לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 13-02-2010, 20:49
  משתמש זכר channb channb אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.03
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי PiniK21 שמתחילה ב "שאלה לגבי עבודה בשבת- הכסף שמרווחים"

אתה מתכוון למי שעובד בשבת?
ובכן אסור לעבוד בשבת והנושא הוא כלל לא האם יש ברכה בכסף או לא, אלא באם ברצונך לחיות חיים יהודיים או לא.
לצערינו ישנם אנשים רבים שמחללים שבת במסגרת עסקיהם, והם מצליחים מבחינה כלכלית (הצער על חילול השבת לא על הצלחתם).
הסיבות שאדם אחד מצליח כלכלית ואחר לא אינן ברורות לנו בעולם הזה. וכבר אמרו חכמים בני חיי ומזוני לא במילתא תליא אלא במזלא תליא, כלומר הדבר אינו תלוי בזכות המעשה אלא במזל שנקבע לאדם בשעת הלידה (אין הכוונה לאסטרולוגיה).
סיבת ההטבה לרשעים או הרעה של הצדיקים לא יכולות להיות מושגות לבן אנוש, כפי שאמרו חכמים שביקש משה לידע (כשאמר הראיני נא את כבודך) מדוע יש צדיק ורע לו ויש רשע וטוב לו ועל זה אמר לו הקב"ה כי לא יראני האדם וחי. (הסיבה לכך טעונה בהסבר ארוך).
אציין גם שברכה בכסף אינה רק עצם אגירתו אלא היכולת לחיות חיים בריאים ומאושרים המאפשרים הנאה מהכסף. התבוננות ונסיון חיים מסוים מבהירים זאת היטב. על מנת להמחיש את הדברים אביא גם מדבריו של ספר קב הישר המספר על עשיר קמצן ביותר שהיתה לו מסירות נפש למצוות המילה בהיותו מוהל. קמצנותו מנעה ממנו להנות אף מכספו שלו, זאת מעבר לעצם הספירה של זהוביו שהסבה לו עונג רב. באחת הפעמים מסר את נפשו למול ילד במקום מרוחק וקשה להגעה. ובזכות המצווה נדמה לו בחלום משחית הממונה על אוצרותיהם של הקמצנים שעושרם שמור להם לרעתם, כמי שמחזיק בצרורות רבות של מפתחות שאחד מהם השתווה לשלו. אמר לו המשחית הנ"ל שבזכות המצווה הוא מוסר לו את מפתחותיו ומעתה יוכל גם להנות מכספו. (אני מקווה שאני זוכר את הסיפור במדויק - עבר זמן רב מאז למדתי בו לאחרונה).
חזרה לפורום
ישן 13-02-2010, 22:27
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
לדעתי זה גם עניין של השגחה
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי PiniK21 שמתחילה ב "השאלה שלי פחות לאנשים שעובדים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי PiniK21
השאלה שלי פחות לאנשים שעובדים בשבת אלא לרווח הספציפי של שבת כלומר אני עד למקרים של חברים שלי שחלקם עובדים בשבת ומהכסף של שבת מרשים לעצמם יותר דברים מאשר חברים שלי שעובדים במהלך השבוע
למה זה ככה? ואיפה אם יש בכלל דברים כתובים על כך
תודה

כלומר - על מי שמעשיו ראויים ישנה השגחה, כלומר אם יארע לו דבר טוב או דבר לא טוב זה יהיה בהתאם למעשיו.
על מי שמעשיו אינן טובים ואין לו זכויות אין השגחה כ"כ ולכן הוא יהיה נתון ליד המקרה,
יכול להיות שהוא יזכה בלוטו אבל זה נורא לזכות בלוטו ללא השגחה.

עכשיו - אני יכול להעיד ממקרה שקרה לי אישית שאין ברכה בחילול שבת ומעשה שהיה כך היה:
בזמן שהתחלתי להתעניין ביהדות, והייתי "מתנדנד" בשמירת שבת (כלומר באותו זמן אם מישהו היה לוחץ עלי לחלל שבת הייתי עושה זאת) אבא שלי ביקש ממני להכניס את רכבו לטיפול במוסך של קרוב משפחה סמוך לכניסת השבת על מנת שהרכב יהיה מוכן לנסיעה ביום ראשון.
לאחר התלבטות קשה סירבתי לעשות כן וזו אגב הייתה נקודת מפנה מבחינתי בנושא שמירת שבת.
לבסוף האוטו עבר את הטיפול הדרוש (לא סתם טיפול אלא החלפת מנוע שעלתה לא מעט כסף במונחים של אז (5000 ש"ח)).
כמעט שכחתי מהעניין אבל ביום ראשון לאחר אותה שבת קיבלתי טלפון היסטרי משהו מאמא שלי -
היא אמרה שבדרך לבית (באמצע היום) היא ראתה את הרכב של אבי נוסע וחשבה לעצמה "מוזר, מה הוא עושה מחוץ לעבודה בשעות כאלה..."
היא עצרה ליד הרכב שלו ברמזור ואז ראתה לפתע שני אנשים זרים בתוך הרכב, לאחר שהתחילה לצעוק עליהם הגנבים הבינו שעלו עליהם, ופתחו בנסיעה פראית, מה שלבסוף הצליח להם ונעלמו.

אבל אל דאגה הרכב היה מבוטח - חברת הביטוח הסכימה לשלם את ה....כל.
חוץ מדבר אחד כמובן - על המנוע החדש היא לא הסכימה לשלם.
ולכן יצא מכל הסיפור הפסד של 5000 ש"ח בדיוק, שכר חילול השבת.

חזרה לפורום
ישן 15-02-2010, 13:52
צלמית המשתמש של זיו
  זיו זיו אינו מחובר  
L'enfer, c'est les autres

חבר מתאריך: 21.11.01
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי PiniK21 שמתחילה ב "סליחה על השאלות המציקות...."

מדובר על שכר של מישהו שעושה עבודה המותרת בשבת (כגון מלצר, חזן, שומר וכו') ולוקח כסף במיוחד עבור השבת. http://www.breslev.org/content/prin...537270&archive=
במקרה כזה נאמר שאין ברכה בכסף. כלומר אתה תרוויח את הכסף, אבל בסופו של דבר הוא יצא על דברים לא מועילים/יהיו הפסדים ממנו. אתה כמובן תשאל (וכבר שאלת) "אבל כל החברים שלי מרוויחים וזה סבבה" אז קודם כל, מדובר על חילול שבת (כנראה) וכל הקטע עם הברכה לא מתייחס לזה מן הסתם, כי אסור לעבוד בשבת. ושנית, זה לא דבר שתמיד ניתן לראיה מידית. כאילו, זה לא שתצא עם המשכורת של השבת מהבוס וישר מישהו ידפוק לך אותה. זה יכול להיות בזמן אחר, בצורה אחרת או בכל דרך מכאיבה כלשהי.

חזרה לפורום
ישן 15-02-2010, 22:35
  משתמש זכר channb channb אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.03
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי PiniK21 שמתחילה ב "סליחה על השאלות המציקות...."

שולחן ערוך אורח חיים סימן רנא סעיף א

העושה מלאכה בע"ש ב מן המנחה ולמעלה אינו רואה סימן ברכה;

לגבי שבת עצמה השלחן ערוך לא נזקק לדון אם רואה סימן ברכה או לא מכיון שהדבר אסור בתכלית אבל אתה יכול להבין בקל וחומר שאם מי שעושה מלאכה בערב שבת אינו רואה סימן ברכה מפני שאינו מכבדה כראוי כל שכן לעושה מלאכה בשבת עצמה.

יחד עם זאת מתבקש שוב להדגיש בפניך שצריך להמנע ממלאכה בשבת מפני חומר האיסור ואין לי אלא לרחם על מי שרחק כל כך מהאמת ומה שמשנה לו לגבי שבת קודש שהיא תכלית הבריאה ומעין עולם הבא אם יראה סימן ברכה בממון שמרויח ביום זה או לא. וכי מה ישוה בעיניך מעט הממון שתרויח אל מול נצחיות העולם הבא, כיצד תעמוד ביום הדין הגדול והנורא אל מול יוצרך בזמן שאי אפשר לתקן עוד ובזמן שיקבע מעמדך לנצח נצחים ותסביר מדוע עבדת בשבת בשביל קצת כסף כלה. אנא חשוב על כך בטרם תמשיך בקו זה.

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:04

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר