לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 12-12-2010, 17:25
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
מידע
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי 5416רמי שמתחילה ב "11.12.10 חייל נפצע בינוני מאש כוחותינו באזור נחל הבשור בדר' הרצועה"

רק בתום התחקיר שביצעו אלוף פיקוד הדרום טל רוסו ומפקד אוגדת עזה יוסי בכר התברר כי הצנחן שנפצע אמש קשה נפגע מאש כוחותינו.
מבדיקה שערכתי עולה כי החייל נפצע מירי נק"ל של כח חי"ר שהוקפץ לסריקות באזור לאחר ההיתקלות ולא מהטנק.
צריך לזכור את תנאי השטח, הלילה ומזג-האוויר הקשה שנוספת להם המתיחות הרבה בגזרה. כל אלו בוודאי השפיעו ויכלו לתרום לירי בשוגג.
זהו מידע ראשוני שעוד עתיד להיבדק.
התחקיר עתיד להימשך.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 13-12-2010, 10:52
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי ענקנמן שמתחילה ב "דו"צים תnיד היו ותמיד יהיו...."

דו''צ הוא לא תמיד בעיה מקצועית.
מרגע שמתחילות היריות הדילמה הכי בוערת (גם לחייל ה"פשוט") היא מהו השיקול המרכזי שקובע את הפעולות - מהירות או אבטחה.(מהירות על חשבון אבטחה, או אבטחה על חשבון מהירות)
ברגע שנבחר שיקול המהירות כמוביל, הנגזרות הטכניות המחויבות שלו מתחילות להשפיע:
א. לדוגמה מעולם החי''ר- מזהים תנועה, נראה שאלו המחבלים, הטווח כחמישים מטרים (כנראה, אין מד טווח לייזר...), המפקד צועק "הנה הם מלפנים, לדלג שמאלה איתי!" ומייד משפר. אין זמן לקשר לתת מיקום מדויק כי רצים וזזים ומי סגור על המיקום שהשתנה בר בשטח בעשרה, עשרים ושלושים מטרים לפה או לשם.
ב. אם יש טכנולוגיה שנותנת מיקום זמן אמת (ואני בכוונה לא נכנס לפרטים) אז יש השהייה שנגרמת כתוצאה ממגבלות היכולת הטכנולוגית, או שהסמן על המסך גדול (המפה בקנה מידה?) ונראה אותך מתרגם מיד את מיקום הסמן לשיח הזה או התלולית שלידו?
ג. לעולם לא לכל חייל יורה ברור בזמן אמת מיקומו של כל חייל עמית, החוק הזה מתקיים בכל הטווחים ומוכרים מקרים של חבר'ה שירו אחד בשני משתי פינות של אותו בניין, חייל שהכווין טיל ממסק''ר על עצמו (וחבריו), קלע שירה בדמות בחלון שהתבררה כקצין שלנו ועוד ועוד ועוד ועוד.

לעיתים הפתרון המבצעי הנכון מחייב העדפת שיקול המהירות על פני האבטחה, והדוגמה הטובה ביותר היא תקרית המ"פ עוקשי שזינק על מחבל, נאבק בו והשכיבו על הרימון של עצמו. לגבי חייל המפעיל נשק קו ראיה בעל טווח כמו תותח טנק, אין משמעות אם הטווח הוא 3000 או 150, מהרגע שמדובר על דמות בעדשה אז יש דמות בעדשה. נתון הזע''ט יכול שיגיע או שלא יגיע, או שמפקד הכלי יהווה סוג של נצרה אם יחליט להחליש את שיקול המהירות ולהגביר את שיקול האבטחה.
אני בכוונה לא מכניס לעניין הדו''צ את עניין הבטיחות משום שהדו''צים הנדונים כאן הם אלו הנובעים מהחלטה מבצעית לגבי זהות המטרה שהתבררה כשגויה ולא מתפעול לא נכון של הנשק שמביא אותו לירות למקומות שלא רצינו לירות אליהם.
לפעמים עניין של זמן חיות המטרה ("הוא עוד רגע נעלם לנו!") מקפיץ לפתע את שיקול המהירות לבכורה על פני האבטחה ("אולי נמתין, המרחב מאפשר לנו לספוג היעלמות של המטרה לכמה רגעים ואת הזמן שהרווחנו נוכל לנצל להתארגנות טובה יותר מבחינת זיהוי עמית\טורף או ירייה מדויקת יותר").

דו''צ הוא לא תמיד שגיאה מקצועית, אך נכון שצריך לתחקר ביושר כי אולי נגלה ששיקול המהירות הועדף מסיבות לא נכונות וצריך היה דווקא להעדיף את שיקול האבטחה ולא לירות באותו הרגע.
מצד שני, אני מאמין כי יכול גם להיות שבתחקיר יגלה כי בתנאי הרגע, הזיהוי השגוי היה תוצאה הגיונית או סבירה של נסיבות, והתחקיר לא יידע לתת תוצר שיסייע למנוע דו''צים בעתיד.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 13-12-2010, 14:45
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי ענקנמן שמתחילה ב "תקלה מקצועית שהובילה לדו"ץ לא..."

למרות שאני מסכים עם דבריך ככלל וברור לי שבחלק משמעותי (בניסוח זהיר) ממקרי הדו''צ היתה השפעה גדולה למיומנות לקויה ואימון חסר, עדיין נראה לי כי שגיאות זיהוי וירי בעקבותיהן אלו רעות שיכולות להתרחש עקב נסיבות ולמרות מיומנות גבוהה של כוחות.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 13-12-2010, 11:04
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי sh_woll שמתחילה ב "מיותר לכתוב אם מישהו מת מקור,..."

לטעמי יש תקלות כן סבירות, אולם אין לי שום עניין בלחזק תרבות של "להחזיק צבא עם 20% אבידות מדו''ץ זה בסדר כי זה קורה לכולם" או "ככה זה, כשחוטבים עצים עפים שבבים".
נהג שמשתולל עם רכב והורג חיילת שנוסעת איתו זה תקלה לא סבירה.
לוחם שטועה בזיהוי במה שמתברר בדיעבד כסוף הקרב (הרי שלחו כוח לסריקה כי לא היתה ודאות שהאירוע הסתיים) ומתפקד בתנאים של אי ודאות בזיהוי, הוא משהו שצריך ללמוד אותו וללמוד ממנו. בוודאי שיכול להיות שמדובר בתקלה לא סבירה, אבל אולי אולי כן.

גם אני נגד בזבוז חיי אנשים, על אחת כמה וכמה אם הם מהזן התורם והעושה.

ישן 14-12-2010, 06:58
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי sh_woll שמתחילה ב "אימונים רלוונטים חשובים יותר..."

נכון, צריך לעשות אימונים רלוונטיים, וגם אלה גוררים אחריהם אחוז נפגעים מסויים.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 14-12-2010, 08:20
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי sh_woll שמתחילה ב "נו באמת, אנחנו לא..."

המצב הוא לא בסדר מבצעית/מקצועית. המצב הוא טוב אם המטרה שלך היא להקטין נפגעים בבט"ש.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 14-12-2010, 13:48
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי skydiver שמתחילה ב "אבל ההסתגרות משכה את..."

שוב, זה הוריד את כמות האבידות. זה לא הביא הצלחה מבצעית, אבל לא בזה מדובר הרי...

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:01

הדף נוצר ב 0.14 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר