לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 08-05-2010, 20:05
צלמית המשתמש של ilan707
  משתמש זכר ilan707 ilan707 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.12.09
Follow me...
ספרו של מנחם גילוץ ממיסדי תל-אביב עכשיו במהדורה דגיטלית באתר תל-אביב שלי

[font=''Arial'',''sans-serif'']אני שמח להודיע לכם, כי יומנו של מנחם גילוץ, איש העלייה השנייה וממיסדי תל אביב ומרכז מסחרי, מצוי כעת במהדורתו הדיגיטלית באתר תל אביב שלי. לינק ישיר לספר בסוף דברים אלה.[/font]

[font=''Arial'',''sans-serif'']מנחם גילוץ עלה לא"י והתיישב ביפו ב 1906 והיה בין האישים שהצטרפו ליוזמתו של עקיבא אריה וויס להקמת "אחוזת בית" והשתתף בהגרלת המגרשים שהתקיימה ב כ'' בניסן תרס"ט. מנחם גילוץ ורעייתו דבורה, זכו במגרש בסמוך לגמנסיה הרצליה והקימו את ביתם ברחוב אחד העם 24. הבית נהרס לפני כעשרים שנה ובניו של גילוץ תרמו דגם מלא של הבית לאולם הכניסה למגדל שלום, בסמוך לפסיפס של נחום גוטמן. [/font]

[font=''Arial'',''sans-serif'']גילוץ נבחר בימיה הראשונים של אחוזת בית ותל אביב לועדת הביקורת וב-1920 נבחר לוועד ת"א. היה שותף בהקמת שכונת נחלת בניימין במאורעות 1921 סייע למשפחות היהודים שברחו מיפו. בעקבות המאורעות סגר את עסקו הפרטי והוביל להקמת מרכז מסחרי בתל אביב. המרכז המסחרי הפך את תל אביב מפרוור שינה של יפו לעיר עם מסחר ותעשייה[/font]

[font=''Arial'',''sans-serif'']ב- 1920 נבחר לוועד תל אביב ויחד עם שלמה יוסף לויצקי ושלמה גרינהויז השתתף מנחם בייסוד שכונת נחלת בנימין. במאורעות 1921 סייע למשפחות היהודים שברחו מיפו. בעקבות המאורעות, החליט לסגור את חנות היין ביפו, ויזם את מרכז מסחרי (תל אביב). המרכז המסחרי הפך את תל אביב מפרוור שינה של יפו לעיר עם מסחר ותעשייה, ראשית המטרופולין של היום.[/font][font=''Arial'',''sans-serif''] גילוץ ניסה ב 1923 להביא לרכישת אדום בעזה ולהקמת יישוב יהודי במקום.[/font]

[font=''Arial'',''sans-serif'']באחרית ימיו, בסוף שנות השישים החל לכתוב את זיכרונותיו, שראו אור ב 1972 בספרון בכתב ידו. את הספר המיוחד והפרטי הזה ששמו היה "מנחם גילוץ איש העלייה השנייה ממייסדי תל אביב ומרחביה". הפיקו הוציאו לאור חמשת ילדיו. שנתיים לאחר מכן, ב-1974, הנפטר מנחם גילוץ. [/font]

[font=''Arial'',''sans-serif'']כ-38 שנה מאוחר יותר התגייסו נכדיו של מנחם גילוץ'' ובראשם פרופ'' הראל גילוץ והפיקו מהדורה מהודרת ומיוחדת של זכרונותיו. הספר הודפס והופץ לחובבי ההיסטוריה של תל אביב ובני משפחתו. את המהדורה הדיגיטלית של ספר זה, ניתן לראות באדיבותו של פרופ'' הראל גילוץ על די לחיצה על הלינק הזה:[/font]

http://www.mytelaviv.co.il/files/books/zechronot-giluz.pdf[font=''Arial'',''sans-serif''][/font]

[font=''Arial'',''sans-serif'']מקווה שתנהו מקריאת הספר ותחשפו לפעילותו המיוחדת של איש זה שתרם רבות להקמתה והתפתחותה של תל אביב. אשמח לשמוע את הערכותיכם ותגובתכם למייל:[/font]

ilan@mytelaviv.co.il

[font=''Arial'',''sans-serif'']וכמובן לראותכם גם בסיורים שאני מקיים בתל אביב.[/font]

[font=''Arial'',''sans-serif''] [/font][font=''Arial'',''sans-serif'']בברכה[/font]

[font=''Arial'',''sans-serif''][/font][font=''Arial'',''sans-serif'']אילן שחורי, חוקר תולדות ת"א[/font]

[font=''Arial'',''sans-serif''] [/font]

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 06:25

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר