לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה --לשאלות בנושאי טלוויזיות, מערכות קולנוע ביתי, הגברה וסאונד - אנא פנו לפורום אודיו וקולנוע ביתי -- www.fresh.co.il/f=103 תגיות פורום: פורום אלקטרוניקה - פורום חשמל - שאלות בנושאי אלקטרוניקה - תכנון מעגלים - מעגלים מודפסים - פיתוח אלקטרוני - תכנון PCB - בקרים למנועים - תאורת לדים - תכנון דימר - מודינג - Arduino - מיקרו בקרים - שליטה על תאורה - שלט רחוק - משדר FM - תאורת LED - פתרון שאלות בחשמל - אלקטרוניקה תקבילית חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תחביבים > חשמל ואלקטרוניקה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-03-2010, 19:40
  מרק10 מרק10 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.08.09
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי Elim שמתחילה ב "אתה יכול להשתמש באותו מגבר..."

אולי לא הסברתי את עצמי נכון או אינני מזהה את הבעיה.

לפני כ-6 שנים בניתי מקלט VHF/UHF לתחום תדרים של 47 - 890 מגה-הרץ שמבחינת קליטה המקלט עובד בצורה תקינה, אבל עוצמת השמע שואפת לאפס. רק כאשר אני מניח את האוזן על הרמקול אני שומע לכן החלטתי לבנות מגבר שמע+קדם מגבר ואכן עוצמת השמע סבירה אבל איכות השמע גרועה מאוד, עברו 6 שנים ואני מעוניין לשפר את המעגל (יש לי זמן).

ייתכן שקיימת טעות בסיסית בתיכנון המעגל לכן אם תוכל בבקשה לעזור לי אשמח.

בתיכנון המקורי מגבר השמע מבוסס על הרכיב TDA7052, את הרכיב השמטתי מהמעגל והוספתי קדם מגבר+מגבר וגם תצוגת מד-תדר.

https://2010-uploaded.fresh.co.il/2...09/14612055.pdf https://2010-uploaded.fresh.co.il/2...09/97699004.pdf https://2010-uploaded.fresh.co.il/2...09/42262465.pdf -מגבר שמע מקורי
https://2010-uploaded.fresh.co.il/2...09/34963635.pdf https://2010-uploaded.fresh.co.il/2...09/42716699.pdf https://2010-uploaded.fresh.co.il/2...09/87316185.pdf https://2010-uploaded.fresh.co.il/2...09/36744247.pdf https://2010-uploaded.fresh.co.il/2...09/25488036.pdf

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י מרק10 בתאריך 09-03-2010 בשעה 19:47.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 12-03-2010, 00:52
  מרק10 מרק10 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי Elim שמתחילה ב "1. תתעלם מהמדידה השניה. מד..."

את הרכיבים השגתי בעצמי מכיוון שלא ניתן היה לרכוש קיט. האמת שגם לפני 6 שנים זו הייתה משימה לא קלה להשיג את הרכיבים במיוחד את הטיונר.
גם שניסיתי לרכוש את המעגל המודפס מחברת אלקטור הם 'התבלבלו' מכיוון שלא היה להם את הגלופות רק לאחר 10 אי-מילים הם מצאו את הגלופות עבור המעגל המודפס.

עיינתי שוב פעם בחוברת אלקטור משנת 93 ואכן בזמנו הם מכרו קיט של המקלט כלומר המקלט לפי התיכנון המקורי צריך לעבוד בצורה תקינה ללא המגברים שהוספתי. יתרה מזאת הם גם פירסמו תוספת של ממיר למקלט אשר מאפשר קליטה של שידורים עד 1750 מגה-הרץ.

דווקא היום הרכיב SA605 ניתן להשגה במחירים שפויים יותר מאשר לפני 6 שנים מכיוון שחברת פיליפס חזרה לייצר את הרכיב והוא נמצא במלאי אצל RS ופרנל באריזת SMD.

1. בזמנו כאשר בניתי את המקלט וגם היום לא בדקתי האם המתנד מתנדנד בתדר של 48 מגה מכיוון שהמקלט עובד ולא ייחסתי לזה חשיבות רבה. האם לבדוק זאת ?

2. אכן רוחב הפס של המקלט הוא יחסית גדול ולפעמים קיימת בעיה של ברירות בין תחנות קרובות אבל עדיין אני מצליח לקלוט תדרים שמקלטים מסחרים שעולים 1000 שקלים לא מסוגלים לקלוט בגלל שברוב המקלטים או סורקי תדרים הייצרן חוסם תדרים או תחומים מסויימים כגון: תחום הסלולר,תדרים צבאים,תדרי משטרה (לא בכול המכשירים).

בזמנו ששידורי הסלולר היו אנאלוגים לא הייתה בעייה לקלוט שידורים אלה.

בכול מקרה את הברירות אני יכול לשפר על ידי שינוי של המסנן הקרמי 10.7M שכרגע רוחב הפס של הוא 110 קילו ל-70 או 50 קילו אבל זה פוגע בצורה קשה בעוצמת השמע.

היכן לפי הבנתך הבעיה במקלט ?

ישן 12-03-2010, 09:07
  מרק10 מרק10 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי Elim שמתחילה ב "אם הצרת הפילטרים גורמת לפגיעה..."

מד-התדר מחובר לרגלים 13-14 של הטיונר. במוצא של הטיונר אני מקבל אות של המתנד המקומי מחולק ב-256, מד-התדר שבניתי מבוסס על PIC שמבצע את הפעולה ההפוכה כלומר מחסיר 37.5 מגה-הרץ ומכפיל ב-256 ככה שהתוצאה היא התדר שאותו אני מעוניין לקלוט (עם סטייה בגלל התיכנון הלא מקצועי של מד-התדר).

אין ברשותיי מחולל אותות לתחום התדרים שציינת. האם לפי דעתך ניתן לבנות מחולל אות פשוט ומדוייק לשם כיוונון המקלט בעזרת הרכיב SA612 כמו בקובץ המצורף ?

מתוך קריאה בספרות טכנית של חברת Murata הבנתי שקיים קשר בין רוחב הפס של המסננים הקרמים ורמת השמע המתקבלת.

הציוד שברשותיי: מד-תדר מקצועי מדוייק עד לתדר של 100 מגה, פלוק ומחולל אותות שבניתי עד לתדר של 200 קילו.
https://2010-uploaded.fresh.co.il/2...12/91144743.pdf

נערך לאחרונה ע"י מרק10 בתאריך 12-03-2010 בשעה 09:23.
ישן 12-03-2010, 10:19
  Elim Elim אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.10.07
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי מרק10 שמתחילה ב "מד-התדר מחובר לרגלים 13-14 של..."

אתה יכול לכוון באופן הבא (עם מד התדר המדוייק):
1. ודא שהגביש אכן מתנדנד ב 48MHZ מדוייק.
2. כוון את ה LO לתדר 135.3MHZ (כדי לקלוט תדר 100MHZ).
3. כוון את L6 לקבלת שמע מקסימלי ונקי.

הבעיה היא שזה לא יהיה מקלט חובבים מוצלח בכל מקרה, כי מדובר במקלט WIDE FM (כמו כל טיונר ביתי) שרק מתחו לו את התחום. בקליטת תחנות NARROW (כל השידורים חוץ מהתחום 88-108) תקבל גם עוצמת שמע חלשה וגם חוסר הפרדה בין התחנות (ב WFM המרחק בין התחנות הוא 200KHZ וב NFM המרחק הוא 5 או 10KHZ).
נראה לי שהמקלט הזה תוכנן רק כדי להציע "בניה מענינת" ולא כמשהו מקצועי. ניתן לשדרג אותו למקלט מקצועי, אך זה מצריך כמה שינויים ובעיקר הוספת PLL לבקרת תדר ה LO.

ישן 12-03-2010, 11:26
  Elim Elim אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי מרק10 שמתחילה ב "אני אנסה היום בערב לכוון את..."

הבעיה העיקרית היא בתכנון. יתכן שיש גם בעיה בכיוון.
כדי לפשט את המעגל ולחסוך את הצורך במעגל LO מבוסס PLL, המעגל תוכנן ל FM רחב (רוחב אפנון של 100KHZ). כך, סטיות של ה LO של כ 10KHZ תוך כדי עבודה, לא משפיעות על הקליטה. הבעיה שחוץ מתחום 88-108 ושידורי TV, אף תחנה לא משדרת WFM. ב NFM האיפנון הוא רק כ 5KHZ, וההפרדה בין תחנות היא כ 10KHZ כך שבמקלט הזה גם עוצמת השמע תהיה חלשה מאוד בשידורי NFM וגם הוא לא יוכל להפריד בין תחנות קרובות (ב NFM תשמע רק את התחנה החזקה מכל אילו שנכנסות ברוחב ה IF שלך וב AM תשמע את כולן יחד). הסיבה לצורך ב PLL היא שב NFM ה LO צריך להיות מאוד יציב כי רוחב ה IF הוא רק כ 10KHZ ואף פחות.
הדרך לשפר את המעגל היא להחליף את הפילטר של ה 37.5MHZ בפילטר עם רוחב של מאות קילוהרץ בלבד (יכול להיות גם בתדר שונה), להחליף את הפילטרים של ה 10.7M בפילטרים ל 455KHZ ורוחב 10KHZ, להחליף את גביש ה 48MHZ בגביש שונה (בתדר של 455KHZ מעל או מתחת לתדר הפילטר הראשון) ולהחליף את L6 לסליל דיסקרימינטור שמותאם ל 455KHZ (ולא 10.7M כמו שישנו כעת). אחרי כל זה, יש צורך להוסיף מעגל PLL מבוקר מיקרו, שיקבל את דגימת ה LO (שחיברת למונה התדר) ויוציא מתח כיוון ל LO במקום הפוטנציומטר. כיוון התדר יבוצע דיגיטלית ע"י מפסקים (יכול להיות גם מפסק סיבובי שיתן פולסים למיקרו).

ישן 13-03-2010, 17:50
  מרק10 מרק10 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי Elim שמתחילה ב "מעגל הגביש גורם לנדנוד..."

פירקתי את הקדם מגבר+המגבר שהוספתי והחזרתי את המגבר השמע המקורי TD7052.
כיוונתי מחדש את L6 לרמת שמע מקסימלית ללא עיוותים ולצערי עוצמת השמע שואפת שוב פעם ל-0. כלומר רק שאני מניח את האוזן על הרמקול אני שומע קליטה טובה ונקייה של התחנות המסחריות. בזמן הכיול כיוונתי את המקלט לתדר של 100 מגה.

האם לפי דעתך אני צריך לחיות עם קדם מגבר+מגבר ? ולשאלה המקורית האם קיים רכיב שכולל את שני המרכיבים יחד ?
אולי אנחנו מפספסים משהו כמו טעות בתיכנון או טעות שלי ?

מחיפוש בחוברות אלקטור יישנות לא מצאתי תיקון או איזכור כלשהו לבעיית השמע שקיימת אצלי ויתרה מזאת הם פירסמו לאחר מספר חודשים תוספות למקלט כמו מד-תדר+ממיר ל-30 מגה-הרץ+ממיר ל-1750 מגה ככה אני מעריך שלא קיימת בעיה בתיכנון של מערכת השמע.

ישן 14-03-2010, 08:57
  Elim Elim אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי מרק10 שמתחילה ב "פירקתי את הקדם מגבר+המגבר..."

בתחנות מסחריות (שמשדרות WIDE FM) אתה צריך לקבל כ 150 מיליוולט במוצא ה FM של ה NE605, ועם הגבר 200 של ה TDA אתה אמור לשמוע חזק מאוד.
הדרך לבדוק את מעגל ה IF היא להכניס אות בתדר 10.7M מאופנן - ואז לכוון אותו. נסה גם לבדוק:
1. האם L6 הוא כמו בתכנון או תחליף כלשהו? האם הוא הורכב נכון? (אגב - הסליל אמור להכיל גם קבל פנימי)
2. האם הפילטרים של ה 10.7M הם המקוריים או תחליפים?
3. האם אתה בטוח בערכי הקבלים שהרכבת? במיוחד C8 (ערך של 1.5 פיקו)?
4. האם האיזור של ה NE605 נקי מפלקס - במיוחד בין הרגליים?

לצורך הבדיקה - נטרל את מעגל ההשתקה (תוציא את IC3 אם הוא על סוקט, או כוון את P1 למינימום). תכניס אות שמע של 100 מיליוולט אחרי המפסק של ה AM/FM ותודא שאתה מקבל עוצמת שמע מלאה (פשוט לודא שאין בעיה בחלק של מעגל השמע).
בכל מקרה - כדאי להמשיך את הבדיקות כשמעגל ה MUTE מנוטרל ולהחזיר אותו לעבודה רק אחרי שהכל יסתדר.

ישן 17-03-2010, 12:24
  מרק10 מרק10 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי Elim שמתחילה ב "בתחנות מסחריות (שמשדרות WIDE..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Elim
בתחנות מסחריות (שמשדרות WIDE FM) אתה צריך לקבל כ 150 מיליוולט במוצא ה FM של ה NE605, ועם הגבר 200 של ה TDA אתה אמור לשמוע חזק מאוד.
הדרך לבדוק את מעגל ה IF היא להכניס אות בתדר 10.7M מאופנן - ואז לכוון אותו. נסה גם לבדוק:
1. האם L6 הוא כמו בתכנון או תחליף כלשהו? האם הוא הורכב נכון? (אגב - הסליל אמור להכיל גם קבל פנימי) - הסליל מתאים לרשימת החלקים בפרוייקט והינו בעל קבל פנימי של 51 פיקו (מקורי).

2. האם הפילטרים של ה 10.7M הם המקוריים או תחליפים? - הפילטרים הקרמים של 10.7 מגה-הרץ נבחרו בתחילה לפי רשימת החלקים קרי פילטר SFE10..7, לאחר בדיקות של איכות השמע,ברירות המקלט ועוצמת הקליטה החלטתי להחליף את הפילטרים לפילטרים מסוג (מצורף דף נתונים).
מה שמוזר ברשימת החלקים לא מופיע רוחב הפס הנדרש של המסנן הקרמי SFE10.7 לכן בזמנו למיטב זיכרוני בחרתי מסנן קרמי בעל רוחב פס של 180 קילו בעל תדר מרכזי של 10.73 מגה-הרץ קוד SKM3 (אולי כאן הטעות שלי ?).

3. האם אתה בטוח בערכי הקבלים שהרכבת? במיוחד C8 (ערך של 1.5 פיקו)? - הקבל הינו בעל ערך של 2 פיקו.

4. האם האיזור של ה NE605 נקי מפלקס - במיוחד בין הרגליים? - הכול נקי.

לצורך הבדיקה - נטרל את מעגל ההשתקה (תוציא את IC3 אם הוא על סוקט, או כוון את P1 למינימום). תכניס אות שמע של 100 מיליוולט אחרי המפסק של ה AM/FM ותודא שאתה מקבל עוצמת שמע מלאה (פשוט לודא שאין בעיה בחלק של מעגל השמע).
בכל מקרה - כדאי להמשיך את הבדיקות כשמעגל ה MUTE מנוטרל ולהחזיר אותו לעבודה רק אחרי שהכל יסתדר.

האם לשם בדיקת מקטע השמע אני יכול להשתמש עם מחולל האותות שבניתי למרות שקיים מתח DC של 0.2 וולט במוצא (עדיין לא סידרתי את המעגל).

תודה רבה על העזרה.
https://2010-uploaded.fresh.co.il/2...17/25229656.pdf https://2010-uploaded.fresh.co.il/2...17/85566977.pdf

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:23

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר