לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 25-02-2010, 18:24
  YHS YHS אינו מחובר  
מהנדס אווירונאוטיקה, עוסק במגוון נושאי תעופה שנים רבות

חבר מתאריך: 17.07.05
ואם נרחיב מעט את המטאפורה
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי hellfrost שמתחילה ב "אני רק רוצה לציין שלפי..."

השכן שלי, כשהוא מצהיר על רצונו בכלב דוברמן איום ונורא, גם אומר באותה הנשימה שמבחינתו מ'כפת לו? הכלב יסתובב היכן שירצה ואפילו "נלמד אותו לעבור את הגדר ולחפש אוכל טרי אצל השכנים". מצד שני, הכלבים שנמצאים אצלי, על פי דברי השכנים, הם רק עדות שמיעה רחוקה, השכן שלי לא ראה אותם ויותר מכל, איני נוהג להתיר להם לחשוף את שיניהם מבעד לצוהרי המקלט (בו הם, על פי פרסומים זרים, נמצאים) יום וליל ולא יוצא באיומים שאוי לשכן ואוי לאורחיו מכלבי.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 25-02-2010, 18:58
צלמית המשתמש של hellfrost
  hellfrost hellfrost אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.12.09
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "ואם נרחיב מעט את המטאפורה"

ראה אני לא חושב שבעולם יש ספק לגבי הכלבים שאנחנו מחזיקים במרתף.... או לגבי חיל אוויר שהוא הגדול במזרח התיכון.
לאירן יש את האסטרטגיה הפוליטית שלה, ולנו יש את שלנו, אנחנו מעוניינים להצטייר כמדינה מערבית, וכחלק מהקהילה הבינ"ל, והם מעוניינים להצטייר כמעצמה אזורית שיכולה לאיים על שכנותיה.
יש לציין שהמדיניות של אחמדינג'אד העלתה מאוד את החשיבות של אירן בעולם, כל העולם היום מתעסק בפצצה האירנית, ונאום של נשיא אירן באו"מ זה אירוע מאוד מסוקר תקשורתית בעולם, והיחס לאירן עשור אחורה היה מאוד שונה...

אני לא אומר ש MAD זה מצב שכדאי להגיע עליו עם מדינה כלשהיא, אבל ככה נשמרה יציבות בין ארה"ב לברה"מ תקופה ארוכה מאוד, מצב שבלא ההשמדה הוודאית של שני הצדדים כנראה היה מתפתח למלחמה, לפחות כך ההיסטוריה מלמדת. ובכל מקרה כרגע אנחנו ביתרון ברור לאורך כל הדרך עד שמגיעים לMAD
ישן 25-02-2010, 16:46
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "מבלי שים, אתה חושב (כמו גם..."

ההבדל העיקרי בין נשק גרעיני לנשק רגיל הוא מהירות הפעולה. הרי חיל האוויר האמריקאי השמיד ערים יפניות גם בנשק רגיל- הוא יכול היה להשמיד כל עיר ביפן בלי לבקע גרעין של אף אטום, וזה רק היה לוקח לו יותר זמן. מכאן, שב- 45' ההרתעה האמריקאית הקונבנציונלית מול יפן היתה קרובה להרתעה הגרעינית שלה. לכן ההבדל בין התחומים, הריהו בעיקר בצורך לתכנן מראש את המלחמה הגרעינית כי היא (יכולה) להיות קצרה בהרבה. זה שבעשרות השנים האחרונות נשק גרעיני הפך לטאבו בעולם המערבי לא מחייב את האיראנים. הרי אם יסתבר שגם הם חושבים על נשק גרעיני במונחים של נשק רגיל, חלקנו לא נהיה כאן כדי לתקן אותם..
ישן 26-02-2010, 16:05
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "למה שכן ישתמשו? 1. להשמיד את..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מרקויס
למה שכן ישתמשו?
1. להשמיד את ישראל אחת ולתמיד.

ולמי זה טוב? לאיראנים? לא בטוח. ישראל לא מאיימת על איראן, מהווה שעיר לעזאזל מצויין ומושכת תשומת לב מהעולם הערבי הסוני שאחרת הייתה מתמקדת בלא-ערבים ולא-סונים הבאים בתור בשכונה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מרקויס
2. על ידי כך להכנס להיסטוריה כסלאח א דין של העת החדשה.

העלויות נראות גבוהות מידי.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מרקויס
3. רציונל שונה משלנו= אפשרות לאבד במכה שניה מיליוני אזרחים בלי שתוקם אצלם "ועדת הייאטוללה וינוגרד ".

בהתחשב בעובדה שאיראן גילתה נטיות מעשיות להפליא עד כה - קנתה נשק מארה"ב וישראל, שיתפה פעולה עם ארה"ב נגד עיראק ואפגניסטן, קושרת קשרים עם רוסיה שמהווה עבורה גורם בעייתי בערך מאז המאה ה19 ושלא לדבר על התמיכה בנוצרים נגד מוסלמים בנגורנו-קרבך, הייתי אומר שהרציונל שלהם עובד לא רע. למעשה, נראה שישראל לעיתים קצת פחות רציונלית מאיראן.

ישן 25-02-2010, 09:10
  צופה ורואה צופה ורואה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.10.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "אבנר כהן - ואם לא ניבהל מהפצצה?"

ישראל כיום עושה מאמצים גדולים ע"מ לשכנע את האיחוד האירופי ומדינות נוספות שאירן גרעינית היא בעיה של כולם ולכן לא ברורה הטענה שישראל צריכה לאמץ גישה זו.

שנית, הטיעון ש"איראן (ככל מדינה אחרת) לא תוכל להשתמש בגרעין כנשק צבאי מבצעי" הוא הנחה גדולה מאוד ואף הימור משום שנסיון העבר לא תמיד משקף את העתיד ובמקרה זה יתכן שאף אינו רלוונטי.
למיטב ידיעתי אירן תהיה השלטון התיאוקרטי הראשון המחזיק בנשק גרעיני וכל ניסון להשליך על דרך החשיבה שלו מהתנהגות היטורית של שלטונות חילוניים מתרבויות אחרות תהיה טעות.

ברור שיש הגיון במשטר האיראני אבל גם שוני בחשיבה, עדיין מדובר במשטר שכבר 30 שנה מצהיר בגלוי על מטרתו להשמדת מדינת ישראל ועם נשיא נוכחי שהצהיר שהוא מכין את אירן לשובו של המהאדי.
אני לא חושב שקנדי וחרושצ'וב הם דמויות היסטוריות שניתן להשליך ממעשיהן על מעשיהם העתידיים של מנהיגי אירן.

ללא כל קשר לשימוש בפצצה עצמה, אירן גרעינית היא מעצמה אזורית חזקה אשר עדיין תמשיך לתמוך בארגוני טרור ולהלחם בישראל באמצעות שליחים, אין לישראל אינטרס להשלים אם כזה מצב שעתיד לגרום לה נזק רב גם אם הפצצה תישאר בבונקר.

(ויליאם רארף אינג')
גם כאשר יגור זאב עם כבש-אני לא מציע שנהיה הכבש.
(אלוף מיל' עוזי דיין)

נערך לאחרונה ע"י צופה ורואה בתאריך 25-02-2010 בשעה 09:27.
ישן 25-02-2010, 10:31

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "ישראל כיום עושה מאמצים גדולים..."

ציטוט:
אני לא חושב שקנדי וחרושצ'וב הם דמויות היסטוריות שניתן להשליך ממעשיהן על מעשיהם העתידיים של מנהיגי אירן.

דוגמא מצויינת- הם כמעט והגיעו למלחמת עולם (גרעינית) סביב שאלת פריסת טילים גרעיניים בקובה, בקרבת ארה"ב. טילים שלהערכתי איימו על ארה"ב פחות משגרעין אירני יאיים עלינו (כי הם יכלו לכל היותר להשמיד במכה ראשונה מפתיעה את סמכות הפיקוד של ארה"ב- ישראל היא מדינה קטנה ואיראן יכולה לקוות להשמיד בהפתעה גם את סמכות הפיקוד וגם את רוב הסד"כ הישראלי).
כך שכל מדינה, גם לא "היסטרית ואקופליפטית", היתה מתייחסת בחומרה רבה לאיום כזה.

ובכלל, בלי קשר למדינות אחרות, אולי המדיניות האפקטיבית ביותר היא לטעון כל הזמן שאנחנו עומדים להתקיף? האם הימנעות מכך היתה מביאה את רוסיה וסין לתמוך בסנקציות על איראן? האם האיומים שלנו יפריעו לסנקציות על איראן, אם וכאשר זו תפוצץ מתקן גרעיני?
ישן 25-02-2010, 10:30
  NaDaVl NaDaVl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.09
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "אבנר כהן - ואם לא ניבהל מהפצצה?"

זה גם לא רק עניין האם האיראנים ישתמשו בנשק הגרעיני (וממש אי אפשר לשלול שזה יקרה, וגם בשביל למנוע את הסיכוי הקטן שזה יכול לקרות יש לעשות הכל)

אם אחרי כל מה שקרה בעשור האחרון, ועוד יקרה בשנתיים הבאות..
האיראנים יצליחו להשיג נשק גרעיני.
זה פשוט יהיה ניצחון אדיר לציר האיסלמיסטי, ותבוסה אדירה לציר המערבי.
איסלמיסטים בכל המזרח התיכון יתחזקו..

והאיראנים, גם אם לא ישתמשו בפצצה, יעשו את מה שהם ניסו לעשות מאז שהם עלו לשלטון = לייצא את המהפכה האיסלמית למדינות מוסלמיות אחרות.
רק בהרבה יותר חוצפה, בגלל שיש להם מעטפת גרעינית עכשיו.. ובהרבה יותר הצלחה, כי הם הרגע הביסו את המערב במאבק הכי גדול במזרח התיכון בעשור האחרון.
כך שגם זה לבד... עליית משטרים איסלמיסטים ברחבי המזרח התיכון.. ובפרט הסכנה לעליית משטרים איסלמיסטים במדינות כמו סעודיה מצרים וירדן..
מהווה איום קיומי פוטנציאלי..
ישן 25-02-2010, 14:10
  7149 7149 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.08.05
כפי שזה נראה כרגע, לאלקאעידה יהיה גרעין לפני איראן

אם לשפוט לפי מה שמתרחש בתקופה האחרונה בפקיסטן, עושה רושם שלאיסלאם הקיצוני ובראשו פלגים שונים של אלקאעידה, תהיה נגישות לראשי נפץ גרעיניים הרבה לפני איראן.
משום מה, זה הרבה פחות מדאיג את התקשורת - כך לפחות אפשר להתרשם מהסיקור המוגבל שם - כאשר הסיכון הוא הרבה יותר גדול למערב בכלל ולישראל בפרט מאשר נשק גרעיני כזה או אחר בידי איראן.
לדעתי, ורבים יתנגדו לה בוודאי, לאיראנים יש מזמן נשק גרעיני. דעתי לא מסתמכת על מקורות מודיעין כאלה ואחרים, אלא על ההיכרות שלי עם המודוס אופרנדי האיראני בתקופת שירותי הצבאי.
אם אני הייתי הם, הייתי שומר אותו קרוב לחזה כמו מידע על נווט מסויים שכדאי לשמור כמשכון ליום סגריר, ומשתמש בו לאחר תקיפה ישראלית, שכן אז יש לי סוג של הצדקה להשתמש בו נגד ישראל שהכריזה עלי מלחמה, וללמד אותה לקח.
לאיראנים יש סבלנות רבה וזכרון מעולה, ורבים במערב ובישראל לא מבינים את זה. מאוד אופתע אם אין להם נשק כזה, גם אם פרימיטיבי. הם הרבה פחות מטומטמים ממה שישראלים רבים היו רוצים להאמין.
ובינינו, בלי שאף אחד יקרא את זה, יש המון שמתפרנסים מהאיום האיראני, ולאו דווקא באיראן. מסיבה זו, הנושא יישאר תקופה ארוכה בראש מהדורות החדשות.
ישן 25-02-2010, 18:05
  אלון תובל אלון תובל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.04
שלח הודעה דרך ICQ אל אלון תובל
דעת מורי, ד"ר רן ברץ

ראשית, שלום לכם. אני קורא בפורום באופן קבוע כבר זמן רב אך לא כותב מפאת חוסר הבנתי וחוסר ידע בנושאים הנדונים.

בכל אופן, הפעם אשמח לתרום לדיון בהבאת דעתו של מורי ממדרשת עין-פרת, ד"ר רן ברץ.
החשש אינו מהפעלה של נשק גרעיני כנגד מדינת ישראל אלא החשש מההשפעה של יחסי הכוחות על המלחמה הקונוונציונאלית. עצם המצאותה של אופציה גרעינית לציר איראן סוריה הופכת את יחסי הכוחות בינינו לבינם ליותר סימטריים וכך חוזרת האופציה של מלחמה בישראל באמצעים קונבנציונאליים ליותר רלוונטית.

כשסוריה יודעת שיש לה גיבוי גרעיני איראני אזי היכולת לנצח את ישראל ממשית יותר, דווקא בגלל שהיא מוציאה את הגרעין של ישראל מהתמונה. אם לפי מקורות זרים, נשקלה אופציה של הפעלת נשק גרעיני מצד ישראל במקרה של מפלט אחרון במידה והסורים ינחלו הצלחה בגולן, הרי ברור שבמצב של נשק גרעיני בידי סוריה (או דרך תמיכה איראנית), האופציה הגרעינית של ישראל הופכת לפחות רלוונטית.

כשלשני הצדדים לא משתלם להפעיל גרעין, נוצר מצב שבו המלחמה הקונבנציונאלית חוזרת להיות רלוונטית יותר. על כן, טוען ד"ר ברץ שברגע שימצא בידי איראן נשק גרעיני, יחל מרוץ חימוש קונבנציונאלי מחודש והסבירות למלחמה קונבנציונאלית עם סוריה (בסיוע איראני), תגדל באופן מאוד משמעותי.

אני מקווה שהצלחתי להסביר את העמדה באופן בהיר ושהצלחתי לתרום לדיון.
ישן 26-02-2010, 09:57
  G_Zhukov G_Zhukov אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.03
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי אלון תובל שמתחילה ב "דעת מורי, ד"ר רן ברץ"

דברים עם הרבה הגיון.

ועם זאת, עשוי להיווצר מצב כאשר לשני הצדדים יכולות גרעיניות של מה שנקרא בז'רגון "יציבות אסטרטגית" מתוך החשש של גלישה ללא יכולת שליטה מעימות קונבנציונלי לעימות גרעיני על המחירים שלו לשני הצדדים. החשש הזה בדיוק עמד בבסיס ההסכמות בין ארה"ב וברה"מ החל מסוף שנות ה-60 למרות היריבות הקשה בינהן.

באשר לטענה שהאיראנים בהיותם פנאטים איסלאמיים אינם רציונאליים, כדאי לחזור אחורה למלחמת איראן-עיראק. בשלב האחרון של המלחמה ערי איראן היו נתונות למתקפות טילים קונבצניואליים מאסיביות שגבו מחיר כבד מהאוכלוסיה האיראנית האזרחית. ההנהגה האיראנית למרות הקיצוניות הדתית שלה, כאשר זה הגיע למחירים הכבדים שנגבו מהאוכולוסיה שלה, הסכימה להפסיק את המלחמה. אם זו לא מחשבה ראציונאלית אז מה היא?

וכמו שכותב המאמר כותב (והוא לא מחדש בכך), ההרתעה הגרעינית מבוססת בראש ובראשונה על פסיכולוגיה דבר מצריך מדיניות נבונה, שקולה וזהירה. אני בספק אם כיום הדבר קיים בארץ אבל זה כבר דיון למקום אחר.

ישן 27-02-2010, 15:42

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "דברים עם הרבה הגיון. ועם..."

ציטוט:
ועם זאת, עשוי להיווצר מצב כאשר לשני הצדדים יכולות גרעיניות של מה שנקרא בז'רגון "יציבות אסטרטגית" מתוך החשש של גלישה ללא יכולת שליטה מעימות קונבנציונלי לעימות גרעיני על המחירים שלו לשני הצדדים. החשש הזה בדיוק עמד בבסיס ההסכמות בין ארה"ב וברה"מ החל מסוף שנות ה-60 למרות היריבות הקשה בינהן.

במלחמה הקרה, ה-"יציבות האסטרטגית" היתה כמובן סביב נקודה שונה מזו שארה"ב היתה מסכימה לה ללא גרעין סובייטי. למשל- השלמה עם שלטון סובייטי בקובה, הגבלות על הלחימה בקוריאה. אצלנו יציבות כזו תיווצר, מן הסתם, בנקודה שלא קבילה על ישראל כיום ושעשויה להיות מסוכנת לקיומה. למשל- סביב ריבונות המדינה הפלסטינית העתידית. ישראל עלולה להגיע למצב של מרץ 03' בלי יכולת לכבוש מחדש את איו"ש כי זה "יפר את היציבות האסטרטגית".

ציטוט:
ההנהגה האיראנית למרות הקיצוניות הדתית שלה, כאשר זה הגיע למחירים הכבדים שנגבו מהאוכולוסיה שלה, הסכימה להפסיק את המלחמה. אם זו לא מחשבה ראציונאלית אז מה היא?

אני מסכים. אירן עם הרטוריקה הפנטית של סוף שנות ה- 80' גם נמנעה מלהתעמת עם "השטן הגדול" במלחמת המיכליות.
אבל מאז חמינאי עבר מכיסא הנשיא לכיסא "המנהיג הרוחני העליון". אולי אז חומייני ומוסאווי (המנהיג הרוחני וראש הממשלה דאז) מיתנו אותו? למותר לציין שאחרי גניבת הבחירות של 2009, לחמינאי יש היום יותר כוח מאשר לפני כן.
ומי יודע כמה רציונלי יהיה מחליפו?!
ישן 26-02-2010, 09:01
  הפוסל במומו הפוסל במומו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.06.07
אם לא תיבהל מהפצצה האיראנית תיבהל מפצצות גרעיניות ערביות אחרות

המצרים, הסעודים ובעתיד הרחוק גם העירקים והירדנים לא יעמדו בצד ויקבלו לגיטימציה בינלאומי להיכנס למירוץ חימוש גרעיני, שתאורטית, ביום מהימים יכול להיות מופנה נגדנו. בנוסף לכך סוריה וארגוני הטרור יחסו תחת פצצה איראנית.
תאר לך שצה"ל פולש ללבנון בתגובה למלחמה שפותח בה חיזבאללה ומתקדם לכביש בירות דמשק. האיראנים מודיעים שאם צה"ל לא עוצר הוא מסתכן במהלומה גרעינית. תסבוכת לא קטנה, גם כשמביאים
בחשבון יכולת תגובה ישראלית.

אז אתה יכול להרגיע את עצמך שהחרב מעל ראשך היא בעצם עלה של זית. היא עדיין תהיה חרב.
ישן 26-02-2010, 12:57
  משתמש זכר חמוס בריבוע חמוס בריבוע אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.12.09

בכל הדיון הנ"ל יש נקודה אחת ש"כמעט הועלתה" איראן יכולה לאפשר לגורם מצד שלישי להשתמש בפצצה הן על שטח ישראל או על אחת מבעלות בריתה (אל תשכחו שאנחנו השטן הקטן) ואיראן עצמה יכולה להתנער מאחריות....
כיום לאור העובדה כי לסוריה אין את היכולת להתמודד איתנו בלוחמה קונ' מלאה ואיראן עדיין לא יכולה להתחייב באופן מלא ללחימה (עקב מרחק, יכולות ודעת קהל עולמית) יותר ויותר נראה כי אופציית הצד השלישי מתאימה לצרכיהם הרי כל מה שמתבקש הוא לצייד את צד ג' באמצעים המתאימים ולאפשר לו חופש פעולה מלא,
לפי דעתי זאת האופציה הרלוונטית. מה גם שאנחנו שוכחים אופציות אחרות לא פחות גרועות כמו שימוש של צד שלישי בנשק לא קונב' (ע"ע חיזבאללה) כגון פצצות מלוכלכות או נשק כימי (גז VX לא פחות גרוע מנשק גרעיני לדעתי...) ובכך הן יכולות לטעון להחלטה עצמאית של חיזבאללה ובכך לגרום למתקפה ישראלית על סוריה או איראן כעילה למלחמה כוללת יש כאן מעין משחק סכום אפס שאנחנו יכולים למצוא את עצמנו.
הפתרון לדעתי הוא להשתמש באותו עקרון שאויבנו ישתמשו ( או כאמור"...מי ייתן וכל אויבי ימותו בנסיבות מצערות שלא ניתן לקשר אותן אלי...) ובכך למעשה למנוע את הקאזוס בלי מהן באופן ישיר ולאפשר לנו את האפשרות להכחיש מה גם כמו שניתן לראות לא בדיוק מגנים אותנו ומפעילים עלינו סנקציות עקב חיסול של גורם זה אחר...הנזק העיקרי נגרם למעשה מהתקשורת שמסרבת לקבור את העצם שלה ולהמשך הלאה...אבל זה כבר דיון אחר

ישן 28-02-2010, 15:21
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי bertold שמתחילה ב ""מספיק עם ההפחדות"? מי נתן לך..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי bertold
ולך מי נתן מנדט ?

לא נתנו לי, לא ביקשתי ואני לא מתיימר גם לקבוע לאחרים מה מפחיד ומה לא.

ציטוט:
לי אין בעיות בעיות יש למי שמפחד

ואני חושב שדווקא מי ששאנן הוא זה שיש לו בעיות... נו שוויין...

ציטוט:
אומרים לך גם אם תגיע, זה לא סוף העולם. ד"ר כהן אומר, אפילו לא אני.

בוודאי שלא סוף העולם, רק הסוף של ישראל (לדעתי) - שזה ממש לא כל העולם ולכן גם ל"עולם" לא ממש אכפת...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 27-02-2010, 14:11
צלמית המשתמש של hellfrost
  hellfrost hellfrost אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.12.09
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי MK82 שמתחילה ב "האירנים צריכים נשק גרעיני לא בשביל לתקוף איתו..."

1.
קוריאה
לבנון - בקטנה
ויאטנם
אירן - שגרירות
פנמה
עירק
אפגניסטן
עירק 2.0

2.
סין
אפגניסטן
צ'צ'ניה *2
גרוזיה
ועל יבש עם ארהב כמובן

3.
ויאטנם
ועם טייוואן על יבש

4.
הצרפתים לא עשו כלום....

5.
פוקלנד
ועם ארהב וכאלה...

6.
פקיסטן * איזה 17 פעם

7. (לפי מקורות זרים בע"מ)
ירדן סוריה מצרים עירק
מצריים - בקטנה כזה
מצרים וסוריה
לבנון
לבנון 2.0

-----
שוב.
אירן גרעינית זה רע למדינת ישראל, ולרב שכונתיה של אירן, יש כמה שכונות שמאוימות לא פחות מאיתנו...
חוקי המשחק ישתנו מהותית לרעתינו, אבל המקרה הכי גרוע פה זה שנגיע איתם למצב של MAD, וזה משהו שיקח הרבה זמן גם אחרי שהם ישיגו נשק כזה. אולי אירן גרעינית זה משהו שצריך למנוע, אבל כל מיני תרחישים של סוף בית שלישי הם פשוט דמגוגיה.

נערך לאחרונה ע"י hellfrost בתאריך 27-02-2010 בשעה 14:15.
ישן 27-02-2010, 21:35
  צנחן77 צנחן77 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.07.08
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי hellfrost שמתחילה ב "מה הקשר?"

הקשר הוא שה"מומחה" הזה חי באמריקה, ומהמר על החיים שלנו ולא על שלו

ואילו מי שחי בישראל יושב במרכז המטרה שאליה מכוון הנשק, שלטענתו האירנים לא יעשו בו שימוש (בוא נסמוך עליהם...)

אם קשה לך להבין את זה, במונחים של משל הדוברמן שהובא פה: אתה השכן, והוא אפילו לא חי בשכונה

או בדוגמה שיותר מתאימה למקרה הזה:
הפרופסור מציע לנו לטפס על עמוד התליה ולהכניס את הראש לעניבת החנק
בתואנה שהתליין לא יוכל לשמוט את המשטח עליו עומד התלוי (אתה).
להזכירך: הפרופסור יושב על הטריבונה ומשקיף, התליין - אחמדיניג'אד, מה דעתך? נשמע לך יותר רלבנטי?

ועוד משהו: הפרופסור (אגב, להיסטוריה), שמייעץ לנו בנושאי גרעין, יכול להיות בעצם פרופסור לכלכלה
בזכות הרעיון המבריק הזה הוא תימרן את עצמו למצב של WIN-WIN SITUATION
הוא מייעץ לנו להמר על החיים שלנו (לא שלו), ועל העתיד של המדינה שלנו (לא שלו)
מה יש לו להפסיד? במקרה הכי גרוע הוא יכתוב עוד ספר !
ישן 28-02-2010, 13:24
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי hellfrost שמתחילה ב "אני אגיב לך ולאפקט, פשוט כי..."

ואני חושב שמאוד לא כדאי להתעלם מההבטחות שאיראן מחלקת לעולם לגבי המשך קיום מדינת ישראל - יש להם נטיה לקיים אותן, הרבה יותר מהפוליטיקאים פה בארץ.
בנוסף, מה גורם לך כ"כ להיות בטוח שתהיה "מחיקה" של איראן במקרה וישראל תותקף? אנחנו נתקיף חזרה? ארה"ב תתקיף?
לא תודה. אם זה היה כ"כ פשוט וברור כולם היו תמימי דעים - אז כנראה שזה לא. אני חושב שהפתרון הוא פשוט ויסודי הרבה יותר מכל ההתפלשות הזו במה ישאר מישראל אם תהיה לאיראן פצצה גרעינית או לא:
יש לאיראן פצצה גרעינית - יש לנו בעיה (בעיה כלשהיא - ועל זה לדעתי כולם מסכימים).
אין לאיראן פצצה גרעינית - אין לנו בעיה.
אי לכך, הפתרון הפשוט ביותר (יחסית) יהיה חתירה לאופציה ב' (שלא תהיה לאיראן יכולת גרעינית), מכיוון שאופציה א' היא נגזרת של אופציה ב' (ולכן ברמה מסובכת יותר ממנה), צריך להימנע מלהגיע אליה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 28-02-2010, 18:08
  טירון טירון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.05.06
הקשר הוא חוסר הרגישות:
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי hellfrost שמתחילה ב "מה הקשר?"

לשבת לבטח במכון מחקר בארה"ב, ולהתעסק בפסיכולוגיה (עניין הבהלה) של מי שעתידים בטווח זמן לא ארוך במיוחד להיות תחת איום גרעיני בידיו של מנהיג מסוכן - מהווה בעיני חוסר רגישות הגובל בחוצפה.

ואם איני ברור - לא לגיטימי לכתוב כותרת המלצתית בנוסח "ואם לא נבהל", בלשון רבים, ("אנחנו" לא ניבהל) כאשר ברור שמי שלא יבהל , או יבהל פחות, הוא מי שיושב שם, ומי שיקשה עליו לא לחרוד או לחשוש הוא מי שיושב כאן.

אני לא לא נכנס בכלל לטיעוניו. קטונתי. זה מקצועו, והוא עוסק בכך שנים, וכל הכבוד על העמדה האקדמית הבכירה אליה הגיע, ולכל פועלו. אבל בעיני, גם לוא היה כותב "אולי לא נכון שתיבהלו", ובכך מרמז בגילוי נאות על כך שהוא לא יושב כאן - לא הייתי מתקומם.

כל האמור הוא ב2 הסתיגויות: 1.שפרופ. כהן אכן אינו מתגורר כאן, אלא רק בא לבקר. (אני מנחש שהוא לא יתפוס מטוס ראשון כשהסימנים יעידו שמלחמה גדולה בפתח).
2.שהכותרת האומללה היא בכלל לא שלו, אלא של כתב העיתון, שאולי עיוות את דבריו.

אני מאריך בעניין כי הוא, בין השאר, עשוי לשמש כהערת שוליים להצעה הבעייתית לתת זכות בחירה לאזרחים ישראלים המתגוררים תקופה ארוכה בחו"ל. אבל זה לא נושא לפורום הזה, ואין לי כל עניין להרחיב בו כאן.
ישן 28-02-2010, 22:48
  צנחן77 צנחן77 אינו מחובר  

קשור באופו ישיר
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי hellfrost שמתחילה ב "הרי לא קראת יותר מאשר את..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי hellfrost
מה קשור המקום שבו הוא יושב להאם דעתו נכונה או לא?

המצב של נשק גרעיני בידי אירן הוא מצב מסוכן לישראל. את זה הפרופסור מבין (ואפילו אתה...)

למרות זאת, הוא מעריך שהסיכון לא כל כך נורא, ומייעץ לנו "לא להיבהל" מהסיכון הזה

לפיכך, אין כאן הכרעה בין האם דעתו נכונה או לא, כמו שאתה אומר, כי גם הוא חושב שזה מצב לא רצוי,
אלא שהוא מעריך (או שמא נשתמש במונח הנכון: מהמר) שלמרות הסכנה אין לנו צורך להיבהל
כלומר, כל הויכוח הוא על הערכת גודל הסיכון.

אם כך, כאן נכנסת לתמונה בצורה הכי רלבנטית שאפשר, השאלה היכן הוא עצמו נמצא:
האם הוא כל כך בטוח בהימור שלו עד כדי כך שהוא מוכן להסתכן בעצמו כדי להוכיח זאת
או שהוא רק מייעץ לאחרים (לנו) להסתכן, תוך שהוא צופה מהצד האם ההימור הצליח...
ישן 01-03-2010, 13:59
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
תחושה קלה של דז'ה וו
בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי צנחן77 שמתחילה ב "זה הרבה יותר גרוע מחוסר רגישות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צנחן77
הפרופסור המדובר נחקר בעבר בחשד לפגיעה בבטחון המדינה, בעקבות פרסומים שלו בנושאי הגרעין של ישראל,
ובשלב מסוים הפסיקו את החקירה נגדו,

מחוסר אשמה, להזכירך.

אך הוא עדיין לא מגיע לכאן יותר מדי.

יש לך נתונים ממשטרת הגבולות? הוא מגיע לארץ מספר פעמים בשנה.

גם על "מומחיותו" בנושא יש חולקים רבים

מי?

(התואר האקדמי שלו הוא לא בדיוק בתחום הרלבנטי),

מהו התחום הרלבנטי? האם הכלכלן תומס שלינג מאושר על ידך לעסוק באסטרטגיה גרעינית?
והגיע הזמן שכל מי שמתפעל כל כך מעצותיו יידע את זה

זכורה לי תגובתך - (אחת מני רבות בנושא אבנר כהן) להלן:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...97&postcount=11

"האם הד"ר הזה השנוי במחלוקת (במקרה הטוב), ושלא ראה את הסרט, יכול לקבוע מהי "תרומת" הסרט לדמוקרטיה הישראלית?

ולמה אנחנו צריכים לקבל המלצות "מלומדות" של ישראלי לשעבר, שמחליט מהי "תרומה לדמוקרטיה הישראלית", ומה "חשוב שהציבור יצפה בו" ?

לא בהכרח צריך לצטט כל נפיחה של "המדען" הזה, שהאינטרסים האישיים שלו ידועים וברורים לכל"

ועוד ועוד. בוא , לצורך הדיון, נגדיר אותו כבוגד נאלח ומצחין עם ריח רע מהפה ושערות על הגב. כמו כן יש לו שאריות מזון בין שיניו המרקיבות, והוא בכלל מגעיל.

כ ע ת - אפשר לנסות ולהתייחס לדברים ולא לדובר?

תודה.

נערך לאחרונה ע"י טל ענבר בתאריך 01-03-2010 בשעה 14:05.
ישן 05-03-2010, 00:54
  צנחן77 צנחן77 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "תחושה קלה של דז'ה וו"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי טל ענבר
כ ע ת - אפשר לנסות ולהתייחס לדברים ולא לדובר?[/color]

תודה.

התייחסות לגופם של הדברים הובאה למכביר לעיל, כפי שוודאי הבחנת, ע"י מגיבים רבים וגם על ידי:
בתמצית, אם למרות הכל החמצת משהו, ההיגיון של דברי אבנר כהן - מעוות, והתוצאה של השימוש בעצתו - מסוכנת, ובלתי הפיכה
אבל זה כבר נאמר במפורש, מה שלא מפריע לך לדרוש להתייחס לדברים ולא לדובר (דה ז'ה וו, אתה יודע).

לעניין מומחיותו, ברור שאם אדם מתבטא בנושא מסוים (מדיניות גרעינית למשל), ויש לו תואר מומחה בתחום אחר (היסטוריה למשל)
הרי ציון תואר המומחה בהקשר בו הוא לא מומחה - מיותר, ואף מטעה !
אלא מאי, צרוף התואר פרופ' לשמו (אגב, הוא לא "רק" ד"ר?), מחזק את הסנסציה שבדבריו (עפ"י האינטרס של העיתון),
ומגביר את ה"ענין" שגם הדובר מעונין ליצור סביב דבריו, בבחינת זה נהנה וגם זה אינו חסר, איזה יופי, ולמה לגרום לאמת
- האמת המדעית והיושר האקדמי והאינטלקטואלי - לקלקל את הסיפור היפה הזה?
אבל, בכל זאת, נותרה רק שאלה קטנה:
אם הדובר היה רופא שיניים למשל, האם גם אז היה נחוץ לקרוא לו פרופ' בהתבטאויותיו בנושאי הגרעין ?
ואם ד"ר למזרחנות למשל, מופיע ברדיו כפרשן כדורגל, האם צריך לציין שהוא ד"ר בכל פעם שהוא מפרשן?

ולסיום, ורק לצורך הדיון כמובן - בוא נאמר שהדובר הוא אדם נחמד, מדיף ריח אפטר-שייב, ומי-קולון,
האם זה עושה את דבריו יותר הגיוניים ? או פחות מסוכנים (שלא לאמר מופקרים) ?
ישן 05-03-2010, 07:23
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי צנחן77 שמתחילה ב "[QUOTE=טל ענבר] כ ע ת - אפשר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צנחן77
לעניין מומחיותו, ברור שאם אדם מתבטא בנושא מסוים (מדיניות גרעינית למשל), ויש לו תואר מומחה בתחום אחר (היסטוריה למשל)
הרי ציון תואר המומחה בהקשר בו הוא לא מומחה - מיותר, ואף מטעה !

לפרופסור אלוף במיל. בן ישראל תואר דוקטור בפילוסופיה והתמחותו האקדמית היא מתמטיקה וחקר ביצועים. זה פוסל אותו - אקדמית - לעסוק באסטרטגיה וביטחון?

1 .אלא מאי, צרוף התואר פרופ' לשמו (אגב, הוא לא "רק" ד"ר?),
2. איזה יופי, ולמה לגרום לאמת- האמת המדעית והיושר האקדמי והאינטלקטואלי - לקלקל את הסיפור היפה הזה?

דוקטור הוא תואר אישי של אדם שלמד וקיבלו. פרופסור הוא דירוג במוסד אקדמי - ואינו תואר שהולך עם האדם לאחר סייום תפקידו במוסד. כך למשל, ארנס אינו פרופסור, עוזי ארד אינו פרופסור וכיו"ב. אבנר כהן הוא דוקטור, וכיוון שהוא יושב על תקן של חוקר אקדמי במוסד מוכר, שהחליט להעניק לו פרופסורה - כל עוד הוא שייך למוסד בדירוג זה הוא פרופסור.

אל תתן חלילה לעובדות לקלקל לך את התזה.

נערך לאחרונה ע"י טל ענבר בתאריך 05-03-2010 בשעה 07:31.
ישן 05-03-2010, 17:35

בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי צנחן77 שמתחילה ב "אין כאן שום תזה, אלא רק ציון..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי צנחן77
הדוקטורט שלו אינו בתחום הרלבנטי

מחקר זה מחקר.

ביסודו, קורס בשיטות מחקר לתלמידי שנה ראשונה בתואר שני מדבר על אותם דברים שלא תלויים בחוג במסגרתו הוא נלמד - מה זה משתנה תלוי ובלתי תלוי (השני מסביר את הראשון ולא להיפך), מהם 4 סוגי הביקורות (לוגית, מתודולוגית, אמפירית ונורמטיבית - אתה למשל מותח ביקורת נורמטיבית, שהיא תמיד הכי פחות יציבה) מה אומר פופר (תיאוריה טובה היא כזו שניתן לבצע ניסוי כדי להפריך אותה), מה אומר קון (לא מספיק להפריך תאוריה, צריך להביא גם הסבר טוב יותר), ומה אומר לאקאטוש (לכל תאוריה יש גרעין קשה של הנחות יסוד שעטוף בחגורות הגנה של הסברים, ותיאוריה טובה יכולה לאבד חגורות הגנה בלי לאבד את הגרעין).

חוקר אקדמי הוא לא טכנוקרט שמתעסק רק בתחומו כי "זה המקצוע שלו" - הוא אדם שיודע להשתמש בכלים מחקריים כדי לבדוק כל מיני שאלות שמעניינות אותו.

ובהרבה תחומי-דעת, אי אפשר למצוא רק תואר אקדמי אחד שרלוונטי להבנתם. הרתעה גרעינית למשל יכולה להבחן מזוויות של היסטוריה (איך הרתיעו בעבר), פיזיקה (מה עושה פצצת אטום), מתמטיקה (מודלים מתורת המשחקים להרתעה), סוציולוגיה (כיצד חברות מתנהגות תחת איום גרעיני), פסיכולוגיה (מה עובר בראש למקבלי החלטות כשפצצות אטומיות מתגלגלות בסביבה), מגדר (האם מדינות לא מתפרקות מנשק גרעיני בגלל חרדת סירוס?), סמיוטיקה (מה מסמלת עבורנו הפצצה?), אשורולוגיה (מוטיב החורבן בספרות השומרית ודימוייו כיום) ומה לא בעצם.

כל עוד המחקר מתבצע בכלים אקדמיים (ולא ברמת "אלוהים הבטיח לי" או "חלמתי על אריה כחול, ומיד רצתי להתייעץ בהורוסקופ ובכדור הבדולח שלי") אז יש לנו גם אפשרות לבחון אותו בכלים אקדמיים.

ישן 06-03-2010, 18:01

בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי צנחן77 שמתחילה ב "1. יש הבדל עקרוני בין שיטות..."

ההבדלים הם בעיקר טכניים, ובין המדעים המדוייקים למדעי החברה (לצורך העיניין - מרווח הטעות הסטטיסטית במדעי החברה הוא 5%. ברפואה הוא משהו כמו 0.05% כי אתה לא רוצה תרופה שהורגת אחד מכל 20 איש..)

האם ד"ר לספרות שהתמחה בשירת יוון העתיקה מתאים גם לביצוע מחקר במיקרוביולוגיה? לא, כי אתה נכנס כאן שוב לפינת המומחיות הטכנית. אבל אם כבר, נחש באיזו שפה המילה "מיקרוביולוגיה"?

אבל איזו הכשרה צריך כדי להתעסק בהרתעה גרעינית? שלינג (זכה בפרס נובל עם פרופ' אומן, אבל בגלל שהוא גוי שכחו את זה בארץ...) הוא בכלל כלכלן, גרהם ת. אליסון הוא איש מדע המדינה (ו"חילטר" כדירקטור ויועץ לחברות נפט ואנרגיה), וברנרד ברודי, מאבות התחום, הגיע מתחום ההיסטוריה.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:14

הדף נוצר ב 0.18 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר