לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #4  
ישן 16-03-2010, 20:36
  shlomz shlomz אינו מחובר  
מנהל פורום מילואים (במיל.)
 
חבר מתאריך: 21.08.06
הודעות: 4,003
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "זיהוי מטבע עתיק"

טוב, אז כנראה שההערכה שלכם נכונה:
א. ד"ר בועז זיסו קבע את אותה הקביעה.
ב. חיפוש ממוקד (לפי הרמזים שנתתם) הוביל אותי אל:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.wildwinds.com/coins/ric/constans/_alexandria_RIC_viii_053.jpg]


אפשר לראות את הדמיון בדמות ואפילו לזהות את הכיתוב שעל המטבע שאצלי כ: DNCONS - חלק מהשם DN CONSTA המופיע במטבע שלמעלה וביתר המטבעות של קיסר זה.

לגבי הצד השני - לאחר חיפושים מסתבר שמה שנראה לי כמו סאטיר הוא, ככל הנראה, פרש פריגי (במטבע שאצלי הכובע הפריגי המיוחד ניתן לזיהוי בקלות) אשר מעליו ניצב חייל רומאי כשרגלו האחת כפופה (שחוק כמעט לחלוטין במטבע שבידי), בקומפוזיציה הדומה לזו שבדוגמא הבאה:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.wildwinds.com/coins/ric/constans/_siscia_RIC_viii_211.jpg]

ובזו:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.wildwinds.com/coins/ric/constans/_siscia_RIC_viii_258.jpg]

אפשר, בקושי, לזהות על גב המטבע שאצלי את הכיתוב LL TEMP, ככל הנראה חלק מהכתובת FELL TEMP RE PARATIO, השכיחה במטבעות רומיים בני התקופה (ומופיעה גם בשלושת המטבעות המובאים כאן). משמעות הכתובת היא "הזמנים השמחים חוזרים", ובתרגום חפשי: "חוזרים לתור הזהב".

טוב, נראה שה"תעלומה" נפתרה: מדובר במטבע רומי, יצוק מארד, בערך לא ידוע, מאזור ותקופת שלטונו של הקיסר קונסטנס, בנו הצעיר של קונסטנטינוס, אשר מלך (על חלק המאימפריה בלבד, יש לציין - שטחי איטליה רבתי, הבלקן וצפון אפריקה) בין השנים 337 ל-350 לספירה.

מאחר וא"י לא נכללה בתחום שלטונו, לא סביר להניח שמוצא המטבע מכאן. עם זאת, מטבעות שלו נטבעו באנטיוכיה ובאלכסנדריה...
_____________________________________
על מג"דים אין שירים, רק כתובות בשירותים.

http://www.baking.co.il


נערך לאחרונה ע"י shlomz בתאריך 16-03-2010 בשעה 20:58.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #15  
ישן 17-04-2012, 10:19
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 25.12.05
הודעות: 17,294
מטבע במצב (ניקוי) כזה לא צצה מתוך האדמה
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "[QUOTE=g.l.s.h]ולכן קשה..."

בוודאי לא באזור כמו השומרון. מצד שני... זיופים של טטרדרכמות/שקלים מכסף הם בין הזיופים הנפוצים וה"חביבים" ביותר על זייפנים. איך הגיע מטבע נקיה, במצב לא רע ומטיפוס מאוד מאוד פופולארי (אבל מן הצד השני, סטטיסטית, לא נפוץ בין סך מטבעות הכסף בממצא...) לפני השטח בשומרון? לא יודע...

בשיעור מבוא ל"מתודולוגיה" בארכאולוגיה לפעמים מספרים על החולד שחפר בתל וגרם לחרפושית מתקופת הברונזה המאוחרת "לצנוח" לשכבה של הברונזה התיכונה - יש אלף גרסאות לאיך קורים דברים פשוטים, אפילו בלי כוונת זדון.

כילד קניתי כמה זיופים בדיוק כאלה בשוק הפשפשים (ידעתי שהם זיופים אבל קיוויתי שאולי אחד מהם יהיה אמיתי). מאוחר הרבה יותר, בזמן החפירות האוניברסיטאיות, נהגתי לשתול אותן בדליי עפר שהמתינו לסינון בידי סטודנטיות מהסוג המאוד נלהב (שנה א'...). היה נחמד לראות איזו פאניקה זה עורר. היה גם מעניין לראות שהארכאולוגים עצמם מאוד מאוד הקפידו שהמטבע תורחק משטח החפירה משל הייתה מבחנה של אנתרקס...

לחילופין: האגדה מספרת שבאמצע שנותת השישים יגאל ידין המנוח, ועטור האגו, ניגש לשמריה גוטמן וסיפר לו בראש זקוף על "מציאה מדהימה וסודית של שלושים ומשהו שלדים של קנאי מצדה שנערמו במערה במדרון הצוק הדרומי של מצדה!". גוטמן ז"ל, מתוסכל מאוד מכך שהילת מצדה נגנבה לטובתו הבלעדית של ידין, מצוטט כמי שענה לו "ודף שער של עיתון דבר מ 1953 לא מצאתם שם?" (גוטמן השאיר אותו שם בכוונה ב 1953...).
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #17  
ישן 17-04-2012, 10:08
  משתמש זכר oxcart oxcart אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.02.08
הודעות: 1,137
קטעים המלצה אישית שלי
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "זיהוי מטבע עתיק"

יצא לי כמה וכמה פעמים להרים מטבעות עתיקים. העדפתי למסור אותם לידי רשות העתיקות. הטיפול שלהם בפניות כאלה אכפתי וחביב מאוד. להצעתם, נתתי את כתובת המייל שלי לאחד העובדים, שבמשך הזמן עדכן אותי מדי פעם מה עם "המטבעות שלי". לידי איזה מומחה הם עברו, מהו התיארוך והזיהוי שלהם, ועד כמה הם חשובים (אלה שמצאתי התגלו כנטולי ערך מחקרי.. ).
ערכם של מטבעות כאלה הוא ממילא דולרים בודדים או כמה עשרות דולרים מקסימום, לפי מה שבדקתי באתרים של מכירות פומביות. לכן לתחושתי האישית, מקבלים סיפוק רב יותר מ"לעשות את הדבר הנכון" ולדעת שהממצאים הגיעו למקומם הנכון. לא רוצה להישמע מטיף או משהו: זו רק דעתי/המלצתי.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #22  
ישן 19-04-2012, 18:40
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 13.05.05
הודעות: 4,345
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "מצטער להיות משבית שמחות..."

סיפור מציאת המטבע:
לפני כ-50 שנה, חפרו 2 ילדים, האחד בן 10 ואחיו בן ה-7,, אי שם באיזור החוף, בורות לנטיעת עצי קלמנטינות. האיזור היה שדה-בור, זרוע יבלית וחילף. נראה כי מאז חלף במקום צבאו של גודפרי מבויון, לא היתה במקום תנועה רבה, פרט אולי של תן או נמיה מזדמנים. והנה במהלך חפירת אחד הבורות, בעומק של כמחצית המטר, פגעה את החפירה של הילד בן השבע בחפץ קשה, שנראה כאבן. הילד התכופף להרים את החפץ. הממצא מופיע בצילומים שלעיל.
אם אכן המטבע מזוייף- סביר להניח כי הוא זוייף עוד במאה השלישית. מכל מקום- הדמות שאינה יוונית או רומית, על עיניה הבולטות, מעוררת בעיקר את הסקרנות.
אגב, במרחק מספר ק"מ משם, על תל ליד חוף הים, מצא מישהו אחר מטבע עם דמות דומה, אולם במצב הרבה יותר גרוע.
האם אתה ממשיך להשבית שמחות?
_____________________________________
.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:01

הדף נוצר ב 0.26 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2020 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר