לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 18-02-2010, 10:53
  משתמש זכר oxcart oxcart אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.08
מטבע (ערבי?) עתיק - מי מכיר, מי מזהה

כן, שוב החולות שמסביב לתל א-רקית. הפעם לא מדובר בתרמילי לי-אנפילד או בכדורי מאוזר טורקי, אלא במטבע בלתי מזוהה שנראה ישן, ישן מאוד. מצד אחד משורטטים בו שני ריבועים מצטלבים, כשבאמצע מה שנראה כמו ייצוג מסוגנן של גלגל כרכרה עם חישורים.
בצד השני אפשר לזהות את האותיות ל', א', א' ו-כ' סופית (או ל'). התקשיתי מאוד לגגל משהו על הממצא הזה. מצאתי משהו מהשושלת העבאסית, שקצת הזכיר לי את המטבע שמצאתי. מי יודע לעזור?
הערה חשובה: אם החפץ הוא טריוויאלי וערכו אפסי, ומדובר, אנא עארף, באסימון לטלפון מנדטורי - אשמור את המציאה אצלי, שיהיה. בכל אפשרות אחרת, אעשה מה שאמורים לעשות.
הנה תמונות.

צד אחד: עיטור של ריבועים מצטלבים ובאמצע גלגל כירכרה (?)

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

צד שני: כיתוב כלשהו בערבית, קווים מעליו ומתחתיו.

והמטבע העבאסי שהזכיר לי, באופן כללי ביותר, את מה שמצאתי הבוקר
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 18-02-2010, 16:47
צלמית המשתמש של The_Merlin
  משתמש זכר The_Merlin The_Merlin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.02
Follow me...
תלוי כמה עיניים יש לך
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי oxcart שמתחילה ב "כתבתי - ברגע שאדע מה זה, אעביר למי שצריך"

ואין לך סיבה לקפוץ. אני בסך הכל מנסה ללמד אותך ואת החברים כאן משהו שרובם לא יודעים.
יש כאן כל פעם מישהו שמגיע עם מטבעות שאסף בתל זה או אחר אז על מנת שכולם ידעו - ליקוט עתיקות הוא עבירה פלילית.
לעניין "תל א-רקית" עצם השם מצביע על אתר עתיקות ואני בטוח שאם תבדוק - המקום הוא אתר מוכרז. לתשומת לב כולם - אתר מוכרז אינו אתר שמסומן בהכרח בשטח כך שאתה לא יודע אם מדובר באתר עתיקות אלא אם בדקת את נקודת הציון ברשומות.
ובאותו עניין - גם שימוש במגלה מתכות באתר עתיקות הוא עבירה פלילית. אני ממליץ לכם לפני שאתם הולכים לחפש מציאות באתרי עתיקות, לחשוב פעמיים, כי אם יתפוס אתכם סיור של היחידה למניעת שוד עתיקות אתם בבעיה. ( וכן, יש להם סמכויות של קצין משטרה בדרגת מפקח כך שמותר להם לעכב אתכם, לעצור אתכם ולזמן אתכם לחקירה).

ושוב אל תדאג. אני משוכנע שחרף כל מה שיגידו רע על משה דיין, אתה רחוק ממנו מאוד.
ישן 18-02-2010, 17:17

תל רקית
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי The_Merlin שמתחילה ב "תלוי כמה עיניים יש לך"

מדובר במקום שחלקו המעניין יותר הוא אתר ביטחוני שאין ולא צפוי שתהיה גישה אליו. וחלקו האחר משמש עשרות שנים הן כאיזור הזנות של המרכז, והן כמזבלה של שיפוצניקים שמתעצלים לשפוך את האשפה שלהם במקום מוסדר. בין לבין, הגשם שוטף החוצה את ההיסטוריה של הגבעות האלה. כך או כך, בעוד שנים בודדות כבר לא יהיה זכר לגבעות ולמה שמסתתר מתחתן: השטח ייושר, וייבנו שם אלפי יחידות דיור. וקשה לי להאמין שמישהו יטרח לבצע עבודות הצלה.
אני לא חופר, לא משתמש במגמ"ת, לא מסנן ולא מבצע שום פעולה ארכיאולוגית. הכל מונח על הרצפה, גלוי לכל מי שעיניו בראשו, בין שברי קרמיקה, גבס,אזבסט וקונדומים משומשים. אני מודע היטב לחוק, והדבר השני שעשיתי (אחרי לשאול פה, כי בפורום הזה יש אנשים עם ידע מעורר הערכה) הוא לפנות לחבר ארכיאולוג, שיברר למי אפשר להעביר את הממצא. אגב, במהלך הנסיונות שלי לברר מה בדיוק מהותו של החפץ, גוגל הביא אותי לכמה וכמה מכירות פומביות של עתיקות שמתקיימות בארץ. מטבעות משלל תקופות נמכרים ברמה של עשרות דולרים בודדים למטבע. לעתים פחות מזה. כך ששוב, שודד עתיקות נועז שמקווה לדפוק קופה - אני לא.
ישן 18-02-2010, 22:52
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
באופן אבסורדי אני מוצא עצמי כל פעם שמח בשל השתלטותו של הצבא על שטחים
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי oxcart שמתחילה ב "תל רקית"

בדיעבד זו הדרך הטובה ביותר לשמר שטחים פתוחים [אמר צבי הנגב לצבי הארץ ישראלי: אצלנו בשטחי המטווחים של חיל האוויר אי אפשר לשמוע מוסיקה בזמן תרגיל אבל רוב השנה שקט ואף בן אדם לא נכנס ובשנה של קיצוצים בתקציב בכלל תענוג / אמר הצבי הארץ ישראלי: אצלנו בשטחי האש של הנח"ל במיוחד בזמן תרגיל אפשר לשמוע מוסיקה ותמיד נשאר הרבה כיבוד אחרי שהם מסתלקים. ואתם לא פוחדים להפגע? מה פתאום ענה צביקה, אנחנו נצמדים למטרות וכלום לא קורה לנו...]

זו הדרך הטובה לשמר מבנים [מוטב בית טמפלרי עם מזגן חלון חלוד ושלטי 'משרד רוס"ר' / 'השטראוסה הוא ביתך, שמור עליו!' ו'אין להכניס שטרודל לחדר האוכל, בפקודה!' מאשר בנין מגורים מהודר בן 25 קומות שהוקם ע"י קבוצת רכישה ועליו שלט נחושת מצוחצח לאמור: במקום זה שכן הבית הטמפלרי אשר שימש את.. ממנו פרץ... ובתאריך.. בן גוריון .. אצ"ל... שלט זה הוצב באדיבות 'זוני ארץ' - 'חברה לקבלנות ולבנין בע"מ']

ישן 19-02-2010, 05:02

Follow me...
חפירות הצלה
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי oxcart שמתחילה ב "תל רקית"

אם השטח מיועד לבניה ויתגלו עתיקות - תהיה חפירת הצלה.

ופעם נוספת, ההערה שלי למעלה התייחסה כללית לכל מי שאוסף פריטים עתיקים באתרי עתיקות ולא אליך ואל המטבע שלך ספציפית. בכל מקרה - החוק מגדיר "ליקוט" כחלק מהעבירה והמשמעות היא שאין הבדל בין ליקוט בין שאריות הזבל של פני השטח לחיפוש באמצעות מגמ"ת. עצם הפעולה של לקיחת עתיקות מהאתר היא עבירה. זה מאוד כיף לטייל בשטח ולאסוף עתיקות אבל הפעולה הזו מחבלת בעבודת הארכאולוגים וכאמור היא עבירה.

לגבי המטבע, אם תרצה שאפנה אותך לאדם הנכון ברשות העתיקות שיסביר לך על המטבע ואם תרצה - תוכל למסור אותה, פנה אלי בפרטי.

ושוב, אל תרגיש מותקף. ההערות היו לכולם.

ועוד שאלה - אתה מתכוון לאזור רמת החייל ? כי אז שם האתר הוא תל אל רקיה ולא תל רקית.

נערך לאחרונה ע"י The_Merlin בתאריך 19-02-2010 בשעה 05:10.
ישן 19-02-2010, 07:39

לא ברמת החייל
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי The_Merlin שמתחילה ב "חפירות הצלה"

מרלין
לא, מדובר במקום אחר. הבט במפה הזאת של PEF (משמאל ומתחת לביצה העונתית קטנה שבחלק העליון של המפה - היום נמצא בה פרויקט המגורים "מגדלי נאמן").
אני מבין את הרציונל של הכנסת המונח "ליקוט" לחוק. עם זאת, אני חושב שהוא מתייחס לעולם אידיאלי, ולא למצב שבו יש מאות אם לא אלפי אתרים שממתינים לתורם (כי ברור שאין תקציב ואין זמן לחקור את כולם), ובינתיים נפגעים גם משיני הזמן ואיתני הטבע, וגם מפעולות אנושיות.
קח את הדוגמה שלי. אני נוהג לרכוב על אופניים בשבילי העפר שבאיזור. הגעתי לקטע קצר של חול ים טובעני, והייתי צריך לרדת מהאופניים ולדחוף אותן ידנית. ואז, לגמרי במקרה הבחנתי ב"משהו" מונח על קטע של בוץ יבש במזלג שבילים, כשהוא מוקף בשברי רעפים אדומים. הוא כנראה נשטף בגשמים האחרונים, ואם אני לא הייתי מלקט אותו - או שבגשם הבא הוא כבר היה נסחף הלאה לביוב, או ששעה אחר כך היה עובר שם ג'יפ ומשחית אותו. כך שיש מצבים שבהם אתרים יכולים רק להרוויח מליקוט מקרי - בוא נקרא לזה "מציאה" - והעברה למי שצריך.

ישראלה
בדרך כלל, זה נכון. אבל מי שיוצא לו להתאמן, למשל, בבא"פ לכיש מכיר את המטווחים שבהם גבולות הגזרה נושקים למערות קולומבריום אומללות, שסופגות את קליעיהם של המילואימניקים הפוזלים שבחבורה. ובבסיס אחר באיו"ש, שמו שמור במערכת כמו שאומרים, מחסני התחמושת נמצאים בתוך מה שנראה כקומפלקס של מערות קבורה, שיד גסה הסבה אותן לבונקרים נעולים. יש ויש.
ישן 19-02-2010, 10:38

Follow me...
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי oxcart שמתחילה ב "לא ברמת החייל"

ברגע שהחוק קבע כך, בידי הגורם שאמור לאכוף אותו אין שום אופציה לשיקול דעת. אני מסכים אתך במאה אחוזים ואחד שהחוק אינו יכול להתייחס לכל האפשרויות וברור שהכוונה שלו לא ל"סיטואצית האופניים" שתיארת אלא למצב שבו אנשים הולכים לטייל באיזו חירבה, מגלים שהשטח מלא מציאות מעניינות ומתחילים למלא כיסים. לשנינו ברור שלא מדובר באנשים שמטרתם "להתעשר" מהמציאות. אבל ( והייתי מעורב במספר לא קטן של מקרים בעברי הרחוק) פתאום מגיע ג'יפ של רשות העתיקות. החבר'ה הללו לא הביאו תפיסה של "שודד" כבר המון זמן ולוחצים אותם להביא משהו. ואז אותו מסכן עם 5 מטבעות בכיס הופך ל"תפיסת החודש", סיפור שמועבר לתקשורת עם קצת עיטורים וערבסקות. חיפוש בבית, (ואם יש עוד כמה שמטעס שמה אז בכלל השמחה רבה).

אני לא אומר שכל מה שהחברה הללו עושים זה להתלבש על חובבים. היחידה הזו עשתה בעברה פעולות מרתקות של לכידת שודדי עתיקות אמיתיים ובחלק מהמקרים (לפני שהורידו להם את הב...ים), גם לא פעם בסיכון חיים. אבל תסכים איתי שזה יהיה מטומטם לגמרי לחטוף תיק במשטרה בגלל שטות.

בכלל, הדיון כאן גלש למקומות שלא להן הוא נולד. אם יהיה רצון אשמח בהזדמנות לספר קצת על ענייני שוד עתיקות, מניעתו, מסחר בעתיקות וכיו"ב .

שתהיה לכולם שבת שלום.
ישן 20-02-2010, 22:22

מכיר, מתקשה להאמין
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי עמית 171 שמתחילה ב "תחום הבנייה העתידי"

על הנייר, עיריית תל אביב בשיתוף נדיר עם גופים ירוקים הכינו למה שמכונה "תוכנית צפון-מערב" עבודה שהיא ממש ימות המשיח. זה לא רק המרחק מקו המצוק (שיהיה גדול בהרבה ממה שמחייב החוק). זו אמורה להיות שכונה מאוד אקולוגית. למשל, לפי התוכנית, כל הבנייה החדשה תתאפיין באגירת מי גשם ושימוש במים שנפלטים מהמזגנים להשקייה. זה נכון ללפני כמה שנים, כשהוצגה התוכנית. איכשהו, אני לא רואה את זה קורה.
300 מטר מהחוף - המשמעות היא שמכל השטחים האדירים האלה, ליזמים תישאר רצועה על כביש לוי אשכול, ובהמשך ברחוב 2040. זה לא מספיק לשכונה, בטח לא לרובע שלם. ואומנם, בישיבות האחרונות שהפרוטוקולים שלהם פורסמו, כבר מדברים על 250 מטר. ופה ושם, נקודתית כמובן, הרצועה מצטמצמת למשהו הרבה יותר צר. ומבקשים היתר לעוד יחידות דיור, ועוד בנייה. ומגדירים את האיזור היפה הזה "שטחי בור", כלומר איפשהו, בתת מודע של כל המעורבים בעניין, עוד לא התבגרנו מעידן הביצות והקדחת שיש להלבישן בשלמת בטון ומלט. בקיצור, יהיה עצוב.
מוזר שכל זה מתחיל ממטבע קטן אחד. אגב, אפשר להירגע: כמו שכתבתי מהרגע הראשון - הוא הולך לאן שהוא אמור ללכת. סתם, עניין אותי לנסות לפצח את מהותו וזהותו לפני שאני נפטר ממנו. ההימור המושכל הנוכחי שלי אומר שהכיתוב אומר "מזל", בכתב דמוי-ארמית כלשהו. לכן אולי זה לא מטבע עובר-לסוחר, אלא משהו שהוכן במיוחד למטרות טקסיות. סתם, ניחוש פרוע.
ישן 20-02-2010, 20:57
  amitaikl amitaikl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי oxcart שמתחילה ב "מטבע (ערבי?) עתיק - מי מכיר, מי מזהה"

רק עוד נקודה למחשבה:
כבר צוין למעלה כי החוק מתייחס ל"ליקוט".
לפני מספר שנים, עם תחילת העבודות במתחם הר הבית, הוצאו משם כמויות גדולות של שפכים.
סטודנט של אונ. בר-אילן (אינני זוכר את שמו כרגע), עבר וליקט חרסים ממצאים שונים מהשפכים הללו שהושלכו לאפיק הקידרון, ופרסם את ממצאיו.
הוגשה כנגדו תלונה למשטרה על חפירה בניגוד לחוק....
מה לעשות אם מצאת עתיקה בטיול?
פנה לרשות העתיקות ודווח על כך
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 20-02-2010, 21:10
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
אם זו אכן תלונה על "חפירה בניגוד לחוק" הרי שלא מחזיקה מים
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי amitaikl שמתחילה ב "רק עוד נקודה למחשבה: כבר צוין..."

המפעילים של אתר ניפוי העפר המכונה "עמק צורים" (מי שמפעיל את אתר עיר דוד בין השאר) מחזיקים במקום אתר המבצע פעילות ניפוי עפר לטובת מבקרים (לרוב תיירים) ולעיתים מכנה את הפעילות "חפירה ארכאולוגית". האמת שאין להם רשיון חפירה או צורך בכזה משום שלא מדובר על אתר עתיקות מוכרז. הפעילות אינה תלוייה ברשות הרשות, אלא רק בכך שהממצאים יועברו לרשות העתיקות, בהתאם לחוק העתיקות.

זאת בניגוד לפעילות החפירה החוויתית לתיירים במערות תל מרישה שהיא כן חפירה ארכאולוגית, ולכן עם רשיון, רק שמתבצעת בלוקוסים חסרי סטרטיגרפיה (שיכוב לפי תקופות, ולכן אינם מצריכים טכניקות חפירה פרטניות, מה שאומר שניתן להעסיק בהם מתנדבים חסרי כל הכשרה ופיקוח נאות).

ישן 25-02-2010, 12:24

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "הגבעה החולית הזה מרתקת אותי כל פעם מחדש...."

נתתי את הממצא לחבר בוגר לימודי ארכיאולוגיה שיעביר אותו לחוקר שמתמחה במטבעות. מבחינה ראשונית, החבר (שיש לו ידע בסיסי באיסלאם המוקדם) הסביר לי שהשלב הראשון בזיהוי מטבע הוא קביעת החומר שממנו הוא עשוי. במקרה הזה, הבחור העריך שמדובר בברונזה. עוד הוא אמר, שלדעתו יש לקרוא את הכיתוב במאונך, כשהאות שקצת מזכירה ש' - היא הראשונה. אין לי מושג אם הוא צודק.
ראיתי את האתר שאת כתובתו נתת, ועוד רבים דומים. למדתי מהם שני דברים:
1. שני הריבועים המצטלבים - המכונים אוקטגרמה, ובמקומות אחרים "מגן אברהם" - הם סמל אופייני לאיסלאם המוקדם. לעתים, באותה תקופה אפשר למצוא גם מגן דוד.
2. מה שזיהיתי כגלגל עם חישורים - יכול להיות שמדובר בייצוג של גלגל המזלות, גם הוא מוטיב חוזר במטבעות מהתקופה.
לגבי האתר, קראתי בכמה מקומות (למשל כאן) שמתחת למתקן הביטחוני עשויים להסתתר בורות גדולים לאגירת מים. במפות הקרב של בערוצי הזרימה של מי הגשמים פזורים עכשיו חרסים רבים, רובם אפורים-כהים (בהם אני לא נוגע. בכל זאת, הפחידו אותי כאן - כנראה בצדק).
מכיוון שמדובר בנקודה גבוהה ברכס הכורכר, שמספקת תצפית טובה על יפו, לא מופרך להניח שבמקום היתה התיישבות או ביצורים כלשהם, כחלק מ"קו מוצבי החוף" העתיק ששימש במשך דורות על דורות כל אימפריה כובשת שמכבדת את עצמה - ארסוף, תל מיכל, תל כודדי וכו'. אולי יבוא יום ותיערך שם חפירה רצינית ונגלה מה הדברים המעניינים שמסתתרים מתחת לחולות.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:53

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר