לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-02-2010, 20:17
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
אכן. אגב, יש עוד המון דברים חסרי-חשיבות שאני לא לוקח ברצינות
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "לא, ההבדל בינינו הוא שאני מתייחס ברצינות להסברה"

שאר הנושאים שאיני לוקח ברצינות הם חסרי חשיבות כהסברה, אך אף לא
אחד מהם מפרנס בכבוד מאות משפחות של עסקני-אפולוגטיקה במיטב
ערי העולם...

באשר לשאלה מי ראוי יותר להחזיק באיים: בריטניה תפסה את האיים שהיו
פורמלית תחת שלטון ספרד, והיו כפופות למשנה-למלך בדרום אמריקה.
הדבר קרה כאשר ארגנטינה כבר הייתה עצמאית, אבל עדיין מסובכת
במלחמות עם כל הסביבה שלה, שגם היא זכתה לעצמאות באותה עת.
הארגנטינים תבעו מייד בעלות על האיים והבהירו שכיורשי המשנה-למלך
באותו אזור של העולם, הם היורשים החוקיים של האיים. זוהי טענה
שלדעתי יש לה משקל. בפועל, הכוחל של הצי הבריטי הפך את הסוגייה
לאקדמית, ורק אחרי 150 שנה הגיע ממשל צבאי של מטומטמים שהחליט
לנסות לצבור פופולאריות באמצעות יציאה למלחמה נגד צי מודרני, כשבידו
נורא אמצעים לטיבוע ספינות...
הבריטים אכן הביאו כמה אלפי מתיישבים, אבל הכמות של התושבים שם, היא בערך שליש מגוש קטיף, ו"בשביל שלום" מה זה גירוש של 3000
איש. דה-גול היה מוכן להפקיר מליון צרפתים באלג'יריה בשביל השלום,
לולא עשו שיקול נכון וברחו בהיסטריה...

בכל מקרה, אני לא מוטרד באמת מסיום הסכסוך שם. אשמח מאוד אם הסכסוך
יטרוד מנוחת כבוד "האחד" עד שיתפנה משאר עיסוקיו בעולם, ויתעסק רק
בזה, לפחות עד 2012...
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 24-02-2010, 20:42
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
מבולבל אם אתה לא לוקח את ההסברה ברצינות, אז מה אתה בכלל רוצה ממני?
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אכן. אגב, יש עוד המון דברים חסרי-חשיבות שאני לא לוקח ברצינות"

מה שחשוב לי זה איזו הצהרה או השוואה משרתת את המטרה שלי ואיזו לא. היות ואין לך עניין במטרה הזו (ולי אין עניין מיוחד בזכויות על איי פוקלנד כנושא בפני עצמו) הרי שהדיון בינינו הוא לחלוטין לא מאוזן.
הנוכחות הבריטית באיים החלה הרבה לפני שהספרדים החליטו לתפוס עליהם בעלות וכמובן לפני שנסוגה ארגנטינה. עובדתית, הספרדים ויורשיהם הארגנטינים בתקופה הקצרה שאחזו פורמלית באי לא ניסו ליישב אותו. בסופו של דבר, הקהילה באי חיה שם כבר 150 שנה וללא תחרות או סכסוך עם קהילה קודמת (שכידוע אינה קיימת) ולדעתי (ולא רק לדעתי) יש לרצון שלהם משקל רב יותר מאשר מתי בדיוק ולכמה זמן הארגנטינים החזיקו באי הזה, שאין לו שום חשיבות לארגנטינה מעבר לסימלי.
ואגב, שמעתי כמה דברים מעניינים לאחרונה ביחס למלחמה של 1982. מסתבר שחיל המשלוח הבריטי היה קטן למדי ושלמרות כל החולשות של הצבא הארגנטיני, זה היה עסק לגמרי לא פשוט.
ואגב, למקרה שמישהו יוטעה על ידי תגובתך: כל עיסוק שלי בהסברה הוא לחלוטין בהתנדבות ולא רק שלא ראיתי מזה סנט, עוד חייבים לי החזר כספי על כל מיני עבודות הדפסה אירגנתי...
ישן 24-02-2010, 21:22
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

אין חשש שמישהו יוטעה ע"י תגובתי. לא עלה על דעתי לטעון שאתה מתפרנס מהסברה
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אם אתה לא לוקח את ההסברה ברצינות, אז מה אתה בכלל רוצה ממני?"

ואני יודע שאתה מתנדב לעניין ומאמין בו בכנות - למעשה, צר לי על המאמץ
שאתה משקיע עבור מטרה כ"כ חסרת סיכוי, כאשר אפילו התקשורת במדינה
שלך ומשרד החוץ שלך, צלא מפסיקים לשים לך רגליים, באמצעות
אפולוגטיקה אינסופית...
אני מכבד את היחס שאתה נטותן לאוכלוסייה הבריטית במקום. הצרפתים
באלג'יר ישבו 130 שנה, ומנו מליון איש. זה אולי קצת פחות שנים, אבל מדובר
על פי 300 יותר בני אדם. לא שאלו אותם.
בגוש קטיף ישבו 9000 איש איש, גדל שם דור שלישי. לא שאלו אותם.

אני חסיד גדול של התחשבות בתושבים, אבל נורא מוזר לי שפתאום נורא
חשוב להתחשב באוכלוסייה שגרה שם, כשהיא כ"כ קטנה...
ישן 24-02-2010, 21:28
  hamora hamora אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.06
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אין חשש שמישהו יוטעה ע"י תגובתי. לא עלה על דעתי לטעון שאתה מתפרנס מהסברה"

גבולות ובעלות על טריטוריה הם כמעט לחלוטין תוצר של יחסי כוחות צבאיים ופוליטיים, כל השאר, בערך, שטויות.

למשל, הטיעון הגאוגרפי של ארגנטינה על המלווינאס היא שהם יושבים על מדף יבשתי שהוא חלק מדרום אמריקה. ספרד תאמץ בשימחה את העיקרון הזה כשמדובר בגיברלטר אבל תידחה אותו בבוז על מלייה וסאוטה (ישראל, אגב, יכלה להעלות טיעון דומה על סיני). הטיעון המנצח של הבריטים בפוקלנד ובגיברלטר, רצון האוכלוסיה המקומית להשאר תחת שלטון בריטי (רצון שלפחות במקרה של גיברלטר נשען על פטורים נדיבים ממיסים אבל הבריטים תמיד היו יריבים ערמומיים) לא עמד לה בהונג-קונג למרות שכשמרגרט תאצ׳ר, עטורת ניצחון ממלחמת פוקלנד, הגיעה ב1983 לסין בכדי לשאת ולתת עם הסינים על עתיד המושבה ברור היה שרוב מוחלט מהתושבים העדיף להישאר כנתיני הכתר (רבים מהם מצאו את עצמם בסופו של דבר בבריטיש קולומביה), למה? כי הסינים כבר אז היו חזקים בהרבה מהארגנטינאים.

מי שמחפש מקבילה בריטית למצב בינינו לבין הפלשתינאים לא צריך לחצות את האטלנטי, הסיטואציה בצפון אירלנד דומה הרבה יותר אבל כמובן שהימין הישראלי (בצדק מבחינתו) יהיה זהיר הרבה יותר להעלות את ההשוואה הזו.

למעשה צפון אירלנד יכולה ללמד הן אותנו והן את הפלשתינאים כמה אמיתות מעשיות; למשל שמפעל ההתנחלות הפרוטסטנטי בתריטוריה הצליח! הם אכן הפכו לרוב, הישג שהימין הישראלי לא מעז אפילו לחלום עליו ביו״ש וראה זה פלא, הרוב הפרוטסטנטי לא יכול היה להבטיח לתושבים לא שקט, לא שלום, לא שלווה וגם לא שגשוג. הסיכוי היחיד לחיים סבירים בא כתוצאה מפשרה בין הצדדים.

אבל מה שמדאיג באמת הוא חוסר היכולת של הימין הישראלי להתנתק מהלב ולחשוב עם השכל, אותה תכונה מופלאה שעמדה להנהגת מפלגת העבודה ובעיקר לדב״ג בשנות המדינה הראשונות. זה בסדר לעצבן את בריטניה, מעצמה חשובה, משפיעה וידידותית שאנחנו צריכים אותה (למשל לסנקציות אירופאיות על אירן או לשת״פ בטחוני) ובשביל מי? ארגנטינה, מדינה עם מורשת מפוקפקת מאוד של מתן מקלט לפושעי מלחמה נאצים וטיוח חקירות כנגד שניים מהפיגועים הקשים ביותר כנגד מטרות יהודיות וישראליות. קצת מזכיר את הטימטום של כמה ימנמנים שקוראים לנו לפעמים להפנות את הגב לארה״ב של אובמה ולהתמסר לזרועותיהן הפתוחות של סין ורוסיה אבל היי, שר החוץ שלנו לא נורא רחוק מהדעות הללו...

ווד״א, התבוסה הארגנטינאית בפוקלנד נבעה מהרבה יותר ממחסור בטילי אקסוסט, אפשר לפרט שורה ארוכה של מחדלים צבאיים ארגנטינאים - למשל אי ניצול הזמן שלקח לבריטים לארגן ולהביא את צי המלחמה שלהם לאיים בכדי לבנות מנחת מתאים למטוסי הסופר אטנדרד והסקייהוק שלהם (ונדמה לי שגם כמה נשרים ששרתו בעברם בחיל האויר הישראלי) - וכן לציין לחיוב את התושיה היכולת והאומץ שהפגינו הבריטים.

ישן 24-02-2010, 21:43
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

איך אני אוהב את סיסמאות השלומיזם על "לחשוב עם השכל ולא עם הרגש"...:)
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "גבולות ובעלות על טריטוריה הם..."

הם תמיד משתמשים בהן כדי להצדיק את האוויליות שבהחלטות. אוסלו,
למשל, הייתה מהלך מבריק...
אכן, יש מקום לחרדה מהנזק העצום שייגרם לנו אם לא נביע התלהבות מהבריטים הידידותיים, שכן השבוע לא הספיקו לטיל עלינו אפילו חרם אחד...

אין ספק שריאל פוליטיק המופלא של השמאל העולמי, מוכיח עצמו ככלי יעיל בניהול העולם, מול צפון קוריאה, איראן, ושאר ירקות. אכן, אם לא נתחנף עוד קצת למי שבועט לנו ב ראש, אנה אנו באים?...

ולמלחמת פוקלנדס 1982
התבוסה הארגנטינית נבעה ממליון גורמים, שבעיקרם הם תוצר של הנהגה אדיוטית. עם זאת, וחרף כל שאר המחדלים, העובדה שמתוך 6 טילים שירו על ספינות,
3 עשו נזק אדיר, יכולה להסביר מה המשמעות של ירי עשרות טילים כאלה
לעבר כוח משימה שנמצא 12,000 ק"מ מהבית - ועוד כשמדובר בכוח משימה
של דמוקרטיה. לא נעים לחשוב על כך שמציאות שלמה יכלה להשתנות
בגלל דבר קטן אחד, אבל כבר היו דברים מעולם.
ישן 24-02-2010, 22:11
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "איך אני אוהב את סיסמאות השלומיזם על "לחשוב עם השכל ולא עם הרגש"...:)"

שטויות של צד אחד לא מצדיקות שטויות של הצד השני ולהעדיף את הארגנטינאים על פני הבריטים זה, מזוית ראיה ישראלית, בדיוק זה, שטויות.

גם לבריטים היו עוד כמה קלפים בשרוול, למשל טיבוע הבלגרנו ופשיטות קומנדו על בסיסי חיל האויר הארגנטינאי ביבשת, בסופו של דבר היתה פה מלחמה בין מעצמה אירופאית עם צבא מקצועי מעולה ויחסית לארגנטינאים גם מצוייד לבין מדינה קרועה מבפנים ובמצוקה קשה, כל תוצאה לבד מניצחון בריטי היתה מתקבלת כהפתעה. אגב גם ממשל רייגן לאחר היסוסים ראשוניים (על בסיס עקרון באמריקה לאמריקאים) צידד בסופו של דבר בצד הבריטי כולל, לפחות, סיוע מודיעיני בדמות תצלומי לווין.

את טילי האקסוסה כמובן מייצרת צרפת ולמרות שאין לי ספק שהיה ברובע השביעי בפאריס מי שהפיק הנאה זדונית מתמונות מערכות הנשק הרפובליקאיות שהולמות בספינות הכתר גם הם בסופו של דבר יישרו קו עם אשת הברזל.*

ישן 24-02-2010, 22:20
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

אני לא מעדיף את הארגנטינאים על הבריטים, אם עוד לא שמת לב. אני בעד התמשכות הויכוח...
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "שטויות של צד אחד לא מצדיקות..."

עניינית, הטענה של הארגנטינאים חזקה בהרבה מזו של הבריטים, בעיקר
כשמדברים על עולם דה-קולוניאליסטי ושאר סיסמאות שלום מופלאות...

ארגנטינה לא טעתה בכך שלא רכשה טילים בזמן הסכסוך. ציינת נכונה שלא
יכלה לעשות כן. היא טעתה כשלא קנתה קודם, כשידעה שהיא הולכת לסכסוך
ימי - אחרי הכל, היא עשתה את המהלך הראשון כשפלשה לאיים.

כל כוח המשימה הזה היה מתאדה, בין אם בגלל פגיעהות קשות מדי, ובין אם
בגלל הכרח לסגת (מה שהיה מבטךל בין כה את כל מה שתיארת, למשל
פשיטות הקומנדו, שלא יכלו להתבצע ללא כוח משימה סמוך לחוף הארגנטיני).
טיבוע הבלגרנו היה מכה מוראלית, אבל מהותית, זו הייתה פתיחת המלחמה, ולו היו אקסוסטים למטוסים הארגנטינים, אז אובדן האנייה לא
היה משנה דבר.
באופן שבו ניהלו הבריטים את המערכה - הם היו מפסידים להרבה מדינות
שחלשות מהם. למזלם, עמדה מולם החונטה. אני חושש שמלחמה דומה
נגד משטר צבאי שמורכב מאדיוטים פחות גדולים, היה נגמר בתבוסה, נפילת ת'אצר, והסכם מדיני משפיל עם ממשלת הלייבור שהייתה קמה
אח"כ...
ישן 24-02-2010, 22:48
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אני לא מעדיף את הארגנטינאים על הבריטים, אם עוד לא שמת לב. אני בעד התמשכות הויכוח..."

הכוח הבריטי נסוג מדי יום ביומו מזרחה בשביל לצאת מטווח טילים - הבריטים לא ידעו כמה טילים יש להם. מעבר לכך, הגורם המגביל לא היה כמות הטילים כי אם כמות המטוסים, ואם זה היה הופך להיות אקוטי, לא מן הנמנע שהיתה מתבצעת פשיטה קרקעית על אותו בסיס ח"א ביבשת שאיכלס את הסופר אטנדרד (פשיטה אחת בוטלה לאחר נחיתה). הפגיעות של הארגנטינאים בספינות הבריטיות היו בעיקר בשימוש בפצצות ברזל בתחילת הלחימה.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 24-02-2010, 23:24
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "הספינה הבריטית היחידה שטבעה (שפילד) נפגה מאקסוסט"

לא היא לא אורי.
השפילד אבדה ב-4 במאי.
ב-21 במאי ה"ארדנט" טובעה בפצצות
ב-23 במאי, ה"אנטילופ" (פריגטה) טובעה לאחר שנפל שפגע בה ב-21 התפוצץ, למחרת, טובעה ה"קובנטרי" ויותר חשוב מזה - ה"אטלנטיק קונוויור" (שאגב, טובעה באקסוסט) שנשאה את רוב המסוקים של חיל המשלוח, מה שהכביד בצורה מיידית על יכולת התמרון של חיל המשלוח והגביל אותו לתנועה רגלית בלבד. "ארגונאוט" ו"בריליאנט" נפגעו בהפצצות.
ב-8 ביוני ספינת הנחיתה "סר גלאהד" טובעה ו"פלימות'" ו"סר טריסטרם" נפגעות קשה בהתקפה אוירית
לבסוף, 2 סירות נחיתה הותקפו ואחת טובעה עם נפגעים רבים, באירוע שהיה הרבה יותר טראומטי (לציבור) מטביעת השפילד.
יותר מזה, 22 פצצות פגעו במטרותיהן אך לא התפוצצו.

למרות הטבעת השפליד, הנחיתות בוצעו. למרות המשך ההטבעות, כולל אובדן האטלנטיק קונוויור (שהיתה קשה בהרבה מהשפילד), הנחיתות המשיכו.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 25-02-2010, 00:52
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "מקבל את התוספות - והן, אגב, מחזקות ת'טיעון של "יותר טילים - נזק נוראי לבריטים"..."

עקרונית - אתה צודק. בתכל'ס, הבריטים פחדו הרבה יותר מההפצצות של הסקיהוקים.
לארגנטינאים היו רק 5 טילים כאלה שנישאו ע"י מטוסים אבל יותר טילים כאלה שיועדו לשימוש ע"ג ספינות וניתן היה לירות אותן ממשאיות (שאחד פגע בגלנמורגן).

בסופו של דבר האבידות היו כבדות - כבדות מספיק בשביל שאני לא רוצה לחשוב מה היתה התגובה בארץ לאבידות דומות. אבל הבריטים היו נחושים מאוד להחזיר את האיים וספגו הרבה אבידות.

לגבי הקרקע - הרי שצבא היבשה של ארגנטינה היה ברובו "לא פונקציה" עם סד"כ מגוייס עם מוראל נמוך

ישן 24-02-2010, 23:41
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "הספינה הבריטית היחידה שטבעה (שפילד) נפגה מאקסוסט"

למיטב זכרוני הרעוע הבריטים איבדו לפחות שלוש ספינות במלחמה, מהן לפחות שתיים לטילי האקסוסט. השפילד היתה אחת מהן אבל נידמה לי שאובדן האטלנטיק קונביור (או איך שקראו לה) על מסוקי הצ׳ינוק שהיו עליה (ואולי גם הריירים, באמת שאני לא זוכר) היה מכה קשה לא פחות. אבדן המסוקים אילץ את החטיבה הבריטית שכבשה את סטנלי לצעוד ליעד רגלית.

הבריטים לא היו יושבים על הידים ומחכים שהארגנטינאים יטבעו להם את כל הצי, היו תכניות להפעלת כוחות מיוחדים ביבשת לפגיעה במטוסי הסופר אטנדרד. צריך לזכור שזה לא שהיו לארגנטינאים מאות מהמטוסים הללו שממילא פעלו כבר בקצה הטווח במיבצעי שלהם. שווה לציין שהבריטים הוכיחו את יכולתם בפשיטה על מנחת באחד האיים בה הושמדו מספר מטוסים ארגנטינאים. כמו כן העדרו של כח ימי לא היה בהכרח מבטל את היכולת הבריטית שכן לפחות חלק מהתוכניות דיברו על הובלת כוחות מהאויר ונסיגה יבשתית לגבול צ׳ילה.

בנקודה עקרונית אחת אני מסכים איתך; מלחמת פוקלנד היתה מאותן מלחמות בהם לשני הצדדים היה בעצם עניין בנצחונו של צד אחד בלבד ובעצם המרויחים הגדולים מתבוסתם, כפי שציינת, היו הארגנטינאים. אני לא יכול להתאפק מלהוסיף שמרגע שנחרץ גורלם לתבוסה במזרח היה גם לגרמנים במלה״ע השניה אינטרס מובהק בהצלחת בעלות הברית המערביות והנצחונות הזמניים בהולנד ובארדנים היו, מבחינת העם הגרמני, מקח טעות. עדיף היה לכולם (כולל אנחנו) חוץ מהרוסים לו הצליח מונטי להשיג את ראש הגשר שלו מעבר לריין.

ישן 24-02-2010, 23:32
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
לא חשבתי שחשבת כך, רציתי רק להבהיר למי שעלול להתבלבל
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אין חשש שמישהו יוטעה ע"י תגובתי. לא עלה על דעתי לטעון שאתה מתפרנס מהסברה"

יש לי הערכה מועטה מאוד לחלק גדול ממי שמתפרנס מהסברה. תמיד נדמה לי שאלו פעמים רבות אנשים שלא יכלו למצוא עבודה יותר משמעותית ובפועל השטח במקרים רבים מופקר.
אני דווקא לא פסימי כל כך. עבודת ההסברה המקומית, יש לה השפעה. אבל צריך לעבוד בעקביות ובהתאמה לקהל היעד ולא להרים ידיים מול הכוחות רבי העוצמה שעומדים מולך בקמפוסים ומחוצה להם. ואולי הכי חשוב זה לכוון מאמצים לקהילה היהודית שרבים מחבריה אדישים למדי או לא יודעים מספיק.
אלג'יריה היא דווקא דוגמא טובה, ומהרבה בחינות וטוב להזכיר אותה מתי שאפשר. כמובן שלכל דוגמא המגבלות שלה (בעיקר ההבדל בין הסצנריו שלנו והסצנריו הקוליניאלי נוסח אלג'יריה ומקומות אחרים) ובכל זאת יש בה יותר קירבה למצבנו מאשר פוקלנד, בעיקר משום שבאלג'יריה הייתה אוכלוסיה מקומית גדולה שקדמה לכיבוש הצרפתי והיוותה רוב מכריע עד הסוף. פוקלנד היא מקרה מאוד שונה ודי ייחודי שבו לא הייתה אוכלוסייה מקומית קודמת. משהו כמו עם עם ארץ לארץ ללא עם...
ישן 24-02-2010, 17:13
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

שליחה לים התיכון היא יפה וראוייה - רק שאינה מתאימה. שם זה אוקינוס...
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "זאת המצאה (משעשעת) שלך."

ופוקלנס לא קרוב ל-ש-ו-ם מ-ק-ו-ם, מלבד ארגנטינה...
זה לא שיש מדינה אחרת במרחק כפול או משולש, אבל עדיין בטווח. עד כמה
שזה נוגע למיקום הגיאוגרפי של האיים, אין מדינה אחרת שיכולה לדבר
עליהם. הזכות היחידה שמקנה לבריטניה זכות על האיים, היא שפעם הייתה
אימפריה גדולה ותפסה את האיים הרחוקים הללו, ואפילו שמה בהם שניים
וחצי תושבים - ואח"כ הצליחה לנצח את צבא ארגנטיני ביזיוני, שיצא לקרב
נגד צי, כמעט בלי טילים אוויר-ים (המעט שהיה לו, גרם לרוב מוחץ מבין
הנפגעים הבריטיים במלחמה הזו...).

אני לא תומך בתביעה הארגנטינית, אגב. אני רק חושב שבוודאי שאינה
נופלת מזו הבריטית. בויכוח זה, בו גם צ'אבז כבר תפס עמדה צווחנית
לטובת ארגנטינה, אני בעד שנאחל הצלחה לשני הצדדים...
ישן 24-02-2010, 19:57
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

כתבת שמקסיקו "קרובה יותר להוואי". קרובה יותר ממה? היא אלפי ק"מ מהוואי...
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "תואיל להגיב רק למה שאמרתי. אל תיחס לי את מה שנוח לך"

כת בת שגרינלנד הייתה ריקה. מתי בדיוק? אסקימוסים חיו בה אלפי שנים...

פוקלנדס היו איים ריקים, בתוך שטח שאין דרך בעולם לשייכו לוגית למדינה
כלשהי, פרט לארגנטינה. הבריטים תפסו אותם והתיישבו בהם בימי שיא
האימפריאליזם. הסיבה היחידה שהצליחו להמשיך להחזיק בהם גם אחרי תום עידן האימפםריאליזם, היא חולשת הארגנטינים ולא שום דבר אחר. לו היו
לארגנטינים קצת יותר טיליט אקסוסט ב1982, כנראה שהפוקלנדס היו
למלווינס (וזה היה אסון בעיקר לארגנטינה, שכן התבוסה הפילה את החונטה
המתועבת ששלטה שם...).

בקיצור, אני שב ומאחל הצלחה לשני הצדדים בויכוח האבסורדי הזה..
ישן 24-02-2010, 20:43
צלמית המשתמש של Big Joe
  Big Joe Big Joe אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.10.01
מה זה משנה מה המרחק?
בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "טענה חלשה. ההבדלים במרחק בין פוקלנדס לארגנטינה ובין מקסיקו להוואי, הם עצומים"

איפה יש במשפט הבינלאומי או בדיפלומטיה העולמית איזו התיחסות למי יותר קרוב? חוץ מהרגנטינים וממך איש לא מתיחס ברצינות לתביעה הארגנטינית.

ולגבי גרנלנד, הרי עד שלא אודה שטעיתי, אתה תמשיך להסיט את הדיון. אז הנה לך: טעיתי. היו שנים וחצי פולשים (בדיוק כמו הויקינגים) בחלק השני של גרנלנד. מעניין שהאינואיטים מעולם לא טענו שזה מקנה להם זכות. אם מישהו יתרגם להם את ההודעה שלך - הם עוד יתחילו לחשוב על זה.

ועכשיו שסיימנו זאת, אתה יכול להתפנות להעביר את רודוס וקפריסין לטורקיה, את מדיירה למרוקו, את הקנריים למאוריטניה ועוד כהנה וכהנה כיד "חוק הקרבה הגיאוגרפית" שהמצאת הטובה עליך.

ישן 24-02-2010, 21:28
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

יפה, קו הטיעונים הקודם נפרץ, אז עברנו לטענה "מה זה משנה"...
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "מה זה משנה מה המרחק?"

זה משנה בכך שאתה לא בעד כל תפיסת שטח קולוניאליסטית באשר היא.
דה-קולוניזציה משמעה השבת הטריטוריה לבעליה החוקיים. בהנחה שהשטח אכן נתפס בתקופה הקולוניאליסטית (אני מניח שגם אתה לא תערער על כך...)
הרי שבמקרה כזה יש לשאול מי ראוי להיות בעליו. תתאמץ ככל שתחפוץ, ולא
תמצא אף מועמד מלבד ארגנטינה...

ושוב, אני נורא לא מוטרד מהשאלה מי יזכה בויכוח שם, ובלבד שהדיון יתמשך
וימשוך את תשומת לב העולם...

חוק הקירבה הגיאוגרפית אינו חוק, כמובן, אבל אחרי שניסית לחפש
מתחת לאדמה דוגמאות אחרות, ולא מצאת - כנראה שהוא בכ"ז תופס,
מבלי שמישהו מלבדך המציא אותו...

אגב, לא עשית לי טובה כשהודית בטעותך. עשית לעצמך טובה.
זה היה מגוחך לגמרי לראות אותך דוהר בלהט להדגיש עובדה
שלפני הודעה ורבע טענת שאינה נכונה...
ישן 24-02-2010, 22:07
צלמית המשתמש של Big Joe
  Big Joe Big Joe אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.10.01
קשקוש גמור
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "יפה, קו הטיעונים הקודם נפרץ, אז עברנו לטענה "מה זה משנה"..."

אין שום שיטה לקבוע מי "ראוי" להיות בעליו של שטח. וממילא לא הייתה שיטה כזאת, בודאי ובוודאי לא המרחק של הטוען לשטח. לא בכדי התעלמת משלל הדוגמאות שהבאתי. הבעלות על שטח נובעת מ"זכות היסטורית" שמבוססת על חזקה ועל העדרו של מי שיכול לטעון שהוא היה שם קודם. (צזכיר לך משהו ? )

התקופה הקולוניאלית, הייתה תקופה של כיבוש. היא הייתה גם תקופה של השתלטות על שטחים ריקים. בפוקלנד לא היו תושבים. בריטניה שלטה שם לפני שארגנטינה בכלל הפכה למדינה, וזיקתה היחידה למקום הייתה נסיון כושל כמו זה האחרון להכריז על שלטונה שם.

זאת ועוד, קץ הקולוניאליזם לא היה העברת השלטון על טריטוריה מבעלים לבעלים אלא מתן עצמאות לתושבי הטריטוריה. רובם רצו בעצמאות, מיעוטם בחרו להשאר בחסות ה"קולוניאליסט". בהם פולקלנד.

ישן 24-02-2010, 21:35
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

לא, אני מבין את האבסורדיות של ההשוואה, ואשמח לסייע לך בהשוואות מופרכות עוד יותר...
בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "יפה, אז אתה מבין את האבסורדיות של העניין..."

זה למשל, מזכיר את פלישת הרובוטריקים מסייבטרון לכדו"א, מזכיר את
מסעו של נילס עם האווזים ויש כמובן דמיון למסע של מרקו בעקבות אימו - הם
נסעו לארגנטינה!
אם תשאל איך הדברים מזכירים, אז הרובוטריקים הם כמובן גורם זר שפלש לפה, ומדבר אנגלית כמו הבריטים; נילס טס על גבו של אווז כמו טייסי ההרייר
ב1982; ומרקו, כאמור, נסע לארגנטינה...

אתה מבין, אין גבול לאבסורד, שבניסיונות לנגח דוגמא עם דוגמאות לא
רלוונטיות, שלא מזכירות אותה בכלום. איי פוקלנדס הנטושים-למחצה והלא-ריבוניים (לא פורמלית ולא לא-פורמלית) מקבילים לקנדה העצמאית
לגמרי (הידד, יש להם "נציב עליון מטעם המלכה", שיכולה לקפוץ להם, אם
לא תאשר את האיש שהוכתב לה שימונה...) והמונה 30 מליון איש, בערך
כמו שהכוחות המזויינים של רפובליקת סן מרינו, מקבילים לכוחות המזויינים
של ארה"ב...
כאשר בפוקלנדס תהיה עצמאות מעשית, מאות אלפי תושבים שמקיימים מדינה מתפקדת (ולא סניף שתלוי באופן מוחלט בקיום מבחוץ), תוכל לטעון
שניתן לגזור מדבריי על פוקלנדס גם לגבי קנדה...
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:52

הדף נוצר ב 0.14 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר