לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה עשרים פלוס 20plus.fresh.co.il I'll be back חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > 20 פלוס
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 30-10-2010, 19:31
  משתמש זכר EtEoR EtEoR אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.03
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי High_Hopes שמתחילה ב "לא, לא מתחבר לרעיון, בחיים לא..."

"בחיים שלי לא ניסיתי", "עטוף באיזולירבנד". אוקסימורון קטנטן יצרת פה

שמע, האמת שהיו לי תקופות של סושי - תקופות של כן ותקופות של לא, אבל אני הבנתי שבסופו של דבר
הוא לא מחליף משהו אחר, אלא עומד בפני עצמו. יש כאלה שיגידו "אני מעדיף מנת שווארמה בכל הזדמנות
על פני סושי". אבל העניין הוא שזה לא במקום אלא בנוסף. לא סתם הוא כבש את העולם המערבי. גימיקים
וטרנדים עוברים, אבל האוכל היפני מחזיק כבר שנים ורק מתחזק במערב.

אני כמעט לא אוכל דגים, אבל יש משהו שהתחברתי אליו בסושי. בתצוגה, בתרבות שממנה הוא מגיע, בטעם
המיוחד (ויש טעם). בקיצור, אמנם על טעם ועל ריח לא מתווכחים אבל אני תמיד ממליץ לנסות לפני שפוסלים -
ואתה מעיד על עצמך שטרם ניסית.

נערך לאחרונה ע"י EtEoR בתאריך 30-10-2010 בשעה 19:33.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 01-11-2010, 00:57
צלמית המשתמש של Narxx
  משתמש זכר Narxx Narxx אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.12.04
בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי EtEoR שמתחילה ב "זה לא האשכול לפתוח את הנושא..."

זו פרשנות.
אני מפרש את זה אחרת... אני חשוב שגדי בחלב אימו, הכוונה לגדי שעדיין בשלב היניקה שלו (כלומר, גדי צעיר מאוד).
שהרי, כל חלב יתאים לפירוש שלך, אבל חלב אימו מציין במפורש את החלב של אמא שלו - ולאמא שלו יש חלב רק כאשר היא בשלב ההנקה.
למעשה, אם חושבים על זה, עגל חלב יהיה אסור לפי השיטה שלי, אבל מותר לפי השיטה שלך (שכן הוא עדיין בשלב יניקה (חלב אימו) אבל אם תאכל אותו לבד ללא חלב, זה מותר.
מעניין אם כל הדתיים פירשו לא נכון את הפסוק הזה ושנים הם אוכלים עגלים צעירים בזמן שאלוהים כועס עליהם

בכל מקרה, אתה לא יכול לבחור מתי לפרש את התנ"כ כפשוטו ומתי מדובר במטאפורה.
אם תתחיל להגיד על כל דבר שהוא מטאפורה, לא נצטרך לשבות ביום שבת שכן בריאת העולם לא באמת לקחה שבעה ימים, אלא זו מטאפורה למשהו אחר (מעניין למה...).
או למשל שהאדם נברא בצלם אלוהים. אם אתה לא תקח את הפסוק הזה כפשוטו, זה יתן לתורת האבולוציה של דרווין סוף סוף גושפנקה דתית (אם כי זה מגוחך כיוון שתורת האבולוציה של דווין הוכחה כל כך הרבה פעמים ומעולם לא נסתרה ע"י שום עובדה מדעית או ממצא מדעי כלשהו - אז למה גושפנקה דתית?).

התנ"כ הוא ספר מעשיות חביב.
גם בכיפה אדומה וגם בפיטר-פן אנו מסוגלים למצוא מטאפורות לחיים שלנו, ואתה לא רואה את כל העולם סוגד לו
קח את הכתוב שם בערבון מוגבל. מטאפורות זה מגניב, אבל מי שבאמת הולך לפי מה שכתוב שם - לא באמת חושב שמדובר במטאפורות... לצערי

ישן 02-11-2010, 15:26
צלמית המשתמש של Narxx

בתגובה להודעה מספר 90 שנכתבה על ידי RedBlossom שמתחילה ב "אתה סותר את עצמך, אבל בשביל..."

בתנ"כ, כמו גם בפיטר פן או שלגיה, כתובים דברים שהם נכונים וגם דברים שאינם נכונים.
האם המשל של שלגיה אינו טוב כמו המשל של סיפור נוח? הם מדברים כמובן על דברים שונים, אבל משל זה משל.
המטאפורה זה עניין נחמד ואני לגמרי בעד מטאפורות. זה לא שלא הבנתי את המטאפורה.
הנקודה שלי היא שאת לא יודעת מה מטאפורה ומה 'כפשוטו'.
פעם, לפני הרבה הרבה שנים, האמינו בתנ"כ 'כפשוטו'. לאחר מכן עלו שאלות בנוגע להרבה דברים, ואז ישבו חברה' שניסו להסביר את זה כך שאנשים יאמינו.
קחי למשל את סיפור הקשת בענן. היה מבול, כל העולם מת, המבול נגמר, המים ירדו, נוח ירד לאדמה עם משפחתו ושאר חיות העולם שהיו בתיבה - והנה קשת בענן, סימן לברית של האדם עם בורא עולם.
סיפור נחמד... אבל מה הסיפור של הקשת? פעם לא ידעו ליצור קשת וגם לא הבינו את הצבעים היפים הללו הגיעו לשמים... זה נראה מעשה אלוהי וקסום.
היום, כשהמדע הבין את נושא הגלים ושבירת האור ע"י מים - הוא הצליח ליצור בעצמו קשת בענן ולסתור אם כך תופעת טבע כמעשה אלוהי.
אז מה את חושבת? שהתורה תטען שמדובר במעשה אלוהי והמדע יצליח לשחזר בזה אחר זה את התופעה ועדיין אנשים יאמינו לתורה?
לא... זה בלתי אפשרי. זה כמו שדתיים עדיין ינסו לשכנע כי העולם שטוח... אולי הם יצליחו לשכנע הדיוטות חסרי כל השכלה, אבל מי שהצליח להפעיל מחשב ולגלוש לפורום הזה, כנראה בעל מספיק אינטלגנציה כדי לא להקשיב להטפות מהסוג הנ"ל.

שורה תחתונה, לפרש את התנ"כ זה אחלה... אבל זה לא הרבה מעבר לתירוץ איך להתאים סיפורים שאינם מתיישבים עם המדע - לתקופה שלנו בא אנו יודעים הרבה יותר ממה שידענו פעם - לפני אלפי שנים ואפילו מאות שנים.
המצחיק הוא שדתיים קודם כל מאמינים ורק אח"כ שואלים את עצמם "במה אני מאמין?".
כלומר, ברור שסיפור נוח באמת קרה, עכשיו רק נשאר לברר האם זו מטאפורה או סיפור אמיתי.
התשובה אינה רלוונטית בכלל... בין אם זה באמת קרה או שזו מטאפורה - העיקר להאמין
מטאפורה זה תירוץ עבור דתיים להתאים את הספר למציאות המודרנית.

ישן 02-11-2010, 15:41
צלמית המשתמש של Narxx

בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי metooshelah שמתחילה ב "מצחיק, אבל אתה טועה. אף-פעם..."

התורה שבעל-פה לא התקבלה בשום מעמד (כמו מעמד הר-סיני).
התורה שבעל-פה זה בדיוק סיפור אגדות שאנשים העבירו מדור לדור מבלי שאף אחד מפקח על הנכונות של הדברים, שלא נכתבו בתורה או בשום מקור אחר שיהיה אפשר לחתום עליו שהוא רלוונטי.
אבל אני לא מדבר על תושב"ע אלא על ההלכות שקבעו הסנהדרין והחכמים.
המצחיק הוא - שההלכות עדיין נקבעות - לאחר שברור שאין שום קשר בין הפוסקים היום לבין מי שחי כביכול, בתקופה שאלוהים היה גלוי.

וברור שיש דברים שאתה כדתי אמיתי צריך להאמין בהם 'כפשוטו'.
למשל - בריאת האדם... הרי ידוע שלקופים המודרניים ולאדם המודרני, היה אב קדמון משותף ממנו התפתחו הגזעים הרבים שיש היום (אבולוציה), אבל עדיין הדת טוענת שזה בלתי אפשרי כי זה סותר את הכתוב בספר בראשית.
לו אמרת כי סיפור בריאת האדם היה מטאפורי, היית יכול לבנות סיפור אחר שאיכשהו יסביר את המטאפורה שתתאים לאמת - אבל, זה לא המצב... הדתיים מתעקשים שאלוהים פשוט "ברא" ברגע את האדם ולא היה לו שום אב קדמון (כל דיעה אחרת הינה כפירה).

ישן 01-11-2010, 01:15
  משתמש זכר EtEoR EtEoR אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.03
קודם כל, כל מי שמאמין בתנ"ך מודע לעובדה שמדובר במטאפורות
בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי Narxx שמתחילה ב "זו פרשנות. אני מפרש את זה..."

זה שהביעו רעיון בצורת מטאפורה או כרעיון כללי שמשליך על חיי היום יום - לא משנה מאומה מנכונותו. המטאפורות והדימויים הם עוד שיטה להעביר מסר כללי, וזה מה שהתנ"ך עושה - הוא מנחיל את דרך ואורח החיים של המאמינים בו.

שוב, אני באמת לא רוצה להיכנס לדיון שאינו קשור לנושא האשכול, אבל מה שאתה אומר ומה שאני אומר שווה כקליפת השום. שנינו לא מומחי תנ"ך, שנינו לא פרשנים, שנינו לא גדולים בתורה, אנחנו לא יודעים הרבה דברים שקיימים ביהדות (קבלה, פרשונים ועוד ועוד) ולכן אין בידי או בידך או בידיהם של רוב האנשים בעולם להחליט ולקבוע בנושאים האלה.

עבור הפרשונים האלה יש "אנשי מקצוע". רבנים, פוסקי הלכה, פרשנים גדולים (רמב"ם, רש"י, רמב"ן ועוד ועוד). שהם יפסקו בנושאים האלה כי יש להם את הכלים, את ההבנה, את היכולת לעסוק במלאכה. אני לא אפרשן לדוגמה יצירה ספרותית בלי ידע דרוש לכך ואני נותן לעוסקים במלאכה את הקרדיט הראוי לעשות כך.

אתה גם כלל לא מאמין בתנ"ך\בכוח עליון אז אוטומטית המיקום שלך בדיון הוא בעייתי - כי אתה מראש כבר שולל את נכונותם של הדברים הכתובים בספר הזה, ומראש בא כדי להצדיק את אי מימוש הכתבים.

ישן 01-11-2010, 11:28
צלמית המשתמש של Narxx

בתגובה להודעה מספר 96 שנכתבה על ידי EtEoR שמתחילה ב "קודם כל, כל מי שמאמין בתנ"ך מודע לעובדה שמדובר במטאפורות"

כתבתי תגובה ארוכה ושלחתי כשה- WiFi במכללה לא היה מחובר.
באסה.
בקצרה - הדתיים לא מאמינים במטאפורות בלבד, אלא בחלקים גדולים מהספר "כפשוטו".
סיפור נוח אינו משל.
סיפור אדם וחווה אינו משל.
סיפור מעמד הר סיני אינו משל.
חציית ים סוף אינו משל.
סיפור יונה והדג, אולי משל - אני לא סגור על זה, אבל ממה שאני זוכר - זה לא משל ויש להבין את הסיפור 'כפשוטו'.

חלק מהדברים אינם לפרש 'כפשוטו' ובמקרים האלה, לא תמיד יש הסכמה גורפת בנוגע לכוונה שלהם.
בנוגע למשפט של הגדי והחלב, הוא התפרש בשלב מאוחר ע"י חז"ל והם פירשו אותו לפי הכלים שהיו להם אז.
כיוון שאני לא מנכס סגולות אלוהיות לבני-תמותה (בניגוד לנוצרים שחושבים שישו היה בנו של אלוהים), אני יוצא מנקודת הנחה שאולי הם היו חכמים לדור שלהם, אבל אני לא חושב שהאינטלגנציה שלהם טובה יותר משל חכמי הדור שלנו.
כיוון שבסופו של דבר, הדת היהודית היא הליכה אחרי ההלכות של הרבנים, ולא המצוות כפי שכתובות במפורש בספר התנ"כ, אני קובע כי הדת היהודית אינה נשענת על התנ"כ ולכן כל מה שכתוב שם בכלל לא רלוונטי.
אפשר להגיד שהתנ"כ היווה את הבסיס לדת היהודית, עליהם נשענו החכמים בפירושים ובהלכות.
הרבנים היום עצמם נשענים על חז"ל ולא על הספר עצמו. מזמן כבר לא מסתכלים בספר כשמחפשים תשובות בנוגע ליהדות - אלא בכל הקישקושים מסביב שכתבו בני-תמותה לפני ככה וככה מאות שנים.

נערך לאחרונה ע"י Narxx בתאריך 01-11-2010 בשעה 11:50.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:56

הדף נוצר ב 0.21 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר