ואיש לא יחלקו על כך שמדובר אכן ב"הפרעות" (ואכן הן מכונות disorders בלבד ולא "מחלות", בניגוד לדוגמה למחלות נירולוגיות, סוגי סרטן, ועוד שמכונות לפעמים XXX disease ולפעמים YYY disorder), אבל לא מקובל להתייחס אליהן כמחלות באותה מידה כמו שפעת וסרטן. לדוגמה, לפי הגדרת DSM של conduct disorder חלק גדול מיושבי בתי-הסוהר נמצאים שם עקב "מחלה", אם נקבל את זה שאת קוראת לדברים כמו דיכאון מחלה. מדובר ב"הפרעות נפשיות" לכל היותר. פסיכוזות למיניהן עוד אפשר לכנות מחלות, אבל דיכאון זה קצת מוגזם. לא כל הפרעת התנהגות היא מחלה.
ישן 04-02-2010, 13:47
צלמית המשתמש של Tallyco
  משתמשת נקבה Tallyco Tallyco אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.06
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "את כוללת פה גם דברים שהם לא מחלות במובן המקובל של המילה"

כאן אתה טועה. לא כל דיכאון הוא מחלת נפש, אבל דיכאון בהחלט יכול להיות מחלה עם תסמינים קליניים ברורים
ופתרון תרופתי. אפילו המסלול הביוכימי הפגום במוח ידוע (פחות או יותר). כנ"ל סכיזופרניה, ומניה-דפרסיה.
אז נכון - לא כל הפרעת התנהגות היא מחלת נפש, אבל יש הפרעות שבהחלט מוגדרות כמחלות, ויש הפרעות
שאולי הן לא מחלות לפי הגדרתך, אך יש להן תסמינים קליניים ברורים, אבחון ברור וטיפול ברור והן בהחלט
תורשתיות. אלו לא מחלות קטלניות כו ששפעת וסרטן יכולות להיות, אבל גם פרקינסון ואלצהיימר אינן קטלניות, הן
משפיעות על מסלולים עצביים במוח ומשנות את התנהגות החולה. ההבדל הוא שכאן מדובר במחלות
פרוגרסיביות, בעוד שבדיכאון קליני או מניה דפרסיה מדובר במחלה המלווה את החולה כל ימי חייו (בדומה
אולי לתפקוד חסר של בלוטת התריס, אם אתה מחפש איזה משהו מקביל)

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 04-02-2010, 16:29
צלמית המשתמש של Tallyco
  משתמשת נקבה Tallyco Tallyco אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.06
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "אז בעצם כתבת כותרת אחת, ואז הודעה שלמה שכותבת את ההפך :)"

לא הבנתי אף אחת מההודעות שלך אם ככה - לא תמצא שום מקום בו כתבתי שדיכאון הוא אך ורק מחלת נפש.
בנוסף הדוגמה שלך לא רלוונטית - זה שאדם הוא נמוך לא גורם לשום הפרעה בחייו או בחיי הסובבים אותו (ואת זה
אני יכולה לומר ממקור ראשון ). נומך איננו תסמין קליני.
לא כל דבר שעובר בתורשה הוא מחלה ומעולם לא טענתי זאת.
יש לי תחושה שאתה מתווכח פה לשם הויכוח ושם בפי דברים שלא אמרתי. קרא שוב את הודעתי בתחילת שרשור
זה והבא לי דוגמה היכן טעיתי. בהודעה שלי הבאתי דוגמאות של מחלות נפש עפ"י הקליניקה הפסיכיאטרית, למעט
הפרעת קשב וריכוז שאיננה מחלה ואותה הבאתי כדוגמה להפרעה עם יסודות גנטיים.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 04-02-2010, 17:17
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
אז כנראה שגם אני לא הבנתי את ההודעה שלך :)
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "לא הבנתי אף אחת מההודעות שלך..."

אני הבנתי את הדוגמות שהבאת כדוגמות למחלות נפש:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי Tallyco
יש מחלות נפש שיכולות להיות נרכשות (ונתנו אן דוגמה מציינת של דיכאון. הלם קרב (קליני) הוא דוגמה נוספת).
עם זאת מחלות רבות מאד הן תוצאה של נטייה גנטית, ומשפחה בה יש חולה אחד, הסיכוי של שאר בני משפחתו
לחלות גדול יותר מהסיכוי של אדם אקראי. זה נכון לגבי הפרעות קשב וריכוז, מניה-דפרסיה, סכיזופרניה ודיכאון.
בנוסף - יש מחלות שהן ככל הנראה תוצאה של מוטציה אקראית - כלומר לא בהכרח עוברות בתורשה אבל הסיבה
להן היא גנטית ולא סביבתית.

זה נראה כאילו את טוענת שהמקרים המתוארים הם בהכרח מחלות נפש. לגבי הלם קרב
לא רציתי להגיב, אבל דיכאון בוודאי שאיננו תמיד מחלת-נפש (וגם על האם הוא בכלל יכול
להיות כזה גם ניתן להתווכח, ועל זאת אמרתי - לא כל הפרעה נפשית היא מחלת נפש כמו
שלא כל הפרעה גופנית היא מחלה גופנית). לא לחינם קוראים לדברים הללו הפרעות ולא
מחלות. ה-DSM הוא Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders ולא
diseases. לחלק מהאנשים הגובה מפריע וחלק לא כמו שלחלק מהאנשים הפרעות האישיות
הקלאסיות (avoidant personality disorder או passive-aggressive שאגב נעלם מ-DSM IV
כך מסתבר) מפריעות ולחלק לא. יש אפילו נשים שמתנהגות בצורה פאסיבית-אגרסיבית
כטקטיקה במערכות יחסים.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:05

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר