לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה --לשאלות בנושאי טלוויזיות, מערכות קולנוע ביתי, הגברה וסאונד - אנא פנו לפורום אודיו וקולנוע ביתי -- www.fresh.co.il/f=103 תגיות פורום: פורום אלקטרוניקה - פורום חשמל - שאלות בנושאי אלקטרוניקה - תכנון מעגלים - מעגלים מודפסים - פיתוח אלקטרוני - תכנון PCB - בקרים למנועים - תאורת לדים - תכנון דימר - מודינג - Arduino - מיקרו בקרים - שליטה על תאורה - שלט רחוק - משדר FM - תאורת LED - פתרון שאלות בחשמל - אלקטרוניקה תקבילית חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תחביבים > חשמל ואלקטרוניקה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 01-08-2010, 19:36
  משתמש זכר dorM dorM אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 26.07.08
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Elim שמתחילה ב "איזה הבדל בדיוק אתה רואה..."

ציטוט:
איזה הבדל בדיוק אתה רואה (במילים שלך) בין "מה אני לא מרשה" ו "מה אני כן מרשה" ?

לדוגמא במימוש של BJT אז כל הזמן "נבדק" אם המתח על הנגד עולה מעל המותר (שאז מסיקים צריכת זרם מוגזמת), מה שגורם להגבלת הזרם.
בדוגמא שהבאתי (אכן עקומה אבל לא ידעתי להציג טובה יותר) ניסיתי לבטא את הרעיון שבו אני מקצה כמות זרם מסוימת והמעגל יכול להזין את עצמו מהמקור שאליו הקצתי.

ציטוט:
לא בשיטה ישירה (עם LM317 ונגד למשל)

הכוונה נגד טורי בין ה-LM למעגל? הנצילות לא תירד משמעותית...?

ציטוט:
מעגל ההגבלה הזה מתבסס על יכולת דחיפת הזרם המוגבלת של השערים ועל ה duty cycle. אחד החסרונות שלו (אחד מרבים) הוא יצירת ripple ביציאה.

כן כמובן, רק ניסיתי לבטא רעיון.
אפשר ליישם את זה לפני מייצבי ה-AC2DC (איפה שמתקבל מתח AC),
ואפשר גם אחרי המייצב הראשי (כי הרי שכשמשתמשים במגביל זרם, אז לפעמים חלקים שונים במעגל ייצטרכו הגבלת זרם שונה).
בכל מקרה ה-ripple לא משנה כי אמור להיות מייצב אחרי הקבל ההוא.
אני זוכר שכתבת שלקבלים גדולים יש השראות גדולה מה שמונע מהמעגל לקחת מהם הרבה זרם,
אפשר להיעזר ברעיון הזה ולממש מגביל זרם בעזרת קבל בלבד (או משהו קרוב)?

נערך לאחרונה ע"י dorM בתאריך 01-08-2010 בשעה 19:54.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 01-08-2010, 23:47
  Elim Elim אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.10.07
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי dorM שמתחילה ב "[QUOTE]איזה הבדל בדיוק אתה..."

אתה מתמחה בטבחות ? איך נכנסה השראות הקבלים האלקטרוליטיים לסלט ? ההשראות מונעת משיכת זרם בתדר גבוה בלבד. אין לה השפעה על זרם ה DC.
בכל מקרה, מבחינת גרף המתח/זרם, כל מגבל זרם יוציא את מתח המוצא הנקוב עד שתגיע לסף הזרם שהוא "מרשה/לא מרשה" ואז מתח המוצא יתחיל לרדת.
אם אתה חושב לשים מיצב אחרי מגבל הזרם - בכל מקרה לא תקבל נצילות גבוהה.
אופן המימוש הרצוי תלוי בגודל הזרמים - בזרמים קטנים אין טעם במימוש של מעגלי PWM שכן הזרם שיתבזבז על מעגל המיתוג עצמו עלול לגרום לכך שהנצילות תהיה נמוכה יותר ממעגל יצוב והגבלה לינארי.
לא מכיר מימוש של מגבל זרם ע"י קבל בלבד. אם תמצא משהו כזה - רוץ לרשום על זה פטנט.

ישן 19-08-2010, 18:22
  משתמש זכר dorM dorM אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 26.07.08
מימוש שונה למגבל הזרם
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי dorM שמתחילה ב "נהוג להשתמש במגבל זרם מסוג שמקצה כמות מוגבלת של זרם?"

בסוף מצאתי מימוש, אמנם לא הרעיון שחשבתי עליו, אבל הוא ללא נגד sense (שזה המקום שאליו שאפתי):
המעגל יוזן ע"י קבל.
דגימת המתח על הקבל תיכנס לגוזר, ומשם למשווה. (להלן "מעגל הזיהוי")
מעגל הזיהוי יזהה ירידת מתח על הקבל שמבטא צריכת זרם מסוים (בהתאם לשיפוע אופיין Vc כפונקציית הזמן), ובעזרת המשווה יסגור את ה-FET.

הבעיה שלא ניתן לבצע את הדגימה על קבל שמחובר ישירות למקור המתח, כי אז בדר"כ המתח על הקבל לא ייפול כצפוי...

לכן הדרך היחידה שאני רואה כרגע זה לבצע החלפה בין קבלים, שהאחד נטען ממקור המתח, בזמן שהשני מזין את המעגל.

אבל הבנתי שיש לזה לפחות חסרון אחד: הזרם להגבלה יכול להשתנות משמעותית בגלל אי-דיוק של ערכי הקבל (לדוגמא ערך קבל יכול לסטות 10% מהערך הנקוב).
חסרון נוסף אפשרי זה אולי צריכת הספק גדולה מידי, אולי אפילו יותר ממעגל עם נגד (זה משהו שאני לא יודע אם הוא נכון, משהו שצריך לבדוק...)

הרעיון שהצגתי קודם "ע"י קבל בלבד" זה לא בדיוק הכוונה שלי, הייתי צריך להוריד את המילה "בלבד".
התכוונתי לרעיון דומה למה שהצגתי עכשיו.
בנוגע לזה שקבל מונע לקיחת זרם בתדר גבוה - זה בעצם אחד הרעיונות למניעת לקיחת זרם כדי להפוך את המגבל ליותר "אידיאלי" (כי הרי במעגל עם משוב, ייקח זמן עד שהמשוב יגיב למעגל שמעמיס באופן ריגעי את הקבל ולוקח ממנו הרבה זרם).
אבל מצד שני אולי זה רעיון לא טוב, כי לפעמים המעגל צריך לקחת זרם גבוה באופן ריגעי כאשר מדליקים אותו...

תודה בכל זאת
ישן 20-08-2010, 11:56
  Elim Elim אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.10.07
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי dorM שמתחילה ב "מימוש שונה למגבל הזרם"

מימוש בעיתי ביותר, מסובך למדי (מבחינת כמות הרכיבים) ולא אמין במיוחד.
לרוב, הפתרון הפשוט ביותר הוא גם הטוב ביותר (והחוכמה היא למצוא פתרון פשוט שפועל היטב - לא איך לסבך את המעגל שלא לצורך). אם הבעיה היא צריכת ההספק - שים נגד עם ערך כזה שבזרם מקסימלי יפול עליו 7mV ובעזרת מגבר של פי 100 דחוף טרנזיסטור רגיל שיגביל את הזרם.
הפתרון שלך מצריך מעגלי מיתוג (שבהם, גם אם תשתמש בטרנזיסטורים עם RDS ON נמוך במיוחד - עדיין תבזבז יותר הספק מהמעגל הפשוט), מעגל זיהוי מסובך ולא אמין (לגוזר יש בעיה של חוסר עמידות לרעש) ומעגל בקרה בעיתי (כדי לזהות שיפוע מסויים באופן אמין צריך מדידה לאורך זמן - מה שגורם להשהיה - מה שעלול לגרום לתנודות).
דעתי הפרטית היא שהמעגל הזה טוב רק כתרגיל מחשבתי. כמעגל מעשי מדובר בשטות מוחלטת.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 04:49

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר