לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 28-06-2010, 17:41
  pisauron pisauron אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.06
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "אתה מתפלסף שלא לצורך"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YHS
חייל הנעדר מיחידתו מוגדר "נפקד", ועדיין רשום ביחידה.

לאחר פרק זמן הוא מוגדר "עריק" וכאחד שאינו נמצא בפרק זמן זה בשרות בטחון. כלומר "לא חייל". לא משנה מה הוא עשה - הוא לא חייל כל עוד לא התחייל, עם משפט או בלעדיו. אם בינתיים עשה גדולות ונצורות - ידונו בכך כחריג. בטח זה לא דומה למקרה אשכול זה.
וזה עם כל הצער על מותו.

ברור לי שאני מתפלסף בצורה מוגזמת ומציג מקרים נדירים עד בלתי אפשריים. אני מנסה לבחון את מגבלות הפקודה הצה"לית - שלי אישית נראית קצת אטומה.

מצבת העריקים הצה"לית לא כל כך גדולה. בסה"כ 2500 איש בקרוב (כולל עריקי חו"ל ולא כולל עריקי מילואים)
האם עד כדי כך חסרים מקומות בבתי הקברות הצבאיים שהחליטו לא לקבור שם עריקים? או שיש לזה סיבה אחרת?

מלבד זאת, יכולים להיות המון חריגים, לא רואה מקום להבדיל בין עריק אחד למשנהו, אני אומר: "או כולם או אף אחד".
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 28-06-2010, 18:02
  YHS YHS אינו מחובר  
מהנדס אווירונאוטיקה, עוסק במגוון נושאי תעופה שנים רבות

חבר מתאריך: 17.07.05
"נפקדים" הם חיילים.
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי pisauron שמתחילה ב "[QUOTE=המממ]גם אם זו לא הסיבה..."

הרי צריך לקבוע גבול כלשהו. לראיה - ה"דפוק" של העריקים. למה יש "דפוק"? כי באותה תקופה הם לא חיילים ומוסיפים להם את התקופה למנין השרות הצבאי. ומאחר ונפקדים הם חיילים, הם יקברו בקבורה צבאית ובבית קברות צבאי (יש גם מקרים של קבורה צבאית בבית קברות אזרחי).

בוגדים (היה מישהו?) לא יקברו בקבורה צבאית. יש סעיף כל שהוא, אני מניח.

מתאבדים הם חיילים. יתרה מזאת - הדת היהודית מחמירה בנושא התאבדות וקוברת "מחוץ לגדר", אבל לגבי חיילים תמיד הקלו והניחו שזו תאונה.

ישן 28-06-2010, 18:14

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב ""נפקדים" הם חיילים."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YHS
הרי צריך לקבוע גבול כלשהו. לראיה - ה"דפוק" של העריקים. למה יש "דפוק"? כי באותה תקופה הם לא חיילים ומוסיפים להם את התקופה למנין השרות הצבאי. ומאחר ונפקדים הם חיילים, הם יקברו בקבורה צבאית ובבית קברות צבאי (יש גם מקרים של קבורה צבאית בבית קברות אזרחי).

בוגדים (היה מישהו?) לא יקברו בקבורה צבאית. יש סעיף כל שהוא, אני מניח.

מתאבדים הם חיילים. יתרה מזאת - הדת היהודית מחמירה בנושא התאבדות וקוברת "מחוץ לגדר", אבל לגבי חיילים תמיד הקלו והניחו שזו תאונה.

עולים לי לראש כל כך הרבה מקרים מגוחכים שאני כבר עשר דקות יושב וצוחק (למרות שזה לא מצחיק בכלל), לדוגמא:
1. עריק שנהרג בת"ד בדרכו להסגיר עצמו בכלא 6.
2. עריק שטבע בנסיון לחלץ חייל טובע.
בוגדים:
1. ענת קם העבירה את החומרים לעיתונות ובדרך לבקו"ם נדרסה.

בקשר למתאבדים, בפירוש צה"ל מתייחס אליהם כמתאבדים - הרי יש להם כיתובת שונה על הקבר לא?
ככה שאין מקום לטעון בגין תאונה.

מה צה"ל עושה עם לא יהודים? נניח רוסי נוצרי שנהרג? אם אני זוכר נכון היה איזה סיפור שרצו לקבור אותו מחוץ לגדר..
ישן 28-06-2010, 18:19
  YHS YHS אינו מחובר  

איני יודע מה זה "רוסי נוצרי"
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי pisauron שמתחילה ב "[QUOTE=YHS]הרי צריך לקבוע..."

איני חושב שרוסים משרתים בצה"ל.

התכוונת בודאי ל"ישראלי נוצרי". לכאלה יש בתי קברות של נוצרים. אבל היו מקרים של תחום אפור. היה מקרה של חייל שנהרג בהתקלות, אם אני זוכר נכון, והיהדות שלו היתה בספק. נדמה לי שקברו אותו "ליד הגדר". (מהצד הפנימי).

לגבי שאר האפשרויות שהעלית - כאשר נגיע לגשר נחצה אותו. או כמו שאמר החניך בקורס חובלים לבוחן - "אני אביא את כל העוגנים מהיכן שאתה תביא את כל הסערות...".

לגבי מתאבדים - נדמה לי שהכיתוב אינו שונה מאלה שנפטרו ממחלה בעת השרות. הרי לעולם קשה "להוכיח" התאבדות. וכבר העליתי למעלה את הנסיבות המקלות בדת היהודית.

אני מוכרח להוסיף לאחר עריכה: הקביעה שלך שענת קם היא "בוגדת" היא מאד לא במקום, לפחות במישור המשפטי. היא גם לא עומדת לדין על בגידה.

נערך לאחרונה ע"י YHS בתאריך 28-06-2010 בשעה 18:24.
ישן 28-06-2010, 18:32

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "איני יודע מה זה "רוסי נוצרי""

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YHS
איני חושב שרוסים משרתים בצה"ל.

התכוונת בודאי ל"ישראלי נוצרי". לכאלה יש בתי קברות של נוצרים. אבל היו מקרים של תחום אפור. היה מקרה של חייל שנהרג בהתקלות, אם אני זוכר נכון, והיהדות שלו היתה בספק. נדמה לי שקברו אותו "ליד הגדר". (מהצד הפנימי).

לגבי שאר האפשרויות שהעלית - כאשר נגיע לגשר נחצה אותו. או כמו שאמר החניך בקורס חובלים לבוחן - "אני אביא את כל העוגנים מהיכן שאתה תביא את כל הסערות...".

לגבי מתאבדים - נדמה לי שהכיתוב אינו שונה מאלה שנפטרו ממחלה בעת השרות. הרי לעולם קשה "להוכיח" התאבדות. וכבר העליתי למעלה את הנסיבות המקלות בדת היהודית.

אני מוכרח להוסיף לאחר עריכה: הקביעה שלך שענת קם היא "בוגדת" היא מאד לא במקום, לפחות במישור המשפטי. היא גם לא עומדת לדין על בגידה.

התכוונתי לישראלי נוצרי.
אני כזה ואפילו אני מתבלבל.

זה לא חוכמה לענות על כל השאלות שלי "כשנגיע לגשר"...אין ככה שום דיון.

בקשר למתאבדים, יש ככה:
1. נפל בעת מילוי תפקידו.
2. נפל בעת שירותו.
3. נפל בפעילות מבצעית.
4. נהרג בפעולת איבה.
5. נפל בקרב.

בין השניים הראשונים אני לא יודע מה ההבדל, נראה לי זה היה קשור למתאבדים ולהרוגים בתאונות.

בקשר לענת קם, זו הייתה כמובן הגזמה.
איך מגדירים אותה במישור המשפטי?
והאם זה משנה את השאלה שלי, איפה היה צה"ל קובר אותה?
ישן 28-06-2010, 21:12
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי pisauron שמתחילה ב "[QUOTE=YHS]הרי צריך לקבוע..."

אתה קצת מגזים עם ההתלוצצות שלך סביב נושא רציני.
היה מקרה של חייל שיהדותו הוטלה בספק (אב יהיודי ואם לא ידוע) ונקבר קרוב לגדר בית העלמין לאחר שנהרג במחסום דיר בלוט ע"י מחבל.

היה חייל שנחטף במהלך רגילה כשהוציא גימלים כדי להתחמק משמירה שהפילו עליו.
במשך תקופה ארוכה סירבו לחפש אחריו בטענה שהוא נפקד ואפילו הכריזו עליו כעריק.
גופתו נמצאה רק לאחר שבעה חודשים.

ישן 28-06-2010, 22:55
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי shruki שמתחילה ב "מי החייל שנחטף בגימלים? לא..."

ב93 לב פיסחוב נקבר בלויה צבאית רגילה, בחלקה הצבאית בבית העלמין בבית שאן אך קרוב לגדר.
הוקמה מהומה על לא מאומה.
עד היום מנצלים אירגונים שונים למען קבורה לא דתית או לא יהודית את המקרה שלו ומשתמשים בו בתור דוגמא לצורך בהם תוך שהם טועים ומטעים בפרטי המקרה (ראיתי אירגון שטוען שהוא נהרג בלבנון, אירגון אחר טוען שהוא נהרג ב96 ורק בזכותו האירגון שלהם הוקם וכו').

ב96 שרון אדרי נחטף בדרכו חזרה מצריפין לביתו במושב זנוח אחרי שלא אישר את הגימלים שקיבל.

ישן 29-06-2010, 00:04

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "כנראה הכוונה ל"לא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי efekt
כנראה הכוונה ל"לא אישרו את הגימלים שקיבל"... נשמטה ו'.

אז מה שקרה זה שהחייל קיבל גימלים מרופא.
הראה למפקדים והם אמרו לו - "לא יהיה".
אז הוא אמר להם "דעתכם חשובה אך לא קובעת", לקח את הדברים ויצא הביתה..
בדרך נחטף, והם ניסו להציג את זה כאילו הוא עריק?? איזה טיפול מדהים.
ואף אחד גם לא חיפש אותו?

לא הצלחתי למצוא הרבה פרטים בגוגל עליו.
איפה קברו אותו בסוף? או שאז לא הייתה קיימת ההחמרה על העריקים?

ובקשר לכל "תהיה ועדה כשיהיה מקרה יוצא דופן" - תרשה לי לומר בבוטות "בולשיט".
לא תהיה וועדה ולא יישבו ולא יחליטו שום דבר.
ראית דברים כאלה קורים במו העניים שלי.
לא אפרט מפאת הכבוד והפרטיות של האנשים הנוגעים בדבר.
אבל כדאי שתפקח את העניים. כשאין אבא ולא אמא לדברים מהסוג הזה, וכשדברים לא כתובים במסמך שמפרט מה עושים, איך ומתי - אז הם לא קורים!!
וגם כשהם כתובים - אנשים שמים עליהם פס ועושים מה בראש שלהם. ויש מספיק מקרים.
ישן 29-06-2010, 10:36
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי pisauron שמתחילה ב "[QUOTE=efekt]כנראה הכוונה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי pisauron
אז מה שקרה זה שהחייל קיבל גימלים מרופא.
הראה למפקדים והם אמרו לו - "לא יהיה".
אז הוא אמר להם "דעתכם חשובה אך לא קובעת", לקח את הדברים ויצא הביתה..
בדרך נחטף, והם ניסו להציג את זה כאילו הוא עריק?? איזה טיפול מדהים.
ואף אחד גם לא חיפש אותו?

מה כל כך מדהים בזה?
בשני העשורים האחרונים זרמו במערכת להערכתי עשרות אלפי עריקים ונרשמו מאות אלפי ימי נפקדות, ולעומת זאת למזלנו היו לנו רק מקרים ספורים של חיילים שנחטפו חטיפה "שקטה" (שלא באמצע קרב כמו גולדווסר ורגב ז"ל או גלעד שליט יבדל"א).

בעיני הצבא הוא היה כמו עוד אלפי נפקדים ועריקים אחרים, שלקחו את הרגליים וברחו לאילת או מתחבאים בבית של חבר, בחלק לא קטן מהמקרים בלי לספר להורים איפה הם.

אם לי כמפקד היה חייל שהיה עושה בלגנים, מסרב להתייצב למשימת שמירה, מנסה להוציא גימלים ולאחר שלא מצליח בכך פשוט נעלם - הייתי קודם כל מניח שהוא ברח מהמשימה, כמו רבים לפניו ואחריו, והייתי מפעיל את המערכת הרגילה והמסורבלת של שיחות אזהרה להורים, מכתב להורים,ואחר כך דיווח למ"צ וכד', מערכת שעריקים שבאמת רוצים יכולים לחמוק ממנה במשך שנים (אלה בדרך כלל נתפסים בסוף על ידי משטרה אזרחית בצורה אקראית בבדיקות רשיונות נהיגה וכד').
ישן 28-06-2010, 22:56

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "איני מבין"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YHS
אם אין לך דת - למה אתה רוצה להיקבר בין אנשים שהדת שלהם יהודית?

ושוב לגבי "קצין" - גם חוגרים נותנים מעצמם ואפשר שיהיה חורה לך אם הורים של חוגר ישבו על האבנים.

ואתה ממשיך ושואל שאלות היפוטתיות שחבל להתאמץ על תשובה עבורם, כי שום מקרה לא יהיה דומה למישנהו.

ברור שחורה לי על ההורים של החוגרים!!שלא יהיו אי הבנות בעניין.

ולא מתעקש להקבר עם יהודים בשביל עצמי, מה אכפת לי מה יעשו עם העצמות שלי..אני מניח שלהורים היהודיים שלי זה חשוב.
לא רוצה להיות יוצא מן הכלל, רוצה להקבר יחד עם כולם לא כמו איזה מנודה..אלא אם יש "חלקת לא יהודים צבאית", מה שלא נראה לי שיש..
בקבורה אנחנו נותנים כבוד אחרון למתים שלנו, חבל שחלקנו לא יזכו לכבוד הזה..
ישן 28-06-2010, 23:29
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי pisauron שמתחילה ב "[QUOTE=YHS]אם אין לך דת - למה..."

מצד אחד "לא אכפת לך מה יעשו עם העצמות שלך" ומצד שני אתה רוצה להיקבר עם כולם. אני חושב שיהיה לך הרבה יותר טוב אם תפסיק לחפור מתחת לבלטות כדי למצוא תשובות לשאלות ההיפותטיות שלך, כי ברור שמה שיעשו בסופו של דבר - אם מקרים כאלה אכן יקרו - זה שישבו, ויחשבו ויתנו פיתרון פרטני למקרה הספציפי.
לא הכל חייב להיות כתוב באיזה ספר של חוקים - זה אנשים שמחליטים בסופו של דבר מה יעשו עם הגופות, לא רובוטים, ובמידה ואין פתרון מוכן לבעיה פשוט ימציאו פתרון. זה לא שיגידו "אין מה לעשות" ויזרקו את הגופות בחירייה...

תפסיק לחשוב על "מה יהיה אם אני אהרג" - פשוט תדאג להישאר בחיים ואז לעולם לא תהיה לך הדילמה הזו
אם אתה כ"כ מודאג ואוהב להתעסק עם המוות שלך, אתה יכול דבר ראשון לחתום על כרטיס אדי...

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 29-06-2010, 12:50
  אומי 5 אומי 5 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.05
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי pisauron שמתחילה ב "רוצה להיקבר עם כולם - כתבתי,..."

קודם כל אני מאחל לך שלא תיקבר בחלקה צבאית ושהוריך לא יהיו נוכחים בלוויה כי תמות בשיבה טובה.

אם חס וחלילה תיהרג בשורתך הצבאי , אתה אמור להיקבר בבית קברות "אזרחי " כאלו יש בעיקר בקיבוצים, ואל תדאג ברובם יש חלקות צבאיות לא קטנות בכלל...
אם אני לא טועה, החלל חסר הדת האחרון נקבר בגבעת ברנר ( לא לתפוס אותי במילה על המקום או דתו של ההרוג).

אם הוריך יתעקשו שתיקבר כיהודי בבית קברות יהודי ישנם מספר תרחישים , או שהעיניין יסורב, או שימצאו איזה תרוץ הלכתי להגדיר אותך כיהודי , או שתיקבר ליד הגדר.

ושוב אני מאחל לך מכל הלב שלעולם לא נדע....

ישן 29-06-2010, 05:52
  YHS YHS אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי pisauron שמתחילה ב "[QUOTE=YHS]אם אין לך דת - למה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי pisauron
לא רוצה להיות יוצא מן הכלל, רוצה להקבר יחד עם כולם לא כמו איזה מנודה..אלא אם יש "חלקת לא יהודים צבאית", מה שלא נראה לי שיש..
בקבורה אנחנו נותנים כבוד אחרון למתים שלנו, חבל שחלקנו לא יזכו לכבוד הזה..

אתה כל כך "לא יודע".
קודם כל, נתחיל בזה שיש קבוצה בצבא, שהם יהודים. לא במקרה זו הקבוצה הגדולה. היהודים "הללו" מקימים לעצמם בתי קברות שמיועדים לבני דתם בלבד. הם לא רוצים בני דתות אחרות בבית הקברות שלהם. גם לדרוזים יש בית קברות משלהם, גם לנוצרים וגם למוסלמים. למה אתה רוצה להיקבר דווקא אצל היהודים? רוצה להיות יהודי ועל הדרך לעשות נחת להורים שלך - לך תתגייר.

כולם, אבל כולם זוכים לכבוד (המפוקפק) הזה. כל חייל שנהרג או מת בשרותו הצבאי זוכה ללוייה צבאית מלאה, עם כל גינוני הטקס. אז אין כאן שום בעיה של חוסר כבוד. משפחה של חלל דרוזי שנקבר בבית הקברות הדרוזי ליד עוספייה אינה רואה "חוסר כבוד" בזה שהוא אינו נקבר בבית קברות של יהודים. לכאלה שאינם בעלי דת יש בתי עלמין כלליים וגם שם הם יזכו ללוייה צבאית. וכמו שיוסיפון כתב, אלו שדתם לא ברורה והם לכאורה יהודים, זוכים לחלקה מסוימת בתוך בית קברות יהודי.
אז אני באמת לא מבין על מה אתה מלין.

ישן 28-06-2010, 17:48
  YHS YHS אינו מחובר  

במקרים "נדירים עד בלתי אפשריים"
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי pisauron שמתחילה ב "[QUOTE=YHS]חייל הנעדר מיחידתו..."

מטפלים כאשר מגיעים מקרים אלו. בגלל שהם נדירים, קשה לחזות את מרחב האפשרויות הגדול ולתת פתרון לכל מקרה ומקרה על המטריצה בעלת חמשת המימדים. את זה משאירים לפילוסופים.
לכן, בעולם הארצי בוחנים כל מקרה לגופו, על בסיס החוקים הקיימים ורק אחר כך מתייחסים ל"נדירותו" או "מיוחדותו".

שוב, החייל יאיר ששון, עם כל הצער שבדבר, בחר לא להיות חייל בתקופה זו (וקראתי את טענות הוריו. העובדה היא שהם כנראה לא המריצוהו לחזור לצבא. מעניין לדעת מה היתה מחשבתם על עריקותו לפני חודש, אם כי זה לא גורם בהחלטה).
איני יכול לנחש מה תהיה החלטת בית המשפט, אם כי אני יכול להניח שימצאו איזה "שביל זהב" הנטוע בשורשי "היהודי הרחמן". מעין "חלקת עריקים שנהרגו" בבית קברות צבאי ואת הארון ישאו שמונה עריקים.

ישן 29-06-2010, 10:26
  Amos+Matanal=Love Amos+Matanal=Love אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.06.06
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי ענקנמן שמתחילה ב "..."

מסכים עם ההחלטה של היועץ המשפטי , החייל גם אם ערק עדיין נחשב כחייל בצבא , אם הוא לא היה נהרג הצבא עדיין היה מחפש אותו ומנסה להחזיר אותו לשירות בכוח , ועכשיו הוא מנסה להתנער ממנו ? אז אם במוות שלו הם לא מכירים בו כחייל אחרי שערק אז שהצבא לא יבוא לחפש עריקים בחייהם.

ולכל המורעלים שיש פה בפורום - זה כבר מגעיל לראות את התגובות שלכם , אתם לא יודעים מה הסיבות של כל בן אדם לעריקות מצה"ל וכבר מדביקים עליו תוויות של פושע , כידוע הצבא הוא לא הגוף הכי מאורגן וחכם במדינה , אם הצבא היה דואג יותר לחיילים שלו ומקשיב לבעיות שלהם אולי זה לא היה קורה.

נערך לאחרונה ע"י Amos+Matanal=Love בתאריך 29-06-2010 בשעה 10:28.
ישן 29-06-2010, 12:32
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי ענקנמן שמתחילה ב "עריק הוא עבריין. בהגדרה. יתכן..."

לא סתם עבריין, עריקות היא עבירה פלילית (להבדיל מנפקדות שהיא עבירה משמעתית), אבל ממה שאני מבין מפקודות מטכ"ל, למרות כל זאת הוא עדיין זכאי להקרא חלל צה"ל משום שנהרג בזמן שירותו הצבאי וכל עוד הצבא לא החליט על סיום שירותו הוא עדיין "שייך לצה"ל". אם הוא לא היה בתוך זמן שירותו הוא לא היה עריק, לא?

לפי פ"מ 38.116 זכאים ללוויה צבאית:
ציטוט:

2. לוויה צבאית וקבורה בבית קברות צבאי או טקס הנחת כרית זיכרון לחייל שמקום קבורתו לא נודע (להלן - מקל"ן) ייערכו לנפטרים האלה:
א. חייל בשירות סדיר או חייל בשירות מילואים פעיל שנספו או שנפטרו, בנסיבות כלשהן, בזמן שירותם הצבאי.
ב. חייל מילואים שנספה או שנפטר בדרכו להתייצב לשירות מילואים פעיל, על סמך צו קריאה שקיבל, או שנספה או שנפטר בדרך לביתו לאחר ששוחרר משירות המילואים,
בתנאי שזו הדרך הקצרה ביותר בין היחידה למקום המגורים.
ג. רב-אלוף ואלוף שנפטרו - בעת שירות פעיל, או שלא בעת שירות פעיל, ללא תלות במועד פרישתם מצה"ל ובנסיבות המוות.
ד. אזרח, לרבות אזרחית, שאינם נמנים עם כוחות המילואים, לפי החלטה מיוחדת של שר הביטחון.
ה. מקל"ן - חייל צה"ל שהרב הצבאי הראשי הכריז עליו כחלל שמקום קבורתו לא נודע.
ו. עובד שירות הביטחון הכללי או עובד המוסד שנפלו בעת מילוי תפקידם.
ז. חניך בהכשרה קדם-צבאית הנערכת במסגרת צבאית, מועמד לשירות ביטחון שנפל במהלך פעילות הכנה לשירות ביחידה מובחרת הנערכת במסגרת צבאית, ושוחר שנפל במהלך פעילות צבאית שהיא חלק מההכשרה שהוא עבר במסגרת השוחרות, כפי שקבע מפקד הזרוע או החיל האחראי על השוחרות.
ח. חייל שנפגע במהלך שירותו, ששוחרר או שפוטר משירות ביטחון בהיותו מאושפז, ונפטר תוך כדי אשפוזו (לא כולל אשפוז יום) בתנאי שהאשפוז נמשך ברציפות מאז הפגיעה.
ט. אזרח שעוטר בעיטור הגבורה.
י. לוחם מחתרת שנפל בניכר לפני קום המדינה המובא לקבורה במדינת ישראל.
יא. נפל חייל בנסיבות כלשהן בשעת חירום, כמוגדר בפ"מ 38.0105 - ייקבר כמפורט בפ"מ 38.0105. עריכת לוויה וקבורתו של חלל כנ"ל, המועבר מבית קברות צבאי ארעי לבית קברות קבוע, לפי בחירת משפחת החלל, כמפורט בסעיף 3 להלן, תיעשה בהתאם לכללי הטקס המפורטים בפקודה זו.
יב. שוטר (בטקס לוויה משטרתי שייערך בהתאם להוראות משטרת ישראל).

מה שכן, הוא לא זכאי להלוויה צבאית מלאה עם כל סממני הכבוד:
ציטוט:
מוות בנסיבות שיש עמן קלון
42. סממני כבוד לצורך פקודה זו:
א. מודעות אבל במסע לוויה.
ב. משמר כבוד.
ג. ירי כבוד.
ד. זרים.
ה. כרית חלל.
ו. מכתב תנחומים מטעם הרמטכ"ל.
ז. הנצחה.
43. ראש אכ"א ראשי לקבוע, לאחר התייעצות עם הפרקליט הצבאי הראשי, כי מותו של חייל או של אזרח הזכאי לקבורה צבאית, כמפורט בסעיף 2 לעיל, הינו בנסיבות שיש עמן קלון. במקרים כאלו, יהיו לוויתו והטיפול על ידי צה"ל הכרוך במות החייל או האזרח ללא סממני כבוד.
44. קבע ראש אכ"א כי מות החייל או מות האזרח הינו בנסיבות שיש עמן קלון - יוצעו על ידי קצין העיר למשפחות הנפטר שתי אפשרויות לביצוע קבורה בנוכחות נושאי ארון וסגל הרבנות הצבאית, אך ללא כל סממני כבוד:
א. לוויה אזרחית.
ב. לוויה צבאית.
45. ניתן למסור למשפחה מכתב מטעם מפקדו של החייל המביע את השתתפות היחידה בצער המשפחה על מות החייל. אולם, לא תהיה במכתב כל התייחסות להתנהגות החייל הנפטר ולתפקודו ביחידה. כל זאת, לאחר קבלת אישור מקשל"ר-רמ"ד הנפגעים וקציני הערים לנוסח המכתב.
46. באחריות מקשל"ר-רמ"ד הנפגעים וקציני הערים ליידע בכתב את משהב"ט-מנהל היחידה להנצחת החייל, בדבר החלטת ראש אכ"א, כאמור בסעיף 43 לעיל.

מוות בנסיבות שיש עמן קלון הוא גם מקרה שבו חייל נהרג בזמן שביצע שוד מזויין או שרצח מישהו והתאבד. במקרה של עדן נתן זאדה, החייל העריק שביצע את הפיגוע בשפרעם, ראש אכ"א דאז, אלעזר שטרן, התייעץ עם הפצ"ר והציע למשפחה את שתי האופציות שבפ"מ והם בחרו בלוויה צבאית ללא סממני כבוד. בסופו של דבר בגלל לחץ משפחות שכולות שר הביטחון מופז לא אישר קבורה בחלקה צבאית והיה רעש ציבורי סביב העניין הזה.

אבל קצת פרופורציות- המקרה שעליו אנחנו דנים כעת הוא לא של מחבל יהודי שנהרג כשביצע פיגוע, לא של שודד או רוצח שנהרגו בזמן ביצוע פשע, אלא סך הכל של עריק שנהרג בתאונת טוסטוס. אמנם עריקות היא פשע שיש בו קלון ושהוא לא זכאי למטחי כבוד ושרא"לים במיל. ישאו את ארונו, אבל חוקי צה"ל קובעים שמגיע לו להיקבר בחלקה צבאית ולהיקרא חלל צה"ל.

אם לדעתכם צריך להפריד בין עריק שהשתולל בכביש לבין מי שרק שארי בשרו זוכים לקבל את עיטור הגבורה שלו - זה כבר דיון מוסרי וציבורי אחר.
ישן 29-06-2010, 14:20

בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "עד כמה שידוע לי, ואני ממש לא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ISHPUZ
עד כמה שידוע לי, ואני ממש לא משפטן, קלון הוא מושג יחסית אמורפי וקשה לכמת אותו לספר חוקים. זה גם מושג שהוא מוסרי יותר ממשפטי ומאוד תלוי בסיטואציה.
טירון שמשקר למפקד שלו יחטוף שבת, צוער שעושה את אותו דבר יודח מהקורס ותא"ל שמשקר למפקד שלו יודח מצה"ל בקלון.

לגבי עריקות - בגלל שזה כבר פלילי נראה לי שזו העילה לקלון שבשמו ניסו באכ"א למנוע קבורה צבאית מלאה.

ואת אותו יאיר ששון קוברים עכשיו בקבורה צבאית מלאה או בקבורה צבאית ללא סממני כבוד?
אני מנסה להבין על מה המשפחה מתלוננת, צה"ל מנע מהם קבורה צבאית לגמרי?
ואני גם מנסה להבין מה יש לצה"ל להפסיד מביצוע קבורה צבאית, זה קשור לפיצויים שהמשפחה תקבל?
ישן 29-06-2010, 15:43
  YHS YHS אינו מחובר  

אין הבדל בין עריק בארץ לעריק בחו"ל
בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי pisauron שמתחילה ב "[QUOTE=YHS]הרבה עריקים ברחו..."

(ה"טיפול" בו אינו רלבנטי לענין המעמד החוקי. פשוט, אי אפשר לשלוח לוכדי עריקים לגוואטמלה או צ'ילה)וראה לאן אתה מוביל זאת - על פי דעתך, מי שערק עדיין נחשב חייל. בוא נקצין עוד קצת. האיש העריק בן שישים ושבע וחי לו באמריקה, יש לו שני נכדים ( אחד מהם עלה לארץ ומשרת בצבא) והוא נהרג בתאונת דרכים במישיגן - הוא זכאי ללוייה צבאית?

(עוד הערה קטנה לאחר עריכה ומבלי להעליב - אני מיציתי את הדיון הזה).

נערך לאחרונה ע"י YHS בתאריך 29-06-2010 בשעה 15:46.
ישן 29-06-2010, 15:37
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "גם אם תכתוב 20 פעם, זה לא יהיה נכון"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YHS
גם אם תכתוב 20 פעם, זה לא יהיה נכון
עריק אינו חייל בצבא. זה שהצבא מחפש אותו לא הופך אותו לחייל בעת העריקות. הצבא מחפש גם את אלה שעדיין לא התגייסו ולא הגיעו לגיוס. אז מה? הם חיילים?
מה תגיד על אחד שערק, ברח לארה"ב ואחרי שנה בארה"ב נהרג בתאונת דרכים? הצבא יצטרך לממן את הטסת גופתו וקבורה צבאית?
אל תהיה כל כך נחרץ, כי אני לא בטוח שזה נכון.
חייל סדיר עריק לא נגרע מהסד"כ הצבאי, הוא עובר מה שנקרא "הצבה ללא פקודת הצבה" לרשימה מקובצת שנקראת ר"מ 6ב'. למרבה הציניות, שכניו לקלסר התיוק הם ר"מ 6א' (נעדרים) ור"מ 6ד' (שבויים).
מסופחים לר"מ 2 (חיילים במתקן אשפוז אזרחי) הם חיילים לכל דבר, לגבי מסופחים לר"מ 8 (דחיית שירות לעתודאים, הסדרניקים שחויילו וכד') אני לא כל כך בטוח, למרות שאפשר לשער שגם לגביהם יש לצבא איזו שהיא סמכות.
אם שמו את העריקים יחד עם השבויים והנעדרים, נראה לי שהם דווקא בסטאטוס שיותר קרוב לשייכות לצבא.
אני משוכנע שאם צה"ל רוצה להגדיר זאת כך במקרה מסוים, אז עריק שייך לצבא בתקופת עריקותו.

ואני חוזר לדוגמא של עדן-נתן זאדה, שהיה עריק בעת שביצע את הפיגוע בשפרעם ור.אכ"א בהתייעצות עם הפצ"ר נתן למשפחתו את האפשרות לבחור בלוויה צבאית ללא סממני כבוד.
ישן 30-06-2010, 11:05
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 82 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "צל"ש אולי לא, אבל [b]אתה[/b]..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן
צל"ש אולי לא, אבל אתה לא הבאת שום טענה שתסתור את טענות המשפחה, וטענה אחת שלהם בוודאי נכונה: זה שכאשר חייל נפקד מהשירות, לוקח שבועות עד שמישהו טורח לחפש אותו לא תקין לחלוטין. זה שלפעמים לא מספרים על זה למשפחה, כמו שהם טוענים שקרה במקרה שלהם, גם לא תקין. ומה אם באמת הוא היה נחטף או זרוק פצוע (ואז גוסס, ואז מת) באיזו תעלה? יוסיפון הביא למעלה סיפור אמיתי בסגנון. חבל שזה לא מטריד אותך.

הם יזמו קשר עם המפקדים? הם עשו ככל שביכולתם להחזירו לצבא?
לא אהבתי ההתנערות הזו מאחריות, ואת ההתעוררות הזו לפטריוטיות ומניפולציות רגשיות של האח בן ה-11 שמחזיק את המדים של אחיו המנוח ואומר שבעיניו אחיו תמיד היה חייל גיבור.
המשפחה לא יכולה להאשים את הצבא בהכל. קשה לי להאמין שחייל יכול להיות עריק לאורך זמן בלי שהמשפחה והסביבה תומכים בעריקות שלו ולא רק שלא עובדים במשותף עם הצבא אלא להיפך.
ישן 29-06-2010, 15:41
  YHS YHS אינו מחובר  

כמו שכתבתי מספר פעמים כאן
בתגובה להודעה מספר 76 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "..."

כל מקרה נבחן לגופו. חייל עריק לא נחשב כחייל בזמן עריקותו ולכן גם ה"דפוק". ראה גם את שאלתי לגבי פרק הזמן. אני מניח שבית המשפט במקרה זה היה "רחמן" כי פרק הזמן של עריקתו היה קצר. גם יכול בית המשפט להניח שהחייל גמר אומר לחזור לצבא ורק פרטים מסוימים עצרו בעדו. איני יודע מה הוא עשה בתקופת העריקות. אני מניח שאם תקופת עריקותו היתה ארוכה, והיה עובד במקום עבודה קבוע - בית המשפט היה נוטה לקבל את עמדת הצבא שהאיש אינו חייל.

ושוב, חוזר לתחילה - כל מקרה לגופו.

ישן 29-06-2010, 22:53
  FiReBall מנהל FiReBall אינו מחובר  
מנהל צו"ב

חבר מתאריך: 02.05.02
בכדי לפשט את העניין:
בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "לא הבנתי את השאלה. מדוע אני..."

ציטוט:
חוק שירות ביטחון (נוסח משולב), התשמ"ו-1986‏
‏פרק ג': שירות סדיר‏
‏18. זמן השירות לנעדר מן השירות (14)‏‏
(א) אדם שבתקופת שירותו הסדיר היה כלוא בשל עבירה על פי פסק דין של בית דין צבאי או של בית משפט אחר, או על פי פסק של קצין שיפוט בכיר, וכן אדם שנעדר מן השירות שלא כדין או שנעדר ברשות שהושגה בטענות כוזבות והורשע על כך כדין, ואם היתה לו זכות ערעור - לא ערער על ההרשעה או שערעורו על ההרשעה נדחה, אין רואים את תקופת כליאתו ואת תקופת העדרו לענין חישוב זמן השירות כתקופה שבה מילא חובת שירות סדיר, אלא אם כן הורה בית הדין הצבאי, בית המשפט או קצין השיפוט הבכיר הוראה אחרת.

(ב) לענין סעיף זה ולענין סעיף 31, יראו כתקופת כליאה תקופה שבה אדם -
(1) ריצה עונש מאסר או מחבוש בפועל;

(2) נשא עונש מאסר בעבודת שירות לפי חוק העונשין, התשל"ז-1977, או בעבודה צבאית לפי חוק השיפוט הצבאי, התשט"ו-1955;

(3) הוחזק במוסד סגור לפי סימן ז' לפרק ו' לחוק העונשין, התשל"ז-1977.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה עקוב אחרינו! תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה Facebook

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:38

הדף נוצר ב 0.15 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר