לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום פוליטיקה ואקטואליה, נא לשמור על שפה נאותה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > פוליטיקה ואקטואליה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 05-04-2010, 23:47
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
למעשה המצב אפילו טוב יותר
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי salak שמתחילה ב "השד העדתי חוזר לבקבוק."

אני מנחש שהסטטיסטיקות על "נישואי אשכנזים-ספרדים" בימי ראשית המדינה (או המנדט) כללי בקבוצה הלא אשכנזית גם אנשי "היישוב הישן" או ספרדים מיוצאי אירופה: מידע אישי די נרחב אני יודע שנישואים בין אשכנזים ובני עדות המזרח מארצות ערב עצמן, היו נדירים הרבה יותר מאשר האחוז המוצג: כמעט עניין אקזוטי!

כיום, לעומת זאת, התופעה אפילו נרחבת יותר בקרב הציבור שאינו בעל שיוך כיתתי מובהק (החרדים) או בן לעדות שהתערותן עוד גבולית מסיבות של "ותק בארץ" (יוצאי ברה"מ מהעליה האחרונה, ויוצאי אתיופיה): זה אומר ששיעור הנישואין "בין עדות" בקבוצת הדגימה בעלת המשכיות זמן של מעל 20 שנות נוחכות, הוא אפילו גבוה יותר.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 31-03-2010, 15:41
צלמית המשתמש של salak
  salak salak אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.08.06
זיהום האוויר בירידה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי salak שמתחילה ב "מדינה שכיף לחיות בה. לא, ברצינות."

בילדותי האוויר בערי ישראל היה שחור מפיח. מי כאן עוד זוכר את החוויה המרעננת של עמידה מאחורי אוטובוס דן כשהוא יוצא מהתחנה בשנת 1979? או את הענן הכבד שיוצא מרידינג ומכסה את תל אביב?
הזיהום לא נגמר אבל הופחת משמעותית - בעיקר בגלל תקינה מחמירה, דלק נטול עופרת וממירים קטליטיים, ומסננים רציניים על ארובות התעשייה הכבדה.
אם היוזמה להפוך את המכוניות בישראל לחשמליות בשנים הבאות תתממש, נרחיק עוד יותר את גורמי הזיהום מן הריאות שהם מסכנים ונהפוך את הערים לשקטות. אולי עוד נשמע ציוץ ציפורים באמצע היום באבן-גבירול.

מי שלא מאמין, הנה גרפים של חמש קטגוריות עיקריות של מזהמים שהפקתי על סמך נתוני הלשכה הלאומית לסטטיסטיקה.
לצורך הפשטות הכל מבוטא כאחוזים מנתוני שנת 1980.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 31-03-2010, 16:16
צלמית המשתמש של salak
  salak salak אינו מחובר  

העברית מביאה אותה בשיחוק
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי salak שמתחילה ב "מדינה שכיף לחיות בה. לא, ברצינות."

טוב מה יש לומר. אף אחד לא מפקפק בחיותה של העברית. לא בדיוק שפת התנ"ך ואפילו לא בן יהודה, אבל עדיין תלמידים מסוגלים (אחרי קצת אימון) להבין טקסט שנכתב לפני יותר מ-2000 שנה בשפה שהם משחקים בה כדורגל. העברית מחדשת את עצמה בלי התערבות האקדמיה, זונחת חוקים מיותרים (שם מספר נקבי לזכרים וההיפך, אותיות רפות אחרי בכל"ם) וממציאה חוקים חדשים דרושים. ניזונה מלמטה מן הערבית (סלנג, קללות), ומלמעלה מן האנגלית (טכנולוגיה, תקשורת, אופנה). האירים ניסו, והדלמטים מנסים, אבל מבין כ-10 שפות שניסו להחיותן רק היהודים הצליחו להשיב לחיים שפה שהתפגרה.

ישן 01-04-2010, 12:08
  ybd123 ybd123 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.03.08
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי salak שמתחילה ב "העברית מביאה אותה בשיחוק"

אישית, אני לא מרוצה מאף אחת מהמגמות שמנית בתגובה שהגבת אליה, ואני לא חושב שיש כאן משהו להתגאות בו. העברית הוחייאה וזה דבר ייחודי ובלתי נתפס, אבל תוך כ70 שנה איבדה רבים ממרכיביה. חוקי הדקדוק ממשיכים להרמס בעידוד התקשורת והתרבות הפופולרית (מתי לאחרונה ראית פרסומת עם הגיה נכונה או שימוש נכון בצורת הציווי?).
אוצר המילים קטן בהתמדה ומשתלבים בו מילים בערבית ואנגלית - אותי למשל ממש מכעיס להכנס לקניון ממוצע ולראות ששמם של חצי מהחנויות כתוב באנגלית (והכי מגוחך הוא כמובן המספרות).
שימוש לא נכון בשם מספר כבר לא ממש מזיז לאף אחד. הטעות היחידה שעדיין שמתי לב שמתקנים היא שימוש בעתיד-נסתר במקום גוף ראשון-עתיד...

כמובן שזו צביעות מוחלטת להגיד שאני (או כמעט כל אדם אחר) מיישם את החוקים האלה בחיי היום-יום אבל בורות היא לעולם לא דבר שיש להשוויץ בו
ישן 01-04-2010, 13:34
צלמית המשתמש של salak
  salak salak אינו מחובר  

אני חולק עליך
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי ybd123 שמתחילה ב "אישית, אני לא מרוצה מאף אחת..."

ראשית הרשה לי לתקן אותך:

"תרבות ההמונים" ולא "התרבות הפופולרית" (זה ייבוא פסול מלטינית).
"מילים משתלבות" ולא "משתלבים" (אז מה אם הריבוי של מילה חריג)
"שמן" ולא "שמם של החנויות".
ו"הכי מגוחכות הן המספרות", לא "הכי מגוחך זה המספרות".

נכון מעצבן?

גם לי, כמו לך, יש נטייה טבעית לתקן עברית קלוקלת. כשבתי בת השמונה - תולעת ספרים, אומרת "שלוש מספרים" מתעורר בי גיהוק צייקני פנימי שמדקלם "שלושה מספרים".
אבל זה מאבק אבוד, מכיוון שהחוק הזה, ששם מספר נקבי מלווה עצמים זכריים וההפך, אין בו הגיון בעברית מודרנית, והא ימות מוות טבעי, כמו גם הריבוי החריג "מילים" במקום "מילות".
אוצר המלים העברי מתרחב, לא מתכווץ, והוא עושה זאת בדרך הטבעית בה נכנסו מילים לעברית בכל התקופות. סרן מפלישתית, ספסל מיוונית, תעריף מערבית, ונו מיידיש. כולן היום מילים עבריות לעילא.
לדבר עברית חצי תקנית (שהרי אף אחד מאתנו לא מסוגל לדבר עברית תקנית ממש בלי להשמע מגוחך) הוא היום סמל סטטוס בלבד. את האוריינות שלנו אנחנו יכולים להפגין גם בעזרת אוצר מילים רחב, לא צריך להתפס לדקדוק ארכאי.

ישן 31-03-2010, 17:14
צלמית המשתמש של salak
  salak salak אינו מחובר  

כבר לא עולם שלישי

התל"ג לנפש בישראל עולה כמעט ברציפות בשיעור גידול שנתי של כ-4% - יחסית לכלכלות אחרות במערב ישראל נפגעה מעט יחסית מן המיתון העולמי של 2008-9, ושמרה על התל"ג קבוע.

זה שיעור צמיחה נמוך יחסית לסין ולהודו, אבל גבוה יחסית למדינות מערביות אחרות ברמת התל"ג לנפש של ישראל.
הוא אפשר לישראל להקטין את אחוז ההוצאות הביטחוניות מ-30% מן התל"ג בשנת 1975 ל-6.7 % ממנו כיום, ולהוריד את אחוז סיוע החוץ של ארה"ב (כ-2.5 מיליארד דולר) לפחות מאחוז מן התקציב השנתי (כ- 330 מיליארד). כך שאנחנו הרבה פחות תלותיים כלכלית ופחות מועמסים ביטחונית מבעבר.
ממדינה שענף הייצוא המרכזי שלה בשנות השבעים היה תפוזים, ובשנות השמונים ליטוש יהלומים, התפתחנו למדינה שכ-50 אחוזים מן היצוא שלה הוא היי-טק, וחקלאות היא רק 2%.
זה טוב מכמה סיבות: חוסך מים, מעביר את הישראלים למשרות רווחיות ועתירות ידע במקום עבודה ומפחית את התלות בחומרי גלם ובאנרגיה.
בזירה האזורית, המדינות העוינות לנו, סוריה ואיראן, נותרו הרבה מאחור מבחינה כלכלית.
(נתונים מקרן המטבע הבינ"ל)

ישן 05-04-2010, 23:59

האמת, וזו אולי שמחת עניים, אבל די ניצחנו מיתוס עתיק יומין
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "תוספת קטנה- ישראל היא המדינה..."

"רק במדינת הישראבלוף יש אוברדרפט" - שנים פימפמו לנו שה"אובר" הוא המצאת זוועה ישראלית, שאין דבר כזה בשום מדינה מתוקנת. והנה בכלכלות ה"משוכללות" של ארה"ב, או בריטניה, הסתבר שנוצרה בועת אשראי דמיונית שגורמת ל"אובר" שלנו בימי טרום הפיקוח של בנק ישראל אפילו, להראות כמו שובבות ברמת משחק מונופול. אמריקאים שיודעים משהו בכלכלה, אבל לא שמעו אודות מיתוס "ישראבלוף" אומרים לך "שיחקתם אותה בגדול" כאשר מדסקסים על המשבר הכלכלי האחרון "תמיד ידעתי שהישראלים חכמים מספיק כדי לא לעשות שטויות כמו שהמושחתים שלנו עשו" מוסיפים... אז נכון שהפיקוח ההדוק על משק האשראי הוא לא תוצר של הישראלי האחראי, אלא כמה נגידים ושרים ויועצים, אבל בכ"ז... מסתבר שאחרי כל ההשמצות, שיחקנו אותה. מי שרק קורא עיתונים, לא ממש מבין איזו חבטה חטפו כלכלות ארה"ב, או בריטניה: יותר מכך: "ישראבלוף" נראית שיטה מרוסנת ליד איך שנראית ערוות עולם הפיננסים של וול סטריט! יהודי אמריקאי שנמצא עמוק ברשימת הפורבס בא לארץ לעשות לילד בר מצווה, אבל יודע גם לספר למשפחה ש"אמנם קשה לעשות עסקעם אתם, אבל חבר'ה יש לנו כמה דברים ללמוד מהם!".

ישן 31-03-2010, 17:27
צלמית המשתמש של salak
  salak salak אינו מחובר  

משק המים - לא הכל רקוב

זו דוגמה לתחום בו כולם, כולל מבקר המדינה, בטוחים שהכל בו רקוב עד היסוד.למדינת ישראל חסרים המון מים, היא מנהלת את משאביה בבזבוז, והמלחמה האזורית הבאה תתנהל על זכויות המים.
אז זהו שלא. יש כמה נקודות אור.

ישראל קיים הניצול הגבוה ביותר בעולם של מים מושבים (מי קולחין).
כ-70% ממי הביוב בישראל עוברים טיהור ומושבים לצרכי השקייה, מעל מחצית מן ההשקיה בארץ היא באמצעות מי קולחין.
בישראל 4 מפעלים מרכזיים להתפלת מי ים: באילת, באשקלון, בפלמחים ובחדרה. המדינה מתכננת להקים עד שנת 2012 מתקנים נוספים בשורק ובאשדוד, שיספקו יחד 300 מיליון מטר מעוקב מי שתייה בשנה - כמחצית מהצריכה הארצית הביתית בישראל. נכון לתחילת 2008 מותפלים בישראל כ-150 מיליון מטר מעוקב בשנה, יותר מכל מקום אחר מלבד מדינות המפרץ. בעקבות ההתפלה איכות המים בישראל עולה בהתמדה וריכוז הכלור יורד. אם אתם קונים מים מבוקבקים או מסננים את המים שלכם, כדאי שתטעמו שוב את מי הברז שלכם - אולי צפויה לכם הפתעה לטובה.
צריכת המים הממוצעת לנפש בישראל (לצריכה ביתית) היא כ-60 מ"ק לשנה ואילו מחיר מי השתייה המותפלים בארץ זול יחסית למקובל בעולם (52 סנט למ"ק). כלומר, אם הישראלי הממוצע יתפיל את כל המים שהוא צורך בשנה הוא ישלם עליהם $30 - לא נורא.
אם להיות פופוליסטי, במחיר של שני מטוסי 35F חמקנים, אפשר לפתור את כל מחסור המים בישראל באמצעות התפלה – לכן הדיבורים על כך שהמלחמה הגדולה הבאה במזרח התיכון תינטש על המים חסרי תוחלת.
עוד נקודת אור - תושבי ישראל הוכיחו השנה שבעקבות הסברה, ובתגובה לייקור המים, הם יכולים לצמצם את הצריכה הפרטית ב-18%.
.

ישן 05-04-2010, 22:55
  העיקר הבריאות העיקר הבריאות אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.04.10
איכות מי השתיה וטעמם במקומות רבים היא מתחת לכל ביקורת
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי salak שמתחילה ב "משק המים - לא הכל רקוב"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי salak
זו דוגמה לתחום בו כולם, כולל מבקר המדינה, בטוחים שהכל בו רקוב עד היסוד.למדינת ישראל חסרים המון מים, היא מנהלת את משאביה בבזבוז, והמלחמה האזורית הבאה תתנהל על זכויות המים.
אז זהו שלא. יש כמה נקודות אור.

ישראל קיים הניצול הגבוה ביותר בעולם של מים מושבים (מי קולחין).
כ-70% ממי הביוב בישראל עוברים טיהור ומושבים לצרכי השקייה, מעל מחצית מן ההשקיה בארץ היא באמצעות מי קולחין.
בישראל 4 מפעלים מרכזיים להתפלת מי ים: באילת, באשקלון, בפלמחים ובחדרה. המדינה מתכננת להקים עד שנת 2012 מתקנים נוספים בשורק ובאשדוד, שיספקו יחד 300 מיליון מטר מעוקב מי שתייה בשנה - כמחצית מהצריכה הארצית הביתית בישראל. נכון לתחילת 2008 מותפלים בישראל כ-150 מיליון מטר מעוקב בשנה, יותר מכל מקום אחר מלבד מדינות המפרץ. בעקבות ההתפלה איכות המים בישראל עולה בהתמדה וריכוז הכלור יורד. אם אתם קונים מים מבוקבקים או מסננים את המים שלכם, כדאי שתטעמו שוב את מי הברז שלכם - אולי צפויה לכם הפתעה לטובה.
צריכת המים הממוצעת לנפש בישראל (לצריכה ביתית) היא כ-60 מ"ק לשנה ואילו מחיר מי השתייה המותפלים בארץ זול יחסית למקובל בעולם (52 סנט למ"ק). כלומר, אם הישראלי הממוצע יתפיל את כל המים שהוא צורך בשנה הוא ישלם עליהם $30 - לא נורא.
אם להיות פופוליסטי, במחיר של שני מטוסי 35F חמקנים, אפשר לפתור את כל מחסור המים בישראל באמצעות התפלה – לכן הדיבורים על כך שהמלחמה הגדולה הבאה במזרח התיכון תינטש על המים חסרי תוחלת.
עוד נקודת אור - תושבי ישראל הוכיחו השנה שבעקבות הסברה, ובתגובה לייקור המים, הם יכולים לצמצם את הצריכה הפרטית ב-18%.
.

מפעל ההתפלה הוא מפעל מבורך שכדאי להשקיע בו משאבים רבים ככל האפשר לטובת כולנו. עם זאת, נכון להיום, איכות מי השתיה במקומות רבים בארץ היא עדיין נמוכה ביותר בשל גורמים שונים, החל בתוספים כגון כלור ופלואור, דרך זיהומים במקורות מים רבים (ראו למשל השפעת זיהומי מפעל תע"ש על בארות המים של רמת השרון) וכלה בצנרת חלודה ומיושנת של הבתים. כל הבעיות הללו גורמות לפריחת חברות המים המינרליים המספקים מים שאינם נגועים בכל הבעיות שהוזכרו.
ישן 05-04-2010, 23:38

קודם כל יישר כוח על העבודה באשכול זה.
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי salak שמתחילה ב "איפה יהודה ברקן, איפה?"

אני בהחלט מסכים עם הרוח שלו, ומניח שיש לי מה להוסיף, או לתקן, אבל התחלתי דווקא בשלילי מבחינתי.

עניין ה"תרבות הנצרכת" בישראל דווקא לטעמי הוא נקודה מאוד חלשה (לא שאני בטוח שיש ברירה): לא חושב שהזכרתי את זה אי פעם בדיון פה בפורומים (ולא במקרה) אבל אישית בעוד אני אוהב לבלות את חופשותי בארץ (למעשה פרט לסקי וענייני עבודה אני לא יוצא מגבולות הארץ, ולא מתוך הליכה אחרי מניפסט, אלא כתהליך איטי ללא החלטה מפורשת), ואי אפשר לחשוד שאני "אנטי ישראל": אבל – מסיבות של מה שאני רואה כ"רמה בינונית או נמוכה באופן כללי" אני כמעט ולא "צורך" תרבות ישראלית, פרט כמובן לצריכה פאסיבית או אקראית. אני מביט מהצד על העניין, כמו לדוגמא קריאת מאמרי ביקורת תרבות, או פה בפורום "קו"ט", ונראה לי שחלק נכבד מהישראלים נותנים "הנחה מובנית" לתרבות הנצרכת הישראלית. לטעמי זה תחום אחד (בניגוד לדוגמא לשירות בתחום הצרכני, או ההיבט הקולינארי) שבו לא התקדמנו, ואולי אפילו הלכנו אחורה. הרמה ירודה באופן כללי ואת המצב "מצילים" שני גורמים שבעיני הם שמחת עניים: היות התרבות הזאת ב"שפת האם" ובזרמים מסויימים העיסוק של התרבות בפוליטיקה האקטואלית, מה שאולי נותן לה רייטינג, אבל לגמרי לא רלוונטי לצורך שיפוטה מבחינת "איכות".

מסיבות שונות אני "חושב" בשתי שפות במקביל, ולכן יכול "לצרוך" תרבות בשתי השפות לא רק כאילו שתיהם שפת אימי (שזו לא חוכמה, לא חסרים ישראלים שדוברים אנגלית אפילו טוב ממני) אלא כאילו אני חי בקרבן. כאשר אני "עובר" מ"תרבות נצרכת באנגלית" לזו העברית אני מרגיש שנפלתי לפרובינציה. לא, לא מדובר פה על "עולם שלישי", כי דווקא ממקומות כאלה יכולה להגיע תרבות נצרכת עילאית, אלא יותר מין תחושה שהתרבות הנצרכת שלנו היא מין חיקוי זול ולא מושקע. ישנם "ברגים" במערכת התרבות שהם מאיכות בינלאומית, אבל מאוד נדיר למצוא "מכונה" שהיא יותר מאשר "זה מה יש" פרובינציאלי. יוצאי הגופן הם מעטים יחסית, וגרוע מכך: אין פה "פס ייצור" שיודע להוציא ברמה גבוה של וודאות מוצרי תרבות שעל בטוח נרצה ממש לעכל, ולא כי הם בעברית ומבוצעים ע"י דמויות המוכרות לנו.

סליחה מכולם, אבל פה אני בהחלט לא קונה "כחול לבן". ואין לזה קשר לפוליטיקה.

ישן 06-04-2010, 08:24
צלמית המשתמש של salak
  salak salak אינו מחובר  

תודה, וכמה מילים על תרבות ישראלית
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "קודם כל יישר כוח על העבודה באשכול זה."

תודה על התרומה העניינית לאשכול ועל נקודת הראות שלך.
אני אשמח אם תלך על "מניח שיש לי מה להוסיף" ותמצא עוד נקודות זכות.

לגבי צריכת התרבות בארץ אני שונה ממך.
אמנם הרוב הגדול של הטקסטים שאני צורך הם באנגלית אבל יש כמה תחומים שהתרבות בארץ בעיני איננה נחותה:

המוזיקה העברית - לפעמים שיר עברי יכול להביא אותי לסף דמעות כמו שכלום לא יכול.
למשל העיבוד החדש ל"האמנם". המילים הארוטיות-טרגיות של לאה גולדברג, העיבוד הדרמטי של יוני בלוך, והנשמה ששלומי סרנגה משקיע בשיר הזה יוצרים היתוך ישראלי לא יאמן.
יש בארץ מגוון גדול של ז'אנרים ואפשר למצוא כל מה שלבך חפץ - רוק-פופ מיין סטרים, יווני מתורגם, שמאלץ ארץ-ישראל היפה והטובה, בלוז של חוזרים בתשובה, או ראפ חסידי.
המוזיקה העברית היא חלק אמיתי מהפסקול של החיים כאן, ולא תכתיב אידאולוגי, והמילים מתלבשות טוב וטבעי על המוסיקה. אולי האוזניים שלי התרגלו אבל זה לא נשמע לי עילג כמו פופ סיני או רוק צרפתי.

מחול בארץ - הופעה של בת-שבע או הקיבוצית תופסת אותך בביצים כמו שרק הלהקות הטובות בעולם יודעות לעשות.

ומה לעשות, לטעמי, גם קולנוע ישראלי, אבל לזה לא כדאי שנכנס שוב.*

ישן 06-04-2010, 09:13

אתה כותב מאוד יפה
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי salak שמתחילה ב "תודה, וכמה מילים על תרבות ישראלית"

האמת שלפני כמה ימים התחלתי לקרוא את האשכול "מלמעטה", ולא מסודר, ולא ידעתי בתחילה האם זו כתיבה עצמית, או העתקה של מאמר שפורק לנושאים. אז שוב, יישר כוח.

לעניין התרבות: בכוונה דיברתי על "תרבות נצרכת" - זה ה"מזון המהיר" התרבותי, לא תופעות וניואנסים מעודנים. גם "תרבות ההמונים" היא היבט חשוב, מהרבה סיבות אבל גם כי היא הבסיס לתרבות המעודנת יותר.

אפשר לעשות השוואה מאלפת בין כל ההיבט התרבותי ובין האפיון של הישראלי בתחומי האסטתיקה החזותית והאסטתיקה של הדיבור: ישנם ישראלים שיודעים להתבטא נהדר, ועם משלבים זאת בהשקפת העולם המאוד "חיונית" שיש לישראלי (שילוב של מתינות עממית ולא פלספנית, גם ממזריות) אז מקבלים דוברים רהוטים שיכולים לרגש גם אנשים שעברו חמש יבשות ופגשו את כל שועי עולם. הבעיה היא שזה זן מצומצם של ישראלים: הרטוריקה הנפוצה ביותר היא אנטי אסתטית - התעלמות מכללים בסיסיים, סדרים וכללים שעוצבו במשך אלפי שנים של אינטראקציה אנושית. יהודים יודעים "לעשות את זה"! אנו יודעים זאת כי אתה יכול להתבונן על התרבות הנצרכת מבית "פס הייצור" במערב, כמו גם בברה"מ לשעבר, ולראות שהם מעורבים בכל ההיבטים, חוץ מאולי בתפקיד הכוכבנית בקברט...

בישראל אין "פס ייצור" שיכול לייצר תרבות בעלת מידה סבירה של הרמוניה ואסטתיקה: יש כמות עצומה של תרבות שהיא חיקוי שקוף ומביך של תופעות מקבילות בחו"ל, מוצרי תרבות - שאתה הגדרת כ:מורידת דמעות" - אבל בסופו של יום זו תרבות שמדברת אליך בשפת האם, והרבה מוצרי תרבות ששלבים מכריעים בהפקתם לוקים ב"חפיפנקיות".

יותר מכך: לא מעט "הברקות" ישראליות כוללות מעורבות ברורה מאוד של אנשים שאינם "צברים-ישראלים". זה כולל גם מוצרים שאתה הזכרת. זה היה אולי צפוי לפני 40 שנה, אבל היום אמור להיות צפוי שנשמע על תרבות מעודנת שיש בה מעורבות גדולה של "צברים". אם ניקח שוב השוואה - לעולם הקולינארי - הרי שברור שאנו תקועים מאחור! מסעדות מעודנות ומעולות בישראל נשענות על כ"א ו"מחשבה" "צברית", ויותר מכך" מצליחות למסד מעין "פס ייצור" די אמין ומוצרי קולינאריה, אפילו כזאת "המונית" ונצרכת, שפעם אחרי פעם מתגלה כשייכת לליגה עליונה. בתרבות? אם מקלפים את עניין שפת האם, ההקשרים הסנסציוניים-פוליטיים ומקומות עם מעורבות ברורה של "חו"לניקים בנשמה" אנו נשארים עם משהו שהוא לטעמי ממקום נמוך מדי ביחס לזמן שהיה לנו ללמוד איך עושים תרבות.

חלק נכבד מ"נכסי צאן ברזל" של התרבות הישראלית הפופולארית (ועם כל הכבוד: להקת בת שבע, הפילהרמונית, מאיר פיצ'חדזה ז"ל וחיים טופול הם רק ערוץ מדולדל של התרבות הישראלית מבחינת נפח), משנות ה-70 והלאה מכילים יותר מדי "רוחות רפאים" של חו"ל ולא יותר מדי משהו עצמאי ומקורי. דיברת על יהודה ברקן וזאב רווח: דווקא אסקימו לימון, גבעת חלפון ועוד מוצרים דומים הם מייצגים מקוריים של תרבות ישראלית. וגם הם לוקים קשות בפגמי איכות בתחום ההרמוני-אסטתי. מה שיותר נוטה לכוון הרמוני הוא לרוב בעצם במידה רבה פראפרזה של "מה שראינו בלונדון". אותי זה די מביך!

ישן 31-03-2010, 21:10
  משתמש זכר shruki shruki אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.10.08
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי salak שמתחילה ב "חשבתי שהגרפים מסבירים את עצמם"

לדוגמא-
זיהום האוויר- למה היתה עלייה חדה עד מאוד מאמצע ועד סוף שנות ה-90? אני מניח שהבלימה בעלייה היא בגלל מה שציינת, תקינות שונות, אבל העלייה- איך מוסברת? זה נראה הרבה יותר גדול מאשר ריבוי טבעי למשל.

מים- לאיפה נעלמו הכספית והזפת? למיטב הבנתי- הכספית היא משהו שיש באופן טבעי בכל דג, וככל שהדג למעלה יותר בשרשרת המזון תצטבר בו יותר כספית. מה קרה בחופי ישראל שהרעיל את הדגים יתר על המידה, ומה קרה שזה הפסיק? בדו"ח מדובר על מתכות כבדות שהגיעו מהמפעלים, דרך הנחלים. אבל למיטב הבנתי הקישון עודנו מזוהם מאוד ואסור לכניסה.

ישן 31-03-2010, 21:41
צלמית המשתמש של salak
  salak salak אינו מחובר  

שאלה של תקינה
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "לדוגמא- זיהום האוויר- למה..."

בקשר לים, ישראל, כמו גם מדינות אחרות לחוף הים התיכון, אמצו את אמנת ברצלונה, שקובעת תקן מחמיר להזרמת מזהמים לים.
מתכות כבדות מושקעות היום בבוצה של השפד"ן למשל.
ירידת הזפת היא תוצאה של אכיפה על ספינות ועל טרמינלים של דלק,שנהגו להזרים דלק לים, או לנקות מיכליות על ידי שטיפת השאריות במי ים.
כספית בריכוז גבוה היא לא מרכיב טבעי של דגים, היא נקלטת בפלנקטון משפכים תעשייתיים ומצטברת, כמו שציינת, במעלה מארג המזון.
העלייה בזיהום האוויר לפני שנות התשעים מוסברת, מעבר לגידול האוכלוסיה, בעלייה בתיעוש ובמס' המכוניות למשפחה.
זוכר את ה"גשם החומצי" שמחסל את יערות אירופה? למה לא מדברים עליו היום? כי אין כמעט תחמוצות גופרית באוויר.

ישן 31-03-2010, 20:47
צלמית המשתמש של salak
  salak salak אינו מחובר  

ייעור ומלחמה במדבור

במדינת ישראל מתקיים תהליך אקטיבי של ייעור. היער והחורש בישראל מהווים כ-8% משטח המדינה, ובין השנים 2000 ל- 2005 הם התרחבו בשיעור שנתי של 0.8%.
במהלך המאה העשרים נטעה קרן קימת לישראל יותר מ-220 מיליון עצי יער בישראל. חלק מהסיבה לכך הייתה פוליטית – אדמות קק"ל מיוערות לא נתפסו ע"י ערבים והקרקע נשמרה עד שיושבה. כיום חלק מן הסיבות לייעור הן אקולוגיות. הייער עוצר את תהליך המדבור, מעלה את מגוון המינים, מוריד את סחיפת הקרקע ומעשיר אותה, ותופס את גז החממה דו-תחמוצת הפחמן.
בשנים האחרונות הייערנים עוברים מייערות מחט משמימים לחורש דמוי-טבעי של חברת האלון והאלה.
למאמר של קק"ל
לסקירה על ישראל באתר בינלאומי

ישן 01-04-2010, 11:54
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
אני מניח שגם אתה לא לוקח ברצינות את הקביעה שרמת השחיתות כאן היא כמו בסקנדינביה...
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי salak שמתחילה ב "שחיתות בישראל - מדדים אובייקטיביים וסובייקטיביים"

נכון שלא כל אחד כאן צריך לשלם שוחד, כמו באפריקה או בדרום אמריקה -
אבל ברמות הגבוהות, החיבור בין כסף גדול לבין המינהל הממשלתי, הוא
ברמות שמכעט ולא קיימות בעולם המערבי.
במערב לא מקובל שראשי ממשלות לא מקבלים מעטפות מזומנים מתורמים.
במערב לא מקובל שבנו של ראש ממשלה מקבל מקבלן מליונים על חיפושים
בגוגל.
במערב לא קמות מפלגות שחצי ממועמדיהן מורשעים, נחקרים או חשודים -
ומפלגות כאלה בוודאי שלא חולמות לנצח שם בחירות.

בחו"ל מינוי השופטים לא נעשה באמצעות דילים בחדרי-חדרים. הוא או
נעשה בצורה פוליטית אך גלוייה - או באמצעות פרוטוקול מסודר דרך
וועדת מינויים. אצלנו לקחו את הרע משתי השיטות - וועדה פוליטית נטולת
פרוטוקול שבה השופטים ממנים את עצמם...

מצב השחיתות בארץ הוא בכי רע.
ישן 31-03-2010, 21:29
צלמית המשתמש של salak
  salak salak אינו מחובר  

העלייה הרוסית - נהגי בוס, מאפיונרים ויורדים

זהו שלא.
העלייה הרוסית היא נכס דמוגרפי לישראל.
בניגוד למקובל לחשוב, יש תת-ייצוג של יוצאי ברה"מ לשעבר במעשי אלימות - 15% מן המורשעים לעומת כ-20% מן האוכלוסיה.
בממוצע הם משכילים יותר מן הישראלי היליד, במיוחד במקצועות ריאליים. כוח האדם הזה הוא מרכיב חשוב בהצלחת ההיי-טק של ישראל. בהתאם לכך הם מצמצמים במהירות גבוהה את פער ההשתכרות מול הצברים.

מתוך מליון העולים, רק 87 אלף, שהם פחות מ-10%, ירדו מן הארץ. חציים חזרו לחבר המדינות וחציים היגרו למערב. הרבה פחות משיעור היורדים בקרב עולים מצרפת או ארה"ב.

אחוז השירות שלהם בצה"ל גם הוא גבוה משל הישראלים הילידים, כמו גם שיעור השירות הקרבי.

העולים מצדם הרוויחו גם הם - הילודה בקרב הציבור הזה השתוותה לזו של הציבור החילוני הוותיק - 2.1 ילדים למשפחה, ותוחלת החיים עלתה בכ-8 שנים מעל לתוחלת החיים של היהודים שנותרו בברה"מ לשעבר.

מקורות
פשיעה: http://www.haaretz.com/hasite/spages/1150720.html
תרומה כלכלית: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3842545,00.html

ישן 02-04-2010, 00:50
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

הנתונים קשים ומצערים מכפי שחשבתי:(
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי salak שמתחילה ב "העלייה הרוסית - נהגי בוס, מאפיונרים ויורדים"

מובן מאליו שלא צריך לספור את חלקם של העולים בפשיעה מתוך כלל
"הישראלים", שכן נתון זה כולל גם הצעירים - שאחראים למעלה מ50%
מהפשיעה (עפ"י דו"ח הפשיעה של מ"י מ2008, 50.2% מהעבריינים הם
צעירים).
לינק לדו"ח הפשיעה:
http://www.police.gov.il/mehozot/ag..._pshia_2008.pdf
אם בוחנים את חלקם של העולים, המהווים בערך 20% מהציבור, בפשיעה
האלימה במגזר היהודי - התוצאה שהבאת, היא מזעזעת: חלקם של
העולים הוא לא פחות מ-30%, פי אחד וחצי מחלקם באוכלוסייה!

שיהיה ברור, אני הראשון להבהיר שהעלייה מחבר המדינות היא עלייה
מצויינת. בכל תחומי החברה תורמתם עולה בהרבה על חלקם באוכלוסיה,
אבל, וזה אבל אמיתי, חובה להבין שתרבות השתייה היא בעייה. היא לא
מאפיינת את הרוב וגם לא מאפיינת מיעוט גדול בקרב העולים - אבל היא
מאפיינת רבים - ושתייה מובילה במקרים רבים לאלימות.

באופן אישי, ציפיתי לראות שחלקם של העולים בפשיעה במגזר היהודי,
לא יהיה גדול מחלקם באוכלוסיה. הנתון שהבאת הוא קשה ומצער - אבל
אני מאמין שלטווח הארוך, ככל שתרבות השתייה תיחלש, הנתונים יתאזנו
ויהפכו לדומים, ואף נמוכים יותר, מאלו של כלל המגזר היהודי.
ישן 06-04-2010, 00:13

מי שמכיר את ה"אודסות הקטנות" ברחבי העולם המערבי
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי salak שמתחילה ב "העלייה הרוסית - נהגי בוס, מאפיונרים ויורדים"

יודע מצד אחד ש"רוסים" לא נוטים להטמע מהר ובקלות כמו מהגרים מעשרות מדינות אחרות, אבל מצד שני יודע שאיכשהו בארץ נטמעו בצורה הטובה ביותר!

כבר היום בערי השינה שמחוץ לרצועת "פלורנטין-זכרון יעקב" ישנה דומיננטיות בולטת של יוצאי ברה"מ שעוברים תהליך ישראליזציה מואץ שרק מי שמכיר אותם דרך הסטדנאפיסט של שישי בערב, הקופאית והרופא התורן המיון, לא ידע על מה אני מדבר. מספר המשפחות שילדיהן ויתרו על הרוסית כמעבר לשפת תקשורת עם "סבתא-סבא" גדל באופן קיצוני על בסיס של חודשים. אני גר בעיר ובשכונה שבה למעשה "אני" המיעוט, ולכן אני יודע היטב לאן נושבת הרוח. הצברים (ובטח הדתיים) מפחדים מה"רוסים" - ובעיקר כי אלה (גם מסיבות של האופי הלאומי הרוסי הדומיננטי, וגם משום שהגיעו לארץ בשלב מתקדם של שקיעת הדומיננטיות של הציונות בסדר היום הישראלי) לא מורידים ראש, ולא מצהירים על רצונם "להיות צבר". העולה הבודד שבא בשנות החמישים היה מוכר את נשמתו כדי להיות "צבר" - הרוסי מכיר "צבר" שמבחינת זהות חברתית ותרבותית הוא דהוי ומבולבל, ולכן אין אפילו מחשבה בכוון של להתדמות לו. זה נשמע גרוע, אבל מנסיוני לתופעה יש תוצאה מעניינת: העליה מברה"מ השפיעה על הישראליות לא פחות משזו השפיעה עליה, ואני מדבר על ניואנסים חברתיים. שכונות ותיקות, שהתרוקנו ממעמד הביניים ש"ברח" לשכונות קהילתיות או ערים מוקמות "אד הוק" ניצלו מהתפרקות חברתית בזכות יוצאי ברה"מ שהפיחו בהן חיים. זו תופעה שלא מרבים לדבר עליה, אבל לדעתי חשובה הרבה יותר מאשר בניית עוד איזה מצפה שבשביל 300 משפחות+ועדת קבלה מצריך הקמת תשתית במימדים של עיר שדה באנגליה. מדברים הרבה עם "ציונות" אבל זו, מסיבות טבעיות בעצם, מתה ואינה קיימת עוד (רק כסיסמא, בדיוק כמו תארי אבירות באנגליה): לא מעט בזכות העליה העצומה מברה"מ אולי סוף סוף (החילונים) הישראלים יקבלו "ישראליות".

ישן 31-03-2010, 22:46
צלמית המשתמש של salak
  salak salak אינו מחובר  

ירוחם, דימונה, מצפה - הגירה חיובית של תושבים

לערי פיתוח חזקות כמו כרמיאל וערד, ומעלות שהתרוממה כבר בשנות התשעים, מתווספות בשנים האחרונות עיירות חדשות לתנופה של התחדשות - בעיקר בנגב הרחוק.
ירוחם, דימונה, ועכשיו אולי גם מצפה רמון.
מקומות שפעם היו תקועים באבטלה, ניתוק ומנטליות של "דפקו אותי" ו"מגיע לי" עוברים תהליך של התחדשות.
מחירי הנדל"ן בדימונה מזנקים
.
בירוחם נבנה בית מלון
,האווירה משתנה ומסתמנים ביקושי שיא לנדל"ן ואפילו במצפה רמון המחירים על שפת המכתש עולים.
הסיבות: קליטת העלייה הרוסית בפריפריה, התרחבות בסיסי צה"ל בדרום (עיר הבה"דים, נבטים), מחירי הנדל"ן הגבוהים במרכז, כביש 6, ראשי ערים כמו מצנע.

ישן 01-04-2010, 12:00
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חלק מהדברים שרשמת, משפר את מצב הרוח - וחלק אחר רק מחדד את ההרגשה שמשהו בסיסי דפוק פה

זה אולי יישמע איזוטרי, אבל דווקא עניין הסרטים (יחד עם עניין השחיתות),
הוא מעכיר האווירה הראשי פה, מהטעם הבא: זה שוב מזכיר לנו שכדי
שבחו"ל יסכימו ללטף אותנו קמעה, אנחנו צריכים לבעוט בעצמנו, לדקור
עצמנו, וסתם לציין שאנחנו חארות...
חוסר היכולת שלנו להבחין בין מישהו שמוכן להחמיא לנו רק כשאנחנו
מחטיפים לעצמנו, לבין מישהו שאשכרה חושב שאנחנו זה לא השטן הגדול,
הוא הבעייה הראשית של המדינה הזו - וזו בעייה קיומית. כל זמן שהמדינה
הזו (או גורמים מטעמה) תתפעל מגופים זרים כמו הקרן לישראל חדשה, או
ג'יי סטריט, רק בגלל שהם כותבים על עצמם שהם פרו-ישראלים, ותתעלם
מפעילותם שמוכוונת להחלשת המדינה הזו - הרי שבכל שנה יהיו פחות
ופחות סיבות לחייך.
ישן 01-04-2010, 13:54
  Lance Lance אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.11.04
Facebook profile

עצם זה שההודעות שלך מהוות 90 אחוז מהאשכול אומר שאתה חי בסרט,
או שאתה עובד של משרד החוץ\תיירות שמנסה קמפיין ויראלי כלשהוא,
either way, מדינת ישראל היא אחת המדינות המושחתות ביותר (קצרה היריעה מלהכיל)
הפרימיטיביות ביותר (ניילונים על מדפי סופר מרקט? - בית הדין הרבני בעל משקל זהה לבג"ץ)
הנצלניות ביותר (שוק עבדי הקבלנים, מיסוי חולני, אגרת טלוויזיה ללא מנדט)
והמפגרות ביותר (גאיידמק במקום משרד רווחה, תוכניות התרמה במקום סיוע ממשלתי)

ועוד לא דיברנו על מעצרים מנהליים ללא משפט,
שוטרים שפורצים לבתים ללא צו, ומכים אותך עד זוב דם ומסיימים עם נזיפה וקריצה מהחברים שלהם במח"ש,
לא דיברנו על החינוך שגוסס פה, ורמת הריקבון התרבותי מייבוש מתמשך של מענקים וסיוע ממשלתי,
לא דיברנו על ההשפלה שהיא מנת חלקם של יהודים שעולים לכאן מהמדינה הלא נכונה,
אני לא יודע באיזה סרט אתה חי, אבל כדאי שכשתסיים לצפות בו, פתח עיתון.
יש לנו עוד דרך ארוכה לפסוע, לפני שנוכל להרגיש שאפשר לנוח על זרי הדפנה ולקשקש על מה טוב כאן,
בטח לא כל עוד מה שטוב כאן הוא אפסי וזניח לעומת מה שרע ונורא כאן, וזקוק לשיפור באופן אנוש.
ישן 02-04-2010, 05:50
  Lance Lance אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.11.04
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "אני טוען שהבעיה של המדינה הם..."

למה לכלוא? למה לא להוציא להורג? אולי על הדרך כל הממשלה תלבש מדים?
ונתחיל לתלות תמונות ענק של ראש הממשלה בכל הבניינים הגבוהים?
אולי לפני מהדורת החדשות ישודר ההמנון הלאומי, וכולנו נעמוד ונצדיע בכבוד וברעד?
אולי גם ביום העצמאות, אחרי תהלוכת המלחמה, תבוא תהלוכת הבושה בה כל האופוזיציה
תובל בכובעי ליצן ושלשלאות עם שלטים על הצוואר שבהם כתוב "אני לא פטריוט, כי אני טיפש".

אולי רגע רגע, הנה אחד שתאהב מרקסיסט.. אה מרקויס סליחה,
אולי פשוט נביא הרבה הרבה עגורנים לכיכר רבין, ונתחיל לתלות את כל מי שלא חושב כמונו,
זה יילך נהדר עם הריח של השיפודים מפארק הירקון, אתה לא חושב? תחי מדינת ישראל!!
ישן 05-04-2010, 23:14

לא, הוא לא בחר באופציה הקלה
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי Lance שמתחילה ב "אני חושב שדווקא אתה זה שבחר..."

אין כמעט בנמצא דיונים על "מה טוב" בעוד יש המונים של "מה רע". לדבר (רק, או לפחות בהגזמה) על "מה רע" זו האופציה הקלה כפי שאתה מוזמן לגלות ע"י פתיחת 2 אשכולות שהם תמונת ראי אחד של השני - אחד "חיובי ב 100%" ואחד "שלילי ב 100%" ולבדוק כמה תגובות שליליות ביסודן תקבל. אם הכותב אופטימיסט שוטה בכך שהלך רחוק מאוד לכוון אחד מהמציאות, הרי שהוא בכך מכריז על פי 10 כמות כותבים כמוהו כ"פסימיסטים שוטים", שהרי כאלה ההולכים (לפחות) אותו מרחק של הפרזה והגזמה לכוון השני, יש כמה שרוצים.

זה מעבר לכך שחלק נכבד מהטענות שלך סובייקטיביות, נשענות על קומץ דוגמאות אקזוטיות, או "שנויות במחלוקת" במקרה הטוב.

ישן 03-04-2010, 17:06
צלמית המשתמש של infected aviad
  משתמש זכר infected aviad infected aviad אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.10.06
בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי Lance שמתחילה ב "עצם זה שההודעות שלך מהוות 90..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Lance
עצם זה שההודעות שלך מהוות 90 אחוז מהאשכול אומר שאתה חי בסרט,
או שאתה עובד של משרד החוץ\תיירות שמנסה קמפיין ויראלי כלשהוא,
either way, מדינת ישראל היא אחת המדינות המושחתות ביותר (קצרה היריעה מלהכיל)
הפרימיטיביות ביותר (ניילונים על מדפי סופר מרקט? - בית הדין הרבני בעל משקל זהה לבג"ץ)
הנצלניות ביותר (שוק עבדי הקבלנים, מיסוי חולני, אגרת טלוויזיה ללא מנדט)
והמפגרות ביותר (גאיידמק במקום משרד רווחה, תוכניות התרמה במקום סיוע ממשלתי)

ועוד לא דיברנו על מעצרים מנהליים ללא משפט,
שוטרים שפורצים לבתים ללא צו, ומכים אותך עד זוב דם ומסיימים עם נזיפה וקריצה מהחברים שלהם במח"ש,
ורמת הריקבון התרבותי מייבוש מתמשך של מענקים וסיוע ממשלתי,
לא דיברנו על ההשפלה שהיא מנת חלקם של יהודים שעולים לכאן מהמדינה הלא נכונה,,
בטח לא כל עוד מה שטוב כאן הוא אפסי וזניח לעומת מה שרע ונורא כאן, וזקוק לשיפור באופן אנוש.

פששש, נשמע כאילו ישראל היא ממש סומליה.
כל העיקרון של האשכול היא לשים בצד רגע את הדברים הרעים שמוזכרים בעיתון ולמצוא דברים טובים במדינה, דברים שאפשר להתגאות בהם לצד אותם דברים רעים ולצד העובדה שמדוברת במדינה קטנה, צעירה, ומוקפת אויבים.
ציטוט:

אני לא יודע באיזה סרט אתה חי, אבל כדאי שכשתסיים לצפות בו, פתח עיתון.

האשכול נפתח עם עצם הזכרת העובדה שבעיתונים מציגים את הרע.
ציטוט:
יש לנו עוד דרך ארוכה לפסוע, לפני שנוכל להרגיש שאפשר לנוח על זרי הדפנה ולקשקש על מה טוב כאן

ופותח האשכול הציע שננוח על זרי הדפנה? מישהו אמר שאין פה דברים רעים?
ציטוט:
לא דיברנו על החינוך שגוסס פה

מוזר שמזכירים את החניוך הגרוע שלנו, אבל באותה נשימה גם מזכירים את העובדה שישראל היא המדינה עם הכי הרבה פרסי נובל ביחס לכמות התושבים, הכי הרבה פרסים אקדמאים לצעירים ביחס לכמות התושבים, מוסדות להשכלה גבוהה שנמצאים ברשימות של המוסדות הטובים בעולם.
נכון שיש לאן לשאוף, אבל לא קצת הגזמת?

אני מציע לך פשוט לקרוא שוב את מה שהוא כתב בתחילת האשכול:
ציטוט:

החדשות מדברות על הכאן והעכשיו, מתמקדות בסנסציוני ובמכוער, וזה הוא טבע הדברים.
באשכול הזה הייתי רוצה שננסה להיזכר בתהליכים החיוביים, המשמעותיים וארוכי הטווח שמלווים את ישראל. כדי להתנחם קצת בין איום הגרעין לפרשיות השחיתות .

נערך לאחרונה ע"י infected aviad בתאריך 03-04-2010 בשעה 17:12.
ישן 02-04-2010, 14:36
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

לא יודע מהי "פוליטיקה מפלגתית", אך מי שמשבח "סרטים ישראליים" - גולש לפוליטיקה...
בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "[QUOTE=salak]אם אפשר, רק..."

באשר לסרקזם - קצת קשה להימנע ממנו, כאשר יש נתונים שהם מופרכים
על פניו (לדוגמא, עניין השחיתות - ויותר מזה, הטענה שהתקשורת בארץ
לוחמת בשחיתות, ולא, נאמר, מקדמת מושחתים, ובלבד שיהיו מאנ"ש...).

האשכול חשוב. באמת לא הכל רע פה. למעשה, טוב פה עד כדי כך,
שאנשים מצליחים לדמיין שישראל נמצאת בלב אירופה ולא בלב המזה"ת,
ושקלקיליה אינה בשולי גוש דן, אלא אי שם במזרח הרחוק...

אתה מבין, מותר לספר כמה טוב פה - אבל רצוי שזה לא יערפל את תפיסת
המציאות. המציאות היא שכאן ממש לא אירופה (אגב, גם אירופה היא כבר
לא באמת אירופה...) בכל הנוגע לסוגיות ביטחון לאומי, וככל שיקדים הציבור
המפונק-למדי להבין זאת - כך יקטן ההלם שלו, כאשר נצטרך לחזות שוב
במליוני ישראלים במקלטים.
ישן 02-04-2010, 17:59
צלמית המשתמש של looklook
  משתמש זכר looklook looklook אינו מחובר  

מכיוון שטוב הוא מושג יחסי
בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "לא יודע מהי "פוליטיקה מפלגתית", אך מי שמשבח "סרטים ישראליים" - גולש לפוליטיקה..."

וכפי שאתה אומר ישראל נמצאת בלב המזרח התיכון - בואו נסתכל על שכנינו - ירדן , סוריה, לבנון ומצרים ונשווה את ישראל למדינות הללו במקום לאירופה - זה ישרת שתי מטרות .

א. זה יראה שישראל היא אכן מדינה שטוב לחיות בה
ב. זה יראה שהמדינות מסביב הן כאלה שרע לחיות בהם והצגה כזאת של הדברים תועיל על מנת לנטרל את כל אלה שרוצים להפוך אותנו לעוד מדינה ערבית..

אם הציבור הישראלי נהנתן, אפשר להפחיד אותו עם האלטרנטיבה לנהנתנות. זו לא "הפחדה" סתם. מדינה ערבית בישראל זו מציאות שעלולה להתרחש אם לא נעצור את הרדיקלים בתוכנו שמנסים להקים אותה.

ישן 02-04-2010, 18:10
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

זה ממש, אבל ממש, לא עובד ככה במציאות...
בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "מכיוון שטוב הוא מושג יחסי"

רוצה דוגמא? הבט ביחס של ערביי הביטוח הלאומי למדינה: לשיטתך הם היו
צריכים לסגוד למדינה שבה חייהם טובים יותר משל כל ערבי במדינות
השכנות. במקום זאת הם משווים עצמם לרמת החיים של היהודים ודורשים
השוואת השקעות וכיו"ב.

זה העניין, אתה משווה עצמך לקבוצת ההתייחסות שלדעתך אתה צריך להיות
חלק ממנה - לא תצליח בחיים לשכנע ישראלי ממוצע להשוות עצמו למצרי
ממוצע, שכן הוא רואה את הרפרנס שלו במערב אירופה/צפון אמריקה, ולא
באזור המאוד-פרימיטיבי שאיתרע מזלנו והוא כולל את ארץ אבותינו...

אין לי פתרון איך לגרום לאנשים לצאת מההכחשה שבה הם חיים. אני לא
מתיימר להבין בזה, ואני חושש שזה אחד הדברים הקשים ביותר בעולם:
מאוד קשה להגיד לנידון למוות, שאין לו שם תקווה בעולם, מלבד מה שהוא
עצמו יצליח לעשות כדי למלט נפשו. זה מחסום פסיכולוגי עצום, והוא,
לדעתי, הסיבה היחידה לכך שאנשים הגונים שאינם מטומטמים, עדיין
מצביעים למפלגות שמאל. הם לא מסוגלים להפנים מציאות שבה כאן לא
יהיה שלום, או שקט, לפחות לטווח של דורות - לא משנה כמה ניסוג.
ישן 06-04-2010, 00:30

אתה משחק לידיהם של הפוסט ציוניים, ואפילו בקלות
בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "לא יודע מהי "פוליטיקה מפלגתית", אך מי שמשבח "סרטים ישראליים" - גולש לפוליטיקה..."

נקודת האל חזור בשבר הפנים ישראלי הייתה כאשר רוב הישראלים שוכנעו שה"כיבוש" הוא דיבוק שאחראי פחות או יותר לכל דבר רע במדינה הזו. כאשר סדר היום "נכבש" ע"י הדיון ב"בעיה הישראלית ערבית", ואני מדבר על כיבוש טוטאלי, לא נותר עוד שום מקום לדיון שאינו מזוהם בכך, וכן תודלקה באופן משמעותי רכבת הקיצוניות בצד הערבי.

יש כאן אשכול שאמור לנסות ולעכב מצב זה: להפריט את הדיון, להציג את ישראל כיישות חברתית ופוליטית חיה ונושמת, ולא איזו באנדה של פרטיזנים שנלחמת על חייה. כאשר אתה לוחץ על פעמון החירום בכל נושא שהוא פוליטי מובהק אתה בלא משים עולה על אותה רכבת בדיוק: טוען שלמעשה הכל פוליטי ושאם יש פה איזו פינה חיובית של שקט זו קונספירציה שנועדה להעלים את הבעיות האמיתיות.

ישן 06-04-2010, 01:11
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

שים לב שאני נמנעתי מתגובות לגבי רוב הרעיונות שsalak עסק בהם - שכן שם הסכמתי...
בתגובה להודעה מספר 89 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "אתה משחק לידיהם של הפוסט ציוניים, ואפילו בקלות"

עם דבריו ולא היה לי מה להוסיף, או לתקן.

לעומת זאת, אני לא מוצא סיבה ל"גאווה ישראלית" כאשר איזה סרט תעמולה
עויין מקל כסף מהמדינה בשביל להשמיץ אותה, לא מוצא סיבה לשמחה
כאשר מספרים לנו שהשחיתות כאן היא לא באמת חמורה, ושהתקשורת
מסייעת בחשיפתה, ולמרות שהייתי רוצה שזה יהיה נכון - הסיוע מארה"ב
גדול בהרבה מכפי שהוצג.

אני שב ומציין - מדינת ישראל היא פלא - מדינה בעלת רמת חיים מערבית
שיש מעליה איום קיומי ואיום טרוריסטי קבועים. מדינה שלפחות חלק
מהשלטון מתחלף בה באופן דמוקרטי. מדינה שלקחה פיסת מדבר והוכיחה
שבאמת הכל אפשרי.
כל זה לא מצדיק כתיבה של דברים שהם לא מדוייקים, או פוליטיים-
במובהק.
לו עסק האשכול רק בנצחונות על המדבר, במדע, בחופש הביטוי היחסית
רחב, בעודה שבתוך שני דורות קלטה המדינה הזו מליוני אנשים, ושילבה
אותם בתוכה בהצלחה כבירה, יחסית לכל מדינה אחרת בעולם, בכך
שהציונות אכן החייתה שפה מתה - אן שהייתי מגיב ב"נכון מאוד" או משהו
בסגנון, או שלא הייתי מגיב כלל, מתוך הסכמה עם כל הנאמר.
מרגע שעלו נושאים שאו שאינם נכונים, או שהם פוליטיים - מצאתי לנכון
לתקן. אני לא חושב שעלינו לטעון את הראש בחול ולהימנע מביקורת
נחוצה, רק בגלל החשש שזה ישרת כמה שונאי ישראל. הם לא צריכים אותי
בשביל לשנוא את המדינה...
ישן 04-04-2010, 11:45
צלמית המשתמש של salak
  salak salak אינו מחובר  

הישגים סביבתיים

למרות מאמצי החבלה של בוגדים משמאל, פאשיסטים מימין ומושחתים במפלגות המרכז, לישראל מספר הישגים סביבתיים – חלקם וותיקים וחלקם מציינים מגמות בנות הזמן האחרון.

רבות דובר על שמירת פרחי הבר בישראל – הישג של ששנות השישים. פרחי בר שכמעט ונעלמו כמו כלניות, רקפות, ותורמוסים ניצלו. כיום הם מייצרים מרבדים של פריחה שמתרחבים משנה לשנה.

בשלושים השנים האחרונות הצטרפה להישג זה הצלחה בשימור אוכלוסיות היונקים.
אוכלוסיות היעלים, השפנים, התנים, הזאבים והצבאים בישראל, שעמדו על סף הכחדה מקומית בשנות השישים, כבר אינן בסיכון, חלקן התרבו עד כדי צורך בדילול. ישראל גם תורמת לשימור מיני יונקים שחלקם נכחדו ממנה בעבר ונמצאים בסכנת הכחדה בשאר המזרח התיכון: פנק, דישון, ראם, ויחמור.

מדי שנה מוכרזים בישראל כ-15 שמורות טבע וגנים לאומיים חדשים. בישראל כ-30% מן השטח מוגן (למרות שבחלקים גדולים ממנו יש פעילות של צה"ל) – אחוז חריג בגובהו.

הטיול בטבע, ערך שכמעט נגוז במדינות מערביות אחרות, הופך (לתסכולם של מטיילים וותיקים) לנחלת ההמון. בטיוליי עם השנים אני שם לב לאוכלוסיות שלא טיילו בעבר שמטיילות היום. השפה הרוסית מאוד דומיננטית, ומבחינים גם בחרדים וערבים שמטיילים בשמורות טבע.
הרושם הבלתי אמצעי שלי הוא שלמרות נפחי המטיילים הגדלים, עם השנים הם משליכים פחות ופחות זבל בשמורות.

החינוך הסביבתי מתרחב. לפחות בגנים ובתי הספר של ילדיי יש התמקדות בחינוך לערכי שמירת טבע.
הם מטיפים לי להקפיד על מיחזור, חסכון בחשמל ובמים, ןלפני שהם קוטפים פרח הם שואלים אותי אם הוא מוגן. גם שלכם?

ישן 17-08-2010, 14:59
צלמית המשתמש של Shai
  Shai Shai אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.11.02

הטכניון בעל שם עולמי:
מקדים את רוב האוניברסיטאות האירופאיות בדירוג האוניברסיטאות הטכנולוגיות-הנדסיות הטובות בעולם; עלה בשני מקומות לעומת השנה שעברה

http://www.hayadan.org.il/technion-...v-list-1708104/

וכדי לסבר את האוזן, אספר סיפור קצר.
חבר מארה"ב שלומד הנדסת חשמל MIT הגיע לבקר בארץ, עם כמה חברים אמריקאים.
כשנפגשנו, הם סיפרו על הלימודים בהרבה מאוד גאווה... ואני זרקתי בציניות, בתור סטודנט להנדסת חשמל בטכניון, ש"נהה.. הטכניון יותר טוב".
אלו התרעמו ואמרו: "זה לא נכון! שטויות מי שאומר את זה! הטכניון הוא מוסד בכיר אבל לא כמו MIT" ובמשך כמה דקות התגוננו ובעיקר ניהלו ויכוח לגבי טיב הטכניון לעומת MIT.
אני לא בא לדרג את הטכנייון לעומת MIT. זרקתי את ההערה הצינית ההיא בהנחה שהם לא ידעו על מה אני מדבר, מה ומי זה "טכניון". היפכא מסתברא, מסתבר שהחבר'ה בMIT מודעים היטב לקיומו של הטכניון וקיומה של הפקולטה שם. רק אז הבנתי את איכותו של הטכניון ומקומו בעולם...

הפקולטות להנדסת חשמל ומדעי המחשב, אגב אורחא, מדורגות בעישיריה הפותחת בעולם(!!!)
http://webee.technion.ac.il/undergraduates

נערך לאחרונה ע"י Shai בתאריך 17-08-2010 בשעה 15:06.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:30

הדף נוצר ב 0.19 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר