לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-02-2010, 07:54
צלמית המשתמש של minimax
  משתמשת נקבה minimax minimax אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
שלח הודעה דרך MSN אל minimax Facebook profile
קריאות לפטר את המדען הראשי במשרד החינוך בעקבות ההתבטאויות נגד האבולוציה

"להתכחש לאבולוציה זה כמו להתכחש למדע. זהו ערעור על אחד מיסודות התרבות של המדע" - כך אמר אתמול הפרופסור יהושע קולודני מהאוניברסיטה העברית בירושלים, בתגובה לדברי המדען הראשי של משרד החינוך, הד"ר גבי אביטל, נגד תיאוריית האבולוציה. הפרופסור קולודני יקבל השנה את פרס ישראל בתחום מדעי כדור הארץ.

הד"ר אביטל, שמונה לפני כשלושה חודשים לתפקיד המדען הראשי של משרד החינוך, אמר בסוף השבוע ל"הארץ" כי "אם בספרי הלימוד יכתבו באופן מפורש שמוצא האדם מהקוף, ארצה שהתלמידים ייחשפו לדעות אחרות ויתמודדו אתן. יש הרבה אנשים שלא חושבים שתורת האבולוציה היא נכונה. חלק מהחובה שלי, במסגרת תפקידי במשרד החינוך, היא לבדוק את תוכניות הלימודים". בראיון אחר, שנערך לפני מינויו, אמר אביטל: "כאשר התורה שלך מתבססת על תורת ההתפתחות של דרווין והנגזרות שלה, אתה מתבסס על יסודות לא-אמוניים, כלומר, אין אלוהים".

http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1151469.html

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 22-02-2010, 17:30
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

כן, מה הוא כבר מבין במדע, הד"ר להנדסה הזה...
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי minimax שמתחילה ב "אף אחד לא סותם לאף אחד את הפה"

לא חובה להסכים עם דיעותיו לגבי האבולוציה (אני לא מסכים עימן), ויש מקום
להרים גבה לגבי קביעתו שהיא סותרת את הנאמר בתורה - אבל האיש הזה
הוא מדען ה-ר-ב-ה יותר מרוב מבקריו, שרובם יכולים להגיד "ניוטון", "דרווין"
ו"DNA" אבל יתקשו להסביר מתמטית את חוקי ניוטון (הוא כנראה שיעשה
זאת די בקלות), לא קראו מימיהם את "מוצא המינים", ועבורם הDNA זה
"משהו ביולוגי קטן שקשור לתורשה", ואני מרשה לעצמי להניח שגם כאן הוא
יפגין ידע רב יותר מרובם.

האמת היא פשוטה: אחרי הקומיסרים הפוליטיים שמונו לתפקידים של
אחראים על חינוך הדור הצעיר, ישנה בברנז'ה תחושה מובנת לחלוטין,
שרק להם מותר לבלבל את המוח עם שטויות, ולהגדירן כמדע, או כאמת
מוצקה...

גבי אביטל הוא איש מדע. רוב מבקריו אינם כאלה. רובם יצעקו שהאבולוציה
היא אמת לאמיתה, בדיוק כפי שרובם צועקים ש"יש התחממות גלובאלית",
שכן זה מה ש"מקובל" לצעוק.
ישן 22-02-2010, 12:52
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
למה רק לפטר? אני מציע לצלוב ולשרוף!
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי minimax שמתחילה ב "קריאות לפטר את המדען הראשי במשרד החינוך בעקבות ההתבטאויות נגד האבולוציה"

האיש מציע להקנות לילדים את האפשרות לערער מחשבתית על התפיסה האבולוציונית הטהורה?

לאן נגיע אם במסגרת לימודי מדעים ילמדו 'לערער על ולהרהר ב' תאוריות מדעיות? אולי חלילה עוד מישהו יהגה תאוריות שונות כמו עקרון ההכבדה? http://www.notes.co.il/greengross/29532.asp

ובכן, חברים נאורים, לא רק היהדות והנצרות הם 'דת'. גם תפיסות מדעיות לפעמים הופכות ל'דת' ומונעות את הפתיחות המחשבתית של העוסקים בהן.

לפעמים גם תפיסות חברתיות ופוליטיות הופכות ל'דת'. הידעתם למשל כי יש דת שבטוחה שאל השלום הוא ערפאת, שליחו עלי אדמות הוא דווקא האיש שלא סבל אותו ושכל הנרצחים מאז אותה קטסטרופה הם 'קורבנות' של 'השלום'?

הידעתם כי יש 'דת' הסבורה כי 'שוק חופשי' הוא מהות האלוהות עלי אדמות ולו מקדשים רבים כדוגמת זה שב'אחד העם' ושאלוהי השוק החופשי אוהב שמקריבים לו מתכנתים בני 50?

עד לא מכבר היו דתות בשם 'סוציאליזם' ובשם 'קומוניזם' אשר יתכן והרגו וכלאו במאה השנים האחרונות יותר מכפי שהרגו כל הדתות יחדיו באותה תקופה?

מדוע אני מציין את כל זאת? כי האכסניה המתוארת למאמר - היא בגדר 'מאגר כתבי הקודש' של אותן דתות ולכן עדותה מעט פסולה.

אני מבין את חיבת מערכת 'הארץ' לקופים לאור נטייתם הפייסנית לכיוון עראפת ואחמדיניג'אד אבל כמדומני שאפילו דרווין לא ממש התכוון ש'מוצאנו מהקוף' אלא שלנו ולמי שאנו מכירים כקוף יש מוצא משותף...

אבל מה זה משנה? העיקר שיש אנשים טהורים המדברים בשם המדע וחלילה לנו לחשוב שיש כאן איזה שהוא נסיון לטרפד מנוי של מישהו למנכ"ל משרד ממשלתי.

שהרי אם היה עיתון הארץ כל כך חרד לטוהר המידות של אנשי משרד החינוך - בטח היה לו משהו לומר על אמונת חלק מהן בדתות שצוינו קודם או על זה: http://bostonreview.net/BR21.3/Tamir.html

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 22-02-2010 בשעה 13:15.
ישן 22-02-2010, 12:57
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "למה רק לפטר? אני מציע לצלוב ולשרוף!"

יש הבדל בין לאתגר תפיסות מדעיות מקובלות, לבין להכניס ולהשוות אמונה ביצירה (creationism) לכך. אני לא יודע אם זה הסיפור, אבל זה הסיפור מבחינתי.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 22-02-2010, 13:02

שים לב שהארץ הביא שורות בודדות מדברי הנ"ל וחיפש בנרות אחרי תגובות קיצוניות
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "יש הבדל בין לאתגר תפיסות..."

הייתי מציע להמתין לתגובות המותקף ולהבהרת הדברים. הרזומה שלו מצדיק לפחות אמת זכות התגובה לאיש והעיון במלוא דבריו שלא ע"י גוף שטוף חיבה כעתון הארץ.

הנה: "דוקטור להנדסת אווירונאוטיקה וחלל * מהנדס טילים ור' קבוצת אווירודינמיקה בתעשייה הביטחונית * מנהל פרויקטים הנדסיים במחקר ופיתוח * זוכה בפרס התעשייה הצבאית לשנת תשנ"ח על תרומה ייחודית בפיתוח תשתית טכנולוגית אשר חסכה כסף רב * מרצה באקדמיה לטייס של חיל האוויר במקצועות הטיסה * מרצה בפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל בטכניון *" [די משכיל בשביל 'מוקיון', לא? ]

לא תמיד מקבץ תארים שכזה הוא ערובה לחוכמת חיים והבנה בדברים אחרים אבל לפחות מגיעה לו במה הוגנת בטרם יזכה לזפת ונוצות.

אני מניח כי משיחה בת שעה בין שנינו אפשר לדלות גם כותרת סנסציונית אם רק מישהו 'יחפש אותנו'.

ואני מניח כי לעתון הארץ יש סיבה 'לחפש' את אביטל שאמר עליו :

"עיתון "הארץ" מוביל מלחמת חורמה נגד מה שמריח ציונות, קצת לאומיות רחמנא לצלן, ואם זה עטוף באיזה כיפה מהוגנת או אז המתכון לאוטו-אנטישמיות צריך משאית חדישה."

http://www.inn.co.il/Articles/Article.aspx/7289

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 22-02-2010 בשעה 13:25.
ישן 22-02-2010, 16:42
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
כמה הערות
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "שים לב שהארץ הביא שורות בודדות מדברי הנ"ל וחיפש בנרות אחרי תגובות קיצוניות"

קודם כל, הרזומה של האיש מרשים אך חף מרקע בביולוגיה.
שנית, הוא מעביר ביקורת על האבולוציה באופן הכי לא מדעי שאפשר (שלא כמצופה מ"מדען ראשי") ובראש ובראשונה בזה שהוא מפגין בורות בסיסית בתיאוריה. דארווין מעולם לא טען שמוצא האדם מהקוף וגם היום לא נטען כך. טוענים שלאדם ולקוף (לקופי העל יש לומר) יש מוצא קדמון משותף, וייאמר מייד שיש מספיק מימצאים לאשש קיום של אבות אנושיים קדומים בעלי דמיון רב לזה של קופי העל של היום, ואני כבר לא מדבר על הדימיון שניתן לראות היום מהבחינה הביולוגית בין בני אדם ובין בעלי חיים פשוטים יותר מקופים. הדימיון הזה בהחלט מרמז על מוצא משותף, גם אם לא ניתן להגיע למסקנה חד משמעית על בסיסו בלבד. במילים אחרות, סיגנון הביקורת של המדען הראשי הנכבד לא שונה מזה של אותם בורים אדומי צוואר שניהלו ומנהלים עד היום מלחמת חורמה בתורת האבולוציה. זאת ביקורת שאיננה מדעית בבסיסה כי אם אידיאולוגית.
כל ניסיון למצוא התאמה בין האמונה ובין המדע הוא ניסיון נואל בבסיסו ומוביל או להדחקה והכחשה של עובדות מדעיות ועצירת התקדמות הידע (מי אמר גלילאו?) או לניסיונות פתטיים למדי לפרשן את כתבי הקודש באופן שיתאים לעובדות מדעיות שמתגלות.
ישן 22-02-2010, 18:23
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

נורא פשוט. כשם שיכולת לחיות עם כל מיני קומיסרים במשרד זה שדיברו שטויות...
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "אז לדעתך הארץ שיקר? האם אביטל צודק?"

וניהלו אותו (מנכ"לית המשרד בשתי קדנציות של האולטרה-שמאל במשרד,
הייתה קומיסרית פוליטית לכל דבר ועניין) ולא ראינו את אור קשתי מזדעזע
מהניסיונות להתערב בחינוכםפ של ילדי ישראל הרכים, כך גם אני יכול לישון
בשקט אם אדם שמשמש בתפקיד ש99% מהאנשים כלל לא שמעו עליו טרם
הכתבה הזו (להבדיל מהמדען הראשי של משרד התמ" או המדען הראשי של
משרד הגנת הסביבה),אמר משהו שאין בו יותר מדי הגיון, לטעמי...

כאשר בלבלו את ראשי הילדים עם שטויות בנוסח דת השלום (שהיו מופרכות בהרבה מהדברים בתנ"ך, מהטעם הפשוט שאמונות דת השלום
הופרכו אינספור פעמים בעבר) לא ראינו את קשתי רץ לפרסם כתבות
נסערות עם כותרות משעשעת (מעניין מאיפה ה"קריאות לפיטורים"
מגיעות...), וגם אתה לא ממש התרגשת מהכנסת איוולת דתית, במקום
רגיש בהרבה, לתוך כיתות הלימוד (בבגרות שלי להבעה בשיא איוולת
אוסלו, נדרשנו לנסח מכתב לילד פלסטיני ובו לתאר את שמחתנו על
השלום המרגש...).

בקיצור, אין בדל של כנות בהתנפלות על ד"ר אביטל - לא מצד מדענים
אמיתיים - ובוודאי שלא מצד אנשים שמדע עבורם זה בסה"כ אמצעי נוסף
לניגוח אנשים בני דת אחרת...
ישן 23-02-2010, 19:47
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

בחייאצת, כ-ל העניין בכתבה הוא מי המדען הראשי...
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "בחייאת, העניין בכתבה הוא מי המדען הראשי, או האמירה שלו?"

עד לכתבה הנלעגת הזו, הרבה קוראי עיתונים נפוצים יותר מהפשקווילון
העלוב, ידעו שגבי אביטל הוא ד"ר להנדסת אווירונאוטיקה, שכותב רבות בנוגע
לעניינים פוליטיים, ומבקר בחריפות את חסידי תיאוריית ההתחממות
הגלובאלית. מעטים מאוד (ואני רשאי להניח שאני מיודע יותר מהאזרח
הממוצע בענייני פוליטיקה ואקטואליה, מדען או לא מדען...) שהאיש נושא
בתפקיד המצחיק והזניח של מדען ראשי במשרד החינוך. ואז "בהארץ" גילו
שהוא שם, ועדיין מחלל את שם התיאוריה הקדושה שהארץ מתחממת...
מאותו רגע הוכרז ג'האד, יצאו צרור כתבות (היום קראו לפיטוריו בטור מערכת)
והמאמינים הצטרפו לפתווה: ד"ר אביטל חייב ללכת!
אין שום בסיס לטענה שהוא משפיע באינץ' על חינוך מדעי, וכאמור, השפעתו
אפסית ביחס לזו של המנכ"ל במשרד - תפקיד שנשאה בו קומיסרית במשך
שתי קדנציות שלמות, מבלי ש"הארץ" או המאמינים יזדעזעו, ולו במקצת...

שגיאתו של אביטל: לא זעק שיש לסגת מכל השטחים הכבושים אגב דבריו
הלא-נעימים על האבולוציה. לו עשה כן, איש מכם לא היה שומע על
התפקיד שהוא ממלא, כי "Vארץ" לא היה טורח לכתוב עליו (יש המוני נושאי תפקידים מאנ"ש שתומכים בנסיגות ושמדברים שטויות...)
ישן 23-02-2010, 20:29
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

הנקודה המרכזית באשכול היא מניעי "הארץ" וההצטרפות האוטומטית של המאמינים...
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "הממ..לא, זה קוד ל"לא התייחסת כלל למה שכתבתי או לשאלה שלי""

אני אדם חילוני עם נטייה קלה לציניות. ואני נוטה לגחך כשאני רואה הסתערות
כזו, על תפקיד שכמעט איש מהם לא שמע עליו.
אכן, לא נזקקתי לשירותי מדען ראשי של משרד החינוך - אבל אם לדעתך זו הסיבה שלא שמעתי עליו, אז תצטרך להסביר לעצמך איך שמעתי על דברים
אחרים שמעולם לא נזקקתי להם. הידעת ששמעתי על החשב הכללי? אני
מתחייב בפניך שמעולם לא נזקקתי לו. גם על ראש אגף תקציבים שמעתי, וגם על ראש אגף הנוער והנח"ל במשרד הביטחון. שמעתיגם, הפלא ופלא, על המדענים הראשיים במשרדי התמ"ת והגנת הסביבה - למרות ששקל אחד לא חשבתי לבקש מהם...
רואה? מסתבר שניתן לשמוע על משהו גם אם לא מקבלים ממנו תועלת.
קוראים לזה תועלת. עם כל הצניעות, אני יכול לנחש שתפקיד ציבורי בכיר
שאני לא שמעתי עליו - הרוב הגדול לא שמע עליו (כן, כולל "הקהילה",...).

השאלה המרכזית באשכול עדיין לא נענתה, שכן לא נוח לאנשים לגלות
שהם פיונים במשחק של אחרים. כולכם מסתערים על אביטל כי מישהו
ב"הארץ" החליט שזה מה שתעשו. במקום לשאול עצמכם למה אתם רצים
להלחם מלחמה חסרת חשיבות מינימלית, רק בגלל שעיתון שלח אתכם
לנהל אותה, אתם עושים מה שהוא רוצה. יותר "מדעי" זה לעצור ולהטיל
ספק - כן, גם בפשקווילון לאנשים חושבים...
ישן 23-02-2010, 20:44
מנהל

זאת הנקודה המרכזית מבחינתך
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "הנקודה המרכזית באשכול היא מניעי "הארץ" וההצטרפות האוטומטית של המאמינים..."

שים לב שעבור רבים מהכותבים באשכול, אם לא רובם, זאת לא הנקודה המרכזית.
אני מבטיח לך שיש גופים ציבוריים רבים מאוד שלא שמעת עליהם וגם אני שמעתי עליהם ולו משום שהפרופיל שלהם נמוך בציבוריות הישראלית ומי ששומע עליהם הוא בעיקר מי שנזקק לשירותים שלהם או לאישורים שלהם. המדען הראשי הוא דוגמא לכך.
לא יודע מי זה "כולכם" אבל אני מתייחס קונקרטית להתבטאות חמורה בעיני של מי שיש לו תפקיד ממלכתי בכיר בתחום המדע. לא איכפת לי כלל מה הזהות הפוליטית או האידיאולוגית שלו וזה לא מעסיק אותי. אני חושב שזו התבטאות שמעמידה בספק את הכשירות שלו לתפקידו. ואגב מבחינתי זאת ביקורת ולא קריאה לפיטורין. לצערי אני נאלץ להסכים שמינויים בלתי מתאימים מסוג זה הם כמעט נורמה בישראל ואין סיבה מיוחדת להתחיל בצעדים קיצוניים דווקא במקרה הזה.
ישן 23-02-2010, 20:58
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

כן, שמתי לב שעבור כל הכותבים מהמחנה הנכון, הנקודה המרכזית היא מצה ש"הארץ" אמר להם...
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "זאת הנקודה המרכזית מבחינתך"

האם אני צריך להתרשם מכך שאם לגורו יש חסידים רבים במקום מסויים, אז
ברור שהוא נביא-אמת?...
אתה רשאי להבטיח לי מה שתרצה, אבל עובדתית, שמעתי על המדען
הראשי בשני המשרדים שבהם יש משמעות לתפקידו. רוב המתמרמרים מן
הכתבה, תרצה או לא, הם בין כה וכה לא מדענים (אפילו הייתי מקבל את
ההיפותזה המופרכת שרוב המדענים שמעו על התפקיד האיזוטרי...), ואיש
לא קם ותוהה הכיצד הם מתמרמרים על דבריו של אדם שנושא בתפקיד זניחל
עד כדי כך שכלל לא שמעו אודותיו עד היום...
אתה מבין, אתם מזדעזעים ממה שאמונה דתית יכולה לגרום לאדם להגיד,
ואני תמה בדיוק לגבי אותו הדבר - רק שאצלי, איש לא היה צריך לכתוב לי
פשקוויל כדי שאדע לחשוב ככה...
ישן 23-02-2010, 21:12
מנהל

אה? גם על נ-ו-ש-א הויכוח אתה מתנצח בסיגנון הזה?
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "כן, שמתי לב שעבור כל הכותבים מהמחנה הנכון, הנקודה המרכזית היא מצה ש"הארץ" אמר להם..."

אתה יודע, יש פה כותבים שהם ממש, אבל ממש, לא מהמחנה ה"נכון" ושעבורם הנקודה המרכזית באשכול בכלל הייתה האבולוציה מול הדת...
לא יעזור כלום ,כתבת משהו שלא היה לו על מה להתבסס משום בחינה. שמדענים לא מודעים למדען הראשי.
ואולי לא הבנת, אבל גם אם תניח את האמונה הדתית בצד, אנחנו מזדעזעים מכך שמי שאמור להיות סמכות מדעית מתבטא ביחס לתיאוריה מדעית מהמוכרות ביותר באופן שמלמד על חוסר ידע בסיסי.
זה שאתה כותב שהתגובה שלי היא מכל סיבה שהיא מלבד עצם פירסום האומירה הוא בגדר השמצה שבאה מאותו מקום שמימנו מגיעה הקביעה לגבי מה רוב המדענים יודעים או לא יודעים. על כל פנים, ירידה לפסים כאלה הם מבחינתי איתות ברור לעצור כאן.
ישן 22-02-2010, 21:56
צלמית המשתמש של Tallyco
  משתמשת נקבה Tallyco Tallyco אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.06
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אכןף אין כנות בהתרעמות הזו. למי אכפת מה חושב המדען הראשי של משרד החינוך?"

הבעיה היא לא האם ידעו על התפקיד או לא ידעו (וודאי שידעו, אני ידעתי, ואני מדענית קטנה מאד)
אלא שאמירה די אומללה מבחינת העובדות המדעיות שבה באה ממי שאמור לייצג את ענף המדעים
במשרד החינוך - יש לו שליטה לא מועטה בתקציבים ובגראנטים ובאיך המשרד מתנהל מול מדענים שונים ומחקרים
שונים:

תפקידי המדען הראשי במשרד החינוך מתחלקים לשני תחומים עיקריים:

1. עיצוב מדיניות המחקר, (policy of science )
    א. ייצוג האינטרסים התקציביים של המדע והמחקר.
    ב. קביעת קריטריונים להקצאת משאבים למחקר.
    ג. קביעת עדיפויות מחקר בתחומי החינוך השונים.
    ד. יצירת מסגרות ונהלים מתאימים לביצוע יעיל של מחקרים והפצת ממצאיהם.
    ה. יצירת שיתופי פעולה מחקריים עם גופים ממשלתיים, גופים חוץ משרדיים, וגופים בינלאומיים.

2. שילוב ידע ומדע בשירות המדיניות, (science in policy )
    א. סיוע בקביעת מדיניות ובקבלת החלטות על בסיס ידע מדעי.
    ב. איתור בעיות אשר לצורך טיפולן ראוי להסתייע בידע מדעי.
    ג. קביעת המדיניות בנוגע לפעולות ההערכה של מדיניות המשרד ותוכניותיו.
*מתוך אתר משרד החינוך

מאדם שאלה תחומי האחריות שלו הייתי מצפה שידבר על תחומים מדעיים בהם הוא מבין. זאת ועוד, מחקרים
בחומי ברירה טבעית ואבולוציה עדיין מתקיימים, ואחרי אמירה כזו - אני חוששת לתקצוב שלהם.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 23-02-2010, 07:58
צלמית המשתמש של Tallyco

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אני כלל לא מדען, אבל אני מתמצא לא רע במשרדי ממשלה - ולא ידעתי שיש תפקיד כזה עד אתמול"

בהתחשב בעובדה שפונים למדען הראשי (גם של התמ"ת, גם של המשרד לאיכות הסביבה וגם של משרד החינוך)
לצורך קבלת תקציבים - סביר להניח שיש לא מעט חוקרים ומדענים בארץ שידעו על התפקיד - גם אם לא
ממש ידעו מי מאייש אותו (ות'כלס - זה גם לא ממש צריך לעניין איש אם הכל מתנהל על מי מנוחות).
סביר גם שלו עיתון הארץ לא היה מפרסם אמירה סתמית ואומללה - איש לא היה שומע עליה.
לאחר שכל זה נאמר - עדיין חבל לי שאדם שהגיע לתפקיד כזה - והוא תפקיד די מכובד, מתבטא בצורה שחושפת
את בורותו בנושא עליו הוא מתבטא.
כמו שכבר כתבתי - אני חושבת שהבסיס לדבריו, שצריך להביא לתלמידים את הספקות והחלופות לתורת
האבולוציה איננו דבבר רע - להיפך. זה ילמד את התלמידים על חשיבה וביקורת מדעית, יחשוף פערים
בתאוריה מדעית ויאפשר שאילת שאלות חדשות. רק חבל לי על הצורה בה הוא אמר זאת...

מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 23-02-2010, 18:18
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

אכן, זהו נימוק טוב - מעניין אם שמעו על תואר מעבר להיותו מקור חלוקת כספים...
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי Tallyco שמתחילה ב "בהתחשב בעובדה שפונים למדען..."

מכיון שהכל אכן התנהל על מי מנוחות עד ש"הארץ" החליט שהאיש עושה
בעיות, יותר סביר שהבעייה החדשה נובעת מכך שמישהו החליט לסלקו
מהג'וב (אגב, נתת לא בכווונה נימוק משכנע למה רוצים שיילך - כנראה לא הסכים לתת מענק למישהו מהמקורבים שבעבר הצעות מחקריו זכו לתקצוב
קבוע...).
יש ים של אפשרויות למה הארץ נטפל לד"ר אביטל, והאחרונה והזניחה שבהן
היא עניין האבולוציה. לו תמך האיש בגירוש מתיישבים, בתליית פוסטרים
אודות ההתחממות הגלובאלית - היו מוכנים פטרוני "הארץ", גם ללבשו
שטריימל, כ]י שכבר אמרה בעבר אחת מכוהנות הדת המצחיקה הזו לפני
שנים. לרוע מזלו של ד"ר אביטל - הוא ימני, דתי ומזרחי, ועם כזה שילוש,
ודאי שהאיש אינו מדען, ולעזאזל ההשכלה שלו ועבודתו הבטחונית בנושא...
ישן 24-02-2010, 14:43
צלמית המשתמש של Tallyco

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אכן, זהו נימוק טוב - מעניין אם שמעו על תואר מעבר להיותו מקור חלוקת כספים..."

לשניה לא טענתי שהאיש איננו מדען. אני גם לא מאלה שרצים למלוק את ראשו בגלל אמירה אומללה זו או אחרת.
אין לדעת למה עיתון הארץ "מחפש" אותו, וסביר שהמניעים לכך אינם טהורים - כאן אין לנו ויכוח.
הבעיה שלי היא עם תוכן דבריו ולא עם המשמעות שלהם.
כפי שאני לא אלך להתבטא בתחומי הפיזיקה הקוונטית או תיאוריית המיתרים, כי ההשכלה שלי בתחום מוגבלת
עד אפסית, הייתי מפה ממדען שאין לו ידע בתחום מסויים להכיר במגבלה שלו ולא להתבטא באותו תחום כלל.

אני חייבת לומר כאן - אני לא מסכימה עם ביג-ג'ו. אין כל בעיה עם מי שרואה בעייתיות באבולוציה ומכהן
כמדען ראשי. לא בגלל שהיו אחרים גרועים ממנו בתפקידים משפיעים יותר - אלא כי הדעות הפרטיות שלו
והאמונות שלו לא צריכות להיות רלוונטיות לכשירותו לתפקיד. הוא מדען ומהנדס - הוא כשיר לכהן
כמדען ראשי. אין לו כל השפעה על תכנית הלימודים ובסופו של דבר השפעתו היא בעיקר כאשר מדובר
בחינוך גבוה - מוסדות אקדמיים והתקצוב שלהם. אני לא מאמינה לשניה שהחופש האקדמי של חוקר זה
או אחר יפגע (תקציבית) בגלל האמונה הפרטית של המדען הראשי. זה כלל לא צריך לעניין את הקהיליה
המדעית וזו חדירה מזוויעה לרשות הפרט. כל אדם זכאי למערכת אמונות ודעות אישית ואסור שהיא תהווה שיקול
במינויים מקצועיים.

מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 22-02-2010, 21:11

ואוי ואבוי אם לא הייתה בקורת שכזו. אבל בקורת צריכה להיות גם על הדרווינזם
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "יש ביקורת רבה מאוד על "עיקרון ההכבדה""

וגם על התאוריות הבאות שיגיעו.

האם תדחה ממשרה אוניברסיטאית במחלקה לביולוגיה כל חובש כפה או חוקר המבקר בכנסיות כל זמן שלא יצהיר אמונים לדרווינזם? השאלה רטורית, ברור לי שלא תעשה זאת.

ציטוט דברים חלקי ע"י גוף תקשורת שהינו עוין ויריב מר ובלתי ישר למצוטט צריך להלקח במלוא הספקנות המדעית.

כשאראה מאמר מוסדר של מר אביטל ובו התיחסתו לענין הדרווינזם אוכל לנסות ולהעריך האם הוא עושה זאת בכלים מדעיים או אמוניים. גם אז לא אצטרף למה שנראה כמקהלה מתוזמנת של 'קוראים להדיחו'. זה מסיבות פוליטיות, זה מסיבות איום על תקציביו וכו'. למען האמת, ה'קוראים להדיחו' במאמר שבהארץ ובטוקבקים מזכירים לי יותר את האינקוויזטורים מההסטוריה המטורפת של העולם מאשר אביטל עצמו.

ישן 22-02-2010, 17:55
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

בהחלט, ידוע שהמדע מורכב כולו רק מהוכחות מוצקות, ולא מתיאוריות שחלקן הופרכו...:)
בתגובה להודעה מספר 98 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "ברגע שאמרת "אני מאמין" - חרגת מתחום המדע..."

להגיד שלאמונות לא הייתה השפעה על המדע, זה לא להכיר את ההיסטוריה
של המדע, ולא להכיר בעובדה שמדענים, בדומה לרוב בני האדם, אינם יצורים
שמסוגלים לאובייקטיביות מוחלטת (הדבר כמובן אינו רלוונטי למשפטאים
מובהקים...).
האבולוציה, (שאני, בדומה לרוב מגיניה, שאינם מהתחום, מאמין שמהווה את
ההסבר ההגיוני ביותר להתפתחות החיים כאן), אינה עובדה מוגמרת, וגם
בתיאוריה הזו חלו שינויים מפליגים במשך השנים.
אפשר להתווכח על אמונותיו ככל שרוצים, אבל האיש מדען.

אם יש דבר אחד שהוכח לגבי המדע באלפי השנים האחרונות, זה שהכל
סופי - לעת-עתה...
ישן 22-02-2010, 18:22
צלמית המשתמש של Big Joe
  Big Joe Big Joe אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.10.01
אז אתה חובר אל אלה שחושבים שהמדע הוא סוג של דת?
בתגובה להודעה מספר 100 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "בהחלט, ידוע שהמדע מורכב כולו רק מהוכחות מוצקות, ולא מתיאוריות שחלקן הופרכו...:)"

זכותך. אבל מעניין שיש כאלה רק בצד של הדת... אין שום מדען שחושב שהדת היא סוג של מדע.
אני גם לא אמרתי שלאמונות לא הייתה השפעה על המדע. אמונות משפיעות על כל תחום שיש בו בני אדם.
המדע והדת הן שתי דיסציפלינות שונות, במישורים מקבילים. ובניגוד לדיעה שהבעת, כאילו המדע חושב שהוא תמיד "צודק" - הוא משאיר את הבטחון המשונה הזה לדת. המדע מבוסס על הספק, והוא תמיד מספק את התשובה הכי טובה שהוא יכול לתת בהסתמך על התצפיות או הנסיונות שהוא עורך, ושימוש בכלי ההסקה שיש לו.

המדע אינו חושש מטעויות. המדע "חוגג" כאשר הוא מצליח להפריך את מה שנחשב לאמת, והוא גאה שהוא מצליח לשפר ולתקן את הידיעה. בדיוק ההיפך מהחשיבה הדתית.

ישן 22-02-2010, 18:27
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

התבלבלת קמעה. השלום הוא סוג של דת. המדע הוא דווקא ניסיון ללכת בגישה הפוכה...
בתגובה להודעה מספר 101 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "אז אתה חובר אל אלה שחושבים שהמדע הוא סוג של דת?"

אלא שמה לעשות - כדי להגיע למסקנות, ישהכרח להניח הנחות, שחלקן
תוכחנה וחלקן תופרכנה. העובדה שיש אנשים שמתייחסים לכל תיאוריה של
מדען כאל עובדה - היא-היא הפיכת המדע לדת (זה נכון בעיקר בנוגע לאלה
שלא באים מהתחום ומבינים שזה מה שנכון להגיד - נחש מאיפה באים רוב
הטיפוסים הללו...).

באשר לסייפא שלך - היא אוטופיה שלמרבה הצער, לא ממש מתקיימת. אין דבר שמפחיד חוקר, יותר מאשר לראות את פרות מחקרו נחרבים כאשר
ניסוי מוכיח שעבודת חייו הייתה טעות - ולא פעם, לא פעמיים ולא מאה פעם - ראינו טיוח של הפרכות תיאוריות (קשתי עצמו, שמגן בחירוף על
תיאוריית ההתחממות הגלובאלית, היה אמור להכיר את סיפור טיוח
הממצאים הלא-נוחים, בידי מדענים בריטיים באונ' איסט-אנגליה...).
ישן 22-02-2010, 18:54
מנהל

מדע מבוסס על הטלת ספק
בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "התבלבלת קמעה. השלום הוא סוג של דת. המדע הוא דווקא ניסיון ללכת בגישה הפוכה..."

ללא הטלת ספק, המדע לא יתקדם לשום מקום. תמיד היו ויהיו תיאוריות שליטות שהמחזיקים בהם יגנו עליהם בחירוף נפש. אבל תמיד יבואו מולם מדענים שינסו לקנות את עולמם דרך מציאת סדקים בתיאוריה והצעת תיאוריה משוכללת או חליפית (יש מי שקרא לזה תזה ואנטי תזה בפילוסופיה של המדע). ככה המדע מתפתח. בתחום שלי היו בשלושים השנה התפתחויות ניכרות מסוג זה. אחד' המדענים הבולטים אצלנו ניסה להגן שנים בחירוף נפש על תיאוריה מסוימת על המנגנון הביולוגי לגבי חיזוק. מדובר בתיאוריה שהוא היה ממובילה כשהיה מדען צעיר. אחר כך מדענים צעירים הצביעו על בעייתיות בתיאוריה והציעו תיאוריות חליפיות. בסופו של דבר הוא התחיל בשנים האחרונות לשנות את דעתו. זאת דוגמא לאיך הדברים עובדים, או לפחות אמורים לעבוד.
ואגב, לפחות במדע של העשורים האחרונים בדרך כלל אין מדובר במהפיכות והפרכה מוחלטת של תיאוריות קודמות לטובת חדשות כי אם בשינויים אבולוציוניים () בתיאוריות קיימות.
ישן 22-02-2010, 19:03
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

ברור שלא חייבים. למרבה הצער, זה טבע האדם שאינו משפטאי מובהק...;)
בתגובה להודעה מספר 105 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "לא חייבים להפוך כל דבר לאישי"

אם מפעל חייך מותקף בידי מישהו - אתה בדר"כ תיקח זאת אישית, גם
אם אין כל כוונה אישית בתקיפת התיאוריה שלך. כאלה רובנו\ ואשרי אלה
שאינם כאלה. הם מועטים עד מאוד...

אני אגיב כאן גם לקגנס ולסם:
הקהילה המדעית היא קהילה בערך כמו שהחד-מיניים הם קהילה. הכל תלוי
באיך אדם בוחר להגדיר עצמו. יש אנשים שעובדים כמדענים, ויש אנשים
שמגדירים עצמם קודם כל כמדענים. ממש לא ניתן להוכיח שהראשונים הם
חוקרים טובים מהאחרונים, או להיפך...
בכל מקרה, מכיוון שאכן יש סוגייה חברתית בתוך כל קבוצה של אנשים שיש
להם תחום עניין משותף, הרי שהסוגייה של כשלון של אחד, יכול להוות סיבה
לחגיגה של אחרים - או לעצב גדול (במידה והנ"ל היה אולי חוקר בינוני, אבל
מקושר מאוד חברתית, ובאופן כללי אדם חביב). לטעון שלדברים כאלה אין
השפעה על התייחסות "הקהילה המדעית", זה אידיאליזציה של המציאות.
רוב האנשים לא אוהבים כשמפעל חייהם קורס, ובמידה והם נחשבים יותר
(מקצועית או חברתית) מאלה שמערערים על מחקרם, ייתכן בהחלט שהחגיגה
תהיה דווקא על ראש המערערים, אפילו אם הם צודקים. מה לעשות, אנחנו בעלי חיים לא
מושלמים, וככל שנחפוץ להיות אובייקטיביים לגמרי, זה פשוט לא ייתכן.

קגנס נתן דוגמא למדען שמהווה דוגמא הפוכה למה שתיארתי, אבל אני
חושב שהוא מהווה חריג ולא נורמה. המאבק שלו להגן על מפעל חייו במשך
שנים, נראה לי יותר נפוץ...
ישן 22-02-2010, 19:15
מנהל

אתה לא מכיר את הקהילה המדעית אם כך
בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "ברור שלא חייבים. למרבה הצער, זה טבע האדם שאינו משפטאי מובהק...;)"

עם כל הכבוד לסנטימנטים ולפוליטיקה הפנימית בתחום, בסופו של דבר תפיסה או מתודיקה שגויים יפנו מקומם לאחרים, גם אם אלו שיצאו נגד התפיסה של האנשים החזקים בתחום ייוסרו בשוטים ועקרבים לזמן מה. ואתן לך דוגמא אחרת, ואפילו יותר קרובה אלי. יש לי קולגה שהיא במקרה גם ישראלית וחוקרת מעורכת. לרוע המזל, בגלל נסיבות חיים לא הגיעה למעמד של פרופסור על מעבדה משלו. היא יצאה נגד האופן שבו נערך מחקר בתחום מסויים (ומתוך כך על המסקנות המתקבלות) וביצעה את מחקריה אחרת (היא ועוד כמה) .היות וזה היה היא מול כמה וכמה פיגורות מובילות בתחום שיש להם מעבדות משלהם והם (או מקורבים להם) יושבים בוועדות שנותנות ציונים להצעות גרנטים, היא התקשתה לקבל מימון חיצוני וכו'. אבל מה? כיום, תוך מספר שנים, כל אלו שעמדו מולה על הרגליים האחוריות מבצעים את המחקר בדיוק כמו שהיא טענה שצריך לעשות...
אתה מבין, מדע זה לא דת ולא אידיאולוגיה פוליטית. בסופו של דבר רוב המדענים מחוייבים לאמת. כמובן שיש גם ביניהם כל מיני חארות וסוציופאתים אבל אני מדבר על הרוב המכריע ועל הקהילה ככלל.
ישן 23-02-2010, 18:32
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

לא מעניין את המדע? מסתבר ש"המדע" הוא יישות מוחשית שיכולה להתעניין או להיות אדישה...
בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "כבר הסכמתי שאת המגען ואשתו זה מעניין. את המדע - לא."

אם זה לא טיעון ברמה של מאמין, אני תמה מה כן יענה על ההגדרה של טיעון
של מאמין...
"המדע" מורכב ממדענים, ומה שהם רואים כמעניין או משעמם, זה מה
ש"המדע" רואה כמעניין או משעמם. יש הרבה מדענים ולהם אינטרסים
ועמדות שונות, שחלקן, אל תזדעזע, מושפעות גם משיקולים שאינם רק הרצון
בקידום הידע האנושי...

אני מציע שבטרם תפליג בסיפורים אודות המדע האובייקטיבי והנייטרלי, קפוץ
לביקור בפקולטה אקראית למדע פה בארץ, ושאר את אחד המדענים על
עמיתיו. אתה תהיה מזועזע לגלות שהנימוקים של רבים לתפישתם את
הקולגה הספציפי כמוכשר או ככושל, מושפעים מאוד מהשאלה האם הוא
התנגד לכך שהם יקבלו קביעות...
ישן 23-02-2010, 19:40
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

אכן, נכון - אבל כמו תמיד, רק בתיאוריה...
בתגובה להודעה מספר 114 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "המדע אינו מורכ ממדענים. המדע זה הידע שנצבר"

המדע כולל אינספור תיאוריות, שאנשים נוטים לבלבל בינן לבין עובדות, בגלל
שיש מדענים (או כאלה שמציגים עצמם כמדענים) הציגו אותן ככאלה.

אנשים שנוטים לקש אנשים אחרים בגלל תארים, הם כמובן הראשונים
להתבלבל, ולכן הם גם האחרונים להבין שמאחורי התיאוריות והפרסומים
עומדים, אבוי, בני אדם שחלקם מועדים גם לשגיאות בשוגג, וגם
להסתרות/הטעיות וכד'. כשאתה מספר שנפילת מפעל חייו של מדען היא דבר
שמעניין רק אותו ולא את המדע, זה לא סתם התכחשות למציאות, אלא זו
דבקות דתית בקידושם של בני אדם.

אין ספק שכשמאמינים, הכל יותר פשוט (גם אם המאמין מספר לעצמו
שהוא חילוני רציונליסט מובהק...), אבל העולם מסובך יותר, אללי...
ישן 22-02-2010, 22:06
צלמית המשתמש של Tallyco

Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "ברור שלא חייבים. למרבה הצער, זה טבע האדם שאינו משפטאי מובהק...;)"

דוקא כאן אני חושבת שאתה טועה - דורות של פיזיקאים מנסים במאמצי על להפריך תאוריות פיזיקליות כאלה ואחרות.
ביולוגים שמצליחים להפריך תאוריות - זו חגיגה מדעית. מי שמצליח אפילו להשחיל חור קטן בתיאוריה מדעית זוכה
בד"כ לפרסום הכ"כ נכסף בעיתונים המדעיים הנחשבים ביותר. הוא מועמד לפרסים היוקרתיים ביותר בתחומו
והוא בעצם "מגלה את אמריקה". מדע הוא שאילת שאלות מתמדת. כל עבודה נתונה לביקורת, ונכון - איש לא
נהנה לראות את מפעל חייו קורס, אבל תראה לי את המדען שיסתיר תוצאות מפריכות כשהתוצאות של פרסום שלהן
הן בד"כ מהחיוביות ביותר שקיימות בעולם המדעי...

מיכל - 20.1.13

מאיה - 9.11.14
נטע - 2.4.20

ישן 23-02-2010, 19:34
מנהל

בכל תחום יש פוליטיקה פנימית ומאבקי כח אבל אתה מגזים בצורה קיצונית
בתגובה להודעה מספר 121 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "זו חגיגה מדעית, כשאין מישהו "מכובד" שיש לו אינטרס שהתיאוריה לא תופרך..."

אני חושש שאתה לא מבין איך הקהילה המדעית מתנהלת, מה מוליך את המדענים ועד כמה יש מאמץ שוטף להפריך או לפחות למצוא חורים בתיאוריות קיימות, ישנות כחדשות. כפי שכבר נכתב כאן, פירסום יבוא בעיקר מהפרכה של תיאוריה קיימת או תיקון שלה, ופחות מאישוש של תיאוריה קיימת כי זה מה שמעורר עניין בקהילה המדעית. כך לדוגמא את דמאסיו שבדיוק היום אני מלמד על התיאוריה שלו ביחס לתפקיד האונה הפרהפרונטלית בקבלת החלטות. לפני כ10-20 שנה הוא הוא התחיל לפרסם את התיאוריה שלו על סמך מימצאים בבני אדם עם פגיעות ראש. הוא זכה לפירסום עצום ולהתלהבות עצומה בקהילה המדעית. זה לקח שנים ספורות והתחילו לפרסם מאמרים שמטילים ספק בתיאוריות שלו ומאז היא התפתחה ונוצרו כיווני מחקר חדשים בגלל הניסיונות להראות שהוא טעה. סתם דוגמא שמתייחסת לתיאוריה מעניינת במיוחד.
מדענים הולכים ראש בראש כל הזמן ולעיתים נדירות יחסית יש תיאוריות שזוכות לקונצנזוס מקיר לקיר, בדרך כלל אחרי הצטברות מימצאים תומכים. ואז יבואו מדענים צעירים שינסו להפריך את התיאוריה וכו'. אתה יודע עד כמה הבהבייוריזם שלט בעבר בפסיכולוגיה? ובצדק! ועדיין זה לא לקח יותר מעשור או שניים עד שהפרדיגמה/תיאוריה הזו עורערה על ידי גישות אחרות וסקינר ז"ל עם כל עוצמתו ויוקרתו הרבים יכל לזעוק ולהלחם מלחמת מאסף אבל זה לא יכל למנוע את הפיחות במרכזיות התיאוריה שלו.
ישן 23-02-2010, 21:13
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

לא, אתה חי פסיק מזה, ורוצה להשליך מחווייתך האישית על ה"קהילה" כולה
בתגובה להודעה מספר 124 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אני לא "רשאי להאמין", אני חי את זה!"

יובל נאמן היה גם מדען, ועד ליומו האחרון הוא סבר שלא קיבל פרס נובל כיוון שהאונ' שלו לא דחפה בשבילו, בעוד שאונ' של חוקר שעסק באותו תחום במקביל בארה"ב, כן זכה לדחיפה מצד האונ' שלו - וזכה בפרס.

גם הסיפור של המנחה שלך וגם זה של נאמן, לא משקפים אמת מוחלטת,
אבל האמת היא שהקהיליית המדענים אינה שונה מהקהיליות אחרות, הגם
שלכולנו היה רצוי יותר שתהיה שונה (בדיוק כפי שהיה רצוי לנו ש"משרתי
ציבור" אכן ישרתו את הציבור, ששופטים יהיו אובייקטיביים באמת וכיו"ב).

המציאות היא שבני אדם הם בני אדם. חלקם הגונים ואמיצים כמו המנחה
שלך, וחלקם הססניים ותחמנים. זה נכון לפוליטיקה, למשפט, למדע,
לשירות הציבורי, ולכל מקום שיש בו בני אדם.
ישן 23-02-2010, 21:25
מנהל

זה יותר הגיוני מלהסיק על סמך תחושות
בתגובה להודעה מספר 125 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "לא, אתה חי פסיק מזה, ורוצה להשליך מחווייתך האישית על ה"קהילה" כולה"

יובל נאמן לא קיבל נובל מסיבות פוליטיות. נו, אז? זה מנע מימנו לחקור או לפרסם? זה מנע מהתגליות שלו להפוך לנחלת הכלל?
ובכלל, פרס נובל זה הדבר הכי פוליטי שיש. הרבה אנשים שהיו ראויים לכך לא קיבלו פרס נובל וכאלו שלא היו ראויים לכך-קיבלו.
הייתי מאוד רוצה לסיים עם מכנה משותף אבל זה לא יילך. אתה לא מכיר את העולם המדעי מספיק על מנת להבין שהמנחה שלי בכלל לא היה אמיץ במיוחד ועד היום הוא בסך הכל אדם זהיר מאוד מכל הבחינות שלא שש (לרוע מזלי) להתעמת אפילו עם טכנאי המעבדה שלו. הוא פשוט לא היה מוכן לוותר על הזינוק לקריירה שלו מפירסום המימצאים החדשניים בכתב העת המוביל רק בשביל לא להרגיז את האיש הגדול. כמעט כל חוקר היה עושה אותו דבר ומי שלא-לא יגיע לשום מקום.
ישן 23-02-2010, 21:29
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

פרס נובל הוא פרס מ-א-ד "קהילתי". אני שמח שגם אתה מסכים עם היותו פוליטי...
בתגובה להודעה מספר 126 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "זה יותר הגיוני מלהסיק על סמך תחושות"

שכן זה בדיוק חלק מהעניין שלי - מדע הוא תלוי-פוליטיקה ותלוי-התנהגות
חברתית. זה לא טוב, זה לא צריך להיות ככה - אבל ככה זה בני אדם.

אני לא טענתי שאני לא מעלה טענותיי מתוך הנחות שאינן מבוססות-מחקר.
הלוגיקה שלהן יציבה בדיוק כמו זו של מישהו שמבסס מסקנות הפוכות על
חווייה אישית. חוויות אישיות אפשר להביא, כפי שהראיתי לגבי נאמן.

עם יד על הלב, אם יש שני חוקרים ואחד מעט מבריק מהשני, אבל חרא של בן
אדם וכל הבכירים מתעבים אותו - למי יש סיכוי גדול יותר לזכות בקביעות,
ובאפשרות לעשות קריירה במחקר? אתה מבין - הדברים אינם חד משמעיים. אתה זכית לראות מדען אמיץ. הוא בוודאי לא היחיד, אבל יש
אחרים, במספר לא מבוטל, שהיו מתנהגים אחרת ממנו.
ישן 23-02-2010, 22:06
מנהל

ראה, צריך להבחין בין 2 דברים
בתגובה להודעה מספר 127 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "פרס נובל הוא פרס מ-א-ד "קהילתי". אני שמח שגם אתה מסכים עם היותו פוליטי..."

ברור שיש הרבה מאוד פוליטיקה באקדמיה וכאן אין הבדל עקרוני בין מדעי החיים ושאר הפקולטות. אין ספק שקידום אקדמי גם בתחום המדעי מושפע מאוד מקשרים, מהיכולת להפעיל מרפקים וכו'. מי שלא יידע לעמוד על שלו, לדאוג לכך ששמו יופיע על פירסומי מחקרים שהוא היה מעורב בהם וכד' לא יקדם.
אבל יש הבדל בין זה ובין עבודת המחקר עצמה שם ההשלכות הפוליטיות זניחות בהרבה. חוקר שמצליח להגיע למימצאים טובים, ודווקא כאלו שסותרים תיאוריה קיימת, ירצה מאוד לפרסם אותם ולא משנה כלל את מי זה ירגיז משום שזה המפתח להצלחה שלו. במקרה הגרוע ביותר, הוא יחפש משרה באוניברסיטה אחרת (או מכון מחקר) ושם יקבלו אותו בזרועות פתוחות. בניגוד למדעי החברה או הרוח, קשה להתווכח עם מימצאים מניסויים מדעיים שבוצעו כמו שצריך. גם מי שיתווכח עם משמעות התוצאות יעריך את המחקר וירצה שחוקר כזה יעבוד איתו.
ולגבי פרס נובל-פרס נובל איננו מייצג את עולם המדע, ולו משום שמעטים מאוד זוכים בו. לא פעם מדובר במעין פרס "מפעל חיים" שמקבלים בגיל מתקדם על מחקרים שעשית לפני עשורים...השאלה הרלבנטית היא האם יובל נאמן אי פעם ביטל מחקר או גנז פירסום טוב משום שחשש להרגיז אישיות זו אחרת.
ישן 22-02-2010, 18:46
מנהל

עם כל הבעיתיות שהיתה ויש לתורת האבולוציה, היסודות המרכזיים שלה לא הופרכו
בתגובה להודעה מספר 100 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "בהחלט, ידוע שהמדע מורכב כולו רק מהוכחות מוצקות, ולא מתיאוריות שחלקן הופרכו...:)"

והם זוכים לאישושים שדארווין לא חלם עליהם.
באופן כללי, אפשר לדבר על 2 יסודות מרכזיים בתורת האבולוציה:
1. שאורגניזמים אינם קבועים ,כפי שהביאתנים הדתיים טוענים, כי אם דינאמים. כלומר, שאורגניזם X יכול להביא לעולם אורגניזם X עם שינויים מסויימים ושינויים אלה יכולים לבסוף לבסוף להפוך משותפים לכלל האורגזנימים מסוג X וככה בהדרגה תקבל לבסוף אורגניזם Y שונה מאוד.
2. שהעיקרון שקובע מדוע שינויים אלו ולא אחרים יבואו לעולם ויהפכו משותפים לכלל האורגניזמים מאותו סוג הוא עיקרון שרידות המתאימים ביותר.
הוכחות ליסוד הראשון יש בשפע. ידוע לנו היטב מהמחקר על גנטיקה (שהתרחש רובו ככולו הרבה אחרי שדארווין התחיל להריח את הפרחים מלמטה) שהDNA לא משוכפל ומועבר באופן מושלם אלא מתרחשות מוטאציות למיניהן ועל כן אתה יכול לקבל פנוטיפ עם מאפיינים שונים מהמקור.
לגבי עיקרון השרדות המתאימים הרי שזה קצת יותר בעייתי להוכחה חד משמעית ולא פעם מדענים חוטאים במתן הוכחות בעניין שהם בגדר טיעונים סיבוביים. אבל, יש בהחלט עדויות תומכות. כך למשל את עניין החיידקים העמידים לאנטיביוטיקה. איך חיידק מסויים הופך עם הזמן לעמיד לאנטיביוטיקה מסוג מסויים? האם זה לא נובע מכך שחיידקים ספורים נולדים עם מוטאציה שמגנה עליהם מהאנטיביוטיקה, הם שורדים טוב יותר מהאחרים, יש להם יותר סיכוי לפיכך גם להתרבות ובהדרגה כל אוכלוסית החיידקים מאותו סוג יהיו בעלי עמידות זו? אני מתקשה למצוא הסבר הגיוני אחר.
כלומר, אפשר להטיל ספק בכל מיני היבטים של תורת האבולוציה אבל לשלול אותה לחלוטין זה מנותק למדי מהמציאות. מה עוד שהמקור לאותה שלילה הוא בפירוש לא מדעי אלא אידיאולוגי צרוף.
ישן 23-02-2010, 21:30
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
נו באמת עם כל הכבוד
בתגובה להודעה מספר 144 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "שמעת על הרב אמנון יצחק?"

אפילו הרב אמנון יצחק ירעד כאשר הוא ידבר על גדולי ישראל שהבאתי.
זה שהוא לא בוחר להביא מדיבריהם או מקורות חייהם זה תשאל אותו.
למשל הוא לא יספר לך שהרמח"ל היה מגולח או שכל תלמידיו היו סטודנטים באוניברסיטת פאדובה.
או על הגר"א :
נודע למשגב, שרבנו… עסק הרבה גם בחקירת סגולות הטבע מחקרי ארץ, לשם השגת חכמת התורה ולשם קידוש השם בעיני העמים ולשם קירוב הגאולה. עוד [=כבר] מצעירותו הראה נפלאות בכל שבע החכמות והירבה לבקש. גם ציווה לתלמידיו ללמוד כמה שאפשר בשבע החכמות של מחקרי ארץ גם כדי להרים את חכמת ישראל על-פי חכמת התורה בעיני העמים, על-פי הכתוב 'כי היא חכמתם ובינתכם לעיני העמים'. ובזה יהיה עליונות ישראל הרוחנית, ועל-פי הכתוב 'לתתך עליון על כל הגוים, אשר עשה לתהלה ולשם ולתפארת'… ומפה לאוזן אמר לנו הרבה פעמים: מה עושים תופשי התורה שלנו בעד קידוש השם כמו שעשו הקדמונים מגדולי ישראל, שרבים מהם קידשו שם שמים על ידי ידיעתם המרובה בחקירת מצפוני הטבע מנפלאות הבורא יתברך שמו, אשר גם רבים מחסידי האומות העלו על נס את חכמת ישראל חכמי התורה, אנשי הסנהדרין, תנאים ואמוראים, וכו' ובדורות המאוחרים רבנו הרמב"ם, ובעל התוספות יום טוב ועוד, אשר הירבו לקדש שם שמים בעיני הגויים על ידי חכמתם במחקרי ארץ.

ישן 23-02-2010, 23:22
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
גם החת"ם סופר
בתגובה להודעה מספר 157 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "עם כל הכבוד לרב קוק - ויש כבוד רב"

בעצמו לא התנגד למדעים:

ציטוט:
יחסו לחכמות ומדעים

למרות התנגדותו לשינוי בלבוש המסורתי ובסדרי התפילה, סבר שאפשר ללמוד גם לימודים כלליים בתנאי שהם באים אחרי לימוד התורה. עיקר חששו היה שההשכלה תשמש כשער להתבוללות, כאשר איננה מלווה בתודעה יהודית ראויה ולכן הסתייג ממנה במקומות אחדים‏‏[21]. את הברכה "אשר נתן לנו תורת אמת, וחיי עולם נטע בתוכנו" פירש, תורת אמת היא התורה, וחיי עולם הם מדעים ודרך ארץ של העולם הזה. קודם תורה ואחר כך מדע‏‏[22]. הוא ראה את החכמות כמסייעות להבנת התורה, בדרשתו בפרשבורג ב-1811 אמר "כי כל החכמות הם רקחות לתורה, והמה פתחים ושערים לה."

במיוחד בהיסטוריה סבר כי אי אפשר לגשת אל בעיה חדשה ללא בחינת העבר, מפני שכח המציאות כפי שהתגלה בהיסטוריה, הוא חזק יותר מטענות עיוניות. הוא הדריך את תלמידיו ללמוד בין היתר בספר יוסיפון. החת"ס עצמו תרם תרומה אישית להיסטוריה המקומית, וכתב את "ספר הזיכרון" שבו הוא מספר על מאורעות שונים שהתרחשו בתקופתו.

החת"ס עצמו למד אצל הרב טיבלי שייער במיינץ, גם מתמטיקה, אסטרונומיה והיסטוריה, והיה לו ידע נרחב בפילוסופיה, אנטומיה ושפות כגרמנית וצרפתית. החת"ם סופר אף העסיק את אנטון שמיד בהוראת מדעים לבניו. הוא שבח את ספרו של דוד פריזנהויזן "מוסדות תבל" שבו הוא מעה תוכנית לייסוד בית מדרש לרבנים שבו לצד ידע תורני יינתן ידע במדעים כלליים. בהספדו של ידידו, רבי דוד זינצהיים הזכיר כי הלה רכש השכלה חילונית לצד השכלה תורני רחבה, ולכן הייתה לו השפעה רבה בחוגי הממשלה הצרפתית. כאשר קהילת פיורדא התלבטו בין מספר רבנים לכהונה בקהילה צידד ברבי יהושע מראביץ שנוסף על למדנותו ויראת השמים שלו "היה בקיא גם באשכנזית ולפי מלכים יתיצב". הוא גם אישר הקמת בית ספר לצעירים יהודים ללימוד לשונות חול, מלאכה וחקלאות ‏‏[23].

כך שטענתך בדבר התנגדות התורה לחידושים מדעיים טכנולוגיים נסתתמה סופית.

ישן 23-02-2010, 18:28
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

נגמרו לך הטיעונים אז חזרת לניתוחים פסיכולוגיים? אכן, מדען רציני...
בתגובה להודעה מספר 140 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "אני לא שותף לאובססיה שלך לעסוק באנשים, מניעיהם כתחליף לנושא"

תראה, אני מבין אותך. יש דיון העוסק במישהו שהוא כל הדברים שאתה שונא:
גם דתי, גם ימני וגם "הארץ" הוציא נגדו פתווה. לא פלא שאתה מרגיש מחוייב
לזעוק, ולהתחיל לדרדר דיון ברגע שנגמרו הטיעונים (אגב, לא אשמתך -
כמי שאינו עוסק במדע אבל הורגל להתייחס לעצם המושג כאל משהו קדוש, טבעי שהטיעונים שלך יהיו חסרי עומק - זה מגיע לשיא כשאתה מחלק ציונים
לרמת "מדענותו" של מישהו שהמדע הוא מקצועו די הרבה שנים, ויש לו
קבלות בנושא...).
עם זאת, ראוי, כמי שמתיימר להיות ענייני, לנסות לבחון את הסוגייה באופן טיפה אובייקטיבי: איפה היית כששלומית עמיחי חילקה חוזרי מנכ"ל
בולשביקיים ופיטרה מורים שלא הלכו בתלם? שם היה מותר להתערב
בחינוך?

מדען ראשי במשרד החינוך זה תפקיד חסר משמעות. מנכ"ל המשרד דווקא
מחזיק בעוצמה רבה וישירה לגבי אופיח המערכת. משום-מה "הארץ" לא
זעק אז, ואתה לא חילקת ציונים לרמת הבנתה של הגברת עמיחי בחינוך.
הסיבה מובנת מאליה, לכל מי שכשיר להסתכל במציאות בעיניים, ואינו
מאמין עיוור בדת (גם אם רואה עצמו כאתאיסט שבוחן עובדות לעומק...).

ההבדל היחיד בינך לבין הדתיים שאתה מתעב, הוא שהם מודעים לכך שהם מאמינים במשהו שאינם יכולים להוכיח, שאולי קרה נס ויתגשם מתישהו, בשעה שהאמונה שלך כבר הופרכה, ועדיין אתה נאחז בה,
ומזדעק בעוז כנגד המציאות...
ישן 22-02-2010, 18:55
  מבקר המדינה מבקר המדינה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.06
בתגובה להודעה מספר 98 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "ברגע שאמרת "אני מאמין" - חרגת מתחום המדע..."

יפה אמרת! לשיטתך גם דארווין אינו מדען שהרי אמר:

"אני מאמין שההסבר טמון בעובדה שעדיין לא התגלו רוב רובם של הממצאים הגיאולוגיים"

וזאת בתשובה לקושיה שהוא עצמו הקשה על התאוריה שלו:

"מדוע, אפוא, לא נמצאו אותן צורות ביניים בשום שכבה גיאולוגית? אולי זוהי הטענה הבולטת והחמורה ביותר שאפשר להעלות נגד התיאוריה שלי"

ואכן טענה זו העלה הפרופסור סטיפן גולד מאוניברסיטת הרווארד, אשר כתב כי "העובדה שצורות הביניים לא נמצאו בין ממצאי המאובנים נשמרת כסוד מקצועי בקרב חוקרי המאובנים".

ומדוע באמת עובדה זו נשמרת כסוד מקצועי? גם על קושיה זו עונה דארווין עצמו, ופוסק חד משמעית:
"כל הדוחה את הטענה שצורות הביניים קיימות אלא שעדיין לא נתגלו, חייב לדחות את התיאוריה כולה".

לפיכך, לא ייפלא בעיניך כי יש מי שדוחה את התיאוריה כולה.

ולענייננו, האשכול הזה יצא מכל פרופורציה. קריאות החל מפיטורין וכלה בצליבה של מי שבחר שלא להאמין לתאוריית דארווין הן ממש ביטוי לפנאטיות דתית של סגידה לדארווין. סוג של ג'יהאד דארווינסטי: "להרוג את הכופרים"!

אז מי פה בדיוק הפנאטים הדתיים בעלי האמונה העיוורת?

סוגדי דארווין נוקטים בכפייה דתית, האוסרת להקשיב לקולות קצת אחרים של מדענים אחרים.

ישן 23-02-2010, 06:50

והנה הבוקר מבהיר לנו העתון לישראל חדשה/חלשה כי יש אג'נדה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי minimax שמתחילה ב "קריאות לפטר את המדען הראשי במשרד החינוך בעקבות ההתבטאויות נגד האבולוציה"

דף התעמולה האנטי ציוני המכונה 'הארץ' מקדיש את מאמר המערכת לגבי אביטל ולוקח אותנו לא פחות ולא יותר למשפט הקופים http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1151650.html

וכשעיתון הארץ יוצא למסע צלב ידוע לכל אחד בבראנז'ה כמה משתלם להיות אינקוויזטור.

העיתון אשר לא הוטרד מהפקדת המשרד בידי אנשים המבינים יותר רוצחי ילדים פלשתינאים מאשר את הדאגה לשלום הילדים שעל חינוכם הם מופקדים, אלה שקיבלו באהבה וגאווה את הכנסתו לתוכנית הלימוד של משורר הטרור המוסלמי - מזדעקים כקוזק נגזל.

זו מהומה יזומה כמובן אבל כל שלטון פחד ובערות מתבסס לא רק על קומיסרים אלא גם העיוורון של מי שלא רואה את הסכנה שבדיקטטורה המחשבתית ומתקהל ברחוב בזמן ש'אויב הצבור' מובל לתליה. האם יש חפיפה בין אלה שרצים להשליך אבנים בתקשורת על גבי אביטל לבין אלה שרצו להשליך פרחים על ערפאת המגיע לארץ ישראל? בודאי שכן.

אין מדען דתי יהודי או נוצרי שיכול לקבל את האבולוציה כפשוטה. שילוב האמונה והידע מצריך התפתלות לא מעטה. משמעות הדיקטט של הארץ - לא יקום ולא יהיה בישראל נושא בתפקיד מדעי כלשהו החובש כיפה. אם קצת נרחיב את האיסורים הרי שלא יכול להיות גם אדם דתי בתפקיד משפטי שכן הוא יקלע לעימות בין חוקי הכנסת להלכה ולא בתפקידי הוראה שכן תפישות העולם שלו עלולות בעת דילמה להוליך את התלמיד אל המקום ממנו הוא משקיף אל העולם ולא חלילה אנשים מנומסים, 'נטולי דת' ואובייקטיבים כשולמית אלוני.

הבה נמשיך ברוח הארץ: בעלי אמונה דתית לא יכולים לשרת בצבא בתפקידי פיקוד שכן אם יקלעו לסתירה בין הרב לבין הרמטכ"ל הם עלולים לעשות חלילה את מה שעשו קודם לכן סרבני 'מצפון' מהשמאל וגם אנשים שגרים מעבר לקו הירוק אם לא יתחייבו משפטית כי יפעילו כל אלימות ויגלו חדווה במקרה ויצוו להרוס את הבית בו גדלו ולהעמיס את אחותם על אוטובוס ישיר לאתר חראווילות.

אסורה העסקת דתיים וכו' בלשכת העתונות הממשלתית שכן בודאי שיוטו ע"י אמונותיהם וישבשו את חופש הבטוי של נושאי דגל הנאורות ב'הארץ' ועוד ועוד.

טיפ טיפ של הרחבה וכבר נמצא דרך לצרף לכת המנודים מסורתיים, ימניים בכלל, יוצאי עדות המזרח החשודים בהשקפה מסורתית, עולים מחבר המדינות וסתם אשכנזים ממעמד הביניים שלא חושבים נכון.

ואופס.. אין דמוקרטיה. דבר מסוכן הרבה יותר מאשר 'גבי לא אוהב קופים' לספרי הלימוד חוץ מאשר אם אתה נמצא בצד של 'לואי' ו'המדינה זה אתה'.

כשנגמרים התרוצים האמיתיים כגון 'תנו לנו כוח למכור אתכם ולהתעשר ואנו נביא את אלוהי השלום' עוסקים ב'גבי לא אוהב את דרווין' ו'שרה לא אוהבת את העוזרת'.

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 23-02-2010 בשעה 07:06.
ישן 23-02-2010, 07:01
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

בדיוק. כל נוטרי המדע הטהור, ישבו ושתקו כשמונתה שרה שהבינה לליבם של מלי נשים...
בתגובה להודעה מספר 166 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "והנה הבוקר מבהיר לנו העתון לישראל חדשה/חלשה כי יש אג'נדה"

ושכמנכ"לית (בשתי קדנציות נפרדות) ישבה ובדקה כקומיסר קדפן, כל סטייה
מה"קו המפלגתי הנכון לחינוך", נורא מזועזעים מכך שמונה אדם לתפקיד
חסר משמעות, שהצליח לפגוע להם באחד מעיקרי האמונה המיובאים
ממערב אירופה ומהפרוגרסיביים של ארה"ב, הלא הוא סיפור ההתחממות
הגלובאלית.

כל ההיסטריה סביב אביטל מתחילה בכך שבמשך חודשים הוא שם ללעג
ולקלס את "המדע" שמאחורי התיאוריה הזו, וכעת, כשפתאום צצים עוד
כופרים (אחרי ה"קליימטגייט" בבריטניה), הצורך לעשות ממנו דוגמא ומופת,
הפך הכרחי ודחוף (בדיוק כפי שכולם נרעשו מדברי יעלון על שלום עכשיו,
בשעה שגדולי המזדעזעים מכנים את המתיישבים "סרטן", בערך כל רבע
שעה...).

אין כאן סיפור הקשור באביטל. יש כראן סיפור הקשור ביכולת של כמה
עיתונאים לייצר מסע צלב מכלום, כדי ליצור הרתעה כלפי אחרים. לאביטל
יש בעייה חמורה יותר מאחרים - בניגוד לשרון/חשודי ואחרים, שיכולים
"לחזור בתשובה" אביטל הוא איש ישר, ולכן חזקה עליו שיישאר מטרה...
ישן 23-02-2010, 20:21
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

וואלה הרמת לי להנחתה, כפי שציין מורי ורבי:)
בתגובה להודעה מספר 174 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "לא ילך לך. היא לא שווה כלום, אבל זה לא שייך לעניין"

ראשית, חבל לי שרק היום, כשהיא רחוקה מהתפקיד, נזכרת שהיא לא שווה
כלום. כשישבה על הכסא וערכה טקסי אוטו דה-פה למורים כופרים (כן, יש
אצלכם הרבה סוגי מינות...), לא זכינו לראות אותך שופך חרונך הנודע עליה.
למה חיכית שאני אזכיר אותה?...
באשר לסוגיית השאלה מי ראוי, כבר עניתי למטה: בעולם מושלם מהם לא
היה מתמנה. בעולם לא מושלם, בו היא מונתה פעמיים לתפקיד ב-א-מ-ת
חשוב, אין כל מניעה שגם הוא ימונה. היו, ישנם ויהיו גרועים ממנו לתפקיד.
החבורה הפוסט-מודרנית שחולשת על חלק נכבד מהאוניברסיטאות עלולה
להמליץ שאת מקומו תמלא ד"ר לאחד ממדעי החברה, אולי חוקרת נועזת
שגילתה שישראלים לא אונסים ערביות כי הם גזענים?
ישן 23-02-2010, 20:03

חוששני כי שנינו לא ברי שכנוע בנושא. ובכל זאת שבתי והתחברתי בכדי לומר ש:
בתגובה להודעה מספר 170 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "אני חושב ששנינו נחיה טוב עם המחלוקת"

[1] יתכן ואתה מזדקן....

[2] יתכן וההצלחה של רשת 'קפה ג'ו' גרמה לך להרדם בשמירה.

וזאת מאחר ובטוי כמו "כופר אבולוציה" הינו בגדר 'שגיאה ויכוחית' ממדרגה ראשונה ולמעשה מהווה 'הרמה להנחתה' ל ori !!

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אני מחקה את :) ori

"כ-ו-פר א-בו-לו-צ-יה? האינקוויזיציה של 'כנסיית השלומיזם' חזרה לפעול? ומה השלב ה-ב-א? דרישת הצהרת אמונים לאבולוציה מכל מועמדת לתפקיד מורה ל-בי-ולו-גיה? הצהרת אמונים למינימליזם מכל מועמד ללימודי ארכאולוגיה? רק מח"כים ע-ר-ב-יים אסור לדרוש שבועות אמונים? רק למורה ערבי לאזרחות מותר לכפור בעקרון של מדינת היהודים" וגו'

מאחר וזמן העריכה עבר, אני מציע בחום כי תפנה לאדמין הזמין בכדי לתקן את המשגה

נ.ב

הלוואי והייתי יכול להתבדח גם על עיתון הארץ. זהו כמובן נושא שמצדיק אשכול נפרד ופעם אחרת.

נ.ב.ב

אורי! הגבתי במקומך ואתה חייב לי, אז מה דעתך לבקר קצת בפורום היסטוריה?
ג'ו גם אתה מוזמן, רק בעדינות בבקשה
ישן 23-02-2010, 18:10
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

ממש לא רלוונטי שאתה ורעיך הסכנתם שנים עם "אנשי חינוך" כל זמן שהם מאנ"ש...
בתגובה להודעה מספר 168 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "לא תעזור ההסטה מלב הענין לא לך ולא לישראלה היפה"

ופתאום גיליתם שחינוך ילדי ישראל הרכים מופקר לידיו של מישהו שנושא
בתואר שרובכם לא שמעתם עליו עד שלשום, כשראיתם ת'כתבה בהארץ...
אתה מבין, העובדה שתשים את המילה "מדען" במרכאות, לא תוריד ממנו,
שכן הוא לא ממש צריך להציג בפניך את הקבלות להיותו מדען - הקבלות שלו
נובעות משנותיו הארוכות במערכת הביטחון, שם הועסק בדיוק בגלל השכלתו
המדעית...
העובדה שכל המהומה סביבו היא מלאכותית, היא רלוונטית עד מאוד. עיתון
מוטה ודל-תפוצה ייצר עלק-שערורייה, ואתה ושאר הששים-לקרב אצים-רצים
לשחק לידיו של מישהו שמתץפוצץ מצחוק מלראות איך שוב הצליח לעורר
ג'האד קדוש כנגד אחד מהכופרים - ועוד עשו זאת בשם המדע, לא פחות...
ישן 23-02-2010, 18:40
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

כל המלחמה נגדו היא מלאכותית, ולכן הדיון על מניעי מכריזי הג'האד נגדו הוא רלוונטי
בתגובה להודעה מספר 188 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "אין מצב שתתן תגובה רלוונטית :("

רובכם לא שמעתם על התפקיד הזה, עד ש"הארץ" סיפר לכם מיהו.
האיש הזה הוא מדען (הוספת של המילה שימושי, היא אולי סוג של ירידה
בדרגה בעיניך, אבל אני מניח שאלה שמתמשים במערכות שסייע לפתח,
דווקא חושבים שטוב לא כולם עוסקים רק בתיאוריה...), שכשיר לתפקידו,
בדיוק כפי שגברת שניהלה את כ-ל המשרד והייתה אמונה על תכניתהלימודים
כולה, כיהנה בתפקיד במשך שתי קדנציות, וכל החרדים לחינוך הילדים, לא
הוטרדו מכך, שילדינו חשופים לבלבולי מוח דתיים השכם והערב (הוי כמה
שהיא ודומיה קדחו בנושאם אוסלואידיים למיניהם...).

אתה מבין, כדי שאני אחשוב שמישהו אינו ראוי לתפקידו, לא מספ]יק
שעיתון יגיד לי את זה עליו. אבל כנראה שזה בגלל שאני מעדיף לחשוב
לבד, ואין לי אדמו"רים למיניהם, המפיצים פשקווילים בברודשיט...
ישן 23-02-2010, 20:13
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

שייך להפליא. היא כיהנה שתי קדנציות ואני לא זוכר מחאה שלך...
בתגובה להודעה מספר 192 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "גם שלומית לא מתאימה. מה הזה שייך?"

על עצם הצבת פנאטית דתית שעסקה בכפייה דתית ברוטאלית (ולה, כאמור,
היו כלי אכיפה, שהיא לא היססה להשתמש בהם) של האידיאולוגיה הדתית
שבה היא מאמינה.
אם הצלחת לישון בשקט בשעה שאדם כמוה כיהן כ"כ הרבה שנים, בתפקיד
כזה, תרשה לי לפקפק עד מאוד בחרדות שמסב לך מינויו לתפקיד זניח, של
ד"ר אביטל...

ולשאלתך: בעולם מושלם - שלומית עמיחי לא הייתה יכולה להתמנות
לתפקידה, וד"ר אביטל גם הוא היה מכהן בתפקיד אחר.
למרבה הצער, בעולם הלא-מושלם שבו אנו חיים - כל זמן שאנשים כמו
עמיחי יכולים לעמוד בראש פירמידת החינוך, הרי שאני מתקשה למצוא
אנשים שלא יכולים לשמש בתפקידים במערכת הזו.
מבין האנשים שלא מתאימים לתפקידיהם במשרד החינוך - היו, ישנם ויהיו גרועים בהרבה מד"ר אביטל.
ישן 23-02-2010, 21:25
צלמית המשתמש של looklook
  משתמש זכר looklook looklook אינו מחובר  

אנתח את דבריו ואת דבריך.
בתגובה להודעה מספר 207 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "הנה דבריו"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Sam Weller
"אם בספרי הלימוד יכתבו באופן מפורש שמוצא האדם מהקוף, ארצה שהתלמידים ייחשפו לדעות אחרות ויתמודדו אתן.

האם הוא התנגד ללימוד האבולוציה כאן? האם הוא שלל אותה מנימוקים דתיים?

יש הרבה אנשים שלא חושבים שתורת האבולוציה היא נכונה.

איפה הבעייה כאן?

חלק מהחובה שלי, במסגרת תפקידי במשרד החינוך, היא לבדוק את תוכניות הלימודים"

יופי!

מכיוון שאין כיום תאוריה אלטרנטיבית לאבולוציה, "הדעות האחרות" הן מן הסתם לא מן התחום המדעי.

אין דעות אלטרנטיביות לאבולוציה? אין מדענים שחושבים שהאבולוציה שגויה? אם כך זה רע מאוד ואותם מדענים הם "מאמינים" ולא אביטל. גרועה במיוחד הוא הדוגמא של הדוקטור המצוטט בכתבה שחושב שבגלל שתאורית האבולוציה איתנו יותר מ-200 שנה אין לערער עליה. שזה ההפך ממדע. בסוף גם הואלת לנחש מניין הדעות האחרות ועל סמך הניחוש הזה אתה קורא לפטר אותו???

כך או אחרת, אין כאן שום התנגדות דתית לאבולוציה. שניכם יריתם כאן חץ וציירתם סביבו מטרה.

ישן 23-02-2010, 22:08

שתהיה לי בריא. אני רוצה למקלחת ואתה מחזיר אותי לאשכול הזה וגם לזכרונות:
בתגובה להודעה מספר 209 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "אתה מנסה ליצור יש מאין"

פעם, לפני כשניים וחצי עשורים השתתפתי באיזה קורס ששיאו היה נסיעה קבוצתית עם שני פרופסורים לביולוגיה ללילה בחוף ניצנים. ראינו, דיברנו, שאלנו ונהנינו.

בלילה הודלקה מדורה והשעור המשיך באופן לא פורמלי. אניי שאלתי שאלת סטודנט חוכמולוג שהזכירה את הזנבנים והדליקה את פרופ' אמוץ זהבי [להלן א.זנבני החביב] לפתוח בנאום הגנה מליצי על תאוריית ההכבדה.

הימים היו כעשור ויותר לאחר שהעלה את הרעיון המבריק, זהר בשמיים וכובה בזרנוקים של שומרי הדרוויניזם הטהור. זהבי סיים את נאומו הנוגה במילים: "איני יכול לסתור את דברי הרואים אחרת את האבולוציה אבל יש שתי גישות במדע"

פרופ' חפץ, מומחה לאנטמולוגיה שהיה המרצה השני נטל את רשות הדיבור תוך שהוא משועשע כולו ואמר לאוזני הקהל המצחקק ופרופ' זהבי הנבוך: "נכון שיש שתי גישות. אחת של אמוץ ואחת של המדע"

חמש שנים אח"כ שב החיוך לפניו של זהבי ורעיונותיו שבו ונידונו ברצינות. מי שלא מערער לא מהרהר.

ונכון שהסיפור שלי אינו מתאים במאת האחוזים לארוע הנוכחי אבל הוא בהחלט יפה וחבל היה שתחמיצו אותו ["החיוך האנוכי והשען המשועשע - האבולוציה של הספור השטותי" מחקרו המונומנטלי של ישראלה. בכל חנויות הספרים ובכל חנויות סטימצקי שזה בעצם אותו דבר. עכשיו במבצע. קנה חבילת נס קפה של עלית וקבל כריכת ספר במתנה!!]

ישן 23-02-2010, 21:53
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.01.05
אין גם תאוריה אלטרנטיבית לאלקטרודינמיקה קוונטית
בתגובה להודעה מספר 208 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "אנתח את דבריו ואת דבריך."

אביטל לא מתנגד ללימוד האבולוציה, אבל הוא מבקש ללמד אותה במקביל ל"דעות אחרות" שנכון להיום זהו שם אחר לבקורת תאולוגית על התאוריה. הדעות הללו אינן מתחום המדע ולכן אינן ראויות להכלל בתוכנית הלימודים המדעיים.

אנשים שלא חושבים שהתאוריה האבולוציונית אינה נכונה צריכים לספק הוכחות נסיוניות לכך או להמציא תאוריה מדעית אלטרנטיבית, כך עובד המדע.

אין מדענים שחושבים שהאבולוציה שגויה משום שהתאוריה הזאת שרדה מספר מהפכות אדירות במדע ולא רק שלא הופרכה, אלא היא רק קיבלה חיזוקים בנסיונות מעבדה, בממצאים ארכיאולוגיים ואחרים ובביולוגיה מולקולרית. יש מדענים שטוענים שהיא איננה שלמה, אך אין ממצאים שמערערים על התאוריה הבסיסית. במדע לא ממציאים תאוריות סתם מתוך רצון ליצור אופוזיציה, אלא רק כאשר מוצאים פגמים שאינם ברי תיקון בתאוריה קיימת, או שמוצאים תאוריה חליפית פשוטה יותר שעולה בקנה אחד עם הידוע עד כה.

יש בהחלט התנגדות ממסדית דתית לאבולוציה לא רק ביהדות. אבל מובן שאין סתירה בין אמונה ודת לאבולוציה. כמה מחברי הטובים הם גנטיקאים דתיים שחיים בשלום עם זה ועם זה.
ישן 23-02-2010, 21:40
צלמית המשתמש של looklook
  משתמש זכר looklook looklook אינו מחובר  

אתה שוב מצליח להתחמק משאלת הפיטורין
בתגובה להודעה מספר 233 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "אתה שוב לא מדייק (בלשון המעטה)"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Big Joe
זה מה שהאיש אמר: " "כאשר התורה שלך מתבססת על תורת ההתפתחות של דרווין והנגזרות שלה, אתה מתבסס על יסודות לא-אמוניים, כלומר, אין אלוהים".

וזכותו של אביטל לטעון שכאשר אתה מאמין בתורת דרווין לפרטי פרטיה (ללא הסתייגויות כגון של קוק) אתה למעשה מאמין שאין אלוהים. יש גם הרבה מדענים חילוניים שטוענים כך. זה לא התנגדות לדרווין ממניעים תאולוגיים (המשפט שציטטת לכשלעצמו הוא אפילו לא התנגדות לדרווין, משום מניע)

ישן 23-02-2010, 23:26
  מבקר המדינה מבקר המדינה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.06
בתגובה להודעה מספר 239 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "אדרבא. תלמד אותי משהו חדש"

"מדען נחשב" ששולל את תורת האבולוציה!

המממ... פרופסור ארנסט צ'יין - חתן פרס נובל לביולוגיה! שלל את תורת האבולוציה. מספיק מכובד בשבילך?

יש מספיק מדענים שלא קונים את סיפור האבולוציה. תכיר בעובדה הזו ותסיים כבר את האשכול הזה.

או למשל, הפרופסור גולד מאוניברסיטת הארווארד, שבצורה מעניינת השתמש במושגים מעולם הדת, דווקא כדי לתאר את אותם האדוקים בדת האבולוציה שהעלו את דארווין למעמד של "קדוש" כלשונו.

ואם אלו לא מספיק מכובדים בשבילך, יש גם את פרופסו קנת סו מהמכון הטכנולוגי של שוויץ, שציין במפורש שמחקרים רבים הנחיתו "מכת מוות" כלשונו, על מעשיותיו של דארווין.

ישן 25-02-2010, 08:07
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 240 שנכתבה על ידי מבקר המדינה שמתחילה ב ""מדען נחשב" ששולל את תורת..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מבקר המדינה
"
או למשל, הפרופסור גולד מאוניברסיטת הארווארד, שבצורה מעניינת השתמש במושגים מעולם הדת, דווקא כדי לתאר את אותם האדוקים בדת האבולוציה שהעלו את דארווין למעמד של "קדוש" כלשונו.

סילוף דתי מצוי. "הפרופסור גולד" או "פרופסור ס. ג'. גולד" שמוזכר וממוחזר במאמריהם של רבנים שקרנים שעושים העתק והדבק אחד לשני, הוא בעצם סטיבן ג'יי גולד, המנוח, שלא רק שאיננו מתנגד לאבולוציה אלא פשוט מציע מודל מסויים (במסגרת האבולוציה) כחלופה למודל אחר (גם במסגרת האבולוציה). מה שבטוח, בריאתן הוא לא, גם לא תומך של תכנון תבוני. אבל ככה זה כשרב אנאלפבת מתרגם עם תוכנה (כי אנגלית אינו יודע) שקרים של כומר אנטישמי ומגייר אותם, והמון דוסים חסרי דעת מדקלמים אותם אחריו.

ונשאלת השאלה לדתיים השקרנים - אם אתם מאמינים בבריאתנות, שהיא תאוריה נוצרית, למה אתם לא מאמינים בישו? הרי האנשים שמאמינים בבריאתנות ותכנון תבוני ממשיכים את אותו הגיון כדי להסביר את משיחיותו של הנגר מנצרת...

ישן 23-02-2010, 22:51
צלמית המשתמש של ichpatli
  ichpatli ichpatli אינו מחובר  

שאלה נכבדה וכבדה -
בתגובה להודעה מספר 192 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "גם שלומית לא מתאימה. מה הזה שייך?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Big Joe
האם אדם שכופר באוולוציה יכול להיות אחראי על חינוך מדעי?
כן או לא?

טריביאלי שרלוק (לו כתבתי ווטסון היית עלול לפרש זאת כניסיון עקיצה...) - לשאלתך אם כופר באבולוציה יכול להיות וגו'. אם אביטל אכן כופר באבולוציה (ואני מוכן להניח שהוא אכן כופר כזה במידה כלשהי לפחות...) - מעצם העובדה שהוא משמש בתפקידו הרי נובע שהוא יכול לעשות זאת!!! שאלה מדוייקת וקולעת יותר היא האם נכון וראוי שכופר מסוג זה ישמש בתפקיד כזה? כדי להשיב לשאלה זו יש לשקול לא רק עד כמה מפריעה הכפירה המדוברת למילוי התפקיד, אלא להרחיב היריעה ולבחון גם האם יש בתפקיד הנדון, דרישות וכישורים נוספים, שיש בהם כדי להקטין מנזקי הכפירה ואולי אף להאפיל עליהם. מהעדר נתונים רלוובנטיים נוספים הייתי מותיר הסוגיה כמצריכת עיון ולימוד נוספים.
אם היית ממשיך ללחוץ לתשובת שחור/לבן - כן או לא? הייתי מאמץ את תשובתו של ORI - שהשירות הציבורי/ממלכתי רווי במינויים בלתי ראויים שנזקיהם אינם פחותים ואולי (ר"ל) אפילו עולים על אלו הנגרמים (אם בכלל) כפועל יוצא מהשלכות הכפירה על תפקודו של אביטל. לכן לא ניתן לראות במינוי ובאיוש זה כמנותק ומבודד מכלל המערכת והייתי אפילו נוטה לחשוב שראוי יהיה לשקול פיטורי אביטל, רק אחרי שיודחו מזיקים מובהקים ממנו ובעלי מידת התאמה פחותה, שמאיישים כהונות בדרג דומה ואף בכיר יותר בשירות הציבורי.
להבהרה ולמניעת כל ספק - אין זה ראוי שיוזמת המתיימרים לכתוב ל"אנשים חושבים" תשמש עילה לבחינת כשרות מינוי ספציפי מטעמי "כפירה בעיקר". בשתי מלים תשובתי לשאלתך (בנוסח שתוקן על ידי) היא - לא ולא! (שלילה כפולה משמעה חיוב...).

"טוב קצר וקולע מארוך וצולע" - (ש.ר.)

נערך לאחרונה ע"י ichpatli בתאריך 23-02-2010 בשעה 23:20.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:27

הדף נוצר ב 0.35 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר