לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 19-03-2010, 22:40
  Centurion Centurion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי rocketman25 שמתחילה ב "למה הרוסים לא ביצעו את העיצוב..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי rocketman25
למה הרוסים לא ביצעו את העיצוב החמקני של נחירי הפליטה של המנועים, כפי שקיים ב- F22?

אתה מתכוון לנחירי פליטה מרובעים? א. בגלל שזה ימנה אפשרות של היגוי ווקטורי תלת-מימדי. ב. הנחיר שודמה לזה של F-22 נבדק ע"י הרסוים, ויצא להם משהו מסורבל וכבד. אולי האמריקאים הצליחו לפתור את הבעיה, או שאולי הם הקריבו משקל ומידמים תמורת נחירי הפליטה מרובעים. ג. נחיר פליטה מרובע פחות יעיל מנחיר פליטה עגול, כלומר הוא מבזבז דחף. אולי הרוסים העדיפו לקבל מטוס עם יותר דחף מאשר עם נחירי פליטה יותר חמקניים.

ציטוט:
האם עיצוב החלק האחורי של המטוס לא פוגע בחמקנותו בצורה משמעותית?

ממה שנאמר ע"י מהנדס אמריקאי ב-Key Publishing תחת כינוי djcross, ל-PAK FA אותם מאפיינים חמקניים כמו ל-F-22, ובתנאי שהחומרים והציפוים הפולטי קרינה יהיו ברמה של F-22, גם השח"ם שלהם יהיה מקביל פחות או יותר. דעה יותר מפורטת לא שמעתי, למרות שמקובל לחשוב שב-PAK FA המפתחים התרכזו יותר בביצועי טיסה מאשר בחמקנות.

ציטוט:
מה בפועל הופך את המטוס הזה לדור 5? במה יש בו שינוי משמעותי וקפיצת מדרגה ממיג 31 למשל?

כדי להגיד מה עושה מטוס מסוים לדור 5 צריך לעשות רשימה של המאפיינים של מטוס קרב דור חמש, לעבור עליה, ולסכם את הממצאים. הדרך היותר קלה היא להאמין לאחרים כשהם אומרים ש-PAK FA שייך לדור 5 (במיוחד המפתחים והצבא, שלמעשה הם אלו שמחלליטים מה זה בעצם דור 5), מה שגם לא ראיתי שמישהו חולק על זה.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 26-03-2010, 22:43
  gkiler gkiler אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.06
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "סליחה אם זו שאלה מטומטמת..."

המטרה? יש כמה גרסאות.
הראשונה היא שהתמונה נועדה להטעות מומחים צבאיים מהמערב, כדי שיטילו ספק בחמקנותו של הPAK-FA. אגב זה עבד מצויין יש כתבה שהופיע מבחיר אמריקאי, שכללי המשחק בתחום מטוסי הקרב לא השתנו ותוכנית הJSF נשארה כמו שהיא (שזאת רוב הסיכויים המתרה האמיתית של התמונה).

בגרסא השנייה היא שאדם שהוא נגד הPAK-FA , פשוט לקח תמונה של 117S ושילב אותה בתמונה של PAK-FA ,(לא ממש הגיוני בגלל שהתמונה האמיתית עדיין לא הופיע ברשת בשום מקום והוא המקור היחיד שיש לו את התמונה הזאת) כדי להראות שהוא לא חמקן.. אך המניפות היו מטושטשות מידי ואנשים שהם בצד האופטימי של הPAK-FA מצאו טונות של הוכחות לכך שזה RADAR BLOCKER. לכן אותו אדם שיחרר עוד תמונה, ששם המניפות נראו בצורה ברורה (תמונה זאת הוצגה כשיפור בעריכה אך השיפור היה טוב מידי והמצלמה כפי הנראה התמקדה דווקא במניפות) ובכך הוא התגלה גם כן המניפות היו בבירור מניפות של 117S, אך היו קרובות מידי ולא בקו אחיד עם המנוע לכן זהו פוטושופ.
ישן 27-03-2010, 23:29

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי gkiler שמתחילה ב "[QUOTE=Centurion]אתה בטוח שזה..."

זה פוטושופ, אבל בתמונה המקורית רואים משהו מאוד דומה. אם זאת, זא לא אומר בשום פנים ואופן שפני המנוע יהיו גלוים. קודם כל בגלל שזהו מטוס חמקן, ולא משאירים מנוע ערום במטוס חמקן. השמועות אומרות שב-T-50KNS חוסם מכ"ם כבר מותקן. שנית, מדובר באב-טיפוס ראשון שנועד לבדיקות בסיסיות של הנתנהלות המטוס בטיסה. אח"כ יבואו אבות טיפוס עם המערכות כמו מכמ"ים, אוויוניקה, חימוש וכו', ורק בשלב זה או אולי אפילו בשלב מאוחר יותר יתחילו להתעסק בחומרים וציפוים קולטי קרינה וכד'. רק להזכיר - עד סוף שנה או עד תחילת 2011 צפוים להתווסף לתוכנית הניסוים עוד שלושה אבות-טיפוס. ולבסוף, כשאני מסתכל על גב המנוע - אני לא מבין איך מה שאנחנו רואים בתמונה יכול להיות מדחס או IGV או חלק אחר של המנוע. גם מפריע לי שלא רואים מקום להתקנת חוסם מכ"ם. גם ניראה מוזר שלאינטרנט זלגו שתי תמונות בו זמנית: תמונה של תא החימוש ותמונה הנ"ל. את התמונה הראשונה מהר מאוד הורידו מהפורום, אבל התמונה השניה נשארה. כלומר הרבה דברים לא ממש מסתדרים, אפילו אם נאמין לשמועות שב-T-50-1 לא הותכנו חוסם מכ"ם ורשת (או מתקן) נגד כניסת עצמים זרים למנוע. אז אולי זה תמונה מעובדת, או אולי מדובר במתקן שאמור לדמות חוסם מכ"ם.

הנה עוד כמה איורים של חוסמי מכ"ם פוטנציאליים:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 22-03-2010, 13:54
  gkiler gkiler אינו מחובר  

?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "פרויקט PAK FA - אשכול מס' 3"

אולי במקום להסתמך על ה"ניסיון העשיר שלכם", לחשוב שאתם יודעים הכול טוב יותר ממהנדסי סוחוי תקראו קצת בויקפדיה? לא יזיק..
האשכולות לגבי הPAK-FA הפכו ללא יותר מביתן בדיחות, מקור זלזול ולעג (אני כבר רואה את הדומיין משתנה לF22 FANS.CO.IL) וכמות קטנה מאוד של תגובות ניתוח רציניות (שרובן נשמעות מאדם שנראה לי אחד החכמים בפורום CENTURION).

לנושא הדבר שאתם רואים שדומה ללהבי מניפה בכלל לא מניפה הוא נמצא נמוך מידי לא באותו קו עם המנוע הלהבים מוסטים בזווית נמוכה מידי והוא נמצא קרוב מידי לקונס האוויר. ככה שבבירור זה מתקן ששמו RADAR BLOCKER (תרגום חופשי: "חוסם גלי מכ"ם") הדבר הזה שומש בYF-23 שכידוע חמקן יותר מה"RAPTOR" , וגם משומש בF-18 בX-32 וב TU-160 מטרתו היא למנוע החזר\הגעת גלי מכ"ם למניפה\טורבינה של המנוע והסתת האוויר לכיוון המנוע ליניקה נקייה וקלה יותר, לפי PARALAY יכול להיות שהמתקן גם יצויד בגנראטור "פלזמה" (שאגב משומש על הTU-160 לכיסוי כול אף המטוס) אך לא ידוע כיצד אותו אוויר מיונן ישפיע על המנוע.

אותי יותר מעניינת העובדה כיצד מהנדסי סוחוי מתכננים להסתיר את הOLS (יותר ידוע בשם IRST) מהמכ"ם אשר יוצר חתימה לא קטנה (אולי באותה צורה כמו תא הטייס סריקת לייזר עדיין אפשרית בצורה הזאת)

אגב גם גאווה דיי גדולה למשרד סוחוי הם עובדים בקצב כפול ומשולש כבר התקינו כול כך הרבה אמצעים על המטוס, ללא ספק הוא יהיה מוכן ב2015 ויכול להיות עוד לפני.
ישן 22-03-2010, 17:02
  The_last_Apachi The_last_Apachi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.08
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי gkiler שמתחילה ב "?"

פרופורציות חבר'ה!

מצד אחד נכון שהתגובות פה הן לא הכי ענייניות בהרבה מקרים (באשכול ספציפי זה), אבל השטויות לגבי גנרטור פלזמה, ששוב צף ועולה ועוד על טופולב 160, נראות לי מגוכחות. פעם ראשונה דובר על המתקן נראה לי היכן שהוא בתחילת שנות האלפיים בהקשר של מדגים טכנולוגיות - S-37 - וגם אז, דובר עליו כעל מתקן שהוא נסיוני. אז גם אם יש דברים בגו והמתקן אכן היה נסיוני לפני כמה שנים בודדות אני לא רואה איך יכלו להתקינו לפני יותר מעשרים שנה על מטוס סדרתי (אלא אם המתקן בא ביחד עם מהנדסים גרמנים של הרייך השלישי ביחד עם הצלחות המעופפות של היטלר ועוד שלל נשקי יום הדין למיניהם, למאמינים בתיאוריות קונספירציה).

לגבי ה OLS.
מי אמר שהספירה שרואים בתמונות מכילה משהו או תכיל משהו בעתיד ולא איזה נסיון הטעיה.

ולגבי כל כך הרבה מערכות שמותקנות עליו.
זהו אב-טיפוס ראשון המיועד לניסויי טיסה בסיסיים - הוא אמור לדעת להמריא - להכניס גלגלים - לעשות כמה סיבובים מעל ה RUNWAY - להוציא גלגלים ולנחות. מהסיבה הזו (וגם מהסיבה שמרבית המערכות שמיועדות עבורו עדיין בשלב פיתוח/ניסוי) אין עליו ולא יהיו על האב-טיפוס (T-50-1) הספציפי הזה את המערכות היעודיות.

ציטוט:
אגב גם גאווה דיי גדולה למשרד סוחוי הם עובדים בקצב כפול ומשולש כבר התקינו כול כך הרבה אמצעים על המטוס, ללא ספק הוא יהיה מוכן ב2015 ויכול להיות עוד לפני.

הרשה לי להביע ספק מבוסס לגבי הדד-ליינים, אפילו האמריקאים נאלצו לחרוג מהדד-ליין של טיסת 787, אבל T-50 שאין לו עדיין שם סידרתי יהיה כזה ב-2015 כמו שאמרו כמה פוליטקאים והפוליטיקאים בפוטנציה. הרשה להזכירך, טיסת הבכורה נדחת כמה פעמים החל מ 2008.
הייצור הסדרתי של F-35 מעוכב עכשיו בכמה שנים ולהזכירך זהו פרוייקט בניהול אמריקאי בשיתוף של עשרות מדינות עם הזמנות מוצקות למאות מטוסים ומימון בסדר גודל של עשרות מיליארדי דולרים, אבל אתה בטוח מעל כל ספק ש T-50 יהיה מוכן ב-2015 ואלי לפני. טוב, כל הכבוד לך.
המטוס מוצא חן בעיני, אני מקווה שאתה צודק.

נערך לאחרונה ע"י The_last_Apachi בתאריך 22-03-2010 בשעה 17:13.
ישן 22-03-2010, 18:27

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי The_last_Apachi שמתחילה ב "פרופורציות חבר'ה! מצד אחד..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי The_last_Apachi
אבל השטויות לגבי גנרטור פלזמה, ששוב צף ועולה ועוד על טופולב 160, נראות לי מגוכחות. פעם ראשונה דובר על המתקן נראה לי היכן שהוא בתחילת שנות האלפיים בהקשר של מדגים טכנולוגיות - S-37 - וגם אז, דובר עליו כעל מתקן שהוא נסיוני. אז גם אם יש דברים בגו והמתקן אכן היה נסיוני לפני כמה שנים בודדות אני לא רואה איך יכלו להתקינו לפני יותר מעשרים שנה על מטוס סדרתי (אלא אם המתקן בא ביחד עם מהנדסים גרמנים של הרייך השלישי ביחד עם הצלחות המעופפות של היטלר ועוד שלל נשקי יום הדין למיניהם, למאמינים בתיאוריות קונספירציה).

יש להבדיל בין השמועות לגבי גנרטור פלזמה "כללי" שאמור להסתיר את כל המטוס, לגנראטור פלזמה בכונס שיסתיר את המכ"ם כשהוא נמצא במצב כבוי. במקרה הראשון דובר להבנתי על מחקר בסיסי בלבד שלא קיבל ישום מעשי בגלל כל מיני בעיות. במקרה השני מדובר במשהו שאולי אכן קיים, או לפחות מבחינה טכנית אין סיבה שלא, עד כמה שאני הבנתי.

ציטוט:
לגבי ה OLS.
מי אמר שהספירה שרואים בתמונות מכילה משהו או תכיל משהו בעתיד ולא איזה נסיון הטעיה.

אומרים שבהתחלה יותקן OLS-50 בעל תצורה רגילה. מצד שני, המפתחים אומרים גם שאין בעייה לעשות משהו אחר, אם יהיה ביקוש. בינתיים ניסוים ובדיקות של גודל השח"ם על אב-טיפוס טס עוד לא החלו, לכן ניראה לדעתי עוד הרבה שינוים בעתיד, במיוחד בכל מה שקשור לנושא החמקנות.

ציטוט:
הרשה לי להביע ספק מבוסס לגבי הדד-ליינים, אפילו האמריקאים נאלצו לחרוג מהדד-ליין של טיסת 787, אבל T-50 שאין לו עדיין שם סידרתי יהיה כזה ב-2015 כמו שאמרו כמה פוליטקאים והפוליטיקאים בפוטנציה. הרשה להזכירך, טיסת הבכורה נדחת כמה פעמים החל מ 2008.
הייצור הסדרתי של F-35 מעוכב עכשיו בכמה שנים ולהזכירך זהו פרוייקט בניהול אמריקאי בשיתוף של עשרות מדינות עם הזמנות מוצקות למאות מטוסים ומימון בסדר גודל של עשרות מיליארדי דולרים, אבל אתה בטוח מעל כל ספק ש T-50 יהיה מוכן ב-2015 ואלי לפני. טוב, כל הכבוד לך.
המטוס מוצא חן בעיני, אני מקווה שאתה צודק.

ב-787 נעשה שימוש מאוד נרחב בחומרים מרוכבים, מה שעושה את הפרוייקט לבעל סיכון גבוה יחסית. במקרה של JSF מדובר בפרוייקט מסובך משתי הסיבות: א' - בגלל שמפתחים על בסיס מטוס אחד שלושה גירסאות מאוד שונות ולצרכים שונים, וב' - בגלל שמדובר בפרויקט שמפוזר בין הרבה מפתחים ויצרנים.

לרוסים אין את הבעיה הזאת. PAK FA הוא פרויקט בעל סיכון נמוך בגלל שעבודות מו"פ החלו ונמשכו כבר לפני עשרות שנים, בגלל שלא העמידו בפנין דרישות סותרות, ובגלל שלב הפיתוח חולק לשנים לפחות, כאשר בשלב הראשון המטוס יקבל הרבה מן המערכות דומות לאלו של כלי טייס אחרים. הפיתוח מרוכז בידי "סוחוי" עם כמה קבלני משנה עיקריים בודדים והפרויקט מקבל מימון ממשלתי נדיב. לכן ההשוואה ל-JSF ו-Dreamliner אינה במקום. זה לא בהכרך אומר שלא יהיו עיקובים, אבל זה אומר שיש סיכוי לעמוד בלו"ז הנקבע.

ישן 30-03-2010, 23:05
  SkyMarshal SkyMarshal אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.07
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=The_last_Apachi]אבל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Centurion
ב-787 נעשה שימוש מאוד נרחב בחומרים מרוכבים, מה שעושה את הפרוייקט לבעל סיכון גבוה יחסית. במקרה של JSF מדובר בפרוייקט מסובך משתי הסיבות: א' - בגלל שמפתחים על בסיס מטוס אחד שלושה גירסאות מאוד שונות ולצרכים שונים, וב' - בגלל שמדובר בפרויקט שמפוזר בין הרבה מפתחים ויצרנים.
לרוסים אין את הבעיה הזאת. PAK FA הוא פרויקט בעל סיכון נמוך בגלל שעבודות מו"פ החלו ונמשכו כבר לפני עשרות שנים, בגלל שלא העמידו בפנין דרישות סותרות, ובגלל שלב הפיתוח חולק לשנים לפחות, כאשר בשלב הראשון המטוס יקבל הרבה מן המערכות דומות לאלו של כלי טייס אחרים. הפיתוח מרוכז בידי "סוחוי" עם כמה קבלני משנה עיקריים בודדים והפרויקט מקבל מימון ממשלתי נדיב. לכן ההשוואה ל-JSF ו-Dreamliner אינה במקום. זה לא בהכרך אומר שלא יהיו עיקובים, אבל זה אומר שיש סיכוי לעמוד בלו"ז הנקבע.

מספר הרהורים שלי בנושאים המעניינים שהעלית:

פיתוח של מטוס קרב חדש, בעל תצורה, מנוע, ומערכות אלקטרוניות חדשות - זה בהכרח פרויקט עם סיכונים ברמה גבוהה. אני מסכים עם כך שהפיתוח המוקדם (ביחס לשלב המתקדם של בניית אב טיפוס) יכול לפעול לטובת הפרויקט, אבל הרווח שנגזר מכך תלוי מאוד במשאבים שהושקעו במהלך השנים הללו, וביכולת ללמוד מהטעיות שעשו המתחרים (ב-F-22 וב-F-35) ואיני בטוח שהמרכיב הראשון גדול. לגבי המרכיב השני קשה לענות מבלי להכיר מבפנים את הפרויקט, אבל מבחינה היסטורית יש דוגמאות לכאן ולכאן - לפעמים ידעו ללכת בצורה אלטרנטיבית, ולפעמים הדרישה שהגיעה למעלה היתה "כמו אצל האמריקאים!", גם אם הפתרון שבחרו מעבר לאוקיינוס היה פחות טוב.

למה הינך בטוח שלא היו דרישות סותרות, במיוחד כאשר הפיתוח התחיל בשנות ה-90? האם הדוקטרינה הצבאית, ובפרט הקונצפציה של בניין ושימוש בכוח האווירי לא השנתה מאז? ובמאמר מוסגר - חלק נכבד מהדיונים על המטוס הזה מתרכזים בפרטים טכניים ועקב חוסר מידע נגמרים בויכוחי סרק, ואילו השאלות בדבר תורת הלחימה האווירית עצמה, שאינן דורשות מידע מסווג או ידע טכני ברמה גבוהה (אף על פי שגם התשובות עליהן מורכבות ומתבססות על ידע רב-תחומי), נידונות הרבה פחות.

לדעתי העובדה שהמטוס הנידון כאן ביצע את הטיסות הראשונות ללא מערכות אלקטרונית וללא מנועים ייעודיים לו (אלא עם מערכות ומנועים ישנים יותר) לא נובעת מתוכנית להורדת סיכונים. היא נובעת מכך שהמרכיבים האחרים (חוץ מהאווירון עצמו, על שלל מערכותיו הפנימיות) פשוט לא מוכנים. אין שום דבר טוב בלהטיס את המטוס החדש עם מנוע שלא יותקן בו, אבל אם פיתוח המנוע לא עומד בזמנים, ולא רוצים לדפוק את הלו"ז הכללי - אז מעלים עם מה שיש, בתקווה שלא יגלו תקלות כאשר כן יתקינו את המנוע הנדרש.

אפשר לשאול על סמך מה אתה פוסק שהמימון מספק או אף נדיב?

לדעתי ההשוואה עם F-22 ו- JSF, במקרה זה, לא רחוקה מהאמת (את ההשוואה עם 787, מבחינת בעיות פיתוח, עדיף להשאיר ל-RRJ ; בכל מקרה, ההשוואה מוגבלת). לפרויקטים גדולים בתחום החלל והתעופה יש נטיות דומות מאוד - המשקל והמחיר הולכים וגדלים, ואילו הזמן להשלמת הפרויקט הולך ואוזל. אתה צודק בכך ש-T-50 מרוכז ע"י קבלן מרכזי, לעומת ה-JSF, ואף יותר מכך - רוב הייצור, ההרכבה והאינטגרציה מבוצעת באותו המפעל, אבל עקב המורכבות האינהרנטית של הפרויקט, המנועים, המכ"ם, החימוש ושאר מערכות אינן מפותחות ע"י UAC, ואז כל הבעיות הקשורות לקבלני משנה קיימות גם קיימות. כמו כן, ייתכנו כל מיני בעיות הקשורות לבקרת איכות בין מפעלים ברוסיה, שאף זהים לבעיות הקיימות בין מפעלים בין 2 מדינות במערב (בפשטות: אתה מייצר חלק מסויים במפעל אחר, מביא אותו לאינטגרציה אצלך במפעל ואז מגלה שהוא לא נכנס...). לכן, לדעתי, מבחינת הסיכונים והבעיות האפשריות הקשורות לטכנולוגיות חדשות (במיוחד בתחום הקטנת החתימות), למערכות אלקטרוניות שונות, ולפיתוח של האווירון עצמו, PAK FA לא יהיה שונה בהרבה מפרויקטים אמריקאיים, וההשוואה במקומה. זאת אגב בניגוד להשוואה מבחינת הביצועים, שאותם נכון לשפוט לא לפי יכולות של מטוס אחר, אלא רק לפי המפרט שהגדיר הלקוח עצמו.

ובקשר ללוחות הזמנים - דעתי היא שבהנחה ולא תהיה פגיעה במימון או איזה שהוא שינוי יוצא דופן בדרישות הלקוח, מה שיקבע את הלו"ז של הפרויקט הם השגיאות שעשו או לא עשו המהנדסים (שיתגלו בניסויים), והיקף הבעיות שבהכרח ייווצרו בייצור ובהרכבת המטוס.
-Lieutenant General William E. Kepner

ישן 30-03-2010, 23:41
  gkiler gkiler אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי SkyMarshal שמתחילה ב "[QUOTE=Centurion]ב-787 נעשה..."

אני חושב שמילת המפתח כאן, היא דרישות .

העניין הוא שאותם מרכיבים מדור "4.5", עונים על הדרישות שמציג חייל האוויר הרוסי.
מנועי ה117S שמותקנים בSU-35BM יכולים לספק דחף של 145KN לפי מקורות כאלו ואחרים, מנועי ה117S שמותקנים בPAK-FA יכולים לספק 155KN דחף. ולפי פוטין המטוס יכנס לייצור עם אותם מנועים.
פשוט כבר לפני הPAK-FA התחילו בפיתוח הAL-41F, זה שהמנועים הקיימים עונים על הדרישות, לא אומר שצריך לזנוח את הפרויקט העתידי החצי גמור שרק ישפר את המטוס.
מכ"ם הIRBIS-E גם נראה כמתאים, לכניסה לשירות על מטוס דור 5.
אפילו הצורה האווירודינאמית שלו מזכיר כביכול את הSU-35BM וזה פשוט SU-35BM שכולל חמקנות (אפשר אפילו לזהות את הקוקפיט של הSU-35BM). לפי מה שהבנתי, הדבר היחיד שחדש ברובו היא מארכת עיבוד הנתונים, הHUD, מארכת ההתרעה של המטוס שכוללת מספר מכ"מים, ומארכת החימוש שגם כאן זה לא יותר מהתאמה של החימוש הקיים לתאים והוספת יכולת LOAL.
ישן 31-03-2010, 15:23

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי gkiler שמתחילה ב "אני חושב שמילת המפתח כאן, היא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי gkiler
אני חושב שמילת המפתח כאן, היא דרישות .
העניין הוא שאותם מרכיבים מדור "4.5", עונים על הדרישות שמציג חייל האוויר הרוסי.
כשיהיה בידך מפרט הדרישות של חה"א הרוסי ל-PAK FA, אנא פרסם אותו גם כאן.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי gkiler
מנועי ה117S שמותקנים בSU-35BM יכולים לספק דחף של 145KN לפי מקורות כאלו ואחרים, מנועי ה117S שמותקנים בPAK-FA יכולים לספק 155KN דחף. ולפי פוטין המטוס יכנס לייצור עם אותם מנועים.
פשוט כבר לפני הPAK-FA התחילו בפיתוח הAL-41F, זה שהמנועים הקיימים עונים על הדרישות, לא אומר שצריך לזנוח את הפרויקט העתידי החצי גמור שרק ישפר את המטוס.
המנועים היעודיים לא גמורים, ולכן מבצעים את הניסויי הטיסה הראשונים עם מנוע חילופי. זה כל הסיפור. אני לא רואה סיבה להמציא סיבות אחרות, חיוביות, למהלך ההגיוני הזה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי gkiler
אפילו הצורה האווירודינאמית שלו מזכיר כביכול את הSU-35BM וזה פשוט SU-35BM שכולל חמקנות (אפשר אפילו לזהות את הקוקפיט של הSU-35BM). לפי מה שהבנתי, הדבר היחיד שחדש ברובו היא מארכת עיבוד הנתונים, הHUD, מארכת ההתרעה של המטוס שכוללת מספר מכ"מים, ומארכת החימוש שגם כאן זה לא יותר מהתאמה של החימוש הקיים לתאים והוספת יכולת LOAL.
לדעתי אתה טועה.

ישן 31-03-2010, 14:29

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי SkyMarshal שמתחילה ב "[QUOTE=Centurion]ב-787 נעשה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי SkyMarshal
מספר הרהורים שלי בנושאים המעניינים שהעלית:

פיתוח של מטוס קרב חדש, בעל תצורה, מנוע, ומערכות אלקטרוניות חדשות - זה בהכרח פרויקט עם סיכונים ברמה גבוהה.

תצורה - אומרים שהתצורה אירודימניט דומה מאוד לזאת של אחד ההצעות ל-T-10. כלומר לא ממש חידוש, אלא כזאת שראשיתה עוד בשנות ה-70.

מנוע - מנוע שלב ראשון הוא שידרוג די צנוע של AL-31F הישן והטוב. "איזדליה 117" קיבל נחיר פליטה מסתובב KLIVT, מערכת FADEC חדשה ומדחס לחץ נמוך חדש בעל קוטר קצת גדול יותר. זה למיטב זיכרוני כל השינוים. הפיתוח של הגירסה הזאת החל בתחילת שנות האלפיים. כלומר גם פה אין סיכון.

מערכות אלקטרוניות - אפשר לראות שהקוקפיט זהה כמעט לזה של Su-35S, פרט ל-HUD גדול יותר. אני מניח שגם הרבה מן המערכות האלקטרוניות דומות או זהות לאלו שמותקנים על Su-35S. ההבדל בגדול, לדעתי, הוא במערכת מכ"ם אינטגרלית החדשה, שכבר עוברת בדיקות. גם פה אני לא רואה סיכון גבוה. גם המחשבים הם חדשים, כמובן.

ציטוט:

אני מסכים עם כך שהפיתוח המוקדם (ביחס לשלב המתקדם של בניית אב טיפוס) יכול לפעול לטובת הפרויקט, אבל הרווח שנגזר מכך תלוי מאוד במשאבים שהושקעו במהלך השנים הללו, וביכולת ללמוד מהטעיות שעשו המתחרים (ב-F-22 וב-F-35) ואיני בטוח שהמרכיב הראשון גדול. לגבי המרכיב השני קשה לענות מבלי להכיר מבפנים את הפרויקט, אבל מבחינה היסטורית יש דוגמאות לכאן ולכאן - לפעמים ידעו ללכת בצורה אלטרנטיבית, ולפעמים הדרישה שהגיעה למעלה היתה "כמו אצל האמריקאים!", גם אם הפתרון שבחרו מעבר לאוקיינוס היה פחות טוב.

המרכיב השני, כלומר היכולת ללמוד מהטעיות שעשו המתחרים? לדעתץי ברור, שכל נושא המטוסים החמקנים בארה"ב קיבל הרבה תשומת לב ברוסיה ולפני זה בברה"מ. ידוע שנעשו עבודות מחקר על האירודינמיקה של F-22 ו-F-35 ברוסיה - יש תמונות ותיאורים ברשת.

ציטוט:

למה הינך בטוח שלא היו דרישות סותרות, במיוחד כאשר הפיתוח התחיל בשנות ה-90? האם הדוקטרינה הצבאית, ובפרט הקונצפציה של בניין ושימוש בכוח האווירי לא השנתה מאז? ובמאמר מוסגר - חלק נכבד מהדיונים על המטוס הזה מתרכזים בפרטים טכניים ועקב חוסר מידע נגמרים בויכוחי סרק, ואילו השאלות בדבר תורת הלחימה האווירית עצמה, שאינן דורשות מידע מסווג או ידע טכני ברמה גבוהה (אף על פי שגם התשובות עליהן מורכבות ומתבססות על ידע רב-תחומי), נידונות הרבה פחות.

לא היו דרישות סותרות כי הרוסים (ולפני זה הסובייטים) שמו על עצמם לפתח מטוס קרב להשגת עליונות אווירית (אם כי עם יכולות תקיפה), בדומה ל-F-22 או תוכנית ה-ATF לפניו. זה בדומה ל"ראפטור" (שסה"כ הוא פרויקט מאוד מוצלח לדעתי) ובניגוד ל-F-35, שמנסים לעשות ממנו גם מטוס קרב וגם מטוס תקיפה, גם מטוס קונבנציאונלי וגם מטוס STOVL וגם מטוס ימי. הדרישות האלה סותרות אחת את השניה ובכ"ז בכוך מנסים איכשהו להכניס הכל למטוס אחיד כביכול. מה שנקבל בסוף, ואין לי ספק לגבי זה, זה מטוס שלא מצטיין באף אחד מהתפקידים שבשבילו הוא פותח וסובל קשות מבעיות תורשתיות. ומצד שני לרוסים אין את הבעיה הזאת. למה? א' - כי יש להם מלא מטוסי תקיפה יעודיים, וב' - כי אין לרוסים צורך במטוס STOVL, וגם לא למטוס קרב ימי בשלב זה.

לגבי הדרישות למטוס קרב להשגת עליונות אווירית - פה לא היו הרבה שינוים בתפיסה, לדעתי. הייתה הדרישה לביצועי טיסה מעולים - היא נשמרה. הייתה הדרישה לחותמת רדיאו-אלקטרונית ותרמית מוקטנת ותא חימוש פנימי - היא נשמרה, הייתה הדרישה למנוע חזק וטווח גדול (קרי: שיוט על קולי) - היא נשמרה. ולגבי ה-netcentric warfare - גם כאן אין חידוש. מה שאכן השתנה בקונספט זה פיתוח מטוס קרב אחד בינוני במקום שנים: אחד כבד ואחד קל. למרות שגם היו דיבורים על כך שיש כוונה לפתח בנוסף מטוס קרב דור חמש קל בנוסף ל-PAK FA.

ציטוט:

לדעתי העובדה שהמטוס הנידון כאן ביצע את הטיסות הראשונות ללא מערכות אלקטרונית וללא מנועים ייעודיים לו (אלא עם מערכות ומנועים ישנים יותר) לא נובעת מתוכנית להורדת סיכונים. היא נובעת מכך שהמרכיבים האחרים (חוץ מהאווירון עצמו, על שלל מערכותיו הפנימיות) פשוט לא מוכנים. אין שום דבר טוב בלהטיס את המטוס החדש עם מנוע שלא יותקן בו, אבל אם פיתוח המנוע לא עומד בזמנים, ולא רוצים לדפוק את הלו"ז הכללי - אז מעלים עם מה שיש, בתקווה שלא יגלו תקלות כאשר כן יתקינו את המנוע הנדרש.

T-50-1 המריא עם המנועים שלו (Izdelie 117), שפותחו במיוחד בשבילו. אין בינתיים אף מטוס אחד זטס עם המנועים האלה, פרט ל-T-10M-10 שמשמש כמעבדת מוטסת בשבילם.

באב-טיפוס הראשון אין צורך להתקין את כל המערכות האלקטרוניות, כי המטוס נועד בשביל בדיקות בסיסיות. את המערכות במלואן ואת החימוש יקבל, למיטב זיכרוני, T-50-3 ואבות-טיפוס שיבואו בעקבותיו. זה אמור לקרות בחצי השני של השנה. יש כמה כתבות טובות ברשת שמפרטות את תוכנית הניסוים. אני יכול להמליץ על פיוטר בוטוסבסקי ומיכאיל בראבאנוב. החודש אמורה לצאת כתבה מורחבת (20 עמודים על פי השמועות) של אלקסנדר פומין במגאזין ה-Take-Off לקוראי הרוסית - גם כן מומלץ ביותר. אני מאמין שזה יענה על הרבה מן השאלות שלך.

ציטוט:

אפשר לשאול על סמך מה אתה פוסק שהמימון מספק או אף נדיב?

על סמך המידע שיתפרסם באמצעי תקשורת ובפורומים. בניגוד לתוכניות פיתוח האמל"ח הרוסיות האחרות שברובן מתוקצבים מכספי המפתחים (מה שנקרא: "פיתוח ביוזמה עצמית"), כאן הממלשה סיפקה את כל התקציב הנדרש עד כה. ואנחנו מדברים על מיליארדי דולרים.

ציטוט:

לדעתי ההשוואה עם F-22 ו- JSF, במקרה זה, לא רחוקה מהאמת (את ההשוואה עם 787, מבחינת בעיות פיתוח, עדיף להשאיר ל-RRJ ; בכל מקרה, ההשוואה מוגבלת). לפרויקטים גדולים בתחום החלל והתעופה יש נטיות דומות מאוד - המשקל והמחיר הולכים וגדלים, ואילו הזמן להשלמת הפרויקט הולך ואוזל. אתה צודק בכך ש-T-50 מרוכז ע"י קבלן מרכזי, לעומת ה-JSF, ואף יותר מכך - רוב הייצור, ההרכבה והאינטגרציה מבוצעת באותו המפעל, אבל עקב המורכבות האינהרנטית של הפרויקט, המנועים, המכ"ם, החימוש ושאר מערכות אינן מפותחות ע"י UAC, ואז כל הבעיות הקשורות לקבלני משנה קיימות גם קיימות. כמו כן, ייתכנו כל מיני בעיות הקשורות לבקרת איכות בין מפעלים ברוסיה, שאף זהים לבעיות הקיימות בין מפעלים בין 2 מדינות במערב (בפשטות: אתה מייצר חלק מסויים במפעל אחר, מביא אותו לאינטגרציה אצלך במפעל ואז מגלה שהוא לא נכנס...). לכן, לדעתי, מבחינת הסיכונים והבעיות האפשריות הקשורות לטכנולוגיות חדשות (במיוחד בתחום הקטנת החתימות), למערכות אלקטרוניות שונות, ולפיתוח של האווירון עצמו, PAK FA לא יהיה שונה בהרבה מפרויקטים אמריקאיים, וההשוואה במקומה. זאת אגב בניגוד להשוואה מבחינת הביצועים, שאותם נכון לשפוט לא לפי יכולות של מטוס אחר, אלא רק לפי המפרט שהגדיר הלקוח עצמו.

האמריקאים דעגו "למרוח" את הייצור והפיתוח של F-22 ל-48 מדינות (אם אינני טועה) מסיבות פוליטיות. במקרה של JSF זה אפילו יותר מסובך, כי הפיתוח והייצור הוא בינלאומי (אפילו הישראל, שאינה שותפה בתוכנית, מספקת מערכות בשביל JSF). לעומת זאת, אצל הרוסים, מסיבות היסטוריות ואדיאולוגיות, הייצור מרוכז בכמה נקודות גאוגרפיות מתחילו ועד סופו. למרות שבמקרה של ה-PAK FA השיתוף יהיה רחב יותר, עדיין ההבדל הוא עצום.

ציטוט:

ובקשר ללוחות הזמנים - דעתי היא שבהנחה ולא תהיה פגיעה במימון או איזה שהוא שינוי יוצא דופן בדרישות הלקוח, מה שיקבע את הלו"ז של הפרויקט הם השגיאות שעשו או לא עשו המהנדסים (שיתגלו בניסויים), והיקף הבעיות שבהכרח ייווצרו בייצור ובהרכבת המטוס.

כן.

ישן 31-03-2010, 15:10

בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "[QUOTE=SkyMarshal]מספר..."

ציטוט:
תצורה - אומרים שהתצורה אירודימניט דומה מאוד לזאת של אחד ההצעות ל-T-10. כלומר לא ממש חידוש, אלא כזאת שראשיתה עוד בשנות ה-70.

מנוע - מנוע שלב ראשון הוא שידרוג די צנוע של AL-31F הישן והטוב. "איזדליה 117" קיבל נחיר פליטה מסתובב KLIVT, מערכת FADEC חדשה ומדחס לחץ נמוך חדש בעל קוטר קצת גדול יותר. זה למיטב זיכרוני כל השינוים. הפיתוח של הגירסה הזאת החל בתחילת שנות האלפיים. כלומר גם פה אין סיכון.

מערכות אלקטרוניות - אפשר לראות שהקוקפיט זהה כמעט לזה של Su-35S, פרט ל-HUD גדול יותר. אני מניח שגם הרבה מן המערכות האלקטרוניות דומות או זהות לאלו שמותקנים על Su-35S. ההבדל בגדול, לדעתי, הוא במערכת מכ"ם אינטגרלית החדשה, שכבר עוברת בדיקות. גם פה אני לא רואה סיכון גבוה. גם המחשבים הם חדשים, כמובן.
לא שכנעת אותי :-). זה עדיין מטוס קרב חדש עם הרבה מערכות חדשות (גם אם הן לא מפותחות מאפס) וזה בהכרח פרויקט ברמת סיכון גבוהה מאוד.

ציטוט:
המרכיב השני, כלומר היכולת ללמוד מהטעויות שעשו המתחרים? לדעתי ברור, שכל נושא המטוסים החמקנים בארה"ב קיבל הרבה תשומת לב ברוסיה ולפני זה בברה"מ. ידוע שנעשו עבודות מחקר על האירודינמיקה של F-22 ו-F-35 ברוסיה - יש תמונות ותיאורים ברשת.
זה ברור. מה שפחות ברור הוא האם המפתחים לא "ידרכו על אותן המגרפות", והאם כל השיקולים הניהוליים יהיו מקצועיים מספיק. אבל את זה לא נדע בזמן הקרוב.

ציטוט:
לגבי הדרישות למטוס קרב להשגת עליונות אווירית - פה לא היו הרבה שינוים בתפיסה, לדעתי. הייתה הדרישה לביצועי טיסה מעולים - היא נשמרה. הייתה הדרישה לחותמת רדיאו-אלקטרונית ותרמית מוקטנת ותא חימוש פנימי - היא נשמרה, הייתה הדרישה למנוע חזק וטווח גדול (קרי: שיוט על קולי) - היא נשמרה. ולגבי ה-netcentric warfare - גם כאן אין חידוש. מה שאכן השתנה בקונספט זה פיתוח מטוס קרב אחד בינוני במקום שנים: אחד כבד ואחד קל. למרות שגם היו דיבורים על כך שיש כוונה לפתח בנוסף מטוס קרב דור חמש קל בנוסף ל-PAK FA.

באב-טיפוס הראשון אין צורך להתקין את כל המערכות האלקטרוניות, כי המטוס נועד בשביל בדיקות בסיסיות. את המערכות במלואן ואת החימוש יקבל, למיטב זיכרוני, T-50-3 ואבות-טיפוס שיבואו בעקבותיו. זה אמור לקרות בחצי השני של השנה. יש כמה כתבות טובות ברשת שמפרטות את תוכנית הניסוים. אני יכול להמליץ על פיוטר בוטוסבסקי ומיכאיל בראבאנוב. החודש אמורה לצאת כתבה מורחבת (20 עמודים על פי השמועות) של אלקסנדר פומין במגאזין ה-Take-Off לקוראי הרוסית - גם כן מומלץ ביותר.
תודה על ההמלצות. אבל בעיני העסק עדיין יותר מורכב ופחות אופטימי גם בנושאים אלו וגם בנושא של השוואת בעיות פרוייקטליות.

ציטוט:
על סמך המידע שיתפרסם באמצעי תקשורת ובפורומים. בניגוד לתוכניות פיתוח האמל"ח הרוסיות האחרות שברובן מתוקצבים מכספי המפתחים (מה שנקרא: "פיתוח ביוזמה עצמית"), כאן הממלשה סיפקה את כל התקציב הנדרש עד כה. ואנחנו מדברים על מיליארדי דולרים.
תסכים שיש הבדל מאוד בין מימון "נדיב יחסית ל-" לבין מימון "נדיב" (או אפילו מספק) מבחינת הפרויקט.

ציטוט:
אני מאמין שזה יענה על הרבה מן השאלות שלך.

על מרבית השאלות המעניינות יכולים לענות רק הטכנולוג הראשי של המפעל ע"ש גגארין, מנהל הפרויקט בסוחוי והקפ"ט\ים של הפרויקט PAK FA בחה"א הרוסי, מעל כוס בירה בשיחה בסלון ביום שישי .

ישן 23-03-2010, 11:04
  amitsur333 amitsur333 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.12.07
הוא היה עדיף על הנייר ולפי התעמולה הרוסית
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי NimDod שמתחילה ב "[QUOTE=amitsur333]מקורו..."

בפועל התברר [ברגעי האמת שלו במלחמת המפרץ וגם במלחמת לבנון הראשונה מעט..] כי מדובר בכלי פגיע ביותר שנחדר בקלות ע"י פגזי 105 והכי גרוע - כל פגיעה בו מולידה פיצוץ של הצריח המלא תחמושת והעפתו למרחק רב.
על כן הטנק הנ"ל שנחשב לפי מה שסיפרו הרוסים לאימת שיריונאי המערב - התגלה ככלי לחימה עלוב למדי.
אני לא מכיר אף אמל"ח רוסי שאכן ענה בפועל על המאפיינים שהפרופוגנדה הרוסית פיארה אותו בהם. [למעשה נתקלתי במוצר רוסי אחד משובח- מקלע ה-PK אבל בסוף מדובר על חתיכת ברזל ולא על טכנולוגיה עילית כמו במקרה של טנקים או מטוסים]
ושוב- למה אנחנו מניחים שתעשייה שהפיקה מוצרים כל כך עלובים בכל תחום תפתיע ותייצר פתאום דברים שעומדים בשורה הראשונה בעולם?

[איש דגול אחד]

ישן 23-03-2010, 11:19
  NimDod NimDod אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.06.05
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי amitsur333 שמתחילה ב "הוא היה עדיף על הנייר ולפי התעמולה הרוסית"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי amitsur333
בפועל התברר [ברגעי האמת שלו במלחמת המפרץ וגם במלחמת לבנון הראשונה מעט..] כי מדובר בכלי פגיע ביותר שנחדר בקלות ע"י פגזי 105 והכי גרוע - כל פגיעה בו מולידה פיצוץ של הצריח המלא תחמושת והעפתו למרחק רב.
על כן הטנק הנ"ל שנחשב לפי מה שסיפרו הרוסים לאימת שיריונאי המערב - התגלה ככלי לחימה עלוב למדי.
אני לא מכיר אף אמל"ח רוסי שאכן ענה בפועל על המאפיינים שהפרופוגנדה הרוסית פיארה אותו בהם. [למעשה נתקלתי במוצר רוסי אחד משובח- מקלע ה-PK אבל בסוף מדובר על חתיכת ברזל ולא על טכנולוגיה עילית כמו במקרה של טנקים או מטוסים]
ושוב- למה אנחנו מניחים שתעשייה שהפיקה מוצרים כל כך עלובים בכל תחום תפתיע ותייצר פתאום דברים שעומדים בשורה הראשונה בעולם?

במלחמת לבנון הראשונה אף טנק T72 לא נחדר על ידי פגז 105מ"מ, לא מעולם לא נורו פגזים שכאלה על טנקי T72.
האם הטנקים הישראלים היו עומדים בפגיעה של פגז 125מ"מ של T72 אם אחד כזה היה פוגע בהם? מסופקני.

טנקי הT72 שהושמדו ב82 נפגעו על ידי טילי עורב - אותם טילים היו משמידים כנראה (ושיסלחו לי המרכביסטים בפורום) את טנקי המרכבה סימן 1 שהיו חדישים יותר.
ואגב, פיצוץ התחמושת בצריח לאחר חדירה היא לא תכונה של טנקים סובייטים בלבד. תסתכל על תמונות ממלחמת יום כיפור ותראה גם סנטוריונים ופטונים עם צריחים הפוכים. גם מרכבות מ2006, לצערנו.

ולגבי חדירות הT72 העירקים (שהיו גרסאות עירקיות נחותות של הT72) ב91 לטנקי האברמס האמריקנים - זה כאילו שתטען שהT34 היה "בדיחה" מפני שטנקי סנטוריון חדרו אותו בקלות במלחמת ששת הימים.
טנקי האברמס שנלחמו במלחמת המפרץ היו מתקדמים בדור יחסית לT72.

אם אתה רוצה לעדון על איכותו של טנק סובייטי כמו הT72, תעשה זאת לטנקים מהדור שלו, איתם הוא תוכנן להתמודד. עבור הטנקיסט המערבי של שנות ה70 בטנק המערבי החדיש ביותר, הוא אכן היה מפלצת.

אתה מדבר על פרופגנדה סובייטית, אבל לא שם לב למילים שיוצאות לך מהמקלדת.
"תעשייה שהפיקה מוצרים כל כך עלובים בכל תחום" - טוקבאק של תלמיד תיכון בחופשת הפסח.
או שאתה לא מודע לכלים שעמדו לרשות צבאות המערב בתקופתו של הטנק, או שאתה פשוט לא מוכן להודות שהדוגמא שלך היתה לא נכונה.
או שניהם.

נערך לאחרונה ע"י NimDod בתאריך 23-03-2010 בשעה 11:31.
ישן 23-03-2010, 11:30

שוב- הוא היה מפלצת כי הוא מעולם לא נבחן בקרב
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי NimDod שמתחילה ב "[QUOTE=amitsur333]בפועל התברר..."

אין שום קשר לכך שהאברמס היה מתקדם בדור שכן חסרונות הT72 הם מוחלטים ולא יחסיים. מדובר פשוט בכלי פגיע ביותר [גם אם נקבל את טענתך שאני לא משוכנע בה שהוא לא נבחן בקרב מול מרכבות הרי שT72 מן הסתם נבנה על מנת להתמודד עם איומים עתידיים של תותחי 120 שהיו לכל הפחות בפיתוח בתקופת כניסתו לשירות] ובכלי שכל פגיעה בו משמעותה השמדת הצוות והכלי באופן טוטאלי. חוץ מזה היו לטנק הרבה יתרונות- הוא נראה יפה ועשה רושם ואני חייב להודות שגם הPAK FA הזה באמת נראה יפה - אולי בתחום העיצוב התעשייתי יש לרוסים איזה ייתרון.

[איש דגול אחד]

ישן 23-03-2010, 11:38
  NimDod NimDod אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי amitsur333 שמתחילה ב "שוב- הוא היה מפלצת כי הוא מעולם לא נבחן בקרב"

ציטוט:
אין שום קשר לכך שהאברמס היה מתקדם בדור שכן חסרונות הT72 הם מוחלטים ולא יחסיים. מדובר פשוט בכלי פגיע ביותר [גם אם נקבל את טענתך שאני לא משוכנע בה שהוא לא נבחן בקרב מול מרכבות הרי שT72 מן הסתם נבנה על מנת להתמודד עם איומים עתידיים של תותחי 120 שהיו לכל הפחות בפיתוח בתקופת כניסתו לשירות] ובכלי שכל פגיעה בו משמעותה השמדת הצוות והכלי באופן טוטאלי. חוץ מזה היו לטנק הרבה יתרונות- הוא נראה יפה ועשה רושם ואני חייב להודות שגם הPAK FA הזה באמת נראה יפה - אולי בתחום העיצוב התעשייתי יש לרוסים איזה ייתרון.

הT72 תוכנן להתמודד עם איומים עתידיים בדיוק כמו שהM60 תוכנן להתמודד עם איומים עתידיים. אחד מול השני, הT72 היה עדיף.
תותח ה120מ"מ נכנס לשירות הרבה אחרי הT72. אפילו טנקי האברמס בדגמים הראשונים נכנסו לשירות עם תותח ה105מ"מ מדגם M68, שנים רבות אחרי שהT72 נכנס לשירות.

אבל למה לבלבל אותך עם עובדות? כל מה שהתעשייה הרוסית עשתה היה גרוע ונחות וכל מילה נוספת היא פרופגנדה סובייטית.

*עריכה: שים לב שנתפסתי לדוגמה שלך של הT72. בחרתי בה ולא בדוגמאות של הכלי רכב, כי אני לא מבין בכלי רכב רוסיים ולא מסוגל להשוות ביניהם לבין כלי רכב מערביים.
אם אתה לא מבין בתחום מסויים (ואני מניח שאתה לא מבין גדול בטנקים מתקופת המלחמה הקרה ובהבדלים ביניהם), אז עדיף שלא תשתמש בו כדוגמה להוכחת טיעון.

נערך לאחרונה ע"י NimDod בתאריך 23-03-2010 בשעה 11:54.
ישן 23-03-2010, 12:32

"מבין"זה עניין יחסי
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי NimDod שמתחילה ב "[QUOTE=amitsur333]אין שום קשר..."

בעניין זה אני מספיק מבין כדי להתבטא ונראה שמי שלא ממש מבין זה דווקא אתה-
אם אתה קובע אברהמס "מתקדם בדור" מT72 הרי שלפי ההיגיון הזה T72 מתקדם בדור מM60 ומתקדם בשניים שלושה דורות מM48 כך שלא ניתן להשוות בניהם. אברהמס נכנס לשירות 7 שנים אחרי הגרסאות המוקדמות של ה- T72 שמצידו נכנס לשירות למעלה מעשור אחרי הפטון M60. למעשה המרכבה/אברהמס/T72 שייכים לאותו דור וניתן אף לומר שלטנקים הסובייטייים היו מאפיינים מתקדמים יותר על הנייר [תותח גדול קוטר וכד']
בפועל- לא תמצא אף טנקיסט שיהיה מוכן להחליף מג"ח בT72 ואם תמצא אומלל כזה- טעותו תתברר לו מהר מאוד.

[איש דגול אחד]

ישן 23-03-2010, 12:53
  NimDod NimDod אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי amitsur333 שמתחילה ב ""מבין"זה עניין יחסי"

ציטוט:
בעניין זה אני מספיק מבין כדי להתבטא ונראה שמי שלא ממש מבין זה דווקא אתה-
אם אתה קובע אברהמס "מתקדם בדור" מT72 הרי שלפי ההיגיון הזה T72 מתקדם בדור מM60 ומתקדם בשניים שלושה דורות מM48 כך שלא ניתן להשוות בניהם. אברהמס נכנס לשירות 7 שנים אחרי הגרסאות המוקדמות של ה- T72 שמצידו נכנס לשירות למעלה מעשור אחרי הפטון M60. למעשה המרכבה/אברהמס/T72 שייכים לאותו דור וניתן אף לומר שלטנקים הסובייטייים היו מאפיינים מתקדמים יותר על הנייר [תותח גדול קוטר וכד']
בפועל- לא תמצא אף טנקיסט שיהיה מוכן להחליף מג"ח בT72 ואם תמצא אומלל כזה- טעותו תתברר לו מהר מאוד.

אם תשווה בין הM60A3 - הפטון משנת 1978 לT72 עם השירון מרוכב משנת 1978, תגלה שהT72 עדיף, לפחות מרוב הבחינות.
אני הוכשרתי כתותחן ולאחר מכן כמט"ק על מג"ח 7ג. גם אחרי כל השידרוגים, הטנק הזה הוא לא להיט בלשון המעטה.
אם לפני 10 שנים, ביום שבו נשלחתי לביסל"ש, צה"ל היה מצוייד בגירסה משודרגת של הT72 - מהידע שיש לי היום - זה היה עדיף כנראה על פני הM60 המשודרג בו אני משרת עד היום במילואים.

נערך לאחרונה ע"י NimDod בתאריך 23-03-2010 בשעה 13:01.
ישן 24-03-2010, 16:24
  גיל חזקיה גיל חזקיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.04.08
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי gkiler שמתחילה ב "דבר ראשון תן לי לציין שהכוחות..."

אכן,האיראנים היו נחותים כמותית (וגם איכותית בהיבטים מסויימים) מעיראקים.
עם זאת,האיראניים ידעו זאת,ופיתחו תו"לים ייחודיים משלהם על מנת להתמודד עם היתרון הכמותי.

אתה צודק בקשר לקוברות האיראניות. (זה היה גם מהצד השני בדמות מסוקי מי-24).
למיטב ידיעתי זו הייתה הפעם הראשונה בהיסטוריה שמסק"רים משני הצדדים התמודדו נגד שיריון בקרבות בקנה מידה גדול.

רא"ל רפאל איתן במברק אל שר ההגנה הדרום אפריקני מגנוס מאלאן מיד לאחר תקיפת הכור בעיראק.

ישן 24-03-2010, 17:07

בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "אכן,האיראנים היו נחותים..."

רא"ל רפאל איתן במברק אל שר ההגנה הדרום אפריקני מגנוס מאלאן מיד לאחר תקיפת הכור בעיראק.

ישן 24-03-2010, 23:22

בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי gkiler שמתחילה ב "בדיוק ההפך הוא הנכון, לקראת..."

כן היא קשורה.
התמונה לקוחה מאוסף תמונות שצולמו ע"י האיראנים במהלך המלחמה.

לגבי המספרים יכול להיות שאתה צודק,אבל אני לא כל כך מסכים לגביי זה שהטי-72 לא התמודדו נגד השיריון האיראני.(שזה אגב הפואנטה של הדיון)
אל תשכח גם שהשמישות של הטנקים האיראנים לא הייתה גבוהה עקב מחסור בחלפים שנוצר עקב המהפכה. (בכמה מקורות מוזכר שהיו יחידות שלמות שלא היו כשירות והצוותים נאלצו לעבור לטנקים אחרים,שעליהם כלל לא הוכשרו).

אני אאתר באוסף שלי כמה תמונות של טי-72 עירקים מהתקופה ואצרף כאן.

ישן 18-08-2011, 11:49

בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "ה T-72 לא נבחן..."

באיחור קל ברצוני לתקן את עצמי כאן.
לאיראן מעולם לא היו טנקי צ'יפטיין,אלא צנטוריון.
השאה הזמין כמה מאות טנקי צ'יפטיין אך העסקה לא מומשה עקב המהפכה ואף לא טנק אחד סופק לאיראן.
הטנקים שיוצרו עבור האיראניים נקנו בהמשך ע"י הירדנים.

ישן 18-08-2011, 12:52

בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "יש לתקן את התיקון.. לאיראן יש..."

אתה בהחלט צודק.
כנראה השלכתי את ההזמנה הגדולה יותר של 1225 Shir Iran 2 מ 1974 שלא סופקה על כלל טנקי הצ'יפטיין.
יכול להיות בגלל שהעסקה הזו הייתה עד ממש לאחרונה בבוררות בינלאומית,שכן האיראנים שילמו מראש על טנקים שהם מעולם לא קיבלו,ורצו את כספם בחזרה.

לגביי הצ'יפטיין הירדנים.
אם זכרוני אינו מטעני הטנקים הללו היו במקור מיועדים לאיראן וסופקו לירדן לאחר שהבריטים נתקעו עם כמה מאות טנקים מבלי שימצא להם שימוש.

ישן 23-03-2010, 12:31
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "מה לגבי ה-RPG, האנטונובים..."

א. לא תמיד אפשר להשליך מרמת המדינה לרמת המפעל או להיפך. נאמר, אפשר להיזכר בכמה פיתוחים צבאים ישראליים לא-הכי-מוצלחים, ומנגד אילו מוצרי אלקטרוניקה פיניים מישהו מכיר חוץ מנוקיה?
שלא לדבר על קושי בניתוח מוצר קיים לפי מוצרים מלפני 40 שנה. איכות המכוניות היפניות והקוריאניות של שנות ה-70' לא מעידה על איכות התעשיות היום.

ב. היות ובמוצר של סוחוי עסקינן, די לבחון את משפחת הסוחוי 27, שנחשבת מתקדמת ומוצלחת, וזוכה לחוזי ייצוא למדינות שיש להן אפשרות לקנות מוצרים מערביים. אגב, זה נכון גם ל- BMP3, טנקי T90, רחפות Zubr וכל מערכת רוסית שנמכרת מחוץ לגוש הקומוניסטי לשעבר.
ישן 24-03-2010, 10:48
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "מה לגבי ה-RPG, האנטונובים..."

להזכירך, חיל האוויר שלנו, עם הפאנטומים המתקדמים שלו, אכל אותה קשה מול הSA-6 ביוה"כ.
זה לא אומר כלום !
הסובייטים סיפקו אמל"ח חדש שלא היה מוכר (זה יאמר לזכותם) שגבה לא מעט קורבנות, אבל כשהיה כבר מוכר ונערכו לקראתו הוא התגלה כבר השמדה (מבצע "ערצב 19").

כמו שנאמר בהמשך האשכול, כל אמל"ח הוא טוב רק לרגעים בו הוא אקטואלי כי תמיד ברגע שאחרי הוא יקבל "פג תוקף" ע"י מערכת חדשה יותר שתנטרל אותו או מקבילה שתתעלה עליו וזה לא משנה אם זה רוסקי או אמריקנסקי או ישראלסקי וכו' וכו'
בסטטיסטיקה המערב מוביל אבל זה לא אומר שאין פריטים בודדים אצל הרוסקים שיודעים לתת פייט.

נערך לאחרונה ע"י Fang בתאריך 24-03-2010 בשעה 10:51.
ישן 23-03-2010, 14:41
  nec_000 nec_000 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.05.07
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי amitsur333 שמתחילה ב "מודה שכל מה שאני מבין במטוסים"

לא לזלזל בתעשיית הנשק הסוביטית להבדיל אלף הבדלות מהתעשייה האזרחית שלהם.

במהלך המאה האחרונה האנושות ידעה לא מעט פיתוחים, תגליות, חוכמה, ופשטות גאונית בציוד צבאי סובייטי.
שכמו שהוזכר בשרשור זה, הצליח לעשות כאב ראש למעצמות גדולות כמו אמריקה,
גרמניה, ולצערנו הרב, הפריע מאד גם למדינה קטנה ושובבה כישראל.

מספר דוגמאות לפריצות טכנולוגיות בתקופתן:
ה- T34 ממלחמת העולם השניה היה זול, פשוט, ויעיל יותר מפאר התוצרת הגרמנית,
אך נתן לטנקים הגרמנים בשלהי המלחמה פייט עדיף.
למעשה טנק זה מהווה את האב המיתולוגי לטכניקת ניצול יעיל בשיפוע השריון, על מנת להסיט חודרנים קינטים.

ה- T54/55 נתן קפיצת מדרגה לטכנולוגיית יציקת השיריון, ובכך הקנה להם יתרון משמעותי עת נתן יכולת הגנה טובה יותר ובמשקל כולל נמוך יותר.
עד היום 60 שנה מאוחר יותר, לא כל מדינה יודעת להעתיק את טכניקת היציקה הזו.

הקלצ' נחשב לא רק בזמנו לרובה סער מעולה, אלא שאפילו כיום ולמרות גילו המופלג, מהווה כלי לא רע בכלל בעוד ה- M16 האמריקאי כבר נחשב "זקן".

הרוסים הם בין החלוצים בתחום טכנולוגיית הנ"מ, כתחליף זול לכסף האמריקאי שבנה מנגד מטוסים יקרים.

ככלל: הסוביטים/רוסים שתמיד סבלו מנחיתות משאבית ותקציבית, נאלצו לאמץ את מוחם על מנת לתת פתרונות יצרתיים ויעילים יותר לכסף, על מנת להצליח ולהתמודד במגרש המשחקים הצבאי כל אימת שהאמריקאים שפכו כסף והרבה.

בנוסף, הרוסים מחזיקים המון ידע ונסיון בתחום החלל והטילים, ולהביא דוגמא למכוניות רוסיות כמדד לתוצרת הצבאית, מחטיא את המטרה בגדול.
ישן 23-03-2010, 16:37

בתגובה להודעה מספר 83 שנכתבה על ידי nec_000 שמתחילה ב "לא לזלזל בתעשיית הנשק..."

ציטוט:
ה- T54/55 נתן קפיצת מדרגה לטכנולוגיית יציקת השיריון, ובכך הקנה להם יתרון משמעותי עת נתן יכולת הגנה טובה יותר ובמשקל כולל נמוך יותר.
עד היום 60 שנה מאוחר יותר, לא כל מדינה יודעת להעתיק את טכניקת היציקה הזו.
נצל"ש- אולי אני מפספס משהו, אבל לשרמן לא היו תובה וצריח יצוקים כבר באמצע מלחה"א השניה?

ציטוט:
הקלצ' נחשב לא רק בזמנו לרובה סער מעולה, אלא שאפילו כיום ולמרות גילו המופלג, מהווה כלי לא רע בכלל בעוד ה- M16 האמריקאי כבר נחשב "זקן".

אולי ה- AK-47 הוא כלי לא רע בכלל, אך בצבא הרוסי הוא כבר הוחלף מזמן, תחילה ב- AKM ואח"כ ב- AK-74. אפשר להתווכח האם M4 קרוב ל- M16 המקורי יותר משה- AK-74 קרוב ל-AK-47, אבל העובדה היא ש-"צאצאי" שניהם נחשבים רוס"רים טובים.
ישן 23-03-2010, 17:46
  G_Zhukov G_Zhukov אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.03
בתגובה להודעה מספר 94 שנכתבה על ידי MS_Rogue שמתחילה ב "יפה אמרת.... עכשיו נשאלת..."

דוקטרינה ותורות לחימה רלוונטיות לתקופה ולמציאות בה הן נהגו.
אני אתיחס לתקופה הסובייטית שבה הניסיון של מלחמת העולם ה-2 והמציאות הגרעינית שלאחריה היוו את
אבני היסוד לתורות הלחימה והדוקטרינה הצבאית של ברה"מ עד להתפרקותה.
בכירים בנאט"ו הכירו בשנות ה-70 וה-80 בעליונות הדוקרטרינרית הסובייטית בזירה האירופית למקרה
והיתה פורצת שם מלחמה.
אולם כאשר ברה"מ היתה צריכה להביא לידי ביטוי את העוצמה שלה באפגניסטן, לא היתה לה תשובה
מבחינת תורות הלחימה ליריב שלכאורה היה נחות ממנה בהרבה.
מקום נוסף בו התו"ל הסובייטי נבחן היה קרן אפריקה (ישום קובני בד"כ).

ומצד שני, כדאי גם לזכור את המקרה האמריקאי ואי ההצלחה שלה בויטנאם או ישראל (עם אמל"ח נחות בד"כ עד שנות ה-60)
שהצליחה להתמודד עם יריבים מצוידים היטב.

ישן 23-03-2010, 18:11
  luben_gulu luben_gulu אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.10.09
בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי G_Zhukov שמתחילה ב "דוקטרינה ותורות לחימה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי G_Zhukov
אני אתיחס לתקופה הסובייטית שבה הניסיון של מלחמת העולם ה-2 והמציאות הגרעינית שלאחריה היוו את
בכירים בנאט"ו הכירו בשנות ה-70 וה-80 בעליונות הדוקרטרינרית הסובייטית בזירה האירופית למקרה
והיתה פורצת שם מלחמה.
ברית נאט"ו הכירה במסה הסוביטית שהיא לב לבה של הדוקטרינה באותן שנים ולא בעליונותה.
אולם כאשר ברה"מ היתה צריכה להביא לידי ביטוי את העוצמה שלה באפגניסטן, לא היתה לה תשובה
באפגניסטן הדוקטרינה הרוסית ניצחה ובגדול, השטח והשלטון היו תחת שליטה סוביטית.
רק שהמוג'הידון שלטו בדרכים וזה לא היה לפי הדוקטרינה שבנתה על ציות האזרחים (הארופאים).
ומצד שני, כדאי גם לזכור את המקרה האמריקאי ואי ההצלחה שלה בויטנאם או ישראל (עם אמל"ח נחות בד"כ עד שנות ה-60) שהצליחה להתמודד עם יריבים מצוידים היטב.
האמריקאים הצליחו בויטנאם במיוחד מול צבא הצפון, אך הפסידו בבית.
לפי הדברים שנכתבו כאן באשכול הנחיתות הישראלית המשיכה גם ב67 70 ו73 ,
בל נשכח שהאויב היה מזויין בכלים מהתעשיה הסוביטית.
ישן 23-03-2010, 18:26
  G_Zhukov G_Zhukov אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.03
בתגובה להודעה מספר 96 שנכתבה על ידי luben_gulu שמתחילה ב "[QUOTE=G_Zhukov]דוקטרינה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי G_Zhukov
והיתה פורצת שם מלחמה.
ברית נאט"ו הכירה במסה הסוביטית שהיא לב לבה של הדוקטרינה באותן שנים ולא בעליונותה.
בשנות ה-70 וראשית שנות ה-80 היתה הכרה שבמצב העניינים באותה עת היתה לסובייטים עליונות חומרית ואיכותית במיוחד עם הופעת קבוצות התמרון המערכתי - OMG. זו הסיבה לדחיפות שהיתה לפתח את דוקטרינת ה- Air-Land Battle והמחקר המעמיק של דון סטארי מ-TRADOC שהביא לפיתוח FM 100-5 (על בסיס המחשבה הצבאית הסובייטית, אבל זה במאמר מוסגר...).
באפגניסטן הדוקטרינה הרוסית ניצחה ובגדול, השטח והשלטון היו תחת שליטה סוביטית.
רק שהמוג'הידון שלטו בדרכים וזה לא היה לפי הדוקטרינה שבנתה על ציות האזרחים (הארופאים). ניצחה? ובגדול?...
ומצד שני, כדאי גם לזכור את המקרה האמריקאי ואי ההצלחה שלה בויטנאם או ישראל (עם אמל"ח נחות בד"כ עד שנות ה-60) שהצליחה להתמודד עם יריבים מצוידים היטב.
האמריקאים הצליחו בויטנאם במיוחד מול צבא הצפון, אך הפסידו בבית.
לפי הדברים שנכתבו כאן באשכול הנחיתות הישראלית המשיכה גם ב67 70 ו73 ,
בל נשכח שהאויב היה מזויין בכלים מהתעשיה הסוביטית.

נערך לאחרונה ע"י G_Zhukov בתאריך 23-03-2010 בשעה 18:36.
ישן 08-10-2010, 23:51
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי חמוס בריבוע שמתחילה ב "עם כל הכבוד לאמריקאים הדבר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי חמוס בריבוע
בכל מה שקשור להנדסה פרופר אין לרוסים מתחרים יש המון מקום לשיפור בהנדסת אנוש....

אין לרוסים מתחרים? בכלל? איך בכלל מכמתים כזה דבר, שאתה קובע כאלה דברים בנחרצות כזו?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי חמוס בריבוע
מה גם שאל תשכחו שבעלי ההשגים כיום בתעופה המדורנית הם רוסים במוצאם אל אף היותם בעלי אזרחות אחרת....

כולם? או לפחות יותר מ-50% מהם הם רוסים במוצאם? תביא הוכחה לזה בבקשה, אחרת סתם כתבת פה דברים ללא ביסוס, שאין לי בכלל מושג איך הגעת אליהם...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 01-05-2010, 02:29

בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי MK82 שמתחילה ב "ישהו יכל להסביר פה רק דבר אחד ???"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי MK82
כמו שאמרו פה כמה חברה לי לפחות נראה שמדובר פה בסוחוי 35
עם שיפורים מבנים וכמה שיפורים טכנולגים מזערים כדי לא לצאת שקרנים.

אני לא הבנתי למה כך זה ניראה. בגלל הטיעון "אם האמריקאים מתקשים אז לבטח הרוסים לא יצליחו"?

מהם קריטריונים של מטוס (דור) חדש? אני לא מומחה, אבל בא נעשה רשימה קטנה שתבחן את העניין. בתור כך נתייחס רק לשני שלבי פיתוח של PAK FA: שלב הראשון שאמור להיכנס לשירות בעוד כ-5 שנים, והשלב השני שצפוי איפשהו לקראת שנת ה-2020.

1. שילדה (supermaneuverability\תצורה חמקנית) - פיתוח חדש כבר בשלב א'.
2. מנועים (שיוט על קולי, טווח טיסה מוגדל) - שידרוג עמוק של מנוע דור 4 (אפשר לקרוא לו מנוע דור 5-) בשלב א' ומנוע חדש בשלב ב'.
3. אוויוניקה (netcentric warfare/ECM/ESM/ECCM) - דומה בחלקה לזאת של Su-35 בשלב א' ושונה בשלב ב'.
4. חיישנים (situation awareness) - מכמ"ים חדשים החל משלב א', חיישנים אלקטרו-אופטיים בשלב א' דומים כניראה לאלה של Su-35.
5. חימוש - 14 דגמי חימוש מפותחים במיוחד בשביל ה-PAK FA כבר בשלב הראשון.

כלמור אפילו אם בוחנים את PAK FA שלב א', רואים שמדובר במטוס חדש (דור 5 אמיתי), שעושה שימוש די מוגבל בטכנולוגיות של Su-35 (שבעצמו נועד בין השאר להוות גשר לדור 5). עם הופעת מטוס שלב ב', הקשר של PAK FA ל-Su-35 יהיה כבר זניח לגמרי, לדעתי. אז, לסיכום, ניראה שהחברים כאן טועים.

לגבי הצד הכלכלי. יש לך מספרים כמה עלתה תוכנית ה-ATF וכמה עלתה עד עכשיו תוכנית ה-PAK FA? אני לא אתפלא אם בסופו של דבר הרוסים ישקיעו יותר מ-30 מיליארד דולר שבערך עלו עבודות מו"פ בשביל ATF, אם נתחשב בהשקאות שנעשו עוד ע"י ברה"מ, השקעה ההודית הצפויה של כ-5 מיליארד דולר והשקעות שעתידות לבוא בשביל PAK FA שלב ב', וזאת בנוסף להשעות עקיפות (שידרוג פסי ייצור, מימון הלוואות לקבלנים, רכישת מניות ע"י מדינה וכו').

ישן 08-07-2010, 02:37

שלבים חשובים בתוכנית ה-PAK FA
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "פרויקט PAK FA - אשכול מס' 3"

מתחילת שנת 2010 אב הטיפוס הראשון T-50-1 נכנס לתוכנית הניסוים ומשמש להוכחת הקונספט ולניסוי טיסה בסיסיים. המטוס מצויד במנועי Izdelie 117 יעודיים ומערכות אוויוניקה בסיסיות ביותר. רוב המערכות הוחלפו בדגמים על מנת לדמות את המימדים והמשקלים של המטוס המבצעי. במקביל נערכות בדיקות בעוד שני אבות הטיפוס - T-50-0 לניסוים סטטיים הנמצא במשרד הפיתוח של סוחוי במוסקבה ו-T-50-KNS, האח התאום של T-50-1 שלא נועד לטוס ובמקום משמש לכל מיני בדיקות קרקעיות כמו התאמת הציוד. בנוסף לאבות הטיפוס של T-50, בתוכנית הניסוים משתתפים גם מעבדות מוטסות, כלומר כלי טייס שהוסבו לבדוק מערכות בודדות של T-50 בטיסה. אחד מהן למשל הוא T-10M-10 שעליו טס לראשונה מנוע 117.

נכון לעכשיו, הסתיים שלב תרומי של ניסוי טיסה, שבמהלכו T-50-1 ביצע 16 טיסות ניסוי שכללו תמרונים בסיסיים.

עד סוף שנת 2010 לתוכנית ניסוי הטיסה צפוי להצתרף אב טיפוס נוסף, ובשנת 2011 עוד שני אבות הטיפוס בתצורה יותר מתקדמת (כלומר עם יותר מערכות פעילות במקום דגמים).

שלב הביניים החשוב צפוי בשנת 2013, כאשר אמורים להסתיים הפיתוחים והניסוים של מערכות מבצעיות וכמו כן חימוש יעודי בשביל PAK FA. על פי התוכנית באותה השנה גם תוקם היחידה (הטייסת) הראשונה של T-50 בבסיס חיל האוויר הרוסי שבליפצק למטרת אימון הטייסים. להבנתי זאת תהיה השנה שבא יתחילו נוסוי קבלה של המטוס לשירות חיל האוויר הרוסי. כלומר מדובר ב OE&T אם לא IOC.

לקראת 2016 צפויות להתחיל רכישות של PAK FA בשביל חיל האוויר הרוסי, כאשר בשלב הראשון צפויה רכישה של 50 מטוסים (שזה בערך 4 טייסות, שאחת מהן היא אולי הטייסת שבליפצק). כלומר FOC או לכל הפחות IOC.

במקביל צפויה להתחיל תוכנית של פיתוח PAK FA שלב ב', כאשר המטוס יקבל מערכות מתקדמות יותר (למשל מנוע חדש עם נחיר פליטה מלבני), שתביא לתוצאות מעשיות לקראת סוף העשור השני.

אני לא מדבר כאן על תוכנית פיתוח של גירסאת ייצוא (FGFA) שאמורה להתנהל יחד עם ההודים, כיוון שלא ברור מה בדיוק קורה עם זה. ההודים מנהלים דיונים ומו"מ עם הרוסים מתחילת שנות ה-2000 ועדיים לא קיבלו שום החלטה ברורה. כתוצאה מכך הפיתוח שח גירסאת ייצוא מתעקב.

ישן 01-09-2010, 14:26

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://img521.imageshack.us/img521/6/b71d5fd26e9b01624850166.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://img255.imageshack.us/img255/1318/30a3b798fcf602048030209.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://img96.imageshack.us/img96/5674/4f3aa809f61702385470241.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://img52.imageshack.us/img52/2803/6f9bdb5e7bb002720110276.jpg]

תצוגה עילית ShKS-5:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://img180.imageshack.us/img180/8679/shksys0014827.jpg]

http://www.lomo-tech.ru/?a=4&b=3&c=8

---
דרך http://paralay.iboards.ru/viewtopic...sd=a&start=2190

ישן 01-09-2010, 23:45
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 142 שנכתבה על ידי ohadbx שמתחילה ב "לא חבל להסתמך על פוטושופ..."

המטוס בסרטון זה ה X-35 שהיה עם תע"ל

ל F-35 יש תק"ע דור II של חברת VSI (חברת בת של אלביט/רוקוול קולינס) שמותאמת לגירסה הנוכחית של מחשב המשימה (גירסה 0.5), בשלב הפיתוח הבא (LRIP) כשמחשב המשימה יהיה גירסה 1.0 הקסדה תקבל חבילת עדכון וכן הלאה עד הגירסה הסופית של מחשב המשימה (גירסה 3.0) שתהיה בשלב הייצור של המטוס לקראת 2012 (כתבה על הקסדה כאן).

הרפטור מתוכנן לקבל באחד הבלוקים הקרובים תק"ע (כניראה JHMCS של בואינג) שתדע לשלוט על טילי ה AIM-9X וה AIM-120D.

ההנחה היא שה PAK FA עם תע"ל בגלל שהוא מטוס ניסוי, לטייס יש תק"ע חדש שניקרא Zsh-10
מעניין אם בעתיד הקסדה תשודרג עד לרמה שתתחבר למחשב המשימה של המטוס ללא צורך בתע"ל..

שתי גירסאות ל Zsh-10 של שני יצרנים שונים
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 03-09-2010, 00:25

בתגובה להודעה מספר 155 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "אני לא הייתי מתערב על ראשי על..."

באילו תנאים אטמוספריים? באיזה % מהשנה?

מערכת ה- IRST המוטסת OLS-30 משווקת כבעלת טווח גילוי של 90 ק"מ. מערכת ה- PIRATE של הטייפון- כבעלת טווח של עד 80 מייל. מן הסתם, בשני המיקרים מדובר על ראות טובה ובגובה רב (פחות אירוסולים, ומעל העננים). כשתציב מערכת כזו על הקרקע, הביצועים ייקטנו באופן דרמטי כשתהיה עננות, שלא לדבר על אובך ועשן שקיימים לעיתים בשדה הקרב. אני מסכים שבתנאים טובים טווח הגילוי יהיה עשרות ק"מ, אבל בזירות מסוימות יש חודשים שלמים בשנה שתנאים טובים כאלו לא שוררים (-:

למשל, במערכת הימית הלא רעה הזו, היצרן מתחייב על טווח גילוי של 13-16 ק"מ בלבד בראות טובה.
ישן 03-09-2010, 00:43
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 168 שנכתבה על ידי FRESHMAKER שמתחילה ב "על מה עוד להסתכל? אמינות?..."

לוגיקת מערכות; לוגיקת אחזקה; ספרות מקצועית - שפה, שיטה, גישה; ערוצי תקשורת קיימים מול היצרן; ניסיון עבודה מול ספקים; תהליכי עבודה עם היצרן; רכיבים זהים בפלטפורמות שונות (יכול להיות של-F-35 ול-F-15 יהיו ברגים זהים למרות שהם מחברות שונות); סטנדרטים (האמריקאים מדברים אינצ'ית, האירופאיים סנטימטרית....); התאמת מערכות ישראליות למערכות לא אמריקאיות (למרות שכבר בוצעו כאלה דברים בהסבות למזרח אירופה); שפה, שפה, שפה - זאת מגבלה עצומה, למרות שאני חושש שהרוסים שתופסים כיום אחוז נכבד ביותר במערכי האחזקה ולאט לאט גם במערכי הטיסה, יסתדרו הרבה יותר טוב עם רוסית מאשר עם אנגלית....

וזה על קצה המזלג, סתם דברים שקפצו לי לראש - בלי שנגעתי בכלל בהנדסת אנוש, איכות אמל"ח וכדומה. זאת כוונתי במבט רחב וכולל. ישראל יכולה אפילו להפסיד כסף מכאלה דברים...

ישן 03-09-2010, 01:22
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 176 שנכתבה על ידי hellfrost שמתחילה ב "ברור שזה היבטים כבדים ביותר,..."

F-16 הוא מולטי רול בערך מעצם הגדרתו. ה-F-35 די קרוב לזה... ואני לא חושב שמחפשים בישראל מטוס עליונות אווירית, בעימות האחרון השמדנו את המערכות והמטוסים שעדיין יש רק מעט מתקדמים מהם למדינות אוייב שלנו. נראה לי שמחפשים מטוס שיוכל להתמודד עם ה-S-300 ודומיו בסוף העשור.

שים לב שההתנגדות היא לאו דווקא ל-PAK FA אלא גם לרפאל ולגריפן... אל תקל ראש בהשלכות.

אם יהיה לך את המטוס הכי מתקדם בעולם, אבל הוא יהיה מקורקע חצי מהזמן בגלל קושי להשיג חלפים, או כי טכנאי לא הבין את ספרות האחזקה, או כי מהנדס שגדל על פלטפורמות אמריקאיות לא הבין משהו בספרות ההנדסית ונתן הנחיה שגויה לביצוע - אז מה הרווחת?

ישן 03-09-2010, 01:43
צלמית המשתמש של hellfrost
  hellfrost hellfrost אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.12.09
בתגובה להודעה מספר 177 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "F-16 הוא מולטי רול בערך מעצם..."

F16 ממה שאני קראתי, התחיל רעיונית כמטוס קרב קל, קטן, עם הרבה מאוד מנוע, ונולד כמטוס רב תכליתי, פשוט בזה שהוסיפו לו יכולות של מטוס תקיפה. הוא נועד להיות ה"סוס עבודה" לא המטוס High End. לפחות ככה היה בשנות ה70...
בעימות האחרון, אתה מתכוון ב73? זה מטוס שישרת את ישראל בעשורים הקרובים, וצריך להיות מיועד להיות הכל הכי חזק באזור. אולי עוד 15 שנה ניהיה במלחמה עם מצריים, סעודיה, או טורקיה, ואולי נפלוש לסין...

הגריפין הוא לא ליגה מתחת, והרפאל הוא לא חצי דור אחורה?

לגבי תחזוקה זה משהו שאפשר לפתור, בכסף, לרוסיה לא חסרים פרויקטים משותפים עם מדינות אחרות, אפשר גם להביא לפה אנשי תחזוקה של היצרן שיכשירו את המתחזקים בציון... בוא נגיד שהרעיון של להשתמש בPAK-FA בצבאנו, יפול בגלל כמה סיבות קריטיות קודם...
ישן 08-10-2010, 18:24

אני כבר מזמן חדלתי מלנסות להבין את ההגיון של ההודים..
בתגובה להודעה מספר 189 שנכתבה על ידי Centurion שמתחילה ב "לקראת סוף השנה צפוי להיחתם הסכם עם הודו"

מילא להצטייד במערכים מורכבים ומאסיביים ממזרח וממערב גם יחד,כולל פרוייקט מקומי לפיתוח למטוס קרב (סיוט לוגיסטי של ממש!).
אבל מאיפה למען השם מגיע המימון לכל העסקאות הללו? (הכלכלה הרביעית בגודלה בעולם,אך העם רעב ללחם).

מה גם שזה נראה תמוה בעיניי שהודו משקיעה סכומי עתק במערכי הקו הראשון,בעוד שהיא מזניחה את המערכים האחרים,החשובים לא פחות.

האקדמיה לטיס למשל סובלת מזה זמן רב מבעיות כשירות חמורות במטוסי האימון שלה,דבר היוצר מחסור אקוטי בטייסים.
עד היום לא מצאתי התייחסות רצינית לסוגיה זו,מעבר להאצת הספקתם של מטוסי ההוק ,המיוצרים ברישיון במפעלי HAL.

נערך לאחרונה ע"י גיל חזקיה בתאריך 08-10-2010 בשעה 18:29.
ישן 08-10-2010, 20:36

בתגובה להודעה מספר 190 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "אני כבר מזמן חדלתי מלנסות להבין את ההגיון של ההודים.."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי גיל חזקיה
האקדמיה לטיס למשל סובלת מזה זמן רב מבעיות כשירות חמורות במטוסי האימון שלה,דבר היוצר מחסור אקוטי בטייסים.
עד היום לא מצאתי התייחסות רצינית לסוגיה זו,מעבר להאצת הספקתם של מטוסי ההוק ,המיוצרים ברישיון במפעלי HAL.

הבעיה הזאת היא לא מפני שלא משקיעים או רוצים מספיק, אלא בגלל תאליכי קבלת ההחלטות ומדיניות הרכש בצבא הודי. לוקח להם הרבה מאוד זמן לחתום על חוזים, אפילו אם הצבא ההודי ממש מעוניין בזה. זהו מאפיין של ביורוקרטיה ההודית, כניראה, עם כל היתרונות והחיסרונות שלה.

ישן 04-02-2011, 15:30

קצץ עדכונים

האב-הטיפוס השני של T-50 מתעקב (היה אמור להתחיל בטיסות ניסוי לפני סוף שנת 2010), אבל צפוי לעוף לראושנה בקרוב, אולי עוד החודש. לפי השמועות נתגלתה במהלך טיסות הניסוי של T-50-1 בעיה של רטט בעייתי במייצבי גובה במצבי טיסה ומהירויות מסויימות עקב זרם האוויר מהכנפיים. לא משהו קריטי אבל דורש זמן להתמודד איתו. אולם לפי דברי המפתחים, הם לא ממהרים להכניס אותו לתוכנית הניסוים לפני שיהיה מוכנות המערכות בשבילו (שלב הבא אחרי T-50-1).

התחיל להופיע גם פירורי מידע אודות שיטת הסתרת חלקי מנוע ממכמ"ים, ומה שברור בינתיים זה שלא מדובר בשיטות מסורתיות אלא בפיתרון טכני מקורי. גם זלגו החוצה פטנטים של צינורי פליטה מרובעים (מנוע שלב שני בשביל PAK FA), אבל מאוד ייתכן שאין להם קשר למנוע המפותח.

ותמונה ישנה לסיום:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://img41.imageshack.us/img41/1330/8231b29ebdfa47349304740.jpg]

ישן 03-03-2011, 22:20

אב הטיפוס השני באויר

ישן 03-03-2011, 23:53

בתגובה להודעה מספר 195 שנכתבה על ידי The_last_Apachi שמתחילה ב "מה עם לקרוא את התגובה האחרונה..."

אני לא ראיתי את התגובה האחרונה באשכול כשפירסמתי את ההודעה.
לא הייתי צריך להסיק שום דבר-הדבר פורסם בתקשורת הרוסית

http://translate.google.com/transla...23%2F pakfa%2F

תיקון

הטיסה הראשונה הייתה היום

הודעה רשמית של היצרן

http://www.sukhoi.org/news/company/?id=3939

ההודעה הראשונה מהתקשורת היא להבנתי ידיעה כוזבת שהופצה מסיבה לא ברורה.

נערך לאחרונה ע"י גיל חזקיה בתאריך 03-03-2011 בשעה 23:58.
ישן 05-03-2011, 15:21

T-50-2 -- סיכום ביניים

מה שאפשר לראות מהתמונות זה שהאב-הטיפוס השני לא השתנה הרבה חיצונית (כפי שהיה צפוי), אבל כולל כמה שינוים מינוריים, שרובם בפירוש נועדו לקרב את האב-הטיפוס למוצר סופי ולא באו לתקן בעיות שנתגלו ב-T-50-1 במהלך ניסוי טיסה. היוצא מן הכלל היחיד זה כניראה חיזוק הגאי כיוון (קודם היו דיווחים על הרעידות בהגאים, הסתבר שהכוונה הייתה להגאי כיוון ולא גובה כפי שכתבתי בעבר). בגלל זה, יש אנשים שמסיקים שהפרויקט לא נתקל בבעיות מבניות עקרוניות, ולכן הוא הוכיח את הציפיות של המפתחים. אני לא בטוח שאפשר לעשות מסכנות כאלה כבר בשלב הזה, כיוון שבניית T-50-2 החלה כבר לפני זמן מה, והושלמה למעשה עוד בשנה שעברה (על פי המידע של האנשים במערכת). גם מספר הניסוים שהיה עד כה לא היה רב - סה"כ כ-40 טיסות ניסוי (מתוך ה-2,000 שתוכננות לפני שהמטוס יכנס לשירות בחיל האוויר הרוסי), שמצד אחד הדגימו את המוכנות הגבוהה של המטוס והביטחון של המפתחים (T-50-1 כבר ערך תצוגות להנהגת רוסיה ולמשלחת ההודית שכללו תמרונים בסיסיים), אבל מצד שני מסגרת ניסוי טיסה עדיין די מצומצמת, בלי יציאה למהירויות גבוהות (על-קוליות) או לזוויות חדות. מה שכן אפשר לאומר, זה שבינתיים הכל ניראה כשורה ומתקדם פחות או יותר כמתוכנן, ואם יעלו בעיות קריטיות כלשהן, זה עדיין לא קרה.

יחד עם זה לא פחות חשובה ההתקדמות בפיתוח מערכות של מהטוס והמערכות החיצוניות הקשורות בו. בהקשר הזה אפשר להזכיר את חליפת טיסה וקסדת טייס החדשים המיועדים ל-PAK FA שהחלו בבדיקות, יש איורים של אנטנת המערכת הניווט הגלובלית בשביל המטוס, וידוע שעד כה נבנו 3 אבות הטיפוס של המכ"ם המרכזי החדש, הם כבר נבדקו על הסטנדים הקרקעיים (והוכיחו את הכשירות שלהם באופן עקרוני) ואפשר להתחיל בניסוי טיסה שלו. בנוסף, בתמונות של T-50-2 אפשר לראות ששונה מכסה המכ"ם (הראשי), דלתות של תא חימוש פנימי מהיר (לטילי מונחי א"א) ניראים הפעם כמו פונקציונאליים, וכך גם אולי הדלתות של תאי חימוש פנימיים עיקריים, דגם ה-IRST אולי הוחלף במערכת פועלת, כך גם המערכת האלקטרו-אופטית שמאחורי הקוקפית, כיסוי הקוקפית חדש הוא בעל שני חלקים (כניראה זאת התצורה הספית) ובכלל ניראה יותר חמקני משהו.

אב הטיפוס השני (T-50-2) כצפוי ישמש לניסוי טיסה והוכחת נכונות הקונספט האירודימני.

השינוים החשובים אמורים לבוא באב הטיפוס השלישי, עם התקנת כל (או, לכל הפחות, עיקר) האוויוניקה והמכשירים. בשלב הזה יתחילו בדיקות של המערכות "הקרביות" של המטוס, ואולי חשוב מכל של המכ"ם (המכמ"ים). T-50-3 צפוי להתחיל בניסוים לקרת סוף השנה. גם האב-הטיפוס הרביעי ישמש בתפקיד הזה, ככל הניראה. באבות-טיפוס מאוחרים יותר כבר אמורים להתחיל לבדוק את החמקנות של המטוס, כך שנוכל לראות ציפוים מיוחדים והגימור הסופי של המטוס.

נערך לאחרונה ע"י Centurion בתאריך 05-03-2011 בשעה 15:26.
ישן 11-03-2011, 05:40

מידע עדכון: T-50-1 עבר את מחסום הקול

על פי דיווחים לא מאושרים אך אמינים, האב-הטיפוס הראשון ביצע לראשונה טיסה במהירות על-קולית.

זהו שלב חשוב בתוכנית ניסוי הטיסה של המטוס, למרות שמדובר בדבר די בסיסי. אפשר אולי להבין מהתיזמון שכל עוד T-50-1 היה האב-הטיפוס המוטס היחיד, המפתחים לא רצו לסכן אותו. עכשיו שהאב-טיפוס המוטס השני הצטרף לתוכנית הניסוים אפשר לצפות להרחבת מעטפת המהירויות, זוויוית וכוחות הג'י בניסוי טיסה. אפשר גם להסיק שמבנה והתצורה האירודינמיט של המטוס לא נתקלו בבעיות רדיקליות כלשהן, וסיכויי ההצלחה (והעמידה בלו"ז) של הפרויקט גברו.

כמה פרטים חשובים נשארים עדיין בסימן השאלה: האם הטיסה בוצע ללא הפעלת מבערים האחוריים (כלומר הושג שיוט על-קולי כבר בשלב הזה) ולאיזה מהירויות המטוס הגיע. אפשר לנחש שעיקר הדאגה הייתה בתחום הטרנס-קולי שמהווה אתגר מבחינת חוזק מבני של אב-טיפוס, כלומר עד 1.2 מאך בערך ולא הרבה מעבר לזה.

האב-הטיפוס השני (T-50-2) צפוי להצבע ולהישלך ל-LII ע"ש גרומוב בזמן הקרוב, על מנת להצטרף לתוכנית הניסוים.

ישן 23-05-2011, 18:24

מידע קטע מהרעיון עם המפתח הראשי של "סאטורן" וויקטור צ'פקין

מכאן: http://www.russia-today.ru/tema-nom...-brazilcam.html

הרעיון הוא לכתב עת פופולרי, לכן ההסברים והדוגמאות הם מופשטים ולא צריך לקחת אותם באופן מילולי. מצד שני יש גם פרטים חדשים שלא ראיתי קודם.

---

הודות האיש: וויקטור מיכאילוביץ' צ'פקין - .D.Sc, פרופסור, סגן מנכ"ל חברת NPO Saturn לענייני מחקר ופיתוח והמפתח הראשי. היה המפתח הראשי של המנוע D-30F6 בשביל MiG-31, סגן השר לתעשייה אווירית בברה"מ. בראשותו התנהלו עבודות להשלמת הפיתוח של המנוע AL-31F והשתתפות בתוכנית הניסוים הממלכתית שלו. הוא היה אחראי על פיתוח המנוע AL-41F ושידרוג מנוע AL-31F.

(...)

כמעט לפני שלוש שנים, כשדיברנו בפעם האחרונה, הייתה בהלוך רוח אופטימי יותר. בזמן שעבר מאז הוקם תאגיד מנועים מאוחד, המריא ועובר את תוכנית הניסוים מטוס קרב דור 5 T-50, ה"סופרג'ט" הראשון כבר נמסר לחברה מחסרית... אילו, לדעתך, השינוים החשובים ביותר קרו בתעישה אווירית רוסית בתקופה הזו, מה הרווחנו ואולי גם מה הפסדנו?

הדבר החשוב, לדעתי, הוא שתוך מאמץ משותף הצלחנו לעצור את הנפילה של התחום [התעשיה האווירית]. זהדבר דרש מאמצים מאנשים רבים, וקודם כל הייתי מציין ביניהם את מיכאיל אסלאנוביץ' פוגוסיאן ויבגניי יובנאלייביץ' מארצ'וקוב - המפתח הראשי של המנוע בשביל T-50.

בשביל התעופה הצבאית [חיל האוויר] ייצרנו שני מנועים, אחד - בשביל המטוס Su-35, ההשני - בשביל המטוס הרוסי דור 5 T-50. הראשון, 117C, בעיקר נועד לייצוא. הוא פשוט יותר מהבחינה האירודינמית, ומה שיותר חשוב - מיועד בשביל המטוסים בעלי נשיאת חימוש מסורתית, אשר נתלה על נקודות הנשיאה מחוץ לגוף המטוס, שאין לו [לחימוש] הגבלות מימדים חמורות. התצורות כאלה מיושמות על המטוסים דור 4 שמסופקים [בין השאר] להודו, מלאזיה.

המנוע השני, 117, למרות שנבדל רק באות אחת, הוא מנוע מתקדם הרבה יותר - זהו כבר מנוע דור 5 אמיתי. לפעמים אפשר לשמוע ממאחלי רע שלמנוע דור 5 אמורים להיות להבים כאלה, חומרים כאלה, רוטורים סופר מהירים, ואין לכם את זה... זה ממש לא נכון, כל זה הם רק אמצעים להשגת המטרה. והמטרה היא אחת ויחידה - להגדיל את הדחף הסגולי, כלומר את היחד שבין דחף המנוע למשקל שלו. למשל, המנוע הסילוני הראשון של ארכיפ מיכאילוביץ' ליולקה שקל 1350 ק"ג, וגם הדחף שלו הזה כזה, כלומר הדחף הסגולי שלו היה 1. במנועי דור 4, AL-31F, הצלחנו לקבל דחף סגולי של 8.7, ובמטוסי דור 5 הנתון הזה שווה ל-10.

המנוע החדש מספק מהירות על-קולית של המטוס במצב יבש [כלומר שיוט-על]. מה זה נותן? אם קודם המטוס טס לעבר המטרה במהירות של 700 קמ"ש, אז עכשיו - פי שניים מהר יותר.

ה-117 שלנו היום כבר טס על שני T-50. בשביל החברה זהו הישג רציני, התקדמות משמעותית. למרות שזה לא בא בקלות. יש לנו גם פיתוחים חדשים, אנחנו יכולים להתרברב בעבודות שעשינו לקראת הפיתוחים העתידיים. מה דרוש בתחום התעופה הצבאית - תחילת ייצור סדרתי אמיתי. על-מנת להגן על המדינה גדולה כמו שלנו מפני התקפה רצינית, דרוש מערך של 500-1,000 מטוסים. לשם כך דרושות הזמנות, כספים, תשתית ייצור.

באילו סוגיות חדשות נתקלתם תוך פיתוח מטוס דור 5?

יש צורך לפתור אךפי בעיות. למשל, לשם הקטנת החותמת המכמ"ית, T-50 נושא את חימושו בתאים פנימיים, לכן שאלת הקטנת המימדים של החימוש הופכת לחשובה ביותר. זה אומר שיש צורך לפתח לקבל לשירות חימוש חדש, אולם מפני שזהו חימוש קומפקטי, הוא אמור להיות מדוייק. בגלל זה אחחננו חייבים GLONASS פעיל לגמרי. ה-GPS האמריקאי, בגלל הסיבות הברורות לא מתאים, כיוון שבמצב סיכסוך ינתקו אותו לנו, או כמו שקרה בזמן המלחמה בין גאורגיה לאוסטיה, יזיזו באופן מלאכותי את נקודות הציון ל-300 ק"מ. חוץ מזה, יש צורך לדעת לא רק לאן לירות, אלא גם מאיפה אתה יורה, ולכן אמורה להיות מערכת מיפוי מודרנית. הטיל עצמו אמור להיות חמקן. נשק כזה מיוצר היום, וכל זה משפיע באופן משמעותי על מבנה המנוע. העסודה מתנהלת על-פי התוכנית... באופן כללי, לדעתי, המטוס שמתקבל הוא [בכלל] לא רע, לא גרוע יותר מה-F-22 האמריקאי.

דרך אגב, אם להשוות בין T-50 ל-F-22, המקורות במערב טוענים, ש-T-50 מפסיד בהרבה ל-F-22 בפרמטרים כמו החותמת התרמית של המנוע מאחור.

אנחנו מנהלים עבודות נמרצות מאוד גם בהקטנת החותמת התרמית וגם החותמת המכמ"ים, וקיבלו ביצועים העוליפ פי שניים על אלו של F-22 (לפחות על-פי אותם הנתונים שהתפרסמו ושאני מכיר).

(...)

בשנים הבעיתיות בשביל התעשיה האווירית הרוסית, חברות התעשיה שייצרו מטוסי קרב שרדו הודות לייצוא, ראשית כל לסין והודו. היום הסינים העתיקו את Su-27 שלנו ומוכנים לשווק אותו בעצמם בשוק האמל"ח העולמי במחירים נמוכים. האם אנחנו הולכים לאבד את השווקים המסורתיים של מטוסי קרב שלנו?

לא נאבד, מפני שמטוס כמו שלנו אין לסינים, ולא יהיה גם בעתיד הקרוב! הם אומרים שהם פיתחו מטוס קרב דור 5, אבל אפשר להגיד הכל... המנוע הטוב ביותר שלהם מועתק מ-AL-31F שלנו. לנו, מצד שני, באנמת יש את המנוע דור 5, ועל-פי כל הפרמטרים שלו, דחף, ביזבוז דלק, הוא עונה לדרישות של מנוע דור 5. אני אגלה סוד ואגיד, שיש לנו למעשה כבר שני מנועי דור 5. השני, אשר נקרא כרגע "טיפוס 30", כבר נוסה בטיסה על-גבי מטוס קרב T-50. בהמשך, ייתכן, הוא יקבל שם AL-... על-פי הפרמטרים שלו הוא עולה ב-15-25 אחוז על-פני 117.

אפשר לשמוע שבשביל מטוס קרב דור 5 המנוע הוא פחות חשוב כמו המערכות האלקטרוניות שלו...

אם להשוות את המשקל הסגולי של המנוע והאלקטרוניקה בהבטחת הכושר המבצעי של מטוס קרב, אז כני, כפי שאתה מבין, למרות היותי איש מנועים והפטריוט של התחום שלי, צריך להסכים שאלקטרוניקה "שוקלת" הרבה יותר. ללא שום ספק. דווקה בגלל זה לא משנה האם המנוע הואקצת יותר טוב או קצת פחות טוב. אולם אם ביצועי המנוע הם טובים יותר בופן משמעותי, כפי שהצלחנו לעשות ב-117 (ב-25%), אז את הנתונים הטקטיים והטכניים אפשר לשפר באופן ניכר, אפילו על חשבון הגדלת המשקל של כלי טייס.

(...)

ישן 23-05-2011, 18:33

מידע הצגת מטוס קרב דור 5 למפקד חיל האוויר ההודי בז'וקובסקי

למפקד חיל האוויר ההודי הראו את מטוס הקרב דור 5 הרוסי בשטח מכון לניסוי טיסה ע"ש גרומוב ליד מוסקבה, כך הודיעו ביום שני בשירות ההסברה של חברת "סוחוי".

"בשטחו של המכון לניסוי טיסה ע"ש גרומוב ב'וקובסקי שליד מוסקבה התקיימה תצוגה והדגמת טיסה של המערכת האווירית העתידית של התעופה הטקטית (PAK FA) ושל מטוס הקרב המשודרג MiG-29UPG לנציגות הודית בראשות מפקד חיל האוויר ההודי פראדיפ וואסאנט נאיק", נאמר בהודעה.

את הצד הרוסי הציגו בתצוגה נשיא התאגיד האווירי המאוחד, מנכ"ל חברת "סוחוי" וחברת "מיג" מיכאיל פוגוסיאן, נציגי חברת "רוסאובורונאקספורט", חיל האוויר הרוסי.

http://www.rian.ru/defense_safety/2.../378619532.html

ישן 11-08-2011, 13:15

בתגובה להודעה מספר 208 שנכתבה על ידי hthr שמתחילה ב "אם אני לא טועה יש עוד אב..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי hthr
אם אני לא טועה יש עוד אב טיפוס של מטוס דור 5 SU-47 למרות שאין תוכניות להכניס אותו לשימוש מבצעי

S-37 (או Su-47 בשמו הלא מוצדק) הוא מדגים טכנולוגיה, שבתקופה מסויימת חברת "סוחוי" הציגה אותו כאב-טיפוס למטוס קרב ימי בשביל חיל הים הרוסי (בחוסר הצלחה). מכל מקום, זהו לא מטוס דור 5. מטוס דור 5 הסובייטי היה אמור להיות MiG 1.42, שאב הטיפוס שלו הוא MiG 1.44. בגלל שהאמריקאים הציבו רף חדש בשביל דור חמש באמצעות F-22, וגם בגלל שמאז התאוששות התעשיה הביטחונית הרוסית מאז פירוק ברה"מ הוא הספיק להתיישן, התוכנית MFI של מטוס קרב דור 5 כבד בוטלה (וגם LFI של מטוס קרב דור 5 קל) והוחלפה בתוכנית ה-PAK FA.

ישן 12-08-2011, 04:51

בתגובה להודעה מספר 210 שנכתבה על ידי hthr שמתחילה ב "למה su-37 אינו מטוס דור 5?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי hthr
למה su-37 אינו מטוס דור 5?

התשובה הפשוטה היא כי הוא לא פותח במסגרת התוכנית למטוס קרב דור 5. אם זאת, הוא היה יכול (תיאורטית) לשמש כבסיס למטוס קרב דור 5, אבל זה לא היה דור 5 כפי שאנחנו מבינים את המוסג הזה היום.

אם אתה רוצה לדעת על פי איזה קריטריונים הוא לא מתאים להיקרא דור 5, אז למעשה על פי כל הקריטריונים פחות או יותר. מה שהוא חידש זאת תצורה אירודינמית חדשה - כנפיים מופנות קדימה, ושימוש רחב בחומרים מרוכבים. המטוס אפילו לא נבנה כפי שתוכנן - בגלל מחסור בקתציב עשו בו שימוש רחב ברכיבי Su-27. לא היו לו מנועי דור 5, אלא נעשה שימוש במנועי D-30F6 של MiG-31. לא היתה לו אוויוניקה משלו.

ישן 18-08-2011, 13:16

בתגובה להודעה מספר 221 שנכתבה על ידי Fang שמתחילה ב "מערכת ה DAS ב F-35 כוללת שישה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Fang
מערכת ה DAS ב F-35 כוללת שישה חיישנים המפוזרים במטוס לכיסוי 360 מעלות.
יש מידע כמה 101KS-U יהיו ב T-50 ומה אפשרות הגילוי שלהם?

נאמר שלא יהיו פרטים הודות יכולות המערכת.

הייתה ידיעה אחת שלפיה יהו שישה חיישנים, אך אני אישית לא הבנתי האם הכוונה לחיישני 101KS-U או בכלל.

אולי אפשר ללמוד משהו מהמערכת שנועדה בשביל MiG-35/Su-35:

האלמנטים הנקראים OAR (גלאי טילים תוקפים). סה"כ שישה כאלה על המטוס. ביחד הם מקנים ראיה סיבובית (360 מעלות אזימוט, -90..+90 מעלות באנך), תמונת ווידאו או תמונת סמלים על המסך או בהודעות קוליות, גילוי אוטומטי של מטרות אוויריות ושיגורי טילים בתחום האינפרה-אדום (3-5 מיקרון), חישוב נקודות ציון, זיהוי ועקיבה אחר מטרות וטילים, שגיאת חישוב נ"צ - לא יותר ממעלה אחת.

ציטוט:
אני מניח שה KS-N זה הפוד טיווח המובנה של המטוס (מקביל ל EOTS של ה F-35), ידוע לך אם יש בו IRST?

אני לא חושב שזה פוד מובנה. נראה לי כמו פוד רגיל, שאפשר לתלות לצורך משימות תקיפה.

אני מיח שיש שם מין FLIR לצורך חיפוש ועקיבה אחר מטרות שטח (ראה בתמונה של המערכת בשביל Su-35 - לפוד ההוא יש יכולת גילוי ועקיבה של עד 4 מטרות).

נערך לאחרונה ע"י Centurion בתאריך 18-08-2011 בשעה 13:22.
ישן 18-08-2011, 07:58
צלמית המשתמש של vlados
  vlados vlados אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.06.10
יריב הרוסי ל-F-22 של ארה"ב

רוסיה הציגה אתמול (יום ד') לראשונה באופן פומבי את מטוס הקרב שלה, שאמור להתחרות ב-F-22 של ארצות הברית – סוחוי T-50. המטוס הוצג בתערוכה אווירית בבסיס חיל האוויר זו'ובסקי שמחוץ למוסקבה, בהשתתפות ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, ובכירים בצבא הרוסי.

"המדינה תמכה ותמשיך לתמוך בתעשיית האווירית ובתעשיית החלל, מדובר בעדיפות אסטרטגית עבורנו", הכריז פוטין שהדגיש כי הממשלה השקיעה במגזר 9.5 מיליארד דולר בשנתיים האחרונות.

רוסיה תולה תקוות רבות במטוס הקרב החדיש מהדור החמישי, שאמור לתת מענה למטוסים החדישים של ארצות הברית, F-22 ו-F-35. כמוהם, צפוי המטוס להיות חמקן ולהתהדר ביכולות תמרון ושליטה מתקדמות. טיסת הבכורה שלו היתה ב-2010, אך הוא נשמר מאז הרחק מעיני הציבור.

עם זאת, ייצור סדרתי של T-50 אמור להתחיל רק ב-2015, לפי התרחיש הוורוד ביותר. עדיין חסרים לסוחוי מנועים מתקדמים, והוא צפוי עדיין לעבור שנים של מבחנים ומבדקים שונים. לפרויקט שותפה הודו, שעליה בונים במוסקבה שתהיה לקוחה עיקרית למטוס.

סין הציגה בינואר האחרון את מטוס הקרב החמקן שלה - J-20. המטוס המריא לראשונה במסגרת טיסת ניסוי, שבוע בלבד אחרי שנחשפו תמונותיו הראשונות. על פי הערכות, המטוס החמקן יוכל להיכנס לשירות פעיל בין 2017 ל-2019.

מקור

ישן 20-08-2011, 16:01

חימוש חדש (גם) בשביל PAK FA הוצג בתערכוה MAKS-2011

RVV-BD -- טיל אוויר-אוויר לטווח גדול, המשלים את משפחת RVV-MD ו-RVV-SD לטווח הקצר והבינוני:

הטיל מהווה שידרוג עמוק של הטיל R-33 בשביל מטוס יירוט MiG-31. ההבדלים העיקריים הם בשיטת הנחייה אקטיבית בשלב הביות הסופי, טווח שיגור מירבי שהוגדל מ-120 ק"מ ל-200 ק"מ, יכולת להעסיק מטרות זריזות יותר (8g במקום 4g). נתונים אחרים: משקל שיגור - 510 ק"ג, משקל וסוג רש"ק - 60 ק"ג רסס, אורך - 4.06 מ', קוטר מירבי - 1.02 מ'.

הטיל יכול להיכנס לתאי חימוש פנימיים של PAK FA (ככול הנראה שני טילים בתא אחד), אבל גם מתאים לשימוש על מטוסי "סו" ו-"מיג" (כנראה בגירסאות החדשות בלבד).

KAB-250 (ציון מדוייק לא ידוע) -- פצצה מונחית חדשה בעלת קוטר מוקטן המותאמת לתאי חימוש פנימיים של PAK FA:

אין פרטים אודות הפצצה, אבל ההנחה היא שמדובר בהנחיית לייז ו-GPS משולבת (הנחיית לייזר דורשת פוד תקיפה, אולי אותו אחד שראינו קודם). הפצצה מצויידת בכנפיים כלומר מדובר בפצצה גולשת (Stand-Off).

[מקור]

---

בנוסף לפצצה הזאת, צפויה גם להופיעה פצצה במשקל של כ-500 ק"ג שמותאמת בשביל תאי חימוש פנימיים של PAK FA (לפחות על-פי חלק מהידיעות). ידוע על פיתוח שני מתקני שיחרור\שיגור בשביל תאי חימוש פנימיים של PAK FA: הראשון, UVKU-50L בשביל חימוש במשקל עד 300 ק"ג, והשני - UVKU-50U, לחימוש במקשל עד 700 ק"ג.

ישן 20-08-2011, 18:43

בתגובה להודעה מספר 231 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "יש הבדל מהותי מאוד בין..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי גיל חזקיה
יש הבדל מהותי מאוד בין GLONASS ל GPS.
לפיכך ראוי לציין במדוייק יותר על איזה מן המערכות מדובר.

בד"כ כשאומרים GPS הכוונה למערכת ניווט גלובלית גנרית. לפחות זאת הייתה כוונתי.

ציטוט:
בכל אופן כמעט בוודאות לא מדובר ב GPS האמריקאי.

עד כמה שידוע לי, כל מכשירי ניווט של צבא רוסיה פועלים על GLONASS/NAVSTAR. לגבי רבת"ים - אני לא יודע, אני מניח שאם קיים מוד NAVSTAR אז הוא משני ל-GLONASS ומשמש לגיבוי בלבד. בגירסאות החימוש המדוייק המיודעת לייצוא למדינות שאין להן גישה לאות צבאי של GLONASS, ייתכן שימוש משולב ב-GLONASS ו-NAVSTAR.

ישן 22-08-2011, 19:43

עדכון במצב המטוסים לאחר MAKS-2011

כידוע, קרתה תקלה מינורית עם T-50-2 במהלך המראתו:

(התמונה הראשונה מכאן)

טיי ניסוי סרגיי בוגדאן החליט לבטל את ההמראה.

לפי הדיווח הרשמי, מקור התקלה הוא במערכת השליטה הממוחשבת של המנוע (FADEC) שגרמה להזדקרות המדחס (compressor stall). למטוס והמנוע לא נגרם נזק והוא כבר חזר לטוס.

מה שיותר מעניין זה שבאמצע התערוכה, ביום רביעי, הופסקה הופעתו של T-50-1 והוא הוחלף ב-T-50-2. על פי הדיווחים הלא רשמיים, נתגלתה במטוס תקלה כלשהי. אין פרטים נוספים, אבל על-פי השמועות שזולגות החוצה, זאת לא בעיה שניתן לפתור אותה בכמה ימים, והמטוס צפוי להישאר על הקרקע למשך שבועות.

ישן 31-01-2012, 04:11

בתגובה להודעה מספר 253 שנכתבה על ידי auto de fe שמתחילה ב "במהלך MAKS-2011 התרחשו שתי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי auto de fe
במהלך MAKS-2011 התרחשו שתי תאונות לשני אבי טיפוס. האירוע עם המנועים קרה ל 2№. אני מדבר על מה שקרה ל 1№.

צודק, התבלבלתי. ל-T-50-2 הייתה תקלה במנוע ולאחר כשבועיים נמסר שהכל תוקן, אבל הוא חזר לטוס מאוחר יותר. ל-T-50-1 ככל הנראה הייתה בעיה , אבל לא פורסם מהי. מכל מקום, כפי שאמרתי, מכינים את T-50-1 להמשך הטיסות.

ציטוט:
יש דיון מעניין בparalay.iboards.ru ,עם כי צריך לקרוא בין השורות. flateric מאשים את 2№ בקניבליזם של אחיו הבכור.

הוא אומר את זה בצחוק. זאת לא קניבליזציה אלא שימוש בחלקי חילוף זמינים כל עוד ש-T-50-1 מקורקע. קניבליזציה פירושה הוצאת המטוס משימוש פעיל - זה לא המקרה.

ציטוט:
ב waronline.org (אתר מאוד איטי) בן-יצחק טוען שנזק נגרם בעומס של G 4 בערך.

אם היה נזק הוא נגרם במהלך כל הטיסות הקודמות (הייפות החומר). ב-MAKS-2011 בתוכנית הטיסה לא נכללו אלמנטים חדשים שלא נבדקו קודם. דוד מיכאל מדבר על 4 ג'י כי זאת הייתה מעטפת הטיסה של המטוס באותו הזמן. אבל זה רק ניחוש, ויכול להיות שהבעיה לא נגרמה מעומסים.

מכל מקום צריך לזכור שכרגע המטוס נמצא בשלב בדיקות מבנה ואירודינמיקה, T-50-0 כנראה עדיין ממשיך בניסוים סטטיים, ויכתן שקירקוע אבות הטיפוס הטסים קשור לגילוים ב-T-50-0 שמצריכים החלפת רכיבי מבנה בחדשים. מצד שני יתכן גם שהתגלו תקלות בציוד של המטוס וזאת גם הסיבה שבגללה ייתכן קירקוע זמני. גם המנוע 117 עדיין נמצא בשלבי ניסוים. בקיצור אנחנו לא יודעים מה בדיוק קרה. מה שאנחנו יודעים, זה ש-T-50-1 יחזור לתוכנית הניסוים, והשנה יצטרפו לתוכנית גם T-50-3 ו-T-50-4 שיעסקו כבר בניסוי מערכות המטוס ולא מבנה ואירודינמיקה.

ישן 16-12-2012, 16:42
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
החל תהליך פיתוח של ה PAK-DA המפציץ האסט' הרוסי הבא

ניסוי הטיסה יחלו רק בשנת 2022...

http://www.flightglobal.com/news/ar...s-shape-377251/

Russian's next-generation bomber takes shape

Confirmation came on the occasion of the Russian air force centennial celebrations in August. Addressing media, air force commander-in-chief Lt Gen Victor Bondarev revealed that development of a new strategic bomber, the PAK-DA, had commenced. Its name is a Russian acronym that approximates to "future aviation complex for long-range aviation", and the aircraft is intended to supplement and partially replace the Tupolev Tu-160s, Tu-95MSs and Tu-22M3s now forming the backbone of Russia's land-based strategic bomber fleet.

Touching on a recent meeting with Russia's president, Vladimir Putin, during which long-term procurement issues were discussed, Bondarev happily observes that the air force enjoys priority in the current equipment purchase plans set out in the GPV-2020, the government's most recent defence procurement programme. Putin assured him that the air force will get everything on its wish list, and pledged support to the PAK-DA project.

"The defence ministry is working on a complete range of requirements for the PAK-DA, and after these are firmed up, the industry will be able to complete the technical shape of this aircraft", Bondarev says. Russia is also working on "strategic UAVs" as part of shaping "sixth-generation aircraft", which, according to Bondarev, will largely be unmanned and "with built-in intellect".
ישן 16-12-2012, 17:07
  AJ-47 AJ-47 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.08
האב טיפוס הרביעי של ה-PAK FA החל בטיסות ניסוי

4th Sukhoi PAK FA Prototype Joins FlightTests Program

By Sukhoi on Thursday, December 13th, 2012

היום בוצעה טיסת הניסוי הראשונה של האב-טיפוס הרביעי של מטוס ה-PAK FA, המטוס הוטס ע"י טייס הניסוי המכובד Sergey Bogdan.
הטיסה התנהלה לאורך 40 דקות בהתאם לתוכנית הטיסה והמטוס שב לנחות בשדה התעופה שליד המפעל.

The aircraft spent in the air forty minutes and landed on the factory airfield runway. The flight was successful, in full accordance with the flight plan. Stability of the aircraft test was conducted during the flight as well as evaluation of the power plant systems’ performance. The aircraft proved itself well in all phases of the planned flight program. The pilot confirmed reliable operation of all systems and components
.
הטיסה הראשונה של מטוס הT-50-1 נערכה ב-29.01.2010. נכון להיות נערכו כ-200 טיסות ניסוי ל-4 אבי הטיפוס.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:58

הדף נוצר ב 1.14 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר