לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-05-2010, 10:52
  Starship_Trooper Starship_Trooper אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.09.06
שאלות בנוגע להיסטוריה של העתודה האקדמאית בצה"ל

שלום,
בתור עתודאי סיקרן אותי לדעת קצת על ההיסטוריה של תוכנית העתודה בצה"ל. מקרובים הבנתי שפעם לדוגמא עתודאים היו עושים טירונות 04 וקורס מ"כים בחופשים בין הלימודים (איך זה הסתדר עם עתודאים עם פרופיל עורפי?), ושבזמנו היו עתודאים ששובצו בתור קצינים קרביים, חלק במסגרת מסלול בשם "עתודה קרבית" שקראתי עליו טיפה בחיפוש פורום וחלק כעתודאים רגילים שלא היה משהוא אחר לעשות איתם. הבנתי גם שפעם לא היו ממנים את התואר אלה רק נותנים דח"ש והמימון בא מכיסו של העתודאי.

רציתי לשאול אם אנשים יכולים לאשש \ להפריח את כל אלה? מתי הדברים האלה השתנו ומאיזו סיבה? האם היו עוד דברים ששונים לגבי העתודה האקמאית מהיום? מתי המסלול התחיל בכלל להתקיים?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 09-05-2010, 12:06
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Starship_Trooper שמתחילה ב "שאלות בנוגע להיסטוריה של העתודה האקדמאית בצה"ל"

אני עתודאי לשעבר-
התחיילתי ב- 94', עברתי טירונות 04', למדתי בטכניון (עם מילואים קרביים תו"כ) על חשבוני, חזרתי לשירות ב-99'.

קצינים מבוגרים ממני בשלוש-ארבע שנים עברו קורס מ"כים תו"כ הלימודים. אני חושב שבעבר הרחוק יותר קורס מ"כים היה חלק מהכשרה גם לחימושניקים, קשרים, חובשים וכו' שמיועדים לקצונה, כך שהיה הגיון לבצע אותו עוד בזמן הלימודים.

מסלול העתודה הקרבית היה קיים זמן קצר, סביב השנים בהם למדתי. שני מכרים שלי למדו במסגרתו- אחד נשר מהלימודים וממסלול הלוחם בהנדסה והגיע להיות נגד במפקדת הנדסה פיקודית, והשני סיים לימודים כמהנדס מחשבים ומסלול לוחם בגולני, והיה ק. בטיחות בבסיס אימונים.
בתקופתי כל העתודאים שובצו "במקצוע", לפחות לפי הגדרות הצבא. אני מניח שידידי א', מהנדס מחשבים ששובץ כמהנדס חשמל בבינוי, יחלוק על ההגדרה , אך לא היו מהנדסים שהופנו למסלול לוחם.

היסטורית, אני מניח שהמסלול החל בשנות ה-50': מילואים נקראו אז "עתודות", כך שסביר שהמונח "עתודה אקדמאית" נטבע אז, לתיאור חיילים המשוחררים ללימודים אקדמאיים אך זמינים למילואים בעת הצורך. הסיבות לשינויים הן היצע וביקוש- צה"ל נדרש לשנות את המסלול כדי למלא את השורות. למשל- קצינים מבוגרים ממני בחה"א שירתו בתפקיד ראשון ארוך בלי קשר למטה, ובמחזור שלי משך התפקיד כבר ירד לשנה- שגם בה לחצו עלי כל הזמן לצאת לקורסים מקצועיים של הענף שלי במטה.

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 09-05-2010 בשעה 12:12.
ישן 09-05-2010, 21:46
צלמית המשתמש של micjeep
  micjeep micjeep אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.03.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Starship_Trooper שמתחילה ב "שאלות בנוגע להיסטוריה של העתודה האקדמאית בצה"ל"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Starship_Trooper
שלום,
בתור עתודאי סיקרן אותי לדעת קצת על ההיסטוריה של תוכנית העתודה בצה"ל. מקרובים הבנתי שפעם לדוגמא עתודאים היו עושים טירונות 04 וקורס מ"כים בחופשים בין הלימודים (איך זה הסתדר עם עתודאים עם פרופיל עורפי?), ושבזמנו היו עתודאים ששובצו בתור קצינים קרביים, חלק במסגרת מסלול בשם "עתודה קרבית" שקראתי עליו טיפה בחיפוש פורום וחלק כעתודאים רגילים שלא היה משהוא אחר לעשות איתם. הבנתי גם שפעם לא היו ממנים את התואר אלה רק נותנים דח"ש והמימון בא מכיסו של העתודאי.

רציתי לשאול אם אנשים יכולים לאשש \ להפריח את כל אלה? מתי הדברים האלה השתנו ומאיזו סיבה? האם היו עוד דברים ששונים לגבי העתודה האקמאית מהיום? מתי המסלול התחיל בכלל להתקיים?

כולם היו עושים 04, הופסק בסוף שנות ה-90.
עתודה קרבית היה מסלול שאחרי סיום הלימודים העתודאי הולך למסלול קרבי לתקופה מסוימת, הפסיקו עם זה שגילו שזה חסר תועלת ( כיום קיים רק בחיל הים, שיש אפשרות ללכת לחובלים בסיום התואר ).

לגבי המימון, החל ב-2000

נערך לאחרונה ע"י micjeep בתאריך 09-05-2010 בשעה 21:49.
ישן 09-05-2010, 22:36
  קורן בן אשר קורן בן אשר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.11.08

כמו שנכתב, תחילת המסלול מוקדם מאוד, אי-שם בשנות החמישים. אני זוכר בפירוש שהסתובבה במייל הצבאי סריקה של המסמך המקורי בחתימת בן-גוריון - פקודת הקמת העתודה האקדמית. אאל"ט התאריך סביב 1955.

כמו שנכתב פה, בעבר הרחוק עתודאים היו מקבלים הכשרה צבאים מלאה וכנראה משתלבים בפלוגות מילואים - אני יודע שאחד הרמ"חים שלי לשעבר חזר לשירות במלחמת לבנון הראשונה ובילה את השנה הראשונה שלו בתוך טנק.

אני התחיילתי באוקטובר 98 והתחלתי ללמוד ימים ספורים אח"כ. טירונות עשינו בקיץ לאחר שנה א' והיינו המחזור הראשון שעשה טירונות 02 באופן גורף (לצערנו הרב, שהרי בכל זאת היינו ילדים בני 18 וחיפשנו אקשן...). טירונות 04 אחרונה לעתודאים התקיימה בחורף 98-99, אלה היו חבר'ה מהשנתון שלי שלאחר הטירונות התחילו ללמוד בסמסטר אביב.

אני לא יודע מתי הסיפור של עתודה קרבית התחיל, אבל אני יודע שהוא גווע בערך בסביבות 98-97, כמה מחבריי ללימודים ולשירות למעשה נרשמו והתקבלו לעתודה קרבית, אבל הועברו זמן קצר לאחר מכן למסלול הרגיל משהוחלט לסגור את הבסטה.

המימון ללימודים התחיל בשנת תשס"א (כלומר 2000-2001), מן הסתם כתגובה לירידה במספר הנרשמים, ואולי גם על רקע של "בריחת מוחות" בזמן בועת ההייטק הראשונה של סוף שנות התשעים.

נערך לאחרונה ע"י קורן בן אשר בתאריך 09-05-2010 בשעה 22:46. סיבה: טעות כתיב
ישן 10-05-2010, 04:28
  kick_the_reverb kick_the_reverb אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.10.07

מוזר לי לשמוע על טירונות רובאי 4, אני התחלתי את דרכי בתור עתודאי אקדמאי, התחיילתי ב 89, שנת לימודים ראשונה ואח"כ טירונות וקורס מכ"ים רובאי 6 ברצף בחופשת הקיץ יולי-אוקטובר 90 . לפי מיטב זכרוני הפרק הקצר של הטירונות היה בעצם רובאי 2 וכל שאר ההכשרה באה בפרק קורס המכ"ים שבא ישר אח"כ. בעלי פרופיל נמוך עשו רק רובאי 2 .

במהלך שנה שניה החלטתי שהלימודים לא בשבילי, אבל המסלול כלל תע"מ בחופשת הקיץ וקורס קציני אג"מ בקיץ שלאחר מכן.
מה שהיה משעשע הוא שהתגייסתי לנ"מ, אחרי שנה וחצי עברתי להדריך בביסנ"מ והקורס הבסיסי הראשון שבו הדרכתי כלל חניכים שהיו עתודאים ועשו את הטירונות ומכ"ים איתי בפלוגה - אלו היו חלק מהחברה מהבג"ץ. כמובן שהיה תענוג להיות מדריך שלהם לעומת הילדים האחרים בקורס.

רן
ישן 10-05-2010, 15:22
  kick_the_reverb kick_the_reverb אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.10.07
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[font=Verdana]ברשותך-..."

לגבי אלו שעשו קק"צ במהלך הלימודים, אכן ביצעו השלמה רק לאחר הגיוס. החברה שהגיעו אלי בתור חניכים לא עשו עדיין קק"צ כשהגיעו לפי מיטב זכרוני, וחלק מהסיכום שהגיעו אליו עם הצבא היה שהם במסלול יציאה לקצונה ולאחר שיסיימו בה"ד 1 והשלמה לא יחוייבו לשרת בשירות הקבע הארוך שיועד להם, אלא אם ייעברו לשירות במקצוע (מן הסתם מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה שאפו לשירות במערך הטכני). אם אני זוכר נכון רובם אכן הפכו לקציני נ"מ ונשארו בנ"מ.
חברים אחרים שלי שסיימו את הלימודים במסגרת העתודה הגיעו לשירות במקצוע - מהנדס חשמל ואלקטרוניקה עדיין משרת במערך הטכני בחיל האויר, וחבר אחר, מהנדס מכונות, שרת בחיל החימוש.

רן
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:16

הדף נוצר ב 0.26 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר