לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-08-2010, 12:55
  משתמש זכר oxcart oxcart אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.08
"מבצע מדינה" - עזרה בזיהוי נ"צ

במסגרת ענייניי הרגילים אני מנסה להתאפס על האיזור שבו נערך "מבצע מדינה", שהחל ב-13 במאי 1948 ובמסגרתו נכבשה כפר סבא הערבית. שדה הקרב הזה מעניין אותי מהסיבה הרגילה (קרי, איתור ממצאים) והן משום שכמות הנעדרים בו פשוט בלתי נתפסת בעיני - שישה חיילים וקצין . עד היום לא ברור מה אירע עם החבר'ה האלה. בתור החטטן המוסמך שאנוכי, אולי אמצא משהו?!
באתר של חטיבת אלכסנדרוני אפשר למצוא גם תצ"א של האיזור משנת 1944 ועליו שרטוט עם התנועות העיקריות של הכוחות, וגם מרשם קרב סכמטי. מכיוון ששני היישובים הגדולים באיזור, קליקיליה וכבר סבא היהודית, צמחו ללא הכר - אני מתקשה להלביש את הסכמה מ-1948 על המפה של היום.
והשאלה: האם מה שמסומן במרשם הקרב כ"נבי ימין" הוא מגנט הברסלבים של ימינו, המכונה "קבר בנימין"? כי זה ייתן לי סוף סוף איזשהו עוגן בשטח.
זו סכמת הקרב מאתר אלכסנדרוני. משום מה, היא "ממוזרחת" במקום להיות מוצפנת.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 20-08-2010, 14:05
  לבני מנהל לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
אז ככה....
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי oxcart שמתחילה ב ""מבצע מדינה" - עזרה בזיהוי נ"צ"

לא בטוח שאוכל לסייע לך אבל כמה נתונים מעניינים...
לפני כעשור, פנה אלי ידיד והציע לי לסייר באיזור אשר על פי דבריו שכן יישוב ערבי עד ל 1948 והוא ננטש ונהרס עד היסוד לאחר הרעשה ארטילרית כבדה מצד כוחותינו...
לדברי אותו ידיד במהלך סיור שהוא ביצע באיזור המדובר הוא מצא רסיסי פגזי שרפנל רבים...
היות ולא ממש צריך לשכנע אותי ל"מבצע" שכזה הסכמתי מייד ויצאנו לשטח בצהרי אחד מימי השישי...
אינני זוכר יותר מדי פרטים על טיב היישוב או הקרב אם בכלל התחולל שם אך אוכל לספר לך שנסענו מכוון צומת רעננה צפון מזרחה (היום יש שם מחלף חדש), חלפנו את תחנת הדלק שניצבת בנתיב הנגדי וברמזור הראשון בו ניתן פנינו שמאלה/צפונה...
למיטב זכרוני זו הפנייה לכוון רמת הכובש ושממנה ניתן לבסוף להגיע לטירה....
לאחר נסיעה של מס' קילומטרים ניתן להבחין בשולי הכביש מצד ימין בשרידי מבנה עתיק הבנוי מאבני כורכר שמה שלמעשה נותר ממנו זה מה שנראה כשער/קשת אבנים, שם החנינו את הרכב וחצינו את הכביש לכוון מערב לעבר שטח שיש בו מאגר מים (אני חושב שאפילו היו שם צבי מים)...
בשלב מסויים לאחר הליכה של כ 400 מטר מהכביש נכנסנו לחורשת אקליפטוסים ושם התחלנו לחפש...

אני זוכר שאחד הדברים המעניינים שמשך את תשומת ליבי היתה כמות גדולה של גושי/שברי זכוכית ושרידי מבנים ערביים...
הייתכן כי היה במקום כפר ערבי ובו מפעל לזכוכית?...
היות ומדובר היה ביום חם במיוחד (כמה נשמע מוכר).... סיירנו במקום כחצי שעה בלבד וחזרנו לרכב....
הממצא היחידי שמצאתי שם היה כדור מאוזר מ 1917.....

קבענו לחזור למקום הזה בשנית אך כבר חלפו מאז לא מעט שנים....

מעניין...

ישן 20-08-2010, 15:24

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "מבחינת הנוף ומראה המקום זה כנראה זה...."

אקרא שוב מה כותבים החברים (גם כן חברים) מ"זוכרות". אין ספק שהכפר הקטן ננטש סופית באפריל 1948. השאלה באיזה נסיבות. ייתכן שהוא נכתש בשנותיה הראשונות של המדינה, כפי שהתרחש בכמה מקומות - שחלקם הפכו אפילו למטרות אימון להפצצה. לא נעים. בכל מקרה, כשתתחיל שנת הלימודים, אי"ה, אשלב את נבי ימין/ קבר בנימין עם המקום הזה ונראה מה ייצא.

** עריכה **
זהו קטע מפה שמצאתי בפורום המעולה "great war forum", ומתאר את פריסת הכוחות הגרמניים - שים לב, גרמנים אותנטיים, פריץ והלמוט שכאלה, לא טורקים! - בבוקרו של ה-19 בספטמבר 1918, לפני תחילת המתקפה הבריטית שכללה הרעשה כבדה על כל היעדים, עבודה של ידידינו הסיקים מרעננה (שליתר דיוק, שירתו בבריגדת ארטילריית השדה הרביעית). כפר סבא, קליקיליה וכל החבורה - במערב הגזרה. בפינה השמאלית עליונה אפשר לראות את הכפר מיסקה, ולידו זיהוי קטוע של שם יחידה גרמנית.
אם כך, סביר שהם הורעשו. סביר גם ש-30 שנה מאוחר יותר, הם חטפו שוב. קשה להיות מיסקאי.

אה, ועוד משהו: זה רק מוכיח שהמקום הזה סופר-מעניין מבחינה תרמילאית, שרפנלאית ומחקרית, שכן יש בו (או אמורות להיות בו) שתי שכבות מלחמה שונות, זו על גבי זו.

נערך לאחרונה ע"י oxcart בתאריך 20-08-2010 בשעה 15:45.
ישן 03-09-2010, 16:50
  לבני מנהל לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
לכשתתור אחר המקום...תמונה שאולי תסייע לך...
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "אז ככה...."

קפצתי למקום לפני מס' ימים כדי לצלם עבורך את התמונה הזו:

והרי ההכוונה...
אם תגיע מכוון כביש מס' 4, רד לכוון כפר סבא מהמחלף החדש של צומת רעננה צפון, סע כללית לכוון מזרח, צומת מרומזר שני, פנה שמאלה כללית לכוון צפון (לכוון בית ברל/רמת הכובש), כחצי ק"מ לפני הכניסה לרמת הכובש תבחין בשולי הכביש שמימינך במבנה או ליתר דיוק שרידי המבנה שבתמונה, זה המקום לעצור ולחצות את הכביש לכוון מערב שם תבחין כבר בעצי האקליפטוס כמה מאות מטרים ממך...

זה המקום !

ממתין להתפתחויות...
זכור - בזמן הקצר שהייתי שם מצאתי תרמיל מאוזר מ 1917......

חג שמח ושנה טובה...

לבני.

ישן 03-09-2010, 18:13

תודה! מקווה לסייר השבוע
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "לכשתתור אחר המקום...תמונה שאולי תסייע לך..."

בינתיים יצא לי לשוחח ארוכות עם אדם שבקיא בפרטי החיפושים אחרי שבעת הנעדרים הקרב (שישה חיילים וקצין) מהקרב על כיבוש כפר סבא הערבית. הרבה אי אפשר לכתוב פה, אבל מסתבר שזו פרשה שמעסיקה ומטרידה מאוד את מערכת הביטחון עד עצם היום הזה. בניגוד לקרבות אחרים מתש"ח שבהם ברור לאית"ן שמדובר או בחללים שמקום קבורתם לא נודע או בחללים שנקברו בלהט הקרבות כאלמונים, כאן התעלומה מוחלטת. השבעה נגוזו. לדבריו, כל גופי הביטחון של ישראל עדיין עוסקים בפרשה. ההנחה המרכזית שלהם מפתיעה ומסקרנת.
בכל מקרה, האיש טוען כי הוא יכול לקחת אותי גם לבתים מכפר סבא הערבית שעדיין מסתתרים בתוך כפר סבא המודרנית, וגם למקום שבו קיימים עדיין שרידים ברורים של חפירות ועמדות של צבא ההצלה. אעדכן כאשר יהיה מה.
שנה טובה!

נערך לאחרונה ע"י oxcart בתאריך 03-09-2010 בשעה 18:16.
ישן 21-08-2010, 10:21
  ארדיכל ארדיכל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.07
מיסקה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי oxcart שמתחילה ב ""מבצע מדינה" - עזרה בזיהוי נ"צ"

וכל שאכתוב להלן, אכחיש בבוא יום הדין, כשיתברר שהשם יתברך שמו הוא שמאלני:

מיסקה היה כנראה כפר עויין במיוחד. קצת קשה לי להזדהות עם ה"קשה להיות מיסקאי".
ביומני רמת הכובש, המתארים בעיקר את המאורעות ואחר כך את ערב מלחמת השחרור והמלחמה עצמה, מיסקה (או מיסקי) זוכים ללא מעט שנאה ופחד. הרבה מאד מההתקפות על הקיבוץ ועל הפרדסים היהודים הרבים בסביבה באו משם.
כשביקרתי בשדה וארבורג (לחפש בצרונות, אלא מה) והגעתי לפינתו הצפונית, לבית הקברות של הישוב - יכולתי לתצפת על מקום מושבו של מיסקה. כיום - חורשת אקליפטוסים (וכמה שרפנלים, כנראה). מיסקה היה לא רחוק משדה וארבורג, באמצע הדרך בין ש"ו לבין רמת הכובש. שני הישובים הללו סבלו ממנו מאד.

את העובדה שתושבי טירה אפילו לא הוחרגו, בעוד שמיסקה נעלם, ניתן לייחס, כנראה, לאותה הרעשה. כנראה שב-49' כבר לא היה בנמצא כפר שניתן היה ברודוס לקבוע לגביו שהוא יישאר בשטח ישראל, ללא פגיעה בתושביו.
ישן 21-08-2010, 12:17

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי ארדיכל שמתחילה ב "מיסקה"

תודה על המידע!
ה"קשה להיות מיסקאי" היה אמירה צינית. לא היית צריך לחשוד בי בחיבה יתרה. די לזכור שאותם כפריים שלווים ומסכנים מאיזור השרון, לאו דווקא מיסקה שכבר הועף משם חודש קודם לכן אבל בהחלט השכנים והחברים, הם אלה שככל הנראה לינצ'צ'ו, קצצו היטב והעלימו לעד את ששת הנעדרים מ"אלכסנדרוני".
התכוונתי לכך שבאופן כללי, איזור השרון נכתש היטב פעמיים תוך 30 שנה. אני סבור שאירועי 1948 מורכבים ורבי גוונים בהרבה מהאופן הפשטני שבהם נוטים להציג אותם כיום גופים משני הקצוות של הקשת הפוליטית. יש לי כל כך הרבה מה לומר על זה, כל כך הרבה דוגמאות משפחתיות להציג... אבל אני מעדיף להתמקד בעתיד הקרוב: הסיכוי למצוא שם דברים מעניינים.
ישן 05-09-2010, 13:08

ולאחר ביקור: כישלון חרוץ

כפר סבא:
כלום, נאדא גורנישט, אפס, יוק. יש עדיין שטח פתוח רחב ידיים באיזור הקרבות. אך כנראה שהוא נחרש ועובד יותר מדי ב-62 וחצי השנים האחרונות. זיהיתי את אחת מהגבעות שעליהן הוצב כוח חסימה ושם היתה אחת מהנקודות שבהן הקרב הסתבך. אך על הגבעה לא מצאתי דבר. בעצם כן: מטבע של לירה משנת תשל"ד. צדי צרפתי היה אומר: זה ליד.
והיה חום אימים, וזבובים הקיפו אותי בהמוניהם כאילו לא ראו יצור חי מזה שנים.

מיסקה:
לאיזה מקום נורא גררת אותי, לבני. ראשית, השטחים החקלאיים בדרך שמובילה אל הכפר הפלשתיני המנוח מושקים על ידי מי ביוב שעוברים, לפחות לפי הריח, תהליך טיהור סמלי ביותר. הבריכה שעליה כתבת היא מאגר של אותם מים מצחינים.
הלכתי והלכתי בחום ובעננה של סירחון ביובי, וכעבור כ-1.5 ק"מ מתנשאת גבעה ועליה אפשר להבחין מרחוק בשרידי מיסקה. אלא שלהגיע אליהם אי אפשר. שרידי הכפר מוקפים בחפיר עמוק, שנכרה לא מזמן (החפירה טרייה, לא נראה שעבר עליה חורף). ומעבר לחפיר, גדר ללא פתח מקיפה את שרידי המבנים. השלט עם שם המקום בערבית ובעברית, שתלו פעם אנשי "זוכרות", נתלש ונרמס. במקרה או שלא במקרה, ליד שרידי המסגד שמאחורי הגדר מברכים אותך לשלום שלושה שלדים מצמררים של כבשים. ולמי שעדיין לא הבין את הרמז, שלטים מאירי עיניים מבשרים כי "שטח זה שייך למדינת ישראל". בחיים לא ראיתי נחישות כזאת להודיע למבקרים מסוג מסוים: חבר'ה, זה כבר לא שלכם, רוח אל-ביתכ ובאותה הזדמנות ג'יב אל עאוויה.
אולי הנחישות הזו קשורה למה שכתב ארדיכל. אולי מיסקה היה מקום שתושביו כה רשעים, עד שיד מכוונת כלשהי החליטה לבשר באותות ובמופתים שהמקום הזה נחרב, ואין לבוא שוב בשעריו. מאוד מעניין.
בכל מקרה, מצאתי שם כמה חפצים החשודים כרסיסים של פגזי שרפנל, שהותרתי במקום. תרמילים ו/או כדורים - שלילי בזנטי. מה שכן, יש שם ערימות על גבי ערימות של חרסים. חלק מהערימות נראות כאילו מישהו ניהל במקום חפירה פיראטית, מיין בקפידה, לקח מה שהיה ראוי ללקיחה, והשאיר מאחוריו את הפסולת.
בהחלט מקום מאוד spooky ולא נעים.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:37

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר