לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 25-07-2010, 21:53
  משתמש זכר oxcart oxcart אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.08
לחובבי ז'אנר הכדורים (פרסומת עצמית בזויה)

התלבטתי אם ואיפה לכתוב את מה שאני הולך לכתוב.. ובסוף הכרעתי שיאללה, נלך על זה. ובכן, בזמן האחרון אני מתעד בבלוג צנוע ממדים את חוויותי כאדם מהיישוב שלפתע נדבק במחלה המשונה, שהסימפטומים שלה הם נדודים מפה לשם ובחזרה וליקוט תחמושת נושנה שנותרה מוטלת על האדמה באתרי הקרבות הפזורים בישראל. לבלוג אפשר להיכנס פה.
אני לא מתיימר לגולל את ההיסטוריה של המקומות מעבר לקווים כלליים ביותר והפנייה למקורות אחרים. איני בקיא מספיק. אני מתמקד באיתור החפצים שנותרו שם (לא תמיד מדובר בכדורים) והדברים שאפשר ללמוד מהם. מה שנקרא בלעז - battlefield archeology. רק שכחובב זוטר ומתחיל אני נזהר מלהעניק לעצמי תואר שטרם הרווחתי.
התחלתי מחולות תל ברוך, מקום שבו שרצתי ועוד אשרוץ, ועדיין לא הספקתי לתאר קמצוץ מהדברים שאפשר לאתר שם. וכדי לא להיות מונוטוני דילגתי לאתרים בדרום. בהמשך אני מעוניין לפנות צפונה.
כאמור, היתה לי התלבטות אם להזכיר את הבלוג פה או בפורום צו"ב השכן. הכרעתי על פה, כי בכל זאת משקלה של ההיסטוריה גובר פה על משקל העיסוק בתחמושת ונשק.
ועוד שתי הערות אחרונות:
1. לכל החוששים - החפצים האלה אינם מוגדרים כעתיקות.
2. מי ששומע, מכיר, משער על מקום שבו מומלץ לבקר - יותר מאשמח לשמוע.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 25-07-2010, 22:45

בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "יופי של בלוג. חכה שלבני יגיע - הוא בכלל יחגוג..."

תודה! לבני הוא המנטור שבלעדיו לא הייתי יוצא למסע הנבירות הזה.
אין לי הסבר גיאולוגי לנס, אבל בתל ברוך הם פשוט משייטים להם על פני החול. בחורף הם נסחפים עם מי הגשמים לתוך ערוצים קטנים שנחצבים במורד הגבעות, ובקיץ הם נדחפים החוצה בשבילים שבהם נוסעים רכבי שטח. כל מה שצריך זו עין שמאומנת לקלוט את הצורה האופיינית של תרמיל או קליע בין כל הג'אנק שזרוק במקום, ואתה כמעט לא יכול לטייל שם בלי לחזור עם משהו. למעשה, הכדור הראשון שמצאתי היה היחיד שהיה קבור עמוק באדמה.
המחלה הגיעה אצלי לכזה מצב, שאפילו כשהצטרפתי כהורה מלווה לטיול כיתתי במקורות הירקון - אתר טיולים סטנדרטי ולגמרי לא אקזוטי - חזרתי עם תרמיל 0.303 ממלחמת העולם הראשונה, שבכלל צץ לו בחניון האוטובוסים!
בעיבדיס הם פשוט מונחים על האדמה, במקומות הספורים שטרם נחרשו. אגב, שם גם אפשר לראות קטע קטן של הביצורים המצריים המקוריים - דיפוני פח גלי ומסגרות עץ.
בגבעה 113, למשל, המצב בעייתי יותר: האיזור מעובד וחרוש. אז מצד אחד, בין התלמים והרגבים בוקעים להם תרמילים. מצד שני, הם מעוכים. אבל לא אומרים פיכס על אוכל.
ישן 26-07-2010, 21:06
  amitaikl amitaikl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי oxcart שמתחילה ב "לחובבי ז'אנר הכדורים (פרסומת עצמית בזויה)"

דבר ראשון: סחתיין! כתוב ישר, לעניין ומעניין!
דבר שני: אנא, אנא, אנא (כמו שאומר איך קוראים לו בגלי צה"ל בשעה 6 בערב) הפנה לבלוג שלך גם בפורום "צבא ובטחון". בטוחני כי רבים יתעניינו בו ואולי יפנו אותך לאתרים מעניינים.
דבר שלישי: ברצוני להפנות אותך לאשכול הזה בפורום "צבא ובטחון". במסגרת השרשור הבלתי נגמר של "ביצורי המאורעות" ביקרתי בדרדרה. כמו התרמילים שמתגלגלת במקום מדהימה: הן הכמות והן המגוון
דבר רביעי: שוב סחתיין
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 26-07-2010, 21:12

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי amitaikl שמתחילה ב "דבר ראשון: סחתיין! כתוב ישר,..."

ראשית - תודה!
שנית - אני מכיר את האשכול, המבחר שהוצג שם בהחלט מעורר קנאה, ולכן דרדרה בהחלט על הכוונת. אני בשלב המחקר - למדתי מהניסיון שכדאי מאוד ללמוד את מפות הקרב, ולהגיע כשאתה סגור על השטח ויודע מי ישב איפה. השלב הבא מסובך יותר: לשכנע את הבנים שלי להצטרף אליי.
שלישית - כפי שכתבתי, התלבטתי איפה לכתוב. אני מחבב מאוד את הפורום השכן, ואף תורם בו פה ושם. מאידך, יש בו כמה פעילים אגרסיביים מאוד ואין לי חשק ו/או תעצומות נפש להתכתש איתם.

** עריכה **
אגב, שמת לב שתרמיל מס' 1 שלך באשכול ההוא זהה כמעט לחלוטין לתרמיל ה"באזה" שמצאתי בעיבדיס - פרט לאותיות PS (אצלך) מול Z (אצלי), וכדור 7 זהה לחלוטין? בטוח אפשר להפיק מזה לקח מעניין כלשהו על המערך הלוגיסטי של צה"ל הצעיר - אותה אצוות תחמושת הגיעה לשני קצוות המערכה בצפון ובדרום.

נערך לאחרונה ע"י oxcart בתאריך 26-07-2010 בשעה 21:18.
ישן 02-08-2010, 17:16
  עמי60 עמי60 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.09.05
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי oxcart שמתחילה ב "ראשית - תודה! שנית - אני מכיר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי oxcart
ראשית - תודה!
שנית - אני מכיר את האשכול, המבחר שהוצג שם בהחלט מעורר קנאה, ולכן דרדרה בהחלט על הכוונת. אני בשלב המחקר - למדתי מהניסיון שכדאי מאוד ללמוד את מפות הקרב, ולהגיע כשאתה סגור על השטח ויודע מי ישב איפה. השלב הבא מסובך יותר: לשכנע את הבנים שלי להצטרף אליי.
שלישית - כפי שכתבתי, התלבטתי איפה לכתוב. אני מחבב מאוד את הפורום השכן, ואף תורם בו פה ושם. מאידך, יש בו כמה פעילים אגרסיביים מאוד ואין לי חשק ו/או תעצומות נפש להתכתש איתם.

** עריכה **
אגב, שמת לב שתרמיל מס' 1 שלך באשכול ההוא זהה כמעט לחלוטין לתרמיל ה"באזה" שמצאתי בעיבדיס - פרט לאותיות PS (אצלך) מול Z (אצלי), וכדור 7 זהה לחלוטין? בטוח אפשר להפיק מזה לקח מעניין כלשהו על המערך הלוגיסטי של צה"ל הצעיר - אותה אצוות תחמושת הגיעה לשני קצוות המערכה בצפון ובדרום.

כמוני כמוך בהקשר לפורום השכן , פה הרבה יותר נעים אולי בגלל שהמנהל הוא מינוי פוליטי
שקולותינו דרושים לו להמשיך ולהבחר ...
ובהקשר למוסקט , ב WW1 כבר לא השתמשו במוסקטים . ראה קישור לאוסף רובים
שהיו בשימוש הצבא הטורקי . שים לב לספרות בערבית על לוח השנתות , הרובים יוצרו
עבור הטורקים לפני שאתא טורק עלה לשלטון .

הזהר מנפלים כשאתה משוטט בשדות הקרב , כשאלוהים רוצה אז גם מטאטא יורה ...

http://www.google.co.il/imgres?imgu...wD5DQjAfmuoHDBA

נערך לאחרונה ע"י עמי60 בתאריך 02-08-2010 בשעה 17:26. סיבה: תוספת
ישן 30-07-2010, 13:13
צלמית המשתמש של DZZ
  DZZ DZZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.06.07
תודה, תודה על הזכרונות שעוררת אצלי
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי oxcart שמתחילה ב "לחובבי ז'אנר הכדורים (פרסומת עצמית בזויה)"

ישנו (או לפחות היה פעם) מקום בשולי רעננה, שבפי המקומיים נקרא "הבקעה הקטנה". זהו שקע בעומק של כשלושה מטר, רוחב של כשבעה מטר ואורך של כמה עשרות מטרים, שהיה באיזור השדות המעובדים שבין הבתים הדרומיים של רחוב פרדס משותף, לבין הפרדסים שניטעו במקביל לרחוב ובמרחק כ-150 מטר מהם. אני משער שזו היתה מחפורת שנבנתה ע"י התורכים, ואח"כ שימשה גם כמקום אימונים ועמדה קדמית של ההגנה, ולימים נזנחה. שרצתי שם בילדותי, בשנות הששים, כאשר רחוב פרדס משותף היה עדיין שביל עפר לא סלול, הפרדסים עדיין היו מקור פרנסה חשוב, והתנים באו עד לחצרות הקיצוניים של המושבה (כיום עיר), לגנוב קצת שאריות אוכל, ולשיר לנו סרנדות.
באותה עמדה מצאנו כדורים לרוב, מסוגים וגדלים שונים, קליפים של קרבין M-1 עם כדורי 0.30 אמריקאיים, כדורי 0.303 בריטים, 9 מ"מ, פאוצ'ים במצבי ריקבון שונים, מטענים לאקדחי מאוזר 7.65 מ"מ ורובי מאוזר 7.92 מ"מ והרבה כדורי מוסקט תורכיים ישנים, לא רק בעמדה, אלה בשדות שמסביב, במקום שהמחרשה הייתה מעלה אותם על פני השטח. חלק מן התחמושת הייתה שלמה לחלוטין, וחלקה - תרמילים בלבד. היו כדורים ממלחמת העולם הראשונה שפרקנו, והקורדיט שבפנים, אמנם "הזיע" והראה סימני התפרקות, אך עדיין בער היטב, והפיקות התפוצצו בקול נפץ גדול.
רוב המציאות האלה כבר אינן ברשותי, אך עדיין יש לי כמה דוגמאות.
ישן 02-08-2010, 10:16
  לבני מנהל לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
יצא לי לחקור קצת בנושא...
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי oxcart שמתחילה ב "הנפילה המפורסמת ביותר של אותם..."

מסתבר שבתקופת ששת הימים ספג עורף המדינה לא מעט פגיעות ובעיקר על ידי מטוסי קרב !
עם זאת, ההד התקשורתי של אותם מקרים כנראה לא עמד בפרופורציה ביחס אליהם וזה דבר מעניין מאוד כשלעצמו...היכל להיות שזה מעיד דבר מה על עצמינו?.. לא יודע ולא נעסוק בכך כאן בפורום....

הנה דוגמא לחלק מן המקרים בהם ספג העורף תקיפות מצד כוחות ערב:

- הטופולב 16 העיראקי אשר המריא ועשה את כל הדרך עד לארץ, חדר לתחום המדינה בגובה נמוך וביצע יעף הפצצה מתמשך אשר נמשך מאיזור אליכין מערבה לנתנייה ובדרכו חזרה הופל רק באיזור מחנה עמוס/כביש הסרגל (שריד ממנו מוצג במוזיאון חיל האוויר). לציין כי מרבית אם לא כל הפצצות שהטיל המטוס הנ"ל לא התפוצצו היות והמרעומים לא הספיקו להדרך בגלל גובה ההטלה.

- מטוסי "האנטר" ירדניים חצו את הגבול וביצעו יעף "ריקוט" על בסיס סירקין אשר היה בסיס תעופה פעיל באותן שנים, ביעף הזה נפגע לפחות מטוס "נורד" אחד של חיל האוויר אשר חנה על המסלול.

- מטוסים ירדניים ("האנטרים") פגעו באמצעות רקטות במפעל התרופות "אביק" בנתנייה.

- מטוסי "האנטר" ירדניים ביצעו יעף ושיגור רקטות באיזור רעננה (זה נודע לי רק בחודש שעבר)!!!

- פגזי ארטילריה ירדניים נפלו לאורך כל איזור השרון החל מאיזור צומת קסם של ימינו, דרך כ"ס - רעננה ועד לפחות איזור כפר הס (אלו האתרים בהם נמצאו בשנים האחרונות נפלים), כמובן גם באיזור צפון תל אביב והנפילה המדוברת בלב העיר - ככר מסריק.

והיו עוד.....

בפורום צו"ב קיים אשכול מעניין מאוד בו מתואר סיפור הטופולב העיראקי אך עקב בעייה במנגנון החיפוש אינני מצליח להביא קישור אליו לכאן.....

ישן 02-08-2010, 16:01

בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "יצא לי לחקור קצת בנושא..."

אני מכיר את סיפורו של הטופולב מעדותו של אבי, שהיה אז מילואימניק צעיר במגדל הפיקוח של בסיס רמת דוד. המטוס הופל במקביל הן ע"י ירי נ"מ מאסיבי מידי כל מי שהחזיק משהו יורה בסביבה, והן ע"י מיראז' שהוזנק מרמת דוד ויירט את המפציץ (שכחתי את שמו של הטייס, הוא אחד מהידועים) כשקשה לדעת למי לייחס את ההפלה בלעדית, אם בכלל זה אפשרי. למרבה ביש המזל, הטופולב הפגוע התרסק על נקודת איסוף וחיול של מילואימניקים - בדומה לאסון בכפר גלעדי - והרג כמה מהם. אבל זה לא נגמר כאן. צוות יחס"פ שהגיע לטפל בשברי המטוס פוצץ בטעות פצצה שעדיין היתה בביטנו - ועוד כמה מהם נהרגו. עד כאן מסיפורו של אבי, אם זה לא מתאים לעובדות ההיסטוריות - אוכיח אותו עוד היום במילים קשות.
ישן 07-08-2010, 08:12
צלמית המשתמש של DIDIN
  DIDIN DIDIN אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.11.07
מבשלות הבירה
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי DZZ שמתחילה ב "ההפצצה על מבשלות הבירה היתה בכותרות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי DZZ
זה היה הטופולב 16 העיראקי שחדר לארץ, טעה בניווט וחשב שמפעלי הבירה הם מתקני הזיקוק בחיפה.
המטוס שוטט לו זמן מה עד שהופל ע"י הנ"מ באיזור שדה התעופה במגידו.

באשר להנטרים הירדניים - ראיתי אותם חולפים בגובה נמוך מעל לשכונת אלי כהן בפאתי כפר סבא, בעת ששכבתי על גג של בניין שם וצפיתי בכיבוש קלקיליה הסמוכה. באותו זמן הסתובב באיזור זוג מיסטרים שריקטו את קלקיליה, אך הם לא התייחסו להנטרים.

הסיבה שאותו טייס כנראה טעה בין הלבניות של בז"ן לבין מבשלת הבירה,הייתה כי על גג בית החרושת (בירה אביר) היה מוצב בקבוק בירה ענקי ,
אנחנו כילדים כל הזמן תהינו מה נמצא בתוך ה"בקבוק , הנ"ל- חלק אמרו - הבירה שמייצרים, חלק אמרו מנהל בית החרושת.

אפרופו , לא מזמן ראיתי סרט על ההסוואות שהכין מונטגומרי בקרב אל עלמיין (טנקים , תותחים ואוניות מגומי).
אולי כדאי לפתוח שירשור בנושא.
ישן 03-08-2010, 09:17
צלמית המשתמש של DZZ
  DZZ DZZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.06.07
עם ירדני הזקן היו לי הרבה שיחות
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "ואכן על אותו אדם מדובר!!!"

בין כשהיה שתוי ובין כשהיה שיכור, ואף פעם לא שמעת ממנו את אותו סיפור פעמיים! יש סיפורים ששמעתי ממנו בארבע-חמש גרסאות שונות, ובניסיון לאמת עובדות עם אשתו עטרה, בד"כ הייתה עולה גירסה נוספת. קצת קשה להבדיל בין מציאות לדמיון, אך האיש היה ללא ספק פעיל בהרבה תחומים, ויש לשער שיש מידה של אמת בסיפוריו. בכל אופן - הבית המפואר שבנה, הלך והוזנח עם השנים, בעודו גר בו עם משפחתו, וכיום הוא כבר איננו. אין לי מושג אם מישהו חפר בחצר שלו. אני רק זוכר את העץ הענק, שבין שלושת גזעיו האדירים הוא בנה משטח עם בית עץ קטן, ומתחת לעץ היו ערימות של ספרים ישנים שהיו זרוקים שם. היו שם כמה ספסלים שמדי פעם שימשו לכנסים "סודיים" של פעילי ימין קיצוניים למיניהם.
ישן 06-08-2010, 17:45

וידוא הריגה: אכן, יש שם דברים
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי DZZ שמתחילה ב "עם ירדני הזקן היו לי הרבה שיחות"

בבוקר חם זוועה בשנת תש"ע עלינו, אב ובנו, על הסוס המשפחתי החבוט ויצאנו לרחוב פרדס משותף ברעננה. חנינו במגרש של בית הקפה "מקום בלב", וצעדנו מערבה. לא חלפו כמה עשרות מטרים בודדים, והילד פורץ בזעקות שמחה (שנשמעו לי, בהתחלה, כזעקותיו של מישהו שדרך על צפע עצבני). מסתבר שהוא הרים מצידי הדרך את הדבר הזה:
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
(תרמיל נקור 0.303, תוצרת מפעל קינגז-נורטון, 1917)
ההמשך היה פחות מוצלח. זיהינו את עץ האזדרכת, זיהינו גם את תוואי החפירה העתיקה. אבל השטח כולו נמצא במצב well done אחרי שריפת קוצים שפקדה אותו לא מזמן. לכן השכבה החיצונית של האדמה הפכה לנוקשה ולא ידידותית לתרמיליסט. מיוזעים ונוזלים חזרנו למכונית כשהשלל, חוץ מהתרמיל, כולל 30 אגורות מסוף תקופת המערך התיכונה ואת הדבר הבא - הוכחה ארכיאולוגית חד משמעית, שפעם היו ברעננה לא רק וילות של דרום אפריקאים אלא גם חקלאים.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
בדרך כלל הייתי אומר - לא נורא, נבוא שוב בחורף כאשר הגשמים יעבדו קצת. אך נדמה לי שעד החורף המקום יהפוך לאתר בנייה אחד גדול.

נערך לאחרונה ע"י oxcart בתאריך 06-08-2010 בשעה 17:50.
ישן 07-08-2010, 12:52
תחמושת בע"מ

עוד פיסת מידע...
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי oxcart שמתחילה ב "ואחרי חפירה וירטואלית.."

בסמוך ל"פינה" הדרום מערבית של צומת רעננה (מרכז) נמצא לפני כמה שנים טובות מערום של פגזי ארטילריה (כ 75 מ"מ למיטב זכרוני), המערום נחשף במהלך עבודות לפיתוח הצומת, פרט לכך גם נמצא באיזור רימון "מיילס" 23 (ולא 36)......
במצב שלם אשר הושמד ביחד עם אותו מערום פגזים על ידי חבלני המשטרה.
פרט לכך, תצלומי אויר מתחילת המאה ה 20 מלמדים על כמות רבה במיוחד של ביצורים ותעלות חי"ר תורכיים ממש באותו איזור.

ואם כבר... אולי DZZ יוכל ויאות להאיר את עינינו בדבר המבנים הישנים אשר נראים לפחות משנות השלושים/ארבעים של המאה הקודמת אשר ניצבים עדיין בסמוך לאותה פינה של הצומת?..
אם נוסעים על רחוב אחוזה לכוון צומת רעננה, ניתן להבחין בהם בקלות ממש בסמוך לצומת מצד ימין....
לא רחוק מהיכן שניצבה פעם ה"עמדה המזרחית" שלא נותר ממנה אלא שלט כחול...

מעניין...

ישן 09-10-2010, 16:43
תחמושת בע"מ

הקפצה לטובת עדכון קטן...
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי oxcart שמתחילה ב "וידוא הריגה: אכן, יש שם דברים"

לפני כשעתיים שבתי מאותו איזור...
ניצלתי את שעות אחה"צ שנותרו ובלווי ביתי הגענו למקום...
שוטטות של כעשרים דקות לא הניבה אמנם תוצאות רצויות בתחום התרמילים אך על פניו נראה כי לאחר הגשם הראשון האדמה השחורה די "נוקתה" מה שעשוי לסייע על החיפושים ובטרם תעלה שם צמחייה חדשה..

וכנראה שבאמת מדובר באותו המקום ולו בזכות האלמנטים הבאים שמצאנו שם...

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

המגל הוא ללא ספק אותו מגל שמצאת אתה (הוא שבור במרכזו) אך הגדלנו אנו לעשות במצאינו גם את הקלשון!....
ללא ספק ע"פ מצב המתכת שניהם בני כמה עשרות שנים ...

צריך לתת לשם גיחה נוספת בקרוב...

ישן 06-08-2010, 16:29
  broadaxe broadaxe אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.04.07
זה נכון, יש לי קצת כדורים עתיקים שנמצאו באזור
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי עמי60 שמתחילה ב "נראה לי שפורום בריאות הנפש יותר מתאים להודעתך מאשר הפורום הנוכחי....ועכשיו ברצינות"

והם בוודאות של נטען-לוע (אם כי לא באחריות מתקופת מלחמות נפוליאון), לפי זנב העופרת שנותר בהם מהיציקה. היוצק לא הספיק לחתוך או לקרצף אותם - לפעמים בתבנית היציקה היה משולב קאטר לחיתוך הזנב. ד"א על עופרת עתיקה מצטברת פאטינה לבנה שהיא אינדיקציה חד-משמעית לגיל, אבל יש להזהר שבעתיים כי היא רעילה יותר מהעופרת עצמה.
מבחינת שימוש היסטורי בנטעני-לוע, בארץ-ישראל שבשלהי התקופה העות'מאנית היתה מחוז נידח וחשוך טכנולוגיה היה שימוש מאוחר בכאלו, במקביל לכלי ירי נטעני-מכנס. יש צילומים של יהודים קווקזים (בארץ) משתמשים באקדחי קובור (אקדח נטען-לוע טיפוסי של איזור הים השחור) שהביאו איתם, בשנות השלושים. לדברי שאוקי שהין, הגאנסמית' האמיתי האחרון שנותר, בשנות הארבעים עדיין השתמשו לציד כפריים עניים בגליל ברובים נטעני-לוע ואת התחמושת הכינו לבד, בכפר.

קובור מעוטר בכסף

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://photos.liveauctioneers.com/houses/auctionsimperial/20679/0170_1_lg.jpg]

רובה ציד נטען-לוע כפול קנה, אנגלי/בלגי טיפוסי (וגם העתקים שלו) שהיה פופולרי בא"י

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.cowanauctions.com/images/tee7386.jpg]

נערך לאחרונה ע"י broadaxe בתאריך 06-08-2010 בשעה 16:34.
ישן 11-03-2011, 21:21
תחמושת בע"מ

פריטים המשתייכים לתחמושת ה 75 מ"מ הנם נפוצים מאוד בארץ....
בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי oxcart שמתחילה ב "הממ.. הייתכן שזה בכלל QF18..."

כשכוונתי כמובן לקלעי ארטילריה/הוביצר המשוייכים לתקופת מלחמת העולם הראשונה ועד לשנות הארבעים (מלחמת השחרור)....
קנים בקוטר הזה היו מאוד נפוצים כאן בקרב הצבאות הלוחמים ועד היום נמצאים שכאלה בתדירות גבוהה למדי בעיקר בשטחים חקלאיים בעת החריש וכו'...
קלעי שרפנל נמצאים לא אחת במצב שלם למדי היות וההפלטה של מטען הכדוריות מתבצעת דרך חלקו הקדמי של הקלע לאחר העפת המרעום, מה שיפה בקלע שנמצא בתל ברוך הוא שטבעת הנחושת שנחרצת בסלילי הקנה בעת הירי, נותרה בשלימותה כשבחלק גדול מהמקרים היא נקרעת מהגוף.
הבעייה עם התחמושת הזו היא בעובדה שעקב מצב מעטפת הקלעים שהוא לרוב חלוד, לא ניתן לקבל אינדיקצייה מה תכולתם שעשוייה להיות החל מחנ"מ דרך שרפנל, זרחן ואף תאורה (חלק מדגמי קלעי התאורה מאותה תקופה פעלו בדומה לתחמושת השרפנל הווה אומר, הפלטה מקדימה ולא מהבסיס כמו היום).....

במקרה של הקלע מתל ברוך, הסבירות כי מדובר בתחמושת זרחן היא יחסית נמוכה כשהמרעום חסר אולם עקב הבוץ שכיסה את החלק הקדמי שלו היה חשש כי מה שנמצא שם זה שרידי מרעום בלבד, מצב שנחשב לבעייתי מאוד ומסוכן מאוד!!!

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 11-03-2011 בשעה 21:23.
ישן 12-03-2011, 20:10
תחמושת בע"מ

האם הכוונה היא לפגז או לרימון רובה?...
בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "לפגז רסיק אויר שגופו החיצוני..."

בתקופת מלחמת העולם הראשונה נעשה שימוש מאסיבי ברימוני רובה בעלי מעטפת מחורצת קוביות שמראה חלק מהם עשוי להזכיר קלע (בקוטר קטן יחסית מן הסתם)...
אני אישית לא מכיר קלעי פגזים בעלי מעטפת מחורצת מן התקופה המדוברת....

דוגמא לרימון רובה רוסי (שהווה מודל לנסיון לייצור רימונים דומים על ידי התע"ש המחתרתי בשעתו)....

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://operatorchan.org/k/src/k268656_Russian%20WW2%20grenade%20Djakonov%2040.6mm%20rifle%20grenade.jpg]

ורימון רובה בריטי מס' 20 שכ 20 שכמותו נמצאו לפני כשלוש שנים באיזור איו"ש במהלך עבודות עפר:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://warrelics.eu/forum/military_photos/ww1-allies-great-britain-france-usa-etc-1914-1918/79112d1264262525-british-wwi-no-20-grenade-wwi-no20-pict2292.jpg]

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 19:34

הדף נוצר ב 0.29 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר