לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-02-2010, 11:07
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
פרשת הרב אלון- טיפול תוך מגזרי או חיצוני?

רציתי לפתוח אשכול בנושא הטעון הזה, משום שלא ייתכן כי יש כאן פורום דתי שלא יעסוק במה שכל הציבור הד"ל עוסק בו בימים אלה.
אין ספק כי הציונות הדתית נמצאת באחד מימיה הקשים ביותר. רב מכובד מואשם בעבירות חמורות, פורום פנימי פותר את הבעיה בדרך מעוררת מחלוקת, הרב חוזר לכאורה לסורו, והכל נעשה בלי יכולת רשויות החוק להתערב.
באשכול זה לא רציתי לעסוק בשאלת אשמתו לכאורה של הרב אלון, שהיא עניין פלילי שמקומו במשטרה, אלא בשאלת הדרך של פורום תקנה בפרט, ושל הציונות הדתית בכלל.
פעמים רבות מאשימים את הציונות הדתית כי הם נוהגים "לכבס בפנים" את הכביסה המלוכלכת, וכך משתיקים בעיות מביכות, שעלולות לפגוע במגזר. מצד שני, יטענו הטוענים, כי הציונים הדתיים לא מחפשים את הפרובוקציה או פרסום של פרטים צהובים ולכן לא ממהרים לחשוף פרשיות. זאת ועוד, בציבור הד"ל מגינים יותר על הנאשם, (שהוא, במקרים רבים, אדם חשוב ומוערך) ולא ממהרים לחרוץ את דינו בתקשורת.
כך בדרך כלל, וכך גם במקרה של פורום תקנה. ציבור של אנשים חשובים, ביניהם אנשים שאני אישית מכיר ומוקיר (כמו שניים מראשי הישיבה שלי, מורי ורבותי הרב אהרן ליכטנשטיין והרב ברוך גיגי), החליטו לסגור את הסיפור של הרב אלון בתוך הציבור הדתי, ולמנוע את פרסומו כמה שאפשר.
על הסיפור הזה אני רוצה לדון: האם נכון למנות פורום פנימי כזה כדי לפתור בעיות שלמשטרה קשה להתמודד איתן? האם אין כאן סכנה של השתקה? האם אין כאן הגנה על הנאשם יותר מאשר הקורבנות הפוטנציאליים?
אני חושב כי במקרה דנן פורום תקנה הוא לא הגוף שאמור לעסוק בדבר כזה, אלא המשטרה. אין בידי חברי הפורום את הכלים לשפוט עדויות ולגלות את האמת, ולא משנה כמה כוונותיהם טובות או הם אנשים רציניים ויראי שמיים. אז נכון, קורבנות פוטנציאליים מסתכנים בגלל זה, אבל אני מעדיף לא להוציא את דיבתו של אדם רעה (והרבה יותר מכך- להשחית את שמו הטוב) כשהוא חף מפשע, משום שאנשים שלא מוכשרים לכך טעו בשיקול דעתם.
אני מכבד את הקושי של קורבנות להתלונן במשטרה, ואני מבין את הרצון הכן להגן על הציבור. אבל למרות הכל, הגוף היחיד שמוכשר לכך הוא רשויות החוק, ולא בכדי.
מעבר לכך, יש את סיפור "מדורת השבט", אותו קשר של שתיקה, שפעמים רבות שומרים בתוך הציבור גם אם אשמתו של אדם ברורה (למשל ע"י הודאתו) כדי להגן על אדם. החברה הדתית היא עדיין מבוססת על מנהיגים, ופעמים רבות חוששים לכבודם יותר מאשר לכבוד הקורבנות.
כדי לפתור את כל זה, יש גוף חיצוני ואובייקטיבי, והוא המשטרה. לא התקשורת (שבואו נהיה כנים, הם מזמן לא "כלבי השמירה של הדמוקרטיה" אלא גוף צרכני שמטרתו למכור, ולא משנה אם הם מפרסמים משהו שקרי ולאחר מכן תובעים אותם בתביעת דיבה, הנזק התמידי לשמו הטוב של האדם כבר נעשה) ולא פורומים שממונים ע"י עצמם.
ואסיים בדבריו של מישאל חשין: אני מעדיף שעשרות רוצחים יסתובבו חופשי, מאשר שאדם חף מפשע אחד ישב בכלא.

ומי ייתן ונצא בכבוד, עם כמה שפחות חילול ה' מכל התסבוכת הזו.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

חזרה לפורום
ישן 24-02-2010, 12:37
צלמית המשתמש של שחף דרור
  משתמשת נקבה שחף דרור שחף דרור אינו מחובר  
מנהלת פורומי הצילום

חבר מתאריך: 12.04.05
שלח הודעה דרך ICQ אל שחף דרור
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "פרשת הרב אלון- טיפול תוך מגזרי או חיצוני?"

איזה נושא עצוב. כ"כ כ"כ כואב.

אבל אני דווקא תומכת מאוד בקיומו של פורום תקנה, בדיוק מאותה הסיבה שאתה מתנגד לדרכו.
אוהבים להאשים את הדתיים בטאטוא מתחת לשטיח, אבל תרצה או לא - אין עוד ציבור, בארץ ובעולם, שמטפל ככה בבעיות שלו. תגיד "שמרו על סודיות", תגיד "הסתירו", אבל הם טיפלו.
תראה את ציבור הפוליטיקאים והסלבריטאים: חיים רמון פשע, והיום אף אחד לא זוכר את זה, חוץ מהמתלוננת.
תראה את הקיבוצניקים: אני לא אתן דוגמא ספציפית כי אין לי כוח לחקור עכשיו את גוגל, אבל רבים מספור המקרים בהם חברי קיבוץ אנסו (לא "הטרידו מינית". אנסו.) נערה, ולאחר שהתלוננה העיפו את הנערה ומשפחתה מהקיבוץ. קראתי לפני כמה חודשים/שנים על מקרה ספציפי כזה במעריב/ידיעות (כך שגם התקשורת החילונית-שמאלנית לא מתכחשת לזה).
לצערנו יש דוגמאות נוספות.

הפעם הראשונה בה אני שומעת על גוף שלא מתעלם מתלונות שמגיעות אליו על הציבור אותו הוא מייצג, גוף שאשכרה מטפל בבעיות (ובצורה נקייה ולא פחות טובה מהמשטרה), היא עכשיו, עם סיפורו של הרב אלון ופורום תקנה. וזה הציבור שלנו.
יש לנו הרבה במה להיות גאים.

אז אני לא יודעת מה לגבי ההסתרות, יכול להיות שהיו צריכים לפתוח לפני כן את הסיפור, כדי שנערים נוספים שאולי נפגעו ע"י הרב במגדל - היו ניצלים. ובכל זאת, בסופו של דבר הפורום פתח את הנושא, ובצורה הרבה יותר מכובדת ממה שהיתה עושה המשטרה.

דבר נוסף וחשוב לא פחות: ממה שנכתב בעיתונים אני מבינה שהפורום בהחלט מעביר לטיפול המשטרה את כל המקרים האפשריים. אבל ישנם מקרים שזה בחתי אפשרי.
למשל מקרים עליהם חל חוק ההתיישנות - בחברות אחרות פשוט היו נוטשים את המוטרדים המסכנים לחיות חיים הרוסים. אבל פה מטפלים במקרים האלה, בהם למשטרה אין מה לעשות.
ולמשל מקרים בהם המתלוננים לא רוצים להתלונן במשטרה או להעיד בבית משפט. ציינת את זה בעצמך. אז אוקיי, נניח שהפורום ילך למשטרה ויפתח בפניה את הסיפור, כי לו אין מנדט לטפל בזה. עכשיו המשטרה תרצה לחקור, אבל המתלוננים ימשכו את תלונתם והתיק ייסגר. מה עשינו בזה?
למשטרה אין אינטרס להוציא את האמת לאור, לטפל באמת במקרים. יש לה אינטרס לטפל בכל תלונה שמגיעה אליה (וגם זה רק בעולם יפה...). אם אין תלונה - אין תיק.

אני חושבת שפורום תקנה הוא פורום חשוב מאוד, שכל החברות בעולם צריכות ללמוד ממנו.

מקווה שלא נשמע עוד דברים עצובים כאלה, ומאחלת לרב אלון, במלוא ההערכה כלפיו, שלאחר שיכפר על מעשיו, יצליח לצאת לדרך חדשה ונקיה יותר.
חזרה לפורום
ישן 24-02-2010, 18:49
  משתמש זכר uninstall uninstall אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.11.01
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "פרשת הרב אלון- טיפול תוך מגזרי או חיצוני?"

האמת, אני בהחלט מבין את ההרגשה שלך לגבי זה שפורום תקנה קצת מטאטא מתחת לשטיח בעיות חשובות.
אבל, ממה שאני הצלחתי להבין הפורום מוכן לפעול אך ורק באחד משני המקרים:
1. לא ניתן להתלונן במשטרה (לדוגמא אם חלה על העבירה חוק ההתיישנות, או שפשוט מדובר בעבירה מוסרית דתית ולא בעבירה פלילית).
2. המתלונן לא מוכן בשום אופן להתלונן במשטרה.

אני מאמין שבמידה והפורום באמת פועל אך ורק בשני המישורים האלו אז הפעילות שלו אכן מבורכת.

לי אישית מפריעה העובדה שבמשך 5 שנים הסיפור הנ"ל ידוע לפורום, והם לא טרחו להוציא אותו לציבור (ובמקרה הזה יש חשיבות מאוד גבוהה לציבור לדעת על דברים כאלו, במיוחד מכיוון שהרב הינו דמות ציבורית)
אחד הדברים שגרמו לפורום תקנה להגיע להחלטה שצריך לפרסם את זה היא שעיתונאי ממעריב התחיל לעלות על הסיפור.
אני לא חושב שזה שיקול שהפורום צריך לעשות כשהוא מקבל החלטות
(וכמו שאמרתי, לדעתי הסיפור היה צריך להתפרסם לפני 5 שנים... )

חזרה לפורום
ישן 24-02-2010, 20:03
צלמית המשתמש של סוכן שקט
  משתמש זכר סוכן שקט סוכן שקט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.03.02
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "אתה סומך על רבנים יותר מאשר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי yishain11
אתה סומך על רבנים יותר מאשר על המשטרה?
איזה כישורים יש לרבנים שעוזרים להם להכריע אם עדות היא שקרית או לא?
איך הם יודעים לבחון ראיות? עדויות סותרות?

טני סומך על רבנים יותר מעל המשטרה
לרבנים יש הכשרה בפרט לדיינים לדעת איזו עדות שקרית ואולי יותר מלחוקר מתחיל
הם יכולים לבחון ראיות בדיוק כמו כל חוקר
(יש מעבדות פרטיות)
ועדויות סותרות , נא לעיין בטושו"ע (טור שולחן ערוך) חלק חושן משפט
במקור נכתב על ידי יחזקאל
וקראתי עליו לכל הרי חרב נאם אדני אלןהים חרב איש באחיו תהיה

Oui nous irons nous faire casser la gueule en cœur, Mais nous reviendrons vainqueur

חזרה לפורום
ישן 25-02-2010, 20:30
צלמית המשתמש של שחף דרור
  משתמשת נקבה שחף דרור שחף דרור אינו מחובר  
מנהלת פורומי הצילום

חבר מתאריך: 12.04.05
שלח הודעה דרך ICQ אל שחף דרור
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי Zed3 שמתחילה ב "מה זה בדיוק "לנו" ובשם מי..."

זד, אל תנסה להוציא את דברי מאור מהקשרם, אף על פי שזה נורא קל, מי כמוני יודעת.
הוא ממש לא הציע לקחת את החוק לידיים, וודאי שקוקורוקי לא הציעה זאת. קרא שוב את האשכול הזה ותגלה שפורום תקנה לא לקח את החוק לידיים, אלא נתן טיפול במקרים בהם המשטרה לא יכלה לטפל (או כי החוק הגביל אותה בגלל התיישנות, או כי המתלוננים לא רצו להתלונן, ואם אין תלונה אין גם תיק), או לא רצתה לטפל כי לא דובר על עבירה על חוקי המדינה, אלא על חוקי המוסר הדתיים. דוגמא לכך היא הטיפול באישה השפלה סילביה דהרי, "אם שיטת המגירות", שאם הנושא שלה היה נידון בביהמ"ש - לא בטוח שהיא היתה מורשעת בעבירה כלשהי. אבל היא הרסה המוני בתי אב בישראל (לצערי את אחד מהם אני מכירה).
http://www.infokatot.com/39450/%D7%...%A9%D7%95%D7%9F
וחוות הדעת של פורום תקנה על הנושא:
http://www.infokatot.com/39450/%D7%...%94%D7%A8%D7%99

הם לא מונעים מהמשטרה לטפל, אלא להיפך - נותנים מענה למקרים נוספים שהמשטרה לא מטפלת בהם. כלומר נותנים כיסוי נוסף לעולם הפשע, כיסוי שהמשטרה לא מסוגלת להציע.
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:23

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר