לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה    ברוכים הבאים לפורום צילום!!!       אוסף אתגרי הצילום של כל הזמנים   מצגת-סרטון ישראל 3 מוכנה כעת להפצה, לצפייה לחצו כאן חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תרבות ואמנות > צילום סטילס ווידאו
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-12-2010, 03:13
צלמית המשתמש של שחף דרור
  משתמשת נקבה שחף דרור מנהל שחף דרור אינו מחובר  
מנהלת פורומי הצילום

חבר מתאריך: 12.04.05
שלח הודעה דרך ICQ אל שחף דרור
כתבה מדריך: רכישת תאורה ניידת

תאורה ניידת

או: איך לשדרג את צילומי החוץ/לילה שלכם בזול, ולגלות מחדש את האהבה לפלאש
.

עדכון מתאריך 18.4.2011 בנושא פלאשים ומשדרים, נמצא בתגובה מספר 9:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...551&postcount=9

אחרי שגיליתי בעצמי את עולם התאורה בניידת (ותודה לתומר יעקובסון על הבלוג המחכים, ולשילה גרנביץ' שהדגים לי בזמן אמת את השימוש בפלאשים קטנים בצילומי כלה), החלטתי לחלוק את נסיוני עם כמה חברות-צלמות שמתכתבות איתי במיילים. כשסיימתי לכתוב את המדריך ונתקלתי פה בשאלות דומות - החלטתי לפרסם אותו גם בפורום שלנו, לשימוש כולכם.
זהו מדריך ארוך שמכיל הסברים (לפעמים קצת ארוכים מדי. אנא קבלו בהבנה, זה נכתב בהתכתבות מיילים...) ולינקים לרכישת ציוד לשימוש בפלאשים ניידים (כלומר שלא צורכים חיבור לחשמל). מי שמתייאש מהמדריך הארוך מוזמן לקפוץ למטה אל הצילומים לדוגמא.

מה שצריך זה:
*
פלאשים קטנים על סוללות
*
חצובות
*
מטריות
*
מתאם בין הפלאש לחצובה ולמטריה (בפלאשים גדולים, אלה שמשתמשים בחשמל, זה מובנה בפלאש)
*
משדר+מקלטים

כמו בעוד הרבה מקרים, מי שיש לו סבלנות ל-eBay – מרוויח בגדול. לא כל הציוד מיובא לארץ, ומה שכן – עולה פי 2-4. אני נותנת פה קישורים להמלצות שלי, כמובן שיש מוצרים אחרים טובים.

פלאשים:

יש סידרה חדשה של פלאשים סינים חמודים לאללה. הם מחקים מעולה את הפלאשים של קנון (גם בממשק, לכן זה נוח למשתמשי קנון שכבר רגילים. ובכל מקרה זה נוח יותר מהממשק של פלאשים זולים אחרים), זולים לאללה ומניסיוני איתם - איכותיים. מה שבטוח זה שהם חזקים.
הסדרה נקראת YN.
ה-YN-560 הוא בין היקרים בסידרה (כאשר "יקרים" זה סדר גודל של 300 ש"ח כולל משלוח עד הבית), אין לו TTL (מדידה אוטומטית דרך העדשה, באמצעות הבזק מקדים) אלא רק מצב ידני, הוא חזק מאוד (מגיע בערך לעוצמה של ה580 של קנון וה-800/900 של ניקון) ויש לו אופציה ידנית רגילה (פועל באמצעות משדר ומקלט), סלייב אופטי (מבזיק לפי הבזק של פלאש אחר) וסלייב אופטי2 (מבזיק רק לפי הבזק שני ברצף. כלומר אפשר לצלם איתו כשעל המצלמה יש פלאש במצב TTL, וה-560 יתעלם מההבזק המקדים של ה-TTL ויבזיק רק בהבזקה השנייה שהיא האמיתית). הסלייבים האופטיים לא תמיד פועלים כשמצלמים בחוץ, כי לפעמים הוא לא קולט את ההבזק כשזה בחוץ, אבל בפנים הוא מאוד אמין.
אפשר לקנות אותו פה:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dl...e=STRK:MEWNX:IT

יש עוד פלאשים בסדרה שלו, חלקם זולים יותר. למשל YN-460-II עולה 190 ש"ח כולל משלוח עד הבית. יש לו תכונות דומות לשל ה-560 אבל הוא מעט חלש יותר, נטען לאט יותר ובנוי טיפה פחות טוב (ואין לו אפשרות זום).
יש גם את 467 שיש לו TTL אבל הוא חלש הרבה יותר מה-560, ועולה בערך כמו ה-560.
הנה שתי השוואות:
http://www.lightingrumours.com/late...rison-table-254
ובגלל שההשוואה הנ"ל לא כוללת את ה-560, הנה טבלה של ה-560 מול פלאשים של מתחרים:
http://www.lightingrumours.com/late...-comparison-374

חצובות:
כדאי לקנות בארץ, כי כך אפשר לבדוק שהחצובה יציבה ולבחון את החומר ממנו היא עשויה. חצובות תאורה בגובה בינוני עולות בערך 100-200 ש"ח ליחידה, ואני ממליצה לקנות אחת יחסית קלה בשביל צילומי חוץ [אבל היא תהיה פחות יציבה ומישהו יצטרך להחזיק אותה שלא תעוף, במיוחד כשיש עליה מטריה (היא הופכת למפרש ותופשת את הרוח). אני מבקשת מחברות הכלה שיחזיקו. פעם חצובה עפה לי ככה והפלאש נשבר. בכל מקרה כשעוברים ממקום למקום חשוב להוריד את המטריה ולקפל קצת את החצובה].
אני קניתי אצל וילנסקי, אבל אחת מהן היתה שבורה והייתי צריכה לחזור אליו שיתקן לי אותה. לכן לפני שיוצאים מהחנות חשוב לפתוח אותה לגמרי ולבדוק שכל השלבים של החצובה נפתחים
.
המלצה: כנסו לחנות טיולים וקנו רצועות קשירה, זהות לרצועות שיש בתיקים (אלה שתמיד מתנגשות ברגליים ומפריעות...). זה אמצעי זול ונייד שעוזר מאוד בייצוב חצובה. מספיק שתמצאו גדר או עמוד, ובעזרת הרצועה תוכלו להצמיד את החצובה אל הנ"ל ושום דבר לא יעיף אותה.

מטריות:
אני בדיוק הזמנתי לי 4 כאלה:
[אפשר פשוט לחפש "umbrella 33" (כי זה הקוטר של המטריות האלה באינצ'ים) ב-eBay.]

מאחר והן נורא זולות הן נשברות מהר מאוד (מנפילות וכו'), לכן כדאי להחזיק כמה עודפות. יש כאלה שמעדיפים לקנות יקרות יותר (סביבות 100+ ליחידה) בארץ, למשל אצל וילנסקי או פוטופריק בת"א. הן יותר יציבות ועמידות וזה נורא כיף. מצד שני - גם הן נשברות/עפות לפעמים, וזה הרבה יותר כואב לאבד מטריה של 100+ ש"ח...

מתאם:

אני קניתי את הבחור החמוד הזה:

שנקרא:Swivel Flash Blacket with Umbrella Holder-Tripod
הוא יחסית יציב לעומת המתאם הקודם שקניתי:
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dl...1137%E2%8 0%AC

אבל הוא גם כן לא הדבר הכי יציב בעולם. לפחות חוסר היציבות שלו מתבטא רק בזה שאם לא מבריגים שם איזה בורג כמו שצריך (ממש חזק) אז אם החצובה חוטפת מכה (למשל כשמניחים אותה על הרצפה) הפלאש יטה למטה. אבל במתאם הקודם שלי (בלינק השני לעיל) חוסר היציבות התבטא בחיבור בין הפלאש למתאם, וזו אחת מהסיבות שהפלאש הנ"ל נפל ונשבר. החצובה נפלה, אבל אם היה לי אז את המתאם שיש לי היום - המטריה היתה בולמת את הנפילה והפלאש לא היה נוגע ברצפה (כבר קרה לי). אבל עם המתאם הקודם – הפלאש פשוט התנתק מהחצובה ונפל גם הוא...
בכל מקרה, כל זה כדי להבהיר שחשוב לקנות מתאם נורמלי. עיקר ההבדל הוא שלמתאם החדש יש נעל (shoe) של ממש (כמו ה-hot shoe במצלמה, שעליה מרכיבים את הפלאש) ולכן הפלאש פחות בורח ממנו, וגם אפשר להבריג החוצה את הנעל ולהישאר עם בורג קטן שאפשר להבריג ישירות לרגלית של הפלאש. (זוכרים את הרגלית שמגיעה עם הפלאש ואפשר להושיב אותו עליה? כאן היא נכנסת לשימוש, יש מתחתיה חור הברגה...) אגב, כל זה רק במקרה שלא משתמשים במשדר+מקלט, ותיכף נגיע לזה...

משדר+מקלטים:
אני משתמשת בחיקוי סיני די חדש שנקרא RF-602.
כל חתיכה של משדר/מקלט עולה כ-70 ש"ח, אבל זה בין הפתרונות הזולים בנושא הזה (המשדר+מקלטים של חברות המותגים עולים בערך 1000 ש"ח ליחידה. יש תמורה למחיר, ובכל זאת...). אני ממליצה לקנות שניים/שלושה משדרים, ומקלטים כמספר הפלאשים שלכם פלוס 1 לפחות (שיהיה אחד גיבוי, חבל להיתקע ביום צילומים בלי זה...).
לרוב המצלמות אפשר וכדאי לקנות משדר ספציפי שמותאם למצלמה, כי במצב כזה תוכלו להשתמש בו כשלט למצלמה. יש כבל שמגיע עם המקלטים, ואיתו מחברים מקלט למצלמה והמשדר הופך להיות שלט (לצילום עצמי, או לצילום על חצובה בו לא רוצים שהלחיצה תזיז את המצלמה). ניסיתי את זה וזה נחמד. שימושי במיוחד לבעלי קנון, כי קנון החכמים לא מייצרים שלטים אלחוטיים למצלמות שלהם (בניגוד לניקון).
בחיפוש של eBay מומלץ להריץ את המחרוזת הבאה:
RF 602 Canon 40D 3 receiver
כאשר במקום קנון 40D צריך לכתוב את דגם המצלמה הרצויה ובמקום 3 את מספר המקלטים שרוצים. Receiver זה מקלט, transmitter זה משדר. אני לא זוכרת איך מוצאים מכירה עם שני משדרים, אבל אם לא מוצאים – אפשר פשוט לשלוח הודעה למוכר שיוסיף עוד משדר (ויגיד כמה זה עולה, כמובן), או לקנות בנפרד משדר נוסף (או לקנות פעמיים משדר+מקלט או משהו).
אפשר למיין את התוצאות בחיפוש לפי:
Price+Shipping: lowest first
וכך לקבל הכי למעלה את התוצאות שהמחיר+משלוח שלהן הכי זול, וגם נדמה לי שככה הוא מציג רק תוצאות עם משלוח לישראל (כי לא כולם עושים משלוח לישראל).
הנה דוגמא למכירה כזו:
http://cgi.ebay.com/RF-602-Canon-5D...DefaultDomain_0

(הזולה ביותר למשדר ושלושה מקלטים שמתאימים לקנון 40D, נכון לכתיבת מדריך זה.)
יש להם חסרונות, למשל אין להם נעילה ולכן המשדר תמיד מחליק לי (אז לפעמים אני שמה איזולירבאנד). המקלטים לא מחליקים לי כי יש להם בתחתית ה"נעל" חור הברגה, אז אני מבריגה פנימה את המתאם כמו שהסברתי קודם (במקום להבריג לרגלית שהפלאש עומד עליה. זה בעצם תחליף לרגלית. כלומר הפלאש מוכנס ל-hot shoe של המקלט, ובתחתית המקלט יש חור הברגה שלתוכו מבריגים את הבורג הקטן של המתאם לחצובה).
הבניה שלהם לא הכי חזקה, אז צריך להיזהר איתם.
כדאי לקנות כבל איכותי כדי לחבר את המשדר למצלמה. לא מגיע כבל כזה כי לכאורה אמורים לחבר את המשדר על ה-hot shoe של המצלמה, אבל אם יש על ה-hot shoe פלאש אחר, צריך דרך אחרת לחבר את המשדר. ממליצה על הכבל הזה:
http://cgi.ebay.com/RF-602-RF602-Tr...=item230723a276

הוא נקרא:
RF-602 RF602 Transmitter to Camera PC to PC Sync cable
לחיפושים עתידיים אפשר פשוט לכתוב:
PC to PC Sync cable

או:
male to male PC sync cable
הוא טוב כי יש לו הברגה בקצוות. די מעצבן להבריג ולהוציא (וצריך להוציא את ההברגה בעדינות כדי לא לשבור את המשדר. לי זה כבר קרה), אבל זה גורם לכבל לעבוד... כבלים זה אחד התחומים הכי רגישים בצילום עם פלאשים.
ממליצה לקנות לפחות 2 כבלים, לגיבוי. הם זולים.

עוד חסרון זה שהסוללות של המשדר משונות. הן נקראות CR2 ואפשר לקנות ב-Deal Extream מלא בזול, אבל בארץ הן נורא יקרות ליחידה, ואם נתקעתן בלי סוללה - לא תמיד אפשר לקנות את זה בקיוסק הקרוב... (אפשר לחפש בתחנות דלק.) כדאי להחזיק סטוק בתיק.

גיליתי שיצאו משדר+מקלטים סינים חדשים, מתחרים ל-602. זה פה:
http://www.lightingrumours.com/meik...content=Twitter

אני כמובן לא יכולה להגיד מי עדיף, אני לא מכירה את המתחרים. הנה זה ב-eBay:
http://cgi.ebay.com/2-4GHz-Wireless...mcorder_Remotes

אין עליהם עדיין הרבה תוצאות ב-eBay, כנראה כי הם חדשים.
לחיפוש עתידי, הם נקראים: MK-RC7.
מחזיק למשדר:
אם יש פלאש על ה-hot-shoe ומחברים את המשדר עם כבל, צריך פתרון איפה לשים את המשדר שלא יישאר תלוי באוויר מהמצלמה. אז זה מוצר חביב:

נקרא: Flash Bracket.
הוא זול וקצת שביר (קשה להוציא ממנו את המשדר בסוף הצילומים, ובסופו של דבר לפעמים הוא נשבר כשמוציאים בכוח את המשדר. אבל לא לעיתים יותר מדי קרובות), לכן כדאי להחזיק אחד כגיבוי.
אני קיבלתי מצלם רעיון לפתרון אחר חביב ביותר: חיברתי את הרגלית של הפלאש (יש לי מלא פלאשים ולכן מלא רגליות, אז לא אכפת לי "להשבית" אחת מהן...) בעזרת איזולירבאנד (סלוטייפ של אבאים... |לשון2|) לחלק העליון של הפלאש שלי (איפה שכתוב השם שלו), וכך יש לי מחזיק למשדר. אבל המשדר תלוי ככה במאונך לרצפה (בהנחה שאני מכוונת את הפלאש שעל המצלמה לתקרה) ומאחר ול-602 אין נעילה, לפעמים הוא מחליק החוצה. אז כמו שאמרתי - אני מחברת אותו עם איזולירבאנד ומורידה בסוף השימוש.

חצובונים:

פטנט חביב שגיליתי לאחרונה נקרא (בלשוני) חצובונים, או (בלשון המוכֵר שלהם) – C Clip Clamp.
אפשר לקנות פה:

ב-70 ש"ח ליחידה.
אלו דברים קטנים שמתפקדים כחצובות קופיפיות, שאפשר לתלות על כל מיני דברים. אם קונים 2-4 פלאשים קטנים זולים, אפשר לפזר בעזרת החצובונים האלה פלאשים בבת מצוה, בלי לסחוב חצובות וכו'. לא בכל מקום זה אפשרי. פה תוכלו לראות שלוש תמונות מבת מצוה שצילמתי, בה תליתי פלאשים על המנורות(!)...

זהו, זה הכל.
בתור התחלה ההוצאות מסתכמות בכ-400 (לפלאש זול אחד, חצובה, מטריה, משדר+מקלט) (או אפילו רק 200 ש"ח אם לא קונים משדר+מקלט אלא סומכים על סלייב אופטי) עד 1000 ש"ח (שני פלאשים יקרים יותר, שתי חצובות, שתי מטריות, משדר+שני מקלטים).
ותאמינו לי - זה עושה את ההבדל.

ועכשיו, כמו שהבטחתי, כמה דוגמאות מאירועים שצילמתי עם פלאשים:

צילומים ביום:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
EXIF Information

EXIF Information

EXIF Information

צילומים בחושך מוחלט:

EXIF Information

EXIF Information

(C)
כל הזכויות על המדריך ועל הצילומים המצורפים שמורים לרבקה אריאל.
אין להעתיק את המדריך ללא אישורי, אבל אתם מוזמנים בשמחה לתת לינק לכל המעוניין.

נערך לאחרונה ע"י שחף דרור בתאריך 18-04-2011 בשעה 00:16. סיבה: עדכון
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 18-04-2011, 00:15
צלמית המשתמש של שחף דרור
  משתמשת נקבה שחף דרור מנהל שחף דרור אינו מחובר  
מנהלת פורומי הצילום

חבר מתאריך: 12.04.05
שלח הודעה דרך ICQ אל שחף דרור
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי שחף דרור שמתחילה ב "מדריך: רכישת תאורה ניידת"

עדכונים חשובים:

פלאשים:
קולגות דיווחי לי על פלאשים מסידרת YN שהפסיקו לעבוד במפתיע. (המוכרים באיביי הציעו להחזיר את התקולים ולשלוח חדשים, אבל לא כל המוכרים אכן אספו את התקול מהדואר, שלא לדבר על שליחת חדש.) הקוראים של השרשור מוזמנים לשקול רכישת פלאשים אמינים יותר, כמו לומופרו שנמכרים אצל פוטופריק בערך ב-1000 ש"ח ליחידה, או ניקון SB28 שנמכרים ביד שניה באיביי בכמה מאות שקלים.
גם אצלי הפלאשים הפכו לאמינים פחות, ולכן הזמנתי לי ארבעה ניקון SB28 - אחד ממכרז באיביי, שלושה מחנות יד שניה בחו"ל בשם KEH. השלישיה של KEH נעצרה במכס ושוחררה (ללא בקשתי או אישורי!) ע"י דואר ישראל. חוייבתי עליה במע"מ, עלות שחרור חבילה מהמכס ועוד כמה מעות חביבות לדואר ישראל על השירות, מה שמקטין את ההפרש מרכישה בארץ, אם מוצאים במודעות יד שניה. בסה"כ הפלאשים של KEH עלו כ-550 ש"ח ליחידה, והפלאש מאיביי עלה כ-460 ש"ח. הם נטענים מאוד מהר בין ההבזקות, ויש להניח שהם אמינים כמו שאר המוצרים של ניקון.

משדר+מקלטים:
רצוי להוציא את הסוללה מהמשדר כשהוא לא בשימוש, כי יש לצעצועים האלה נטיה לקצר סוללות.
כמו כן, מניסיוני המשדרים מסוג RF-602 לא הכי אמינים כשהם לא על ההוט-שו (אלא מחוברים בכבל). אם עובדים בלי פלאש על ההוט שו זה בסדר (ואפילו נהדר), אבל אם הפלאש על ההוט שו והמשדר עם כבל - אולי שווה להשקיע בסט יקר יותר כמו strato של חברת phottix: י
http://www.phottixstore.com/store/ph...1-trigger.html
(לא נמכרים באיביי, משום מה.)
אני הזמנתי לעצמי כמה, ויש להם הרבה יתרונות על פני ה-RF. הכי חשוב: למשדר יש הוט שו וכך אפשר לחבר אותו בין הפלאש של המצלמה לבין המצלמה (ולחסוך חיבור בכבל. זה מוסיף אמינות <חשוב!>, וכן משחרר את כניסת ה-PC במצלמה כך שאפשר לחבר שם עם כבל פלאש נוסף <שיעמוד על ברקט. ע"ע "מחזיק למשדר"> ולצלם במצלמה עם שני פלאשים קטנים, כל אחד מכוון למקום אחר). הבניה של הסט חזקה יותר משל ה-RF. הערוצים יותר שמישים (אצל ה-RF אלו חתיכות פלסטיק קטנטנות שיוצאות מהמקום בקלות אם מנסים לשנות ערוצים). יש אפשרות לכוון את המשדר לירות על ערוץ מסויים או על כל הערוצים - בהזזת כפתור אחד. נדמה לי שהיו עוד יתרונות שאני לא זוכרת.
חסרון בחיבור משדר הסטרטו בין הפלאש למצלמה: כל עוד הפלאש של המצלמה לא טעון (בין הבזקה להבזקה) - הסטרטו מסרב לשלוח אות למקלטים, וזה אומר שכל הפריימים בהם הפלאש שעל המצלמה לא מבזיק - גם הפלאשים החיצוניים לא מבזיקים. הדרכים היחידות לסדר את זה: כיבוי הפלאש שעל המצלמה; החלפה תדירה לסט סוללות רענן; חיבור המשדר עם כבל (מבאס). פניתי על זה במייל לסטרטו והם האשימו את המצלמה שלי. (קרה ב-40D וב-7D, וראו בבירור שזו בעיה בתפקוד של הרדיו, הוא לא שלח תדר. הנורית לא הבהבה. וכאשר כיבינו את הפלאש או החלפנו לו סוללות - זה הסתדר. אז איך זה קשור למצלמה?)

עריכה, 30.6.13:
פוטיקס הוציאו לפני איזה שנה דגם חדש של הסטרטו. הנה הלינק לרכישתו:
http://www.phottixstore.com/store/p...o-ii-multi.html
אני עובדת איתם המון, יש אותם לכמה קולגות שלי, ואני ממליצה עליהם בחום.
מי שעובד עם פלאש על גבי המצלמה - מומלץ לקנות כבל ולחבר את המשדר באמצעות כבל ליד המצלמה, לא ישירות על ההוט שו. אם מחברים ישירות על ההוט-שו (כשמעליו פלאש) זה גורם למשדר להישבר באיזשהו שלב.

נערך לאחרונה ע"י שחף דרור בתאריך 30-06-2013 בשעה 20:06.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:31

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר