לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה עשרים פלוס 20plus.fresh.co.il I'll be back חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > 20 פלוס
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 19-04-2005, 10:29
צלמית המשתמש של kukURIku
  kukURIku kukURIku אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.09.02
שלח הודעה דרך MSN אל kukURIku
מידע נערים נכים: הגיוס מכין אותנו לחיים

נערים נכים: הגיוס מכין אותנו לחיים

המחזור השלישי של פרויקט "אתגרים במדים", יוצא לדרך. העמותה מכינה בני נוער שקיבלו פטור משירות צבאי, להתנדבות לשירות צבאי, כדי שיוכלו "ליישר קו" עם בני גילם. למרות הקשיים הפיזיים והנפשיים, נחושים הנערים והנערות להתגייס
מירי חסון

"האמנתי מאוד שאתגייס, לא משנה מה. אני מרגישה שאני מוכנה הרבה יותר לחיים. יישרתי קו עם שאר בני גילי". כך אמרה ל-ynet שני, בת 20, המשרתת בצה"ל כבר שנה וחצי, בחיל חינוך. היום (ג') נפתח המחזור השלישי של פרויקט "אתגרים במדים", המסייע לנערים הנכים להמשיך במסלול שעוברים כל בני גילם.

שני, צעירה עם מגבלות גופניות, נעזרה בפרויקט של עמותת "אתגרים במדים", המתקיים זו השנה השלישית בשיתוף ג'וינט אשלים, ונותן הזדמנות שווה לבני נוער עם מוגבלויות פיזיות להתגייס, לאחר הכשרה בקורס קדם צבאי על ידי העמותה.

"יש לי C.T, סוג של שיתוק מוחין, אבל אני מאוד עצמאית", אמרה שני. "הבעיה שלי מתבטאת בהליכה. לדוגמה, אני לא יכולה לשבת ישיבה מזרחית אבל מצד שני מסתדרת מאוד מבחינת שטח. אני גם יכולה ללכת למרחקים ולרוץ. לפעמים הכול בסדר ולפעמים אני נופלת, זה לא תמיד סבבה".

על אף שקיבלה פטור מהשירות הצבאי, לשני היה ברור שהיא תשרת בצה"ל וכיום היא מרכזת עבור צה"ל את המחזורים הבאים של "אתגרים במדים". "אני מכירה בני נוער במצבי שראו שלא הולך עם הגיוס אז הם לא התעקשו. זה לא היה כל כך פשוט להתגייס, וגם לאחר שהתגייסתי היו לי תסכולים, לא חשבתי שאני באמת מועילה. אבל אני לא מצטערת לרגע, אני מרגישה שאני מוכנה הרבה יותר לחיים".

יעל לביא, עובדת סוציאלית המרכזת את הפרויקט, מזמינה בני נוער בעלי נכות פיזית או חושית לפנות לעמותה. "הרעיון הוא שכל אחד יכול להתנדב לצבא. הקורס שלנו הוא הכנה משולבת של פעילות אתגרית וחשיפה לפעילות צבאית. מצד אחד פעילות פיזית ומצד שני היכרות עם צה"ל".

מחכים לתאריך גיוס

אחת המתגייסות מהמחזור הראשון בפרויקט היא כיום קצינה בצה"ל. שישה מתגייסים נוספים משולבים בחיל חינוך בתפקידי מדריכי נוער. במחזור השני לפרויקט, מתוך שבעה משתתפים בקורס, רק אחת משרתת כיום בחיל הים. השאר מחכים בבית לדוור, שיביא את המעטפה עם תאריך הגיוס שלהם.

אמיר יצחק, בן 19, מאשדוד, הוא אחד מהם. לאחר שקיבל פטור מהצבא בגלל נכות ברגל ימין, החליט להתנדב. "החלום של הוא להיכנס לחיל הים. אני מחכה כבר חצי שנה לתאריך גיוס. בצה"ל מערימים קשיים - נער רגיל מגיע בערך פעמיים ללשכת גיוס, ואותנו מזמנים ארבע פעמים בשביל דברים פעוטים. פשוט מטרטרים אותנו, אבל לא אכפת לי. בינתיים אני מדריך שייט באתגרים, אבל כולנו מחכים. אנחנו רוצים לתרום למדינה, כמו כל בני הנוער".

במחזור הנוכחי יש שישה בני נוער, שלוש נערות המרותקות לכיסא גלגלים, ושלושה נערים עם קשיים בהליכה, כולם חדורי מוטיבציה להתגייס. בגיבוש שיימשך יומיים הם יבדקו אם הם באמת מוכנים לצבא וצוות 'אתגרים' יבחן את היכולות שלהם. "יש אומגה שמותאמת לנכים, אופני-יד", אומרת לביא. "אנחנו מקימים מאהל, נישן בשקי שינה וחיילי יחידה מובחרת יעבירו תרגילי הישרדות".

לביא מספרת על הקשיים שעוברים הנערים. "יש פחדים שאנחנו בודקים מאיפה הם נובעים. לדוגמה, פעם ראשונה שהם נוסעים לבד ברכבת או עולים למתקן סנפלינג. מי שמתמודד עם נסיעה ברכבת יוכל אחר כך לנסוע לבסיס ולאוניברסיטה. האמונה היא שהגיוס הוא שלב התפתחותי, יציאה מהבית לעצמאות".

תלמידי כיתות י' עד י"ב, שקיבלו פטור מגיוס בגלל מגבלות גופניות, יכולים ליצור קשר עם העמותה - yaell@etgarim.org .

(19.04.05, 08:55)
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3074428,00.html

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:30

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר