לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-12-2010, 09:17
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "אם ישראל פיתחה את..."

גם אני בעד שצה"ל (והמדינה בכלל) ירכוש כמה שיותר דברים תוצרת כחול-לבן, אבל מה אפשר לעשות כשלפעמים התוצרת כחול לבן הזו פשוט יותר יקרה מתוצרת סין?
פתאום מופיעים תחקירים בעיתונים ובחדשות, על איך שצה"ל מבזבז כספים על ימין ועל שמאל, והתחקירים מתובלים בדמגוגיה זולה כגון "במקום לקנות טילים למגן את שדרות, צה"ל קונה מדים ממפעלים בישראל במחיר של 2 שקל לזוג מדים, בעוד מדים מתוצרת סין עולים שקל ותישעים אגורות. זו בטח קומבינה של איזה נגד או קצין עם איזה חבר שלו שהוא מנהל מפעל טקסטיל"...

אתה לא מכיר את התקשורת שלנו?

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 20-12-2010, 09:43
  משתמש זכר מרקויס מרקויס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.08
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "גם אני בעד שצה"ל (והמדינה..."

לגבי התקשורת, גם אם המדים הישראלים יהיו יותר זולים הם ימצאו דרך לא לפרגן, אבל בגלל זה לא צריך לספור אותם, אני מאמין שאם יש שומן בצה''ל אז הוא נמצא בתחומים אחרים, קטונתי מלדעת איפוה.
לא הכל חייב להיות שפיט על בסיס כלכלי, אפילו במערב אירופה שהן מדינות מתקדמות לא הכל על בסיס כלכלי, לפעמים יש שיקולים לאומיים, ראה את הסיבסוד שהחקלאי הצרפתי או ההולנדי מקבלים מהממשלות שלהם, אני מעדיף לתת עבודה לדרוזיות או לפריפריה ולשלם קצת יותר על זוג מדים ולא לשלם להם דמי אבטלה, אני בטוח שתסכים איתי, וחוץ מזה לפי התגובה של רגב06 יש לנו יצרנים של בגדים מבדים מנדפים \נושמים למיניהם.
הבעיה שלנו היא שהפרטנו למוות כל תחום, ואני חושש שיום אחד ברק יחליט שחיילים אריתראים או סינים יותר זולים באחזקה שלהם, והוא יגייס אותם לצה''ל.

ישן 20-12-2010, 10:55
  משתמש זכר מרקויס מרקויס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.08
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי ענקנמן שמתחילה ב "לביא וסוסיתא אלו דוגמאות..."

אין לי ויכוח איתך שיכול להיות שהציוד שיייוצר בישראל יהיה יותר יקר ברמת התקציב של צה''ל, אבל יש גם רמה לאומית, דמי האבטלה שאתה משלם למפוטר הישראלי יגרמו למוצר הסיני להתייקר .
ושוב אחזור על מה שכבר אמרתי: לא כל דבר צריך להימדד כלכלית. אתה לא חושב שזה מגוחך שדגלי ישראל ומדי צה'ל והמשטרה מיוצרים בחו''ל?? הכסף לעידוד ייצור ישראלי ממש לא חייב לבוא ע''ח אימון זה או אחר, תשאל את סטנלי פישר כמה דולרים הוא קנה ושם בצד, ויש עוד שומנים שאפשר להשתמש בהם אבל זה כבר פוליטיקה.
אגב הדוגמא של הסוסיתא היתה בצחוק..

ישן 22-12-2010, 00:05
  מק1 מק1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.05
מסכים אתך בכל מילה, ואקח את זה מעט הלאה...
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי ענקנמן שמתחילה ב "גם ברמה הלאומית, לא חושב שיש..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ענקנמן
גם ברמה הלאומית, לא חושב שיש טעם להשקיע בפרויקט כושל. יש לא מעט תחומים שבהם אנחנו טובים, ויכולים להתחרות מול גופים רציניים. את היכולות האלה צריך לפתח, בהם להשקיע. למה לזרוק כסף על מפעל מפסיד,רק כדי להחזיק אותו מעל המים עוד שנה שנתיים? מי שרוצה לדאוג לתופרות, שיעביר להן הסבה לתחום מועיל יותר.

לא, ממש לא מפריע לי שדגלי ישראל ומדי צה"ל מיוצרים בסין. למה שזה יטריד אותי? מטוסי צה"ל מיוצרים בארה"ב, צוללות בגרמניה, מחשב שעליו אני עובד מיוצר בסין, פועלי ביניין מיוצרים ברומניה, עובדי סיעוד בפיליפינים וחקלאים בתאילנד. ומדים הם אלה שצריכים להטריד אותי?

המחשב שאתה עובד עליו ייענה גם לאצבעותיו של הודי, שמשכורתו תהיה עשירית משלך. הם ממש טובים וזולים, ההודים הללו.
ואז תוכל לעשות הסבה, יחד עם התופרות הדרוזיות, למקצוע שאין בו עובדים זרים. אולי תהיה פוליטיקאי? עד שנייבא סינים שימלאו את מקום השרים וחברי הכנסת. סיפרו לי שהם חסכוניים, מסתפקים באופניים. חשבת כמה כסף נחסוך רק על הרכבים?

בנימה רצינית: מדינה שרואה הכל דרך שיקולי כלכלה קרים, (ואני כלכלן בהשכלתי, בעוונתיי...) ללא שימת לב לשיקולים חברתיים ולאומיים אין לה זכות קיום. אם תעדיף לייבא מסין ולהושיב את הפועל בביתו עם דמי אבטלה או הבטחת הכנסה, תהרוס אותו ואת משפחתו . לא כולם יכולים לעשות הסבה, וודאי שלא בגיל מבוגר, ולא כולם מתאימים להיי-טק. מדינה צריכה לדאוג לפרנסה לכל שכבות העם.
ישן 23-12-2010, 06:48
  ענקנמן ענקנמן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.08.05
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי מק1 שמתחילה ב "מסכים אתך בכל מילה, ואקח את זה מעט הלאה..."

ההערה השנונה שלך מעידה יותר מכל על חוסר ההבנה. ההיי-טכ הישראלי קם והתפתח לא כאיזו פרויקט ממשלתי, אלה כי הרבה מאוד אנשים פרטיים בעולם החליטו שמשתלם להם לשלם כסף למהנדסים הישראלים. ואתה יכול להיות בטוח, שחברות אמריקאיות גדולות ממשיכות לשלם למהנדסים ישראלים גם היום לא בגלל שבעלי החברות ציוניים, אלה מטעמים כלכליים גרידא. ברגע שהם יחליטו שההודים יעילים יותר - הם יתחילו לשלם להודים, ושום החלטה של ממשלת ישראל לא תעזור פה. ואז המדינה תישאר עם מתפרות כושלות, שהיו יכולות להתקיים כל עוד המיסים של היי-טכ תיקצבו אותן. מה תעשו אז, חבריי החברתיים? שוב תבקשו פיצויים מגרמניה ותחזרו לתקופת הצנע?

במקרה נולדתי במדינה שלא האמינה בכלכלה הקפיטליסטית, ומאוד דאגה לפועלים. היא דאגה להם כל כך, שאי אפשר היה לפטר פועל והמון כסף הושקע (בוזבז, ליתר דיוק) במפעלים כושלים, שכל תוצרתם פשוט נזרקה, כי לא היה לה שום ביקוש או שימוש. באופן מפתיע, מצב של הפועלים, ולא רק שלהם, נהיה רק גרוע יותר עם הזמן. הפועלים הכי מוגנים סוציאלית בעולם עמדו שעות בתור בחנויות כדי לקנות לחם וחלב, עד שבסוף אפילו הם הפסיקו לתמוך במשטר הקיים. וראו איזה פלא - המדינה הצודקת בעולם נעלמה כי לא הייתה.
ישן 20-12-2010, 09:16
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי אוריהו שמתחילה ב "לקנות טקסטיל תוצרת הארץ, נהדר!"

אינני יודע לגבי גורטקס, אך יש בבעלותי חולצה מנדפת מבד עם ממברנה מתקדמת שרכשתי בברלין לפני שלוש שנים וחצי. עוד כשמשמשתי אותה בחנות בברלין הזעקתי את אשתי לראות את הפלא- חולצת NIKE לתפארת, בד מנדף ברמה (ומחיר) כמו כל השמות הלועזיים, אבל- MADE IN ISRAEL !
אני מקווה שלא מדובר בחולצה ממלזיה עם תווית מישראל, ואם בגרמניה כמו בגרמניה, הכל מדויק, הרי שאין לנו מה להתבייש בתוצרתנו.
בהיהט הכלכלי, אני יודע שבמשפחה שלי אנחנו מעדיפים להעביר כסף בינינו ולא לשלם לגורם חיצוני אם לא חייבים, שהכסף לא "יצא החוצה", האם אין זה כך גם ברמת המדינה בעניין תעשיית התפירה?
גם אם בסייגים מסויימים, האם הכסף הישראלי לא מועיל יותר לישראל כשהוא משולם מתקציב משלם המיסים בחזרה אל אזרחים שמייצרים אל המשק הישראלי (ואולי עוד ייצאו משהו, חלילה) במקום שיצאו מליונים החוצה תמורת בגדים ויממנו משכורות ורווחים של אנשים שהם מחוץ למערכת הכלכלית שלנו?

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 20-12-2010, 10:04
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי אוריהו שמתחילה ב "אני מסכים עם ההעדפה על רכישה בארץ, גם אם"

בכל מקרה אין עניין לשתול כותנה בארץ ולהפיק ממנה חוטים לאריגת הבדים. הכותנה היא גידול יקר ובזבזני ביותר במים וזה לא נכון לגדל אותה בארץ.
הבדים המנדפים למיניהם, הגורטקס וחבריו הם בדים שמבוססים בסופו של דבר על תזקיקי נפט ולא על חומר אורגני. לכן אין סיבה לצפות שמישהו יפיק נפט בארץ. בסוף בישראל אין מחצבים וחומרי גלם לתעשיות מתכת, פלסטיק וטקסטיל כך שחומר גלם ייובא כך או כך.

לגבי העלות הגבוהה יותר של טקסטיל ישראלי על פני זה מחו''ל, יש אנשים במדינת ישראל שמקבלים משכורת מלאה כדי לחשב ולבדוק את המחזור המלא של רכישת חומרי גלם, תשלום לגורם המייצר (כולל זכויות סוציאליות לעובדים ורווח לחברה\בעלים), עלות למשהב''ט כרוכש, עלות למדינה כמי שכל המחזור הזה מתנהל בתוך המשק, רכישת כמויות לפי מחזור חיים של המדים והבגדים הנדונים ועוד לעומת העלות של רכישת המדים בחוץ ואי ניצול הכסף לגלגולו בתוך המשק.
כולנו פגשנו כל מיני פקידים בכל מיני משרדים, צריך שהם יעבדו. פשוט.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 20-12-2010, 14:13
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי אוריהו שמתחילה ב "בארץ זורעים כותנה והיא לא מושקת במים."

אינני מתיימר להיות אגרונום או איש למ''ס, אך סביב היישוב שלי, היו עשרות שנים שדות כותנה והכרתי יפה את מחזור החיים שלהם. לפני בערך עשר שנים הם נעלמו עם ההסבר שהבאתי קודם ולא חזרו מאז.

אם לא יקויים פיקוח על מפעלים כאלו (ובעידן הדיגיטלי פשוט מאוד לקיים פיקוח כזה) אז כרגיל החרא יצוף והזהב ישקע, כמו בטבע.

ישן 20-12-2010, 23:02
  מק1 מק1 אינו מחובר  

מחירי הכותנה כיום בשיא כל הזמנים!
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי אוריהו שמתחילה ב "צודק, זו אחת הסיבות."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אוריהו
מדוע גידול הכותנה חשוב לענף הגד"ש ולמדינה בכלל
עופר גורן, ממ"ר כותנה וגידולי קיץ, שה"מ, משרד החקלאות ופיתוח הכפר

רקע: כגידול מרכזי ביותר, בין שאר גידולי השדה, היקף מזרע הכותנה בשנות השיא עבר את 600 אלף הדונמים. בשנים האחרונות ירד היקף הגידול עד כדי איום על עצם קיומו. בשנתיים האחרונות ירד הגידול אל מתחת 50 אלף דונם כתוצאה של כמה גורמים וביניהם: ירידת מחירי הסיבים בעולם, פיחות הדולר לעומת השקל, תזרים גידול ארוך ובעייתי, מחסור במים, עליית מחיר הגרעינים בעולם.

בניגוד למה שכתבת מחירי הכותנה נמצאים כיום בשיא של כל הזמנים: 1.56 $ לפאונד! מחיר הכותנה עלה בשנה האחרונה בצורה קיצונית,מחיר חוטי הכותנה עלה במעל ל-100% במהלך השנה האחרונה, בשל גידול בביקוש המקומי במזרח, אסונות טבע (שטפונות) בפקיסטן, וצימצום שטחי גידול בעולם, בעיקר במזרח שם יש מגמה לעבור לגידול אורז, שמתחרה על הקרקע ועל המים בכותנה. שני הגידולים הם צרכני מים גדולים, והם מעדיפים לגדל אורז כדי להשביע את האוכלוסיה.
כרגע קיים איסור יצוא מהודו של כותנה וחוטי כותנה בשל רצונם להגן על התעשיה המקומית, וכדי למנוע עצירת ייצור בכל שרשרת הייצור בשל מחסור שינבע מייצוא הכותנה אל מחוץ להודו. הדבר הביא להיווצרות מחסור ועליית מחירים נוספת, במזרח וגם בארץ.

עם כל זאת, מכיוון שבארץ אין יותר מטוויות לייצור חוטים שצורכות כתנה כחומר גלם, כל כמות הכותנה שגדלה בישראל מופנת לייצוא.

נערך לאחרונה ע"י מק1 בתאריך 20-12-2010 בשעה 23:16.
ישן 20-12-2010, 19:29
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
קרוב לודאי שהבד מיובא, והחולצה יוצרה ממנו בישראל.
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "אינני יודע לגבי גורטקס, אך..."

ישראל היא לא יצרנית גדולה של ממברנות ובדי פוליאסטר\ניילון, אבל יש לחברות טקסטיל ישראליות טכנולוגיות ייחודיות לנושא תפרים והעדר תפרים, ובגלל זה לא מעט חברות טקסטיל עולמיות מייצרות בעצם אצל דלתא או כיו"ב בישראל.

בכל מקרה, למיטב ידיעתי כרגע אין בארץ יצרני בדים נושמים מתקדמים, שלא לדבר על כאלה שיכולים לעשות את הבדים הנ"ל בצבעי הסוואה נוסח המולטיקאם ודומיו. בקיצור, מן הסתם מה שיקרה הוא שהבדים עצמם ייובאו, אבל העיצוב, הגזירה והתפירה ייעשו בארץ.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 20-12-2010, 23:09
  מק1 מק1 אינו מחובר  

אין יצור-יש יצרנים
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "קרוב לודאי שהבד מיובא, והחולצה יוצרה ממנו בישראל."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
ישראל היא לא יצרנית גדולה של ממברנות ובדי פוליאסטר\ניילון, אבל יש לחברות טקסטיל ישראליות טכנולוגיות ייחודיות לנושא תפרים והעדר תפרים, ובגלל זה לא מעט חברות טקסטיל עולמיות מייצרות בעצם אצל דלתא או כיו"ב בישראל.

בכל מקרה, למיטב ידיעתי כרגע אין בארץ יצרני בדים נושמים מתקדמים, שלא לדבר על כאלה שיכולים לעשות את הבדים הנ"ל בצבעי הסוואה נוסח המולטיקאם ודומיו. בקיצור, מן הסתם מה שיקרה הוא שהבדים עצמם ייובאו, אבל העיצוב, הגזירה והתפירה ייעשו בארץ.

כרגע אין בארץ יצרנים שמייצרים את הבדים שציינת, אבל יש כושר יצור, אפילו כיום. הדבר נובע מסיבות אחדות: המגזר הפרטי מייבא בדים מהמזרח, במחירים שהתעשיה המקומית לא יכולה להתחרות בהם ( שכ"ע, מים וחשמל זולים במזרח, וכך גם מסים מקומיים, תקנות תברואה ותנאים סוציאליים) ולכן נמנע מלהזמין בארץ.
המגזר הציבורי פתוח אף הוא לייבוא, אם מארה"ב בדולרים של סיוע (שהורסים תעשיה מקומית) ואם במכרזים, בהם ההעדפה של 15% במחיר לייצור מקומי אינה מספיקה. כי ההפרש הרבה יותר גדול. התוצאה בכל המקרים היא ניוון וסגירת מפעלים בארץ.
ישן 21-12-2010, 06:53
  YGH YGH אינו מחובר  

אני דווקא כן מבין מעט בטקסטיל,
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי מק1 שמתחילה ב "מנין הידע המוטעה?"

ולו מספיק מעט כדי לדעת שקורדורה הוא בד ניילון בבעלות אינוויסטה (ויש בדים מקבילים בשמות אחרים), גורטקס היא משפחת ממברנות של וו.ל. גור שכוללת גם כמה מהמתקדמים ביותר בתחום, פליז זה שם גנרי לבדים (בד"כ פוליאסטר, אבל לא רק) קצוצי-קצוות שמיועדים לבידוד, ריפסטופ היא בכלל שיטת תפירה וקוולר הוא סיב ממשפחת האראמידים, שבאמת כיום כבר לא צריך טכנולוגיה מתקדמת כדי לייצר אותו. אני גם יודע שלא הצבא הבריטי, לא האמריקאי ולא הקנדי משתמשים בבדים-סופר-אקסטרא-מיוחדים למדים שלהם, מסיבות כלכליות בעיקר.

ואחרי הניימדרופינג:
1. ייצור של בד מתוחכם מצריך או זכיון מבעל הפטנט, או השקעות גדולות במו"פ כדי להשיג משהו מקביל.
2. בהתחשב בעלות של פיתוח ממברנה מקורית שתיתן יכולת ברמה של הגורטקס XCR או האיוונט, בעלות של פיתוח פוליאסטר שנושם יותר מהקולמקס אלטה ודומיו, בעלות של פיתוח תחליף חסין-אש לטפלון-משולב-בדים -
מי בדיוק בארץ יכול לעמוד בכך?

גלריית התמונות שלי

ישן 21-12-2010, 23:33
  מק1 מק1 אינו מחובר  

זכיון? לא בהכרח
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "אני דווקא כן מבין מעט בטקסטיל,"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
ולו מספיק מעט כדי לדעת שקורדורה הוא בד ניילון בבעלות אינוויסטה (ויש בדים מקבילים בשמות אחרים), גורטקס היא משפחת ממברנות של וו.ל. גור שכוללת גם כמה מהמתקדמים ביותר בתחום, פליז זה שם גנרי לבדים (בד"כ פוליאסטר, אבל לא רק) קצוצי-קצוות שמיועדים לבידוד, ריפסטופ היא בכלל שיטת תפירה וקוולר הוא סיב ממשפחת האראמידים, שבאמת כיום כבר לא צריך טכנולוגיה מתקדמת כדי לייצר אותו. אני גם יודע שלא הצבא הבריטי, לא האמריקאי ולא הקנדי משתמשים בבדים-סופר-אקסטרא-מיוחדים למדים שלהם, מסיבות כלכליות בעיקר.

ואחרי הניימדרופינג:
1. ייצור של בד מתוחכם מצריך או זכיון מבעל הפטנט, או השקעות גדולות במו"פ כדי להשיג משהו מקביל.
2. בהתחשב בעלות של פיתוח ממברנה מקורית שתיתן יכולת ברמה של הגורטקס XCR או האיוונט, בעלות של פיתוח פוליאסטר שנושם יותר מהקולמקס אלטה ודומיו, בעלות של פיתוח תחליף חסין-אש לטפלון-משולב-בדים -
מי בדיוק בארץ יכול לעמוד בכך?

ראשית, "ניים דרופינג" לא תמיד מעיד על הבנה בתהליכים .דוגמה קטנה: ריפסטופ אינה שיטת תפירה אלה צורת אריגה שבה בכל מרווח מסוים מחזקים את הבד ע"י חוטים חזקים או צפופים יותר, כדי למנוע מקרע להתרחב (מכאן השם: ריפ סטופ).
אני עוסק בטכסטיל ומתפרנס מהענף מזה 34 שנים, למדתי את המקצוע ואני מנהל עסק יצרני בתחום טכסטיל טכני. אשתדל לענות על שאלותיך:
1. ייצור בד מתוחכם לא דורש זכיון אלא יבוא חוטים מהיצרן. אם יצרן מסוים אינו מוכן למכור את החוט שלו, (דבר שאני טרם נתקלתי בו) ניתן לרכוש תחליף, לא פחות טוב , ממתחריו. אין צורך להמציא את הגלגל מחדש: יש תחליף מעולה לקוולאר, למשל.
2. ממברנות מיוצרות באירופה, ארה"ב וסין, לא רק ע"י גור. ההבדל בינן לבין הגורטקס הוא במיתוג בלבד. כשמשווים פרמטרים של נדיפות בליטרים לשעה, מול עמידות לחדירות מים, ניתן למצוא עשרות, אם לא מאות תחליפים ראויים לגורטקס, אבל ללא ה"סקס אפיל" שבמותג. ללקוחות טכניים זה לא ממש משנה השם. כך גם לגבי חסיני אש. יש ייצור בארץ לבדים חסיני אש עד לרמה של 1200 מעלות צלזיוס.
בקיצור: הבעיה בארץ אינה הייצור, אלא אי האפשרות להתחרות בשני מתחרים גדולים: ארה"ב שמספקת למערכת הבטחון ללא מכרזים, ותמורת דולרים סיוע, (דבר שמהווה הקלה על תקציב משרד הבטחון) והמזרח הרחוק שמהווה את ה"ספק האולטימטיבי" של המגזר הפרטי בתחום. בד"כ המוצרים הטכניים שמיובאים מהמזרח אינם תיקניים, הם חיקויים זולים. (ולא שאין אפשרות לרכוש סחורה תיקנית. היא פשוט יקרה יותר) כך, למשל, בד הקורדורה שמיובא מהמזרח אינו עומד בתקנים, ומיוצר מפוליאסטר פשוט, אפילו לא היי-דנסיטי. אבל מי בודק? קוראים לזה "קורדורה" וזה נמכר. רק לשם הדגמה: "קורדורה" כזאת נמכרת במחירים נמוכים , אפילו 10 ש"ח למטר רץ (לצרכן הסופי , בארץ), בעוד שמחיר קורדורה תקנית אמריקאית מתחיל מ-40 ש"ח.
ישן 22-12-2010, 20:31
  YGH YGH אינו מחובר  

אכן, פה התבלבלתי בין אריגה לתפירה.
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי מק1 שמתחילה ב "זכיון? לא בהכרח"

קורה. למרות שתוכל למצוא שבמקומות אחרים (לא בשרשור זה) דווקא דייקתי בתיאור ריפסטופ ושיטת אריגתו.

בכל מקרה, תודה על הפירוט, ותודה על הסבלנות - אני בטוח שתוכל לתרום לדיון כאן גם הלאה.

ומכאן לשאר ההודעה:
באשר ל-1: מסתבר כאמור שדיברנו על שני דברים שונים: אני דיברתי על ייצור הסיב\חוט, ואתה דיברת על השלב הבא.

באשר ל-2, יש לי כמה שאלות. ראשית, בכל מאמר השוואתי שקראתי שעסק בהשוואה בין ממברנות (וגם כמה ציפויים טובים) היה פער ניכר בין ממברנות זולות ואלמוניות לדגמים היקרים יותר של גור, או לאיוונט וכמה כמותו. לאור זאת, האם תוכל להפנות אותי להשוואות לממברנות רבות ויקרות פחות שמוציאות תוצאות דומות? אותי מעניינות במיוחד השוואות לגבי מבנה 3Ply, כי מן הסתם הוא רלוונטי יותר לבדים צבאיים.
שנית, האם לגבי בדים חסיני אש בעלי יכולת נשימה גבוהה יש לנו בארץ כיום יכולת (כלומר, לא חסין אש סתם, אלא דווקא חסנ"ש וגם נושם)?
שלישית, האם לגבי בדי הסוואה, שדוגמת ההסוואה בהם היא לרוב סימן רשום, יש הגבלות נוספות? זאת אומרת, האם היצרנים מוכנים למכור זכות שימוש בדוגמה על בד שייוצר בארץ, או שהם יגבילו את השימוש (כמו שבזמנו היה עם ה-ACU האמריקאי) לבדים שמיוצרים על ידי יצרנים אמריקאיים\אירופאיים וישאירו לנו את הגזירה והעיצוב והתפירה?
ורביעית, האם ידוע לך אם משרד הביטחון כיום התחיל לגלוש לתחום חומרי הגלם הסיניים, או שהוא עדיין מקפיד על תקניים?

גלריית התמונות שלי

ישן 23-12-2010, 00:36
  מק1 מק1 אינו מחובר  

אנסה לענות לשאלותיך
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "אכן, פה התבלבלתי בין אריגה לתפירה."

. ראשית, בכל מאמר השוואתי שקראתי שעסק בהשוואה בין ממברנות (וגם כמה ציפויים טובים) היה פער ניכר בין ממברנות זולות ואלמוניות לדגמים היקרים יותר של גור, או לאיוונט וכמה כמותו. לאור זאת, האם תוכל להפנות אותי להשוואות לממברנות רבות ויקרות פחות שמוציאות תוצאות דומות? אותי מעניינות במיוחד השוואות לגבי מבנה 3Ply, כי מן הסתם הוא רלוונטי יותר לבדים צבאיים.

יש הבדל בין מימברנה, שהיא פילם דק מאד, בעל תכונות אטימות מצד אחד ונידוף מצד שני, לבין המוצר הסופי שכולל ממברנה שעליה מודבק בד אחד או שניים, כמו בשאלתך, שיוצר מוצר תלת-שכבתי.
בד"כ בוחרים ממברנות לפי ספציפיקציות: איזה דרגת עמידות למים נדרשת (נמדד במ"מ עמוד מים), דרגת הנידוף הנדרשת(נמדד בליטר ל24 שעות למ"ר) ותכונות נוספות: חוזק, עמידות ל , UV, עמידות לחום ועוד. כך למשל עבור צוות רפואי משתמשים בממברנה שתעמוד בחיטוי באוטוקלאב, דבר לא פשוט בהתחשב בעובדה שהמבברנות עשויות מתוצרי נפט. יצרנים לממברנות: AMERICAN POLYFILM INC. RKW, ועוד רבים שתוכל למצוא בקלות בגוגל. רובם מוכרים ממברנות וגם מוצרים דו ותלת שכבתיים.

שנית, האם לגבי בדים חסיני אש בעלי יכולת נשימה גבוהה יש לנו בארץ כיום יכולת (כלומר, לא חסין אש סתם, אלא דווקא חסנ"ש וגם נושם)?

כן. כעקרון בדים חסיני אש ברמת הסיב, שבהם תכונת חסינות האש אינה ציפוי חיצוני אלא מובנת במבנה הכימי, הם "נושמים". שכן הם אינם נאטמים ע"י הציפוי. אני מיצר בד כזה

שלישית, האם לגבי בדי הסוואה, שדוגמת ההסוואה בהם היא לרוב סימן רשום, יש הגבלות נוספות? זאת אומרת, האם היצרנים מוכנים למכור זכות שימוש בדוגמה על בד שייוצר בארץ, או שהם יגבילו את השימוש (כמו שבזמנו היה עם ה-ACU האמריקאי) לבדים שמיוצרים על ידי יצרנים אמריקאיים\אירופאיים וישאירו לנו את הגזירה והעיצוב והתפירה?

לא ברור לי למה להתעקש על דוגמא מסוימת, ולשלם עבור כך תוספת כסף (מנסיוני כל דבר ניתן לקבל תמור כסף, השאלה כמה...) ניתן ליצור שבלונה דומה להדפסה , שאינה מפרה זכויות יוצרים. הבעיה שאין עבור מי לייצר...

ורביעית, האם ידוע לך אם משרד הביטחון כיום התחיל לגלוש לתחום חומרי הגלם הסיניים, או שהוא עדיין מקפיד על תקניים?[/QUOTE]

משרד הבטחון נמצא עמוק בשדות סין. זה כשלעצמו אינו מהווה בעיה, שכן מסין ניתן לקבל סחורה איכותית, כשדורשים זאת ומוכנים לשלם. לצערי המצב אינו כזה. איני רוצה להרחיב בנושא בפורום הפתוח.

נערך לאחרונה ע"י מק1 בתאריך 23-12-2010 בשעה 00:42.
ישן 21-12-2010, 23:53
  מק1 מק1 אינו מחובר  

בוא נעשה מעט סדר במושגים המקצועיים
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי אוריהו שמתחילה ב "אני מודה שהידע שלי מוגבל."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי אוריהו
מי הם היצרנים ומה התוצרת שלהם? האם הם מיצרים חוטים\סיבים או מוגבלים לטוויה?

משאלתך הבנתי שאינך ממש מתמצא בתחום, (ייצור חוטים=טוויה, חוטים אינם סיבים)) אז אנסה לעשות סדר ולתאר בתימצות את תהליך הייצור בתחום הטכסטיל.
חומר הגלם הראשוני הוא הסיבים, שיכולים להיות טבעיים (כמו כותנה, פשתן), מעשה אדם (תרגום שלי למונח MAN MADEׂ ) (כמו ויסקוזה) או סינטטיים (כמו ניילון, פוליאסטר, אראמידים ועוד).
את הסיבים טווים לחוטים במטוויות , שהן מפעלי הייצור לחוטים שונים.
החוטים מהווים חומר גלם לייצור בדים ארוגים או סרוגים. התהליך נעשה במפעלים ייעודיים. המכונות במפעלי האריגה שונות לחלוטין מאלה שבמפעלי הסריגה.
הבדים הגולמיים מועברים לצביעה ו/או אשפרה במפעלי אשפרה
משם עוברים הבדים לגזירה ותפירה במתפרות.

ממשלות ישראל לדורותיהן ב25 השנים האחרונות, פתחו את הענף לתחרות מול סחורות יבוא. בתחילה התחרות היתה מול השוק המשותף וארה"ב, והענף עמד בכך בכבוד. בהמשך התחרות היתה מול מה שהוגדר "ארצות שלישיות" , לא ארה"ב ולא אירופה. הכוונה לארצות המזרח הרחוק, אשר בהן עלויות הייצור נמוכות משמעותית מאלה שבארץ. הסרת המכסים מול ארצות אלה נעשתה ללא הסכמים הדדיים, אלא חד צדדית ע"י ישראל. התוצאה היתה הרסנית לענף.

בארץ עדיין פועל מפעל אחד גדול שמייצר סיבי ניילון בעיקר, "נילית".
כל המטוויות שייצרו חוטים נסגרו.
ממאות מפעלי האריגה שהיו פעם נשארו כ-5 בלבד, מספר מפעלי הסריגה הצטמצם מאד גם כן.
מכל עשרות מפעלי האשפרה והצביעה נשארו כ-6 בלבד .
ממאות המתפרות הגדולות נשארו מעטות .
ישן 20-12-2010, 10:13
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "כוחות הביטחון ירכשו טקסטיל מתוצרת הארץ"

בעוד שהפרסום בערוץ 7 מדבר על חובת ייצור בארץ, YNET מדווחים רק על העדפה במחיר:
ציטוט:
לפי החוק החדש, מפעלי טקסטיל ישראלים יועדפו במכרזים גם אם הצעותיהם יהיו יקרות עד 50% יותר מההצעה הזולה ביותר שהגישו יצרנים מתחרים מחו"ל. מדובר בקשת מוצרים רחבה, החל מבגדים, מדים ובגדים מכל סוג ועד אוהלים ומוצרים עשויים מבד אחרים שבשימוש צה"ל והמשטרה.

לדעתי יש ממילא גם כיום העדפה במחיר למוצר ישראלי, דומני 10-15%. מומחי הכלכלה בפורום יסבירו זאת טוב ממני, אך דומני שחלק ניכר מהעלות שתתווסף לתקציב הביטחון וביטחון הפנים תזרום לא לכיסי העובדים במפעלים שייפתחו, אלא לכיסי בעלי המפעלים הקיימים (שיעלו את המחירים ל-150% מעלות ייבוא מקביל, במקום 110%).
ישן 20-12-2010, 22:27
  מק1 מק1 אינו מחובר  

הנוסח הנכון הוא שונה
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[font=Verdana]בעוד שהפרסום..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
בעוד שהפרסום בערוץ 7 מדבר על חובת ייצור בארץ, YNET מדווחים רק על העדפה במחיר:

לדעתי יש ממילא גם כיום העדפה במחיר למוצר ישראלי, דומני 10-15%. מומחי הכלכלה בפורום יסבירו זאת טוב ממני, אך דומני שחלק ניכר מהעלות שתתווסף לתקציב הביטחון וביטחון הפנים תזרום לא לכיסי העובדים במפעלים שייפתחו, אלא לכיסי בעלי המפעלים הקיימים (שיעלו את המחירים ל-150% מעלות ייבוא מקביל, במקום 110%).

לא מדובר בהעדפה של 50% במחיר אלא דרישה ש-50% מערך המוצר ייוצר בארץ. אין סכנה שבעלי המפעלים יתעשרו, ואף אחד לא ימלא את כיסיו בכסף, כי חובת המכרזים תמנע זאת. סה"כ תהיה עבודה לאנשים שאינם יכולים להתפרנס מהיי-טק (יש גם כאלה...) במקום שישבו בבית ויקבלו דמי אבטלה או הבטחת הכנסה מהמדינה. ההכנסה תתחלק בין הרבה אנשים, בניגוד למצב כיום בו היבואנים, אלה שבהזמנה אחת "ייבאו אבטלה" בקונטיינרים לישראל, היו המוטבים היחידים לעסקה.
ישן 21-12-2010, 09:25

בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי מק1 שמתחילה ב "הנוסח הנכון הוא שונה"

ברור שאתה מבין בתחום. ברור לי גם שרוב הטקסטיל שכוחות הביטחון רוכשים אינו מתוחכם במיוחד, ואין בעיה טכנית לייצרו בארץ- כפי שבוצע עד לפני מספר שנים.

מה שאני מפקפק בו, הוא התועלת החברתית. אני מניח שהחוק ייתן עבודה לכמאתיים תופרות בשכר מינימום במספר מפעלים שיתחרו זה בזה במחיר, בלי פוטנציאל למכור מחוץ למגזר המשלתי הישראלי. אז אולי, אם כבר הכנסת החליטה שתקציב הביטחון צריך לשמש (גם) לעזרה לתעשיה הישראלית ולפריפריה, עדיף פשוט שמר"צ יקימו מתפרת מדים במצפה רמון, מתפרת אוהלים בנצרת עילית, מתפרת שק"שים באשקלון וכו', והכסף יגיע ישר לכיסי העובדים, כאזרחים עובדי צה"ל?
ישן 22-12-2010, 00:37
  מק1 מק1 אינו מחובר  

מדובר בהרבה יותר ממאתיים תופרות
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "ברור שאתה מבין בתחום. ברור לי..."

ציטוט:
ברור שאתה מבין בתחום. ברור לי גם שרוב הטקסטיל שכוחות הביטחון רוכשים אינו מתוחכם במיוחד, ואין בעיה טכנית לייצרו בארץ- כפי שבוצע עד לפני מספר שנים.

מה שאני מפקפק בו, הוא התועלת החברתית. אני מניח שהחוק ייתן עבודה לכמאתיים תופרות בשכר מינימום במספר מפעלים שיתחרו זה בזה במחיר, בלי פוטנציאל למכור מחוץ למגזר המשלתי הישראלי. אז אולי, אם כבר הכנסת החליטה שתקציב הביטחון צריך לשמש (גם) לעזרה לתעשיה הישראלית ולפריפריה, עדיף פשוט שמר"צ יקימו מתפרת מדים במצפה רמון, מתפרת אוהלים בנצרת עילית, מתפרת שק"שים באשקלון וכו', והכסף יגיע ישר לכיסי העובדים, כאזרחים עובדי צה"ל?
ראשית , מדובר בהרבה יותר ממאתיים עובדות אגב, חלק גדול מעובדות המתפרות מסובסדות גם היום ע"י תמיכה של כ-1000 ש"ח לעובדת בקוו עימות.
לדעתי חשוב לספק עבודה גם לאנשים שאינם מהנדסי תוכנה, וזה עדיף על ישיבתם בבית וכלכלתם על תשלומי העברה מביטוח לאומי.
לא נראה לי שצה"ל מעוניין להיכנס לייצור מוצרי טכסטיל. איני חושב שזה נכון כלכלית, ניהולית, והנטיה הכלכלית בארץ היא להפרטה ולא להלאמה.
איני בטוח שתקציב הבטחון ישמש לתמיכה בתעשייה. כיום משולמים מחירים גבוהים למדי עבור מוצרי טכסטיל מיובאים מארה"ב, כשהשיקול היחידי הוא ניצול דולרים-סיוע, שחייבים לנצלם בארה"ב. ניתן לקנות בדולרים מוצרים אחרים בארה"ב ולקנות טכסטיל בישראל בזול יותר.
ישן 22-12-2010, 01:11
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי מק1 שמתחילה ב "מדובר בהרבה יותר ממאתיים תופרות"

אפשר למצוא תעסוקה גם בתחום שהוא אינו הייטק. זה לא או טקסטיל או כלום.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 22-12-2010, 01:26
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי מק1 שמתחילה ב "ראה את המגמה"

חקלאות, יצור אלקטרוניקה - עשרות ענפים אחרים העוסקים ביצוא בתחרות אמיתית בשוק, ומחזיקים עצמם מעצם האטרקטיביות של המוצר ולא בתזרים מזומנים מכספי משלם המיסים.
המטרה היא לא להחזיק את הענף ע"י פועלים זרים ולא חוקיים. המטרה היא לבדוק האם בכלל כדאי לסבסד את הענף. אלא אם כן יש החלטה אסטרטגית להחזיק יכולות יצור בתחום הזה, למה לי להחזיק ענף תעשייתי בצינור החייאה ממשלתי בלבד? אפילו לשלם אבטלה יהיה כבר יותר זול.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 22-12-2010, 01:40
  מק1 מק1 אינו מחובר  

האמנם?
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "חקלאות, יצור אלקטרוניקה -..."

תשלח תופרות לעבוד בחקלאות? בהצלחה... אולי באותה הזדמנות תגייס אותן למכבי האש...
באשר לאלקטרוניקה: שמעת על עבודת ייצור באלקטרוניקה בארץ? לא תיכנון, כי הן לא מהנדסות. מכיוון שאני מספק מוצרים לענף זה, אני יכול להעיד שאין באפשרותו לקלוט עובדים נוספים. יותר זול לייצר אלקטרוניקהבסין ואין לנו יתרון יחסי בתחום..
ענף הטכסטיל לא זקוק לסיבסוד או החיאה. הוא זקוק לסיכוי שווה מול תוצרת אמריקאית, שנקנת במחיר יקר ע"י משרד הבטחון,ללא מכרז, אבל מכיוון שמדובר בדולרים סיוע, "זה בסדר". האם מפעלים ישראלים יכולים לגשת למכרזים ממשלתיים בארה"ב? ברור שלא. למה האמריקאים מגינים על תעשיית הטכסטיל שלהם?
אתה באמת חושב שעובדים שיושבים בבית ומקבלים הבטחת הכנסה זה זול יותר? תימחרת את הבעיות החברתיות והבריאותיות שמגדילות את תקציבי המשטרה, השב"ס, הבריאות והרווחה?

לא הבנתי: איזה ענף מוחזק ע"י עובדים זרים ובלתי חוקיים?

נערך לאחרונה ע"י מק1 בתאריך 22-12-2010 בשעה 01:43.
ישן 22-12-2010, 01:59
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי מק1 שמתחילה ב "האמנם?"

כן, שמעתי על יצור אלקטרוניקה בארץ... נסה לחפש בקריית גת...

ענף הטכסטיל לא זקוק לסיבסוד או החיאה. הוא זקוק לסיכוי שווה מול תוצרת אמריקאית, שנקנת במחיר יקר ע"י משרד הבטחון,ללא מכרז, אבל מכיוון שמדובר בדולרים סיוע, "זה בסדר".
אם הגורם היחיד הרוכש טקסטיל הוא גורם ממשלתי, קוראים לזה סבסוד, ועוד סבסוד של מפעלים שחלקם נמצאים בחו"ל (רכש חוטים וכיוב'). אם היה רכש פנימי או יצוא משמעותיים, עוד ניתן היה להצדיק זאת כלכלית.

האם מפעלים ישראלים יכולים לגשת למכרזים ממשלתיים בארה"ב? ברור שלא. למה האמריקאים מגינים על תעשיית הטכסטיל שלהם?
אין קשר בין כסף הניתן במתנה לבין תחרות עסקית - והנסיון לגזור גזירה שווה הוא מעוות. כשמדינת ישראל תתן כסף לארה"ב היא תוכל גם להתנות את צורת השימוש בו. בינתיים, הסיוע רוכש ציוד שאנו לא מסוגלים לייצר אותו, או ציוד בו אין יתרון משמעותי ליצור מקומי, ואת התקציב השקלי היקר מפנים לרכש ציוד מתקדם ומתוחכם, שגם מופנה ליצוא ומכניס כסף למדינת ישראל כמו אמצעי ראיית לילה, קשר וכדומה. אני מעדיף שאת ה-10 מליון דולר שאתה רוצה להפנות לרכש טקסטיל, יופנה לרכישת "שדונים" מתדיראן (כדוגמה) - כאן יש יתרון טכנולוגי ברור, וגם מדובר במכשיר שניתן להפנות ליצוא ולהתחרות בשוק העולמי.

לגבי הנ"ב:
אתה אמרת -
ציטוט:
עבודות"שחורות" ובלתי מקצועיות מבוצעות ע"י "פליטים" ועובדים זרים, דבר שמוריד את שכ"ע
. על כך השבתי שענף שלא מסוגל להחזיק עובדים ישראליים בתחרות כלכלית, לא צריך להתקיים, אלא אם כן יש לו הצדקה אסטרטגית.

ישן 22-12-2010, 17:20
  מק1 מק1 אינו מחובר  

כן , שמעתי על קרית גת
בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "כן, שמעתי על יצור אלקטרוניקה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
כן, שמעתי על יצור אלקטרוניקה בארץ... נסה לחפש בקריית גת...

ענף הטכסטיל לא זקוק לסיבסוד או החיאה. הוא זקוק לסיכוי שווה מול תוצרת אמריקאית, שנקנת במחיר יקר ע"י משרד הבטחון,ללא מכרז, אבל מכיוון שמדובר בדולרים סיוע, "זה בסדר".
אם הגורם היחיד הרוכש טקסטיל הוא גורם ממשלתי, קוראים לזה סבסוד, ועוד סבסוד של מפעלים שחלקם נמצאים בחו"ל (רכש חוטים וכיוב'). אם היה רכש פנימי או יצוא משמעותיים, עוד ניתן היה להצדיק זאת כלכלית.

האם מפעלים ישראלים יכולים לגשת למכרזים ממשלתיים בארה"ב? ברור שלא. למה האמריקאים מגינים על תעשיית הטכסטיל שלהם?
אין קשר בין כסף הניתן במתנה לבין תחרות עסקית - והנסיון לגזור גזירה שווה הוא מעוות. כשמדינת ישראל תתן כסף לארה"ב היא תוכל גם להתנות את צורת השימוש בו. בינתיים, הסיוע רוכש ציוד שאנו לא מסוגלים לייצר אותו, או ציוד בו אין יתרון משמעותי ליצור מקומי, ואת התקציב השקלי היקר מפנים לרכש ציוד מתקדם ומתוחכם, שגם מופנה ליצוא ומכניס כסף למדינת ישראל כמו אמצעי ראיית לילה, קשר וכדומה. אני מעדיף שאת ה-10 מליון דולר שאתה רוצה להפנות לרכש טקסטיל, יופנה לרכישת "שדונים" מתדיראן (כדוגמה) - כאן יש יתרון טכנולוגי ברור, וגם מדובר במכשיר שניתן להפנות ליצוא ולהתחרות בשוק העולמי.

לגבי הנ"ב:
אתה אמרת - . על כך השבתי שענף שלא מסוגל להחזיק עובדים ישראליים בתחרות כלכלית, לא צריך להתקיים, אלא אם כן יש לו הצדקה אסטרטגית.

שמעתי על קרית גת, אבל אינטל יש רק אחת, ובשאר הארץ אין עבודה גם באלקטרוניקה, לאנשים לא מקצועיים, מוסבים מענף אחר.
באשר לרכש מארה"ב במקום מהתעשיה המקומית: כנראה שלא הבהרתי עצמי מספיק. רוב מוצרי הטכסטיל הנרכשים בארה"ב נתנים לאספקה מייצור מקומי באיכות לא פחות טובה ובמחיר זול יותר (שכ"ע בארץ זול יותר). כך שרכש מתעשיה מקומית לא היה מסבסד אותה. את השקלים הנחסחים מוציאה מערכת הבטחון לא בהכרח על רכש מוצרים מתוחכמים מתעשיה מקומית. לידיעתך: הרבה מוצרים ישראלים נקנים מחברות בת בארה"ב, כדי לנצל את תקציב הסיוע, ובכל מקרה המחיר אינו מהווה גורם מכריע.
מה הקשר בין הכסף שניתן לישראל כסיוע, לעובדה שהשוק הציבורי האמריקאי סגור למתחרים ישראלים בגישה למכרזים, לעומת האפשרות של יצרנים אמריקאים להתחרות המכרזים בארץ? האם הסיוע שהם מעניקים קונה להם גם את הזכות הזאת, מעבר לתכתיב הלגיטימי שאת הדולרים יש להוציא על רכש מיצרנים אמריקאים?
באשר לטענתך שענף שאינו מסוגל להחזיק בעובדים ישראלים בתחרות כלכלית, לא צריך להתקיים, מספר הערות.
ראשית-לא אני טענתי שבענף הטכסטיל מועסקים "פליטים" (מהגרי עבודה) ועובדים זרים. עובדתית זה לא נכון. טענתי שעובדים שיפלטו מהענף יתקשו להשתלב בענפים אחרים בשל קיומם של עובדים זרים בענפים עם העבודות ה"פשוטות".
באשר לכושר התחרות של הענף: קשה מאד להתחרות בשוק העולמי כאשר אין לך שוק מקומי. אני מנהל חברה שמייצרת ומייצאת מעל ל-95% מהתפוקה לחו"ל, למפעלי אלקטרוניקה. אנו מתחרים בהצלחה ביצרנים אחרים, ומכניסים הרבה מטבע זר למדינה. אבל זה קשה מאד כשאין לך כמעט שוק מקומי שמסוגל לקנות את מוצריך. קשה לפתח מוצרים, קשה למכור עודפים ועוד.
באשר לזכות הקיום של הענף, ניתן להקיש ממנו לכלל התעשיה בארץ, כולל המתוחכמת. אין כמעט דבר שלא ניתן לייצר בחו"ל זול יותר מאשר בארץ. היכן יעבור הגבול? נייבא הכול מחו"ל ונספק עבודה רק לענף השרותים (כי לא ניסע להסתפר בחו"ל, למשל) ולפוליטיקאים שמטיבים לייצג אותנו?
ישן 23-12-2010, 10:06

בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי מק1 שמתחילה ב "כן , שמעתי על קרית גת"

ברמה המקרו-כלכלית, מושג אחד שחסר כאן בדיון הוא מושג הפריון. היות ובמזרח יודעים לייצר, ובקרוב גם לפתח, סחורות זולות באיכות סבירה, והיות ואנחנו רוצים רמת חיים גבוהה פי כמה, הרי שאנחנו צריכים פיריון ממוצע גדול פי כמה- דבר שיכול לבוא רק יכולת לספק סחורות ושירותים באיכות מעולה (שיימכרו במחיר יקר). זה בהחלט אתגר קשה מאוד; אתגר שלדעתי ארה"ב ואירופה אינן עומדות בו, ורמת החיים שם ממומנת מחוב פרטי או ציבורי. אפשר להחזיק % מסוים מאוכלוסיית ישראל על תמיכות ממשלתיות ישירות או עקיפות, אבל מעל שיעור מסוים העובדים הפוריים פשוט יתחילו לרדת מהארץ למדינה עם רמת חיים גבוהה יותר.

פועלת הטקסטיל לא חייבת להפוך למתכנתת ריל-טיים או מבקרת תהליך במפעל מוליכים למחצה (או פוליטיקאית ); היא יכולה להיות מוכרת בגדים, בעלת צימר, עובדת בקייטרינג של מרכז שירות לקוחות... חשוב מאוד להבין שהעידן התעשייתי בישראל נגמר.

נצל"ש- מה זה "טכסטיל טכני למפעלי אלקטרוניקה"? ביגוד לחדר נקי? תיקי נשיאה?
ישן 23-12-2010, 17:16
  מק1 מק1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "ברמה המקרו-כלכלית, מושג אחד..."

ציטוט:
ברמה המקרו-כלכלית, מושג אחד שחסר כאן בדיון הוא מושג הפריון. היות ובמזרח יודעים לייצר, ובקרוב גם לפתח, סחורות זולות באיכות סבירה, והיות ואנחנו רוצים רמת חיים גבוהה פי כמה, הרי שאנחנו צריכים פיריון ממוצע גדול פי כמה- דבר שיכול לבוא רק יכולת לספק סחורות ושירותים באיכות מעולה (שיימכרו במחיר יקר). זה בהחלט אתגר קשה מאוד; אתגר שלדעתי ארה"ב ואירופה אינן עומדות בו, ורמת החיים שם ממומנת מחוב פרטי או ציבורי. אפשר להחזיק % מסוים מאוכלוסיית ישראל על תמיכות ממשלתיות ישירות או עקיפות, אבל מעל שיעור מסוים העובדים הפוריים פשוט יתחילו לרדת מהארץ למדינה עם רמת חיים גבוהה יותר.

הפריון בתעשיית הטכסטיל הישראלית לא היה הבעיה שבגללה התעשייה נכנסה לקשיים. הבעיה היא עלויות השכר והתנאים הסוציאליים של העובדים (גבוהים מאלה שבסין, אך נמוכים מבאירופה וארה"ב), עלויות חשמל, מים, ארנונה ותקנות איכות הסביבה שנאכפות בארץ ובמדינות המערב, אך לא במזרח הרחוק. הענף התחרה בכבוד מול יצרנים אמריקאים ואירופאים באיכות ובמחיר. אין להאשים את העובדים ב"אי פוריות" כי זה פשוט לא נכון. מצד שני-קשה להתחרות במחירי המזרח בכל תחומי הייצור, לא רק בטקסטיל. וכולל ייצור ההיי טק, ולכן גם ייצור אלקטרוניקה נודד למזרח, ואנו נשארים בעיקר עם פיתוח.

פועלת הטקסטיל לא חייבת להפוך למתכנתת ריל-טיים או מבקרת תהליך במפעל מוליכים למחצה (או פוליטיקאית ); היא יכולה להיות מוכרת בגדים, בעלת צימר, עובדת בקייטרינג של מרכז שירות לקוחות... חשוב מאוד להבין שהעידן התעשייתי בישראל נגמר.

שים לב מה המשותף לכל המקצועות /העיסוקים שהצעת: כולם בשרותים. הבעיה שלענף השרותים יש גודל מוגבל, קשה "לייצא שרותים" (רק בתחום התיירות, אבל הרי חסרים מעל ל20,000 חדרי מלון, ובניית מלון מתארכת ל-10 שנים). קשה לאוכלוסיה של 7 מליון לחיות ללא תעשיה מסורתית או חצי מתוחכמת. זהו מתכון לנסיגה כלכלית. אם תבדוק תראה שגם במדינות המערב תעשעות התעשיות מסורתיות שורדות ומשגשגות, לא מעט בזכות ההגנה שהן זוכות מהמדינה. בבלגיה תעשיית טקסטיל מפותחת, בשוייץ ובגרמניה תעשיות מתכת ומכונות ועוד. לא נכון להרים ידיים ולוותר על התעשייה.

נצל"ש- מה זה "טכסטיל טכני למפעלי אלקטרוניקה"? ביגוד לחדר נקי? תיקי נשיאה?

ביגוד ח"נ, ביגוד אנטי סטטי, בדים חסיני אש ועוד.

נערך לאחרונה ע"י מק1 בתאריך 23-12-2010 בשעה 17:19.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:29

הדף נוצר ב 0.17 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר