לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 31-07-2010, 21:04
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
משבר אידיאולוגי- אנחנו והזהות היהודית שלנו

רציתי לשתף אותכם במשבר אידיאולוגי שפקד אותי לא מזמן, הנוגע לקשר של הנוער שלנו לזהות היהודית שלנו. במסגרת קורס המפקדים שהשתתפתי בו, לקחו אותנו ל"מסע ישראלי" של "מבראשית". במהלך המסע, דיברנו, חבר'ה דתיים וחילוניים, על הקשר שלנו ליהדות, לתנ"ך, לארץ ולירושלים, אז והיום. רוב החבר'ה אמרו שהם מרגישים מאוד קשורים לזהות היהודית שלהם, גם אם לא במובן הדתי, ושחשוב להם שהם וילדיהם יכירו את המסורת היהודית ואת ההיסטוריה שלה, וצר להם על כך שהם היום לא יודעים זאת מספיק.
לקראת סוף המסע, עשינו את השבת בירושלים, והתכנון היה לעשות את קבלת שבת בכותל, יחד עם פרויקט "תגלית". תחילת הערב הייתה מצוינת, כאשר שרנו ורקדנו ליד ביה"כ החורבה עם אנשי תגלית ועם כל עוברי האורח שהיו לידנו. היה מרגש ויפה.
כשירדנו לכותל, נתנו לנו זמן להתפלל ולהסתובב. אחרי שהסתובבתי קצת, הלכתי להתפלל עם חבר חילוני, שרצה לראות מה זו תפילה בכותל. לאחר התפילה, עליתי חזרה אל הרחבה שמעל הכותל, להצטרף לשאר החבר'ה, וראיתי את כולם (כולל המפקדים) עסוקים בעיקר בלהרשים את הבנות של תגלית (דמיינו חבורה של חיילים מתארים באנגלית עילגת IM AN ISRAELI SOLDIER IN AN ELITE UNIT לחבורה של בנות אמריקאיות ותבינו פחות או יותר מה ראיתי שם). התיאורים הנרגשים אחרי היציאה שלנו מהכותל היו על תיאורי מעשים ומידות גודל של דברים אחרים מלבד הכותל...
אני בקושי יכולתי לראות את הדרך חזרה מרוב כעס. אחרי שבוע של הרצאות ודיבורים על קשר לזהות היהודית שלנו, ברגע שעומדת בחירה בין התחברות למורשת להתעסקות עם בנות, למה הבחירה כל כך ברורה מאליה לצד הרדוד? אני לגמרי מבין ומכבד אנשים שהכותל לא אומר להם כלום, ושלא מתעוררת בהם שום התרגשות בעומדם במקום זה. אבל מאדם רציני, שבאמת קשור (או רוצה להיות קשור) למורשת שלו, אני מצפה לנסות לחשוב על משמעות המקום הזה, על המשמעות שלו לעם שלנו, על איזו התרגשות הוא עורר בדורות הקודמים לנו, וכמה קשה נלחמנו כדי להגיע דווקא לכאן (דתיים וחילונים כאחד) כשהוא נמצא שם. ואיך הצפייה הזו התרסקה לקרשים, ברגע שניצבה מול כל האידיאל הזה נערה טובת מראה אחת.
אומר את האמת, כל אותו הלילה חשבתי לעצמי ולא הצלחתי למצוא תשובה לשאלות למה אני משרת בקרבי, למה אני יוצא לפיקוד, ולמה אני יוצא לקצונה. אני תמיד חשבתי שאני יוצא להגן על משהו שהוא מעבר לחיים שלי כאן, במובן הפשוט של לשרוד, שהיה נכון גם אם הייתי חייל אמריקאי בצבא ארה"ב. אני תמיד חשבתי שאני מתגייס כדי להגן על המשך קיומו של עם ישראל בארצו, וכדי להגן על המשך התהליך ההיסטורי האדיר (וגם האלוהי בעיני) של תחיית עמ"י בארצו, והסתבר לי שאוכלוסיה מייצגת, ויותר מכך- אוכלוסיה איכותית (שדרת הפיקוד של הצבא) מייצגת, לא חושבת על זה באמת (גם אם הם טוענים כך) ולא מנסים לממש את קיומם כאן בהקשר היסטורי או מורשתי, אלא בקשר הישרדותי בלבד. על זה, אמרתי לעצמי, אני לא מעוניין להגן. אם כך רוב העם חושב, על שרידה בלבד, מקומי אולי לא בפיקוד ובקצונה של הצבא. היה לי קשה לגלות שאנחנו בדיוק הנוער הרדוד שאנו מצטיירים שאנחנו, וכי כל התיאורים הלא מחמיאים של מעשינו בתקשורת לא משקרים ולא מפריזים, אלא מתארים אותנו נאמנה. ברגע שיש בחירה אצלנו בין אידיאל לבין רדידות, הבחירה שלנו חד משמעית.
כשדיברתי עם המשה"ד שלי על כל זה, הוא אמר לי משפט אחד: "אני מופתע ממהפתעה שלך".

אומר את האמת, על המשבר הזה התגברתי רק חלקית, ואני מקווה לברר אותו לעומק בהמשך דרכי בצבא.

מה אתם חושבים? יש משהו בתחושותי? אני מגזים מאוד בתגובה שלי (כמו שחברי אמרו לי כשדיברתי איתם על זה)? סתם חפרתי פה ונמאס לכם לקרוא את מה שאני כותב כי אתם רוצים לכתוב תגובה משלכם?

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

חזרה לפורום
ישן 31-07-2010, 22:56
צלמית המשתמש של OmriP
  משתמש זכר OmriP OmriP אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.03.06
שלח הודעה דרך ICQ אל OmriP שלח הודעה דרך MSN אל OmriP Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "משבר אידיאולוגי- אנחנו והזהות היהודית שלנו"

אני בהחלט מבין את הזעזוע שלך, ובהחלט גם לי זה חורה. אומנם עדיין לא הגעתי למערכת הצבאית - בקרוב מסיים שנת שירות, ולצבא אגיע בעוד ארבעה חודשים, אבל למרות שאני נתקל בתופעות כאלה לא מעט - מכיוונים שונים ומפתיעים - למרות זאת, ואולי דווקא בגלל - אני עדיין מרגיש שליחות. ושיש לי סיבה טובה ללכת לצבא, ולתרום את מה שאני יכול. למרות שאינני דתי, וכמו החבר'ה בקורס - אני לא מרגיש שאני יודע ומחובר מספיק למסורת - דווקא זה שאני מחובר דרך הרגליים (בשנה האחרונה טיילתי המון - אני מסיים שנת שירות בחוגי סיירות), על כל הרבדים שמשתמעים מכך - הצמחים, החיות, האבנים, וגם ההיסטוריה שלה, ששזורה בהכרח באופן בלתי ניתן להפרדה בהיסטוריה של העם שלנו.

זה, יחד עם עוד גורמים שלא רלוונטיים לדיון הנוכחי, מה שמניע אותי קדימה לתרום מה שאוכל, גם בצבא.

מעבר לזה, כדי להתעודד, אני הייתי שואל את עצמי - האם מה שראית הוא מדגם מייצג? אין לי תשובה לכך, אבל יכול להיות שדברים הם לא כפי שהם נראים, בהכרח...
Equipment: Nikon D50, Nikkor Dx 18-55mm, Nikon SB600, Nikkor 50 mm f/1.8, Tamron 18-250mm Canon PowerShot A95, Tiffen Filter Set, Minolta Dynax i7000, Minolta 28-85 mm, Σ 70-210 mm, and a few more glasses...

חזרה לפורום
ישן 03-08-2010, 10:27
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "משבר אידיאולוגי- אנחנו והזהות היהודית שלנו"

ומוסיף על קודמי - ברוך הבא למציאות. בזה הרגע גילית שלא כולם מקשה אחת, ומה שבשבילך הוא דרך חיים, בשבילם זה משהו שולי - קוריוז אם אתה רוצה. אם ההטרוגניות של העם היהודי הוא הפתעה בשבילך, אז טוב מאוד שקיבלת את ה"משבר" כבר עכשיו. אין בעובדה שגברים בשיא אונם עושים משהו שהוא אך טבעי לבני גילם, שום השלכה על נקודת המבט האישית שלהם לגבי ציונות או כל דבר אחר.
גם לא ברור לי מה אתה נפגע כל כך - הם לא התחילו עם בנות ברחבת הכותל, נכון? הם לא הפריעו לתפילה, נכון? אין פה שום חוסר כבוד - רק ציפיות לא ריאליות מבחינתך.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

חזרה לפורום
ישן 03-08-2010, 23:07
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "שיהיה ברור - אני נגד הצעד הזה שלהם."

לא היה לי ספק שאתה נגד זה.
מצד שני, מה שהשירות הראה לי הוא שאין באמת הבדל בין הדתיים לחילוניים בתחום הזה. ההבדל הוא רק ב"ווליום" שהחיזור הזה נעשה בו.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:40

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר